S. BLAAUW, op MÜNDAG 3 MB 1914, Laatste Berichten 406e Staatsloterij. UIT DE PERS. Land- en Tuinbouw. verkoopingen enz. KERKNIEUWS. Marktberichten. Finandeele Mededeelingen. R. K. Tooneel. posterijen en Telegrafie. Burgerlijke Stand. Advertentiën. TANDARTS MIDDELBURG, is van 1 Augustus tot nader bericht afwezig- Openbare Verkooping. openbaar verkoopen f 10 perc. tarwe, 3 perc. Ha^er, 1 perc. Eigenheimers en lperc. bonte Aardappelen 4 perc, bonte Aardappelen Openbare Verkooping. Donderdag 6 Augustus 1914, openbaar verkoopen: I perc. Ajuin (Rijnburger), Op de verkooping van den Boereninspan voor den heer C. BOONMAN op 5 Augustus a.szal vóór het Beestiaal geveild worden de Grasetting van 1 H.A. 63 A. 10 c.A. Weiland onder Baars- dorp. Notaris PILAAR. zadel en reed spoorslags naar Quatre- Bras, waar hij met den chef van zijn staf, de luitenant-generaal De Constant Re- becque, de leiding op zich nam. Aan het initiatief van laatstgenoemde is het te danken, dat Quatre Bras door Nederland- sche froepen bezet was, daar hij reeds in den namiddag van den 15en Juqi bij afwezigheid van den Prins, aan de Per- ponoher gelastte, een zijner brigades te' Nivelles, do andere bij Qu,atre-Bras sa men te trekken. Zoo stonden du,s in den vroegen mor gen van den 16en Juni de 2e Nederland sche divisie, sterk plan. 8000 man, on der bevel van den Prins van Oranje ge reed om aan ile overmachtige Franschen onder Ncy het hoofd te bieden. Door het, persoonlijk voorbeeld van Z. K. H. hielden de Nederlanders met hel denmoed stand. Eerst om 4 uur n.m. kwamen de eerste versterkingen op het slagveld aan. Te 6 uur n.m. waren 35000 Engelscjien en Nederlanders hij. Quatre-Bjras verza meld, waardoor de 'Franschen bij het, invallen der duisternis moesten terug trekken. Het slagveld was dus behouden. Zij het ook ten koste van 4600 Noord- en Zuid-Nederlanders en Nassauers, die biel- hun leven lieten. Niemand minder dan Napoleon heeft later op St. Helena van dezen strijd ge tuigd „Zonder het heldhaftige besluit van den Prins van Oranje, die met een handvol soldaten stelling heeft durven nemen hij Quatre-Bras, had ik het EngeLsche leger overvallen en ik was overwinnaar als hij Friedland. De Prins van Oranje heeft op dien dag het bewijs gegeven, dat liiji het genie van den oorlog bezit. Alle eer van dien veldtocht komt hem toe. Zonder hem was het Engelscihe legeir vernietigd en Blücher zou. slechts aan de overzijde van den Rijn een toevlucht hebben kunnen vinden". Het slot. van dezen veldtocht volgde bij Waterloo. Het Engelsoh Nederlandsche le ger kon geheel verzameld hij Waterloo stelling nemen en wachtte den aanval van Napoleon af. Daar echter (le Fransche Maarschalk Grouchy, aan wien Napoleon na den slag bij Ligny had opgedragen, met 30000 man de Pruissen te vervolgen en te beletten, dat dezen zich met Wellington vereenig- den, zich zeer slecht van zijn taak kweet, konden de Pruissen nog tijdig op het slag veld van Waterloo verschijnen, waar zij de nederlaag der Engelschen en Neder landers .niet alleen konden verhinderen,, doeli bijdroegen tot de volkomen vernieti ging van het Fransche leger, dat in groote wanorde vluchtte. Merkw a a r d ,i g a v o n l u u r van een geestelijke. In de groote we reldstad Londen is heel wat, merkwaar digs te zien en te ondervinden. Dat. on dervond ook een hekend geestelijke in Engeland, die een bezoek bracht aan de hoofdstad om er zijn broeder te. ontmoe ten, .die van een lange reis uit Afrika zou terugkeeren. Daar zijn broeder even wel nog niet gearriveerd was zou hij dien nacht hij een bevriende familie ]o- geeren. Reeds vrij laat in den avond belde hij 'daar aan en werd ontvangen door een heer, die hem zeide, dat de familie spoedig thuis zou komen. Zeer beleefd werd hij in oen kamer gebracht, met verzoek om hel zich gemakkelijk te maken. De pastoor vergat den tijd, want er lagen verscheidene boeken waarin hij belang stelde. Doch in den vreemde is men niet zoo zeer op zijn gemak. Dat bemerkte de geestelijke en daarom verlangde hij naai de terugkomst der familie. Ha, daar hoorde hij deuren openen en dichtslaan. Hij maakte zich reeds klaar voor de be groeting, doch wie schelst zijn verbazing toen de (leur met forschen ruk geopend werd, en een aantal politieagenten bin nenkwamen, die den ontstelden pastoor zonder veel plichtplegingen arresteerden. Protesten haat'.en niet, de ongelukkige geestelijke werd hardnekkig meegenomen en opgesloten in het politiebureau. Vier uur lang heeft hij gevangen gezeten jen dan eerst werd hij met verontschuldi gingen op vrije voeten gelaten. Toen werd alles duidelijk. Kort te voren waren bij afwezigheid der bewoners inbrekers in. het huis gekomen en het was een hun ner die den pastoor had ontvangen. Toen de familie thuis kwam en za°- wat er gebeurd was, had zij zonder verder te onderzoeken de politie gewaarschuwd, die den ongelukki-gen pastoor voor een der inbrekers aanzag, en de familie was niet 'terstond bij de hand om liet mis verstand op te helderen. Zoo werd de geestelijke de dupe ervan. Middelbun. Op het Zand is heden middag bij de in aanbouw zijnde kerk de timmerman J. P. gevallen. Hij be zeerde zich aan heup en hals. Op last van den geneesheer is hij naai- het gast. huis overgebracht. Kamer van Koophandel en fabrieken te Middelburg. In de hedenmiddag gehouden vergade- iing van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg werd mededee bug gedaan van de volgende ingekomen stukken Een schrijven van de Nml. Venn. „Hout handel" v.h. G. Alberts Lz, en Co., al hier, ilat met ingang van 1 Juni j.l. de heel-en C. M. Ghijsen en F. M. Wibaut hebben opgehouden directeuren de'r ven nootschap te zijn en dat in hun plaats als, zoodanig benoemd zijn de heeren W. L. Ghijsen, adjunct-directeur der vennoot schap en W. Berdenis van Berlekom, houtagent te Amsterdam, terwijl de heer E. M. Alberts als directeur blijft rotri g eieren. Berichten van oprichting van Kamers van Koophandel te Venray en te Woer den. Een schrijven van de vereeniging Voor Tentooiisfellingsbelangen, waarin medege deeld wordt, dat. op 23 Juli eene verga dering zal worden gehouden van vel schillende firma's die wenschen te ex- poseeren op de „Grosse Ausstellung Diis- seldorp 1915". Slechts een rapport werd in het open baar behandeld en wel, dat van de com missie voor de maand Juli, bestaande uit de heeren Schutte en Noske, over de voorloopig door B. en W. vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer. Naar het oordeel der commissie moe- ton alle op de voorloopige lijst voorko>- mende personen geacht worden te vol doen aan het vereisohte in art. 6 sub B van &et reglement op de Kamers van Koophandel, behalve J. F. Boutens, J. C. van der Harst en C. A. Schutte. Deze personen zijn toch geen van allen meer bestuurder of medebestuurder van een bedrijf. De commissie adviseert daarom aan de Kamer in bovenstaanden geest aan B. en W. te berichten. Het rapport is aangenomen. Den Haag. Bij Kon. besluit is de uit voer van goud en goudmunt-materiaal naar het buitenland verboden. Den Haag. De Koningin heeft den Mi nister van Oorlog gemachtigd van de Ne derlandsche spoorwegmaatschappijen alle materieel .tot zich te nemen jwal. voor vervoer enz. noodig is. Het is alles ge steld onder leiding van den chef van den generalen staf. Londen. Reuter verneemt, dat de lie sprekingen tusschen Oostenrijk en Rus land zijn hervat. Londen. De ministerraad vergaderde ru,im 2 uur. Geen berichten kwamen dien aangaande tot. ons. Londen. Het Bankdisconto steeg tot 8 pCt. New york. De beurzen te New-York, Philadelphia en Boston zijn gesloten. Parlis. Een bank alhier heeft hare be talingen gestaakt. Weenen. Aan de Russische grens tus schen Grnnitsa en Sozakowa is een spoor wegbrug' in de lucht gevlogen. De ver binding Warschau-Weenen is gestoord. Tokio. Een officieus blad z,egt, dat in geval' van een Europeeschen oorlog Japan de zijde van Engeland kiest. Ie kl., 4e lijst. Trekking 30 Juli f 20: 1828 6354 6362 Onze Officieren in Albanië. lu een zeer belangrijk artikel in de Telegraaf" schrijft de heer G. Simons ■a.m. het volgende over liet werken onzer officieren in Albanië „Kapitein Fahius had den terugslag van een der kanonnen tegen zijn rechterknie gekregen. De knie was zeer dik opge zwollen en Fabius liep als een kreupele langs den weg. Dr. Reddingius had hem bevolen rpst te houden. Fabius zeide, dat dit onmogelijk ging. Hij knikte voort en bleef in touw. 's Nachts moest hij naar de batterij. Hij kon ternauwernood loopen. Strompelde toch naar het paleis en vroeg aan den hofmaarschalk von Trotha of hij: de brick 'mocht gebruiken om hem naar de ka zerne te brengen. De heer v.on Trotha- wei gerde uit naami van den vorst. Onmiddellijk na "den dood van luit.-kol Thomson, -verschenen er mieuiwe raadge vers op de vlakte. Een daarvan, een ge wezen Oostenrijksch officier, wist zich in 't vertrouwen van de vorstin te drin gen en via haar bij Willem. D© bewuste -officier deed dienst als vrijwilliger en stond onder het commando der Neder- landsche hoofdofficieren, ffij raadde den koning ,aan om een der ka'nonnen op een boot te plaatsen en op deze wijze do opstandelingen 'te beschieten. Het plan was reeds door Thomson afgekeurd eu onzinnig igenoemd. Fabius vernam idit plan 's avonds fen hoorde, dat men reeds bezig was 'het kanon in te schepen. Trots zijn protest gebeurde dit. Den volgenden dag vernam hij, dat de koning op aanraden van denzelfden officier 4 nieuwe ka- nonnenbij Skoda besteld had zonder een oogenblik met de Nederlandsche officieren daarover te spreken. Ofschoon de Nederlandsche officieren reeds 4 maanden te Durazzo- waren en eiken dag hun leven veil boden voor (e zaak van den vorst, had hijl huil nog geen enkele uitnoodiging toegezonden, i w ijl de marine-officieren van de Itali- aansche, Oostenrijksche en Engelsche oor logsbodems met i nvitaties overladen wer den i 1 i De volgende anecdote geeft het beste beeld van den dapperen vorst van Al banië. Luiitkotonel Thomson was gesneu veld. Majoor Kroon was 's nachts uit Alessio naar Durazzo gekomen om het hevel over te nemen. Majoor Kroon or donneerde, dat de Malissoren en Miri- diten 's morgens om 2 uur present moes- Ten zijn. Zooals ik uitvoerig mededeelde en seinde, kwamen de kerels ieerst des morgens pin 5 uur. Rukten toen, gedreven door hun bisschoppen tegen Rastboel op. Majoor Kroon stuurde een estafette naar den vorst en liet hem vragen om de achterhoed© te leiden, of met hem, Kroon, in de voorhoede te vechten tegen de rebellen. Majoor Kroon kreeg geen ant woord. De prins bleef thuisHij kw«m tegen 11 uur bij de batterij van Fabius en Vernam later, dat de kolonne Kroon terug 'was geslagen. Ret schitterende voor beeld Van luit.-kol. Thomson scheen geen invloed op den dapperen vorst van Al banië te hebben uitgeoefend. Ik kon zoo doorgaan. Deze prins von Wied, 'die invitaties uitstuurt aanvangende met Sa Mj^esté le roi enz., is de ware man uit een operette. Ik wil hem niet openlijk beschuldigen vqn lafheid. De man zal zich in „De Telegraaf" niet verdedigen. Maar hijl heeft nog geen enkel bewijs van zijn moed gegeven, terwijl hij dit. weken, ja maanden lang han kunnen doen'. De Afstuiting der Weilanden. In den zomer, als het vee huilen graast en nacht en dag in de weide vertoeft, moet ieder zijn runderen op eigen ter rein houden, in onze waterrijke polders, welke in verschillende richtingen met siloo- ten zijn doorsneden, gaal. dit vrij1 gemak kelijk. Wij hebben ten minste nog niet. vaak gezien, dat runderen, paarden, scha pen of varkens over een sloot heen van liet eene naar het andere perceel trokken zoolang' zij in de eigen weide volop voed sel vonden. In onze zandstreken en ont gonnen heidevelden kan men wel greppels en slooten graven, maar het;'zou. een; groote kunst wezen daarin voldoende water te houden om ze voor afscheiding dienst! te laten doen. In vroeger jaren werd e|r tusschen twee akkers of weiden maar een breed© heg van loofhout aangelegd en deze vormde bij voldoenden groei al spoe dig een puike scheiding. Tegenwoordig evenwél wordt de behoefte aan hout. min der gevoeld, de ouderwetsche heggen wor den gaandeweg' uitgedaan, omdat, de ge cultiveerde velden oneindig meen voordeel opleveren dan het hout en in ontginnin gen denkt men er nauwelijks aan hier of daar een heg aan te planten. En toch dient er afsluiting te wezen. Gelukkig' biedt, de industrie ruime gelegenheid rloor het. leveren van gegalvaniseerd ij'zier- draad, zoowel effen als bezet met kunst matige dorens, het zoogenaamde prikkel draad. Dit laatste is altijd ©enigszins ge vaarlijk voor (le runderen, die er zich gemakkelijk aan kunnen verwonden, maar iets helers hebben we voorloopig niet, want wanneer men gebruik maakt van ge wonen draad, dan zal men de dieren moeilijk op hol. veld houden, of men moet de draden zoo dicht spannen, dat ze er den kop niet tusschen kunnen krijgen. Bij onweders kunnen die draden eveneens gevaar opleveren. IJzer toch slaat bekend als een goede geleider der electriciteit. Zoodra het, cenigszins heftig onweert, scholen de dieren bijéén en steken reik halzend de koppen over den draad. Meer dan eens zijn in zulk een houding run deren tijdens een onweder gedood, vooral wanneer de draden bevestigd waren aan houten palen. Met. ijzeren paalwerk zo-u de electrische stroom spoedig worden af gevoerd naar de aarde en minder gevaar lijk worden. Houten palen zijn wel goed koop, vooral [in houtrijke streken, waar haast, iedere boer voldoenden voorraad lieert, op eigen terrein, maar ze zijn wei nig duurzaam en wanneer ze midden in den zomer afknappen dan ontsnapt niet zelden het vee uit de weide, We achten daarom ijzeren paalwerk heter, al moeten we toegeven, dat dit. bij den aanleg heel wat duurder uitkomt. Bij' goed onderhoud met verven verslijten zulke palen haast nooit, vooral niet, wanneer deze nog be kleed zijn met cementboten, iets wat op de boerderij- zelf kan geschieden. Bij den aankoop van ijzerdraad zouden we liever per K.G. dan per meter koopen. Natuur lijk, hoe dikker de draden genomen wor den, hoe minder lengte er in een K.G gaat, maar 'dikke draden zijn ook stevi ger. Om de draden recht, te houden zijn spanners geen overbodige weelde. Men mag nooit uit hot oog verliezen, dat ijlzer hij warmte uitzet en bij koude inkrimpt, jde draden rekken des zomers en gaan clan slap hangen. Ovezand. Voorden verbouw dei-openbare school alhier werd ingeschreven als volgt: J. C. Chamuleau, Kwadendamme f 876, D. v. der Poel, Ovezand f793, J. de Mol, Heinkenszand f764, Jan Priem, Ovezand f685, Johannes Priem, Ovezand f680. Gegund Johs. Priem. Kalender der Week. Van:. 2 tot 9 Augustus Zondag 2 Aug. Negende Zondag na Pinksteren (hl. 895); gedachtenis V. d. H. Alphonstis Maria van Liguori (bl. 1314) en v. d. H. Stephanus, Paus (hl. 1314 en 175). De geboden na de stille TI. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (bl. 69); na de Hoogmis gebéd vfroi' de Koningin (bl. 122). Vespers op hl. 898 en 123. Maandag 3 Aug. Vinding v. d. H. Ste phanus (bl. 1317' en 352); 2de ge-bed „A cunctis" (bl. 103); 3(le gebed naar keuze. Dinsdag 4 'Aug. H. Dominicus (bl. 1317); 2(le gebed voor den Paus (lil. 102). Woensdag 5 Aug. O. L. Vr. ter Sneew (hl. 1322 en 148). Donderdag 6 Aug. Gedaanteverandering des Heeren (hl. 1323); alléén in stille H.H. Missen gedachtenis v. d. H.H, Xystus enz. (bl. 1323). i Vrijdag 7 Aug. H. Cajetanus (bl. 1327 en 227); gedachtenis v. d. H. Donatus (hl. 1327). Zaterdag 8 Aug. H.H. Cyriacus enz. (bl. 1328); gedachtenis v. d. H. Laurentius (bl. 1332); 3de gebed „A cunctis" (bl. 103); 4de gebed voor den Paus (bl. 102). Laatste Evangelie op bl. 177. [Of wel: Mis v. d. Vigilie v. d. H. Laurentius (bl. 1332); gedachtenis v. d. H.H Cyriacus enz. (bl. 1328); 3de gebed „A cunctis" (lil. 103); 4de gebed voor den Paus (bl. 102).] Kleur der H. Mis v. d. Vigiliën paars. i De gewone orde der H. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op bl. 71. Zondag 2 Aug., Negende Zondag na Pinksteren Epistel: Cor. X 6 13. Evangelie: Luc. XIX 4147. Curegliem-Andevlecht, 29 Juli 1914. Ter veemarkt werden aangevoeld 483 ossen fr. 0.95 a 1.22, 273 stieren fr. 0.82 a 1.05, 1336 koeien fr. 0.75 a 1.alles per kilo en levend gewogen. Totaal 2092 stuks. (.Msbode.) Middelburg, 30 Juli 1914. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Tarwe 50 cent hooger betaald. Van koolzaad en karweizaad waren enkele par tijtjes ter markt. Jarige Tarwe f 8.25 a f 8.50. Koolzaad f 15.a f 16.—, per 100 kilo. Karweizaad f 13.a f 14.per 50 kilo. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f 0.70 a f 0.78, voor particulieren f0.79 per '/2 kilo. Eieren f 4.70, voor particulieren f 5.10 per 100 stuks. Noteering van denmarktsetter der 1 and b. ver. Boter f 0.70 a f 0.78, voor particulieren f 0.79 per kilo. Eieren f 4.70, voor particulieren f 5.10 per 100 stuks. (M. Crt.) Zierikzee, 30 Juli 1914. Boter f 0.72' a f 0.825 per KG. Eieren f 1.05 a f 1.25, kleine Eieren f 0.Eendeieren f0.— per 25 stuks. Aanvoer Boter 44 KG. Aanvoer Eieren 975 stuks. Wintergerst per H.L. f 5.a f 5.25 Katwij per 50 K.G. - 14.— a - 15. Tarwe hooger doch weinig kooplust. Oud Vossemeer. De Raad heeft besloten een geldleening aan te gaan groot f7500 voor bestrating en havenwerkendeze leening zal gesloten worden met het weezen-armbestuur tegen 4"/0. (M. Ct.) Een geruststelling. Men meldde Woensdagavond uit Am sterdam aan de N. R. C.: Naar wij vernemen heeft er ten kantore van de Nederlandsche Handelsmaatschap pij een vergadering plaats gehad van de voornaamste financieele instellingen met het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. Als gevolg van de gehouden besprekingen is een han kiers-syndicaat lot stand gekomen, en wel voor het garandeeren van een bedrag v'an 5 millioeu gulden. De Nederlandsche Bank zal nu, op grond van dit besluit, een bedrag van 25 millioen gulden ter beschikking' van de geldmarkt stellen, een maatregel, die zeker een grooten moreelen steun zal ge ven. „Lucifer." Bij de prijsuitdeeling op het St-Wille- brorduscollege te Katwijk a.d. Rijn is dooi de leerlingen der hoogere klassen met veel succes een opvoering gegeven van Vondel's „Lucifer" in presentie van Mgr Callier, den bisschop van Haarlem. „De verloren Zoon" Het aldus genoemde mysteriespel van kapelaan Willem Smulders zal op den Hondsberg te Oisterwijk achtereenvol gens 16, 18, 19,20,22 en 23 Augustus a.s worden opgevoerd De repetities te Am sterdam zijn in vollen gang. Spelleiders zijn de heeren) W. v. d. Veer en H. Brond geest. Goes. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Juli 1914. Sclieey May, Nijmegen. Aan ae afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. GOES. Gehuwd30, Jan Nijssen, 24 j. jm. en Catharina Magdalena Ossel 24 j. jd. Geboren: 30, Johannes z.v. Chr.stianus Marinus Bossaert en Johanna Kloet. Van 30 en 31 Juli. MIDDELBURG. Ondertrouwd: W'. Roel- s© 28 j. jm. en W, P. Louwerse 22 j. jd. M. de Koning 28 j. jm. en Di. V. Flis- schaalje 24 j. jd.; P. Kortekaas 28 j. jm. en L. P. Louwerse 28 .j jd. Overleden. P. J. Suurland, 79 j. man van K. Cardon; J. I. Wi. Fafiani 4J/2 m. z.J. Vos 94 j. laatst wedr. van P. Marijs; J. Gilde, 2i/a m. z.A. Hooft- man 18 j. d. ongeh. van 24 to-t 30 Juli. KRUININGEN. Gehuwd: Wilhelmus Wegman 24 j. jm. en Jannetje Elisabeth van Boel je 24 j. jd. Geboren: Maria Pieternella d.v. Johan nes Dingenis van Poelje en Cornelia Volk. Overleden: Hubregt de Rijder 74 j. m. V. Leunt]© Visscher. Voor de blijken van belangstelling, on dervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader C TRAAS, betuigen wij onzen hartelij- ken dank. Uit aller naam, J. C. TRAAS. Heinkenszand. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's Gravenpolder, zal, ten verzoeke van dhr. A. GEELHOED, des avonds 7 uur, in de herberg van Mej. de Wed. L. Verbeek te 's Graven polder, in het wassende in de Gemeente 's Gravenpolder, als; aan den Voortrap, aan den Zaaidijk en aan Schoorkens zandweg. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's-Gravenpolder, zal, ten verzoeke van dhr. J. MOL te Nisse, op des middags 12 uur, in de herberg van dhr. C. de Blaeij te Nisse, in het wassende nabij de „Mooie Staak" ge meente Nisse.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3