Dinsdag 21 Juli 1914. Tiende Jaargang No. 85. Miiat eiken MAANBAS-. WOENSDAG- en VMIDMAVOHD. Dit nimmer bestaat uit 6 bladzijden. EERSTE BLAD. BUITENLAND. G,c.") BINNEN LANDT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór eeit uur 's namiddags. Kantoor 4. Administratis; Ganiepoortslraat C 209. GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abouné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering fl I®8 gulden bij #j| gulden bij gulden bij P» H fit. I verlies van een I I fl I verlies] I verlies van M ||a. hand, voet 9 fl IB I van een W V B 8 een M I lUU ofo°g; I W W duim; W wijsvinger. Mm V gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bauk" te Scliiedam. In zak en asch. „Het Volksblad'' zit in zak en asch over de reorganisatieplannen van het openbaar onderwijs te Goes. Hot ziet in die plannen niets dan listen en lagen, door een sluwen school opziener der arglooze gemeente gelegd en het bezweert den gemeenteraad op roerenden toon toch niet in den val te loopen. „Wij bidden den leden van onzen raad ware wijsheid toe", zoo eindigt het blad met schier vrome aandoening en snikt dan nog wat na over „de groote levens belangen van een zeer aanzienlijk deel der bevolking", over „allen die het met de ontwikkeling van het volkskind wel meenen" enz. Nu is voorlichting door het geven van kritiek uitmuntend. Niemand op de wereld is volmaakt, ook niet een school opziener; het is dus mogelijk, dat de reorganisatieplannen van den districts schoolopziener te Goes (in een vorig nummer deelden wij die plannen uit voerig mede) leemten veitoonen en gebreken demonstreeren, die een kritish oog bespeurt. Door ze bekend te ma ken, ze aan te wijzen en de middelen aan te geven om die gebreken te ver helpen, die leemten aan te vullen, werkt men mede voor het algemeen belang. Geen schoolopziener, die weigeren zal met belangstelling kennis te nemen van dergelijk kritiek. Edoch dan zij die kritiek. .bjecti"f, eerlijk en gespeend van al wat zweemt naar partijdigheid en politieke passie, die de kwesties helpen vertroebelen in stede van ze op te klaren. „Het Volksblad" nu heeft de onder- wijs-reorganisatie te Goes bekeken door den partij brilreeds in den aanhef van zijn betoog is de valsche draad van de partijpolitiek zichtbaar. Men oordeele De raad onzer stad wordt binnen heel weinig tijd voor een zeer gewich tig eu tamelijk moeilijk vraagstuk geplaatst. Ter voldoening aan voor schriften, vastgesteld bij een koninklijk besluit, zouden aan gebouwen van openbare scholen in deze gemeente eenige veranderingen moeten worden aangebracht. De districts schoolopzie ner, die hieromtrent van advies heeft gediend, weet er echter een anderen raad op. Hij blijkt een zuinig mail te zijn en op dit oogenblik buitengewoon bezorgd te zijn voorde gemeente-finau tiëu, nu het openbare scholen betreft. Eigenaardig, dat de lieereu van rechts wel medelijden hebben met de beurzen der belastingbetalende burgers, als daaruit moet geput worden voor het openbaar ouderwijsmaar dat het op het geld niet aankomt, als dit moet strekken voor subsidies aan het bijzon der onderwijs en voor oorlogszaken. Zoo begint „Het Volksblad" zijn hoofd artikel „Uns arm onderwijs", (nummer van Woensdag 15 Juli). Het spreekt als een boek, dat de schoolopziener, aan wiens adres deze verdachtmakende regelen zijn gericht, het geheele artikel naast zich neer legt, zonder het verder de aandacht waardig te keuren. En de man heeft groot gelijk. Een schoolopziener heeft alleen te maken met zijn geweten en met de wet. Daar aan dienen zijn daden, zijn voorstellen, zijn plannen getoetst. Religieuze en po litieke richting behooren buiten het ge drang te blijven. De criticus zijnerzijds behoort daarbij de overtuiging te bezitten, dat men een plichtgetrouw schoolop ziener kan zijn, ook al is men aanhanger van de politiek der rechterzijde. Indien „Het Volksblad" zich die over tuiging nog niet heeft eigen gemaakt, willen wij het helpen door het te herin neren aan een anderen rechtschen onder wijsman, den anti-revolutionairen wet houder van onderwijs te Amsterdam. Die man neemt zijn post ten opzichte van het openbaar onderwijs op zóó eerlijke, boven allen lof verheven wijze waar, dat hij met behulp van liberale raadsleden op zijn wethouderszetel werd bevestigd. De criticus moet ook eerlijk zijn. „Het Volksblad" is dit niet, getuige de hatelijke toespeling: „Eigenaardig dat de heeren van rechts enz." „Het Volksblad" weet, dat van de dagen \an Thorbecke af ons Christenvolk vechttegen de schreeuwende onrechtvaardigheid, bij de wet gesancti- onneerd, waardoor een gemeentebestuur de gelden van alle belastingbetalende ingezetenen uitsluitend gebruikt voor de openbare scholen, zoodat de inge zetenen, die voor hun kinderen bijzon der onderwijs verlangen dit uit eigen beurs moeten bekostigen, terwijl ook met hunne belastingpenningen scholen worden onderhouden, die zij niet be- geeren. „Het Volksblad" haalt er ook „oor logszaken" bij, waarvoor rechts zoo scheutig zou zijn in het subsidieeren Het blad weet zeker niet, dat er op het program der Katholieke Staatspartij een paragraaf voorkomt die spreekt van zui nigheid in het doen van oorlogsuitgaven. Nog op de jongste vergadering van den boud van R. R. Kiesvereenigmgen in Nederland is er aan herinnerd. Maar „liet Volksblad" weet toch wel, _dat een volk een natie, waardig dien naam te dragen, verplicht is zoo goed mogelijk te zorgen voor de handhaving van zijn grondbezit en zijn nationaliteit en dit niet alleen wanneer het aangevallen wordt, maar ook in de dagen van vrede, gedachtig het woord, dat het beter is te voorkomen dan te genezen en overeenkomstig liet gezonde staatkundig beginselgouverner c'est prévoir", besturen is vooruitzien. Ten slotte sclierme „Het Volksblad" wat minder met de „ontwikkeling van het volkskind", als ware die ontwikke ling enkel en alleen het voorwerp van de zorgen der vrijzinnigen en als lag in die ontwikkeling de panacée voor alle maatschappelijke kwalen, de sleutel van het geluk. Reeds eeuwen voordat er van vrijzin nigen sprake was heeft zich de Katholieke Kerk de „ontwikkeling van het volkskind" aangetrokken; voor de waarheid dezer bewering spreekt de Geschiedenis ons borg. En wat die zoo hoog opgeschroefde beteekenis der volksontwikkeling betreft, los van den godsdienst is zij eer gevaar 1 ij kdannuttig.1) Wees op uw hoede voor den booswicht, wees dubbel op uw hoede voor den ont wikkelden booswicht. Ook Princip is ontwikkeld, zijnmedesamenzweerderszijn meerendeels studenten. Wat broedde hun kennis uit? Eentaffen, gemeenen aanslag op een ook als mensch, echtgenout en vader hoogstaand vorst. Eerrer was ont wikkeld, lneld er zelfs een eigen onder wijsmethode op na. En wat hebben de joDgste onthullingen van den ex-anarchist Constant Leroy geopenbaard Dat er misschien nooit een grooter onverlaat heeft rondgeloopen dan Eerrer, met wiens standbeeld te Brussel de anticlericalen thans deerlijk in hun maag zitten. En thans stappen wij van liet artikel van „Het Volksblad" af, vertrouwende dat de Goesche Raad de onderwijsreor- ganisatie zal behandelen zonder voorin genomenheid, „absque ira et studio" enkel en alleen het belang der gemeente voor oogen houdende. O, ja, daar is nog in het volgend num mer van „Het Volksblad" een ingezonden stuk verschenen, geschreven door een zekeren P. die met een oververhit brein zich aan het schrijven heeft gezet en nu den heiligen oorlog predikt tegen de snoode belagers der Goesche volksschool Het stuk eindigt aldus Zie onder Frankrijk in dit nummer. „Op de bresVoorstanders van de open bare school, ziet toe, dat die school, waar gij zelf U w jeugd liebt doorgebracht, behouden blijft. Al uw krachten inge spannen om de neutrale volksschool te behouden, te verbeteren. Het is uw heili ge roeping. Het nageslacht zal er U dankbaar voor zijn 1" Wij gelooven, dat zelfs „Het Volksblad" zal hebben geglimlacht bij het lezen van dezen voetzoekers- en zevenklappersstijl. Wij zouden monsieur P. den ernstigen raad willen geven, een tiink koud stort bad te nemen in de badinrichting „De Zon". Voor besprekingen toch van kwesties als die thans in 't geding zijn, behoort men vóór alles een koel hoofd te hebben. Daarbij, wij zijn in de hondsdagen. Men zij dus voorzichtig V Een ongerijmde subsidie. Vorige week plaatste de „Middelb. Crt." up de eerste pagina, goed zichtbaar het volgende aan de „Nieuwe Courant" onkunde bericht Het ministerie en de vrijheid van denken. De weigering van minister Regout om aan de vereenigingZedelijke Opvoeding subsidie te geven voor voogdijkinderen, haar door den rechter toegewezen, is door velen,die daarvan kennisgenomen hebben, beschouwd als een inbreuk op de ons van oudsher gewaarborgde ge wetensvrijheid. De verandering van regeering was een opluchting voor het land. En dat het een grondige verandering is geweest, blijkt nei gens beter uit dan dat de regeernig thans ten slotte heelt ingezien, dat voor bovengenoemde wei gering geen reden te vinden is en aan de vereeniging Zedelijke Opvoeding (al thans voor een gedeelte) het gevraagde subsidie heeft toegezegd, lil beginsel is nu weer erkend, dat in Nederland gelijk recht voor allen geldt, zelfs voor hen die er voor durven uitkomen, dat een ze delijk leven en zedelijke opvoeding mogelijk is ook zonder leiding der geestelijkheid. Al waOanti-clericaal is, zal zich in dit besluit verheugen. Menigeen zal denken: Nu, een „Ver eeniging voor zedelijke opvoeding" en dan geen subsidie, 't was ook wel wat onverdraagzaam van Regout. Wacht even en beschouw die vereeni ging eens op den keper. Wat wil zij Niets anders dan ditopvoeding van de tot haar beschikking gestelde voogdij kinderen tot volslagen godloochenaars. De heer dr. Meijer schreef er indertijd in samenwerking met de atheïsten Ha- vers, Domela Nieuwenhuis en Gerhard een brochure over. Waartoe die opvoeding moet leiden blijkt uit hetgeen de schrij vers zeiven verkondigen. Gerhard meent, „dat de godloochenaar geen onafhanke lijke wetgevende macht boven de natuur erkennen kan" en daarom „evenmin eenige voorstelling vermag te vormen van een absoluut goed en kwaad", dr. Meijer zegt: „er is geen zedelijke wereldorde of absolute moraal"Havers beweert „de inhoud van het zedelijk ideaal kan voor ieder mensch verschillend zijn" en Domela Nieuwenhuis„wat men geweten noemt,bestaat alleen in de verbeel ding" en „wanneer wij iemand vragen waarom hebt gij zóó of zóó gedaan en hij antwoordt: oindat ik er pleizier in had, dan komt zijn handeling voort uit een goed motief!" Het is waarlijk overbodig, zoo zeggen wij met „De Tijd", de vorige regeering te verdedigen, omdat zij subsidie wei gerde aan hen, die zulke afgrijselijke leeringen en hemeltergende goddeloos heid prediken. Alleen reeds het belang van de staatsorde moest de overheid terughouden van steun aan een dergelijke vereeniging met anarchistische tendenzen. Het zou van belang zijn de redenen te kennen, die de regeering geleid heb. ben tot zulk een tegemoetkomende hou' ding jegens de vrijdenkers, en deze rede. nen te vergelijken met die, welke haar bewogen om subsidie te weigeren aan de kerkbesturen in Zuid-Limburg. FBASKUIJK Congres der Katholieke huis vaders. Te Lyon heeft het congres plaats gehad van de Ivath. vereenigingen van huisvaders. Merkwaardig is de slot rede van kard. Sevin, die klaagde over de groote onwetendheid bij vele Katho lieken omtrent de beginselen, welke het onderwijsvraagstuk beheerschen. Hij z-eide hun, zich toch niet tevreden te stelten met steeds het minste te eiscbe-n, doch het maximum te verlangen. „Er is geen ware opvoeding mogelijk zonder God, de opvoeding zonder God is openbare mis daad." Dit is hot eerste beginsel, ga- eischt door bet natuurrecht. Hieruit volgt: lo. de onmogelijkheid van de neutrali teit, wij moeten eischen den terugkeer van God in de scholen; 2o. het recht van de huisvaders om voor hun kinderen do onderwijzers te kiezen die zij verlangen, vooral ,de leden der Congregaties, die men schandelijk verdrijft; 3o. de plicht der Katholieken, om op dit terrein tot het uiterste te strijden. De kardinaal wees vervolgens o-p die trage Katholieken, die maar al te spoe dig zich verzoenen met wat nu een maal bestaat en die niet genoeg voor hun rechten opkomen. Doch de strijd wordt ons door onze tegenstanders op gelegd. Verlaat onze gelederen niet, maar houdt moedig vol, riep Z.Em. uit, ten einde niet het minimum, doch het maxi mum van onze rechten te verkrijgen. Het proces Caillaux. De „Temp" publiceerde dezer dagen een uit treksel uit de bedoelde acte van beschul diging, waaruit blijkt, dat de procureur- generaal Herbaux het geval van „voorbe dachten rade" bij den moord op Calmette aanneemt. Hij bewijst de onhoudbaarheid van verschillende beweringen van me vrouw Caillaux en ook, dat zij wel dege lijk naar den „Figaro" kwam om Cal mette te doodeu. Hij erkent dat zij ver moeden mocht, dat de tot haar gerichte particuliere brieven zouden worden be kend gemaakt. Wel had Calmette die brieven niet en zou hij ze ook nimmer gepubliceerd hebben, al had hij zegehad, maar de beklaagde was toch van meening, dat dit wel gebeuren zou. De conclusie van de acte van beschul dig luidt, dat, welke ook de moreele agitatie geweest moge zijn, waarin mevrouw Caillaux verkeerd heeft, men toch slechts kan constatecren het gemak waarmede zij het denkbeeld van een moordaanslag heeft aanvaard, de logische wijze, waarop zij het heeft voorbereid en de koelbloedigheid, waarmee zij het heeft uitgevoerd. Derhalve wordt me vrouw Caillaux beschuldigd van moord met voorbedachten rade. ouvn vKi.iii iiovuAiiui:. De Katholieken in Bosnië. Aartsbisschop, dr. Stadler, heeft een her derlijken brief gericht aan de Katholieken waarin hij hun vraagt, hun rouw om Fransz Ferdinand niet te ontwijden door daden die strijden met de wetten van God en de gerechtigheid. In vele plaatsen van Bosnië heeft men tegen de Grieksch- orthodoxe bevolking een houding aange nomen, die de aartsbisschop ten sterkste afkeurt. Voor de misdaad van een aan hanger van de Grieksch-orthodoxe Kerk aldus Mgr. Stadler kan niet het geheele volk, dat tot die Kerk behoort, aansprakelijk gesteld worden. Als Katho lieken zal men in deze droeve dagen het beste zijn plicht doen door te bidden, dat God den ouden keizer steune en trooste en de Habsburgsche monarchie beseherme en ons Croatië genadig zij. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 21 Juli: In het Noord-Oosten zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind. Toenemende bewolking. Droog weer, behoudens kans op onweer. Weinig verandering van temperatuur. In het Zuid-Westen matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind. Zwaarbewolkte lucht met veel kans op onweer of regen buien en koeier. ALBAIGIË. De toestand. Binnen enkele dagen zuilen twee Roemeensche korpsen, 500 man sterk, te Durazzo arriveeren. Het leger van vorst Willem neemt in kracht toe, maar tevens raakt zijn scliatkistleeg. Of het mogelijk zal zijii uit Durazzo of fensief op te treden, is nog zeer twijfel achtig. De „Echo de Paris", weet te melden, dat de rebellen financieel door Turkije ondersteund worden. De Porte zou liet geld verstrekken uit liet Turksche vlootfouds. Een lid van het Turksclie kabinet heeft eeuigen tijd ge leden twee millioeuen francs naar Alba nië overgebracht, zoo meldt het blad. Generaal de Veer, die, zooals men weet, te Durrazzo is aangekomen, zal volgens sommige bladen, zijn ontslag in dienen. (Msbode.) De Tramstaking te 's Gravenhage. Ten raadlïuize heeft Zaterdag een conferentie plaats gehad tusschen het college van B. t-n W. en den voorzitter van den raad van beheer met den direc teur der Haagsche Trammaatschappij waarin deze haar standpunt om de personeele organisatie niet als partij te erkennen, handhaafde. Mr. Aalberse toetst in het K a t h. Soci aal Weekblad deze staking aan het geen over al of niet geoorloofde stakingen door wijlen Kardinaal Manning is uit eengezet in zijn beroemden commentaar op Leo's encycliek „Rerum Novarum". Mr. Aalberse besluit zijn artikel als volgt „Wij hopen dan ook, dat deze staking aliiians dit tot gevolg zal hebben, dat het Haagsche trampersoneel een behoor lijk geregelde rechtspostie zal verkrijgen. Alleen op die wijze zijn stakingen als deze te voorkomen. Eu loopt eenmaal de concessie af, dan zal, liopen we, ook de Haagsche Gemeenteraad geleerd hebben, dat gewichtige monopolie-bedrij ven, als het trambedrijf in een stad als Den Haag, niet aan een particulieren exploitant ter behartiging kunuen worden toevertrouwd, te minder, wanneer die exploitant is een maatschappij, waarvan 90 pCt. der aandeelhouders buitenlanders zijn, die slechts één belang kennen zoo lioog mogelijk dividend te trekken Rijksmiddelen. De maand Juni was voor de schatkist een voordeelige maand, daar de opbrengst bijna 6 ton hooger was dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Voor een groot deel is deze toename veroorzaakt door een hoogere opbrengst van het succes sierecht, waarin tot dusver dit jaar een aanzienlijk accres viel waar te nemen. In 't geheel is in het eerste halfjaar f98.736.438 ontvangen tegen f94.329.739 in 1913. Verschillende posten zijn beneden die van 'tjaar 1913 gebleven o.a. de zegel-, registratie- en hypotheekrechten. Op het Successierecht is f 2.767 000 meer ont vangen dan het vorig jaar, zoodat reeds twee derden der raming in zes maanden is verkregen. De opbrengst deraccijnsen op wijn, bier en gedistilleerd bleef tot dusverre beneden de gemiddelde raming.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1