en rieisje sknechts, maten. ;rnieuwte en kleuren, en Katoen. No. 90 TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 1 Augustus 191A BUITENLAND. BINNENLAND. nierziekte Inschrijving jukenmeid, De Oostenrijksch-Servische Oorlog. EEN DOORNE'NRKOON. i Raskippenfokkerij e Raskippen, Zilver- linorca's Barnevel- rijslegh., Koekoek- ghorn, Boerekippen, 1914. Heeft steeds prijzen, alle soorten ve, Gerst, Mais, enz., aienvoeder, Lijster- Vleletzaad, Kanarie- eleefd aanbevelend, VAN BOVEN, at C 31, Middelburg, iden en liefhebbers Irzuchtige zwellingen Tie enkels of polsen trtdurenden aandrang linksel in het water, [le loozing hebt; in- ord is en gij iederen btaat; indien gij ste- hig en de lendenen pijnen in de lede- Imatiek, jicht, steen, évolgen ervan zijn. gieren Pillen genezen doordat zij 'de zwak- I genezen en Teister ende in staat stellen werk, het filtreeren orlijk te verrichten, uw nieren af, want dag en nacht, wordt Inieren gevoerd. Haar ij; gevaarlijk, doch in- IkI houdt, houden zij I Rugpijn Nieren Pillen loen en haar genezen, jgb. bij de h.h. de Middelburg bij dhr, Lsmarkt K 157. Toe franco na ontvangst fl.75 voor één, of If 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van ne- I venstaand handels- nerk. 26 Wemeldinge, nabij de veren bij C. D. KLOS f op 10 Augustus a. s. ;d voor Den Haag, in aptember of later een iet hulp van 2 maal tkvrouw. 26 waschgeld. Brieven 119, Don Haag. TVOORT te 's Graven- ens huwelijk der tegen- gember a.s. verk te verrichten, v r a ag d werk, vakman zijnde' jzich aan te melden. BUITENDIJK, Goes Losse berichten. „De geweldige macht van Duitschland", zoo lezen we in „Germania"-artikel „Pansla.vist.isc.he droomen", „is de sterke muur, waartegen tot dusverre alle Pansla- vistische plannen zijn stuk gestooten. Van daar dat het Panslavisme eerst en vooral iu verbond met Frankrijk, en, naar het echter tevergeefs hoopte, ook in verhand met Engeland, niet enkel Oostenrijk, doch ook Duitschland trachtte ten onder te brengen, ten einde het. machteloos te ma ken tot verder verzet tegen zijn plannen. Een. strijd tegen het Panslavisme is dus een strijd voor de Europeesche bescha ving, een strijd voor de politieke vrijheid, en een verhinderen van de absolute heer schappij van Rusland over geheel Europa en. een groot deel van Azië. In officieele ïurksche kringen en on der alle klassen van de Turksche bevol king wordt sympathie betuigd met Oosten- rijk-Hongarije en de door dit rijk tegen over Servië aangenomen houding goed gekeurd. De „Tanin", de mogelijkheid van een Europeeschen oorlog besprekende, verklaart dat, zoolang de oorlog gelocali- seerd blijft, Turkije zich neutraal zal hou den. Doch indien de oorlog zich mocht uitbreiden lot Europa en de Balkan tan den, zal ook Turkije een nieuwe gedrags lijn vaststellen. Het blad spreekt echter de hoop uit, dat het zóóver niet komen zal. Het. is te begrijpen, dat Oostenrijks Hongarije tegenover Servië een overwel digende; legermacht te velde kan brengen. De verhoudingen van beider legers zijn: O os t en r ij k: Staand leger: 398.943 man Reverve: 501.057 Landweer le lichting: 330.000 Landweer 2e lichting: 50.000 Plaatsverv. reserve: 600.000 Tezamen: 2.330.000 Servië: Staand leger 29.505 man Reserve le lichting 189.095 Reserve 2e lichting 102.808 Reserve 3e lichting 81.844 Tezamen: 403.352 De fakliek der Serviërs zal waarschijn lijk zijn, het leger naar de bergstreken terug te trekken en de Oostenrijkers daar af te wachten. Manifest van Keizer Frans .1 o s e p h. De keizer publiceerde Woënsdag liet volgende manifest: Aan mijne volken. Het was mijn meest vurige wensch, dat de jaren, die mij door Gods genade nog gegeven zouden zijn, gewijd zouden wezen aan werken van den vrede en aan liet beschermen van mijn volken voor de zware offer's en lasten van den krijg. In den raad der Voorzienigheid is het echter anders besloten. De drijverijen en de haat van den tegenstander dwingen mij, tot bescherming van de eer van mijn monarchie, tot verdediging van haar aan zien en haar machtspositie en tot verze kering van haar bezit, na lange jaren van vrede weer naar het. zwaard te grijpen Ik vertrouw op mijn volkeren, die ziel bij alle stormen steeds in eenheid en trouw om mijn troon schaarden en voor de hoogste macht van het vaderland altijd bereid waren lot de zwaarste offers. Ik vertrouw op Oostenrijk's dappere van foewijdingsvolle geestdrift vervulde leger- macht. Ik vertrouw op den Almachtige, dat Hij aan mijn wapens de overwinning verleene, FRANS JOSEPH De houding van Italië Naar de Times uit Rome verneemt is 37) „Roep haar terstond naar boven!" Met wankelende seliredén wilde ziji de kamer verlaten. „Halt", riep Kern, wiens opgewonden heid met elke seconde aanwies, gij' moogt <le kamer niet verlaten. Roep maar van hoven I" „Maar ik hiel u, mijnheer de inspec teur." „Bidden komt hier niet te pas, doe slechts wat ik u gezegd heb", luidde het ruwe antwoord. Bertha riep en de dienstbode ver scheen. „Gisteren was hier een bode, niet waar, die mijnheer Brandt een brief overhan digde?" vi'oeg nu Kern. „Of hij een brief had, weet ik niet; hij zeide slechts aanstonds mijnheer te moeten spreken." „Was het dan de gewone brieven- bode „Neen." „Wie dan?" I „Dat weet ik niet, ik kende hem niet,.' „Hoe zag de man er dan uit?" „Dat weet ik niet meer. Als een ge woon man." oneenigheid gerezen tusschen Salandra, den minister-president, en Di San Giu- liano, 'den minister van buitenlandsche zaken. Eerstgenoemde moet een voor stander zijn van een onzijdige houding, zelfs als een Europeesche oorlog ont brandt. Het bewijsmateriaal tegen Servië is, volgens het Weenschc Frem- denblatt, gereed en afdrukken van het dossier zullen eerlang aan de regeeringen der mogendheden worden gezonden. De bekentenissen van do schuldigen aan den aanslag van Sarajewo vormen het. be langrijkste gedeelte. Het plan de campagne. In de „Berliner Lokal Anz." schrijft luitenant- generaal frhr von. Sickeindorff een be schouwing over de mobilisatie en de eerstvolgende militaire operaties: De algemeen© toestand van de Oosten- rijk-Hongaarscbe monarchie (eischt snelle beslissende overwinningen. Om deze te liehalen is het allereerst noodzakelijk, de krachten van den vijand naar waarde te schatten. Het Servische leger heeft, na de twe© jongste succesvolle oorlogen, aan ervaring en bedrevenheid gewonnen en is van het nieuwste krijgsmateriaa], zelfs mo derne houwitsers en zwaar geschut, voor zien, üat gedeeltelijk op de Turken is buitgemaakt. Indien het spoorwegnet in Bosnië vol tooid was, en de aanleg van wegen tot aan en over de' grens verder gevorderd en indien het gebergte ten Oosten van de Brina toegankelijker was, dan zon de concentratie van het Oostenrijk-Hongaar- selie operatie-leger op de Oostgrens van Bosnië wel liet beste zijn. Vandaar uit zou dau voortgerukt kunnen worden in Oostelijke ien Zuid-Oostelijke richting om te verhinderen, dat het Servische leger le ver naar het Zuiden terugtrok. Op deze wijze zon de ooi'log snel tot. een goed einde te brengen zijn. Door naar het Zuiden terug te trekken, (de afstand Belgrado-Zuidgrens hij Monastir is 50 K.M.), zou bet Servische leger ge legenheid hebben den oorlog slepend te houden, wat voor Oostenrijk-Hongarije zeer ongewenscht is. Daar echter de omstandigheden een oprukken vanuit Bosnië moeilijk maken, blijft slechts over: leen opmarsch over de grens van bet Noorden en het Westen. Be troepen concentratie op de Noord grenzen van Servië kan met de goede Hongaarsche spoorwegen in betrekkelijk korten tijd worden uitgevoerd. Bij deze operaties komt. het op groote snelheid aan. Dat do overtocht over den Dpnau ge lukken zal is aan gec-n twijfel onderhevig, maai' deze overtocht kan groote offers kosten en (een nederlaag der Oosten rijk- sche afdeelingen blijft zeer wiel mogelijk. Wanneer de Serviërs een of beide Oostenrijkse!» legers zouden aanvallen dan zouden zij het niet probeeren bij Belgrado den Donau over te trekken, maar zulks verder Zuidelijk probeeren, daar, waar zij hun leger zouden kunnen ontplooien. Het. uitzenden van verkennerskorpsen kan echter door de voortreffelijke Oostcn- jijk-Hongaarsche cavalerie belet worden. Op Servisch gebied is de gesteldheid van het land en het bende-wezen hen voordeel voor Servië. Aan Odstenrijkscbe zijde heeft men groote voorbereidselen getroffen en aan energie Zal het niet ontbreken. Het goed recht is aan de zijde van Oostenrijk) Men moer, echter voorbereid zijn op verras singen, hetzij! van de zijde van Monte negro hetzij van andere zijde. Waarschijnlijk zal een groot doel van liet Oostenrijksche legei', met het oog op die verrassingen in reserve gehouden worden. „Had hij dan niets opvallends aan zich?" „Niets, voor .zooverre ik weel," „Goed, gij kunt gaan." De dienstmeid verwijderde zich. „Kunt ge, mevrouw Brandt", hernam de inspecteur zich nu weder tot Bertha Wendende, „mij dan geen zeker punt aan wijzen, waardoor het mij mogelijk is uwen man spoedig in Stuttgart te vinden." „Ik zoude waarlijk niets' weten", ant woordde zij' bevend, „dan dat hij 'mij hij! zijn afscheid beloofde, mij terstond na zijne aankomst in Stuttgart te, zullen schrijven." „Maar hebt ge dan zelf niet naar den naam van dien verwante gevraagd?" „Daar bob ik niet aan gedacht ik ik weet niets, alles ging zoo haastig; maar overmorgen zal er wel een brief komen. Wilt gij tot (zoolang niet wachten?" Ce arme sidderde zoo zichtbaar over haar gansche lichaam, de woorden kwa men haar zoo moeielijk over de lip pen, dat zelfs de koude natuur van den beambte, door een gevoel van modelij den bewogen werd. Maar zijin met iedere minuut stijgende angst v,oor een zwaren diefstal, en de getrouwe dienstijver om den vermoedelijfcen dader weder in han den te krijgen, lieten hem de woorden, welke hij sprak, niet al te zeer afme ten. Bovendien kon hij' de gedachte niet geheel van zich weren, dat Bertha mis O o s t e n r ij: k s c h offervaardig heid voor dén oorlog. De vader landsliefde der Oostenrijkers uit zich op frappante wijze in del groote offervaardig heid, die in de monarchie met het oog op 'den oorlog onder alle lagen der be volking aan den dag is getreden. Vooral toont zijl zich in de talrijke inzamelingen, die voor d© in hat veld staande soldaten en voor hun familieleden worden gehou den ien dé aanzienlijke schenkingen, die te 'hunnen voordeel© worden gedaan. Het 'ministerie van ooi'log neemt alle giften in ontvangst. De rijksorganisatie dér huisvrouwen van Oostenrijk-Hongarije, heeft een oproe ping gepubliceerd tot het organiseeren van een groote hulpactie, welke o.a. be oogt: De stichting van een hulpfonds, alsmede het scheppen van bronnen van inkomsten voor de vrouwten der reser visten, die zonder middelen van bestaan mochten geraken en bet gratis verstrek ken van levensmiddelen. De Duitsche studenten in Praag hebben besloten teen inzamelingshureau voor het Oostenrijksche Roode) Kruis op te rich ten. De Boheemsche geneesheerenorganisa ties zijn tot het ondernemen van een ge neeskundige hulpactie opgeroepen. Do 62-jarige president van het hoeren huis, voi'st Windischgratz, die majoor van de landweer is, heeft zich bij den mini ster van de landsverdediging aangemeld voor den vrijwilligen troependienst in het legerfront. Ook het 54-jarige lid van het heeren huis vorst Karl zu Auersberg heeft be sloten, tegelijkertijd met zijn zoon, die voor den troependienst. opgeroepen is, op te rukken. Ook onder de Serviërs en Kroaten in Oostenrijk-Uongarije openbaart zich groo te geestdrift voor den oorlog. Vermelding verdient, dat de firma Ge broeders Gutmann to Weenen een som van ,100.000 kronen beschikbaar heeft gesteld voor het, Roode Kruis, terwijl nog voort durend groote gifteif blijven inkomen. (Zie vei-volg in het le Blad.) OOSTILVltlJH. II e t antwoord van Servië. Bo Oostenrijk-IIongaai'sche gezant te Belgrado, baron Von Giesl, heeft hij zijn 'aankomst to Weenen aan het ministerie de antwoord-nota van Servië ovei'gelegd. Do nota wil den valschen schijn ver wekken, dat Servië in alle opzichten be reid is, de Oostenrijksche eischen in te willigen. In werkelijkheid echter is de nota van een geest van onoprechtheid doortrokken, die duidelijk doet uitkomen, dat het er Servië niet ernstig om te doen is, zijn laakbaar dulden van de tot nu toe voorkomende agitatie tegen Oostenrijk-Hongarije te beëindigen. Zoowel wat den algemeenen grondslag van, den Oostenrijk-Hongaarsohen stap be lieft, alsook 'de afzonderlijke door Oos tenrijk-Hongarije gestelde eischen, bevat de Servische nota zulke vèr gaande re serves en beperkingen, dat ook de in werkelijkheid gedane concessies zonder beteekenis worden. In hot bijzonder wordt onder een nie tig voorwendsel tie eiseh tot deelneming van Oostenrijk-Hongarije aan de opspo ring van de zich op Servisch gebied be vindende deelnemers aan het oompiot van 28 Juni volkomen afgewezen. Ook de belofte om de vijanden der monarchie te bestrijden staat met een weigering gelijk. De wensch van Oosteni'ijk-Hongarije, dat Servië de noodige maatregelen zou ne men, opdat de anti-Oostenrijksche ver- eenigingen, na haar ontbinding haar pro paganda niet onder een anderen naam of vorm zouden voortzetten, is zelfs niet in overweging genomen. Daar de in de Oostenrijksche nota ver- schien ook de hand in het spel had. „Het doet mij leed, mevrouw Brandt," antwoordde hij' daarom op bepaalden toon, „dat ik aan uw verzoek geen ge volg kan geven. Ik moet zeer spoedig bericht hebben over het verblijf van uw ■man, of ik laat de geldkast openbreken." „De geldkast open laten breken? Maai', mijn God, waarom? Wat is er dan ge schied?" Het schemerde de ongelukkige voor de oogenliane handen klemden zich koortsachtig om de leuning van haren stoel. „Waarom? Nu ja, neem het mijl niet kwalijk; ik vrees, dat uw man niet zoo spoedig hier denkt terug te kernen. Ik hen te weten gekomen, dat hij voor kor ten tijd te Hamburg duizenden op de speelbank verloren heeft, weshalve ik het sterke vermoeden koester, dat hij chit geld uit do kast genomen heeft en nu" Met een gesmoorden zucht stortte Ber tha ter aarde. „Mijn God," bromde Kern, „ook dat nog; 'maar wat kan ik er aan doen? Ik moei mijhen plicht doen, en wie weet of zij 'hij slot van rekening ook niet onder het spel steekt, en zeer handig camedie speelt. Ik kon razend worden, dat mij zoo iets moest overkomen." Hiermede liep hij naar heneden de trap af, en stuurde de dienstmeid uit de keuken naar boven; om de in zwijm ge vatte eischen, vooral in verband met de dusvterre door Servië aangenomen hou ding, een minimum zijn voor hetgeen voor de blijvende rust in het Zuiden en Oosten der monarchie noodzakelijk is, moet het antwoord van Servië als on voldoende beschouwd worden. Dat Servië overigens bewust was, 'dat haar nota onaannemelijk was, blijkt wel uit het feit, dat op< het einde dier nota voorgesteld wordt om de regeling dei) geschillen aan een scheidsgerecht voor te leggen. Deze uitnoodiging wordt scherp belicht door de omstandigheid, dat reeds uren vóór de overhandiging der nota, welke eenige minuten voor het eindigen van den termijn plaats had, een bevel teï mobili satie van het Servische leger uitgevaar digd was. (Msbode.) I' li V li K IJ K. Het proces Caillaux. Het requi sitoir van den procureur-géneraal Her- beaux nam aan, dat mevr. Caillaux vrij- .Vvilligen doodslag heeft gepleegd en met voorbedachte rade,' met de verzachtende omstandigheid echter, dat de brief „Ton Jo" aan mevr. "Caillaux kon doen vreezen do publicatie van andere brieven. De advocaat Chenu pleitte namens de familie Calmelte, die zich civiele 'partij had gesteld en zette uiteen hoe al de handelingen van madame Caillaux op den dag van den moord haar koelbloedigheid en berekening bewijzen. In tie rechtzaal viel ze dikwijls flauw, docli geen enkele maal voor bij of na den moord. Op liet commissariaat was zij de kalmte in per soon. Mr. Laböri verdedigde Madame Caillaux door de argumenten van Chenu te ont zenuwen en ile daad voor te stellen als bedreven onder impulsie van vrees vpou publicatie van intieme brieven. Na de pleidooien beraadslaagde de jury over deze twee vragenHeeft madame Caillaux moedwillig Calmette doodgescho ten? Deed zij het met voorbedachten rade? Op beide vragen werd door de jury ontkennend geantwoord. Madame Caillaux werd daarop vrijgesproken. In en buiten de gerechtzaal werd dit vonnis met de kretenMoordenaar, moor denaar, weg met Caillauxbegroet. Een advocaat in toga riep;: Leve Frankrijk, weg met de omgekoohten: In de „Action fra,ngaise" kwalificeert de schrijver Maurice Pujo het vonnis al dus „De misdaad is volbracht. Ik spreek niet over die, welke op 16 Maart j.l. Gaston Calmette tot slachtoffer maakte, maar van de misdaad, die gisteren, op 27 Juli 1914, wel volvoerd, toen, klokslag negen uur, de gerechtigheid in Frankrijk is vermoord. Deze aanslag is geschied le midden van alle omstandigheden, die zijn karakter van schaamtelooze u'ttartlng het helst in in het licht konden stellen. De gerechtig heid is vermoord geworden, midden in do rechtzaal, in het aangezicht van liet Fran- ische volk, in het aanschijn der zon, als met een revolverschot." Het verbijsterende vonnis, waarover hier sprake is, is al even verwrongen als het geheele proces verwrongen is. Men had er van gemaakt vooreerst een echtscheidingsproces, daarna een politiek proces, en op de laatste plaats een eigenlijk moordproces; dit alles vele malen afge wisseld door incidenten tusschen advo caten en getuigen, advocaten en rechters en rechters onderling. Van dit laatste kreeg men Vrijdag een staaltje. De pre sident van de rechtbank, Albanel, wiens partijdigheid vóór madame Caillaux reeds meermalen gebleken was, zag bij de kwestie der brieven, dat de advocaat van de Figaro" een zeldzaam handig spel had geleverd, hetwelk de positie van de beklaagde zeer zou schokken. Hij wilde daarom de zitting schorsen. Een vallen© te helpen. Hij! zelf echter ijlde naar hét politiebureau. Een 'kwartier later stond de plaatselijke gerechtsdienaar pp wacht voor het huis van -den ontvanger; hij; had liet streng ste bevel niemand uit of in te laten. Van 'het politiebureau begaf zich Kern naar dat van den telegraaf, om de be ambten te Stuttgart van het gebeurde to verwittigen, én keerde vervolgens naar hel, ontvangerskantoor terug, waar hij' voorshands de hoeken begon na te zien. Dioch hierin was alles in orde. Het ver dere hing dus van den toestand der geld kast af. Uur op uur verging, zonder dat er licht over de zaak .opging. Kern had onder- tusschen twea slotenmakers laten komen, die slechts op ©en wenk van hem wacht ten. Eindelijk kwam om 5 uur 's avonds het antwoordt uit Stuttgart, dat alle navor- schingen van de politie tot nog toe zqn- dcr gevolg waren gebleven. „Breekt die kast open," riep hij; het telegram in stukken scheurende. Met moed gingen de beide mannen aan 't werk. Maar de ijzeren kast was stevig gesloten, zoodat het veel moeit© kostte, alvorens zij met hunne instrumenten de hengsels uit hun voegen gelicht hadden. Ten laatste begonnen ze te waggelen. Kern zelf greep in zijn vurigen ijver een breekijzer, en werkte krachtdadig mede; nog een laatste sterke ruk, ien de der rechters was dit toch te machtig en zeide zachtjes, doch luid genoeg, om dooi den verslaggever der „Figaro" verstaan te worden„Mijnheer, gij onteert ons". Gevolg natuurlijkeen uitdaging voor een duel tusschen beide rechters! Men hoopt dit intusschen nog te voorkomen Albanel heeft zijn getuigen nog niet ge zonden en zal 'de beslissing afwachten van den Minister van Justitie. Slotsom van de heele geschiedenis; het recht staat in Frankrijk op zijn kop, de toestanden zijn er door en door rot. I T A 1. I K. K a r d i n a a 1 L u g a r i. De Romeinsclie correspondent van de „Croix" meldt, dat de gezondheidstoestand van kardi naal Liigari ernstige aanleiding tot onge rustheid geeft. Naar uit Milaan gemeldt wordt, is de expresstrein Parijs Simplon —Venetië Woensdag in de nabijheid van Bologna ontspoord. Alle bizonderheden omtrent den omvang van het ongeluk ontbreken nog. (Msbode.) ESGBbASn Over Ulster geen verdere berichten, dan dat Sir John. Ross, de hoofdcommissaris van politie te Dublin, naar aanleiding van het dezer dagen aldaar plaats gehad hebbend bloedbad, zijn ontslag heeft ge nomen. Bij de kazerne, waar de Schotsche troe pen liggen, die op de menigte hebben geschoten, kwam het herhaaldelijk tot be toogingen. Voor de gevallen slachtoffers is door den aartsbisschop van Dublin een re quiemmis opgedragen. Requiem te Londen lil de kerk van de Onbevlekte Ont vangenis in de Farmstreet te Londen werd Woensdag een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de ziele- rust van den moorden aartshertog Frans Ferdinand. De H. Mis werd opgedragen door den Hoogeerw. pater Pollen S. J. De Oostenrijksche gezant, verschillende leden van het corps diplomatique en talrijke autoriteiten woonden de plech tigheid bij. RUSLAND, De citadel van Warschau is in de lucht gevlogen, volgens officieele lezing door den bliksem. In particuliere kringen wordt deze ontploffing aan een misdaad van terroristen toegeschreven. Kinder-Kruistocht. Op initiatief van mej. R. II. Knoppers, onderwijzeres te Alkmaar, zijn alle Hoof den der R.-K. Scholen van ons land door den zeereerw. Rector van het R.-K. Sa natorium „Dekkerswald" te Groesbeek uitgenoodigd mede te werken aan de organisatie van een Kinder-Kruistocht. De Kinder-Kruistocht zou dan hierin bestaan, dat de gezonde kinderen hunne zwakke tuberculoze mede kinderen gaan redden. En hoe gaan redden? Door ieder een kleinigheidje bij te dragen tot den opbouw van een kinder- paviljoen. Met een kleinigheidje is een kinder handje te vullen en blijde zal de kleine het ontvangen offertje voor de lijdende en kwijnende mede-kinderen den 'school hoofden aanbieden. Alkmaar ging vóór. De opbrengst was daar f 95. Er zijn plm. 1040 katli. scholen. Als dezen evenveel bijeenzamelen als deur vloog open. De inspecteur trok de schuifladen er uit én stampte met den voet op den grond tot op een kleine som in pasmunt was de geheele kast ledig. Volgens de boeken echter moest deze meer dan f25.000 bevatten. „Dus wezenlijk en waarachtig op den haal gegaan," morde hij toornig; „die booswicht, die schelm; o, ik ezel, dat ik niet eer gekomen ben. Wat zal' nu wel zijne Excellentie zeggen? Dood en duivel; maar hij zal mij niet ontgaan; neen, zeker niet; dadelijk naar het ge recht, en al was hij ook tot aan het einde jder wereld geloopen; ik zal hem vinden; ja bij God; ik zal hem vinden." Hiermede spoedde hij zich ijlings wég, om bijl het gerecht den nu1 uitge- maakten diefstal aan te geven, en het tot. de nauwkeurigste navorschingen 'naar den vluchteling aan te sporen. Reeds had zich voor het kantoor van den ontvanger ©ene groote jnenigte nieuivsl gierigen verzameld, die zich, gelijk het bij dergelijke gevallen pleegt te geschie den, in de hardste bewoordingen jegens Brandt en zijlue echtgenoot©, die menig een kortweg als de medeplichtige aan zag, uitlieten. Bij tusschempoozen heersch- to er inderdaad een oorverdoovend alarm. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 5