BINNENLAND BUITEML/ FEUILLET Onderwijs. No. 86. EEN DOORNENK 4 i éénmaal voor denzelfden weg voorschot te geven, terwijl een ander het idee van het stichten van een „Wegfonds" opperde, waaruit in de toekomst alle wegen kunnen worden geholpen. Met groote belangstel ling ziet men algemeen de meening hier omtrent van Ged. Staten tegemoet. De heer Van Niftrik stelde voor aan de gemeente .Wissenkerke f 70000 rente loos voorschot te verleenen, onder aftrek van f 7000 voor oen vroeger verleend ren teloos voorschot. De heer Dieleman zeide, dat wij de gevolgen van de aanneming van dit voorstel niet kunnen nagaan, omdat daar van ©en eenmaal aangenomen standpunt wordt afgeweten. Ged. Staten dienen eerst deze ernstige zaak nog eerst eens onder de oogen te zien. De heer Elenbaas zeide, dat als Wis senkerke wordt geholpen, dan dienen alle andere gemeenten van Zeeland te worden geholpen. Het zou zeer roekeloos zijn als dit voorstel werd aangenomen. Het amendement-Van Niftrik werd daar na in stemming gebracht en verworpen met algemeene stemmen, behalve die van den voorsteller. Het voorstel tot afwijzing van een ver zoek van de vergadering van ingelanden van den Onrustpolder om aan pol ders geld te leenen voor ae uitvoering van noodzakelijke werken, deed in een afdeeling een lid da opmerking maken, dat de inwilliging van het verzoek geen geld kost, calamiteusverklaring, wat voor rijk en provincie veel duurder is zal daar door onnoodig zijn. Een ander lid meen de dat door inwilliging van het verzoek het crediet van de Provincie zou lijden. In deze afdeeling werd gestemd en verklaarden zich 10 leden voor het voorstel van Ged. Staten, een er tegen en hield een zich zijn stem voor. In de andere afdeelingen was men algemeen voor het Voorstel. Aangenomen werden de voorstellen tot verkoop van een gedeelte sloot langs den weg van Buitenlust naar G roede, tot toekenning van een subsidie van f 150 voor 1914 en 1915 aan de Landbouwmaat- schappij ten behoeve van een cursus in hoefbeslag, tot opening van een crediet van f4000 voor de jaren 1915 en 1916 voor dezelfde maatschappij ter bevorde ring en aanmoediging van de paardenfok kerij en t ot verhooging van het jaarlijksch subsidie aan de vereeniging tot verbete ring van het geitenras in Zeeland. Het voorstel om af te wijzen de ver zoeten van de vereenigingen „Openbare Leeszaal en bibliotheek" te Middel burg en Vlissingen had in een der af deelingen aan een der leden de opmerking ontlokt, dat het vroeger verleend subsi die aan Militaire Tehuizen de conse quentie medebrengt, om het verzoek der vereenigingen toe te staan, daar juist deze leeszalen de gelegenheid geven aan jonge militairen, om hun vrijen tijd nuttig door te brengen zonder herbergen te bezoe ken. De voorstellen tot uitzetting en opne ming van kasgeld, tot sluiting eener geld- leening van ten hoogste f435.000, tot vaststelling der rekening der Provincie over 1912, aanwijzend in ontvang f874637.395 en in uitgaaf f784217.975, al- alzoo een goed slot van f90419.42, en tot wijziging van de begrooting voor 1914 werden alle aangenomen. Begrooting. De begrooting voor 1915, zöoals die door Ged. Staten werd ontworpen, had in twee afdeelingen de opmerking ten gevolge, dat men gaarne zou zien dat de stukken vroe ger in het bezit der leden zijn, in eene afdeeling tl prak men van een maand te voren. Een lid der Ged. Staten Zegde toe persoonlijk gaarne te willen medewer ken de stukken zoo mogelijk een maand van te voren rond te zenden. In alle afdeelingen werd de wens cl le lijkheid geuit dat de Statenleden vrijkaar ten op de Provinciale booten zullen krij1- gen, o.a. om controle te kunnen hou den, doch dit denkbeeld vond ook veel bestrijding, in eene afdeeling werd over dit punt gestemd en verklaarden 5 le den zich voor en 9 tegen het verleenen van vrijkaarten. Een lid achtte f500 te weinig voor het aankoopen van boeken voor de bibliotheek en wenschte dat Ged. Staten met zijn opmerking rekening zouden houden het geen weid toegezegd. Een lid vroeg nog of het waar is, dat ook chauffeurs van automobielen van le den van Ged. Staten een vrijkaart hete hen ten acht dit overbodig. In een paar afdeelingen werd het af schaffen van de goedkoope retourkaarten betreurd en op wederinvoering, zij het niet op Zondag, aangedrongen. Ged. Staten hebben hiertegen bezwaar, omdat de diensten op Ooster- en IVesiter- Schelde gelijkelijk behandeld dienen te worden, en voor die op de Westerschelde zouden retourkaarten een groote schade post kunnen worden met het oog op de Belgen. Up een desbetreffende vraag deelden Ged. Staten mede dat het onderzoek inzake een fietspad .van IJzendijko naar de Bel gische grens nog in onderzoek is, en op een andere vraag dat een fietspad van Biervliet naar Philippine in overweging zal worden genomen, ook werd nog aange drongen op spoed bij het onderzoek naar het aanleggen van een fietspad Hulst jValzoorden. Nog werd opgemerkt, dat het tarief Hansweerd te hoog is, en ook dat van de tram Vlake Hansweerd. De wensehe- lijkheid van een paardentram te Zierikzee werd betoogd, waarnaar volgens Ged. Sta ten het onderzoek reeds aangevangen is. Bij hoofdstuk III, toestand van den Prov. Stoombooitdienst op de Oostersahelde, vroeg de heer Giljam of op deze booten geen g'oedkoope 'kaarten voor schoolrei zen beschikbaar te stellen. De heer Van Rompu zeide, dat bij een provincie uniformiteit moet bestaan. Het eenmaal vastgestelde tarief moet worden gehandhaafd. Hij gaf toe, dat het bij1 de provincie wel wat duurder is, doch de booten hebben meer contact. Die heer Giljam was door dit .antwoord niet bevredigd en hij hoopte dat Ged. Staten alsnog do gelegenheid zullen ope nen, dat ook met de prov, booten school kinderen voor reisjes goedkoope biljet ten hunnen verkrijgen. De heeren Blum, Dekker eu Hombach verdedigden gaarne dit voorstel en spra ken den wensch uit, dat Ged. Staten hier mede rekening zullen houden. Opeen ten. Het laatste voorstel van Ged. Staten was dat tot heffing van 41 opcenten op de ongebouwde, 33 op de gebouwde eigen dommen en 28 op de personoele belas ting. Een lid in een der afdeelingen meen de dat het bedrag van f 26.000 meer be ter had kunnen gevonden worden uit 1 pet. meer op ieder der genoemde be lastingen enj 6 opcenten (voor dezen dienst voor is 4 pet,) op de rijksinkomsten- belasting. Ged. Staten willen met heffing op de laatste belasting wachten tot er geld noodig zal zijn o.a. voor de tram op Zuid-Beveland. Na enkele opmerkingen werd in eene afdeeling het denkbeeld aangenomen om Ged. Staten in overweging te geven in studie te nemen of het niet gewenscht is de opcenten der personeel© belasting te ver li oogen en die op de grondbelasting evenredig te verlagen. Bij do inkomsten werd de kwestie behan deld der opcenten en werd door den heer Bolle voorgesteld de opcenten te doen zijn 36 op de ongebouwde, 33 op de gebouwde en 33 op de personeele belas ting. ^jed. Staten ptelden voor 41, 33 en 28. De heer De Veer acht het niet noodig de .pijfers van Ged. Staten te wijzigen; het gaat de boeren de laatste jaren goed en zij kunnen betalen. De heer Elenbaas verdedigt ook de voor gestelde opcenten, jvijst er o.a. op, dat de grondbelasting geheven wordt naar eene schatting welke in 1879 plaats had en voor nu veel te laag is. De heer Bolle trekt zijn voorstel iu. De begrooting werd 'ten slotte ponder stemming aangenomen. Ten slotte werd nog behandeld het voorstel van de heeren Dieleman c.s. tot wijziging van het tramwegreglement, waar over in de afdeelingen slechts een paar kleine opmerkingen waren gemaakt, een lid wil lezen „algemeen belang of wegs- belang" en een ander lid meent dat de wijziging niet noodig is, omdat Ged. Sta ten altijd een concessie welke strijdt met het algemeen belang, moeten afwijzen. Het voorstel werd aangenomen en de zitting hierop door den voorzitter in naam der Koningin gesloten. De Noordsche reis van Prins Hendrik. Over de aankomst en het verblijf van Prins Hendrik meldde vorige week de correspondent der N. R. Crt. aan zijn blad het volgende Maandagmorgen te 10 uur zou de Zee land aankomen. De koning van Dene marken, verscheen dan ook om 10 uur precies, vergezeld van zijn oom, prins Waldemar, zijn twee broeders, Harald en Gustav, prins George van Griekenland en prins Waldemar. Men had zich ech ter niet behoeven te haasten, want eerst om 11 uur zag men de Zeeland in de verte aankomen, en pas na anderhalf uur wachten kon koning Christiaan zijn gast welkom heeten. Onze consul-generaal Rietbergen en consul Lorentz waren bij de ontvangst tegenwoordig. Na deze heeren, den Deenschen minis ter van Buitenlandsche Zaken Scavenius en andere Deensche hoogwaardigheids- bekleeders begroet hebben, begaf Z. K. R, zich met den koning Christiaan in een met vier paarden bespannen rijtuig naar het paleis, waar de Koningin Z. K. H. opwachtte. Maandagmiddag werd om 2 uur het geschenk van de Hollandsche kolonie, een groep beren van Kopenhaagsch por- celein, door een deputatie aangeboden, en daarna een bezoek gebracht aan de Koningin-Moeder, een rijtoer door de stad gemaakt en eenige museums be zocht. Het middagmaal werd op Ama- lienborg gebruikt, en de verdere avond in den tuin doorgebracht, Dinsdag vertrok Z. X. H. reeds vroeg naar Malmö om daar de Baltische ten toonstelling te bezichtigen, vanwaar hij om 5 uur terugkeerde. Intusschen had den zich aan boord van de Zeeland een 50-tal in Kopenhagen wonende Neder landers verzameld, daartoe uitgenoodigd door den commandant. Het waren een paar heel gezellige uürtjes, die we daar op Nederlandschen bodem hebben doorgebracht. De ofËcie- ren leidden ons rond, hier en daar ver klarend en ons op de hoogte stellend van de laatste nieuwtjes in het Vaderland. In het olficierssalon werden ons ver- verschingen aangeboden, waarbij echte Hollandsche speculaas, waarvan gesmuld is als van de fijnste delicatesse. Toen kwam Z. K. H. aan boord en hij heeft zich op ongedwongen wijze met verscheidenen onzer onderhouden. Ongeveer half zeven verlieten de.Neder- landsche bezoekers het oorlogsschip. Om 7 uur had er een feestmaaltijd aan boord plaats, waaraan consul-gene raal Rietbergen en consul Lorentz deel namen. Den volgenden morgen is de Zeeland vertrokken op weg naar Rusland, Zwe den en Noorwegen. Prins Hendrik in Rusland. Omtrent hut verblijf van Z. K. H. den Prins in Rusland kan het volgende wor den gemeld Woensdagnacht j 1. is de Prins met de leden van zijn gevolg ge reisd naar Moskou. Allen logeerden in het Kremlin als gasten van den Tsaar. Vrijdagnacht keerde Z K. H. naar Peters burg terug, teneinde Zaterdagavond de reis naar Stockholm voort te zetten. Z. K. H. ontving van den Keizer aller Russen het Grootkruis der Andreasorde, en voorts werden benoemd tot Groot kruis der St. Stanislasorde de heer Von BulowHolle, toegevoegd aan Z. K. H., en tot commandeur der St. Anna orde luitenant ter zee le kl. Bijl de Vroe, adjudant van den Prins. Prins Hendrik naar huis. Prins Hendrik der Nederlanden keerde Zaterdag na een kortstondige afwezigheid uit Moscou in St. Petersburg terug. Des middags ging hij aan boord van het pantserdekschip „De Zeeland" om de rugreis naar Nederland te aanvaarden. De Loge en de politiek. Dat de Loge zich met de politiek bemoeit, en dat zij het met name ten aanzien der Concentratie tegen de Coalitie heeft gedaan is in de persende Tweede Kamer onweersprekelijk aangetoond. Ook uit Ned.-Indie kwam de steun, gelijk men weet. VVat de BBr.\ in Belgisch Kongo be proefden, brengen en brachten ze op bescheidener schaal in toepassing in N ederlandsch-Indiö. Al het geschrei en gescherm tegen de kerstening van Indië stamt uit de Loge, en de strijd aan de stembus in Juni 1913 is niet enkel de groote strijd der Loge van Nederland tegen het Christelijk Kabinet geweest, de Indische Loge was hare trouwe bondgenoote. Het verkie- zingsgeld met een luchtje, door Chineezen in Indië aan de liberale strijdkas in Nederland verstrekt, kwam goeddeels, zoo niet geheel, uit de zakken van sloof- jesdragende Chineezen. Een nieuw bewijs van den politieken strijd der Loge brengt het jongste num mer van het „Anti-Vrijmetselaarsblad", dat de oproepingskaart afdrukt tot de vergadering der Loge „De philanthro- phische vrienden", te Brussel, gehouden op 21 April jJL, en waarin vermeld werd, dat „een bijzondere commissie zou be noemd worden tot bestudeering der middelen tot bestrijding van de School wet". Op dezelfde oorkonde stond de aan maning „De eerste plicht van den Metse laar buiten den Tempel is het naleven van de maqonnieke geheimhouding." Wat zegt Br.'. Lieftin ck, wiens verdediging van de geheime genootschap pen op zulke onthullingen niet was voorbereid, van deze verklaringen? fDe Tijd.) Goes. Tot leeraren aan den cursus voor de hoofdakte te Goes zijn benoemd: J. G. Nijk, Directeur der Rijkskweek school te Middelburg, voor Paedagogie; A. K. Zweede-, Leeraar aan de R. II. B. S. te Goes, voor Natuurkunde; W. C. Braat, Hoofd der School in den Volckerpolder (gein. Hilland-Bath), voor Ned. Taal, Lezen en Letterkunde; M. J. Bruigom, Leeraar aan de R. II. B. S. te Goes, voor Wis- en Natuurkundige Aardrijkskunde; F. Maijs, Hoofd der School te IVilhelminadorp, voor Plant-, Dier- en Scheikunde; II. v. d. Welle, Leeraar aan de christ. kweekschool te Middelburg, voor Rekenen; J. v. d. Zouwen, Hoofd der christ. school te Heinkenszand, voor Geschiedenis; en A. D'. F. v. d. Wart, leeraar aan de R. H. B. S. te Goes, voor Teekenen. Tot directeur van den cursus is be noemd de heer J. G. Nijk. Tot voorzitter van de commissie van toezicht de heer A. v. Brugge en tot secretaris de heer F. Maijs. De lessen zullen gegeven worden op Woensdagavond van 6 tot 8 uur en op Zaterdagnamiddag van P/4 tot 4", en van 51/4 tot 81/l uur. (G. Crt.) Meisjesschool. Het .diploma werd uitgereikt aan Jeanne Talsma, Jet Dekker, Marie de Kruijter, Marie Drijf hout, Jo Koens en Marie Wessel. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: Mien Visser, Melanie Wessels, I Suze Kloosterman, Marie den Herder, Krina Blok, Truus Peman Kakebeeke. Van de 3e naar de 4e klasse: Truus Mannhardt, Ina Jongepier, Corry Baljé, Nelly Snijder. Van die 2e naar de 3e klasse: Coba Visser, Betsy Baerents, Dora Kloosterman, Betsy Hijman, Leentje Schotman. Niet be vorderd 2 jeerlingen. Van de le naar de 2e klasse: Jannetje Rottier, Annetje Jongepier, Nora v. d. Wart, Jannetje van Liere, Trui Bliek, Jo Buitendijk, Corrie v. d. Graaf, Betsy Pe man Kakebeeke, Willy Snijder. Niet bevorderd 5 leerlingen. Middelburg. Op de openbare school G (M. U. L. O. voor meisjes) zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse: K. S. den Baars, E. J. van Doezelaar, L. E. Guijot, A. Hoeufft, A. A. Nonhebei, N. Magielse, A. C. M. Snoep: Van de 2e naar de 3e klasse J. H. Haentjes Dekker, C. J. Hendrikse, J. P. A. J. Slegt, J. A. Wielandt, M. 'C. G. van de Wall, A. J. Wijne, C. M. J. de Zeeuw; 1 leerling niet bevorderd Van de 3e naar de "4e klasse: A. P. van den Brandeler, ]V. P. van der Feen, J. C. de Meester, W. A. T. de Meester, A. Mijnlieff. Van de 4e naar de 5e klasse: J. W. M. S. M. van Arenthals, A. J. A. van Duiken, N. H. van der Feen, G- B. Geill, M. v. d. Harst, C. J. v. d. Heil, M. M. Nijk, E. Nonhebei, J. D. A. Rosier, A. J. H. van Rotten en W. Westveer. Het einddiploma is toegekend aan: S. H. Boasson, J. A. .Cornelis, W. H. Langeveld, J. v. Schagen, N. Sprenger, N. M. Verhulst en F. L. M. van Wage. Overgangsexamens Rijks H. Bi. S. te Middelburg. Aan de R. H. B. S. alhier zijn bevor derd: van de eerste tot de tweede klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: L. J. Adri- aansen, H. S. Alberge, J. C. Beugelink, J. Fanoij, A. Geervliet, C. P. Gilde, J. van Haarst, L. J. Ragut, J. J. Schuman, A. H. Stomps, C. TJebbes, P. Verhoeven, J. Th. Verstelle, I. van Waarde, J. R. van der Weel, R. R. van de Woestijne, H. M. Alot, W. Appel, J. J. de Dreu, D: J. Pronkers, P. F. Goossens, J. IV, Groe- newegen, W. K. Hering, J. C. Kraamer, J. P. Maljers, J. W. Pieters, M. J. Polder dijk, A. C. Schippers, A. C. O. E. R. de Thouars, A. H. Verbeek, G. H. Vertregt, J. van Vlijmen en S. R. Wijtman; voor en kele vakken E. 3. van der Mijle; afge wezen 9 leerlingen; van de tweede tot de derde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: H. M. Camman, J. C. Haartsen, S. Klap, E. C. van Klinkenberg, N. Muller, W. F. de Priester, C. J. de Regt, G. G. Zijlstra, P. II. Blaauw, S. E. Boasson, H. M. de Broe- kert, M. Corné, J. Dikkénberg, C. van der Harst, L. Muller, D. de Putter, A. Suurmond, E. P. van den Weel en S. J. Wiener; voor enkele vakken A. J. van Nieuwenhuijzenvoorwaardelijk 1 leer ling; afgewezen 2 leerlingen; van de derde naar de vierde klasse voor alle vakken: A. J. C. Rouff, P. de Bree, A. J. Crucq, P. J. Dingemanse, S. J. Hage, L. F. Jansen, A. J. de Lange, E. Leesberg, F. P. Roest, G. H. Visser, P. M. van der Weel, I. de Wolff, J. D: Albeirge, A. J. Bronswijk, Wl. C. Callen- fels, W. K. de Feijter, J. H. van Heusden, P. C. HeijMom, H. C. van Krieken, A. van Overstralen Kruijsse, P. J. Stomps, J. C. Sutherland, 3- G- Vertregt, A. F. Visser en J. A. W, Wentzel; afgewezen 2 leerlingen; van de vierde naar de vijfde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: P. J. do Broekert, J. Duijvis, A. M. W. J. Ham- macher, L. J. Hertogs, L. de Klerk, P. K. Krijger, R. N. H. A. Malotaux, L. C. JL Wi. van der Moer, A. H. Slot, W. E. Sprenger, M. J. Verhulst, S. Wentzel, B. Wethmar, A. D. L. Wortman, J. A. Ber ger, J. A. Boucherie, Wl. van Haarst, L. A. van Houte, W|. E. de Jongh, W. J. Verheijden, I. Verstraate, A. J. van der Weel, J. J. de Wolf en W|. A. Zijlstra;' voorwaardelijk '2 leerlingen en afgewezen 2 leerlingen. (M. Ct.). Toegelaten tot de eerste klasse der R. H. B. S. te Middelburg: J. P. Berdenus van Berlekom, P. G. A. Bosschaart, J. van den Brandeler, W. L. Burink, J. B. Coops, L. Crucq, J. Gabriëlse, T. M. Gem ier, D. Giljam, D. Goetheer, C. M. J. Hammacher, H. G. Hammacher, C. M. Krijger, J. M. C. Langeraad, H. Lense link, C. Luymes, C. Meertens, M. J. P. de Munok, J. A. P. Noest, J. A. PJeterse, M. Polak, H. F. Slot, A. J. W. Smith, A. 0. J. Tellier, J. L. A. Tjebbes, J. A. Vertregt, H. A. Viseur, A. Vos, P. M. van der Weel, P. H. van der Weel, A. C. Willemsen, G. de Wolff, I. de Wolff en J. Zijlstra; tot de derde klasse: J. S. Baas en J. Risseeuw. Vlissingen. Voor het eindexamen van de Handelsschool zijn geslaagd de leerlingen W. J. N. Jansen, H. C. de Raad en W. G. C. Walrave. 1 leerling werd afgewezen en 1 trok zich gedurende het examen terug. (VI.Crt.) Gemeente-Handels herha lingsschool Het eerste schooljaar van de gem. handelsherhalingsschool te Vlis singen is Vrijdag geëindigd. Bij de ope ning (op 15 Oct. j.l.) telde de school 43 leerlingen, waarvan 34 voor volledig onderwijs en 9 voor enkele vakken. Van de leerlingen voor volledig onderwijs verlieten 2 de school, terwijl 3 nieuwe leerlingen in den loop van den cursus werden aangenomen liet aantal leerlin gen voor enkele vakken bleef stationnair, zoodat het totaal aantal leerlingen aan het eind van den cursus 44 bedroeg, verdeeld als volgtklasse I 24 leerlin gen klasse II 11 leerlingenenkele vakken9 leerlingen, waarvan 3 vcor machineschrijvcr alleen (éénjarige cursus.) Bevorderd werdenvan klasse I naar klasse II 14 leerlingen, te weten: Ca. Dert, Me. Dert, F. J. Gillissen, Ja. vaii Hoeflaken, P. van der Hof, Ja. Huson M. Izeboud, J. de Klerk, P. Laport, J. van der Maden, J. Ravia, J. Vinke, P. Vos en H. Woltering niet bevorderd 10 leerlingen van klasse II naar klasse III9 leer lingen, te weten M. Alleda, W. Daal huizen, P. van Eenemiaain, Aa. Groenings, Aa. Huson, P. de Landmeter, A. LR o- nard, B. J. Slager en H. Wegens; niet bevorderd 2 leerlingen enkele vakkenbevorderd 6 leerlingen. Voor den nieuwen cursus zijn tot nu toe ingeschreven: 20 leerlingen, waar van enkele een toelichtingsexameu vour klasse II of III) zullen moeten afleggen. Dit examen zal gehouden worden op 810 Sept. a.s. terwijl op 7 Sept. alsnog gelegenheid zal worden gegeven tot liet doen inschrijven van nieuwe leerlingen. De cursus 1914/15 zal op Maandag 14 September een aanvang nemen. Uitslag van het toelatings-examen II. B. S. 3 jarigen cursus. 24 candidaten- namen daaraan deel. Toegelaten zijn onvoorwaardelijkA. Blok, C. van Breda, G. J. Colder, M. S. E. Colder, J. P. Dommisse, F. C. Dommisse, D. J. Hoek, G. S. A. Jacobse, C. Jaquet A. J. Jasperse, J. J. Krijger, H. L. Luit- wieier, L. M. II. Minne, 1. Notebaard, Aa. Sa. van Puffelen, J. Raamsdonk, J. L. Risseeuw, P. Risseeuw, J. J. van der Schaaf, G. Timmerman, I. de Veij en G. S. de Vries. Voorwaardelijk zijn geslaagd 7 canJi- daten, afgewezen 5. Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikzes. Bevorderd van de 4e naar de 5e klas se: H. K. G. Wiebols, H. L. Kloppert, P. Verhoelï, M. P. J. Geluk, A. J. van Staalen en G. van der Hoeven. Niet bevorderd 6 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse A. Mol, A. G. Anker, J. C. de Gloppor, C. Romeijn, II. I. Spek, J. A. L. Isheim, J. de Bruine, W. D. Barentsen, F. A. Kloppert, L. W. C. Steur, F. D. Muller, A. Douw, H. de Vrieze, J. M. Knaap, J. Callenfels, M. M. van der Vliet, P. de Bruine, C. J. C. Honig, M W. van der Have. Niet bevorderd 5 leerlingen voor alle en 2 voor enkele lessen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse J. A. Geluk, H. C. Hanse, S. Waarden- burg, J. Okberse, D. J. Bal, C. van der Klippe, F. J. Labzowski, H. C. de Vos, S. van Gastel, W. D. J unielet, C. IV. Kok, J. Boudeling, H. van Dommele, G. Z. Hoogerheijde, F. Waale, J. Kloppert, J. J. van Staalen, J. Romeijn, en voor enkkele lessen J. H. Mommaas, C. Smits, eu L. J. ten Haaf. Niet bevorderd 8 leerlingen voor alle en 1 voor enkele lessen. Bevordeid van de 1ste naar de 2de klas se A. W. Unger, W. A. Rensen, J. J. Verseput, R. J. W. Gaanderse, J. van Hoeve, M. M. van der Vliet, P. L. V.s. J. N. C. Broodman, M. L. J. Fokker, J. Nolet, P. H. Pomes, J. Unger, I. Labzowski, W. P, van Page, P. A. van der Valk, F. J. Paulussen, C. J. Mol, P. C. Koopman, M. N. Merle, K. A W. Elenbaas, J. C. Stuart en voor enkele lessenF. IV. Vermeys. Niet bevorderd 1 leerling. (Z. N.) Zonder examen toegelaten tot de lste klasseW. C. van Nieuwenhuijzen, St. PhilipslandM. II. Krepel en J.a M a Breesnee, NieuwerkerkM. C. Geluk, NoordwelleR. A. Gaanderse, A. J.Con- standse, J. G. Sevenliuijsen, Brouweis- havenN.e C.a Schippers, CortgeneJ. Veth. ZonnemaireW. P. de Waaien M. Jumelet, Bruinisse J. van der Wei ff, Noordgouwe C. J. van Bloo's, S. Klaasse en J. M. Klompe, DreischorJ. van Be- veren, G. J. Sybesma, P. Versteeg, Na J.a Gaanderse, J. Honig, Th. F. Smit en F. Stuart, Zierikzee. Na examenH. Lucassen, J. E. Bolt, P. Wiebols, P.a J.a van Pagé, A. I. Ge luk, C. J. van Malland, J.a H.a de Munek, Zierikzee, A. D. C. Kok, Scharendijl.e. Twee lier-examen in 't Fransch. Als toebehoorder tot de 2de klasse zonder examen, J. van der Ploeg. M. Ct.) Rilland-Bath, Uit deze gemeente werden aan de R. H. S. te Bergen op Zoom be vorderd van de 2e naar de 3e klasse M. Blok, J. L. J. Bruijnzeel, J. Renn- hsut en W. C. v. d. Weriï. Tot de le klasse werden toegelaten C. v. Gorssel, Cath. Joha. Moree en Lena Maria v. d. Werff. Uit Waarde is W. E. I. de Jager be vorderd tot de 3e klasse. (M. Ct.) Hansweerd. Te Breda slaagde j.l. Zat. r- dag voor het examen van hoofdonder wijzer de lieer J. C. Ohms, onderwijzer aan de R. K. Par. School alhier. Abonnementsprijs p. 3 1 Afzonderlijke nummers Advertentiën worden ii hall drie en Vrijdag De abonné's op dit blad, i: directie uitgereikte polis, daarvoor vastgestelde V< GRATIS verzekerd te F It A K It J,» Het proces-Cailia men weet, is Maandag t proces begonnen tegen de van den Figaro-directeur Gas mevrouw Caillaux, geborei Het is misschien wel diens een terugblik te werpen op van de misdaad, die op 1 dit jaar plaats greep. Omstreeks 5 uur in deii 11: den bewusten dag verschei Caillaux op liet bureau van en verzocht den portier haar aan te dienen. Zij weigerde op te geven. Het gevolg 1 dat ze een uur lang moest w: Calmette tegeii 6 uur in ge: Paul Bourget zijn werkkab reikte de portier hem het mevrouw Caillaux over. Ci dit aan zijn collega zien en te excuseeren, omdat hij hen kon vergezellen. Nauwelijks was mevrouw Calmette toegelaten, toen er v revolverschoten vielen. Alle en employé, s, die zich in dei vertrekken bevonden, kwan en vonden Calmette, die in de getroffen was, met Woed over terwijl mevrouw Caillaux oi in een hoek stond. Calmette verloor het bet werd nadat een noodverban gelegd, naar een particuliere voerd waar hij 's nachts st oogenblik, dat de geneesheej ratie begonnen. Mevrouw Caillaux gaf 1 tegenstand aan de politie ov na haar veriioor op het coi naar de gevangenis van St. I gebracht. De minister van liuancië trad dadelijk als zoodanig af, vermoording van Calmette dei; dag iu de Fransche kamer aai tot een parlementair naspel in een onthulling betreffende d zaak. Het proces zal volgens de i 5 dagen duren, doch men vri meer tijd mee gemoeid zal zi Er zullen namelijk zeker getuigenverklaringen worden door ex-minister Caillaux ze andere politieke personen. Verder zal de behandeling gerekt worden door de langt verklaringen der 10 door de v van mevrouw Caillaux ontbode; 34. Verrast hoorde zij hem a* zelfs aan de waarheid zijner het minst te twijfelen. Haar h argeloos, om. ook slechts in d ontzettende werkelijkheid te Terwijl zij zich spoedde om hl m to pakken, begon reeds t hoop op een hetere toe'koms levendig te worden. Het duurde nog vijf kwartier r trein vertrok, waarmede hij wik Hij besteedde dien tijd om zijn op le ruimen en alles, wat gevaarlijk kon zijn, te vernietï: was hij mot dezen arbeid bijna toen er nog een pakje brieven 4'oerd op tafel lag. Maar juist t wilde losmaken, riep Bertha 1 woonkamer, waar een vriend, wilde .bezoeken, op hem wact lijk stond hij op. Dje. wéinig kon hij immers medenemen en voor ze over re liet hem goed s( scheuren. Hij! wilde jederen se li den, alsof hij Rheinwieih voor

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 6