De Groote No. 91. KALM UIT ZEELAND. UIT DE PERS. KERKNIEUWS. Onderwijs. KOLONIËN. Wetenschap en Kunst. Marktberichten. Laatste Berichten Gemengd Nieuws. Welk weder 2ullen wij hebben? BERIC 4 verplichtend opgelegd, aan ieder, die tot het leger of de landweer behoort. Het is ten strengste verboden mede' deelingen, van welken aard ook, aan de drukpers te doen. tenzij daartoe machti ging wordt verleend; 2o. In gesprekken en brieven mogen geen mededeelingen worden gedaan over voorgenomen of in uitvoering zijnde militaire maatregelen, ondernemingen, opstellingen, enz. Men ontwijke de beantwoording van vragen van militairen aard. 3o. De tot het leger of de landweer behoorende personen zijn verantwoorde lijk voor alle, ook zonder hunne voor kennis uit hunne particuliere briefwisse ling in de pers verschijnende berichten. ■lo. Meerderen mogen in de [mededee- ling aan ondergeschikten van ingekomen berichten en bevelen niet verder gaan dan de dienst eischt. In gesprekken met kameraden over militaire maatregelen moet in het bij zonder in tegenwoordigheid van onin- gewijden, groote omzichtigheid worden in acht genomen. Een onjuist bericht. In de „N. It. Ct." komt het volgende stukje voor, met het opschrift„Oosten rijkers in Nederland" „De overste van de paters der Heilige Familie, pater Carl, te Grave, heeft gis teren aan de Oostenrijksche regeenng het verzoek gericht of de Oostenrijkers, die als priester of aspirant-priester in een van de kloosters van deze orde in Holland verblijf houden, niet onder de wapenen behoeven te komen." Ter bevoegde plaatse informeerende, vernamen wij, dat dit bericht geheel en al onjuist is. Onder de paters der Heilige Familie, te Grave, bevinden zich geen Oostenrijkers. Wel zijn enkele leerlingen van het instituut aldaar uit Oostenrijk afkomstig, doch een er van is zeventien jaar en de andere jongelingen zijn allen beneden de vijftien jaar, zoodat dus geen van allen dienstplichtig zijn. Wel bevinden zich onder de priesters en aspirant-priesters van dit klooster vele Duitschers, die vermoedelijk spoedig zullen worden opgeroepen. De overste zal echter in dat geval geen verzoek richten aan de Duitsche regeering, om deze geestelijken in Holland te doen verblijf houden en niet onder de wape nen te roepen. (De Tijd.) Spionnage. In verband met het Reuter-bericht uit Londen, waarin sprake is van een student van den naam Sineps, uit Wageningen, die, verdacht van spionage, gearresteerd zou zijn te New-Port, kunnen wij mede- deelen dat een student van dien naam in Wageningen niet bekend is. (De Tijd). Een beroep op de Nederlandsche Regeering. Een op dit oogenblik in een der brand punten der politieke crisis vertoevende oud-gezant van H. M. de Koningin seint aan de Tel. het volgende artikel dat het blad gaarne met het oog op den belang rijken inhoud en den ernst van het oogen blik plaatsing verleent. „De Europeesche crisis heeft haar hoog tepunt bereikt. Een Europeesche oorlog kan nog vermeden worden, maar de toe stand is van dien aard, dat elke minuut de noodlottige tijding ons kan bereiken over het afbreken der diplomatieke be trekkingen tusschen de groote mogend heden. Het is volkomen nutteloos geworden, nog naar den schuldige te zoeken, die dezen hachelijken toestand in het leven heeft geroepen. Of het in Europa vrede dan wel oorlog zal zijn hangt geheel af van de houding der Russische regeering tegenover Oostenrijk Hongarije. Blijft die houding neutraal, d.w.z. laat Rusland de straf-expeditie van Oosten- rijk-Hongarije tegen het Servische rijk toe zonder te intervenieeren, dan kan, zooals reeds uitdrukkelijk van Duitsche en Italiaansche zijde verkondigd werd, weldra een basis gevonden worden waarop men de vredesonderhandelingen tusschen Servië en Oostenrijk-Hongarije kan openen. O. i. ligt het zwaartepunt wel degelijk te Petersburg en slechts ten deele te Berlijn. Duitschland is verplicht, om zijn bondgenoot nu de bekende stappen tégen Servië gedaan zijn, toeliet uiterste te ondersteunen. Dit zegt art. 2 van het bondsverdrag tusschen beide keizerrijken. Doch tegelijkertijd meldt de Duitsche regcering, dat zij alles in het werk wil stellen om den Europeeschen oorlog te voorkomen en haar goede diensten wil bewijzen bij pogingen om te Weenen den weg voor vredesonderhandelingen te effenen. Rusland mobiliseert aan de Duitsche en Oostenrijksche grenzen. Dit feit is thans bekend. Het moet nog eens uit drukkelijk gezegd worden, dat uit alles blijkt, dat de Driebond geen internatio nalen oorlog wenscht en ook geen aan leiding wil geven om de staten der Triple Entente op de een of andere wijze te froiseeren. Sir Edward Grey, de leidende staats man van het Britsche rijk, heeft reeds het eerste bewijs gegeveu van zijn vrede lievendheid. Is er geen tweede stap mogelijk? Nederland heeft met dit con flict niets te maken, doch zou direct, evenals andere staten, bij een Europee schen oorlog betrokken kunnen worden. Als neutrale en hoog in aanzien staande staat, zou Nederland de zaak van den vrede ten zeerste bevorderen, wanneer het op vriendschappelijke wijze de En gelsche regeering kon overhalen, om met meerderen of minderen druk op Rusland een vredelievenden en kalmeerenden in vloed uit te oefenen. Slaagt Engeland hierin, dan is de Europeesche vrede gewaarborgd. Ligt het misschien op den weg van Hare Majesteit, die bekend staat als een groot voorvechtster van den wereldvrede, bij het Engelsclie hof pogingen in het werk te stellen om dit doel te bereiken? Ziet 1 de dagen, die wij thans beleven, doen tronen schokken en volkeren sid deren. De wereldmarkten hebben de gevolgen daarvan reeds ondervonden. Milliarden staan op het spel, de cultuur van be schaafde naties wordt voor jaren achter uitgezet. Het bloed der volkeren zal de aarde met stroomen drenken, wanneer een algemeene Europeesche oorlog uit breekt. Laat II. M. de Koningin en de Nederlandsche regeering voor het laatst beproeven in Engeland gehoor te vinden. Gelukt het den storm te Petersburg te bezweren vóór het te laat is, dan is er nog niets verloren. Gelukt dit niet, weel de gevolgen. Kan schooner taak voor een klein volk zijn weggelegd? Intrekking van verloven. Van lioogerhand is gelast dat alle amb tenaren en beambten, in dienst der II. S. M., die thans met verlof zijn, onver wijld in hunne standplaatsen moeten terugkeeren. Ook de verloven der ambtenaren en beambten van den Post- en Telegraaf dienst zijn ingetrokken en voor zoover zij met verlof zijn, moeten ook zij ten spoedigste op hunne standplaatsen terug zijn. Hetzelfde geschiedt ook bij de Staats spoor. Rijkspostspaarbank. De directeur der Rijkspostspaarbank schrijft ons: Uit de talrijke aanvragen om terugbe taling, welke dezer dagen plaats hebben, is het den Directeur der Rijkspostspaar bank gebleken, dat bij sommige inleggers door de oorlogsberichten ongerustheid ge wekt is over de veiligheid hunner spaar gelden. Door hem wordt er daarom op gewe zen dat voor die ongerustheid geen enkele grond bestaat. Im mers de Staat der Nederlanden waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggaaf hunner inlagen en de betaling der verschuldigde renten. Wat er ook geheure, dit staat dus vast, dat de inleggers kapitaal en rente zullen te rug ontvangen. De gelden, die de inleggers terughalen en onder eigen bewaring nemen, kunnen door verschillende omstandigheden als oneerlijkheid, brand enz. verloren gaan, doch wat bij de Rijkspostspaarbank is ondergebracht blijft ton allen tijde hun eigendom, zij kunnen het niet verliezen. Houdei's van Staatsschuldboekjes wor den er op gewezen, dat de Staat de vol ledige nakoming waarborgt van do ver plichtingen, welke aan do Spaarbank te genover hen zijn opgelegd. Do Directeur der Rijkspostspaarbank, BUSING. Goes. Met de ochtendtreinen vertrokken heden van hier de opgeroepen miliciens en landweermannen naar hunne respec tieve garnizoenen. Aan het station heerschte vooral te half negen een enorme drukte. Bloed verwanten, vrienden en kennissen stelden er prijs op de vertrekkenden uitgeleide te doen en menige traan en zucht der achterblijvenden bewezen hoe zwaar deze oproeping menig huisgezin treft, door stilstand van zaken en ontbering van verdiensten. Moge door Gods genadige beschikking de sombere toestand zich spoedig verhelderen, zoodat de opge- roepenen weldra naar hunne haardsteden mogen terugkeeren. De trein van 9 uur, reeds over vol met soldaten uit de omliggende plaatsen, kon allen hier niet medenemen. Zij, die achterbleven, vertrokken in den loop van den dag met volgtreinen. Het reizigersverkeer was tot van avond half zes stopgezet. Naar wij vernemen is de toestand van den jongenheer Hajenius die zwaar gewond door den hoefslag van het paard, nog altijd bij de familie Kuzee ligt, steeds hoogst ernstig. Kapelle. Donderdagavond kwam de land- bouwvereeniging V.l.O.S. in vergadering bijeen. Besproken werd o.m. het oprich ten van een cursus in landhuishoud kunde. Door het Rijk zal subsidie wor den verleend, wanneer twaalf dames wen- schcn deel te nemen aan zulk een cur sus. De vereeniging heeft op zich geno men voor geschikte localiteit te zorgen. (Z-)L- Hontenisse. Een zoon van den landbou wer Geijt te Kruispolder kreeg Maandag een slag van een paard tegen zijn been waardoor dat lichaamsdeel sterk opzwol. Kermend van pijn bleef de getroffene liggen, 'g Zal wel geruimen tijd duren, eer hij weer zijn werkzaamheden zal kun nen hervatten. (Zei.) Bij een drietal boeren werd de vorige week 'graan te velde verkocht. Twee hielden veel in, wijl er maar weinig ge boden werd. 't Zal nu echter na de hevige regenbuien nog wel veel minder opbren gen. (Zei Nieuw Namen. De leerlingen der twee hoogste klassen der school alhier deden Donderdag, onder geleide van het onder wijzend personeel een uitstapje naar Ant werpen en bezochten daar verscheidene bezienswaardigheden, daaronder was de dierentuin het voornaamste aantrekkings- punt. Voor de middagpostbestelling tus schen Hulst en hier is thans vast aan gesteld P. Bernaert, alhier. (Zei.) Axel. Voor rekening van het Belgische legerbestuur worden hier in den omtrek paarden aangekocht. Biezelinge. Door den heer J. Dekker, brievengaarder te Biezelinge, is legen 1 October a.s. eervol ontslag u.t den dienst der Posterijen gevraagd. (Z.) Door de Thoolsche oesterkwee kers is eeu adres aan den minister van financiën gezonden, waarin onder de aan dacht Van den minister wordt gebracht: dat het afvalwater der suikerfabrieken te Bergen iop Zoom en het rioolwater dier 'gemeente het Scheldewater sterk veront reinigen; dat het enorme aantal oesters dat in de Oosterschelde ligt, gevaar loopt floor die verontreiniging besmiet te wor den dat de vloed idat verontreinigde wafer voert naar Tholen; dat de kostbare oester putten aldaar met besmetting worden bedreigd en daardoor waardeloos kun nen worden; dat de oesterputten te Bergen op Zoom reeds onbruikbaar verklaard zijn; dat de verontreiniging van het Schel dewater een gevaar oplevert ook voor Ierseke en de geheele industrie; dat het gevaar kan worden afgewend door het leggen van een afvoerbuis van Bergen op Zoom naar de Westerschelde „waarom adressanten den Minister beleefd verzoe ken, op de eerstvolgende begrooting te willen uittrekken een bedrag dat voor het uitvoeren van dit werk kan worden (Z.) Demonstraties. Onze sociaal-democraten organiseeren vergaderingen tegen den oorlog en giste ren werd in den Amsterdamschen ge meenteraad op voorstel van den heer Vlie gen een motie aangenomen, een beroep doende op den geest der volkeren, om de menschheid te bewaren voor de gru welen van den oorlog. Het is heel mooi, maar het practised resultaat van zulke demonstraties zal men niet hoog kunnen aanslaan. Dat de menschheid bevrijd moge blij ven van den oorlogs gruwel, is een wensch, die door alle Nederlanders zon der uitzondering zal worden gedeeld. En ongetwijfeld is onze regeering werk zaam in dien geest, voor zoover zij dit doen kan, wat ons land betreft. Maar dat moties van vergaderingen hier veel gewicht in de schaal zullen leggen, meenen wij te mogen betwijfelen. Deze troebele tijden vragen veeleer een gebed, opdat God de rampen van Kerk en Staat moge keeren. Wij gelooven bovendien dat men zich in dit westelijk deel van Europa moei lijk een denkbeeld kan vormen van het geen er in het Oosten omgaat, van de (stemming, die daar heerscht, de volks hartstochten die er tot uiting komen, den rassenhaat en rassenstrijd, die de gemoe deren beroeren. Dit alles is veel sterker dan men denkt, en er is niets ongcrijmder dan de Fran- sche pers ook de socialistische tegen Duitschland en Oostenrijk te zien toornen, terwijl zij wierook brandt voor Rusland en de gevaren van een Slavi sche agitatie en een Slavisch overwicht niet wil zien. De verwikkelingen in het Oosten kun nen van vérstrekkende gevolgen zijn voor geheel Europa, en niet alleen voor de positie der Germaansche volkeren. Daarmede geen rekening te houden zou een miskenning zijn van het wezen der feiten en van de lessen der geschiedenis, die zich altijd weer hoezeer in vorm gewijzigd herhaalt. („Centrum") Kardinaal Lugari. f Rome, 31 Juli(R.O.) Kardinaal Lugari is overleden. (Kardinaal Giovanni Lugari werd 18 Febr. 1846 te Rome geboren. In het consistorie van 27 November 1911 werd hij tot kardinaal gecreëerd. Kardi naal Lugari was één der zes Kardinaal diakens.) (Msbode.) Hontenisse. De heer A. P. Neeteson, onderwijzer te Molenhoek, behaalde deze week te Breda de hoofdakte. (Zei.) Versterking naar West-Borneo. De „Hbd." correspondent te Batavia meldt Woensdagavond vertrokken per stoom schip „Loudon" van de Kon. Paketv. Mij. 2 compagnieën van het 18e bataljon on der bevel van majoor J. W. Berenschot naar Pontionak. Het „flottieljevaartuig „Mataram" in de Riouwwateren kreeg bevel onmiddellijk naar Pontianak te stoomen. De echtgenoote en kinderen van den controleur en de priester van Mampawa bevinden zich in veiligheid te Pontianak." Het „Hbd." voegt hieraan het volgen de toe: Het laatste deel van dit telegram is ons niet duidelijk. Er is ook een tijdelijk adsp. civiel gezaghebber L. L. Priester in West-Borneo. Mogelijk is ook te Mampawa eene nieuwe statie gevestigd van de in West- Borneo werkzame Paters Capucijnen. Volgens de opgave van de standplaat sen der schepen van de Koninklijke en Gouv. marine op 1 Juni j.l. wordt het bevel over de „Mataram" gevoerd door den luit. ter zee le ki. P. E. K. Ebbinge Wubbe. Bekroning voor het Hildebrand Monument. De jury voor de beoordeeling der ontwerpen voor een Hildebrand-ge- flenkteeken te Haarlem kende dezer dagen den eersten prijs (f 1000) toe aan het ontwerp onder motto „Hofland". Bij opening der enveloppe bleek de vervaar diger te zijn de heer J. Bronner, te Haar lem. Wegens verdienste werden twee prij zen, elk van f 300 toegekend aan de ont werpen onder motto „Camera Obscura H." en motto Dreef'. Wanneer de inzen ders zulks wenschen worden hun namen bekend gemaakt. De jnry bestond uit de hoeren De Ba zel, prof. Derkinderen, dr. Van Looy, L. A. Springer, dr. Mendes da Costa, prof. Odé en den arch. Limburg, Den Haag. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 1 Aug. 1914. Perziken 1 a 2 ct per stukzoete appels 3 a 6 ctzomer aagt 5 a 7 ct zomer louwtjes 5 a 7 ctOomskinderen peer 5 a 9 ctAalbessen 9 a ll ct; Jamboonen 1 a 3 ct; prmce pruimen 5 a 8 ct, alles per kg. Bijna geen handel. Den Haag. Generaal Snjjders is be noemd tot opperbevelhebber van Land en Zeemacht. Parijs (per telegraaf). De „Matin" pu bliceert per speciale editie een telegram uit Rome, dat de Duitsche regeering aan de Fransche de verzekering heeft ge vraagd vóór 12 uur heden, dat Frankrijk neutraal blijft en dat de Duitsche regee ring aan de Russische regeering heeft gevraagd vóór 12 uur, om de mobilisatie- maatregelen te eindigen. De „Matin" ver klaart voorts, dat Italië Duitschland niet helpen zou, indien het trachtte de ge beurtenissen te verhaasten. Italië reser veert zijn houding in dat geval voor latere gebeurtenissen, wanneer een tusschen- beiden komen noodzakelijk zou zijn in het belang van den vrede. Vllsslnjen. De Belgische loodsen ver zekeren dat geen Engelsche schepen voor de Belgische of Ned. kust liggen. Petersburg. De Duitsche gezant had een onderhoud met den Czaar. Een lich te ontspanning wordt verwacht. Brussel. Frankrijk zal volgens mede- deeling van den Franschen gezant aan den minister van buitenlandsche zaken de neutraliteit van België niet schenden tenzij die neutraliteit door een andere mogendheid zou worden geschonden, in welk geval Frankrijk zijn houding voorbehoudt. Belangrijke diefstal. Men meldt uit Leiden aan het „Hbl.": Uit het Ethnograiisch museum (afdee- ling Hoogewoerd) zijn gisternacht een groot aantal kostbare voorwerpen gesto len. Men spreekt van voor een waarde van f 100.000. Generaal Putnik. De naam van den chef van. den Servischen generaled staf, generaal Putnik, is, door zjjn ge vangenneming en zijn ridderlijke vrijlating door Oostenrijk, nog vóór het eigenlijke uitbreken van den oorlog, pp aller lip pen geweest. Ook in de komende dagen zal mein zijn naam nog dikwijls vermeld ziein, want hij is de ziel van het Ser vische leger en hij zal de oorlogsopera ties van Servische zijde leiden. Als zijn persoonlijkheid tot dusverre in Westelijk Europa nog weinig bekend is, moet dit vooral toegeschreven wor den aan het feit, dat deze officier zich Verwachting tot den avond van 2 Ang Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind. Meest zwaarbewolkt) lucht. Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering van temperatuur. geheel buiten de politiek gehouden heeft. In een uitvoerige karakterschets noemt een correspondent van de „Daily Tel.", die hem persoonlijk in den Balkanoor log heeft leeren kennen, hem „een der voortreffelijkste en knapste militaire bevelhebbers van den tegenwoordigen tijd". Aan zijn strategische en tactische bekwaamheden dankt Servië vooral het overweldigend succes tegen de Turken en later Jtegen de Bulgaren. 1 Op den dag van den slag bij Kuma- novo, toen de groote kracht en moed der Servische soldaten aan de geheele wereld geopenbaard werd, heeft de En- gelschman generaal Putnik voor het eerst gezien en gesproken. Hij kreeg den overweldigenden indruk van een persoonlijkheid, die zich zelf vol komen meester is en de capaciteiten be zit om snel te combineeren en onmid dellijk daarop een definitieve beslissing te nemen. Verrassend was het groote vertrouwen, dat hij in zijn leger en in de overwinning had. i De organisatie van het Servische le ger is eigenlijk het levenswerk van Put nik. Vóór meer dan 60 jaar in Zuid-Servië geboren, heeft hij zijn geheele leven in den krijgsdienst doorgebracht. Nadat hij aan de militaire academie van St. Pe tersburg zijn studies beëindigd had, ging hij naar Frankrijk, om daar aan de krijgs school van St. Cyr en de polytechnische school zijn militaire vorming te- vol tooien. In zijn vaderland teruggekeerd, jverd hij onmiddellijk aan den generalen staf verhonden, waar hij een actief aandeel had in de vorming en de reorganisatie van het Servische leger. De artillerie or ganiseerde hij naar Fransch yoorbeehl, terwijl de invoering der Mauser-geweren in 1899 ook voornamelijk zijn werk was. Sindsdien heeft hij onvermoeid gearbeid om het Servische leger op die hoogte te brengen, al het zich in den oorlog tegen Turkije Reeft doen kennen. Generaal Putnik is een uitstekend ken ner van de legerorganisaties in de mo derne cultuurlanden; vaak heeft hij de manoeuvres in Duitschland en Frankrijk medegemaakt. Hij spreekt vloeiend vijf talen. De officieren en soldaten van het leger hebben dan ook een onbegrensd vertrouwen in de groote hoedanigheden van hun aanvoerder. Herderlijk schijven van kar dinaal Piffl. De kardinaal-vorstanrls bisschop van Weenen, dr. Piffl, lieeft in Verband met het uitbreken van den oor log tot zijn diocesanen een herderlijk schijven gericht, waaraan wij het volgende ontleenen „Dagen van zware beproeving zijn over ons vaderland gekomen. Aan onzen ge liefden keizer, die in zijn 66jarige regie ring het steeds als zijn eersten en hei- ligeten regentenplicht beschouwd heeft heeft voor zijn volkeren het kostbaarste goed van den vrede te bewaren, die door geheel Europa als zuil van den wereld vrede wordt geëerd, is door de matelooze uitdagingen van een naburigen staat die als laatste dool het losscheuren van ge bieden onzer monarchie nastreeft, het oor logszwaard in de hand gedrukt. Wie kan tegenover deze voortdurende uitdagingen van een staat, die volgent de resultaten van het gerechtelijk onder zoek aan de medeplichtigheid aan den jongsten hemelschreiënden moordaanslag niet kan worden vrijgesproken, ncg! koel bloedig blijven? Wie is van de gerech tigheid en noodwendigheid van dezen aan onzen vrede-keizer opgedrongen oorlog niet geheel overtuigd? i Gebed en offers verlangt de toestand van ons vaderland. Gebeden en offal's willen wij ook brengen. Wij brengen ze voor ons heilig' geloof en ons heilig recht, waaraan wij1 niet laten verwrikken, wij brengen ze voor onzen ge liefden keizer, voor wien de geheele be schaafde wereld eerbied heeft en wiens regentendeugden ver over de grenzen van het 'vaderland in alle beschaafde staten als een gemeenschappelijk ideaal bezit, als een onuitputtelijke bron van zede lijke verheifing, gehuldigd worden. Wij brengen ze voor ons vaderland, waaraan wij met geheel ons hart innig verknocht zijn, waarvoor ons geen offers te groot, geen beproeving te zwaar mag schijnen." Voorts bepaalt de vorst-aarlsbisschop, dat zooveel mogelijk in aEe missen de collecte „ex missa tempore belli" zal W0T' dexn gevoegd. In alle kerken en openbare bedehuizen zal een biduur worden gehouden met uit stelling van het Allerheiligste. Na (l Hoogmis 's morgens en na de Vespers za worden gebeden: I „Laat ons den Heer der heirschate bidden voor onzen keizer, onze EMte en broeders in het leger", met drie j™z Vaders en Wees-gegroeten. (Msboae) De abonné's op dit bla< directie uitgereikte pol daarvoor vastgestelde GRATIS verzekerd Abonnementsprijs p. Afzonderlijke numrn Advertentiën wordei balf drie en Vrije Wij kunnen in de hu heden, nu post- en voor militaire doeleind gezet, er niet voor im nummers onze abonnq reiken. Zoolang wij op de een extra-editie uitgev dagnummer slechts vatten. Red. De tijden zijn ernstig, beurtenissen gaan zich deet van ons wereldde .schrikwekkende oorlog tl te mogendheden is et Jobstijdingen komen tot o en per telefoon, en als wij verplicht ze aan d mede te deelen. Toch kunnen wij niet gen op kalmte. Zeker, er gevaar; onze Koningin li clameerd, doch wij wet( mobilisatie, die zoo sue door de regeering wordt oorlogsgevaar te keeren vastberaden mannen gei onze neutraliteit te handh die gedachte reeds een z Laten wij elkander nie winden en niet doen als gemeente in staat van b vijand voor de deur. Ji dagen als deze is een ko En mocht inderdaad, wa lijk verhoede, van ons gi die offers te brengen die eischt, mogen wij dan al hetzelfde land, vergetende en slechts denkende aa eenigt, onzen plicht doen ja zelfs tot het bittere ernst en dien moed, die on kenmerken. En dan willen wij bij die gelooven, dat eeu Goedertieren God ons lo den heeft, er op aandring ernstige dagen, dien Hem vurig en onverpoosd gel vallen, opdat Zijn goedhei tigheid van ons vaderla: van den oorlog genadiglijl Moeders, vouwt de ha: schuldige kinderen en doei heilig geweld van den HeJ diging van den vrede ver Reeds schreef het ho land's doorluchtig episco beden voor, doch ook z de Katholiek, hoe nood 1 hoe het gebed van hem dig voor God nederwerpi pen, dat do Heer van genadig nederblikt op onsl voor alle kwaad te behoei] Mogen kalmte en ernst, het gebed, onze lezers door deze hachelijke tijd dat is onze oprechte wen: Op dit oogenblik staat van Europa in oorlogsbr; vecht tegen Rusland en land vecht tegen Rusland Engeland lielpt Frankrijk, land en Oostenrijk, De te] wij gisteren ontvingen en bulletineerden lieten on: meer over. Zij luidden

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 10