4 BINNENLAND UIT ZEELAND. KOLONIËN. Gemengd Nieuws. S K II VIE, Uit Saloniki wordt gemeldZondag arriveerde hier een Servische officier met zijn echtgenoote, die zich in het hotel ais majoor lloj ikovie deed inschrijven. Door personen, die den Servischen offi cier van vroeger kenden, werd ontwijfel baar vastgesteld, dat de zich noemende Bojakovie dezelfde was als kapitein Tankositch, wiens onmiddellijke inhech tenisneming door de Oostenrijksche nota van Servië geöiseht was. De Servische regeering had omtrent hem in haar antwoord-nota verklaard, dat zij hem nog op den avond van den dag, waarop de nota overhandigd werd, in hechtenis zou doen nemen. Wie helpt en zorgt? Men verzoekt ons opname van het vol gende welgemeende woord De oproep „Te wapen" klinkt door ge heel Nederland. Iedere dienstplichtige moet opkomen. Onder deze mannen zijn een groot aantal die vrouw en kinderen hebben. Wat moet van deze worden? In die gezinnen is geen geld. Wanneer de man heden niet werkt staat morgen de honger voor de deur. Mag dat? Waar de vaders voor het vaderland uittrekken, moeten daar de moeders en kinderen ge brek lijden? Wat kan hier gedaan? Wij raden het volgende. In elke gemeente vorm© zich een Comité van hoeren en dames uit alle gezindten. Deze notee- ren de namen van hen, die hunne vrou wen en kinderen onverzorgd moeten ach terlaten. Voor hen vragen zij bij dege nen die willen en kunnen een wekelijk- sche bijdrage om vrouw en kinderen te steunen wier mannen voor ons uittrek ken. Men handele direct. Db Getd-crisis. Officieel wordt ons het volgende mede gedeeld Do Nederlandsche regeering, vernomen hebbende, dat op verschillende plaatsen in het land ©enig wantrouwen tegen de deugdelijkheid van de biljetten ('oor de Nederlandsche bank uitgegeven is ont staan en dat vermoedelijk door een mis verstand aan eenige postkantoren biljetten niet in betaling zouden zijn aangenomen, brengt ter openbare kennis, dat haar na onderzoek is gebleken, dat de soliditeit der biljetten der Nederlandsche Bank boven eiken twijfel is verheven en dat de regeering' aan al hare bureaux en kantoren de bankbiljetten tot dc volle waarde in betaling aanneemt. De regeering beeft onmiddellijk maat regelen genomen, om aan het hierboven bedoelde misverstand aan enkele post kantoren een einde te makeu. Voorraad en prijzen van (evensmiddelen. Wij zijn gemachtigd mede te deelen, dat door de regeering buitengewone Maatregelen worden voorgesteld, waar door zoowel het opkoopen van levens middelen door handelaren en particu lieren als het vragen van buitengewone prijzen onmogelijk wordt gemaakt. Door direct ingrijpen van de overheid, in verband daarmede, wordt de aandacht van het publiek er op gevestigd, dat het geen nut heeft thans bijzonder groote voorraden in te slaan daar deze wel eens in beslag kunnen worden genomen en het zeker valt af te raden buitengewone prijzen te betalen, aangezien dit tot niets anders dan tot verlies voor den kooper aanleiding kan geven zonder hem eenig voorrecht ten aanzien van het gebruik der waren te verschaffen. Militaire berichten. Het algemeen hoofdkwartier van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, adjudanten, ordonnans-officieren is te 's Gravenhage gevestigd, in liet. gebouw bestemd voor den goneralen staf, ver kenningen, krijgsgescliiedkunde, biblio theek van het departement en topogra fische inrichting. Vergelding aan gezinnen van miliciens en landweermannen. Wij zijn gemachtigd mede tc deelen dat de vergoedingen die ingevolge de artt. 84 der Militiewet en 15bis van de Landweerwet worden uitbetaald aan de gezinnen, waarvan de kostwinners zich onder de wapenen bevinden, even goed worden uitbetaald gedurende de mobili satie, zooals in die artikelen staat ver meld. De requesten voor het bekomen van eene dergelijke vergoeding moeten tijdens de strijdmacht gemobiliseerd is, niet worden gericht tot den M. v. O., doch gericht lot en ingediend bij don burge meester van de woonplaats van het gezin. (Msbode). Het Hoofdcomité van hetNederl. Iloode Kruis verzoekt plaatsing van den vol genden oproep: Landgenooten Wij staan wellicht aan den vooravond der verschrikkingen van don oorlog. Hulp en steun aan zieke en gewonde landszoneu te brengen is de sclioone taak van liet Nederlandsche Roode Kruis. Om die taak met vrucht te kunnen vervullen, is zéér veel geld noodig. Wij zijn overtuigd dat eene enkele oproep voldoende zal wezen ruime gaven te doen toevloeien. Wie spoedig zendt, lielpt dubbel. Toezendingen worden gaarne ingewacht aan liet Hoofdcomité van liet Nederl. Roode Kruis, Lange Voorhout 6, Den Haag. Het dagelijkscli bestuur uit liet Hoofd-C' unite HENDRIK PRINS DER NEDER LANDEN, HERTOG VAN MECK LENBURG, Voorzitter. M. B. ROST VAN TONNINGEN, Onder-Voorzitter. J. C. VERSPIJCK MIJNSSEN, Waarn. Penningmeester. A. A. J. QUANJER. Dr. G W. BOLAND. M MAZEL, Secretaris. Spaarbank-Inleggers. De vrees, die de inleggers bij de spaar banken bevangt, zoodra er gevaar voor oorlog dreigt, is een zeer gewoon ver schijnsel. Gewoonlijk wordt daarbij opgemerkt, dat reeds na korten tijd de mleggeis tot bezinning komen, inzien dat tocli eigen lijk de spaarbanken de veiligste bewaar plaatsen zijn en dat voor verlies in liet geheel niet gevreesd behoeft te worden, omdat geen vijand en zeker niet de eigen Staat, de band zal strekken naar spaar gelden, die als privaat eigendom onaan tastbaar zijn. In Oostenrijk luidden in 1866, toen de oorlog met Pruisen op uitbreken stond, op verschillende spaarbanken stormloo- pen plaats, maar terstond na het uit breken van den oorlog werd reeds weder ingelegd en nog vóór de vrede gesloten weid, was de schuld aan inleggers méér dan ooit tevoren. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor in 1909, tijdens de Bos nische kwestie. Alleen leden de inleggers dus rente verlies. Het verschijnsel dat de angst eener menigte als liet ware aanstekend werkt, want daaruit alleen is een paniek te verklaren wordt niet onaardig bewezen door eenige nu waargenomen feiten. Bij een onzer spaarbanken kwamen blieven in van inleggers, die erkenden, dat zij den vorigen dag onder den indruk waren gekomen van het feit, dat zooveel per sonen hun geld opeiscliten en dat zij liet daarom ook hadden gedaan. Maar toen zij kalm thuis zaten was lum bet onzinnige van hun handelwijze duidelijk geworden cn daarom verzochten ze da opzegging als niet gedaan te beschouwen. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor, naar wij ingelicht zijn, bij de Rijkspost spaarbank na de geruststellende ver klaring door den directeur dier instelling gegeven. Tal van personen komen terug op bun aanvragen om terugbetaling of tot verkoop van hun Staatsschuld en erkennen volkomen dat zij zich hebben laten meesleepen door den angst der massa. (Msbode,). Heden zijn op hoog bevel alle treinen gerequireerd voor militaire doeleinden. Er heeft geen post en reizigers vervoer plaats. Zoodoende vervalt in ons nummer van heden de rubriek Binnenland en Provinrienieuws zoo goed als geheel. Morgen wordt een gedeeltelijk vervoer dienst voor reizigers toegestaan. Publicatie van den Burgemeester. Goes. Door mij is liet navolgende tele gram ontvangen Iloofdcomité Het Roode Kruis heeft dringend geld noodig om zijn taak te vervullen en wil een comité instellen voor liet zeer spoedig inzenden van gelden. Ondervoorzitter, ROST VAN TONNINGEN. Secretaris, MAZEL De burgemeester voegt hieraan toe Daar van Regeeringswege voor de ach tergebleven betrekkingen van ingezete nen, die door de Mobilisatie werden opgeroepen, zal gezorgd worden door mijne tusschenkomst. kan de zorg van die gezinnen geen punt van overweging uitmaken om bedoelde collecte niet te steunen en meen ik deze collecte, uit gaande van een vereeniging, die voor de betrekkingen ieder onzer zoo heilzaam kan werken, met den meesten aandrang in uwe belangstelling te moeten aanbe velen. De Burgemeester van Goes, DE BEAUFORT. Wij kunnen niet anders dan dezen oproep voor steun aan het Roode Kruis ten warmste ondersteunen. Ook de kleinste gift helpt mee die liefdadige vereeniging in staat te stellen, wanneer het noodig is, onze zieke en gewonde soldaten bij te staan en te helpen. Red. Vlissingen. In de week van 25 Juli tot 31 Juli weiden hier 379 zeebaden ge nomen, waarvan 145 door dames en 234 door hoeren. De temperatuur van het water varieerde van 59 tot 63 graden. Het weer was deze week, met uitzon dering van den laatsten dag, zeer slecht Wij vernemen dat de onderzeeboot I; liier aan de fabriek „de Schelde" in aanbouw, met bekwamen spoed wordt afgewerkt, om zoo spoedig mogelijk in den dienst te worden opgenomen. Naar wij vernemen beeft de directie van de maatschappij „Zeeland" bepaald dat het thans onder de wapenen geroe pen personeel van die maatschappij daar van geen financieel nadeel zal onder vinden. (Vliss. Cri Een Comité heeft zich gevormd welke zicli ten doel stelt personen op te roepen welke bereid zijn de landbouwers te helpen de oogst binnen te balen, wat tussclien nu en 14 dagen moet geschieden. Reuter seint uit Batavia, dd. 31 Juli: Tengevolge van den politieken toestand in Europa werden de versterkingen van de haven van Batavia voorzien van pro jectielen. De gouverneur-generaal riep den Raad van Indië bijeen tot een conferentie met de leger en- vloot-autoriteiten. Romantisch. Te lluogeveen leefde het echtpaar H. in geen beste verstand houding. In 't begin was alles pais en vree, maar het spreekwoord: „Niet steeds is de liefde bestendig van duur", was daarop van toepassing. Een ander spreek woord zegt: „Vroeg wijs, vroeg zot" (manlief was n.l. voor de loting al vader); cn of het nu daardoor kwam, we weten het niet, maar een feit is hel dat al spoedig duistere wolken aan den hinve- lijkshemel verschenen en ontlastten op een wijze dat al spoelig' oen eisch tot echtscheiding door de vrouw werd inge steld. Partijen raakten evenwel weer ver zoend: helaas, bet was korte vreugde. De donderbuien, ze kwamen bij herhaling opzetten en het weid zoo erg, dat vrouw lief andermaal de echtelijke woning ver liet, een verzoek om echtscheiding voor den tweeden keer indiende, met het ge volg dat door de rechtbank beslag werd gelegd op het vaste goed (niet om schul den, maar ter bescherming van vrouw en kind). De echtgenoote ging bij haar ouders aan boord. Maandag lagen ze met het schip te Zwartsluis, toen de jonge- vrouw van haren advocaat jhr. van Holthe tot Echten een telegram ontving, dat zij1 di rect per automobiel Kou worden afge haald. De automobiel arriveerde te Zwart sluis; loen de jonge vrouw zich met haar moeder gereed maakte om in te stappen om den tocht naar Assen te aanvaarden, maakte de chauffeur bezwaar en zeide dat hij in opdracht van den advocaat alleen de echtgenoot© mocht medenem-en. De moeder bleef dus achter, maar toen de automobiel goed en we! verdwenen was, maakte zij' zich ongerust: er kon wel wat achter zitten. Het bleek later dat ze ge lijk had: onderweg stopte de auto en daar verscheen plotse'ing manlief aan het portier, rukte dit open, sprong' hij zijn vrouw in, en veerde haar in plaats van naar den advocaat, naar Hoogeveen. Gis termorgen verschenen de ouders van de jonge vrouw te H meereen e.i stelden de zaak in handen der politie. Er werden cmej 3 telegrammen vertoond, ondeiteekend door Van llollhe tot Echten. Deze ontvoering zal wel een staartje hebben. (Hbld.) Van oen i n b rekar die pec h had. In Berlijn werd dezer dagen een inbreker op vermakelijke wijzte gesnapt. Het gebeurde aldusEen winkeljuffrouw hoorde tnen zij 's avonds thuis kwam een verdacht geluid op haar kamer. Hevig verschrikt had zij evenwel den moed om de deur van haar slaapkamer open te doen en daar klonk haar een zwaar gesnurk tegen. Wat kon dat zijn? Zou zo vluchten? Neen, dat nooit, dat streed met haar vrouweneer. Zij trad dus kloek moedig nader en ontdekte toen dat de vreemde snurker niet op tiaar bed lag maar er onder. De ongure gast zag er bovendien heel zonderling uit, had alleen een hemd, een broek en een paar sokken aan en scheen zoo vast te slapen dat hij zelf's door liet binnenkomen der juffrouw niet ontwaakte. Hoe moedig ook, toch vond de juffrouw het maar heler de poli tie even te waarschuwen en weldra kwam er een „Schutzmann" de kamer op, ging naar het bed en tikte den zonderlingen gast op den schouder, die zijn oogen open deed, slaperig rondkeek en z,ei: „O jee, wat een stropDaar ben ik gesnapt en nog wel door mijn eigen domheid!" Wat was het geval? De man was geko men om te stelen; had hij zich onder het bed der juffrouw verstopt en was voornemens geweest, om haar midden in den nacht 'in den slaap te berooven. Was zij wakker geworden en gaan gillen, dan had hij' niet tegen een moord opgezien, want hij had een mes in zijn hand. Nu was hij echter blijkbaar geen meester in het dievenvak, want hij durfde niet goed toen het er op aankwam, en met een stevigen borrel had hij 'zich moed inge dronken. Dat werd zijn ongeluk, want nauwelijks lag hij in hinderlaag of de slaap overmande hem en het geluid dat do snurkende schurk maakte was het be houd van het meisje dat zeer waarschijn lijk zonder dat rustig boven den roof moordenaar was gaan slapen. Keizer Franz Joseph en de Paus. De „Nuovo Giornale" meldt, dat Franz Jozef geantwoord heeft op liet schrijven van Z. II den Paus, die htm nog Zaterdag j.l. (den dag, waarop Servië antwoorden moest) dringend had verzocht, den Euro- peesehen vrede niet te verstoren De keizer van Oostenrijk bedankte den Paus voor zijn welwillende tusschenkomst en gal' de verzekering van zijn gevoelens voor den Èuropeeschen vrede. Na deredenen te hebben uiteengezet, welke de monar chie verplichtten liet koninkrijk Servië den oorlog te verklaren, besloot de soeve rein met den wensch uit te spreken, dat het God moclit behagen Eui opa voor een ramp te bewaren. Wij geven bet bericht, zooals bel in enkele buitenlandsche bladen circuleert, met zonder het grootste voorbehoud, zegt „De Tijd". De aanleiding tot den oorlog. De „Corrière d'Italia" publiceert de volgende onthulligen over den moord (e Serajewo, die de aanleiding was tot den oorlog van Oostenrijk tegen Servië Een hooggeplaatst persoon in Oosten rijk, die tot ui den grond de ware oor zaken van liet huidig geschil kent, heeft ons aldus de onmiskenbare verandering uitgelegd, welke sedert drie dagen is ingetreden in de houding van Rusland ten opzichte van Oostenrijk. De Oostenrijksche regeering bezit een dossier van onmiskenbare waarde omtrent de moodenaars van Serajewo Daarin berusten de gewichtigste documenten. De publicatie ervan zou voldoende zijn, om op de meest afdoende manier te bewijzen de onmiddellijke medeplichtigheid van de dynastie der Karageorgevitch aan het smeden van liet complot, waarvan de aartshertog Franz Ferdinand en de herto gin van Hohenberg de slacht offers werden. De deelname van prins Alexander, thans regent van Servië, is er duidelijk in aan getoond. Hij en de Russische gezant, von Hart- wig, die kort geleden op zoo tragische wijze tc Belgrado verdween, waren, als het ware, de voornaamste aanstokers van de misdaad. De Weensche kanselarij zou niet ge aarzeld hebben dit gedeelte van het dos sier openbaar te maken, als de kiesclilieid van Frans Joseph het niet had verhinderd. Hoewel verplicht, om de wil vuil den souverein te eerbiedigen, en een wapen ongebruikt fe laten, dat aan de huidige actie van Oostenrijk de genegenheid der betchaalde wereld iiad kunnen verzekeren, is toch de Weensche kanselarij niet in gebreke gebleven, om bij de eerste oor- logsmanifestaties te Sint-Petersburg, de documenten in quaestie am den Oosten- rijksclien gezant aldaar toe te vertrouwen. En aldus heeft graaf Szapary deze docu menten Zaterdag j.l. aan Sazonoff getoond. Ik heb redenen, om te gelooven, dat de lezing, welke de minister van buiten landsche zaken er van heeft kunnen ge ven, voldoende is, om een merkbare evo lutie der gevoelens te doen plaats hebben, evenals bij zekere andere b iders der Russische politiek. Ook de Tsaar beeft de gehcele waarheid moeten vernemen. De hooggeplaatste persoon, die boven omschreven onthullingen deed, herinner de aan het onvervvaelit vertrek van koning Peter van Ser-ië uit Belgrado en zijn gedeeltelijke troonafstand ten gunste van zijn zoon Alexander. Van deze daad, tot nu loe slechts vaag opgehelderd, gei ft hij de volgende verklaring: Koning Peter had de misdadige werk zaamheid van zijn zoon ondekt en was er letterlijk door verpletterd. Liever dan hem te dtsavoueeren, wilde hij zich te rugtrekken. De bommen van Serajewo vormen voor de rest niet het eenige hoofdstuk van de geschiedenis, waarop la t dossier van de Weensche kanselarij betrekking heeft. Het plan der Karageorgevitch tegen de Montenegrynsche dynastie, om de ver wezenlijking van den ouden droom der samensmelting van Montenegro ©n Servië te bespoedigen, is evenmin een geheim. Servische propaganda in Bos nië. De „Köln. Volksz." bevat een zeer belangrijke beschouwing over Bosnië, waaraan het volgende onlleund is: Het is in dezei: tijd van belang do aan dacht te wijden aan de wijze waarop de Serviërs in Bosnië lmn invloed zoeken te vergrooten. Vooral van het onderwijs hebben zij niet nagelaten partij te trekken voor hun propaganda Aan de hoogescho- leu wemelt het van Servische studenten deze woiden overal gesteund door geld uit het vaderland. Want het is een der voornaamste doeleinden der Groot Ser vische agilatie, om de invloedrijke ambten in hun macht te krijgen. Het hooge intellect van Bosni© moet Servisch-ge- zind worden, en vooral in Bosnië mort geen geld gespaard, aldus bet wacht. woord, dat te Belgrado wordt uitgegeven. Dit kan des te gemakkelijker, daar Oos tenrijk voor de Katholieken in Bosnië niet veel ten koste legde De katholieken gaan in Bosnië achteruit in beteekenis het aantal hunner scholen is gedaald van 54 tot 32daarbij zijn de meesten zeer arm. Bovendien is ook in Bosnië het socialisme tot een macht aangegroeid en het waren wederom Serviërs die de eerste sociaal democratische vercenigingen op richtten. De Croatische Serviër Kovac, een der leiders van de socialistische partij komt van tijd tot tijd naar Bosnië om te stoken tegen de monarchie en de kerk. Servië wensebt een verbinding met de Adriatiscbe Zee en daarom heeft het al zijn hoop gesteld op Bosnië, waar de be woners de Servische taal spreken. Toch bestaat er onder de bevolking geen een dracht. Vooral tusschen Serviërs en Mo hammedanen bestaat een groote verbit tering daarentegen verdragen de Turken en Katholieken elkaar zeer goed. Ook do Crosten, d.w.z. de Katholieken in Bosnië, trekken de Mohammedanen voor boven de Serviërs, die zij aanzien voor zeer valsche karakters. De Katholieken en de Turken zijn veel talrijker dan de Serviërs. Daar het Katholicisme in Croattë en Sla vonic en bet Moh unmedanisme in Bosnië en Heizegowina bloeit, werd hun vereeni ging met Oostenrijk ei n groote bemoei lijking voor de Servische propaganda. De annexatie in 1908 was voor de Ser viërs een bliksemslag bij helderen hemel. Reeds hadden zij een gewapenden opstand voorbereid. Wapenen en munitie waren reeds 'verdeeld. Voor hunne plannen bezigden zij zelfs plechtige begrafenissenToen bet den bevelhebber van Banjakula was opge vallen, dat er zooveel Serviërs begraven werden, liet hij plotseling een lijkstoet tegenhouden, de kist werd geopend en in plaats van een lijk vond men geweren en amunitie, die des nachts op het kerk hof moesten verdeeld worden liet Trap pistenklooster Maria Stern kreeg toen tertijd 240 man infanterie als bezetting en de eaters zelf moesten dienst doen als voorposten. Servië kon d© annexatie niet verhinderen, daar Rusland geen hulp wilde verlcenen Doch sedert is de propaganda voor een Groo'.-Servië, door Rusland gesteund, er niet minder op geworden. Oostenrijk heeft, naar het schijnt, zijn meest go- trouwe aanhangers te weinig geholpen tegenover de steeds machtiger en in vloedrijker wordende Serviërs en deze nalatigheid kan mede tot een der oor zaken van den huidigon oorlog gerekend worden. Sedert 1906 zijn de socialisten hun macht bewust: in Mei van dat jaar heb ben zij met succes een driedaagsche alge- mecnen staking gep, oclameerd en sedcit zijn bijna alle fabrieks- en mijnwerkers eu eeu zeer aanzienlijk getal handwerks lieden leden van de sociaal-democratie. Toon Oostenrijk in 1908 liet landannex- ceerde, beeft het tevens een staatsrege ling beloofd. Dc Katholieken verwachtten daarvan verbetering van bun toestand. Doeli het aantal afgevaardigden wordt niet bepaald naar het landsbelang, doeli naar de getalsterkste der godsdiensten de Katholieken nu tellen slechts 22 pCt. tegenover 33 pCt. Mohammedanen en 43 pCt. Serviërs. Ook het grondbezit speelt een rol in de Groot-Servische propaganda. Toen Oostenrijk een admini stratief bestuur kreeg konden de chris tenen grondbezit verkrijgen; van die be voegdheid maakten o.a. de Trappisten gebruik, die iu bun klooster Maria Stern bij Banjakula een middelp mt vormden van moeizaam christelijk beschavings werk. Tijdens den „Kulturkampf" zijn ook vele Duitsclie geestelijken uit Rijn land, Westfalon en Hannover naar Bosnië getrokken en hebben daar in het Windt- horst-tal en Rudolfstul vele bloeiende ko loniën aangelegd. Na de annexatie van 1908 echter verkochten vele Turksche grondbezitters bun land. De Katholieken waren te arm om hiervan profijt te trek ken en ook Oostenrijk zag zijn belang niet in een grondbezit in vertrouwbare handen. Servië echter was op zijn post door middel van grondkrediei banken werd den Serviër het benoodigde kapi taal verschaft tegen zeer lage rente. De knappe verslaggever. Shor- reaf kwam zoo haastig het kantoor van de Planeet binnenhollen dat hij: bijna over Thompson viel, die juist hij. den in gang 'stond. Hij- was laat en vreesde, dat de redacteur reeds naar hem gevraagd zou hebben. Hij was nog maar kort aan het nieuwsblad verbonden, anders zou hij stel lig zoo'n haast niet gemaakt hebben. Ik zeg je, riep Thompson uit, Slier- real bij den arm grijpend, dat 't ©en prachtig zaakje voor Chambers is. Wat? vroeg Sherreaf, ik heb de courant nog niet eens gezien. Wel. De Mills-verdwijning, riepen er ©enigen door elkaar. Dat had je toch moe ten lezen. Sherreaf greep 'L ochtendblad en zet© 'zich voor zijn schrijftafel. Onmiddellijk, viel zijn oog op 't bewuste artikel. Het besloeg nagenoeg twee kolom van het eerste blad. Het was bet verhaal van de verdwijning van Alice Mills, het eenig kind van een der rijkste mannen in Lon den, uit haar woning in het West-End. Drie dagen geleden was de jonge dame uitgegaan en daarmede eindigde elk ver der spoor. Zij had haar kamenier gezegd, dat zij waarschijnlijk een paar .blijven. Maar toen haar vadej thuis kwam, was zij nog ni koe id Hij dacht dat zij een vi ontmoet of door deze of gene houden. Hij gebruikte alleen zi hij was reeds lang weduwnaar daarna naar zijn studeerkamer, ter bad voor dien avond een i aangenomen en toen de lijd vo was aangebroken en zij nog was begon mr. Mills ongerust Hij telefoneerde aan verscheid sen, bijl wie hij vermoedde d; zijn. Niemand had haar echter gi dat hij ten slotte doödelijk on; rijtuig liet voorkomen en nam Yard ieed. De hoofdinspecteur was er nc een oud-vriend van den wi bankier, en voor mr. Mills nog tier in 't gebouw was, waren half dozijn van de bekwaamst ven voor hem aan 't werk geze dagen hadden zij nog niet de aanwijsing gevonden. Mot d.en t.i Mills de zaak nog zooveel m heim geho-uden, maar t ;-en ook tive-s faalden liet hij de 'verdwijn maken. Sherreaf las bet verhaal n belangstelling. Chambers was we. geschikte peisoon van de Planer) soort werk. Hij was alle omsta nauwkeurig nagegaan, maar ook gingen liepen óp1 niets uil. Sober zich vol verlangen af, hoelang' zou, voor hij- het zoover gebracl Chambers. Hij was nauwelijks den bij de Planeet. Hij zag nog lac hop het gelaat van den dired deze hem op zijn verzoek naar geantwoord„Uw gebrek aan ei voor ons geen bezwaar mr. She hebben veel liever onervaren want dan kunnen wij ze- naar oi wijze leercn en er goede Pla nen van maken. Als ge op die [beginnen, zouden wijt n wellicht sing kunnen bezorgen en binnen maanden zeggen, of er een Plr in u, steekt. Wij zullen dan uv wat Verh oog-en en verder is 't e kwestie van ontwikkeling. Maar i werken, een goeden wil en lus vak, zult ge ongetwijfeld slagen Sherreai had zijn best gedaal tot nu toe was er zelfs nog g speling op bevordering gemaakt, men meermalen zijn werkijver maar wat gaf dat, als men zijn 1; beid niet wilde erkennen. De z was een groot mysterie. Vier da waren de .nieuwsbladen er vol werkten de meest ervaren man Londen er aan. Men ging stap vL 'I. leven van het jonge meisje na, il mand was in slaat een leiddra; haar verdwijning te vinden. Zooi kou nagaan leidde 'zij hetzelfde goii leven als de meeste rijke roeis deelde in de gebruikelijke zomer- tervermakelijfcheden en had veel lands gereisd. Maar hce haar v.~ peinsde, hij kon nieLs vinden, licht in de duisternis vermocht pen. Na een week moest dit geva maken voor andere belangrijke ten in de Planeet, en na een tien vertelde men eenvoudig n paar 'regels, dat het meisje n Op' een avond, dat de naehta wachtte op haar werk, riep de teur Sherreaf bij zich. Wij wilden, dat gij de za; dezen ^ivond op u naamt, SI zeido hij. Gij zult niet veel anders ven te doen, denk ik, dan mis: opzoeken. Sherreaf boog en vertrok. Bij d gang trof hij Chambers, die hem waar hij ging dineeren. Thuis antwoordde Sherreaf. Ga liever met Brinkloiv en m hernam Chambers. Wij gaan een Fransch eetpaleis' in Fulton Stre heeren. Wat hebt ge te doen gel Brinklow? vroeg Chambers; toen poosje bijeen zaten. Een anarchistenmeeting, ant de Brinklow. En gij, Sherreaf, vervolgde bers. De Mills-verdwijning. - Daar valt weinig aan te doe (le Chambers. Dan kan je wel eer mij naar den schouwburg gaande: kun je oji weg daarheen even 1 Millms aanloop-en. Sherreaf stemde toe en toen woning va,n mr. Mills naderden, Chambers Ik heb' mr. Mills in lang ni zienajs 't je dus niet kan schele: ik wel mee willen gaan. - Ik zou 't zelfs heel prettig v klonk Sherreaf's antwoord, weibel hij jou meer dan mij. Als je eens ging Ik wacht dan hieT wel op Chambers ging naar binnen meer al zeer spoedig, weer ie rug. Geen hijzonder nieuws voor di ranten, is al wat ik van mr. Mills) me© te deelen. Na de voorstelling scheidden del mannen, d© een om naar zijn w<| de ander naar 't kantoor te gaan Die schrijverij van jou zal ool| lang duren, lachlte Chambers. Langer dan je denkt, hernam reaf geheimzinnig en meteen sproi

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2