eel! me! NË en. in Effecten. duurt uisen. vrij IERSEKE. IK) No. 88. Dinsdag 28 Juli 1914. Tiende Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. f250 en flOO INK TE GOES. ligdheden OES. ►end rm. tot 5 uur nam. rm. tot 1 uur naitv Verschijnt eiken MAANDAG-,JTjEISDM- en VRIJDAGAVOND. v Giftig? Het Conflict tusschen Oostenrijk-Hongarije en Servië. Welk weder zullen wij hebben st gebruikte middel Er zijn tientallen tar de verkoop der ,e gebruikers? guinose aanbevelen d middel bij zenuw- es flesschen gekocht ndmann, Voorstraat, ij het gebruik der erkte ik al aan; en an zes flesschen kan ,n zenuwaandoening leuren. Vlej. KR AAI POEL. ibruiken. Tweemaal cons f8—, 12 flacons VAN DAM Co. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganxepoorfsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de fl pi gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de |S ga 18 I banden, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de I P- gulden bij gulden bij gulden bij P" jl Ia I verlies van een jl I 11 I verlies] I I verlies van m |a I Z 11 I hand, voet I I 11 I van een ff 1 I I een M I 8 Nv of oog; duim; wijsvinger. „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het „Volksblad" noemt ons artikel „In zak en aseh" giftig. Wij kunnen voor deze appreciatie geen andere verklaring vinden dan het spreekwoord„Zoo de waard is, enz." en zullen er dus niet langer bij stilstaan. Wel bij het volgend zinnetje uit bet antwoord dat bet „Volks blad" ons geeft „Reeds eeuwen voordat er van vrij zinnigen sprake was, heeft zich de Katholieke Kerk de „ontwikkeling van het volkskind" aangetrokken voor de waarheid dezer bewering spreekt de Geschiedenis ons borg". Dit zegt de „N. Z. Crt.", die het zeker heeft op- gevischt uit een of ander partijdig geschiedenisboekje. Een partijdig geschiedenisboekje Het „Volksblad" sla na de neutrale Encyclo paedic „Vivat" op Karei den Groote (D VI, blz. 4521) en het zal er lezen Maar vooral wijdde Karei zijn zorg aan kunsten en wetenschappen. Het lager onderwijs bevorderde hij door overal aan de kerken kostelooze volksscholen te verbinden. Karei de Groote geldt als de incar natie, de prototype van het Middel- eeuwsch Katholiek beginsel. Hij was „clericaal" van de kruin tot de voetzolen. Paus Leo 111 kroonde hem totRoomsch keizer, d.w.z. tot wereldlijken beschermer der Roomsclie Kerk. Hij zelf had ge leerde monniken voortdurend in zijn omgeving, kortom Charlemagne prijkt in de historie als een Katholiek vorst in merg en been, die de Roomsch Katho lieke begrippen en grondstellingen op zoo volmaakt mogelijke wijze in den staat trachtte te verwezenlijken, wiens daden dan ook door den Katholieken geest worden beïnvloed en geadeld. Welnu van hem getuigt de neutrale encyclopaedic „Vivat" wat wij hier boven aanhaalden. Geen krachtiger veroordeeling kan voorzeker worden gegeven van de vrij zinnige verwaandheid, die de ontwikkeling van het volkskind als haar monopolie opeischt. Dan zijn er nog de besluiten van pro vinciale en algemeene kerkvergaderingen, waarin het kosteloos onderwijs van het volkskind wordt gesteund en aanbevolen en ten slotte, om niet te lang te worden, roepen wij in herinnering de talrijke kloosterscholen, die ons land sinds de dagen van Willebrord verrijkten met evenzoovele instellingen van ontwikke ling en onderwijs ook voor het volkskind en wier vruchten voor beschaving en wetenschap te kostbaar en overvloedig zijn dan dat de vrijzinnige hooghartig heid en eenzijdigheid er iets opkunnen afdingen. Als het Volksblad ons niet gelooft, raadplege het Mol's Kerkgeschie denis van Nederland vóór de Hervoiming. Mol is een protestantsch geschied schrijver. Men seinde ons Zaterdagavond te ruim 9 uur: Weenen. Het antwoord door Servië op de Oostenrijksche nota gegeven is door Oostenrijk onvoldoende geacht. De Oostenrijksche gezant, baron Giesl te Belgrado, heeft te 6.20 uur de Servische hoofdstad verlaten. Koning Peter en de regeering hebben Belgrado verlaten en zijn naar het bin nenland vertrokken. Het leger is gemobiliseerd, waarvoor reeds te 3 uur door de Servische regeering was last gegeven. Ook Oostenrijk heeft op heden last gegeven tot mobilisatie en de perscensuur afgekondigd. De Duitsche gezant bij de Fransche republiek heeft aan den Fransclien minis ter van buitenlandsche zaken te kennen gegeven dat Duitschland de Oostenrijk sche nota goedkeurt en hoopt dat het conflict tusschen Oostenrijk en Servië zal gelocaliseerd blijven. Uit die verklaring blijkt, dat zoo noodig, Duitsch land Oostenrijk ter zijde staat. Rusland heeft te kennen gegeven Ser vië te zullen helpen. Na een cijfertele gram uit St. Petersburg besloot de Ser vische ministerraad tot afwijzing der Oostenrijksche nota. DerhalveEen Oostenrijksch-Servische Oorlog is zoo goed als zeker eu een E u r o- peesche oorlog niet onwaar- s c h ij n 1 ij k. Den laatsten trachten Enge land en italië te voorkomen. Engeland vooral doet daartoe krachtige stappen. Inzake zijn extra-nummer, dat „De Maasbode" hedenmorgen deed verschij nen, wordt de kritieke toestand druk besproken en met volle erkenning van het gevaar van een Europeeschen oorlog toch nog een zweem van hoop gekoesterd dat het zoover niet zal komen, zelfs schijnt er eenige kans te zijn, dat nog op het laatste oogenblik Oostenrijk nog het zwaard laat rusten. Voor wat het laatste betreft zouden de volgende tele grammen pleiten. Rome, 26 Juli (R.O.). Italië schijnt in samenwerking met Engeland, alle pogin gen in het werd te stellen om in verzoe nenden geest werkzaam te zijn tot her stel van den vrede. De secretaris generaal van het mini sterie van Buitenlandsche zaken en den Britschen gezant, brachten heden twee keer een bezoek aan den Oostenrijk-Hon- gaarschen gezant. Parijs, 26 Juli (R.O.) De Duitsche ge zant iiad heden een nieuw onderhoud met den minister-president a i. teneinde de middelen te bei amen, welke de mo gendheden zouden kunnen gebruiken om den vrede te handhaven. Rome, 26 Juli (R.O.) De Fransche gezant had hedenavond een laugdurig onderhoud met den j minister-president. Weenen, 26 Juli. (Eigen dienst). Naar verluidt verschenen de Russische en Fransche gezanten Schebeko en Chil- haud-Dumaine heden op het ministerie van buitenlandsche zaken om het voor stel te doen het conflict door een scheids gerecht op te lossen. De hoop op beperking van het conflict tot Oosterijk en Servië berust op het navolgende draadbericht. St. Petersburg, 26 Juli. (R. O.) De cor respondent van het Wolff-bureau ver neemt van welingelichte zijde, dat de al gemeene indruk na de besprekingen tusschen minister Sasonoff en den Oostenrijk-Hongaar- schen Gezant te St. Petersburg gunstiger is, hoewei echter de toestand kritiek blijft. Oostenrijk mobiliseert en heeft in Bos nië en Herzegowina het politiek bewind aan de legerhoofden opgedragen. Toch is ook dit nog geen strikt bewijs vanoorglogstoestand, getuige onderstaand draadbericht dat wij ook aan De Maas bode ontleenen Londen, 26 Juli. (R. O.) Reuter verneemt uit kringen, die in nauwe relatie staan met Weenen dat de militaire voorbereid selen, welke Oostenrijk-Hongarije nu neemt aan de Servische regeering nog gelegenheid zullen geven op haar antwoord terug te komen. Ook is van groot gewicht dat de Paus bij keizer Frans Jozef is tusschen beide gekomen ten gunste van den vrede. De Romeinsche correspondent van de „Figaro" meldt: De keizer en Oostenrijk- Hongarije zullen alleen van den Paus advies en bemiddeling aanvaarden. In de verschillende hoofdsteden hebben vele betoogingen plaats voor of tegen Oostenrijk en Servië naar gelang der verschillende antipathieën en sympa thieën. Te Parijs hield een groep jonge Sla vische studenten een betooging voor het Oostenrijksche gezantschap, waar zij „Weg mét Oostenrijk 1" riepen. Een van lien haalde een doek met de Oosten rijksche kleuren uit zijn zak om hem in brand te steken. De politie kwam tusschenbeide, en nam verschillende personen in hechtenis. De Fransche regeering betuigde den Oostenrijksche gezant te Parijs haar leedwezen over deze incidenten en gaf haar gezant te Weenen opdracht, bij de Oostenrijksche regeering haar levendigen spijt uit te drukken. In België wordt de mobilisatie voor bereid terwijl Keizer Wilhelm van zijn Noordsche reis naar Berlijn en onze Koningin van Het Loo naar Den Haag is teruggekeerd in verband met den toestand. Nog een bijzonderheidde Balkanstaten, Griekenland, Burgarije en Montenegro zullen zich onzijdig houden, terwijl in Roemenië ontstemming jegens Servië heerscht. (Zie verder laatste berichten.) F II W H II (.1 K Het Proces-Caillaux. Donderdag is de eigenlijke vrouw van C a i 11 a u x, van wie hij zich liet „scheiden" aan 't woord geweest. Haar getuigenis, waaruit de onbe trouwbaarheid van den ex-minister zoo duidelijk bleek, maakte veel indruk en de moordenares transpireerde. Dat was blijkbaar echt. Anders niet veel, in haar optreden. De Parijsche corr. van „De Tijd" zegt: Wanneer zij aan het woord is, be leven we een algemeen hopeloos wachten op iets dat echt is. Ware de comedie nog goed gespeeld, dan zou ze ons kunnen meesleepen. Madame Steinheil indertijd speelde ook comedie, maar ze deed het goed Maar madame Caillaux heeft geen charme, alles is ijskoud en berekend. Men voelt, dat ze alles zegt, wat ze heeft willen zeggen en zóó als ze het voornemens was. Geen zin is mis plaatst, geen woord is onbedacht. Zoo nu en dan leest ze. Ze geeft den indruk van die redenaars, die weinig geheugen hebben en hun toespraak voorlezen. En als ze zoo nu en dan met den zak doek de oogen afveegt, dan krijg ik de impressie, niet dat ze weent, trou wens ik heb nog geen traan gezien, maar dat ze die geste doet, omdat ze vooruit op haar papier geschreven heeft: „Tranen.'' Het is een veronderstelling, maar de indruk is zóó echt, dat ik het voor mogelijk houd. Wanneer men de ellenlange verslagen leest over allerlei brieven intieme en politieke waaromtrent tusschen de advokaten wordt gekibbeld zou men soms meenen, dat er heelemaal van geen moordzaak sprake is maar eer van een soort politiek duel tusschen Caillaux en de Figaro waarbij de rechter meei toe hoorder dan leider is. Zoodra er sprake is van den moord, aldus de correspondent van „De Tijd" komt er onmiddellijk een andere stemming in de zaal. Het zijn nu niet zoo zeer meer de politieke tegenstanders, die tegenover elkaar staan, maar menschen, die op menschelijker wijze emoties gevoelen in tegenwoordigheid van de moordenares. Het zien van de revolver geeft ons een rilling. Is mevrouw Caillaux óók ontroerd Wat gaat er in haar om? Bij uitzondering slaat ze de oogen neer. Is het om haar emotie te verbergen of is het juist, om ons niet te tooneii, dat ze in het geheel niet ontroerd is. Volgens hetgeen ik de laatste dagen gezien heb, veronderstel ik 't laatste. Op het verzoek van Chenu doet de revolver de ronde, zoodat alle juryleden zich kunnen overtuigen, dat het wapen moeilijk te laden en te manoeuvreeren is. Madame Caillaux zegt, dat ze de re volver geladen heeft in het rijtuig, doch gewapend in het cabinet van Calmette. Dit zou bewijzen, dat ze ook toen koelbloedig was en niet als in waanzin schoot, noch dat de revolver „vanzelf" afging, zooals ze beweerde. Late erkenning. Dertien Broeders van de Christelijke scholen, te Parijs, hebben thans de medaille van 1870 ont vangen wegens hun moedig gedrag en de toewijding, welke zij in het oorlogsjaar betoond hebben aan de soldaten. Onder een kogelregen hebben zij meermalen op het oorlogsveld te Champiguy, Bourget, Buzenval de gewonden weggevoerd, de strevenden getroost en de dooden be graven. Deze moedige verplegers de jongste is thans zeventig jaar zijn werkzaam geweest onder het volk en hebben gearbeid aan de verstandelijke en zedelijke verheffing van de jeugd. Sedert 1904 mochten zij hun kloosterleven behouden. Het is te hopen, dat de re geering nog de gelegenheid heeft om, voor zij o vei leden zijn, deze grijsaards nog het genot te geven van een pensioen, waarop zij recht hebben. („De Tijd.") Viviani en het katholiek on derwijs. Tot. de 142 Broederscholen, door het jongste besluit der Fransche regeering opgeheven, behooren ook de inrichtingen, door Kardinaal L a v i g e r i e in Algerië gesticht. Een dezer scholen telde als leerling den huidigen Minister Viviani, die er door Br. Revocatus werd onderwezen, opgevoed en later, van een studiebeurs voorzien, naar het lyceum van Otan gezonden. DLimHliAIt». De Katholiekendag in Miinster. Wegens de groote aanvraag naar ge schikte hotels of kamers gedurende de Algemeene Katholiekendag in Miinster kunnen de deelnemers zich reeds thans wenden tot den voorzitter van het woning comité, den heer W. Roer, Erphostrasse 24, te Münster i. W., onder opgave voor welke nachten een kamer verlangd wordt. Zoo spoedig mogelijk zal dan de aanwij zing volgen. De feestcommissie zorgt voor de schitterende ontvangst op Zondag den 9den Augustus in de „Festlialle". Een groot koor van 550 dames en 300 heeren zal onder leiding van den dom-viearis Könings een voor deze gelagenheid ge componeerde feestcantate ten gehoore brengen. Daarop volgt de achtstemmige „Tu es Petrus", van dr. Schmidt en een gezang van Mendelssohn. Woensdagavond (den I2den Augustus) om halfnegen, be gint een tuinfeest, waarbij eenige man nenkoren liederen zullen zingen. Donder dag d.a.v. om halfdrie wordt de Katho liekendag besloten met een feestmaal in de historische zaal van het raadhuis. CiSltlEliAKD, Bloedige gevechten in Ulster' Nationalistische vrijwilligers, die van een succesvolle wapensmokkelarij te Howth naar Dublin terugkeerden, werden Zondag in Ciontarf door soldaten en politie aangehouden. Er ontstond een hevig gevecht. De troepen vuurden op de vrijwilligers en verwondden verscheidene personen, Toen de troepen in Dublin aankwamen, werden zij door liet gepeupel achtervolgd en met steenen geworpen. De troepen maakten bij de O'Connell brug andermaal van hun wapens gebruik. Ook liier werden verscheidenen gewond. (Msbode.) ALBANIË. De Albaneesche rebellen hebben aan de gezanten der groote mogendheden per brief medegedeeld, dat ze het aftre den van den prins von Wied eischen, opdat een burgeroorlog vermeden worde. In geval ze geen genoegdoening be komen dreigen ze Durazzo te verwoes ten, en ze voegen er bij, dat indien de oorlogschepen op hen schieten zonden, ze dan gedwongen worden het leven van geen enkelen ingezetene der stad te eer biedigen. De opstandelingen vragen ten spoedigste een antwoord. Deze brief draagt, wat bij de vorige niet het geval was, de liandteekeningen der notabelen. Verwachting tot den avond van 28 Juli: Matige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelij ken wind. Zwaarbewolkte lucht. Aanvankelijk nog regenbuien. Eenige stijging van tempera tuur. Rusland en Zweden. Gelijk men weet bestaat er in Zweden groote vrees voor aanvallen van Ruslands kant. En voortdurend worden er feiten be kend of althans geruchten verspreid waardoor die vrees gerechtvaardigd schijnt. Uit 't militair hoofdkwartier te St. Petersburg, zoo vertelt men thans weer, is onder den titel van „Het Zweedsehe leger" een geheim stuk tot onderricht van de Russische militaire spionnen en verkenners verspreid, 't Stuk is gesteld door den" heer Svietsjin en kapitein Assanowitsj, den militairen attaché van 't Russisch gezantschap in Zweden. Er is een kaart van Zweden bijgevoegd met alle mogelijke opgaven, het leger betreffende, benevens een woordenboek met de in een oorlog meest voorkomende vragen en antwoorden. Maar nu zou de president der Fransche Republiek in St. Petersburg de verze kering hebben gekregen en de machtiging om te Stockholm mede te deelen dat Rusland geenerlei aanvalsplannen tegen Zweden koestert, hetgeen de president ook is gaan doen op zijn terugrijs naar Frankrijk. Tramstaking Den Haag opgeheven. Zoo luidde het draadbericht dat wij hedenmorgen ontvingen. De arbeid wordt hervat onder de navol gende voorwaarden, ten eerste; de ar beidsvoorwaarden zullen vastgesteld wor den door een commissie in overleg met de H.T.M.-directie en onder goedkeuring van B. en Wwelk reglement op 1 October a.s. in werking treedt en in overeenstemming zal zijn met het werk liedenreglement der gemeenteten tweede rancunemaatregelen zullen niet worden genomenten derdehet personeel zal geleidelijk weder in dienst worden ge nomen en zijn oude plaats innemen. Hoefijzerverbond. Men meldt ons De plannen voor het Nederlandsch Kinderherstellingsoord zijn gereed. De bedoeling is om, wanneer de hoefijzerweek aan de verwachting beantwoordt en nog voldoende geld inkomt, reeds begin September tot de aanbesteding over te gaan. Tot 20 Juli kwam een totaal bedrag in van f70.301.495. Vredesprijs voor de Jeugd 1914. De Hoofdjnry voor de Vredesprijs voor de Jeugd, gezamenlijk uitgeschreven door den Bond „Vrede door Recht" en de Ned. R.-K. Vereeniging tot Bevor dering van den Wereldvrede, is verblijd met de heugelijke mededeeling, dat het „Bureau International de la Paix" te Bern, als teeken van instemming met de wijze waarop hier te lande door de organisatie van deze Vredesprijs voor de Jeugd de vredesdenkbeelaen onder de jeugd worden verbreid, er prijs op stelt aan genoemde Hoofdjury een gouden horloge, afkomstig uit de bekende hor logefabriek van Paul Ditisheim te Chaux de Fonds („Grand Prix de Paris", 1900), met inschrift, aan te bieden, ten einde dit aan prijswinnaar in de opstel-prijs vraag P. Knook, te Amsterdam, uit'te reiken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1