De Groote Oorlog. No. 91. Dinsdag 4 Augustus 1914 Tiende Jaargang. KALMTE! BUITENLAND De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van heide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de H 1 I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 8 Z1fl fl I fl Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: S VW verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de 150 gulden bij I fa gulden bij verlies van een |fl I I I fl verlies] hand, voet fl B fl fl I van een of oogfl %0 duim Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een wijsvinger. 25 gulden bij verlies Van eiken anderen vinger. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. BERICHT. Wij kunnen in de huidige omstandig heden. nu post- en reizigersverkeer voor militaire doeleinden worden stop gezet, er niet voor instaan, dat onze nummers onze abonné's op tijd be reiken. Zoolang wij op de tusschendagen een extra-editie uitgeven, [zal ons Vrij dagnummer slechts 4 pagina's be vatten. Red. De tijden zijn ernstig, Ontzettende ge beurtenissen gaan zich over een groot deel van ons werelddeel afspelen. De schrikwekkende oorlog tusschen zes groo- te mogendheden is een feit. Allerlei Jobstijdingen komen tot ons, per telegraaf en per telefoon, en als nieuwsblad zijn wij verplicht ze aan de buitenwereld mede te deelen. Toch kunnen wij niet genoeg aandrin gen op kalmte. Zeker, er bestaat oorlogs gevaar onze Koningin heeft het gepro clameerd, doch wij weten, dat juist de mobilisatie, die zoo succesvol verliep, door de regeering wordt gebruikt om het oorlogsgevaar te keeren en waar 300.000 vastberaden mannen gereed staan om onze neutraliteit te handhaven, daar geeft die gedachte reeds een zekere rust. Laten wij elkander niet noodeloos op winden en niet doen als verkeerde onze gemeente in staat van beleg en stond de vijand voor de deur. Juist in kritieke dagen als deze is een koel hoofd noodig. En mocht inderdaad, wat God genadig lijk verhoede, van ons gevraagd worden die offers te brengen die het vaderland eisclit, mogen wij dan als kinderen van hetzelfde land, vergetende wat onsscheidt en slechts denkende aan wat ons ver- eenigt, onzen plicht doen tot het einde, ja zelfs tot het bittere einde met dien ernst en dien moed, die ons, Nederlanders kenmerken. En dan willen wij bij al onze lezers, die gelooven, dat een Almachtig en Goedertieren God ons lot in Zijne han den heeft, er op aandringen toch in deze ernstige dagen, dien Hemelvader in een vurig en onverpoosd gebed te voet te vallen, opdat Zijn goedheid en barmhar tigheid van ons vaderland den geesel van den oorlog genadiglijk afwende. Moeders, vouwt de handjes uwer on schuldige kinderen en doet hen met een heilig geweld van den Hemel de besten diging van den vrede verkrijgen. Reeds schreef het hoofd van Neder- land's doorluchtig episcopaat speciale ge beden voor, doch ook zonder dat weet de Katholiek, hoe nood leert bidden en hoe het gebed van hem die zich ootmoe dig voor God nederwerpt kan medehel pen, dat de Heer van leven en dood genadig nederblikt op ons volk, om het voor alle kwaad te behoeden. Mogen kalmte en ernst, geadeld door het gebed, onze lezers met berusting door deze hachelijke tijden heenhelpen, dat is onze oprechte wensch. Op dit oogenblik staat een groot deel van Europa in oorlogsbrand. Oostenrijk vecht tegen Rusland en Servië, Duitsch land vecht tegen Rusland en Frankrijk. Engeland helpt Frankrijk, Italië, Duitsch land en Oostenrijk. De telegrammen, die wij gisteren ontvingen en aan ons bureau bulletineerden lieten ons geen twijfel meer over. Zij luidden Londen, 2 Aug. De Londensche bladen berichten in speciale edities, dat Duitsch- land den oorlog heeft verklaard aan Rusland en Frankrijk. Berlijn, (V. D.) 2 Aug. Duitschland heeft officieel aan Rusland den oorlog verklaard te half acht. De Duitsche gezant zou hedenavond Parijs verlaten. De eerste schoten zijn gevallen. De Duitsche patrouille is hedenmiddag bin nen de grenzen bij Prostkew door een Russische patrouille beschoten. De Duit- schers hebben onmiddelijk het vuur be antwoord. Geen verliezen aan beide zijden. ST. Petersburg, 1 Aug. (R. O). Offi cieel wordt bevestigd, dat de Duitsche gezant hedenavond om half acht de oor logsverklaring aan Rusland overhandigde. Amsterdam. 2 Aug. De Duitschers hebben Luxemburg bezet en zullen over Metz trachten de Fransche grens te be reiken. Zij beweren, dat de spoorweg hun toebehoort. De Luxemburgsche ma joor protesteert tegen de schending der onzijdigheid. Berlijn. De Russen trokken de spoor wegbrug over bij de Warthe bij Eischen- riet maar werden teruggeslagen. Twee Duitschers werden licht gewond. Een sterke afdeeiing met geschut en twee eskadrons kozakken trekken op in de richting van Johannisburg. Berlijn. De Russische gezant heeft heden zijn passen terug ontvangen. Persbureau Vazdias seint ons heden morgen De Fransche ambassade ontving bericht dat het Duitsche leger 15 Kilometer van Luneville bij Berey Frankrijk is binnen gevallen. De Duitsche gezant verzekert, dat Duitschland Rusland den oorlog niet heeft verklaard en dat de bezetting van Luxemburg door Duitsche troepen uitslui tend eenmilitaire maatregel is. Alle schade voortvloeiende hieruit word door Duitsch land vergoed. Londen. Koning George wisselt gunsti ge telegrammen met Tzaar en Keizer. Vellij Nederland. De Vorstin von Er- bacli, zuster van de Koningin-Moeder heeft hedennacht haar vier kinderen per auto naar Soestdijk gebracht. Luneville. De Duitsche troepen trok ken niet op tot Luneville doch tot Long- wijk dicht bij Belgisch-Luxemburgsche grens. Zij hebben vijftigduizend man per Luxemburgsche spoorweg er heen ge bracht. Brussel. De Fransche gezant verze kerde onzen correspondent dat op het oogenblik dat Duitsche troepen het Fransch grondgebied betraden, een „casus- belli" intreedt en de oorlog automatisch aanvangt. Offowa. Canada zal ingeval Engeland in het conflict betrokken wordt, alle schepen van vijandelijke naties in beslag doen nemen, die zich in de St. Laurens- rivier bevinden. Londen, De Britsche admiraliteit be sloot op alle schepen die installatie voor draadlooze telegrafie aan boord hebben, een man voor controle te plaatsen. Parijs. „De Matin" zegt gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat op het oogenblik dat Duitschland aan Rusland den oorlog verklaarde er een verzoening intrad tusschen Oostenrijk en Servië. Parijs. Tienduizend Italianen alhier woonachtig namen dienst in het Fransche leger Londen. Als eenig feit in de geschiede, nis vergaderde Zondag de minister. raadons werd verzekerd, dat anderhalf uur gesproken werd over een inval van Duitschers in Frankrijk. Parijs. De Matin wijst er op dat Rus land het Duitsche legér rustig zal laten binnentrekken en niets in den weg zal leggen en eindigt zijn beschouwing Duitschland vangt aan waar Napoleon is geëindigd. Parijs. Uit de provincie komen berich ten van geestdriftige betoogingen. Luxemburg De minister van Staat ontving een telegram van den Duitschen rijkskanselier waarin wordt verklaard, dat de inviel der Duitschers plaats had om den spoorweg te beschermen tegen eventueelen aanval van Fransche troepen. Ostende. Engelsche oorlogsschepen kruisen voor de kust met gedoofde lich ten. Een der grenscorrespondenteu van de agence Yas Dias in België seint uit ArlonHet was den gansclien dag een drukte van belang door geheel Luxem burg. Ook liggen hier twee regimenten artillerie en dan nog een regiment Ula- nen in Diekirch. Vier legerafdeelingen zijn door Luxemburg getrokken en trek ken op naar Longwy om zich te voegen bij het daar liggende groote leger. Nu is Longwy omnngd door een groot aantal Fransche soldaten. Een ontmoeting tus schen de beide legers heeft nog niet plaats gehad, doch een treffen kan niet uitblijven. Vaz Dias telefoneert ons hedenmorgen Berlijn. Volgens de „Kolnische Zei- ting" bestaat er volkomen zekerheid dat Italië zijn plicht als bondgenoot zal ver vullen. Parijs. De Engelsche regeering zal leger en vloot mobiliseeren en aan Frankrijk's zijde strijden. Brussel. „De Peuple" meldt dat een gevecht tusschen Franschenen Duitschers (waar?) lieeft plaats gehad en dat de Franschen ecu Duitschen trein bemach tigden. Berlijn. Vorigen nacht kruisten vijan delijke vliegtuigen boven Kerpsich en Andernach. Ook zijn vijandelijke vliegtuigen gezien gaande van Miirren naar Keulen. Metz Een Fransche arts poogde met twee verkleede Fransche soldaten de waterputten met bacillen te besmetten) Hij werd gevat en gefusilleerd. Berlijn. De kruiser „Augsburg" seint draadloos: ik beschiet oorlogshaven Li- bau en ben in gevecht met vijandelijken kruiser. Heb mijnen gelegd. Libau staat in brand. Londen. De Marine reserve wordt gemobiliseerd. De „Times" bericht dat de Duitsche hoogzeevloot door het Kieler kanaal is gestoomd en westwaarts is gestevend. Londen. Een der bladen meldt, dat de Pruisische Staatssecretaris Von Jagow zou geweigerd hebben de neutraliteit van België te eerbiedigen. Londen. Het eiland Malta is in staat van beleg verklaard. Delfzijl. De Duitschers hebben op het eiland Borkum ten Noorden van Gronin gen de badpaviljoens als hinderlijke pun ten doen vernielen en de kunstlichten doen dooven. Brussel. De Duitsche troepen zijn te Visé aangekomen, te Luik wordt alarm geslagen. Brussel. Duitschland heeft tot België een ultimatum gericht, voorstellende een verdrag aan te gaan ter vergemakke lijking der Duitsche operatie, met termijn op heden morgen zeven uur. Den ge- heelen nacht heeft de ministerraad ver gaderd in het Koninklijke paleis. Het antwoord wordt heden morgen bekend gemaakt. VEKEBHTIGDE] STAT KV Profiteeren van de gelegenheid, denkt president Wilson. Althans volgens een Reuter-telegram uit Washington, zou hij het plan hebben gevormd de scheep vaart der wereld voor een groot deel onder de Amerikaansche vlag te brengen gedurende de troebelen in Europa. Hij wil te diende einde door het Congres een wet doen aannemen waardoor het mogelijk wordt, dat buitenlandsche sche pen iu Amerika worden geregistreerd. De president beraadslaagt over de wen- schelijkheid van dien maatregel met de partij-leiders in het Congres. »UITSCHI.A1V». De „Tel." bevat een telegram uit Ber lijn, volgens hetwelk de keizer tot de voor zijn paleis verzamelde menigte de volgende toespraak zou hebben gehouden: Een ernstig uur is voor Duitschland aangebroken. Van alle kanten zijn wij door benijders omringd en zij dwingen ons tot verdediging. Men drukt ons het zwaard in de hand. Ik hoop, dat, als ik er niet in slaag op het laatste oogenblik mijn tegenstanders tot een ander inzicht te brengen, en den vrede te handhaven, wij het zwaard met Gods hulp zoo voeren zullen, dat wij 't weder met eer in de scheede kunnen steken. Enorme offers zou een oorlog van het Duitsche volk eischen, doch onzen tegenstanders zullen wij toonen, wat 't beteekent Duitschland aan te vallen en nu beveel ik u Gode aan. Gaat thans naar de kerken, knielt daar voor God neder en bidt Hem om ons dap pere leger te helpen." EAKSEIiAKIl. Het vertrek van de eerste vloot. De eerste Engelsche vloot is verleden Woensdagochtend, onder bevel van admiraal Sir G. Callaghan uit Port land, met verzegelde orders vertrokken. Dinsdagnacht waren politieagenten en matrozen in automobielen door de om streken van Portland gereden, om de matrozen der oorlogsschepen, die aan land waren, op te vangen. Allen waren om acht uur 's morgens op de schepen en de vloot haalde de ankers op en stoomde in verschillende divisies weg. Achteraan voer het admiraalsschip de „Iron Duke." De muziekkapellen van al de oorlogs schepen speelden: „Three cheers for the red, white and blue!" „England expects every man" en „Hearts of oak." Op het oogenblik, dat de schepen den ingang van de haven passeerden, klonken toe juichingen. Buiten de haven nam de vloot eskader-formatie aan en was spoe dig uit het gezicht verdwenen K li A A 14 RIJ K. Hoe werd Jaurès vermoord Hij zat met eenige vrienden in Café „De Halve Maan" te dineeren bij een open raam aan de straat. Plotseling werd het gordijn voor dit raam opgelicht, een hand kwam te voorschijn en vóór dat Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 4 Aug Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Weste- lijken wind. Zwaarbewolkte lucht met tijde lijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering van temperatuur. Jaurès een beweging had kunnen maken, kreeg hij twee kogels in het hoofd. Eenige oogenblikken later bezweek hij. De moor denaar, die dadelijk gearresteerd werd, had twee revolvers bjj zich en een kaart, waaruit bleek, dat hij de lessen volgde van de „Ecole du Louvre". Hij heet Raoul Villain en is 29 jaar oud. Hij moet de zoon zijn van den griffier van het „Tri bunal civil" te Reims en zou verklaard hebben, dat liij de daad heeft gepleegd omdat Jaurès de wet op den driejarigen dienstplicht heeft bestreden en een vijand was van Frankrijk. De regeering liet Zaterdag een procla matie op de muren van Parijs aanplak ken, waarin afschuw werd betuigd we gens den aanslag op Jaurès en de bevol king tot absolute kalmte werd aange maand. De minister van binnenlandsche zaken verliet dadelijk, toen hij van den moord vernam, den ministerraad en begaf zich naar het ministerie om instructies te geven ter voorkoming van betoogingen tengevolge van den moord op Jaurès. (Jean Leon Jaurès, geboren te Castrez den 3en September 1859, werd leeraar in de wijsbegeerte aan het gymnasium te Albi, later aan de universiteit te Toulouse. Als staatsman behoorde hij tot de gematigde socialisten, die hij in 1885—1889 en in 1892—1898 in de Kamer vertegenwoordigde. In 1902 en 1906 her kozen, bestreedt hij krachtig het Fran sche chauvinisme en de revanche idee en sprak hij ten gunste van een toe nadering tot Duitschland. In 1903 werd hij onder-voorzitter der Kamer, maar in 1901 niet als zoodanig herkozen. Hij drong met kracht aan op een revisie van het Dreyfus-proces. Hij stichtte het dag blad „l'Humanitó", en geraakte in een vinnige polemiek met Hervé over het anti-militairisme, en alle pogingen, om de eenheid in het socialistische kamp te herstellen, mislukten tot heden.) Oostenrijk en Servië. Gelijk over Rome bericht wordt, ruk ken de Oostenrijkers langs drie verschil lende wegen in Servië op. Op het oogenblik zijn ongeveer 500.000 man Oostenrijksche troepen in Servië. Te Semendria, ten Oosten van Belgra do, hielden Servische troepen de Oosten rijkers een groot gedeelte van den dag op. Aan beiden zijde vielen honderden dooden. Gemeld wordt, dat het Servische ant woord, Zaterdagavond 25 Juli 6 uur aan den Oostenrijkschen gezant overhandigd, door Rusland moet zijn opgesteld. Het door den Servischen minister-president opgestelde antwoord was tevoren door Rusland afgekeurd. Ook was telegrafisch bericht ontvangen, om reeds voor het overhandigen van het antwoord aan Oostenrijk te mobiliseeren, gelijk inderdaad reeds te 3 uur is ge schied. AIiBAHIË. Bij de overhandiging van het verzoek om ontslag der Nederlandsche officieren, heeft generaal De Veer den vorst mee gedeeld, dat de Nederlanders thans Albanië nog niet zullen verlaten, doch eerst nadat de Europeesche verwikke lingen tot klaarheid zijn gekomen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1