Aanbesteding BEKENDMAKING E. VERBEEM, Kreukelmarkt fioes. Afloop verkoopinp aanbestedingen, enz. Hardsteen m, sluizen, bruggen gebouwen Zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland. Laatste Berichten Correspondentie. posterijen. Land- en Tuinbouw. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Grafmonumenten marmeren schoorsteenmantels Bij akte den 14 Juli 1914 ten overstaan van den ondergeteeken- den Notaris te 's Gravenpolder verleden, is de tusschen de heeren ADRIAAN HUIGE, Koopman en Caféhouder te Nieuw- dorp, Gemeente 's Heer-Arends- kerke, en HUIBREGT VAN 'T WESTEINDE, Broodbak ker en Winkelier te 's Hee- renhoek bestaande Vennoot schap onder de Eirma HUIGE en Co. gevestigd te Nieuw- dorp, Gemeente 's Heer-Arends- kerke, ten doel hebbende de exploitatie van veebroodfabrie ken en het drijven van handel in veebrood ONTBONDEN. H. W. NEERVOORT, Notaris. Openbare Verkooping. Woensdag 22 Juli 1914, openbaar verkoopen: I perceel Tarwe, I perceel Tarwe en I perceel Haver, Op Vrijdag 31 Juli 1914 aan te besteden: Het verrichten van eenige werk zaamheden aan de Openbare Lagere School aldaar. BLAUWE en BRUINE INMAAKP0TTEN, zeer concurreerend. Paarden, Koeien, Varkens, Magazijn „Groenend raak". De heer J. v. d. Repe, onderwijzer aan de Chr. School te 's Gravenzande (vroeger te Goes), is benoemd tot onder wijzer aan de Chr. School te Veere. (De Z). R. H. B. School te Goes. Toegelaten: tot de eerste klasse: D. Duvekot, J. P. Ossewaarde, W. H. G. P. Hajenius, I. M. Overbeeke, Mane E. Prinzen, Hendrika C. E. Pilaar, An- tonetto P. D. de Vos, F. J. M. Buijsrogge, Q. J. H. Mudde, H. .1. van der Veen, .1. A. Dekker, L. G. Witte, S. .1. de Jong, J. M. de Hnllu, C. J. T. Rosier en I). M. Holles telle, allen te Goes, A. Schram, te Kruiningen, D. H. C. Neervoort te 's Gravenpolder, A. Koert, C. P. Koert, J. A. van Nieuwenhuijze, H. Noteboom, A. Lindenberg en J. J. Klompe, allen te Wolfertsdijk, C. van Arenthals te Koit- geine, C. L. Steendani en K. F. Prins van Hansweerd, Elisabeth J. M. Peman Kakebeeke te Kloetinge, Jannetje Rottier te Wilhelminadorp, N. M. Eversdijk te Kapelle, J. Kooijman te Hontenisse, A. •T. Dorlein en J. M. Smit te 's Heer Arends- kerke, A. Bom .T.Lz., J. W. Bom en W. W. Loggers te Ierseke. Voorwaardelijk: P. Houterman. te Wol fertsdijk. Tot de derde klasse: Marie Drijfhout. Vergadering van Vrijdag 17 Juli 1914, des voormiddags te tien uur. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijck- meester, commissaris der Koningin. Aanwezig 40 leden, afwezig de heeren Hollestelle en Vogelaar. Ingekomen was een adres van de ge meente Veere, waarin wordt verzocht de Decauville-tram van Vlake naar Hans- weerd, wanneer de spoorweg Zuid-Beve- lan dzal zijn opgericht, over te brengen naar Walcheren voor een tramverbinding van Middelburg naar Veere, zulks met. het oog op de verkrijging van een ver binding tusschen genoemde plaatsen. Dit adres werd gesteld in handen van Ged. Staten om daaromtrent een voorstel te doen. Dienovereenkomstig werd besloten. Na opening der vergadering, wordt over gegaan tot de behandeling der voorstel len van Ged. Staten en de daarvoor uit gebrachte algemeen© verslagen. Ten eerste dat tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden/ Blijkens het algemeen verslag werden in alle afdeelingen verschillende bezwaren tegen de (voorgestelde wijzigingen gemaakt, die echter1 allen door andere leden 'werden weerlegd, o.a. ontkenden deze laatsten. gedeeltelijk uit eigen ervaring, dat de land bouwers last zouden hebben van de be palingen betreffende het werpen of neer leggen van mest, enz. op weg of voetpad. De heer Van Teijlingen is dankbaar voor het voorstel van Ged. Staten, doch betreurt het, dat geen bepalingen zijn op genomen voor het snoeien van houtgewas op gevaarlijke punten van wegen, waar door het vrij uitzicht wordt belemmerd. Hij diende een voorstel in, waarin aan dezen wensch wordt, tegemoet gekomen en verder om het wielrijden op voetpa den te verbieden en daarvan de plaatse lijke geneesheeren uit te sluiten. De voorzitter had bezwaar dit voorstel te behandelen, omdat geen algemeene her ziening van het reglement op de wegen en voetpaden aan de orde is gesteld, doch alleen de wijziging van enkele bepaalde artikelen. De heer Hombach zeide, dat de voor gestelde wijziging van het reglement prac- tisch onuitvoerbaar is en hij wees hier om bijv. op de totale onmogelijkheid om de wielen van wagens welke door natte kleiwegen rijden, van slijk te zuiveren. Wanneer dit voorstel wordt aangenomen zal het in de practijk tot groote moei lijkheden aanleiding geven. Hij hoopte dan ook dat het voorstel van Ged. Staten niet zal worden aange nomen. De heer Gerlach was het volkomen eens met den heer Hombach en hij zeide be zoek te hebben gehad van verschillende landbouwers, die hoopten dat het voorstel niet zal worden aangenomen. De heer Kakebeeke zeide evenals de heer Hombach landbouwer te zijn en dus uit ervaring te kunnen spreken. Hij nu kan de meening van den heer Hombach niet. deelen. De voorgestelde wijzigingen achtte hij noodzakelijk, omdat vele wegen worden verwaarloosd. Bovendien wegen z. i. de voordeelen ruimschoots op tegen de nadeelen. De heer Van Oeveren was het volmaakt eens met de heeren Hombach en Ger lach. De heer de Veer zeide, dat de gemeente raad van Amemuiden, waarin verschillen de landbouwers zitten, een voorstel hebben aangenomen, zooals thans door Ged, Sta len wordt voorgesteld, zoodat zeker niet alle landbouwers op Walcheren tegen deze bepalingen zijn. De heer Van der Vliet had ook enkele bezwaren tegen het voorstel van Ged Staten. De heer Dieleman kan zich met het voorstel van Ged. Staten vereenigen, al had hij daartegen enkele bezwaren. De heer Van Niftrik verdedigde het voorstel van Ged. Staten en dankte in het bijzonder voor den steun van den heer Kakebeeke. Hij geloofde, dat de voorgestelde maat regel in de practijk zeer goed zal wer ken. Sommige leden meenen, dat een al te ijverig politieman het den landbouwers al te lastig zal kunnen maken. Die vrees deelde spreker niet. De verschillende bezwaren, die enkele leden tegen het voorstel hebben, kan de heer Van Niftrik niet deelen. De heer Hombach zette nogmaals zeer uitvoerig de bezwaren tegen het voor stel uiteen. De heer Kakebeeke repliceerde even eens om de noodzakelijkheid van het voor stel van Ged. Staten nader aan te toonen. De heeren Elenbaas en Van Niftrik trachtten de verschillende tegen het voor stel ingebrachte bezwaren te weerleggen, waarna de algemeene beraadslagingen werden gesloten en de artikelsgewijze be handeling werd begonnen. De heer Bleiker stelde een amendement voor om te schrappen de bepaling, dat maatregelen genomen moeten worden dat geen stoffen van de wagens afvallen, bijv. pulp, mest en dergelijke. Dit amendement werd bestreden dooi de heer Van. Niftrik en krachtig verdedigd door de heeren Hombach en Fruijtier. Het amendement-Bleiker werd daarna in stemming gebracht en aangenomen met 24 tegen 16 stemmen. Met, 24 tegen 16 stemmen werd ver worpen een amendement, dat Ged. Staten het recht hebben, dat bij bochten van wegen op hun bevel moet worden ge snoeid. De heer Tichelman stelde voor de be paling te laten vervallen, dat niet met een voertuig mag gereden, indien de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan. Hij meende dat deze bepaling bij plaatselijke verordening moet worden geregeld. De heer Dieleman stelde voor, dat ge lezen zal worden, dat de wielen behoor lijk moeten zijn ontdaan van modder enz. De heer Hombach wilde de tergende bepaling geheel doen vervallen en dus aanneming van het amendement-Tichel man aanbevelen. De heer Van Niftrik zeide, dat Ged. Staten juist de bepaling hebben voorge steld, omdat slechts enkele gemeentebe sturen een desbetreffende verordening hebben in het leven geroepen. Het amendement-Dieleman werd door Ged. Staten overgenomen. Het amendement-Tichelman werd aan genomen met 24 tegen 16 stemmen. Het geheele voorstel werd daarna zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Betreffende het. voorstel tot wijziging) van 'het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen, inhoudende de verplichting tot pensionneering van secre tarissen-ontvangers, werd in twee afdee lingen de opmerking gemaakt, dat .het verleenen van pensioen aan secretarissen- ontvangers minder noodig was, omdat de betrekking een zeer geambieerd bijbaantje is, waaruit ze bijna nooit ontslagen worden, terwijl in eene afdeeling een lid meer (gevoelde voor de pensionneering van voorzitters, ofschoon hij1 er geen voorstel van maakt, omdat die volgens de wet op 70-jarigen leeftijd niet meer in aan merking kunnen komen. In ten der afdeelingen zou een lid ook de overige bestuursleden willen pen- sionneeren, welk idee evenwel geen bijval vond, zoodat h.ij er geen voorstel van maakte. In twee afdeelingen vereenigden zich alle leden met het voorstel, terwijl in de derde afdeeling slechts een lid er zicht legen verklaarde. Dit voorstel werd na eenige discussie aangenomen met 21 tegen 18 s'temmen. Electriciteitsvoorziening. Bij de algemeene beschouwingen over het voorstel van eene verordening be treffende de levering van electrischen) stroom in de provincie verheugden zich in ©en der afdeelingen meerdere ledern zich over dit voorsbei, om reden dat de ©lectriciteit vooral voor den landbouw van belang kan zijn. Een lid vroeg of de Verordening niet te eng is, kan deze pro vincie niet gelijk gesteld worden met andere provinciën. Een ander lid vindt het wenschelijk, dat de verordening zoo spoedig mogelijk tot stand komt om vele kleine centrales tegen te gaan. Slechts in ©en afdeeling werd gesteand en verklaarden zich 5 leden vóór 'het voorstel terwijl 7 zich hun stem 'voor behielden. De heer Dieleman geloofde, dat het wel aanbeveling zou verdienen de beplatingen wat milder te maken, omdat het wel on mogelijk zial zijn voor Zeeland één cen trale te stichten. De heer Van 'Niftrik durfde dit laatste niet te zéggen en daarom is, het wen- scbelijk het Tapport van de staatscom missie af te wachten. Dé voorgestelde regeling noemde hij zeer .wengehelijk en noodzakelijk. De heer Hombach noemde het voorstel van Ged. Staten een zeer groot belang voor de geheele plrovinoie Zeeland. De heer De Veer had bezwaren tegen de bepaling, dat 'Ged. Staten het reciht hebben te bepalen, dat alle eigenaars van openbare gebouwen, gronden enz,, moeten toelaten dat werken in het belang van de olectrieiteit aan hun gebouwen of op' hun gronden worden uitgevoerd. (Als deze .bepaling gehandhaafd blijft, zal hij togen de geheele verordening stem men. De heer Van Oeveren stelde voor, dat met kan worden overgegaan tot de uit voering van bedoelde werken dan n a- dat omtrent de schadevergoeding over eenstemming isr verkregen. Ged. Staten stelden voor dat dit zal kunnen geschieden vóórdat, deze scha devergoeding is geregeld. De heer Van Niftrik meende, dat de desbetreffende b'epïxling in de praqtijk geen bezwaren zal opleveren. De heer De Veer wilde zich niet la ten verlokken door het Zoet gefluit van den vogelaar en bleef zijn bezwaren tegen het desbetreffende artikel handhaven. De heer Bolle kon dit bezwaar van den heer De Veer niet. deelen. Nadat de heer Van Niftrik het voorstel van Ged. Staten nog nader had verdedigd!, werd het amendement-Van Oeveren in stemming gebracht en verworpen met 27 tegen 13 stemmen. Nadat art. 8 jvaartegen de heer De Veer bezwaar had, was aangenomen met 29 tegen 11 stemmen, werd de geheele verordening aangenomen met. 35 tege.ii 5 stemmen. Hierna werd de vergadering voor een half uur geschorst. In. nauw verhand met 't vorige voorstel stond dat tot Verleening van een crediet van f2500 voor een onderzoek naar de beste wijze om de geheele provincie te voorzien van eleotrischen stroom voor kracht en licht. In een der afdeelingen merkte een lid op, dat op Schouwen en Duiveland door een viertal deskundigen een pnderzoek' is ingesteld omtrent de mogelijkheid van beitj!) J'ot stand komen ieener electrische centrale. Die deskundigen lieten zich daar over gereserveerd uit, terwijl positief on mogelijk igeacht werd een central© voor geheel Zeeland. Eene aansluiting met Noord-Brabant achten deskundigen aan bevelenswaardig. Dit laatste werd ook nog in een anders lafdeeling opgemerkt. Ook werd op gemerkt, dat Bergen op Zoom eene cen tral© wenscht te stichten en dat de Minister als voorwaarde zal stellen, dat ook Tholen en St. Philipsland zich op dezelfde voorwaarden zouden kunnen aan sluiten. Kabelleggen door de Westex-- en Ooster-Schelde zal schatten kosten. Een lid van Ged. Staten merkte top, dat. niet te zeggen is welk bedrag noodig zal zijn voor het leggen van kabels. Een ander lid meende, dat aanneming van het voorstel zal zijn, dat de f2500 kwijt zijn ten dat alle mogelijke voorzie ningen, waarnaar men o.a. in het vijfde district wacht, worden opgeschort. Ben der leden van Ged. Staten ont kende, dat opschorting in het Vijfde di strict zal komen door dit voorstel; alleen d© mogelijkheid wordt opengehouden tot naasting van de fabriek te Sluiskil. Nog een ander lid van Ged. Staten merkte op, dat, mocht binnen korten tijd het Rapport van de Staatscommissie ver schijnen etó voor deze provincie voldoende zijn, dan zeker van de machtiging tot het uitgeven van het crediet van f2500 geen gebruik zal worden gemaakt. Nog werd door ©en lid de opmerking gemaakt, dat de uitgaven van jaar tot jaar stijgen. Hij vindt het onnoodig nu reeds f2500 uit te geven waar in andere provinciën, zooveel gemakkelijker gelegen, nog geen© resultaten bekend zijn. Bij 'stem ming ira 'twee afdeelingen verklaarden zich 12 ledien voor het voorstel, 9 tegen en 6 behielden zich hun stem voor. D© heer Fruijtier zal zich tegen het voorstel niet verzetten onder voorwaarde, dat het rapport van de Staatscommissie zal worden afgewacht alvorens het cre diet Zal worden gebruikt. (De Vergadering werd te 5 uur geschorst tot hedenavond 8 uur. Voortzetting vol gend nummer.) Den Haag De Griffier van den Hoogen Raad heeft ontslag gevraagd. Den Haag. De staking duurt onver anderd voort. Slechts 8 beambten zijp ingegaan op het aanbod der directie hen met een automobiel af te halen. Parijs. Aangaande de voor eenige dagen gearresteerde jongeman wegens spionnage en ^iefstal van militair© documenten, te Marseille wordt nog nader medegedeeld dat hij 20 jaar* oud is en Louis de The- non heet.. Hij was 2 Juli uit KonstanS- nopel te Marseille aangekomen. Het onder hoek is in vollen gang. DurazzO. Uit Valona is het. geschut, dat kapitein Ghilapdi daarheen gebracht, had en verschillende mitrailleuses hielp ter sited© wee.r teruggebracht.. Er werd besloten Durazzo in geval van een aan val tot het uiterste to verdedigen. Ver schillende gendarmerie-officieren, die jixii) de gevallen steden in het binnenland ge vlucht zijn, zijn hier aangekomen. Tunis. Een auto-omnibus die den post dienst onderhoudt tusschen Caiman en D'ichon is onderweg in brand geraakt als gevolg van het ontploffen va,n twee ben- zinereservairs. Een aantal passagiers kreeg de brandende benzine over de klee- ren .Twee hunner 'verbrandden, terwijl ver schillende anderen zwaar gewond werden. Ook de chauffeur werd zeer ernstig ge wond. Hij heeft het gezichtsvermoigén ver loren en men twijfelt: of hij in het leven za.l blijven. Os sen is se. Uw verslag van de ge meenteraadsvergadering kwam te laat voor ons nummer van bedien. Red. Kapelle. Heden werd aanbesteed ©en, niteuw te leggen keihestrating vanaf het Sitationskoffiehuis vain dhr. Vervaat tot ■bij de woning' van dhr. Glas, tér grootte van 562 M2. Ingeschreven werd door: A. Dubbeldam, Dordrecht, f8764; D. van Maris, Kapelle, f8360; Johs. Dronkers, JjCapelte, f8350; I. Douw, Zierikzee, f8230; W. M. Ferdi- nandusse, Biezelinge, f8100; L. van de Ven, Koudekerk©, f7949; M. Jacobs, Goes, f7837; Joh. Knuist, 's Heer Anendskerke, f7724; F. Duinhouwer, Goes, .f7449. Goes. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, terugontvangen op' het post kantoor alhier gedurende de le helft der maand Juli ,1914. BinnenlandsC'he brieven. J. J. de Rapper te IJmuiden; M. Mar- kusse te .Wissekerke. Binnenlandsche briefkaarten. J. ld© Jonge te Lekkerland. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op' de stukken te vermelden, opdat deze bjj onbestelbaarheid aan hen kun nen worden teruggegeven. Koewacht. Andere jaren, omtrent dezen tijd, heerschte er in deze gemeente een eigenaardige drukte en levendigheid. 'tWas dan de vlastijd, den gulden tijd voor de veldarbeiders, die dan vaak f2,50 a f3 per dag verdienden. Jong en oud, mannen en vrouwen, allen verleen den hulp om het vlas te trekken en te laden. Lange rijen volgeladen vlaswagens reden dagelijks naar de grenskantoren. Thans is er van al die drukte weinig te bespeuren. Wegens de malaise in den vlashandel is dit jaar hier weinig vlas verbouwd en wat er is, munt niet uit door uitstekende kwaliteit. Van buiten- landschen handel is dan ook geen sprake. Enkele partijen zijn door vlashandelaars in deze gemeente opgekocht tegen 250 tot 350 francs per gemet naar kwaliteit. In het land van Hulst valt de hooi oogst niet mede in die polders, welke veel vocht vragen. Tengevolge van het droge voorjaar is er het jongere onder gras niet tot voldoende ontwikkeling gekomen, waardoor op vele velden de helft niet is gemaaid van hetgeen het langere oude gras zou doen verwachten. GOES. Gehuwd 16Abraham van Hee 47 j. jm. te Wissenkerke en Corne lia Jacoba Aarnoudse 20 jr. jd. te Goes. 16 en 17 Juli 1914. MIDDELBURG. OndertrouwdP. Luit- wieler j m. 28 j. en A. P. de Steur jd. 24 j. J. J. Gillissen jm. 21 j. en A. P. de Wagter j.d. 19 j. J. L. de Froije jm. 25 j. en J. Semeijn 25 j. L. de Roos jm. 23 j. en P. v. d. Weele j.d. 21 j. GehuwdC. J. Faase jm. 22 j. en M. Wielemaker jd. 23 j. BevallenM. Vader gefe. de Visser d. OverledenJ. Blanker, echtg. v. L. Hage 73 j. Van 116 Juli. KRUININGEN. OndertrouwdJan Ko- mejan, 25 j. jm. en Johanna Adriana Jan sen, 26 j. jd. GetrouwdCornelis de Wee, 24 j. jm. en Cornelia van de Velde, 24 j. jd. Geboren: Dina, d. v. Jacobus Zoete- weij en van Maatje van de Kreeke Arie, z. v. Andries Cornelis Bruinshoofd en van Dina Jacoba GlerumCornelis, z. v. Hubregt Waverijn en Maatje Ste- venseJannetje Leuntje, d. v. Willem van Iwaarden en Jannetje de Roo. Overleden Abraham, '3 j., z. v. Jacob Kievit en Jacoba Huberdina Hoek Jacobus Polderman, 75 j., man van Jo hanna Westveer. Cureghem-Anderlecht, 15 Juli 1914. Ter veemarkt werden aangevoerd 341 ossen fr. 0.95 a 1.22, 326 stieren fr. 0.82 a 1.—1183 koeien fr. 0.75 a 1.—, alles per kilo en levend gewogen. Totaal 1850 stuks. (Msbode.) Middelburg, 16 Juli 1914. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Handel van geen beteekenis. Nieuwe Tarwe f7.75 a f8.—. Officieele noteerixxg van den marktmeester. Boter f 0.67 a f 0.75, voor particulieren f0.76 per kilo. Eieren t 4.10, voor particulieren f 4.50 per 100 stuks. Noteering van denmarktzetter der landb. ver. Boter f 0.67 a f 0.75, voor particulieren f 0.76 per kilo. Eieren f4,10, voor particulieren f4.50 per 100 stuks. (M. Crt.) Zierikzee, 16 Juli 1914. Boter f 0.65 a f 0.69 per KG. Eieren f 1.a f 1.125, kleine Eieren f 0.Eendeieren f0.per 25 stuks. Aanvoer Boter 120 KO. Aanvoer Eieren 875 stuks. Stationstraat L S en 6. Tel. Int. 146. BERGEN-0P-Z00M. Zandsfeenen, SlIJpsteenen, -:- Trottoirbanden, Straatkeien, ent. Groot Magazjjn van in alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. ingevolge artikel 31 van het Wetboek van Koophandel. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's-Gravenpolder zal op des avonds half zeven, in de herberg van dhr. Jacs. Bai, te Kwadendamme, alsnog in het A. voor dhr. A. FRANSE te Kwadendamme, wassende in Vreelandpolder; B. voor de Gebr. RUIJSAARD te Baarland, wassende in Koppenkostenhoek (Baken dorp), gemeente Baarland. zullen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ovezande, des voormiddags te 11 ure in het Gemeentehuis aldaar, trachten Aanwijzing geschiedt op den dag der aanbesteding des voormiddags te 9'/2 uur. Bestek met teekening liggen ter inzage in het gemeentehuis, terwijl door den architect J. W. VAN DE WEERT W.Jz., te Goes, nadere inlichtingen verstrekt worden. voedert men het beste metPaarde- boonen, Haver en Mais, Platteboonen, Lijnkoeken, Lijnmeel, Bertels-koek, Soya- koek en Tarwezemelen, Gerstemêel, Roggemeel, Erwtenmeel, Maïsmeel en Bruinmeel. Lanjjeulele, Middelburg.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3