T! mr V- EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. armg. id. De Groote Oorlog. Goes rELD. aten, en, No. 92a. Donderdag 6 Augustus 1914. Tiende Jaargang. Onze Onzijdigheid ugustus rkoapin- spannen, en Boom- f vermist erkdagen 9—5 uur. land. l AL WIJK. te Goes, :en. Heinkenszand, en. Kattendijke, en Bouwland Kamperland, lan. s Heerenhoek, en, leene Paarden- te 's-Gra- le van 1895) ade van mijn eft, geeft mij ,ppij aan te WITKAM. inge Kerkstr. RT, Notaris. jmen bij M. 25. Juli 1914 voor irleden en op iklijke Bewilli- it van den 4en HlzljinSen se- oprlchlinj van iap „DE KAN- IK", gevestigd ininklijk besluit ïen in het bij- ndsche Staats- li 1914 no. 177 H. PILAAR, Notaris. ing op 't leven. 8 Maart 1843 klijk Besluit No. 41. pi taal f 300.000. f2.077.596.326 ■aagd. zouden plaats oudiging aris PILAAR. loord-Brabant T 1SBEST ndbekleeding, z. T i kleuren. Le- concurre eren- strengste keur. inlichtingen. NIH ZEIMCHE COUP Met smartelijke verbazing is alom de neutraliteitsschennis van België door Duitschland vernomen, gevolgd door een oorlogsverklaring, toen België weigerde zijn plicht te verzaken. Zóó is de oorlog; niet het recht, maar de macht stelt haar wetten. Of die neu traliteit al gewaarborgd heette doorplech- tige verdragen, dat hindert niet Duitschland vindt het voor zijn veld tochtplan noodig door België te mar- cheeren, dus het gebeurt óf goedschiks óf kwaadschiks. Het gevolg Enorm leed in duizenden harten, verlies aan goede ren, en het smartelijkste van alles ver lies van honderden, duizenden nienschen- levens, die aan „de krijgstaktiek" worden opgeofferd. lntusschen blijken de Belgen met hel denmoed voor hun onafhankelijkheid te strijden. Naar de telegrammen van gis terenavond en hedenmorgen melden, heb ben zij de aanvallen der Duitschers ron dom Luik zegevierend algeslagen. De lof die in een der Belgische couranten aan den militairen commandant van Luik werd gegeven„zijn kenuis en moed zijn een geheule legerdivisie waard" blijkt niet overdreven te zijn. Uit den loop der gebeurtenissen blijkt dat Duitschland zich door België in zui delijke richting langs de Maas een weg naar Frankrijk wil banen, daar de noord grens der republiek minder versterkt en beter toegankelijk is dan de oostgrens. De Duitschers hebben echter blijkbaar het gewicht der Belgische l'ortillcaties rondom Luik, Hooi en Namen onderschat. De groote vraag is thans: zullen wij vrij blijven? Nu de Duitschers een gat hebben gemaakt in België, is van die zijde voor ons het gevaar minder, maar de mogelijkheid bestaat, dat Engeland België wil helpen en inet een vlootdevisie de Schelde opstoomen. Kan dat zonder neutraliteitsschending van ons land? Op de tweede Vredesconferentie, waai de algemeenc overeenkomsten betref fende neutrale Staten zijn vastgesteld, is o.m. bepaald, dat „de bloote doorvaaart door neutrale territoriale wateren nooit als schending der neutraliteit mag wor den aangemerkt, derhalve den oorlogvoe renden niet verboden is en den neutralen Staat niet verweten kan worden". (De Louter, 11, 423). Omtrent de toepassing van dezen regel merkte kolonel Van Oordt op„Wel zou een oningewijde wellicht uit eene bepa ling van de neutraliteit gedurende den zeeoorlog kunnen afleiden, dat Nederland reeds op grond van die bepaling alleen aan eene vloot of transportschepen, die België te hulp zouden komen, vrijen doortocht zou moeten verleenen.... Die regel is op de W.-Schelde niet toepas selijk omdat zij niet is een territoriaal water, maar eene rivier, dus behoort tot het gebied van den 8taat, waardoor zij stroomt". (Krijgswetenschap 190/1, 244). Vrijwel algemeen is men het er tegen woordig over eens, dat, zoo politieke belangen Nederland niet aanleiding ge ven om partij te kiezen, het onze vol kenrechtelijke plicht is, om onze neu traliteit op de Wester-Schelde met alle ten dienste staande krachten te hand haven; immers, zij is binnenwater, en, daar beide oevers aan Nederland belmo ren, Nederiandsch grondgebied. Uitliet voorgaande blijkt,dat onze, op en aan Wester Schelde te treffen mili taire maatregelen, rechtstreeks gericht zijn tegen Engeland. Zijn zij afdoende, dan zal dit land vermoedelijk onze onzij digheid eerbiedigen en Beigië de hand reiken via Oostende, Zeebrugge tn Nieuwpoort, iets, waarop vroeger reeds door verschillende schrijvers is gewezen. Kolonel Fop (215/6) achtte de operatie- lijn langs de Schelde, ook met het oog de c.q. door België te treffen maatre gelen, zeer gevaarlijk voor groote sche pen (o.a strooimijnen) Hij was daarom, evenals generaal Den Beer Portugael, van gevoelen, dat Engeland België even tueel via de Belgische Noordzeekust en de genoemde havens de hand zal reiken. Laten wij hopen, dat het zal gaan, zooals deze krijgskundigen beweren en dat ons land zooals minister Cort van der Linden het uitdrukte, van directe oorlogsverschrikkingen zal gespaard blijven. Toen wij bovenstaande geschreven hadden, kwam ons onder de oogen een beschouwing over onze onzijdigheid van de N. Rott. Crt. Dit blad komt tot de slotsom dat op het oogenblik noch van Üuitschland's noch van Engeland's zijde ons gevaar dreigt. Berichten van 5 Augs. 6 uur 's avonds. Londen. Het Fransche gezantschap al hier deelt mede, dat de Fransche vloot een Duitschen kruiser heeft genomen. Den Haag. „De Nieuwe Courant" meldt in een extra-editie, dat de Duitsche krui ser „Augsburg", die de Russische ha.ven Liban beschoot, met man en muis is vergaan. Brussel. Volgens ingekomen berichten zijn de Duitschers bezig Luik en Namen te beschieten. De aanval der Duitschers concentreerde zich hedenmorgen om Bar- chop. Cavallerie opereert ten N. van Luik. Infanterie tracht den Maasoever te forcee- ren, maar wordt onophoudelijk bestookt door het vuur uit de Belgische forten. Den Haag. Officieel wordt tegengespro ken, dat 20 vreemde oorlogsschepen bij Den Helder zouden gezien zijn en dat do Duitschers neutraliteitsschennis in Ned. Limburg zouden hebben gepleegd. 5 Aug. 8 uur 's avonds. Den Haag. De Nederlandsche regeering maakt bekend, dat de lichtschepen Ter- schellingerhoc'k en Haaks zijn binnengeko men en dat alle kustlichten, uitgezon derd die van JJmuiden, Scheveningen, Hoek van Holland en Westerhoofd zijn ge- bluscht. De vaart voor koopvaardijschepen naar l.Tmuiden, Hoek van Holland en hij daglicht op Dordrecht, Scheveningen en via Texel op Harlingen, blijft met de noo- dige voorzorgsmaatregelen en loodsvoor- lichting open. Londen. Asquith zal morgen een oorlogscrediet van 100.000.000 p. st. f 1200.000.000) aan het parlement aan vragen. Dit Odessa wordt, gemeld, dat alle vuur torens in de Zwarte Zee gedoofd zijn en dat Rusland den uitvoer van graan heeft verboden. Weenen. De Reichspost ontvangt een bericht 'uit Krakau, meldende, dat de Polen een oproep verspreiden voor den opstand tegen Rusland. Ze raden de bewoners aan het Russisch© leger zooveel mogelijk hindernissen in den weg te leggen en on afhankelijke overheden in de gemeenten aan te stellen. De onafhankelijkheid van Polen is ge proclameerd. Den Haag. De Staatscourant van heden bericht, dat de kapiteins Fabius, Sar en van Volenhove in Nederlandschen dienst zijn overgegaan. Fabius bij de artillerie, de 2 overigen bij de infanterie. De Staatscourant van heden bericht, dat in verband met de critieke tijdsom standigheden het tot nader order verboden is, binnen het rijk gebruik van de draad- looze telegrafie te maken. Luik. Boven Luik heeft een Belgische aviateur zich met zijn vliegmachine boven een Duitschen aviateur geworpen en diens vliegtuig middendoor gesneden; de Duit- scher werd gedood, de Belg bleef onge deerd. Ten Noorden van Visé is een brug, die door de Duitschers opnieuw gelegd was, door de Belgische forten stuk ge schoten. Den Haa3. In verband met de critieke omstandigheden zal de Regeering goever- neur-generanl Idenburg voorloopig niet vervangen. Brussel. (Officieel). Er komen goede berichten uit Luik, waar de strijd zeer hevig was. De positie der Belgen is uitste kend. De aanval der Duitschers is glans rijk teruggeslagen; het verlies van den vijand is aanzienlijk. Melding wordt ge maakt van schitterende heldendaden van het 2e regiment van het escadron George tegenover 6 Duitsche escadrons. De Belgische vliegtuigen staan ver bo ven de Duitsche. In Visé houden de Duit schers schandelijk huis. Antwerpen. 5 Aug. (Eigen dienst van „De Maasbode"). Koningin Elisabeth, de prinsn en de prinses zijn zich in het koninklijk paleis op de Meir komen vestigen. Volgens een particulier telegram aan de „N. Rot. Crt." blijft het koninklijk gezin in Brussel. Brussel. 5 Aug. (Eigen dienst van „De Maasbode"). Er is order gegeven door gansch het land de postduivenhokken open te zetten, om hierdoor, als zij er zouden zijd, de vreemde duiven gelegen heid tot vertrekken te geven [en er op ileze geen spionn-endiensten kunnen ver richt worden. 6 Aug. 5 uur 'smorgens. Brussel. (Officieel). De Belgische troe pen hebben den algemeenen aanval van liet zevende Duitsche legerkorps op Luik afgeslagen. De Duitschers leden enorme verliezen. De Duitsche troepen wei-den vervolgd en verstrooid. De Belgen streden met bewonderenswaardig élan. De Engel- sche koning zond een warmen geluk- wensch met de Belgische overwinning. 6 Aug. I uur 's namiddags. Het consulaat van Zweden te Amster dam maakt het volgende bekend De Zweedsche regeering maakt hekend, dat de kustlichten aan de Westkust vanaf de Noordsche grens tot aan Kullen, doen met uitzondering van Kullen zelf, gedoofd zijn. Batavia. Het Nederlandsche stoomschip Houtman is in zee aangehouden door het Duitsche oorlogschip- „Geder". De uitvoer van rijst is verboden. Brussel. Berichten hier melden, dat Duitschland aan Italië een ultimatum heeft gesteld, waarin de Duitsche regee ring dden steun eischt van Italië, indien Italië weigert zal Duitschland aan Italië den oorlog verklaren. Parijs. De President der Republiek ont ving de Parijzer Dagbladdirecteuren en dankte hen voo-r de uitstekende mede werking. De Amerikaansche kolonie heeft zich tot een vrijwilligerskorps gevormd. Petersburg. De Börsen Zeitung deelt mede, dat de Duitschers den Grootvorst Constantijn in Bad-Ildungen krijgsgevan gen hebben gemaakt. IJmulden. Op de hoogte van Tessel werd een Engelsch oorlogschip met 21 torpedobooten door een stoomtrawler, die naar Holland terugkeerde, gezien. De flot- tille stoomde in N. O. richting. Londen. De Daily Telegraph en de Daily News deelen mede, dat de regee ring besloten heeft om een expeditie- strijdmacht naar het vasteland van Europa te zenden. Washington. 'President Wilson heeft een telegram gezonden aan de oorlog voerende mogendheden, waarin hij zijne bemiddeling aanbiedt. Washington. Staatssecretaris Bryan riep hedenavond de vertegenwoordigers van alle Europeesche mogendheden te za- men. Waarschijnlijk heeft hij het bemidde lingsvoorstel van Wilson met de noodige aanvullingen meegedeeld. Petersburg. Volgens bij het Staatsdepar- tement ontvangen mededeelingen is het Duitsche gezantschapsgebouw alhier door oproerlingen vernield; verschillende per sonen zijn dit dit oproer gedood. Londen. Lord Kirchner is benoemd tot minister van oorlog. Bristol. Door de Engelschen werd in in het kanaal van Bristol (een Duitsche Stoomboot met een aanzienlijke lading en 70 Duitsche reservisten genomen. Maastricht. De Duitschers slaagden er in bij' Visé over de Maas te komen, dit geschiedde op pontons. 7 Troepen ruk ken Verder op naar de stelling van Luik. Londen. Officieel wordt medegedeeld dat de Ëngelsche torpedojager „Amphion" de Duitsche zeeboot-mijnenlegger „Königin Marie Louise" heeft doen zinken. Malta. Een Britse he torpedoboot heeft in de Middellandsch© Zee een Duitsche Levantstoomboot buit gemaakt. Washington. Op verzoek van den En- gelschen zaakgelastigde heeft de Ameri kaansche regeering ziqh belast met de waarneming der Britsche belangen in Berlijn. LOSSE BERICHTEN. Uit België. Maandagavond te zeven uur zijn nabij het station van Etterbeek zeven Duit schers aangehouden, die pogingen aan wenden telegraafdraden door te snijden. Na hun aanhouding bleek, dat zij in het bezit waren van allerlei werktuigen, geschikt voor dergelijk werk. Na een formeele jacht, waaraan agenten, soldaten en burgers deelnamen, werden zij ge vangen genomen. Enkele uren vroeger had een patrouille twee Duitschers gearresteerd, die pogin gen aanwendden in een geschutpark te komen. Zij hadden geladen brownings bij zich. Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft naar aanleiding der schennis van België's neutraliteit door de Duitsche troepen „Tegenover deze aanmatiging van een land, dat mede onze onafhankelijkheid gewaarborgd heeft, is er geen ander antwoord mogelijk; „Liever tot den laatsten man offeren, dan ons te onderwerpen aan zulken ongehoorden, zulken schandelijken eisch. „België is oen vrij land, dat tegenover al zijne naburen zijn rechten staande houdt en voor geen vreemde orders liet hoofd buigt." „De houding van Duitschland tegen over een land, dat niets te stellen heeft in zijnen twist met Frankrijk, zou in gansch het land indien de geruchten bevestigd werden een kreet van af. schuw en verontwaardiging doen oprij zen en in onze oogen voortaan de Duit sche natie als buiten de beschaving staande doen beschouwen." De kloosterorden hebben al hare ge bouwen ter beschikking van liet Gouver nement gesteld. De Provincaal dei- Paters Capucijncn heeft bovendien de leden zijner orde als aalmoezeniers aan geboden. Yan den provinciaal der Je zuïeten wordt hetzelfde gemeld Koningin Elizabeth stelde zich aan de spits van den verpleegdienst in de inrichting van het koninklijk paleis tot Roode Kruis- Ambulance. Tegenspraak. ALGIERS, 5 Aug. (Reutor.) De ver nietiging van den kruiser „Panther" en de inbeslagneming van twee Duitsche schepen worden niet beves'igd. Ook de beschieting van de Russische haven Libau wordt tegengesproken. De gevechten in de Belgische Maasdorpen De correspondent van „De Tijd" meldi uit Maastricht d.d. 5 Aug. Over den afloop der gevechten verkeert men nog in onzekerheid. De Duitschers hebben echter schrikkelijk huisgehouden in de Maasdorpen. Brand en vernieling ken- teekenen hun doortocht. Van heuvels en torens kan men de brandende huizen zien. Nu en dau doorkruisen vliegtuigen, evenals gisteren, de lucht boven Maas tricht en omstreken; ook een bestuur bare luchtballon wordt gezien. De Duit sche cavalerie schijnt hevige verliezen te hebben geleden, te oordeelen naar de zwervende gezadelde paarden zonder ruiters, die overal worden opgevangen en het aantal gewonden, in de grensdorpen binnengebracht. De kloosters te Eysden liggen reeds volhet liefdewerk, aldaar door de oerwaarde zusters uitgeoefend, is bewonderenswaardig. Groote scharen vluchtende Duitschers van de Belgische grensgemeenten worden naar Aken door gezonden, na hier gevoed te zijn. Volgens een later bevestigd gerucht zou het den Duitschers, samenwerkende met een gedeelte van hun Maasleger, dat opereert met Aken als basis, gelukt ziju langs slinksche wegen, eenige voorname stellingen van de provincie Luik to ne men. Bij Hervé moet vreeselijk gevoch ten zijn. De troepen, die door Luxem burg kwamen afzakken, ondersteunen het Duitsche Maasleger, dat op Visé lostrok. Frankrijk biedt hulp aan België. BRUSSEL, 5 Aug. (Van denzelfden correspondent.) Bij liet Ministerie van Buitenlandsche Zaken is een telegram der Fransche regeering ingekomen, hulp biedende tot wering van den Duitschen vijand. De Fransche regeering beroept zich op de bestaande vredestractaten, waarbij de neutraliteit door de groote mogendheden, en ook door Frankrijk, is gewaarborgd. Tot dusver heeft België deze hulp nog niet aanvaard, verklarende, dat het zich alleen in staat acht, 0111 de forten dei- Maas en de grenzen te verdedigen. Eerst door force majeure gedwongen, zou onze regeering een beroep doen op de groote mogendheden ter handhaving van zijn neutraliteit. Een Engelsch expedietie leger naar België. BRUSSEL, 5 Aug. (Van denzelfden correspondent). Tusschen onze regeering en de Engeische wordt op het oogenblik onderhandeld, om een Engelsch expedie- leger door de Britsche vloot naar do Schelde te doen overbrengen en te Ant werpen te ontschepen, zoodra door Duitsche overmacht de neutraliteit van ons land geforceerd is. Proclamatie van Koning Albert. Alvorens naar liet front te vertrekken, heeft de koning een proclamatie gericht lot zijn leger, waerin hij o.m. zegt: „Zonder de minste uitdaging vau onzen kant geeft een naburig rijk, trotsch op zijn macht, de verdragen verscheurd, welke nochtans ook zijn handteekening dragen. Dat rijk heeft het grondgebied onzer vaderen geschonden en ons aangevallen, omdat wij weigerden onze eer te bezoe delen. De geheele wereld staat in bewonde ring voor onze loyale houding. Dat de achting en de eerbied, welke de wereld u toedracht, u versterken. Toen zij haar onafhankelijkheid be dreigd zag, is de natie opgesprongen en zijn haar kinderen naar de grenzen geijld om deze te verdedigen. Dappere soldaten voor een heilige zaak, ik heb vertrouwen in uw taaien moed; ik groet 11 in naam van België. Gij. zult overwinnen, want gij zijt de macht, gesteld in den dienst van het recht. Glorie aan u, leger van liet Belgische volkherinner u voor den vijand, dat gij strijdt voor de vijand van uw bedreigde haarden." BERLIJN. De aan Russen toebehoo- rende waarde gedeponeerd bij groote Berlijnsche banken zijn door deregeenng in beslag genomen. Van de Duirsche grenzen komen berichten jdat er onder de Russische troepen ontevredenheid zou heerschen. Men dient teil opzichte van al deze berichten echter steeds een groote voorzichtigheid in acht te nemen. Het Engeische landleger, waarmede Brittannië zijn bondgenooten ter liulp kan komen, beloopt hoogstens 160 a 180.000 man en is dan alleen in volle getalsterkte disponibel, wanneer de Duitsche zeemacht zou zijn lamge slagen. Immers zoolang dat niet het geval is, moet Engelaud bedacht zijn op een inval van Duitsche landingtroepen en dus de noodige manschappen voor kustbe waking reserveeren. Daarbij heeft Brit tannië 50.000 man noodig voor Ierland, luO.OOO voor de fortificaties en 100.000 voor de bewaking der steden enz. Van den anderen leant is een landing van Duitschers in Engeland zoo goed als uitgesloten wegens de enorme sterkte van de Britsche vloot. Aan de „N. R. Crt." wordt uil: Maas tricht geseind dato- 5 Augustus: Hier is het kanongebulder duidelijk te hooi/en. Van de torens ziet men bet. vuren. Hedenmorgen zag men voortdurend vliegmachines kruisen. Hedennacht stormde een massa geza delde Duitsche cavallerie-paarden hier bin nen, welke werden opgevangen. Vijfduizend vluchtende Duitschers zijn Maastricht doorgetrokken en 11a van voed sel voorzien, te zijn geworden, per trein naar Aken gezonden. De ambulance te Eysden ligt vol Duit sche gewonden, die hij Visé getracht had-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1