Gemengd Nieuws. muntende voorbereiding voor gymnasium of hoogere burgerschool na de 6e klasse terwijl door aanvulling met gymnastiek zang en teekenen het onderwijs, dat thans de meisjesschool biedt, er zeer op zal verbeteren. De voorstellen van B. en W. lo. Fusie van school B en C met in gang van 1 Mei 1915 2o. Het verbinden van een 7e klasse aan school B, om gelegenheid te geven zich daar nog een jaar verder op te werken 3o. Het samenbrengen van school A en meisjesschool tot een M. U. L. O. school met 10e en 11e klasse facultatief (wat zóó moet verstaan worden dat er alleen dan geen 10e en 11e klasse zullen zijn als er geen leerlingen zijn) beveelt spreker met volle vertrouwen den raad aan als zijnde in het belang van het openbaar onderwijs. De lieeren Pilaar en Franssen van de Putte betuigden hun volle sympathie met het reorganisatieplan eerstgenoem de heeft niet geschroomd er een reis van Groningen naar hier voor over te hebben om in deze vergadering te verklaren dat de lieeren gerust kunnen meegaan met de voorstellen van B. en W. De heer Van den Bout haalde nog het voorbeeld van Zierikzee aan, waar met September a.s. een dergelijke onderwijs-regeling in werking treedt. De lieeren Temperman, Von Schmidt en Kakebeeke zagen geen heil in de fusie van school B en C acht ten het om vele redenen beter school C gescheiden te houden, vooral in het belang der scholieren van school C. De heer Von Schmidt verklaarde zich op paedagogische gronden tegen de groote klassen. De heer Dekker motiveerde in een lange rede zijn stem voor het voorstel van B. en W. Ieder gemeenteraadslid behoort mee te werken aan goed open baar onderwijs, ook al is hij zelf voor stander van het bijzonder onderwijs. Hij uitte zijn verontwaardiging over de felle campagne die tegen een zoo hoogstaand man als de heer Brants was gevoerd en sprak er zijn vreugde over uit, dat door de voorstellen van B. en W. voor goed een einde wordt gemaakt aan de kunstmatige scheiding tusschen „rijke" en „arme" school liier in Goes. Het z.g. reusachtig schoolverzuim op school C bracht hij aan de hand der gegevens tot zijn juiste proporties terug, en bracht hulde aan Burgem. en Wethouders voor hun flinke houding in deze. Zelfs als het voorstel kwaad zou kunnen voor het bijz. onderwijs, moet hij zeggenzooals het hier ligt moet ik er mijn stem aan geven, als lid van den Gemeenteraad. Na ré- en dupliek van de lieeren Tem perman en Kakebeeke werd punt 1 van het voorstelsamensmelting van school B en C met 1 Mei 1915 aangenomen met 7 tegen 6 stemmen (tegen Kakebeeke, Hollmann, Van der Leeuw, Temperman, Risch en Von Schmidt). Punt 2, het voegen van een 7e klasse bij school B werd met algemeene stem men aangenomen. Een voorstel van den heer Kakebeeke tot het omzetten van halfjaarlijksche in achtmaandelijsche klassen weid als niet rijp voor behandeling niet behandeld. Punt 3. Het samenbrengen van school A met de meisjesschool tot een M.U.L.O. School werd aangenomen met 12 tegen 1 stem (de heer Hollmann.) Terwijl de punten 4 en 5 van het voorstel mej. Van den Bosch te doen fungeeren als tijdelijk hoofd der meisjesschool tot dat een 'hoofd der M.U.L.O.school zal zijn benoemd; tot zoolang de 4e en 5e klasse der meisjesschool (totaal 10 leer lingen) te combineeren, waardoor het onderwijs toch kan worden gegeven door eene andere verdeeling der leervakken over de verschillende onderwijzeressen, met algemeene stemmen werden aange nomen. Nog was tijdens de debatten door den voorzitter een telegram voor gelezen van den heer Brants waarin deze bij den raad protesteert tegen het brengen van voorstellen uit een besloten raadszitting door een raadslid aan „Het Volksblad". Het voorstel om de gemeentereiniging in eigen beheer te nemen was reeds in het begin der raadszitting op voorstel van den heer Temperman, ondersteund door den heer Dekker, van de agenda afgevoerd en besloten om het contract met den huidigen aannemer nog een halfjaar te verlengen, gehoord het schrij ven van den aannemer den heer Reijerse, dat in de zitting werd voorgelezen. Nog keurde de raad goed dat alsnog een post op de begrooting wordt gebracht van f 154, zijnde 15 pCt. van de kosten voor de installatie van een gasthuislokaal in de voormalige weverij. Bij de rondvraag wees de heer Kake beeke, naar aanleiding van bij hem inge komen klachten op verontreiniging van het water door de stadsvuilnisplaats. De voorzitter beloofde er met het Dag. Be stuur over tezullen spreken. Waarna sluiting. Het Chr. muziekgezelschap Hosanna- alhier heeft Donderdagavond onderzeer groote belangstelling voor een talrijk opgekomen publiek zijn 25-jarig bestaan herdacht. In den fraaien tuin van de sociëteit V.O.V. waren tal van lampions opgehangen, terwijl op verschillende pun ten versieringen en verlichting was aan gebracht. In de pauze werd vuurwerk afgestoken en werd de tuin door Ben- gaalsch vuur verlicht. Er heerschte een aangename feeststemming, die de gast heer zelf er in bracht door zijn aange naam spel, waarbij vooral het eerste nom- mer van het programma, de feest.-ou- verte, een prachtige compositie van den directeur van Hosanna, den heer .1. C. Anderson, een bijzonder aangenamen in druk maakte. Wel was de uitvoering van dit niet onberispelijk bij meer dere instudeeriug zal deze verdienstelijke compositie, daaraan twijfelen we niet, wel tot haar recht komen doch, het geheel voldeed uitstekend en niet min der deden de nommers 3 cn 4. In no. 3 bleken de spelers hun instrument bij zonder meester; terwijl de voelbare imi tatie van den gezelligen toon in „Les Contes de mon Grandpère" boeide en verrukte. Een succes was no. 8 „Fan tasie de Wilhelm Tell" van Rossini, gearrangeerd door J. Martin, een lang durig applaus dankte voor dit stuk, en tevens voor het genof, den gansehen avond door Hosanna verschaft. In de pauze bleken aan Hosanna en zijn directeur enkele aangename verras singen bereid te zijn. Er had zich een Dames comité gevormd bestaande uit de dames mevrouwen M. de Beste--Magielse; G.J. ten Gate; C. van Asperen VervenneOsse waarde; J. M. Faberij de JongeHerdink;enW. J. Dronkers Lucasse; teneinde Hosanna een nieuw vaandel aan te bieden. Namens het Comité werd dit nieuwe vaandel, dat het oude vervangt, in de zaal onder luide blijken van instemming aangeboden bij monde van mejuffrouw ten Cate, die als blijk van dankbaarheid van Hossanna uit de handen van zijn voorzitter een bloe menhulde had aan te nemen, zijnde een mand met keurig gearrangeerde zwaard leliën, rozen en flox. Namens de commissie voor de zomer feesten van de Chr. Jongelingsvereeni- gingen op Zuid- en Noord-Beveland bood de heer Janse het jublieerende muziek gezelschap een verguld zilveren medaille met inscriptie aan. Eindelijk werd door Hosanna aan zijn hooggeachten directeur den heer Anderson, die door zijn optre den en belangeloozen arbeid in en voor Hosanna, en nu weer als auteur van de zoo juist gespeelde feest-overture zich verdienstelijk had gemaakt, een lauwer krans aangeboden, welke door den gelau werde dankbaar werd aanvaard Ds. Steinz bedankte Hosanna voor de vele diensten bewezen. Elk der toespraken ging gepaard met den wensch om verderen zegenrijken arbeid van Hosanna. Zeer werd op prijs gesteld de tegen woordigheid van afgevaardigden van de andere muziekgezelschappen, en van den heer Otto Lies, directeur van Cecilia. Na de pauze werd het programma behoudens eeu enkel nummer door Hosanna in de rijk versierde en verlichte tent afgespeeld. Er heerschte een aangename stemming en het weder was verrukkelijk. Op Maandag 3 Auga. s. hoopt „Hosanna" (bij gunstig weêr) des n m. ten 5 ure een rondgang met muziek door de gemeente te doen en des avonds op te treden in de tent op de markt, zulks ter viering van de jaardag van H. M. de Koningin-Moeder. De schietvereeniging G. O. E. S. alhier, heeft Zondag j.l. weer getoond wat ze vermag. Ondanks het slechte weer, trokken de leden toch naar Zierikzee naar den schietwedstrijd en behaalde er den 2en prijs. Een gezelschap Duitschers, leden van een studiegezelschap (3 prof., 9 leer lingen) der Universiteit te Giessen, in ons land verblijvende, zijn gisteren hier aangekomen en in „De Zoutkeet" afge stapt Heden brachten zij een bezoek aan den Wilhelminapolder. Het mobilisatiebevel der regeering door den burgemeester aan stadhuis en postkantoor aangeplakt, trok uitteraard een drom van nieuwsgierigen en werd in de stad druk besproken. In sommige dor pen werden de in het. veld werkenden bij klokgelui op het. mobilisatiebevel attent gemaakt. Het „Euphonia,"concert, van Woens dagavond was door hel. regenachtige weer zeer slecht bezet. Voor het muziekgezel schap was het. een goede gelegenheid zijn concoursnummers in te studeeren. De nummers zitten er al goed in. D. i. had het Bestuur beter gedaan dit concert uit te stellen. Ernstig ongeval. 1 lodenna middag te half vier is de circa 44-jarige zoon van den heer Hajenius ter hoogte van de Voorstad, terwijl bij al fietsende een boerenwagen wilde passeeren, tegen het paard aangevallen. Het dier schrok en gaf den jongen een klap tegen bet hoofd, zoodat hij bewusteloos neerzeeg met een zware verwonding aan het. hoofd. De ongelukkige jongen werd direct bij den heer Cuzee binnengedragen en onder ge neeskundige behandeling gesteld van dr. Van der Harst. Bij het ontvangen van dit. bericht lang de jongen nog bewusteloos. Middelburg. Bij de gisteren alhier van wege de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in de Abdij ge houden ringrijderij, welke door ongeveer 350 betalende bezoekers werd bijgewoond, werden de 15 prijzen in de volgende volg orde behaald: J. K. Mesu 15 ringen, H. van Waarde 11, C. van Leerdam 8, P. de Pagler 7, Iz. den Hollander 7, P. Pleijte 6, Corn, van Leerdam 6, C. Reijn- hout 6, C. Kleijnepier G, I'. Kasse 6, L. Joosse 6, S. Janse G, A. de Kraker 5, C. Baas 5, J. P. Heijnhout 5. Do rij ders met gelijke aantallen punten hadden eerst gekampt. Behalve Kleijnepier, die te Middelburg woont, wonen alle prijs- winners te Nieuwland. De potlepel werd gewonnen door Casper van Leerdam. De heer D. J. van der Horst Serlé deelde de prijzen uit en hield daarbij een toe spraak waarbij hij dank bracht aan II. M. de Koningin die voor deze en de vol gende rijderijen een zilveren wisselbeker aanbood. De rijders hieven een driewerf hoera voor II. M. aan. Ook wees de heer Serlé op bet hooge aanlal punten dooi den eersten prijswinner behaald en ook hij werd evenals „Piet" de baanwachter en zijn knecht „Kees" en ook den win ner van den potlepel gejopt. Gisteren kwamen ook hier tal van inleggers 'Dun gelden uit de Postspaar bank terug vragen. Gisterenavond was ook hiel de belangstelling bij het onder de wa penen komen der tot de kustwacht behoo rende landweermannen zeer groot, inzon derheid aan het Station en hij de Noord- straat, die van de Markt tot hel St.. Jo risstraatje door ile politie was afgezet waren honderden personen, waaronder vele familieleden van de vertrekkenden aanwezig om afscheid te nemen. - Daar gisterenavond de kermis spoedig verlaten was, werd het sluitingsuur ver vroegd en café's zoowel als kermisver makelijkheden te half een, den gewonen slujtingstijd gesloten Vlissingen. In verband met do verschil lende oorlogsberichten wordt liet postkan toor meer dan ooit bestormd door inleg gers in de rijkspostspaarbank om hun inlagen terug te vorderen. Per provinciale boot via Breski-ns en de pleizierbooten „Avanti" en „Admi nistrateur de Badts" werden Donderdag ruim 500 passagiers aangebracht. Per extra trein ten 11.10 vertrokken een 350 tal reizigers en met eenige vertraging vertrok 2e extra trein met een lOOtal passagiers. Deze vertraging had plaats doordat de booten uit Óstende laat arri veerden. Extra trammen waren niet aan wezig. (Vl.ert.) Zierikzee. Gemeenteraadsvergadering op 29 Juli 1911. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren nar. II. Pol vliet, L. Doeleman en J. de Vrieze. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Ingekomen is een schrijven van dank zegging van de ouderwijzers der Mulo- school en van de onderwijzers der scholen inzake de toegestane verhooging der salarissen. De schietvereeniging „Zierikzee" zegt eveneens dank voorde ontvangen medaille en de bijdrage voor het schietconcours. Van Ged. Staten is bericht ingekomen van goedkeuring van diverse raadsbe sluiten. Aan verschillende personen wordt afschrijving van hoofdelijken omslag ver leend wegens vertrek uit de gemeente. Aan den lieer J. W. J. Cock wordt f 10 vergoeding van reiskosten toegestaan. De gemcenterekening over 1913 wordt gesteld in banden eener commissie, be staande uit de heeren De Crane, Van Nouhuys en Van Os. In verband met het adres van A. K. Locker o.a. omtrent ontheffing van de verplichting tot het aanbrengen van een zinkputje in de keuken, wordt aan requestrant een schadevergoeding van f15 gegeven. Aan den heer A. H. Lemsom wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Herhalingsschool. In liet college van zetters worden be noemd de heeren C. J. Bethe en J. A. Legemaattot plaatsvervangers de heeren J. E. van den Bout en M. van der Linden. Tot onderwijzers aan de M.U.L.O. school worden benoemd de lieer T. S. A. Knijff, J. Stellingwerf en G. Tanis, terwijl voor de derde vacature een nieuwe oproeping zal plaats hebben. De concept-verordening op liet Open haar Lager en Meer Uitgebreid Lager Onderwijs wordt vastgesteld, nadat op voorstel van den heer W. C. de Crane in art. IS is ingelascht, dat ook de leden van den Gemeenteraad het recht hebben de lessen op de openbare scholen bij te wonen. De vergadering gaat daarna in besloten zitting over. Ovezand. In de op 31 Juli gehouden raadsvergadering waarin alle leden pre sent waren, werd de voordracht zetters opnieuw opgemaakt die thans luidt aldus: 1. L. Goense, 2. D. van den Dries, 3. A. Drijdijk, 4. C. Vermeule. Wolfertsdijk. In de Woensdag gehou den raadsvergadering van Wolfaarlsdijk werd de gemeenterekening van 1913 aan geboden, sluitende in ontvangst op f37588.50 en uitgaaf op f36213.50 nl- zoo een goed slot van f 1375, lienevenP de rekening van tiet burgerlijk armbe stuur over 1913 in ontvangst, op i 4613.57r' en uitgaaf op f3681.21 en een goed slot. van f932.365. lie heg rooting iliei instelling werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 4975095 en een post van onvoor zien van f 552.095. Deze stukken zullen in handen gesteld worden van de commis sie van onderzoek bestaande uit. de hee ren Van Nieuwenhuij'zen, Lindenbergh cn Zuijdeweg. Op de voordracht, voor zetter werden geplaatst no. 1 en 2 de heeren P. Koe man en D. Vleugel (aftredend) en als no. 3 en 4 de heeren F. Verburg en J. 1. Goethéer. Eindelijk werd besloten l .e 'te treden tot de eventueel op te richten vereeniging van Nederlandsehe gemeenten beneden 10.000 zielental. (M. Ct.) Kruiningen. De landbouw-liuishoudcursus van jongedames is Donderdaanamiddag ten getale van 14 onder geleide van h.h. onderw. den heer Verhaage, v. Weele en Mej. van Proyen naar den moestuin de veiling te Bergen op Zoom geweest. Om 9 uur 's avonds waven de jongelui terug van hun leerzaam uitstapje. Borsselen. In de Woensdag, 29 Juli, gehouden vergadering van den dijkraad van den polder Borssele werden als leden van dien raad beëedigd de heeren B. A. Quist te Borssele en A van den Dries te Ovezande. Met 18 tegen 2 stemmen werd afwij zend beschikt op een verzoek van den waterbouwkundigen-ambtenaar om eene salarisver hooging van f100. Daarna werd de rekening van het wa terschap vastgesteld, in ontvangst op f43021.005 en in uitgaaf op f32794 44 alzoo met een goed slot van 110226.565. Westkapette, Tot bestuursleden van de nieuwe vereeniging „Zeebad Westkapelle" werden in de Woensdagavond gehouden vergadering gekozen het voorloopige bestuur, t w. J. D. Viruly, voorz., K. Dekker 2e voorz., G. Houtekamer, le secretaris, R. Campert, 2e secretaris en M. Dieleman penningmeester. Ter ver gadering waren een 30 tal aandeelhou ders. Door liet bestuur is tot directeur be noemd de lieer J. Minderhoud. Colijnsplaat. Dinsdagavond j.l. had in de nabijheid van Goes een fietsongeluk plaats, dat wel erger had kunnen afloo- pen Een ingezetene van Colijnsplaat had nl. bij het huiswaarts rijden, het ongeluk in botsing 'te komen met een jeugdig fiets rijder, die links in plaats van rechts uil- week. Daar heide een goede vaart hadden, was de fiets van eerstgenoemde persoon geheel uit liet model. Het voorwiel was zoodanig verbogen, dat het niet meer draaien kon. Gelukkig kwamen beide er met. eenige .onbeduidende schrammen af, zoodat. de knaap zijn weg vervolgen kon, doch de reiziger terug moest keeren en eerst zijn rijwiel laten herstellen. (Z.) Terneuzen. Kas-tekort. Wij lezen in „De Maasbode": De gemeenteraad van Terneuzen heeft gisteren vergaderd op verzoek, zulks we gens de minder gunstige financiëele om standigheden van den gemeente ontvanger J. A. Klaasen, die geschorst is. De geschorste is ook correspondent van de Nederlandsehe Bank en ontvanger en griffier van polders. Hij deed uitgebreide kassierszaken. Naar verluid moeten zijn publieke kassen in orde zijn. JJoor de moeilijkheden zullen waarschijnlijk vele particulieren getroffen worden. Sluis. De heer J F. Hennequin, die bijna een halve eeuw regent der godshui zen is, heeft tegen I Sept. a.s. als voor zitter en lid ontslag gevraagd wegens hoogen leeftijd. Velen zullen dat afscheid betreuren, want de heer Hennequin was een goed regent en bovenal een goed vader der weezen. (M. Ct.) De landbouwer J. J. de Br. Jr. te St. Anna ter Muiden, gemeente; Sluis, had lief ongeluk twee leden van den wijsvinger van de linkerhand te verliezen door het afgaan van zijn geweer, dat hij toeval geschiedde. In het gasthuis werd hij verbonden. (M. Cl.) Koewacht. Donderdagmorgen al heel vroeg' heerschte hier op het Belgische gedeelte dezer gemeente eau© groote bedrijvigheid. Ben veldwachter uil, Moer- beke was aangekomen om alle jongelingen van de lichtingen 1910, 1911 en 1912 Oop te roepen en aan te zetten onmiddel lijk te vertrekken. In korten tijd waren allen op de been en trokken naar Moer- beke en vandaar naar St. Nicolaas, waar bijzondere treinen al de militairen naar Antwerpen vervoerden Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot en met 28 Juli ksvamen ter konnis van den centr. ge zondheidsraad uit Zeeland 2 gevallen van roodvonk te Hontenisse, 1 geval dier ziekte te Wolfertsdijk en 1 geval van diphteritis te Serooskerke (Schouwen). Qti a tre-B ra s. Naar aanleiding van het gedenkteeken, dat de Quatre Bras wordt opgericht, schreef dezer dagen de „Nieuwe Koerier": Wanneer deze naam in onze ooren klinkt, zijn wij onwillekeurig geneigd, om er onmiddellijk op te laten volgen „en Waterloo". Beide namen zijn dan ook in nig met elkaar verbonden. En terecht Ware de uitslag van den strijd hij den viersprong, gevormd door de samenkomst der wegen van Brussel naar Charleroi en van Namen naar Nivelles, een andere ge weest, zeer zeker zou Napoleon hij Wa terloo er in geslaagd zijn het Engetsch- Nc-derlandsche Leger onder den Hertog van Wellington en den Prins van Oranje (later Koning Willem II) op den 18en Juni 1815 te verslaan, alvorens de Pruis- sen onder Bliicher te luilp waren gesneld. Door Waterloo werd Napoleons lot be slist en was de groote Keizer gedoemd als een gekortwiekte adelaar in eenzaam heid zijn laatste levensjaren op SI. He lena te slijten. Was het den Franschen keizer daar entegen gehikt, den dapperen tegenstand der Nederlanders bij Quatre-Bras Ie bre ken, hij zou andermaal geheel Europa naai' zijn machtige hand hebben gezet. Wel licht zou Nederland opnieuw een tijdperk van vreemde overheersching zijn tegemoet gegaan. Dat (lil. niet gebeurd is, kan voor een groot deel geweten worden aan de energie en hef. doorzicht der Nederland sehe aanvoerders te Quatre-Bras, die, lijn recht tegen de door Wellington gegeven bevelen in, hunne troepen hij Quatre- Bras verzamelden en aldaar aan de over machtige Fransche troepen onder maar schalk Ney, van den X4en Juni te 7 uur n.m. tot aan het vallen der duisternis op den 16en Juni, dapper weerstand boden. Het oponthoud, hierdoor den Franschen bereid, was oorzaak, dat Napoleon ver hinderd werd, reeds eerder, in plaats van den 18en Juni, de Engelsch-Nederlandsche troepen aan te grijpen. Wat was immers het. plan van dezen genialen veldheer? Na zijn vertrek uit Elba zag hij zich na zijn landing te Can- jie.s aan de Middellandscho Zee op 1 Maart 1815 door geheel Europa, tot gemeen schappelijk vijand verklaard. In het be gin van Juni 1815 stonden 5 groote le gers ten getale van 700.000 man langs de grenzen van Frankrijk gereed, om dit land wederom aan de heerschappij van Napoleon te ontrukken. Met de voortvarendheid, den groolen keizer eigen, besloot hij den aanval der bondgenooten niet op Franschen bodem af le wachten, doch zich op hen te wer pen, teneinde de légers der bondgenooten ieder afzonderlijk le verslaan. Daartoe verzamelde hij in alle stilte nabij Mau- beuge en Beaumont aan Frankrijks Noord grens een leger van ongeveer 107.000 man met het doel, zich tusschen hel En gelsch-Nederlandsche leger (61.500 Engel- schen en 28500 Nederlanders) onder Wel lington en den Prins van Oranje en het Pruisische leger (110.000 man) onder Bliicher te plaatsen en daarna elk leger afzonderlijk te verslaan. In den vroegen morgen van den 15en Juni trokken de Fransche troepen bij Char leroi de rivier de Sanihre (grens) over en stuitten aldaar op de Pruisische voorpos ten. Voor de bondgenooten kwam dit op rukken zoo onverwacht, dat hunne legers ter wille van de verpleging nog over een strook van 160 K.M. lengte en 90 K M. diepte verspreid lagen, en dus allerminst in staat waren om een ernstige» weder stand te bieden. Aan. den doortastenden Bliicher gehikte het echter tijdig het Prui sische leger hij Ligny te verzamelen. Napoleon hiervan onderricht, nam in gevolge zijn veldtochtplan voor alles maat regelen, om do vereeniging te, beletten van het 'Pruisische leger met het Engelsch- Nederlandsche leger, dal in oen grooten boog om Brussel was gelegerd. Daartoe gelastte de Fransche Keizer den maar schalk Ney, die onmiddellijk nadat Napo leon weer den voet in Frankrijk had ge zet, zich onder diens bevelen stelde, om niet ongeveer 50.000 man dien belang rijken viersprong van wegen, Quatre-Bras, te bezetten. Napoleon wenschte de Pruis- pen aan te vallen. Ney rukte in de rich ting van Quatre-Bras voorwaarts, waar zijn voorhoede den 15en Juni le 7 uur n.m. stootte op de. Nederlandsehe Divisie, een gedeelte der Rrigade Saksen-Weimar, een onderdeel der 2e Nederlandsehe Di visie, die onder hevel stond van den Luitenant-Generaal De Perponcher. De commandant van deze brigade, de 23-jarige Prins Karei Bernhard van Sak- sen-Weimar, kolonel in Nederlandsehen dienst, besloot om te QuatreBras stand te houden. Hij liet zijn geheele brigade te QuatreBras verzamelen en aan zijne officieren den toestand uitleggende, zei- de hij .o.a.„Mijne Heeren, ik hen geheel zonder orders, maar ik heb nog nooit ge hoord, dat men een veldtocht met terug trekken begint en daarom zullen wij stand houden te Quatre-Bras". Voorwaar een kloek besluit tegenover de reusachtige overmacht van .den maarschalk Ney, voor al als men weet, dat de Nederlandsehe troepen op (lat oogenblik over slechts 10 patronen per man beschikten. De Perponcher keurde de handeling van den kolonel van Saksen-Weimar goed en gelastte de verzameling der geheele 2e Nederlandsehe Divisie bij Quatre Bras, lijn recht tegen de in den nacht van 15 op 16 Juni van Wellington ontvangen lfe- velen in. Intus.sc,hen had het bericht, dat de Fran schen Quatre-Bras hadden aangevallen, Wellingion bereikt, die zich met den Prins- van Oranje en tal van andere officieren te Brupsel o.p een feest hij de Hertogin de Richmond bevond. Groot was daar tie ontsteltenis. Wellington gelastte onmid dellijk de concentratie Van bet. geheele Ipger te Quatre-Bras. De Prins van Oranje stortte zich in den

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2