De Groote Ooi No. 93. BUITENLAND BINNENLAND. Ü1T ZEELAND. UIT DE PERS. KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. den een nieuwe brug over de Maas te slaan, doch volgens de geruchten als rat ten werden doodgeslagen. Aan 500 Duitschers moet het gelukt zijn bij Visé over de Maas te komen. OlllTSCHLM». Een goede maatregel is door de Duit- schc regeering genomen met de schorsing der leerplichtwet voor groolo kinderen, opdat dezen kunnen behulpzaam zijn bij het binnenhalen van den oogst. Ook zijn er maximumprijzen voor meel en zout vastgesteld en is bepaald, dat banknoten moeten worden aangenomen. Een wet is ingediend om het mogelijk te maken, dat in plaats van Goudgeld schatkistbiljetten en Rijksbanknoten kun nen worden uitgegeven. Een schip met 24.000.000 gulden aan goud is op weg van Amerika naar huis, maar nog in de buurt van Engeland. AliBASTlË. Onze gevangen officieren. Het agentschap Stefani verneemt uit Durazzo, dat Lamb, commissaris van de internationale commissie van toezicht, en generaal De Veer zich |naar de opstandelin- te Sjak hebben begeven, om de invrij1- heidstelling van de twee gevangen Neder- landsche officieren (majoor Verhuist en kapitein Reimers) te vragen. De opstan delingen waren het bezoek in beginsel gunstig gezind, doch behielden zich hun antwoord voor. OPGELET! Gisteren vermeldden wij in ons blad: Visé en Argenteau staan in vlam men. Burgers zouden op de Duitschers geschoten heb- ben en dezen zouden de bevolking hebben gedecimeerd en Visé in brand hebben geschoten. Wij brengen in verband hiermede in het midden latende of bovenstaand be richt juist is of niet onder aller aan dacht dat, indien wij onverhoopt in den oorlog betrokken mochten worden, een ieder, die niet op eenige wijze tot onze ga- wapende macht behoort, zich zorgvuldig moet onthouden van else actieve deelneming aan de vijandelijkheden. Dit is niet alleen zijn belang en dat der zijnen, maar van zijn heeie omgeving. In verband met den ernstigen toestand van het land zijn de trekkingen van de Staatsloterij tot nader tijdstip uit gesteld. Zaandam. De staking in Zaandam is opgeheven. Het bestuur van den Bond van Werkgevers is in overleg getreden met de organisaties. Van de zijde van den Bond van Werkgevers werd voorge steld, dat de arbeid zou worden hervat op de oude voorwaarden. Toezegging der verhoogingen op 1 Jan. en 1 Juli 1915 zullen gehandhaafd blijven Voor zoover er plaats is zullen bij de in diensttreding gehuwde arbeiders de voor keur genieten. De staking die thans 4 maanden geduurd heeft is geëindigd. De ronde stuivertjes. Oen i aag. Op last van den minister van financiën worden de pas ingetrokken ronde stuivers weer in circulatie toege staan. Het bankpapier. Wij ontvangen het volgende officieele communiqué Verkoopt uw bankpapier niet onder de volle waarde. Zij, die bankpapier beneden de volle waarde opkoopen, zijn geweten- looze oplichters. Het bankpapier is zijn volle waarde in contanten geheel en al en zonder voorbehoud waard. Steun aan de Regeering. Onderstaand werd aan de Ned. Regee ring verzonden „Zich aansluitend aan de besprekingen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal d.d. 3 Augustus j.l. wenschen het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, de Fede ratie der Diocesane Volksbonden en R. K. Werklieden-vereenigingen zich gaarne be reid te verklaren, de Regeering in aalle opzichten te steunen, waar zij de beschik king wenscht. over de medewerking harer organisaties. Vrijwillige Dienst. Bij Kon. besluit is bepaald, dat tot een vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd, doch ten minste zoolang de militie buitengewoon onder de wapenen wordt gehouden, bij de korpsen van het leger kunnen worden toegelaten mannelijke Ne derlanders van 17- tot 50-jarigen leeftijd, di© overigens aan de eischien voldoen. Aan de aldus aangenomenen wordt bij1 vooruitbetaling als premie toegekend een bedrag van f 80 (zijnde de som, die an ders genoten wordt door hen, die zich voor twee jaren verbinden). Zij, die bij bet korps mariniers, bij het leger bier te lande of in Oost- en West- Indië als onderofficier of korporaal heb ben gediend en den dienst op eervolle wijze hebben verlaten, kunnen, ook al zijn sedert hun ontslag meer dan zes maanden verloopen, in hun vorigen rang tot een verbintenis op don aangegeven voet worden toegelaten, indien zij aan de eischen daartoe voldoen. Gehuwden worden tijdens den duur van .het verband, voor zooveel militaire aangelegenheden betreft, als ongehuwd aangemerkt. Echter hebben, bij overlijden in en door den dienst hun weduwen of weezen aanspraak op pensioen of on derstand. Gegadigden behooren zich aan te mel den bij het naastbijzijnde garnizoenscom mando. Persoonlijke aanmelding aan het depar tement van oorlog is ongewlenscht. Aalmoezeniers. Wij vernemen, zegt de Maasbode, dat door en namens verschillende miliciens, die onder de wapenen zijn geroepen, met het oog op den ernstigen toestand, aan de hooge geestelijkheid van dit bisdom liet dringend verzoek is gericht om stap pen te deen teneinde bij het leger pries ters Ié krijgen. i Mcgfe dit weldra een feit zijn. Men meldt uit Den Haag aan „De Maas bode" De hulpvaardigheid van de natie, om op elke denkbare wijze in deze ernstige tijden de taak van het legerbestuur te 'verlichten, blijkt steeds op ondubbelzinnige wijze. Bewoners van Den Haag, die hun auto's .moesten afstaan, deden zulks met de grootste bereidwilligheid. Ook werden auto's aangeboden die niet werden opge roepen. Zoo waren ook de chauffeurs vol ijlver om zich te verbinden. Honderden mannen, waaronder meer der© tusschen 40 en 59 jaren, meldden zich bij de Hoofdwacht aan als vrijwilliger in het leger. Voor het. hoofdwachtgebouw op het Buitenhof staan zijl in dichte groepen ter aanmelding. Faillissementen in Nederland. Volgens medodeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s, Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitge sproken 39 faillissementen tegen 47 fail lissementen in dezelfde week van het vo rige jaar. Goes. Wij laten hier de door den bur gemeester van Goes aangeslagen procla matie over den prijs der eetwaren met de jongste aanvullingen volgen. PROCLAMATIE. De Burgemeester van Goes maakt het volgende bekend Een wet is aangenomen om in de be staande omstandigheden vasthouding of prijsopdrijving van levensmiddelen, huis houdelijke artikelen of brandstoffen te voorkomen. Bij die wet wordt de mogelijkheid ge opend om daar, waar voorraden worden achtergehouden of te hooge prijzen wor den gevraagd, onmiddellijk en zonder eenige formaliteit de waren in beslag te nemen. Ter secretarie en aan het politiebureau is voor een ieder gelegenheid om mon deling of schriftelijk de namen op te ge ven van handelaren en winkeliers, die in strijd met de bedoeling der wet handelen. Indien aan den Burgemeester de juist heid der aan deze klachtenbureaux ge dane mededeelingen blijkt, zal bij den betrokken winkelier of handelaar de ver koop onder politietoezicht kunnen wor den gesteld of wel zullen andere maat regelen worden genomen, waartoe de wet de bevoegdheid geeft. Winkeliers en handelaren worden ver zocht tegen de winkelruiten lijsten te plakken van de prijzen van de voor naamste artikelen. De Burgemeester vertrouwt, dat de goedgezinde neringdoenden er toe zullen medewerken om in deze moeilijke tijden de bevolking te vrijwaren tegen onrede lijke prijzen. Voor Goes worden in de gegeven om standigheden voorloopig de navolgende prijzen door mij vastgesteld: Koffie (Santos) per K.G. f 1.10 Koffie (Preanger), 1.50 Thee„1.60 Suiker (witte geraffineerde) 0.55 Suiker (basterd of bruine) „0.55 Siroop0,28 Roggebloem 0.25 Tarwebloem 0.24 Boekweitmeel0.25 Wit brood 0 IS Bruin brood 0.18 Roggebrood. 0.18 Rijst (andere dan Java) 0.22 Gort0.28 Capucijnei- erwten per Kop 0.22 Boterper K.G. 1.50 Margarine 0.50 Boekweitgrutten 0.25 Havermout0.25 Bruine boonen. 0.30 Aardappelen 0.05 Zout0.09 Azijnper liesch 0.10 Boterolieper liter 0.63 Raapolie0.18 Zeep (zachte, groene of gele) p. KG. 0.24 Soda0.07 Petroleum per liter 0.10 Cokes0.62 Turf (zware) per 10 st. 0.065 Turf (lange) per 10 st. 0.09 Steenkolen, huisbrandkolen (nootjes II) p. HL. 1.80 huisbrandkolen (nootjes III) 1 70 fabriekskolen (nootjes IV) 1.10 vette nootjes (bakkerskolen),, 1.10 stukkolen„1.10 De burgemeester voornoemd, J. B. DE BEAUFORT. De uitbetalingen van de vergoedin gen aan de familiebetrekkingen van ge- mobiliseerden zal plaats hebben ten stad- huize op Zaterdag 8 Augustus tusschen 9 en 12 en 1 en 3 uur. Voorloopig is de treinenloop vast gesteld voor Goes als volgt: Richting Roosendaal 9.53 en 4.23. Richting Vlis- singen 1.26 en 7.59. De sneltreinen 116 en 171 's avonds zullen hier stoppen tot het uitlaten van passagiers. Reeds gisteren kwamen zich ver schillende flinke jongens en jonge man nen aanmelden bij de comitéleden om de landlieden bij het inhalen van den oogst behulpzaam te zijn. - Daar misschien voor andere ge meenten liet door „Handelsbelangen" al hier uitgevaardigde bulletin tot model kan dienen, geven wij het hieronder weer. De Vereeniging „Handelsbelangen" te Goes besloot in hare vergadering van 4 Augustus j.l., ter voorziening in het tekort aan zilvergeld, tot de uitgifte van bons ter waard ©van f 1, en bons ter waar de van f0.25. Deze bons zijn voor alle ingezetenen verkrijgbaar bij de hoeren: A. S. J. Dek ker, Magazijn Turfkade; J. Jongepier (firma Heijkam Massee), Groote Markt; P. A. C. Laban, Lange Vorststraat. De Vereeniging „Handelsbelangen" ga randeert de volle waarde van deze bons. Zoedra toen voor tien gulden of meer aan bons lieeft ontvangen, kan men deze tegen bankpapier inwisselen aan bovengenoem de adressen Alle bons zullen geparafeerd worden door het dagelijksch bestuur der Vereeni ging, t. w. de hoeren A. S. J. Dekker, P. Oosterbaan en P. A. C. Laban, respect, in rooden, blauwen en zwarten inkt. Namens het bestuur voornoemd: A. S. J. Dekker, Voorz., P. Oosterbaan, Secret., P. A. C. Laban, Penningm., W. J. M. Bitter, A. F. W. de Valk. Het ontwerp winterdienstregeling van de Nooïd-Brabantsch Duitsche Spoorweg- Maatschappij ligt ter kennisneming ter griffie van onze Provincie en ter secre tarie van Middelburg, Vlissingen en Goes. (Z.) Middelburg. In een Woensdagavond ten stadhuize door den burgemeester bijeen geroepen vergadering van het Dagelijksch Bestuur der gemeente met een aantal stadgenooten is opgericht een vereeni ging van wijkmeesteren, die in de ge meente, welke daarvoor in zes sectoren is verdeeld, zullen optreden om eventueel opgewonden gemoederen te kalmeeren, en indien dit gewenscht wordt raad te geven. Alhier is van gemeentewege een arbeidersbeurs opgericht om hen, die door den economischen toestand zonder werk komen, zoo mogelijk werk te be zorgen. Demobilisatie. Onderdeopge- roepenen bevond zich in de kazerne een persoon gekleed in priester-toga. Wegens verzuim van opgave als student in de godgeleerdheid was hij nu uit zijn klooster in België, waar hij studeerde, opgeroepen naar zijn garnizoensplaats. Spoedig was de gedaanteverwisseling geschied, en werd hij opgezonden naar Den Haag, om zich verder te bekwamen in de krijgs kunde, en zoo noodig zijn vaderland te verdedigen. Een klein verzuim kan gioote gevolgen hebben. Vlissingen. De dienst met de penny-boot jes is voorloopig opgeheven. Men meldt ons, dat van heden af de nachtdienst van de Zeeland op Folkestone opgeheven is. Nachtbooten varen alleen in dagdienst op Cjueenboro. (N. R. Crt) Het comité dat zich hier gevormd heeft om de landbouwers behulpzaam te zijn bij het inhalen van den oogst, heeft alle eer van zijn werk. Tal van flinke jonge mannen van 17 tot 30-jarigen leeftijd heb ben zich reeds aangemeld en zijn aan het werk getogen. Zij leven geheel met de landbouwende bevolking mede en getroosten zich gaarne eenige opofferingen, zoodat zij er volstrekt geen bezwaar tegen maken in de schuren te moeten slapen op wat stroo. (Vl.Crt.) Ossenisse. Voor het doen van veran deringen aan d© oppenbare lagere school alhier, is aannemer geworden de heer Joh. de Waal, alhier, voor de som van f 600. Het Duitsche oorlogsplan. „De Tijd" schrijft: Het is nu reeds duidelijk, dat de strijd om Luik in België een vooraf vastgesteld onderdeel uitmaakt van het Duitsche krijgsplan. Luxemburg en België liggen op den weg naar Frankrijk en de Duit schers verspelen door het forceeren daar van de vriendschap der Belgen, die ze niet meer zullen herwinnen en accepteeren den strijd met Engeland. Blijkbaar heeft men te Berlijn, na de weigering van België om doortocht te geven, zijn krijgsplan niet meer kunnen wijzige, ofschoon er door Luxemburg ruimte genoeg was, om zich een door. tocht te banen naar Frankrijk en de eigen grensstrook lang genoeg is, om er een groote macht te ontplooien. Slaagt men in België erin den inval te keeren of tot staan te brengen tot er hulp komt, dan neemt de strijd reeds bij het begin een keer, waarop niet gerekend kan zijn bij den mathematisehen opzet. Zooals gewoonlijk, komt er dan een tweede, dat zeker in portefeuille gereed ligt, in uitvoering. Op onze zuidelijke broeders in de Maaslinie rust nu een gewichtige taak, die zij, naar wij hopen, met eere zullen vervullen, zegt „De Tijd", en die zij reeds ten deele met eer vervuld hebben, voegen wij er aan toe. Z. D. H. Mgr. P. Hopmans heeft be noemd tot pastoor van het Begijnhof te Breda den ZeerEerw. Zeergel. heer J. van Oers, Regent van het Seminarie Ypelaar en tot Regent van genoemd Seminarie te Ginneken den ZeerEerw. Zeergel heer L. van Gils, professor aan het groot Se minarie te Hoeven. (Msbode.) De Limburgsche steenkolenmijnen heb ben ter onmiddellijke verzending beschik baar een overgroote hoeveelheid steen kolen. De prijzen daarvan zijn niet ver hoogd. Te Haarlem is- bij; talrijke ingezetenen het volgende aangeplakt: „Leveranciers, welke hun prijzen ver hoogd hebben, of weigeren papiergeld in betaling te nemen, behoeven niet meer te bellen, hun wordt van heden af alle clandizie ontnomen." Vanwege het legerbestuur wordt meege deeld, dat het publiek zich niet behoeft ongerust te maken aangaande de voorra den van de meest noodzakelijke levensbe hoeften in ons land. Er wordt bijgevoegd, dat er aan meel en rijst voor geruimen tijd meer dan voldoende hoeveelheid is. Kranig optreden van een (Z eeu ws c li en) Grenadier. Maan dagmorgen zijn té Scheveningen de twee paarden van een militair-gespan (een zg. keukenwagen) in de Beukenbos Blokstraat op hol geslagen, tusschen twee scholen doorgerend, de heele straat uit en om het Circus heengehold. Een daar aanwe zig grenadier H. Kramer van den 3e comp. Ie bat. liep op den wagen toe en greep een van de paarden bij het tuig. Hij werd pl.m. 50 M. meegesleurd, doch had tegen woordigheid van geest genoeg de paar den op een losstaanden wagen aan te drijven. Doordat een er van los aange spannen was, kwam zoodoende die wa gen tusschen de beide paarden te staan, waardoor zij tot stilstand werden gebracht. Aan het moedig optreden van den mi litair is te danken dat grootere onge lukken voorkomen zijn. Bedoelde H. Kramer is geboortig van Kortgene en tamboer bij het le, 3e. (Z.) Oostburg, 6 Aug. 1914. Wegens gespannen toestand geen han del en bijgevolg geen noteering. Amsterdam, 5 Aug. 1914. De aardappelprijzen waren heden: Andffker Muizen (groote) 3.10 - 3.25 Andijker Muizen (kleine) -0.-0. Andjjker Blauwe f4.a f0. Andfiker bonte- 4.20 - 0. Schoolmeesters-4.40 -4.80 Langedijker blauwe - 4.- 0. Friesehe borgers- 3.25 - 3.50 Friesche blauwe- 3.50 - 4.25 Zeeuwsche bonte-3.50 -0.— Zeeuwsche blauwe - 3.50 - 0. Zeeuwsche eigenheimers -3.25 -3.50 Hillegommer Eigenheimers - 2.60 4.50 Polder eigenheimers -2.80 -3. Aanvoer 6 ladingen. Van 28 Juli4 Aug. VLISSINGEN. Ondertrouwd: 11. Tab- bernée, wedn. 58 j. met A. J. Bömer, jd. 50 j.; P. Kortekaas, jm. 28 j. met L. P. Louwerse, jd. 28 j. Getrouwd: P. .1. Knuijt, jm. 26 j. met J. G. Bené, jd. 24 j.; J. M. Elias, jm. 22 j., met J. van den Berg, jd. 21 j.; L. de Roos, jm. 23 j. met. P. van der Weele, jd. 21 j. Bevallen: C. van Beers, geb. Murre, z.; C. M. Versluijs, geb. Robers, z.; S. de Jager, geb. Stevense, d.; M. S. Ongenae, geb. Deseijn, z.; I. C. Major, geb. Verstrae- te, d.; J. de Nooijer, geb. Ventevogel, (1.; J. C. Lubsen, geb. Zoeters van Leeuwen, z.; L. N. Raamsdonk, geb. Leenhouts, z.; M. van Schijndel, geb. Abrahams©, z.; H. J. Lafeber, geb. Eggel, z.; P. J. Heyge- laar, geb. Vercouteren, z. Overleden: J. P. L. Straver, vrouw van P. Hutchison, 64 j.; ,T. C. Haccou, wed. van P. Loekenieijer, 73 j.; A. A. A. Huijs- idens, ongeh. z. 75 j.; C. Meijboom, ongeil, z. 16 j.; W. A. Keijn, man van M. L. Filis, 57 j.; IJ. L. E. Maes, d. 16 m. Over de maand Juli. RILLAND-BATH. Ondertrouwd: 18, Franciscus Joannes van Gooi, 26 j. jm. en Johanna Cornelia Wouts, 20 j. jd. Getrouwd9, Adrianus den Hoed, 24 jj. jm. en Cornelia Rottier, 21 j. jd.; 30, Izaak de Meij, 26 j. jm. en Adriana van Hogerhuis, 24 j. jd. Geboren: 2, Adriaan Pieter, z. v. Jan nes Abraham Colpaard en Pieternella van Velzen; 6, Johanna, d. v. Huibrecht La- vooij en Francina van Koe verin ge5, Jacoba, d. v. Marinus, de Goffau en Wil- helmina Blok; 15, Willemijna, d. v. Adria nus Rovers en Kaatje Matthijsse; 16, Abraham Jan, z. v. Jan 'Cornelis, Dansen en Maria Louisa Kosten; 28, Petrus, z. v. Johannes Baptiste Luijks en Philomina Kil. Overleden14, een onbekende drenke ling. Middelburg. In een vergadering van aardappelhandelaars met den burgemees ter is bepaald, dat de inkoopsprijs van aardappelen uniform is vastgesteld op f 2.50 per mud, de verkoopprijs op 20 ct. de 5 kop. Alleen de Eigenheimers zullen gelden respectievelijk f2 en 18 ct. 's-Heerenfcoek.De gemeenteraad verga derde Woensdag 5 Aug. j.l. Present wa ren 6 leden, afwezig het lid van der Meu- len, wegens ongesteldheid. De notulen dei- vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd, zoomede de ingekomen stuk ken, welke na. lezing voor kennisgeving werden aangenomen. Op de voordracht voor 2 leden van het college van zetters werden geplaatst 4 personen, n.l. C. P. Serrarens Sr., aftr., J. B. Werri, aftr., A. de Winter en .1. Westerweele. De rekening van het Burg. Armbestuur 1913, werd nagezien en vastgesteld op een ontvangst van f 675.851/2, en uitgaaf van f 671.27. Dus met een gced slot van f 4.581/2. Vervolgens werd de gemeente rekening over het jaar 1913 onderzocht en voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 15155.35 en uitgaaf op f 14984.24, mat een batig saldo van f 171.11. De begrooting Armbestuur werd opge maakt tot een bedrag van f 779.581/2, met. een subsidie uit de gemeentekas van f700. Van het Oorlogsveld. 6 Augustus 5 uur 's namiddags. New-york. Een hevig kanonvuur wordt gehoord langs de kust van Maine. De Duitsche stoomboot „Kaiser Wilhelm II" is hier behouden aangekomen. Maastricht. Het Roode Kruis alhier heeft van den president Rost van Tonnin gen bevel ontvangen, dat geen automobie len de grens meer mogen overschrijden. Ook de Duitschers verbieden de auto's van 'het Roode Kruis de grens te laten passeeren. Er zijn hier 60 gewonden in de stad, waarvan reeds 4 zijn overleden. Den Haag. Prins Hendrik is per auto naar Maastricht vertrokken om zich van de werkzaamheden van liet. Roode Kruis op de hoogte te stellen. Utrecht. Ook deze stad is met ingang van beden in staat van oorlog verklaard. (Dat wil zeggen, dat stad en omstreken onder de opperste autoriteit van den mi litairen bevelhebber is gebracht Red.) Amsterdam. Ten kantore van de Ned. Bank is heden vergadering gehouden van een bankiersconsortium, waarbij Dr. Bos namens den minister Treub tegenwoordig was om te beraadslagen over de geheel of gedeeltelijke opschorting van betalings verplichtingen (moratorium). Eenparig werd het nemen van dien maatregel ont raden. Den Haaj De Tweede en Eerste Kamer hebben de wetsontwerpen tot het verlee- nen van amnestie aan deserteurs en het. uitgeven van zilverbons aangenomen. Roermond. Tal van vluchtelingen uit Duitschland, Oostenrijk en Hongarije zijn hier aangekomen. Zij kampeeren met, hun draagbare have rondom het station. In de stad is een ondersteuningsronute ten hunnen behoeve opgericht. Roosendaal. Duizenden vluchtelingen zijn hier aangekomen en deels in hotels, deels bij particulieren ondergebracht Bij gebrek aan treinen kwamen zij op karren en allerlei voertuigen aan. Maastricht. Het terugslaan der D»it sche troepen door de Belgen wordt, lner niet als een definitieve nederlaag be schouwd, daar voortdurend vepsche tree pen uit Duitschland aanrukken. Alleen de voorhoede schijnt dus getroffen. Sinds vanochtend is geen kanonvuur gehoord. Men denkt dat de Duitsche troe pen zich concentreeren voor een nieuwen slag, die hedenavond zou beginnen. Abonnementsprijs p. 3 maand Alzonderlijke nummers 5 eer Advertentiën worden ingewaï h«lf drie en Vrijdag vóór De abonné's op dit blad, in liet. directie uitgereikte polis, zijn, I daarvoor vastgestelde Verzeka GRATIS verzekerd tegen 1 'V Zelfbeheersching. V at in deze donkere dagen vo< ons gevorderd wordt, is een koel h zelfbeheersching. Er is natuurlijk niemand, die dl van den toestand ontkent, of zeil poogt te verkleinen. De toestand is ongemeen c.ritiek moet zich op de ernstigste gebeui in Europa voorbereiden. Maar dit is nog geen reden, over te geven aan een zenuwachti vrees, welke niets helpt, niets v niets Verzacht, en geen ander resul hebben dan dat zij de hoofden va, brengt. In zulk een opwinding, welke geeft aan de meest dwaze gerucli' onderstellingen en verzinsels, n o o.i t kracht. Men heeft het dezer dagen reeds bemerken, hoe aver echts ch e sche schrik werkt. Laten wij ons dus vooral hoed< overdrijving en niet opzweepen, n laten opzweepen door anderen. Wij staan voor een toestand, c tegenwoordig geslacht nooit geken wat vanzelf de spanning reeds v' De vrees voor liet onbekende c kende bevangt de menschen, d pelt ze. Maar de feiten, nemende zooals, staat toch dit vast, dat ons la| niet bevindt in oorlog, doch zij krachten heeft gemobiliseerd, o buiten den strijd te kunnen zijn neutraliteit te kunnen handh Laten wij dit vooral goed i houden en ook niet onmiddellij. hechten aan allerlei sensatie-berici in de komende dagen ongetwijfel worden verspreid. Al is de Euro-peesche hori zwart, toch zal de bui, naar reden mogen hopen, langs oi gaan. En aan degenen, die zich 1. angstigen door het drukke bew den dag, het optrekken van m het rollen van ooiiogsmaterieel e den wij willen zeggen, dat die juist een geruststelling in De Regeering verdient lof vc snelle en krachtige maatregelen, v onss land hoogstwaarschijnlijk rampen van den oorlog zal gespi ven en het economische verlies mogelijk beperkt. Eensgezind, zai het geheeie vi nu meer dan ooit om den Troon Alle Nederlanders, zonder ond van rang of stand, van Rechts o hebben in dezen zwaren tijd i hooge belangen le verdedigen eil dus het zwijgen opleggen aan al de eendracht zou kunnen verstore De band des vaderlands bindt een krachtig geheel, een sterke pi del gelijk. Maar die eenheid moet geschra; den door koelbloedigheid. Vertrouwen op de waakzaamhel Regeering, stipte gehoorzaamho hare bevelen en een vurig gebed om uitkomst, ziedaar, wat ons inl dige omstandigheid wordt opge ©en zeer bizonderen plicht. Berichten van 6 Augs. 8 uur 's Londen. (V. D.). 28 gevangene Harwich geland; het zijn de over van den Duilschen mijnenlegger Louise", die 60 mijlen van Harw een Britsehen torpedoboot werd etl in den grond geboord. 6 Di werden ernstig gewond. De En leden geen verliezen. Er werdei: 4 schoten gelost. Brussel. Uit Luik wordt gesa hedennacht het varen voortduun Duitsche troeponafdeeling kon biJ ïort „Fléron" dringen, terwijl Duil

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2