KERKHIEUWS. Onderwijs. Rechtszaken. Laatste Berichten In verband met de reorganisatie plannen van het openbaar onderwijs leizen wij in „Het Volksblad" het volgende: Door de afdeeling Gees van den Bond van Nederl. Onderwijzers is een adres aan den Raad gezonden, waarin verzocht wordt 'het voorstel van B. en W. tot reorganisatie van het Openbaar Lager On derwijs niet aan 'te nemen, terwijl in over weging wordt gegeven school B te ver anderen in een 10-klassigo school met 8 maandsche toelating. Bij de ouders der leerlingen van school Bi circuleert ©en adres aan den Raad de zer gemeente, waarin verzocht wordt de voorstellen van B. en \V. tot samen smelting van school B. en te willen verwerpen. Op het adres wordt, zooals vanzelf spreekt, zeer druk geteekend." De raad late zich door deze adresbewe ging niet in de war brengen maar over weg© 'en besprek© het door twee school opzieners aanbevolen plan en zoo het in 't belang van het onderwijs is, neme de raad het aan. Middelburg. Programma van de caril lonbespeling op Donderdag 30 Juli. Van 12 tot 12.15 uur: 1. Fröhliche Stan den, Wenzel; 2. Lied uit de opera Zampa, Herold; 3. Trinklied uit de opera Lu- cretia B-oagia, Donizetti. Van 12.15 tot 12.30 uur: 4. Sonatine op 55 noIKuhlau, a. Allegro, b. Vivace. Van 12.30 tot 12.45 uur: 5. Frühlingslied, Mendelsohn Bar- tholdy; G. Thema en Variatie, Beethoven. Van 12.45 tot 1 uur: 7. Klein Vogelijn; 8. De Leliën; en "9. Hoezee, 'kBen vlug en flink ter been, allen van P. Silc.hen; 10. Russisch Volkslied. De gisteren uitgestelde vergadering' van de Kamer van Koophandel en Fa brieken is thans nader bepaald op Vrij dag a.s. des namiddags te 3 uur. Tegen een bakker alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbeidswet in casu het laten werken van een jongen na des avonds 7 uur. Met een extratrein uit Rotterdam kwamen hier heden ruim 250 passagiers aan. - Alhier werd Maandag groot© op schudding veroorzaakt, doordat aan de landweerplichtigen behoorende- tot de kust wacht ©en geheime circulaire van den minister van oorlog werd uitgereikt, waar bij hen wordt aangezegd zich gereed te' houden voor mogelijke mobilisatie, en hun zakboekje na tie zien. Men seint ons: Het detachement der marine, afdeeling van de draadlooze telegrapliie, die op Walcheren was in verband met de te houden manoeuvres, is op telegraphiscli bevel naar zijn- standplaats Amsterdam teruggekeerd. Vlissingen. Maandag is met de mailboot van de Maatschappij Zeeland alhier Aan gekomen Prins Heinrich van Pruisen, de broeder van den Duitschen keizer, die eerst Vrijdag naar Engeland overstak, zijn vervroegde terugkeer staat zeker in verband met de politieke spanning. Uit Domburg zijn verschillende: Duitsche officieren, die daar hun zomervacantie doorbrachten, op telegraphiscli oproe pingsbevel naar hun garnizoenen terug gekeerd. In verband met de oorlogsgerucliten zijn Maandagavond in het Militaire Hos pitaal alhier een paar kislen met ver bandmiddelen gepakt ten hedenmorgen met een sergeant en ©enige manschappen der Infanterie naar het Fort bij Ellewo-uts- dij.k vertrokken. Kapelle. Maandagavond constateerde de landbouwer S. W., dat een zijner runde ren dood lag in de weide. Zeer waar schijnlijk is liet dier door het hemelvuur gedood. Het is aanstonds in de weide be graven. (Z.) Heinkenszand. Bij den landbouwer M. Paauw-e alhier is vlekziekte onder de var kens uitgebroken. Willielminadorp. De Jieer M. Rottier, oud-landbouwer, viert beden onder blij ken van veel belangstelling zijn gouden huwelijksfeest. Hedenavond wordt hem een serenade gebracht. Hoedekenskerke. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 27 Juli 1914, des namiddags 5 uur in het gemeente huis. Tegenwoordig alle leden. De voor zitter opent de vergadering. De notulen van het verhandelde in de voorgaande vergadering worden voorgelezen en goed gekeurd. Mededeeling wordt gedaan, dat de dooi den raad in de voorgaande vergadering genomen besluiten tot af- en overschrij ving en wijziging gem. begrooting 1914, door Ged. rit, zijn goedgekeurd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorts dat van het hoofd der school dhr. J. de Reij, een verzoek is ingekomen, om op de gemeente-begrooting 1915 een post uit te trekken voor voorziening in de behoefte van water in zijn ambtswoning. Zal bij de behandeling van de gemeente- begrooting 1915 worden ter sprake ge bracht. Op een desbetreffende vraag door den voorzitter, veiklaart de commissie, benoemd in de voorgaande vergadering tot liet nazien der gemeente-rekening 1913, bij monde van dlir. J. Louisse, deze te hebben onderzocht en in orde bevon den, waarom zij adviseert deze voorloopig vast te stellen in ontvang ad f 18338.84, in uitgaaf adf 18327.47, dus met een goed slot van f 11.37. Aldus wordt zonder verdere discussie of hoofdelijke stemming besloten, waarbij de beide wethouders geacht worden zich van stemming te onthouden. Vervolgens wordt de gemeente-begroo ting dienst 1915 den raad aangeboden in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 1545U-17, met post van onvoorziene uitgaven samen groot f207.24, terwijl de hoofdelijke omslag is uitgetrokken op f 3850, tegen f 4000 over 1914. Aan de orde is het opmaken van een aanbeveling voor 2 leden van liet college van zetters voor 's rijks directe belastin gen, noodig wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1915 van dhrn. J. F. De- pondt en J. Q. Elenbaas. Tot stemopne- mers worden door den voorzitter aan gewezen dhrn. J. v. d. Linde en A. den Dekker. In de vacature J. F. Depondt wordt als 110. 1 op de aanbeveling ge plaatst dhr. J. F. Depondt met 6 stem men, tegen 1 op dhr. F. de Punder. Als uo. 2 wordt hier op geplaatst na tweede vrije stemming dhr. A. Buteijn met 4 stemmen, tegen 3 stemmen op dhr. F. de Punder. De aanbeveling door B. en W. aan den raad voor deze vacature overgelegd bestond uit1. J. F. Depondt, 2. A. Buteijn. In de vacature J. Q. Elen baas worden door B. en W. aanbevolen 1. dhr. J. I). Elenbaas, 2. dhr. B. Tim merman. Bij opening der stembiljetten blijkt dat dhr. J. I). Elenbaas als no. 1 op deze aanbeveling wordt geplaatst met 5 stemmen tegen 2 op dhr. B. Timmer man. Als no. 2 wordt daarop geplaatst dhr. B. Timmerman met 5 stemmen tegen 1 op dhr. A. C. van der Linde, terwijl één biljet van onwaarde wordt verklaard. Bij de gewone rondvraag door den voor zitter niemand meer het woord verlan gende wordt de vergadering gesloten. Groede. Te Vlissingen is overleden dhr. P. Verhage: van alhier, boekhouder van de Onderlinge Paardenvel-zekering Mij. in Zoeuwsch-Vlaanderen !W. D'. Schoondijke. Tot v'oorzilter der vereeni ging „Volksbibliotheek" in onze gemeente is herkozen dhr. Anth. Luteijn. Middelburg. Retraitanten-club. Uit sluitend voor leden van het patronaat, St. Jozefs-Gezellen-vereeniging en St. Petrus- kring werd opgericht onder bescherming van den II. Gerardus Mejella een z.gn. retraitanten-club tot het houden van recollectie-dagen en het vormen van een retraite in gen. vereenigingen te bevorderen en te steunen. Een kort en zakelijk reglement werd opgesteld en goedgekeurd. De contributie is zoo laag mogelijk gesteld. Het bestuur is steeds bereid nieuwe leden aan te nemen. Oud-Pastoor H. W. Strijthout f. In het gesticht van den II. Joannes de Deo te Haarlem is gisteren in don ouder dom van 68 jaren overleden de Z.Eenv. heer H. W. Strijthout, oud-pastoor van Monster. (Maasb.) Een pauselijk schrijven aan den Aartsbisschop. Z. IJ. den Paus heeft onderstaand schrijven gericht aan don aartsbisschop van Utrecht: Aan Onzen Eerwaardigen Broeder Henricus van de Wetering Aartsb. van Utrecht, te Utrecht. Eerwaardige broeder, heil en Apo- stolischen Zegen. Met voldoening hebben Wij vernomen dat er toebereidselen worden gemaakt voor de a.s. plechtige viering van Uw 40-jarig priesterfeest. Deze toch zijn Ons een bewijs zoowel van de aanhankelijk heid Uwer geloovigen als van de toewij ding en den ijver, waardoor Gij aller harten aan U hebt verbonden. Met dezen dubbelen lof aan U toegekend wenschen Wij U, Eerwaardige Broeder van harte geïuk, en Wij voegen gaarne. Onze wenschen bij die van Uwe geestelijkheid en uwe geloovigen met de bede tot God, dat Hij U, van Wiens onvermoeiden ijver zoovele en zoo heerlijke gedenlcteekenen in het Aartsbisdom Utrecht staan, nog vele jaren beware en steeds met nieuwe verdiensten verrijke. Moge intusschen de goddelijke genade deze wenschen vruchtbaar maken en overvloedig op U nederdalen door den Apostolischen Zegen, dien Wij ten be wijze van Onze liefde U, Eerwaardige Broeder, Uw geestelijkheid en Uwe geloovigen van gansclier liarte in den Heer verleenen. Gegeven te Rome bij St. Pieter den 30 Juni 1914, in het 11e jaar van ons Pontificaat. PIUS X, Paus. De heer W. II. Wessel te Goes slaagde te 's Gravenhage voor het exa men Hand teekenen L.O. Terneuzen. De gemeenteraad heeft voor een jaar benoemd tot buitengewoon leeraar in het boekhouden en de staats wetenschappen aan de H. B. S. alhier den heer B. J. Krijgsman te Rotterdam. Zierikzee. Tot de 5e klasse van het gymnasium van het St. Canisius college te Nijmegen is bevorderd onze stadge noot dhr. C. J. Henning. Eindexamen Hoogere Burger scholen. Middelburg. Derde groep. Geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd: 1'. E. de B-ree, Middelburg. C. M. van den Broecke, Middelburg. J. H. van Haarst, Middelburg. J. .1. Hemmekam, Middelburg. J. Joos-se, Middelburg. B. A. Overman, Middelburg. E. F. J. Mudde, Goes, J. M. Geluk, Zierikzee. L. P. Krijger, Zierikzee. E. W. Reedeker, Middelburg. Afgewezen 1, teruggetrokken 1. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Overtreding Leer plichtwet: A. T., Heinkenszand, J. W., Kruiningen, ieder f 1 sub. 1 d. h., A. v. W., Hansweerd, J. P., Colij'nsplaat, f 2 sub. 2 d. h., J. G. aldaar, f 4 sub. 3 d. h., II. G., 's Beenenhoek, fö sub. 3 d. h„ W. v. B., 'sBeer Arendskcrke, f3 sub. 2 d. h., P. M. de J„ f4 sub. 3 d. h., J. P. f 5 sub. 4 d. h., beiden te Colijiosplaat, G. K., Kloetinge, fG sub. 4 d. li.; op Zondag jagen: P. C. v. N., 'sHeer Arends kcrke f2 sub. 2 d. h.; jagen zonder akte en vergunning: D. J. B. A., Goes 2 maal f 2 sujb. 2 jmaal 2 d. h., geweer en patroon verbeurd; in gesloten jachtt. jagen zon der akte en vergunning: J. M., Ovezande, 2 maal f 2 sub. 2 maal 2 d. h,, J. S., Ovezandle, 2''maal f2 sub'. 2 maal 2 d. h., uitl. geweer of fl sub. 1 d. h.; zonder akte zich met gel. geweer in veld bevin den: J. S„ te Goes, f2 sub. 2 d. h., uitl. geweer of fl sub. 1 d. h.; in gesl. jachttijd pogen wild te bemachtigen: M. J. G„ te Goes, terug aan ouders; op Zondag in gesl. jachtt. pogen wild te be machtigen: C. J. B., te Goes, f3 sub. 2 d. h„ geweer en haas verbeurd; in gesl. jachtt. wild vervoeren: J. B., We- melding©, f 2 sub. 2 d. h., uitl. haas of f 0.50 sub. 1 d. h.; visschen zonder akte en vergunning: G. de R., Wissenkerke, f 2 sub. 2 d. h., verbeurd vischtuig, J. J. L., Goes, f2 sub. 2 d. h.; -visschen zonder vergunning: J. II., J. v. d. G. 'en B. G., te Driewegen, f0.50 sub. 1 d. h., P. J. L„ Goes, f2 sub. 2 d. h.; visch vervoeren van kleinere afmeting, 'dan wett. maat.: L. A., ie Rilland Bath, fö sub. 3 d. h.; strooperij: G. de P., te Goes, f2 sub. 2 d. h., P. de D1., Goes, f3 sub. 2 d. h.; straatschenderij1: C. do B., Hoedekenskerke, f3 sub. 2 d. h.; kippen op bez. grond 1. loopen: P. v. S., IJerseke, f5 sub. 3 d. h.; zonder verg. vee laten loopen top eens auders weiland: J. M., Nisse, fö sub. 3 d. h.zonder verg. loopen op hooiland: N. Z., M. H. en A. C. te Goes, J. F. G. v. R., Kloetinge, ieder f 1 sub. 1 d. h-, D. v. H., Biezelinga f 2 sub. 2 d. li.; zonder verg. loopen op -weiland: J. G., Goes, f2 sub. 2 d. h.; overtreding bouwverordening: M. C. N., Geersdijk, fö sub. 3 d. h.; opzettelijk verstoren van nesten van beschermde vogels: J. N., te Hansweerd, f2 sub. 1 w. tuchtseh.; overtreding trekliondenwet: C. J. de W., Vlak©', terug aan ouders; zonder verg. rijden langs spoorweg: H. B., L. J. II. en J. M. v. A., Halsteren, ieder f 2 sub. 2 d. h., T. C. R. en P. S. aldaar, ieder f2 sub. 1 w. tuchtseh.; vee laten loopen langs spoorweg: J. B. Jzn., Rilland Bath, f5 sub. 3 d. h.; fietsen over voetpad: J. S., Kloeting©, M. II. Jzn., 's Gravenpolder, f 1 sub. 1 d. h.; geen goed leesbaar wijk- en volg nummer op woning hebben: M. W., te Wemeldinge, f0.50 sub. 1 d. h.; met hondenwagen niet tijdig voor rijtuig uil halen: J. D., te Goes, fO.50 sub. 1 w. tuchtseh.; fietsen over voetpad: J. de K., Krabbendijke, P. L., Kappell-e, f 1 sub. 1 d. h.; fietsen over verhoogd voetpad: A. v. d. B., St. P'hilipsland, f 1 sub. 1 d. h.; fietsen over zijpad weg: C. M. B., Goes, f0.60 sub. 1 w. tuchtsch.; fietsen over terrein tusschen Oost SingelOuden Singel en O-ostwal, J. J. Le C., Goes, fl sub .1 d. h.; met motor rijden over voetpad: P. L., Kapelle, fl sub. I d. h.; fietsen over voetpad: C. 3. B., Rilland Bath, fl sub. 1 d. h.; op straat voet ballen: J. J. S„ Goes, terug geven aan ouders; met motor rijden zonder geldig nummerbewijs te vertoonen: J. L., Wemel dinge, f2 sub. 2 d. h.; met motor rijden zonder nummer en rijbewijs: J. V. d. K., Goes, berisping; 's avonds fiet-en zonder lantaarn: B. N., 'sHeer Areindskerke, f2 sub. 1 w. t.-sch.; I. v. d. B„ Goes, W. O., Ellewoutsdijk, P. J. S., Colijnsplaat, J. A. Lzn., Borssele, A. v. d. S„ Hein kenszand, J. v. II., Ovezande, C. R. Nisse, L. d. P., Wolfertsdijk, F. V., Wemel dinge, J. J. de II., J. v. K. Jzn., aldaar, C. de W. Kzn., F. H., A. W. en J. A. V. te IJerseke, A. de L., J. de K. Kloer tinge, allen f2 sub. 2 d. h.; Schelde be- vissehen zonder consent: P. v. d. B. Jzn., P. v. A., Brembosch, B. L. F. O., G. T. en C. D., te Putte; allen f 1 sub. 1 d. h., H. IC. v. E., J. A. V. Hzn., A. C. v. d. B. en L. M. Mzn., allen te IJerseke, ieder f2 sub. 2 d. h.; kreeft vangen| zonder consent en vergunning; J. E., IJerseke, f3 sub. 2 d. h.; zonder verg. eens anders afgeb. perceel in Schelde bev.: J. v. S. Czn., te IJerseke, A. G. Lzn., Clinge, f 2 sub. 2 d. h., N. H. Azn., M. v. S., te IJerseke, f3 sub. 2 h.; Dronkenschap: C. v. R„ Dordrecht, W. v. II., Goes, ieder f 2 sub. 2 d. h., J. de IC., P. M., Kortgene, f 2 sub. 2 d. h., F. J. de P. en T. S., Hanswieerd, ieder f 3 'sub. 3 d. h. F. J. de P., te Hansweerd, f 5 sub'. 3 d. h.dronkenschap bij de 7« herh.L. V. Mzn., Goes, 3 w. hechtenis.. Gemeenteraad van Middelburg. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Middel burg waren de volgende stukken inge komen Een verzoek van hel Nederlandsch Re- gistrahïuïbureau, wier doel liet is, in voering en verbetering van re-gistratdren, zoowel publiekrechtelijke als voor privaat rechterlijk© instellingen of ondernemingen. Dit bureau verzoekt aan de gemeente eene subsidie van f 125 of zooveel minder als de gemeente meent beschikbaar te kunnen stellen. Het jaarverslag van Nehalennia, dat reeds vroeger gepubliceerd is. Een adres van het bestuur van de ver- eeniging „de Ambachtsschool" welk be stuur mededeelt door de omstandigheden genoodzaakt te zijn tot de inrichting van parallelklassen voor het vak machine- banlcwerken; de kosten van de volledige parallelkiassen zulten jaarlijks f 10.300 be dragen, waarvan f9300 kunnen gevonden worden uit verhooging der subsidiën van het Rijk, do Provincie en particuliere en meerdere ontvangsten uit schoolgelden. Het bestuur meent de ontbrekende 11000 aan de gemeente te mogen vragen, welke f 1000 eerst in 1917 geheel noodig zullen zijn, in 1915 zijn noodig 1400, en in 191(3 f700. Het bestuur verzoekt dan ook de sub sidie van 1' 8000 voor 1915 te verhoo- gen tot f8400, 1916 f8700 en 1917 f9000. Bij liet adres is gevoegd ©en memo rie van toelichting, waaruit blijkt dat zich jaarlijks ongeveer 50 jongens voor het vak machine-bankweiken aanmelden, waarvan slechts 18 a 20 geplaatst kun nen worden. Dat zich zoovelen aanmel den vindt voor een groot deel zijn oor zaak'in het feit, dat deze opleiding voor de toekomst zulke goede vooruitzichten geelt. Met name de opleiding voor machinist ter koopvaardij' trekt velen aan. Waar voor een reeks van jaren nog een on beperkt aantal machinisten plaatsing kan vinden, is het gewenseht, zooveel moge lijk gelegenheid te geven om daarvoor te worden opgeleid. Door het openen van pa- ralkdldassen wil het bestuur tegemoet komen aan het bezwaar, dat zooveel jon gens jaarlijks moeten worden afgewezen wegens plaatsgebrek. Dan zullen jaarlijks 18 a 20 jongens meer kunnen worden toegelaten. Ten slotte do gemeenterekening' over 1913, welke wij reeds publiceerden. Op de desbetreffende verzoeken werd eervol ontslag verleend aan den heer M. Ossewaarde als onderwijzer aan school IC., aan den heer H. L. Gerth van Wijfk als onderwijzer aan school G en als leeraar aan het gymnasium, aan den heer dr. L. Ilillesuni als leeraar aan het gymnasium en aan den heer G. J. Endhoven als leeraar aan de burgeravondschool. Vervolgens werd behandeld de beg'roo- ting voor 1915 van den armenraad, welke in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan wijst Van f 400 met een post voor onvoor zien ad f 43. De commissie van financien had opge merkt dat, do post onder de uitgaven van f 100 voor lezingen haar wel wat hoog voorkwam, waarop B. en W. de correspon dentie overlegde door hen gevoerd met den armenraad, welke er op wees dat volgens een uitspraak van den heer J. II. Snoeck Henkemans waarbij die a's eerste voorbeeld van het werken der armen raden van groot© gemeenten aanwijst het onganiseeren van voordrachtavonden ter bespreking van algemeene en plaatselijke belangen op hel gebied der armenverzor ging- De heer .Zijlstra stelt voor den post van f 100 le schrappen. De voorzitter wees er op, dat Ged. Staten er toch weer posten op kunnen brengen. Hat voorstel Zijlstra wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Goedgekeurd werd de rekening der gods huizen over 1913, aanwijzend in ontvang f86808.025 en in uitgaaf f89485.64, al- zoo een nadeelig slot van f 2677.615. Eveneens werd goedgekeurd een wijziging in de begroeting voor 1914 van de Gods huizen. Vas'.geste'd werden de volgende tweede suppletoir kohieren schoolgeld school A f 1.65school C f14.57; school G f40, en school J f 33.33f'. Vervolgens werd behandeld het voor stel om aan den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te berichten, dat in de toekomst de gebruikelijk© wijze van openstelling der kermis zal gehand haafd blijven en daarvan niet dan bij hooge uitzondering, door zeer bijzondere omstan digheden veroorzaakt, zal worden afge weken. De lieer Van Andel verklaard© dank baar te zijn, maar niet voldaan ëyant hij had gaarne ook den eersten Zondag de kermis geheel gesloten gezien. Hij zal daarom tegen bet voorstel stemmen. De voorzitter wees er op, dat het dit jaar onmogelijk nog kan worden veran derd. Het voorstel werd aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, die van de heeren Verhage en Van Andel. Verder het voorstel tot afwijzing van het verzoek der vereeniging Openbare Lees zaal en Bibliotheek om een ontsmetling's- oven voor boeken te willen aanschaffen ten dienst© van de verschillende biblio theken. De heer Adriaans© stelt voor dit punl uit te stellen lot de volgende vergadering, daar dr. Bolle, die deskundige is, afwe zig i.s. Aldus wordt besloten. Het voorstel tot verhuren van perceel II 204 in de St. Janstraat werd aange nomen. Besloten werd tot het doen uitvoeren van eenige werken aan sommige school lokalen. Hierop was aan de orde het voorstel om aan adressanten inzake het restau- reeren v.an het „Huis van Leeninge" |Ln de St. Janstraat te berichten dat de ge vel van bedoeld huis do voEe aandacht van den raad heeft' en zal hebben, zoodat ter gelegener tijd zal worden overwogen in hoeverre aan hun verzoek kan worden voldaan. Dit Voorstel word! zonder discussie aan genomen. Ten slotte werd behandeld het voor stel om inzake de slachthuiskwestie een afwachtende houding aan te nemen tot na de inwerkingtreding van de Wet hou dende bepalingen tot wering' van vleesch en vleesehwaren die voor de volksge zondheid schadelijk zijn. Dit voorstel werd aangenomen. Ook werd nog besloten nogmaals voor een jaar de proef met het zevende leer jaar voort te zetten. i Den Haag, De Raad van State besloot in zijn vergadering van hedein de wets ontwerpen op militie en landweer zoodra mogelijk in te dienen bij de Staten Gene raal. Binnenkort is de bijeenroeping der Kamers te wachten. Den Haag. De ministerraad kwam we der bijeen ter bespreking .der te nemen maatregelen. De Minister van Marine con fereert'met de autoriteiten :van den marine staf. Op het departement van oorlog wordt 's nachts doorgewerkt. Den Haag. Ook hier was heden de effectenbeurs gesloten. Amsterdam. De sluiting van de effecten beurs voor heden is besloten in oen ver gadering Van de vereeniging voor den effectenhandel iom rustig de maatregelen te overwegen in overleg met groote geld gevers, wat in den bestaand-en toestand te doen 'staat. Amsterdam. Door eenige financiers is ©on Vergadering besloten, met het oog op 'den buiitenlandscheti toestand een ga rantie-syndicaat fa vormen. Amsterdam. Aan het hoofdpostkan toor kwamen voel menschon heden hun spaarbankinteg opvragen. Amsterdam. De raad nam een motie- Vliegen aan, waarbij een beroep wordt gedaan op regeeringen en volkeren in het belang van den vrede. Brussel. In don ministerraad is be sloten de lichtingen 1910, 1911 en 1912 onder de wapenen te roepen. Berlijn. Het Oostenrijksche veldtocht- plan is volgens het „Tageblatt" als volgt: Een -grooter doel van het leger zal on der bevel van generaal Polio-rek tegen Servië opereeren, eon kleiner deel onder beitel van generaal Ermoly zal tegen Mon tenegro optrekken. Weenen. De Serviërs lieten de brug tusschen Semlin en Belgrado' in de lucht vliegen. De Oostenrijksche artillerie be schoot de stellingen op den Servischen oever van den Donau. De Serviërs, trok ken terug. Een afdeeling pionniers wist twee Servische booten met ammunitie buit te maken. Weenen. Uit Seraj-ewo- wordt gemold dat aan de Bosnische Servische grens de strijd aan den gang is. Weenen. Keizer Franz Jo-sef' zal zich naar Budapest begeven, teneinde dichter bij bet oorlogsterrein te zijn. Aken. Russische officieren, die hier do baden gebruikten, hebben bevel ontvangen naar Rusland terug te keer-en. Belgrado. Heel Servië is in staat van beleg verklaard. De minister-president ver klaarde in de Servische Kamer, dat de natie vertrouwt op Rusland en het eigen leger. Rija. De Dwina is aan den ingang mei mijnen versperd. Frankfort. De Frankfort® Zeltang' ver neemt dat te Berlijn de reeds ongunstige toe-stand geacht wordt te verergeren door het zich toerusten van Rusland, waar door localis-e-ering van den oorlog moei lijker wordt. Petersburg. To Petersburg kwam de ministerraad gisteren bijeen. De meerder heid bleek te zijn voor ondersteuning van Servië. Do minister van landbouw, die veel invloed op d-en Czaar heeft, ried tot voorzichtigheid aan. De- Czaar verzond een telegram aan keizer Wilhelm. Het antwoord erop is onbekend.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2