]No. 89. Donderdag 30 Juli 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. I IUU of oog; IUU duim; UU wijsvinger, ftlll IbuïtenlanpT I B B B hand, voet B 9 ff a B van een fi E een M B De Oorlog Uitgebroken. BINN EN LAN D. UITZE ELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Atzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Ganzepoortstraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeriugs voor waarden, G R A T l S verzekerd tegen ongelukken voor: 500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 1 f5" gulden bij gulden bij 4% gulden bij ft jfl I B verlies van een B I I B I verlies] I I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam Wegens overvloed van nieuws berichten heden geen feuilleton. Red. Lieten de telegrammen, die wij Maan dagavond en Dinsdagmorgen ontvingen de hoop, dat het zwaard niet zou worden getrokken en dat het bemiddelingsvoor stel van den Eugeischen minister Grey zou slagen, Dinsdagavond bleek die hoop ijdel te zijn geweest, toen een telegram de weigering van Duitschland meldde om aan de gezaiitenconferentie deel te nemen, gevolgd door een telegram dat Oostenrijk officieel den oor log heeft verklaard aan Ser vië. De morgenbladen bevatten het navolgende bericht uit Weenen van 28 Juli: Een speciale editie van het Staats blad, publiceert hedenmiddag de volgende oorlogsverklaring „Daar de Koninklijke Servische regeering niet op een voldoende wijze heeft geant woord op de nota, welke naar den 23sten Juli 1914 door den Oostenrijk-Hongaarschen gezant werd overhandigd, ziet de Oosten- rjjksche regeering zich genoodzaakt zorg te dragen voor de behartiging van haar rechten en belangen. Te dien einde moet zij van wapengeweld gebruik maken. Oostenrijk-Hongarije beschouwt zich vanaf dit oogenblik als in oorlogstoestand met Servië. GRAAF BERCHTOLD, Minister van Buitenlandsche Zaken." In Oostenrijk-Hongarije heerscht groote geestdrift voor den oorlog en volkomen vertrouwen in Oostenrijk's slagvaardig heid. Nog publiceert „De Maasbode" in zijn ochtend-editie van heden een telegram volgens hetwelk Oostenrijk ook aan Montenegro den oorlog heeft verklaard. Thans is de hoop gevestigd op het beperkt blijven van den oorlog tusschen deze staten, want kiest Rusland voor Servië partij, dan komen Duitschland en Italië voor Oostenrijk op en Frankrijk en Eugeiand voor Rusland en zou een Europeesche oorlog ombranden zóó ver schrikkelijk als misschien nimmer is aan schouwd eu waarvan ook België en Nederland den terugslag zouden gevoelen. Wij begrijpen dan ook volkomen, dat de kardinaal-legaat bij de sluiting van het Eucharistische congres liet bidden voor het behoud van den vrede en dat de pacifisten van alle landen door mid del van het internationaal bureau voor den vrede pogingen in bet werk stellen om den verschrikkeiijken oorlogsbrand te beperken. Te Berlijn hebben Dinsdag socialisti sche betoogingen plaats gehad tegen den oorlog. Na afloop der protestvergaderin gen begaven duizenden deelnemers zich naar de Unter dein Linden, waar eerst een kalme demonstralie-optocht plaats had. Plotseling echter begonnen de be- toogers te roepen Weg met den oorlog!" Deze kreten werden echter spoedig overstemd door het „Leve Oostenrijk 1 Leve Duitschland dat liekpubliek langs dien weg aanhief. Het bericht van een vreedzamer pro test bereikt ons uit Brussel BRUS8EL, 28 Juli (R. O.). Het inter nationale bureau voor den vrede heeft een protest uitgevaardigd tegen de wijze, waarop Oostenrijk is opgetreden, met minachting van de verplichtingen in den Haag op zich genomen, om vreedzame middelen te gebruiken tot oplossing van de conflicten met andere mogendheden. Besloten werd het algemeen congres, dat in September e.k. te Weenen gehou den zou worden, naar Pern te verleggen. Omtrent een mogelijke localiseering van den strijd wordt uit Weenen het volgende door Reuter geseind In goed ingelichte kringen meent men dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat het conflict niet gelocaliseerd zal biijven tot een oorlog tusschen Oostenrijk-Hongarije en Servië. Van nog grooter gewicht is de mede- deeling die wij hedennamiddag ontvingen Parijs. Tegen middernacht is hier in poli tieke kringen een particuliere mededeeling binnengekomen uit Petersburg. Zazonof zou volgens dit telegram een onderhoud hebban gehad met den Oosteurijkschen gezant, waar in verklaard werd, dat de Russische regee ring er niet aan denkt de bezetting van Belgrado door Oostenrijk als een „casus belli" (een reden om oorlog te voeren) voor Rusland te beschouwen. Ingeval Oostenrijk nog verder voorttrekt zal zelts Rusland een atwachtende houding aannemen. Oeze ongetwijfeld hoogst belangrijke mede deeling is hedenmorgen in het vroege mor genuur in Parijs bekend geworden en, wat van grooter beteekenis is, door den Russi- schen gezant te Parijs bevestigd. 0e mede deeling kwam zoo vroeg in den morgen binnen, dat geen der ochtendbladen haar kon openbaar maken. Wij laten hier nog een paar losse be richten volgen, ontleend aan „De Maas bode". De Donau-flottille. BOEDAPEST, 28 Juli. (Particulier). De Oostenrijk-Hongaarsche Donau flot- tille is gisteren naar het Zuiden vertrok ken, het bestaat uit de monitoren „Te- mes", „Bodrop", „Szamos", „Köros", „Maros" en „Leitha". Deze schepen zijn bewapend met moderne snelvuurkanon nen en met mitrailleuses. Zij hebben elk een bemanning van omstreeks 70 man. Bovendien telt de vloot nog zes booten tot dekking van de transportschepen en schipbruggen, waarvan het Oostenrijk- sche leger bij den overtocht over den Donau, gebruik zal maken. Mobilisatie in Frankrijk. PARIJS, 28 Juli. Er loopen hier hard nekkige geruchten dat de mobilisatie van liet Fransche leger aanstaande is. Militaire maatregelen in België. BRUSSEL, 28 Juli (R O.) De „Soir" meldt, dat de soldaten met verlof, bevel hebben ontvangen zich hedennacht bij hun corps te voegen. De paniek te Belgrado. De paniek, die gisteren in de Servische hoofdstad heerschte, was onbeschrijflijk. Al liet geld was naar het binnenland gebracht. Honderden vluchtelingen, Duit- schers en Oostenrijkers, kwamen te Sem- lin aan. Uit Semlin vertrokken Servische vluchtelingen naar Belgrado. Onder de Serviërs heerschte een zeer neerslachtige stemming. Belgrado was bijna geheel verlaten. OOSTBSll IJK. De Servische opperbevelheb ber weer in vrijheid gesteld. Uit Weenen wordt gemeld, dat tegenover den Servischeu opperbevelhebber Putnik volstrekt geen geweld gebruikt is, doch dat hij met alle hoffelijkheid naar het militaire casino werd geleid. De generaal werd, nadat de Keizer zijn vrijlating gelast, in de gelegenheid gesteld zijn reis naar Servië te vervolgen De Ousten- rijksche regeering bood hem daartoe een extra-trein met salonwagee aan. (De „Köln. Zeiting" merkt hierbij op, dat men in Duitschland bijna boos zou kunnen worden over een zóóver gedreven edelmoedigheid van den bondgenoot, doch dat thans meer dan ooit blijkt, welke ridderlijke gevoelens liet veel machtiger Oostenrijk tegenover een klei nen, zich misdragénden, staat bezielen.) SUB V IE. Kroonprins Alexander van Servië. De „Zeit". verneemt uit Bel grado Kapitein Doesan Petrowitsj, bruidegom van Ludwilla van Hartwig, dochter van den overleden Russischen gezant, zou kroonprins Alexander met een rijzweep hebben geslagen. Naar men zegt, zou prins Alexander getracht hebben kapitein Doesan zijn bruid afhandig te maken. GfiïPTE. D1IITSCIILA1VB. Noodlottige brand. Aan de „Köln. Volksztg." wordt uit Stolberg geseind: Tengevolge van een benzineontploffing in een juwelierszaak ontstond 's nachts brand. Zes personen werden zwaar ge wond. Drie kinderlijken zijn verkoold uit de ruïnen gehaald. Een arbeider vie! uit de tweede ver dieping en werd zwaar gekwetst. De eigenaar is onder verdenking van schul dige nalatigheid in hechtenis genomen. UELOIB. De militaire voorbereidselen in België. Het is jammerlijk maar al te waai', schrijft het „H. v. A.", dat het spook van den oorlog ons ditmaal tegengrijnst op afschuweiijkerwijze dan ooit het ge val is geweest, en dat nu het ergste mag gevreesd worden. De toestand is vau dien aard, dat op het ontvangen van inlichtingen uit Ber lijn en uit W.eenen eene conferentie heeft plaats gehad in het kabinet van minis ter de Broqueville. Aan de korpsoversten zijn, naar ge meld wordt, inlichtingen gestuurd met het oog op eene gedeeltelijke mobilisatie, het rekwireeren van paaiden, enz. Men heeft het oproepen der verlofgan gers, tot vervollediging der effectieven, in overweging genomen. De legersterkte op oorlogsvoet zou aangevuld worden door het oproepen der klassen van 1912, 1911 en 19i0, wat, met de lichting van 1913, ons 100.000 man onder de wapens zou geven. De 6e legerdivisie, die voor de schiet oefeningen naar Aarlen moest, verlaat hare garnizoensteden niet en de kader oefeningen der 5e divisie zijn afgezegd. Laat ons hopen, dat al die maatregelen overbodig zullen blijken en de vrede toch zal behouden blijven. FJtAWKUIJ K. Proces Caillaux. De morgenbladen bevatten het navolgende telegram: Me vrouw Caillaux is vrijgesproken. Deze voor liet gewone verstand verbij sterende uitspraak was te voorzien, zegt de Parijsche corresp. van „Dë Maasbode". Caillaux heeft een machtige partij achter zich, welke in het parlement over bijna eenderde der stemmen besciiikt en aan invloed de machtigste partij van het land kan werden genoemd. Door de macht dier partij, gesteund door de vrij metselarij, kan Caillaux beschikken over de carrière van duizenden en duizenden eu de magistraten zijn als was in zijne handen. Doch de jury dan Het zou mij niet ver wonderen, indien langs allerlei slinksche wegen, ook de jury reeds van te voren zoodanig ware bewerkt, dat liet resultaat der debatten reeds bij de opening van van liet proces vaststond. En ook wanneer dit niet liet geval zou zijn hoe kan van deze mannen worden gevergd, dat zij een strijd zouden voeren tegen eene persoonlijkheid als Caillaux? De vrees zal hun hebben geraden tot de groote lankmoedigheid, waarvan zij bij hun uit spraak hebben doen blijken. Met dat al, is liet ontbreken van ieder vonnis een ernstig symptoom van de al gemeene ontreddering. De indruk op de publiek opinie zal ongetwijfeld groot zijn, vooral hier te Parij-, waar Caillaux volstrekt niet bemind is, en waar liet gezond verstand der menigte doet inzien, dat een rechtspraak, beheerscht door de schokken eener loutere machtspolitiek der partijen, tot den moreelen onder gang eener natie voeren kan. Moordaanslag op den Khedive van Egypte. Toen Zaterdagnamiddag om 5 uur de Khedive van Egypte, na een bezoek bij den Grootvizier te Konstanti- nopel, de Porte verliet vuurde een jonge Egyptenaar eenige schoten op hem af. De Khedive werd in het gezicht en aan den arm licht gewond. Zijn schoonzoon, die liem vergezelde, wondde den dader, die door een adjudant van den Khedive gedood werd. Voorzorgsmaatregelen. De aanvragen van alle officieren 0111 buitenlandsch verlof zijn door het mini sterie van oorlog voorloopig aangehouden en hebben zij, die reeds dat verlof had den gekregen maar nog niet vertrokken waren, aanzegging ontvangen dat zij daarvan voorloopig geen gebruik mogen maken. Maatregelen zijn genomen, om het ontslag van de miliciens der oudste lichting, hetwelk op 1 Augustus a.s. zou moeten plaats vinden, te schorsen. Ook de overgang van milliciens naar de landweer zal op gezegden datum niet plaats hebben, terwijl ook het ontslag der oudste landweerlichting, dat volgens de Landweenvet eveneens op dien datum valt, is geschorst. De „Zeeland" keert morgen terug, terwijl aan de commandanten van de „Noordbrabant" en de „Kortenaer" last is gegeven huiswaarts te varen. Er werden Maandagavond door com pagnieën van de brigade grenadiers en jagers nachtelijke oefeningen gehouden die waarschijnlijk in verband staan met een eventueele mobilisatie vari onze weermacht en de eerste militaire maat regelen, die zullen genomen worden met het oog op het dreigend oorlogs gevaar. Bij deze nachtelijke oefening werd de Pier bewaakt door een detachement grenadiers onder bevel van den le luit. Borel. Ook aan de Scheveningsche Haveii en op andere punten van de Scheve ningsche kust, hadden dergelijke oefenin gen plaats. De „Avondpost" verneemt uit be trouwbare bron, dat de regeering be slag lieeft laten leggen op alle sleepbooten in den Nieuwen Waterweg Ook de in de Scheveningsche haven aanwezige 4 sleepbooten zijn gerequireerddrie er van zijn gedirigeerd naar den Nieuwen Waterweg. Het „Hbl." meldt dat ook de Amster- damsche Ballast Maatschappij een re- geeringstelegram heeft ontvangen met lastgeving onmiddellijk drie harer groote sleepbooten naar Nieuwediep te dirigee- ren. De kapiteins moesten zich ter plaatse bij den commandant van de landmacht gelden. De spoorbrug te Deventer is Maandag avond door de infanterie bezet. Niemand mag meer passeeren. Later in den avond meldde men nog, dat de infanteriebezetting aan de spoor brug te Deventer is versterkt door cavalerie. Uit 's Hertogenboseli meldt men dat Maandagavond verschillende detache menten infanterie van daar zijn vertrok ken ter bezetting van de voet- en spoor bruggen om de stad. Uit Maastricht wordt gemeld, dat Maandagavond halfnegen ongeveer 50 militairen met tenten zijn gemarcheerd in de richting vau de spoorwegbrug over de Maas. De stationsbeambten maakten een omweg door de stad, om dat huil gezegd was, dat de spoorbrug bezet was. De militieplichtigen hebben bevel gekregen zich gereed te houden. Een detachement pontonniers is van Dordrecht naar Sclieveningen vetrokken. De varende ponteniers, op manoeuvre bij Grave zijn teruggeroepen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 30Juli: Matige Westelijke tot Noord-Westelijken wind. Zwaarbewolkte lucht, Waarschijnlijk nog regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. Een wetsontwerp is naar den Raad van State gezonden, beoogeude bekrachtiging der maatregelen, genomen tot het langer bij liet leger in dienst houden der militie welke op 1 Augustus a.s. zou worden ontslagen, dan wel zou overgaan naai de Landweer, zoomede het in dienst houden van de Landweermannen, welke op dienzelfden datum voorgoed zouden worden ontslagen. Het gerucht van een mogelijke mobili satie, vindt versterking in het tot ons komende bericht, dat een bijeenroeping der Staten-Generaal (krachtens art. i85 der Grondwet), eerstdaags tot de moge lijkheden behoort. De Staatscourant van Dinsdagavond bevat de besluiten van den 27sten Juli tot schorsing van overgang naar de land weer en ontslag uit den dienst bij de militie, en tot schorsing van ontslag van dienstplichtigen bij de landweer. De Vlootwet. Het Marine-defensie wetsontwerp wordt zeer spoedig van den Raad van State met advies aan liet departement ver wacht. Als het ontwerp terug is, zal men het aan het departement zoo spo idig mogelijk bewerken, waarna het bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Dit laatste zal vermoedelijk in den loop der maand Augustus plaats hebben. Men seint ons hedennamiddag: De Amsterdamsche beurs is gesloten. 6e Bredasche Katholiekendag. Voor de algemeene vergadering, van a.s. Zondagmiddag 3 uur zijn alsnog toegangs kaarten hij" det komniissarissen van orde verkrijgbaar tegen, de navolgend© prijzen: le rang f 1, 2e rang f 0.50, 3e rang f 0.25. De kommissarissen van orde kenbaar aan een geelblauw strikje met witte knop bevinden zich op schier- alle punten-van Roosendaal. Bij hen zijn ook programma boekjes a 10 cents verkrijgbaar. Goes. Op het feestconcert van „Hosanna" Donderdag 30 Juli a.s. zal het navolgend programma worden ten gehoor gebracht. 1. FeestOuverture J. C. Anderson. Gecomponeerd ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van „Hosanna"2. Liberté Fantasie J. Martin; 3. Dulces Miradas Jos. Kessels4. Les Gontes de mon Graud- père, Fantasie Douteri; 5. Concertmarsch D. Bauwens6. La Corbedle de Roses, Fantasie G. Joh. vau Dam. 7. Laus tibi Domine Jean Strauwen; 8. Fantasie de „Wilhelm Teil" (Rossini) arr. J. Martin. Gedurende de pauze wordt „Hosanna" een verrassing bereid. Bij onguustig weder is het concert in de zaal van V. O. V. Het uitstapje dat de kinderen van school B gisteien zouden gemaakt hebben, maar wegens het ongunsiige weer is uit gesteld, zal morgen, Donderdag, plaats hebben - In verband met de militaire voor- zoigsmaatregelen, die liier te lande wor den genomen bericht men ons, dat een infanteriekapitein uit Delft, die op' door reis naar het buitenland, een paar dagen bij zijn familie alhier vertoefde, zijn ver lof heeft, mceten onderbreken en heden morgen naar zijn standplaats is moeten terugkeeren.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1