inspan, EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. luisraad, De Groote Oorlog. 'erkooping No. 91a. Dinsdag 4 Augustus 1914. Tiende Jaargang. LLEN AARDEN, R N V E E, BERICHT. BINNENLAHD. UIT ZEELAND. tuur, in de gemeente tede „Vredenhoef" onder Kamperland, Iej. Wed. KARELSE— ,n van den Notaris n den o. a. uit: als: far (veulendragend), berrie, 5 jaar (veu Merrie, 3 jaar [s bles Merrie, 4 jaar ruine Ruin, 4 jaar aar, bruine Merrie, ;end), vos bles Ruin, Ierrie, 10 jaar (veu ve Ruin, 12 jaar, jaar (veulendragend), nds), vos bles Ruin, ïimmel Ruin, 1 jaar, bruin Hengstveulen. 36 STUKS In, 1 vette Koe, 5 veejarige Vaarzen, 3 arzen, 2 twee en een 12 tweejarige Ossen, nhoudkalvers. is, 5 Loopvarkens, 1 Kippen en Hanen, >rts: IRlemwagen, Tilbury, r, Cultivator, Schui- eg, 4 ijzeren Wiel- Ploeg, 13 Eggen in Iien, Sleper, Zaaima- n, Molbord en Ketting, nolen, Windmolen, 2 Iiet Paard, Bascule, lichten, Zaadzeil, Wa- erbak, diverse Maten eeften, 2 Vleeschblok dders, Zwengen, Hooi vorken, Schoppen, en partij Mutsaard en fn, Palen, Hooi, Stroo mestputten. |lelkgerei, Teelenrek, enz. i n d e 1 ij k /'eerenbedden, Kisten, Waart 1915. van het Beestiaal wordt angen. is een bergplaats voor stalling, den. krijgt hij (i tot 8 ja- verklaard© de slads- gezicht. ging het gesprek op en wel zoo luid, dat de venstergordijnen verstaan kon. Het "ele dolksteken, die haar en haar met een droef- waaraan zij ieder oogen beten sterven. Meermalen iet venster weggaan, C renste schuilhoeken des om die gesprekken niet aanhooren, en toch bleef staan, om met ieder smart te ondervinden. waren doodsbleek I nde oogen met eene droge In branddenzij wenschte enen, het zoude haar eene zijn, maar zij kon he' scheen uitgedroogd smart, die haar ver- (Wprdtj vervolgd Wij kunnen in de huidige omstandig heden. nu post- en reizigersverkeer voor militaire doeleinden worden stop gezet, er niet voor instaan, dat onze nummers onze abonné's op tijd be reiken. Zoolang wij op de tusschendagen een extra-editie uitgeven, .zal ons Vrij dagnummer slechts 4 pagina's be vatten. Red. Na het afdrukken van ons blad (Maan dagnamiddag 5 uur ontvingen wij de navolgende berichten 3 Augustus G uur des avonds. Den Haag. De lichting 1915 is opge roepen en moet nog door een wetsartikel worden bekrachtigd. Minister Treub deel de in de Kamer mede dat het ontrek ken van zilver voor papieren geld onge motiveerd is de regeering zal maatre gelen nemen tegen hen, die papier be neden de waarde aannemen. Executie voor achterstallige belasting wordt gestaakt. Antwerpen. De Burgemeester van Ant werpen heeft in den raad medegedeeld, dat de Duitschers in Hollandsch Lim burg liggen, de Belgische minister van Oorlog heeft verklaard dat de Duitschers noch te Visé, noch te Maastricht liggen. 3 Aug. 8 uur des avonds. Berlijn. De Duitsche grenstroepen heb ben bij Lublilitz na een kort gevecht Czenstoffau in bezit genomen. Ook Kalisch is door Duitsche troepen bezet. Krakau. Een vliegenier, die boven de stad vloog is door de Oostenrijkers neer geschoten. Den Haa$. Op de lijst van levensmid delen door den burgemeester uitgegeven waarop de maximumprijzen van over heidswege zijn vastgesteld komt voor o.a. suiker 55 ct., brood 1823 ct., zout 9 ct., rijst 25 ct. per kilo, Boterolie 69 ct., per flesch. Den Haag. Een nieuw type bankbil jetten zal worden uitgegeven van f10, f25, f40, f60, f100, f200, f1000, f3000 f5000, f 10.000, f25.000, f50.000. Londen. In het parlement heeft minis ter Grey medegedeeld, dat de regeering slechts diplomatieken steun in het huidig conflict had beloofd en nu aan het Lager huis overliet, welke houding Engeland zal aannemen. Indien de Duitsche vloot het kanaal zou binnenvallen voor een operatie tegen Frankrijk, zou Engeland Frankrijk steu< nen met zijn vloot. Duitschland had aangeboden met zijn vloot Frankrijks kust niet aan te vallen als Engeland neutraal bleef. Grey achtte dit te beperkend. Ons Parlement. Over de vergadering' der Tweede Ka mer schrijft de N. Rott. Crt. Hoe klaar besef onze Tweede Kamer thans van den toestand heeft, bleek ten duidelijkste, toen zij na het kortston dig afdeelingsonderzoek opnieuw was bij een gekomen. Alle wetsontwerpen gingen er zonder een woord van discussie of hoofdelijke stemming door. Zoomin over het langer in dienst dienst houden van ingelijfden bij de inilitie en dienstplichtigen bijl- de landweer als over het onder de wapenen blijven van de wegens oorlogs gevaar opgeroepen dienstplichligen werd ook slechts ééne bedenking geopp'erd, eene critische opmerking gemaakt. Evenzloo ver ging het den wetsontwerpen betreffende de inlijving van lotelingen der lichting .1914 en van ingeschrevenen voor de lichting der militie van 1915. Het buitengewoon crediet van 50 millicen werd grif verleend en tegen de wetsontwerpen van cecono- misehe of financiee'.e strekking (wijziging van het Octrooi der Nederlandsche Bank, aanvulling der onteigeningswet ter voor koming van prijsopdrijving) rees bijl nie mand bezwaar. Het wetsontwerp eindelijk tot verbod van uit- en invoer van som- nup artikelen, nog op het laatste oogen- blik gewijzigd en doeltreffender gemaakt, Jokt© alleen enkele woorden van lof van den woordvoerder der commissie van rap porteurs uit. i Het doel der bijeenkomst was dus vol komen bereikt; de wetsontwerpen kon den toog dezen eigen dag naar onzen oenaat verzonden worden. Maar neen voor Uiteengaan was het oogenblik toch' nog met gekomen. Daarvoor waren de gemoederen te vol. Een warm nationa lisme vervulde allen; wie anders elkaar verre stonden, vonden elkander ditmaal- en het was schier ontroerend, den heer troelstra telkens zijn instemming te hoo ien betuigen met uitspraken van den af gevaardigde voor Goes, in gewone da<ren zijn politieleen antipode. Maar het was nu 'minder dan ,ooit het juiste oogenblik voor 'politieke geschillen; ieder besefte dit en meer dan één sprak 'het in treffende bewoordingen uit. De hefer Lohman open de de sprekersrij', zwaarmoedig, maar volkomen vertrouwend in de verdedigbaar heid van ons land en in zijn ziel over tuigd, dat het thans aller plicht was was, de regeering te steunen en zich van alle critieklustig vertoon van „schijnba re wijsheid" te onthouden. En de heer Troelstra? „Iedereen zal iet moeten billijken, ja, (moeten toejuichen, dat de regeering niet beeft geschroomd op dit oogenblik (het oogenblik) de be schikbare krachten t© mobiliseeren „Wij, sociaal-democraten, staan in dezen pnncipieel aan de zij'dei <ler regeering- wij weten immers met den lieer Do Savornin Lohman, dat de werkelijke bedoeling der oproeping onder de wapenen een. paci fistische was." Met groote belangstelling en warme sympathie luisterde de Kamer naar de welsprekende woorden van den leider der Uiterste linkerzijde; somwijlen ging een {spontaan applaus op, zoo b.v. toen hij met nadruk verklaarde, dat op dit oogon- blik de critiek moest zwijgen, aangezien thans de nationale gedachte de nationale geschillen overheerschte. Schoone woor den die men vooral uit dezen mond gaar ne hoorde. En opnieuw klonken bravo's toen de heer Troelstra er onmiddellijk aan toevoegde: „Ik zeg dit ook aan mijn geestverwanten, die thans onder de wa penen zijn." Namens alle vrijzinnigen heeft daarna nog de heer Bos het woord gevoerd. Ook hij was diep onder den indruk der jongste noodlottige gebeurtenissen, nu de goederen der beschaving over geheel Europa be dreigd worden; ook hij riep uit: „op dit oogenblik past het ons, alle partijschap te laten varen". Men luisterde met, belang stelling, totdat midden onder zijn rede voering een belangwekkend bulletin over Duitschland's houding tegenover België binnenkwam; toen verslapte de aandacht elkaar d<W d° hoofden biJ Intusschen, geen wanklank is gedurende gansch de Vergadering vernomen 1 11 'I I I j j In de Eerste Kamer zeide de voor zitter ongeveer het volgende: Hatgeoii zoo langen tijd is gevreesd dreigt thans werkelijkheid te worden. Het neele land is in beroering gebracht door hetgeen buiten onze grenzen geschiedt en de ernst van den toestand heeft ons bijeengebracht om eenige spoedeischende wetsontwerpen te behandelen. Wij, die in vrede wenschen te leven, zullen niet dulden, dat onze souvereine rechten yyor- den aangetast; leger en vloot zullen'zoo noodig de zware taak vervullen, die haar is .opgelegd. Wij zullen allen eendrach tig blijven in vaderlandsliefde; geschaard om den troon van o-nze energieke Ko ningin, zullen wij afwachten en door woord en daad hen steunen, die voor onze onafhankelijkheid hebben te waken i. 1 df 3 uur gehouden vergadering heeft de Kamer de buitengewone wets ontwerpen zonder hoofdelijke stemming ot beraadslaging aangenomen. Nota van wijziging. In het gewijzigde ontwerp wordt de volgende nadere wijziging aangebracht: In het eerste lid van art. 1 wordt gelezenDe uitvoer van levensmiddelen, paarden, vee, veevoeder, daaronder be grepen hooi en stroo, rij- en voertuigen, daaronder begrepen automobielen en rij wielen, kan bij koninklijk besluit worden opgeschort. Onteigeningswet. Verschenen is een wetsontwerp ter voorkoming van vasthouding en prijsover- drijving van waren. De maatregel be staat hierin, dat in art. 75 van de ont eigeningswet eenige bepalingen worden opgenomen, krachtens welk na machti ging van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de burgemeesters bevoegd zullen zijn in de gemeente aan wezige levensmiddelen, alsmede huis houdelijke artikelen en brandstoffen voor de gemeente in bezit te nemen en deze aan de gemeentenaren tegen billijken prijzen ter beschikking te stellen, terwijl de schadeloosstelling geregeld is als volgt Voor de in bezit genomen waren door de gemeente te betalen, wordt door twee schatters alles afzonderlijk geschat en een bon voor het gemiddelde van die twee schattingen wordt aan den vroe- geren houder der waren gegeven. Het bedrag van deze bons wordt als ver plichte uitgave der gemeente aangemerkt en zoo spoedig mogelijk uitbetaald. On der levensmiddelen zijn begrepen voe dingsmiddelen voor dieren bestemd. Deze aanvulling der onteigeningswet is geldig wanneer de Koningin heeft be kend gemaakt, dat oorlogsgevaar aan wezig is of wel wanneer de krijg is uit gebroken. Beperking in uitgaven. Naar aanleiding van s een onderhoud met de directie der Nederlandsche Bank dringt het Bestuur van den Bond voor den Geld- en Effentenhandel in de pro vincie er met den meesten nadruk op aan, dat de leden zich bij het doen van uitbetalingen beperken, tot hetgeen noo dig is voor levensonderhoud, werkloonen ofonafwijsbare verplichtingen. Prins Hendrik en Het Roode Kruis. Sedert zijn terugkomst in ons land, wijdt de Prins, als voorzitter van het Roode Kruis, zich geheel aan de diensten welke in den tegenwoordigen toestand daarvan kunnen gevorderd worden. Dientengevolge zal Z. K. II. de Konin gin niet steeds kunnen vergezellen op haar tochten, in verband mot de mobili satie. Een Geruststelling. Vanwege het Haagsche gemeentebe stuur wordt ter geruststelling aan het publiek medegedeeld, dat in ons land aan meel en rijst voor geruimen tijd meer dan voldoende hoeveelheid is. Wet ter voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van levensmiddelen. Het correspondentiebureau Belinfante te 's Gravenhage seint Het wetsontwerp tot aanvulling dei- Onteigeningswet ter voorkoming van vast houding en prijsopdrijving van waren is na aanneming door de beide Kamers der Staten Generaal door II. M. de Koningin bekrachtigd en is in 't „Staatsblad" ge plaatst en in werking getreden. Buitengewone Staatscourant De na middernacht verschenen buiten- gewon'; Staatscourant bevat de Maandag door de Staten-Generaal aangenomen wetten, alsmede twee Kon. besluiten, onderscheidenlijk machtigende tot uit gifte van vijftig millioen gulden aan schat kistpromessen, en houdende verbod tot het overschrijden der landgrenzen door luchtvaardcrs, die niet beliooren tot de Nederlandsche zee of landmacht zoolang de toestand van oorlogsgevaar aanwezig is. De neutraliteit van ons land is officieel in de Staatscourant afgekondigd. Geweldige brand te Bergen op Zoom. Men seint ons Gisterenavond te 11 uur is de houtza gerij van G. J. vau Heul door brand vernield. Alles werd een prooi der vlam men. De schade bedraagt f 100.000 en wordt door verzekering gedekt. Men seint ons: Den Haag. De ministerraad besloot tot uitgifte van 25 millioen gulden nieuw papier geld van I gulden, 5 gulden en f2.50 gegarandeerd door den Staat. Nederlandsche werklieden in Duitschland. Doetinchem. Sedert gisteren 6 uur mo gen Hollandsche arbeiders weer in Emmerik werken. Goes. Het concert van „Hosanna" is Maandagavond niet door gegaan. De belangstelling onder het publiek voor het oorlogsnieuws is zeer groot. Ook voor onze bureaux in de Ganzepoortstraat staat den geheelen dag een drom menschen de bulletins te lezen en te bespreken. Tot 10 uur is het kantoor verlicht om het publiek gelegenheid te geven zijn weetgierigheid te voldoen. Hedenmiddag had de werkman C. Kramer werkzaam aan de Meisjesschool het ongeluk van een ladder te vallen. Be wusteloos, en gewond aan het hoofd werd hij bij de concierge binnen gedragen. Na de noodige verzorging te hebben ontvan gen, kwam hij weder tot bewustzijn, doch zal zijn 'werkzaamheden nog niet kunnen hervatten. In de 2e helft der maand Juli Ingekomen: J. I. R. Verhagen uit Neuzen, Oude Singel 127, M. D. W. L. Kühne, wed. L. E. A. Liebert uitKapelle, Klokstraat 156 V ertrokken: M. Ch. E. Bongaerts, ingenieur naar 's Gravenhage, J. de Hoogh, zonder be roep, naar Wageningen, G. J. Drent, assistent posterijen naar Groningen, J. W. Stienen, kellner naar Luik (België.) (M. Ct.) Een flink woord. Door de burgemeester van Middelburg is gisteren de volgende proclamatie tot de inwoners gericht: Aan de burgerij van Middelburg, Burgemeester van Middelburg, waar genomen hebbende de enkele teekenen van ongerustheid onder de bevolking, geeft na overleg met den territorialen bevelhebber in Zeeland enz. liet volgende te kennen: lo. bestaat geen enkele reden, hoe genaamd dan ook „tot eenige ongerust heid", daar zich nu en dan geruchten voordoen, wellen die op uit het brein van zenuwachtige personen, voorzien van een groot vermogen, tot fantasie. Mocht het voorkomen, dat er op eenerlei wijze werkelijk gevaar voor de bevolking be staat, dan zullen noch de Territorale be velhebber, noch het gemeentebestuur in gebreke blijven dc bevolking te waar schuwen en op zaakkundige wijze bij te staan. Een ieder blijve kalm aan zijn dage- lijksche bezigheden. Waar vele onzer medeburgers tot bescherming van de be langen des vaderlands hun plaats in de gelederen hebben ingenomen, derhalve vele hoofden en handen in beroepen en bedrijven worden gemist, is het de plicht van de niet onder de wapenen geroepe nen met verdubbelden ijver aan het werk te gaan en te blijven. Op deze wijze toch zullen wij Middelburgers zij het langs indirecten weg, op even waardige wijze als onze zoons en broers, die thans onder de wapens staan, het Vaderland dienen en beschermen. Voorts worden de handelaars in le vensmiddelen ernstig gewaarschuwd, zich niet over te geven aan overvraging. wat betreft de prijzen van levensmiddelen ten behoeve van de bevolking en de weermacht. Laten zij toch niet vergelen, dat af gescheiden nog van het weinig mensch- bevend gevoel, dat hier tegenover hun medeburgers zou blijken, zij zich bloot stellen aan de kans, dat op hun voorraad beslag wordt gelegd, tegen een prijs te bepalen door civiele en milita're autori teiten, in gemeenschappelijk overleg, een en ander volgens de wet van 14 Sep tember 1866 Bij het hiervoren bedoelde onderhoud heeft de Territoriale bevelhebber in Zee land enz mij tevens verzocht namens Z II.E.G. zijne waardeering uit te spreken voor de voorbeeldige houding van Middelburg's burgerij. Gaarne voldoe ik aan dit verzoek. Middelburg, 3 Augustus 1914. P. Dumov Tak, wnd. Burgemeester. Sfeun voor families van opgeroepenen. Aan den oproep van het voorloopig comité voor steun aan de families van hen, die onder de wapenen zijn en die finantieelen steun noodig hebben, be staande uit de heeren mr. J. J. Heijse, L. K. van der Harst J.Jz., jhr. mr. dr. W. A. J. Snouck Hurgronje en mr. II. Doorenbos, hadden een 34-tal personen uit verschillende kringen gehoor gegeven. Te ruim zeven uur opende de lieer mr. J. J. Heijse de vergadering, welke in de raadzaal ten stadhuize gehouden werd en zeide dat het Dagelijksch Bestuur van oordeel is geweest, dat het wenschelijk was dezen oproep te doen, de waarne mende burgemeester was door zijne druk ke ambtsbezigheden verhinderd mede te werken aan den oproep en ook om deze vergadering te presideeren, waardoor spr. deze taak op zich nam, om van een aan gename taak te spreken acht de heer Heijse de tijdsomstandigheden niet ge schikt. Waar het doel reeds in oproepings circulaire heeft gestaan zeide spr. nog alleen dat wij in deze tijden niet alleen een koel hoofd maar ook een warm hart moeten hebben. Waar het comité zieh veroorloofd heeft de oproeping te doen zegde spr. dank aan allen die daaraan gehoor gaven. Om de vergadering niet te rekken stelde spr. direct voor om als doel vast te stellen, aan diegenen die hun kostwinner missen, en die daardoor in finantieele moeielijkhoden zijn of wor den gebracht, althans deze bezorgdheid te ontnemen. Ieder geval zal afzonderlijk onderzocht worden en met alle omstan digheden zal rekening worden gehuuden. Namens het comité stelt spr. voor de volgende circulaire in de stad tc ver spreiden Stadgenooten 1 Zoowel de militie als de landweer is opgeroepen voor de onzijdigheid van ons Vaderland te helpen handhaven en zoo- noodig wat God verhoede zijn grond gebied te verdedigen. Daaronder zijn tal van stadgenooten, en voorzeker niet weinigen, die met groote bezorgdheid moeten denken aan den nood waarin zij hun gezinnen hebben moeten achterlaten. Van die bezorgdheid moeten zij zooveel mogelijk worden bevrijd. Dit kunnen wij als wij willen. En wie zal niet begeeren naar zijn vermogen, een deel van dezen nood te helpen lcenigen. Ondergeteekenden doen daartoe een beroep op U allen. Oproepingen zullen geschieden opdat allen die in nood verkeeren zich bij eeni- gen onzer kunnen aanmelden, en elk ge val zal worden onderzocht. Hen worde reeds bij dezen de verzekering gegeven dat geene liefdadigheid in den vaak zoo kwalijk begrepen zin van dat woord wordt bedoeld, doch slechts gedacht wordt aan de vrijwillige vervulling eener dure plicht jegens hen die zijn uitgetrokken om aan de roepstem van H. M. onze Koningin gehoor te geven. Geeft een som in eens of geef een bedrag per week. Maar bovenal geef dadelijk en help ons op de minst kostbare wijze. Daarom brengt uw bij drage ten stadhuize in de daarvoor gé- plaatste bus> en gij die een bedrag per week afzonderd, stelt ons in kennis met datgene waarop wij mogen rekenen. Ieder bedrag hoe gering ook is welkom. Al de aanwezigen verleende toestem ming in hun naam onder deze circulaire te plaatsen. De heer jhr. A. E. Boddaert vroeg of het niet mogelijk zou zijn naast de thans bedeelde categorie, te helpen die arbeiders die tengevolge van den econom'schen toestand ontslagen zullen worden. De heer Heijse zeide dat dit later wellicht mogelijk was uit te breiden, doch dat thans de oproep niet zoo verstrekt. Spr. doet een tweede voorstel namelijk om eene commissie van 12 personen te beftoemen en deze volledige volmacht tot verder handelen te geven voor verder te treffen maatregelen en zoo noodig zich zelf aan te vullen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 5