De Groote Oorlog. No. 93. Vrijdag 7 Augustus 1914. Tiende Jaargang. chten. Verschijnt eiken MAANDAG-.WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. J C A g.Ulden b'] J ft A Sulden bÜ ft ft gulden bij 'ahainse, z. P. J. Heyge- vrouw van ^accou, wed. A. A. Huijs- |x)om, ongeh. van M. L. d. 16 m. |li. •ouwd18, >1, 26 j. jm. 20 j. jd. an Hoed, 24 !1 j. jd.; 30, Adriana van pr, z. v. Jan- eternelia van uibrecht La- everinge; 5, ffau en Wil- d. v. Adria- tatthijsse; 16, rnelis Dansen 28, Petrus, z. en Philomina Ikende dienke- ;rgadering van ien burgemees- koopsprijs van vastgesteld op lopprijs op 20 zullen gelden Jet. enteraad verga- Present wa- van der Meu- IDe notulen der n gelezen en ngekomen stuk- r kennisgeving de voordracht ge van zettere nen, n.l. C. P. Werri, aftr., Inveele. lig. Armbestuur 1 vastgesteld op pl/ï, en uitgaaf goed slot van de gemeente- f913 onderzocht in ontvangst op f 14984.24, niet 1.11. Ituur werd opge- i f 779.581/2, met. emeentekas van jsveld I kanonvuur wordt an Maine. Kaiser Wilhelm igekomen. ie Kruis alhier tost van Tonnin- geen automobie- i overschrijden, rbieden de auto's le grens te laten nden in de stad, verleden. Iidrik is per auto ken om zich van het Roode Kruis ad is met ingang oorlog verklaard, itad en omstreken •iteit van den mi- ibracht Red.) itore van de Ned. ing gehouden van waarbij Dr. Bos Ireub tegenwoordig :n over de geheel ;ing van betalings mum). Eenparig ien maatregel ont- le en Eerste Kamer ien tot het verlee- deserteurs en het 13 aangenomen. 1 vluchtelingen uit en Hongarije zijn :ampeeren met hun im het station, idersteun ingscomite ipgericht. nden vluchtelingen en deels in hotels, ondergebracht. Bij [■amen zij op karren aan. ïrugslaan der Duit- Belgen wordt hier ieve nederlaag be urend veïsche troe- aanrukken. Alleen dus getroffen, is geen kanonvuur at de Duitsche troe" n voor een nieuwen 1 zou beginnen. MEUHE ZEWCHE COURRNT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. i contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gulden bij verlies van beide I P" directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de C 1 B S H ban fn' vPe un 0 j? V I I daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 1H I Bj ^0ül 8 9 ongeneese ij e 1^1 duim* GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: |V||U verstandsverbijstering; IWW of 008' "WW üu,m' De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsclie Algemeene Verzekerings-Bank te Schiedam. 150 3~- 100 60 ai 25 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. V Zelfbeheersching. Wat in deze donkere dagen vooral van ons gevorderd wordt, is een koel hoofd en zelfbeheersching. Er is natuurlijk niemand, die den ernst van den toestand ontkent, of zelfs maar poogt te verkleinen. De toestand is ongemeen critiek en men moet zich op de ernstigste gebeurtenissen in Europa voorbereiden. Maar dit is nog geen reden, om zich over te geven aan een zenuwachtigheid en vrees, welke niets helpt, niets verbetert, niets Verzacht, ©n geen ander resultaat kan hebben dan dat ziji de hoofden van streek brengt. In zulk een opwinding, welke voedsel geeft aan de meest dwaze geruchten, ver onderstellingen en verzinsels, steekt n o o.i t kracht. Men heeft het dezer dagen reeds kunnen bemerken, hoe averechtsch een pani sche schrik werkt. Laten wij ons dus vooral hoeden tegen overdrijving en niet opzweepen, noch ons laten opzweepen door anderen. Wij staan voor een toestand, dien het tegenwoordig geslacht nooit gekend heeft, wat vanzelf de spanning reeds verhoogt. De vrees voor liet onbekende en onge kende bevangt de menschen, overrom pelt ze. Maar de feiten, nemende zooals ze zijn, staat toch dit vast, dat ons land zich niet bevindt in oorlog, doch zijn strijd krachten heeft gemobiliseerd, 0111 zicli buiten den ptrijd te kunnen houden, zijn neutraliteit te kunnen handhaven. Laten wij dit vooral goed in 't oog houden en ook niet onmiddellijk geloof hechten aan allerlei sensatie-berichten, die in de komende dagen ongetwijfeld zullen worden verspreid. Al is de Europeesche horizon pik zwart, toch zal de bui, naar wij met reden mogen hopen, langs ons heen gaan. En aan degenen, die zich laten be angstigen door het drukke beweeg van den dag, het optrekken van militairen, het rollen van oorlogsmalerieel enz., zou den wiji willen zeggen, dat die activiteit juist een geruststelling inhoudt. De Begeering verdient lof voor haar snelle en krachtige maatregelen, waardoor onss land hoogstwaarschijnlijk voor de rampen van den oorlog zal gespaard blij ven en het economische verlies zooveel mogelijk beperkt. Eensgezind, zal het geheele volk zich nu meer dan ooit om den Troon scharen. Alle Nederlanders-, zonder onderscheid van rang of stand, van Rechts of Links, hebben in dezen zwaren tijd dezelfde hooge belangen te verdedigen en zullen dus het zwijgen opleggen aan alles, wat de eendracht zou kunnen verstoren. De band des vaderlands bindt ons tot een krachtig geheel, een sterke pijlenbun del gelijk. Maar die eenheid moet geschraagd wor den door koelbloedigheid. Vertrouwen op de waakzaamheid onzer Regeering, stipte gehoorzaamheid aan hare bevelen en een vurig gebed tot God om uitkomst, ziedaar, wat ons in de hui dige omstandigheid wordt opgelegd tot een zeer bizonderen plicht. (C.) Berichten van 6 Augs. 8 uur 's avonds. Londen. (V. D.). 28 gevangenen zijn te Harwich geland; het zijn de overlevenden van den Duitschen mijnenlegger „Künigin Louise", die 60 mijlen van Harwich door een Britschen torpedoboot werd vernield en in den grond geboord. 6 Duitschers werden ernstig gewond. De Engelschen leden geen verliezen. Er werden slechts 1 schoten gelost. Brussel. Uit Luik wordt geseind, dat hedennacht het vuren voortduurde. Een Duitsche troepenafdeeling kon binnen het fort „Fléron" dringen, terwijl Duitsche ca valerie er in slaagde in de stad Luik door te dringen en wel in de straat, waar zich de generale staf bevond. Den Belgischen troepen gelukte het de indrin gers te dooden of te overmeesteren. De Beigen boden krachtig weerstand, zoodat Luik behouden bleef. Londen. Het Parlement heeft een oor- logscrediet toegestaan van 100 millioen pond sterling. Asquith deelde mede, dat Duitschland aan Engeland een onwaardig voorstel had gedaan; het zou aan Engeland een Fran- sche kolonie en België afstaan, in dien Engeland zich neutraal hield. 7 Aug. II uur 'smorgens. Maastricht. Vannacht zijn hier nocth kanongebulder noch geweervuur gehooa-d, noch vuurkolommen waargenomen jn de richting Aan Luik. Het gerucht loopt, dat Luik zou zijn gevallen, maar hiervan js nog geen of- ficieele bevestiging ontvangen. Prins Hendrik is hedennacht per auto hier aangekomen. De opwinding der be volking is grootendeels geweken. Maastricht. Gisteren werd hier bin nengebracht de 19-jarige graaf von Aïhim, zoon van een Duitschen opiperbevelhebber. De jonkman was zwaar gewond en over leed binnen enkele uren. IJmuiden. De stoomtrawlers beëindigen de vissCiherij en begeven zich naar Am sterdam 0111 er in veiligheid te worden gebracht. Kopenhagen. Prins Aaqe, op! thuisreis uit Italië is door de Duitschers als spion aangehouden, doch weer los gelaten. Brussel. De regimenten der Duitschers zijn bij Luik teruggeslagen met een verlies van 8COO dooden hunnerzijds. Een Zeppelinluchtschip werd door den kogelregen der Belgen totaal vernield. In de stad Brussel zoowel als in de provincie zijn een groot aantal spionnen gevangen genomen, die bezig .waren met draadlooze telegrafie aan te leggen. Donderdagavond is hier een oonvooi binnengekomen met Duitsche gevangenen ein Belgjsche gewonden. Yleenen. De „Wiener Zeitung" bevat de officieele oorlogsverklaring van Oos tenrijk aan Rusland. Berlijn. Het zenden va,n een ultimatum van Duitschland aan Italië .wordt offi cieel tegengesproken. Londen. Een Engelsohe oorlogsboot heeft 40 mijlen va.n Lowestoft een Duit schen torpedobooitvernieler beschoten. Keulen. De „Köln. Volkszeitung" deelt mede, dat een Zepgelinluchtschip is te ruggekomen, dat belangrijke krijgsver richtingen in België zou hebben gedaan. Het zou, zwevende boven Luik, 12 bom men in de stad hebben geworpen, die op, verschillende plaatsen brand zouden heb ben doen ontstaan. Weenen. De avondbladen berichten, dat op. de Oostenrijkscihe Spaarkas en Weener Centrale Spaarkas de stortingen gisteren grooter waren dan de uitbeta lingen, wat wijst op de gerustheid den bewaargevers. Hew-york. De Amerikaansohe Draid- nought „Florida" is met verzegelde or ders uit Brooklijn vertrokken, .vermoede lijk om buiten de haven de handhaving der strikte neutraliteit te doen eerbiedi gen. NeW-york. De „c'edric," van de White Starlijn is te Halifax binnengeloopen, uit vreeze dat op, het schipi zou worden beslag gelegd. 7 Aug. I uur 's namiddags. Brussel. Die Fransche gezant heeft, de Fransehe consul te Luik gemachtigd een© verklaring te doen, dat men van den) oproep der Belgen aan de mogendheden, ten gunste va,n België goede nota heeft genomen en de Fransche regeering mach tiging heeft gegeven de Belgen te ver dedigen. Het Fransche leger is reeds m aantocht, 1 De „Gazette" meldt, dat de Fransche legerafdeelingen reeds ver in België zijn doorgedrongen, lninne bewegingen zijn ge heim gehouden. Parijs. De Fransche mijnenlegger „Plu- ton" heeft een Duitsch handelsschip van 5000 ton opgepikt, en naar Cherbourg ge bracht. Londen. De Belgische en Fransche ge zanten te Londen werden heden hij den Koning ontvangen, ter overhandiging van eigenhandig geschreven brieven aan Ko ning Albert en pres.-minister Poincarré. Brussel. Gisteren heeft alhier de eerste terechtstelling plaats gehad van spionnen, waaronder een groot getal als priester verkleed, die Woensdag waren gepakt. Zij zijn gefusilleerd. Parijs. De „Figaro" is van oordeel, dat het een edele daad is van België, te strijden voor zijn onafhankelijkheid en het eerste bloed te storten in de worste ling, welke het pocht en de rechtvaardig heid eischen. 7 Aug. 3 uur 's namiddags. Londen. Officieel wordt bericht, dat de Britsche kruiser „Amphion" op een mijn is gestooten; 1 officier en 130 man verdronken, 15 officieren en 125 man zijn Parijs. Geseind wordt dat de Serviërs bij Belgrado, de aanvallende Oostenrijksche regimenten hebben gedecimeerd en tot den terugtocht gedwongen. Berlijn. Men meldt aan het „Handels blad", dat de landstorm is opgeroepen, bevattende weerpliehtigen tot 45 jaar. Londen. Volgens mededeeling van de admiraliteit is bij Doggersbank een En- gelsche met een Duitsche vloot slaags geraakt. De Duitsche vloot trok zich terug in de richting va.n de Holl. kust. Brussel. Luikenaars, die gisterenavond met den trein van 9 uur hier aankwa men, vertellen, dat de nacht van Woens dag op Donderdag een van de verschrik kelijkste is geweest. Van 8 uur 's avonds tot 61/2 uur 's morgens iiet het vuur geen oogenblik opgehouden. De Duitschers, die vast besloten schenen, voort te dringen, hebben duizenden der hunnen moeten op offeren. Men spreekt van 2000 gedooden en de Duitsche batterijen stonden in af metingen van 12 en 15, zoodat geheel de omtrek van Luik met een regen van kogels werd overdekt. Uit sommige forten was het vuur zoo sterk, dat geheele rijen Duitschers werden weggevaagd. Doch steeds kwamen nieuwe versterkingen aan. 's Morgens 2 uur passeerden 2 regimenten karabiniers over de brug van Tragnee onder het vuur van den vijand. De tegen stand der Belgische troepen is bewonde renswaardig. Londen. Volgens een telegram uit Mes sina zijn gisterenavond de Duitsche krui sers „Goebin" en „Breslau" in Zuidelijke richting vertrokken, 's Nachts is kanon vuur gehoord. Londen. De Standard bericht onder reserve, dat de Duitsche Kroonprins door een onbekende is gewond. De dader ont kwam. Hal. (onder Brussel). Het hospitaal is gewaarschuwd, dat 250 gewonden in aan tocht zijn. LOSSE BERICHTEN. Koning George zond aan admiraal Jellico het volgende telegram: „In dit ernstig oogenblik onzer nationale geschiedenis zend ik u en door uw bemiddeling aan de officieren en de be manning van de vloot, waarover gij het commando op u genomen hebt, de verze kering van mijn vertrouwen, dat zij onder Uw leiding den ouden room der koninklijke marine zullen doen herleven en zullen vernieuwen en opnieuw zullen bewijzen, dat zij een waar schild vormen voor Groot- Britannië en het Itijk in het uur der beproeving." Keizer Wilhelm in den Rijksdag. Daar hield Keizer Wilhelm de navol gende redevoering: „De wereld is er getuige van geweest hoe onvermoeibaar wij bij den drang en de moeilijkheden der laatste jaren, in de eerste rij stonden, om aan de volken van Europa eeu oorlog tusschen do groote mogendhe den te besparen; de ernstige gevaren, die door do gebeurtenissen op den Balkan opdoemden, schenen bezworen te zijn. Toen opende de moord op mijn vriend, den Aartshertog Franz Ferdinand, een af grond; mijn hooge bondgenoot, Keizer Frans Jozef, werd gedwongen naar de wa penen te grijpen, ten einde de veiligheid van zijn rijk tegen gevaarlijke machina ties uit den naburigen Staat te verdedi gen. Bij de nastreving van zijn gerecht vaardigde belangen, versperde de Russi sche monarchie echter den weg. Aan de zijde van Oostenrijk-Hongarije roept ons niet alleen onze plicht van bondgenoot, ons wordt tegelijk de geweldige taak op de schouders gelegd, om nevens de oude cultuur-gemeenschap van de beide rijken, ook onze eigen plaats tegen den storm loop van vijandige krachten te bescher men. Met een zwaax hart heb ik mijn leger tegen een naburig volk moeten mobilisee- waarmede wij: op zoovele slagvelden ge meenschappelijk gestreden hebben. Met op recht leedwezen zag ik de door Duitsche trouw bewaarde vriendschap verbroken worden. Do keizerlijke Russische regoering is, onder den drang van een onverzade^ lijk nationalisme; voor een Staat opge komen, die door het begunstigen van een misdadigen aanslag, tot de ramp van de zen oorlog de aanleiding is geweest. Dat ook Frankrijk zich aan de zijde van onzen tegenstander geschaard heeft, heeft ons niet kunnen verhazen. Zoo dikwerf toch zijn onze pogingen om met de Fransche republiek tot vriendschappelijke!' betrek kingen te komen, op oude verwachtingen en ouden wrevel afgestuit. De tegenwoor dige toestand is niet voortgekomen uit een voorbijgaande tegenstrijdigheid van belan gen of van diplomatieke verhoudingen, doch is het gevolg van een sedert lange jaren aanwakkerenden afkeer tegen de macht en den voorspoed van het Duit sche rijk. Ons drijft geen veroveringslust; ons bezielt slechts de onbuigzame wil om de plaats te bewaren, waarop God ons voor eens en voor alle komende geslach ten beeft gesteld. Mijn regeering en voor alles mijn Rijkskanselier, hebben tot op het laatste oogenblik gepoogd, het uiterste af te wenden van een ons opgedrongen noodzakelijkheid tot verweer, liet een zui ver geweten en met reine hand grijpen wij naar het zwaard. Tot al de volken en stammen van het Duitsche Rijk gaat mijn roepstem uit, om met vereende krachten in een broederlijk samengaan met onzen bondgenoot, datgene te verdedigen, wat wij in vreedzamen arbeid tot stand heb ben gebracht. Naar der vaderen voor beeld, vastberaden en getrouw, ernstig en ridderlijk, deemoedig voor God en blij moedig in den strijd tegen den vijand, stellen wij vertrouwen op de eigen kracht, dat zij ons verweer moge sterken en tot een goed einde leiden.Gij; hebt gelezen, wat ik tot mijn volk van af het balkon van het slot gezegd heb. Ik herhaal, dat ik geen partijen meer ken. Ik ken slechts Duitschers (stormachtige bravo's) en als bewijs, dat gij vastbesloten zijt, zonder onderscheid van stand of godsdienst, met mij eendrachtig te blijven bij voor- en tegenspoed, bij nood en dood, verzoek ik den leiders der partijen naderbij te komen, om zich bij: handslag daartoe plech tig te verbinden." Zij: deden dit onder groot enthousiasme. Bij de opening van den Rijksdag ver schenen de Keizerin, de Kroonprinses, de Prinsessen, de Prinsen Eitel Friedrich en August Wilhelm, de Rijkskanselier, de Mi nisters en vele gezanten. De Keizer las de troonrede met vaste en luide stem voor. Boodschap van Poincaré Aan de beido Kamers verklaart de Pre sident o. a.: „Frankrijk is het doel gewor den van een brutalen, vooruit beraam- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 8 Aug Matige zuidelijke tot Westelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van tempe ratuur. den aanval. Het Duitsche rijk heeft eerst hedenavond Frankrijk den oorlog ver klaard. Het kan aan Frankrijk sedert het begin van de crisis geen enkele handeling, geen woord zelfs verwijten welke niet vredelievend en verzoenend waren. Den dag nadat onze bondgenooten en wij open lijk de hoop uitspraken de vredelievende onderhandelingen voort te zetten, onder leiding van het kabinet te Londen, ver klaarde Duitschland plotseling den oorlog aan Rusland, drong het grondgebied van Luxemburg binnen en beleedigde het edele Belgische volk op grievende manier. In den oorlog zal Frankrijk het recht aan haar zijde hebben, het zal heldhaftig wor den verdedigd door haar zonen, gesteund worden door het verbonden Rusland en door de loyale vriendschap van Engeland. Frankrijk ziet reeds, hoe de geheele be schaafde wereld haar sympathie betuigt, want nogmaals vertegenwoordigt het op dezen dag voor de wereld de Vrijheid, de Gerechtigheid en de Rede. Leve Frank rijk I" Over hel Russische leger deelt „Het. Vaderland" de navolgende bijzonderhe den mede: „De sterkte van het Russische leger in vredestijd is in de laatste jaren niet meer bekend gemaakt. Men schat deze echter op bijna anderhalf millioen man, waarvan ruim een millioen in Europa staat. Dit leger is ingedeeld 'in 37 le gerkorpsen en 70 divisies en 24 oavallerie- divisies. Daartegenover heeft Duitsch land 25 armee-korpsen, met 50 divisies, Oostenrijk 16 armeekorpsen met 49 divi sies. De 37 Russische korpsen zijn echter niet alle voor een Europeeschen oorlog te gebruiken. Ais men dus niet nrede telt de vijf Siberische en de twee Turke- stantsche korpsen, blijven nog dertig over en van deze zullen uit politieke en a,ndere overwegingen nog vele manschappen in de steden als Petersburg en Moskou en in den Kaukasus moeten achterblijven. De strijdmacht telt aan veldtroepen, waar bij gerekend de reservetroepen, ongeveer) 21/2 millioen man, daarbij komen dan nog de vesting- en aflossingstroepen en de troepen van den landstorm. Aan reserve troepen zijn er vermoedelijk 32 reserve divisies in Europa en 6 in Azië. 1 1 Engeland's plannen. De „Manchester Guardian" acht het onwaarschijnlijk, dat de regeering een expeditie naar België zal zenden, zelfs als Engeland zich van de heerschappij ter zee verzekerd heeft. Het blad gelooft niet, dat Duitschland Nederland den oor log zou verklaren voor 't geval Engeland een expeditie naar Antwérpeu zenden en men daaraan hier niet den toegang tot de Schelde verhinderen zou. Een oorlogsverklaring, deswege door Duitsch land aan Nederland gericht, zou de slui ting van de neutrale Nederiandsche havens meebrengen, welke nu de eenige bron van leeftocht in het buitenland vormen en die niet geblokkeerd kunnen worden, zoolang Nederland onzijdig blijft. Er wordt verder door eenige bevoegde personen aan getwijfeld, of België voor de verdediging van zijn onzijdigheid den steun van een buitenlandsch leger, hetzij van een Engelsch dan wel van een Fransch leger, welkom zou lieeten. Winstor Churchill, de minister van marine, heeft twee Turksche slagschepen aangekocht, van welke het eene geheel voltooid, het andere bijna klaar was, en verder twee Chileensche torpedoboot- jager-verkenners, die in Engeland worden gebouwd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1