§4 Zaterdag 18 Juli 1914. Tiende Jaargang. Dit raraer bestaat rat 10 blaflziiden. EERSTE BLAD. BINNENLAND. UIT ZEELAND. De Zuid-Bevelandsche Lokaalspoorweg en de Goesche Raad. HIEOHE iEEUWSCHE (HOW Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 UpKrlliint pllfPn MAANDAG- WDFNSDAG- Pil VRIIOAGAI/OND Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Atzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. IBIWilllllH Ü1!IBI! (lIHHnUHU TlULIIOUHU Bil iMJUHUHlUnU. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór T~~ Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend, half drie en Vrijdag vóór een uur 'snamiddags. Kanfoor V. d. Administratis: Ganzepoorlstraat C 209, GOES Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I gulden bij gulden bij gulden bij gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de H R* R I fl I handen, voeten of oogen. jl B I verlies van een I 11 verlies] I verlies van M R^ verlies van daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 5 IR III Voorts bij ongeneeselijke I Z 11 I hand, voet I R 9 I vaneen I I een M Z 1 eiken anderen GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: %0 %0 verstandsverbijstering; I of oog; I %0 duim; wijsvinger. vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandscbe Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Het ware te wenschen, dat de Goesche gemeenteraad steeds met dezelfde een drachtige samenwerking de belangen der gemeente behartigde, als zij het gister avond deed. Die saamhorigheid, vrij van partijzucht, kwam vooral uit bij de behan deling van het netelige vraagstuk der subsidie voordennieuwenlokaalspoorweg op Zuid-Beveland. Het mag ongetwijfeld niet zondereen huldigend woord worden voorbijgezien dat Burgemeester en Wetheen open oog toon den te bezitten voor, de welvaart van Goes, door aan de subsidie-verleening de voorwaarde te verbinden, dat een be trekkelijk klein gedeelte van bet spoor wegplan, de lijn WolphaartsdijkGoes, worde gewijzigd in een directe ver binding tusschen deze twee gemeenten en niet via 's Heer Arendskerke, om zoodoende zelfs de mogelijkheid uit de wereld te helpen, dat reizigers uit Noord- Beveland, Wolphaartsdijk en omstreken zich naar Middelburg instede van naar Goes zouden begeven door middel van een spoorwegverbinding, waarvan Goes het knooppunt en centrum vormt. Wat echter heeft Goes aan dat centrum, wanneer dat niet tevens beteekent een brandpunt van reizigersverkeer. Dat toch moet den handeldrijvende en neringdoenden stand ten goede komen. De spoorweg is geen pliilantropie maar een zaak, een affaire, zegt men. Accoord, doch waar de onderneemster (de maatschappij) met den aanleg een winstgevend bedrijf beoogt, dus zaken doet, daar mag en kan men het der ge meente niet euvel duiden, dat ook zij zaken doet en zegtals gij, Maatschappij van mij een aanzienlijke som als subsidie vraagt, daar mag ik vragenwat krijgt de gemeente Goes daarvoor, gaat zij er voor zoover dit te voorzien is met uwe exploitatie op vooruit of niet. En waar blijkens de uitlatingen van eenige raadsleden de maatschappij een geheimzinnig en onverklaarbaar zwijgen bewaart omtrent de redenen, die haar nopen tot het vasthouden aan de lijn Wolpliaartsdijk-'s-H.- Arendskerke-Goés, hoogstens eenige vage algemeenheden ten beste geeft, daarbij steeds de uit drukkelijke bedreiging doet lioorenals Goes niet toegeelt, komt er van de heele spoor niets, daar vraagt men zich van de eene zijde af, of een dusdanige hou ding van de maatschappij wij baseeren onze redeneering nog steeds op de uit latingen van sommige raadsleden niet geëigend is om de sympathie van Zuid- Beveland met de nieuwe lokaalspoor te doen verminderen wij houden hier in Nederland nu eenmaal niet van dreige menten terwijl van de andere zijde de misschien booze gedachte post vat, of de maatschappij allicht tracht om door een, wij zeggen niet autoritair, maar ultra-beslist optreden tegenover de ge meente Goes, de voornaamste der sub sidiegeefsters, zich een toestand te schep pen, waarin voortaan het „nous traitons chez vous, de vous, sans vous" de eenige richtsnoer harer daden is. ij kunnen zoo iets niet gelooven van do maatschappij voor wij het zien maar wij kunnen ook begrijpen, dat een gemeente op zoodanige wijze voor de vraag geplaatst: zal ik al dan niet subsidie verleenen aan de maatschappij, voet bij stuk houdt en met baar eigen belanden voor oogen eerst duidelijk en zeker wil weten, waarom de maatschappij de in williging weigert van een conditie, aan de gemeentelijke subsidie verbonden, die geen levensbelang van den spoorweg raakt, noch een ruïneuze stoornis brengt in de berekeningen der maatschappij. Wij juichen dus het bemiddelings voorstel Dekker, zoo eendrachtig door den ganschen raad ondersteund, van harte toe. Moge de maatschappij be denken, dat klaarheid, volle klaarheid over haar plannen en bedoelingen zoo wel haar onderneming als het groote belang, dat én Goes èn Zuid-Beveland bij den Spoorweg hebben, ten goede komt. Spliinxen behooren tliuis in Egyp te, hier, in Nederland geldt het„Recht door zee". De Haagsche tramstaking duurt, voort al loopen dan ook trams op enkele lijnen, b.v. 8 en 13 en de tiam Den Haag-Delft. Ten stadhuize had Donderdag een bespreking plaats tusschen den burge meester eenerzijds en de afgevaardigden der drie organisaties (van elk2Janderzijds. Door de ^afgevaardigden werd bereid willige schikking van het conflict aan geboden de maatschappij moet echter bereid zijn met de organisaties te willen onderhandelen op voet van gelijkheid. Het onderhoud ten stadhuize duurde een uur. 's Avonds had in het gebouw van den R K. Volksbond een drukbezochte ver gadering {flaats van stakend personeel onder presidium van den heer van Delft. Sprekers waren de heer v. d. Voort Van Zijp, lid der Tweede Kamer (Anti- rev.), Hoejenbosch (S. D. A. P.) lid van den Haagschen Gemeenteraad en Wesse- ling (R. K.) lid van den Haagschen gemeenteraad. Wij kunnen alles niet in bijzonderheden weergeven, alleen uit de rede van den heer v. d. Voort stippen wij eenige punten aan, die ons belangrijk voorkomen., vol gens het verslag in „De Maasbode". Spreker herinnerde aan de poging drie jaar geleden door hem met den lieer Wesseling ondernomen, om de organi saties erkend te krijgen. Dat bezoek was een teleurstelling en reeds toen vreesde spr., dat het te eeniger tijd tot een uit barsting zou komen. Zelfs nu nog weigert de directie de organisaties te erkennen. Blijf staan, zegt spr., want liet is niet onmogelijk, dat we nog niet met de laatste troef van de directie te doen hebben. Spr. hoopt, dat de stakers ook van de zijde der christenen steun zullen ont vangen voor hun rechtvaardigen strijd. Hij had ongeteekende brieven ontvangen, waarin elke staking uit den booze ge noemd wordt. Anderen achten een strijd op een openbaar vervoermiddel als de tram niet geoorloofd. Die opvattingen bestrijdt spr. Wenschelijk acht spr. het, de pogingen van den burgemeester aan te grijpen. Dat het den burgemeester ernst is, gelooft spr., doch van de directie gelooft hij dat niet. Spr. hoopt, dat de auto's heden geen succes zullen hebben en de strijd door allen als één man zal worden voortgezet. (Langdurig applaus.) De z.g. laatste troef der directie is haar aanbod om bestuurders en conduc teurs, die dienst willen doen, met een auto af te halen. De komst van 30 nieuwe stakers ter vergadering verwekte veel geestdrift. Volgens den lieer Wesseling staat de zaak der stakers er schitterend voor. Goes. Gemeenteraadsvergadering op 16 dezer, des avonds te 8 uur. Voorzitter: de heer Do Beaufort. Aanwezig alle leden. Na goedkeuring der notulen werd do navolgende agenda behandeld: 1. Ingekomen stukken; 2. Aanvragen om afschrijving van belasting; 3. Het uit geven van gemeentegrond in erfpacht aan de firma J. Dekker en Zoon, handelaarster in. bouwmaterialen te Goes; 4. Het verlee nen van eene gratificatie aan den Ge meente-Bouwmeester, voor het verrichten van. buitengewone werkzaamheden aan di verse gemeentewerken in de jaren 1912 en 1913, waarvoor door hem tevens extra kosten zijn gemaakt, door het in dienst nemen van door hem betaalde hulp; 5. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning wijk B, no. 121, bocht van Guinea; 6. Verzoek van P. L. Buitendijk on J. M. van Riet, om aanwijzing van rooilijn voor te bouwen woonhuizen aan den Straatweg naar Kloetinge op de per- ceelen, kadastraal bekend gemeente Goes, sectie B, no. 701/703; 7. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de avondschool voor ambachtslieden, ter voorziening in de vacature van den heer Ittmann. Voorgedragen wordt de heer J. P. Croin te Middelburg; 8. Af- en. over schrijving van posten op de gemeente- begrooting voor 1914; 9. Ie. Suppletoir kohier van hondenbelasting, dienstjaar 1914; 10. Adres van Mej. P. A. Snoep, houdende verzoek om eervol ontslag als Hoofd der Openbare Meisjesschool, we gens benoeming tot hoofd eener school te Gouda; 11. Herbenoeming van den heer A. F. Lasonder, als gemeente-geneesheer, voor het tijdvak van 1 Januari 1915 tot 1 Januari i918; 12. Aanbieding der ge meente-rekening over 1913; 13. Overeen komst met de gemeente Kloetinge, tot het leveren van gas aan die gemeente; 14. Verzoek om subsidie te verleenen aan de N. V. Spoorwegmaatschappij „Zuid- Beveland"; 15. Rekening van het Burger lijk Armbestuur over het jaar 1913; 16. Voordracht, van twen leden voor het Col lege van Zettere wegens de periodieke af treding van de heeren P. A. de Ligny en A. E. Janssen; 17. Verzoek van den heer M. de Bokx om afkoop van jacht- recht; 18. Vaststelling le Suppletoir ko hier van den Iloofdelijken Omslag, dienst jaar 1914. f. Ingekomen stukken: a. Goedkeuring der raadsbesluiten dd. 22 Juni 1914, no. 4 a en b, tot wijziging der gemeentcbegrooting voor 1913. b Goedgekeurd 2e suppletoir kohier van schoolgeld voor school A, cursus 1913—1914. c. Verslag omtrent do havenwerken in 1914 d. missive van Gedep. Staten van Zee land, houdende niet goedkeuring van het. raadsbesluit dd. 14 Mei 1914, no. 10, betreffende afwijzende beschikking op het adres van den heer H. Dronkers, om teruggaaf van gestorte pensioengelden. (Naar aanleiding dezer missive stelt de voorzitter aan den raad voor aan adres sant do gestorte gelden terug te betalen, wat wordt goedgevonden.) e. Goedkeuring van het raadsbesluit dd. 22 Juni 1914, no. 5, betreffende rui ling van grond imet het Leger des Heils. f. Goedkeuring van liet raadsbesluit dd. 22 Juni 1914, no. G, betreffende on- derhandsche verpachting van gemeente grond aan S. Boone te Goes. g. Adres van de Vereeniging „Schutte- vaer" houdende verzoek om stoppalen te willen plaatsen bij de brag te Wil- helminadorp. (Hieraan wordt reeds voldaan door de directie van den Wilhelminapolder. Het adres was abusievelijk gezonden aan den raad dezer gemeente). Do punten 2, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 15, 16 en 17 worden zonder discussie en zonder hoofdei, stemming door den raad aange nomen. In de vacature Ittmann (punt 7 der agenda) wordt voorzien door de verkie zing van den heer J. P. Croin, te Mid delburg, die met algemeene stemmen wordt benoemd. Aan mejuffr. Snoep (punt 10 der agen da) wordt tegen 1 September a. s. eer vol ontslag verleend. De heer dr. A. F. Lasonder wordt her benoemd als gemeentegeneesheer (punt 11 der agenda.) met 7 stemmen, tegen 3 Man co's, 2 stemmen op dr. v. d. Harst en 1 stem. pp dr. Koenen. Punt 3 lokte eenige gedachtemvisseling uit. De heer Dekker had liever gezien, dan B. en W. niet gekomen waren met een bod van 25 a 30 ets., maar met een beslist bod van óf 25 óf 30 ets., wijl het in den aard der zaak ligt, dat de aanvrager het voor hem voordeeligste bod aanvaardt. De heer Temperman meende, dat we gens een vroegere uitgifte van erfpacht aan de overzijde der liaven en ook wijl het hier handelsterrein gold, best een prijs van f 0.40 kon worden gevraagd. De heer De Witt Hamer antwoordde hierop, dat die hoogere prijs (trouwens bij publieke verpachting door opgaven van aanvragers onderling gemaakt) hoezeer ook een voordeel, toch een nadeel heeft gebracht, wijl thans op de voor dien prijs verpachte terreinen onaesthetische lood sen en bergplaatsen zijn verrezen, die de haven ontsieren. Weigert de firma Dekker, van wie zoo iets niet te vreezen is, f0,40 te "betalen, dan moet een pu blieke verpachting volgen en stelt men zich aan hetzelfde onaesthetische euvel bloot. Terwijl de heer Temperman zijn mee ning handhaaft, brengt de heer Dekker de overweging naar voren, dat wij de goede, degelijke firma's ter wille moeten zijn en hier dus moeten blijven bij den normalen prijs door B. en W. voorgesteld, n.l. f 0.25.1) De heer Fransen van de Putte is van oordcel, dat de raad «ran den door B. en W. genoemden standprijs, maar geheel vrij, de som kan bepalen onder welke zij den grond in erfpacht wil geven. De heer Kakebeeko stelt voor f0.30 te bepalen, het maximum door B. en W. voorgesteld. Dit voorstel in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen (tegen Dekker, Donner, v. d. Bout, Do Witt Hamer, Fransen v. d. Putte, Pilaar). De conceptovereenkomst met de ge meente Kloetinge voor het leveren van gas door Goes aan die gemeente, was door do lieeren raadsleden naarstig bestudeerd, wat bleek uit de verschillende opmerkin gen, die de heeren De Paauw, Pilaar en Hollmann ten beste gaven ter verbetering en verduidelijking van het ontwerp. Van den heer Pilaar waren de opmerkingen, gegoten in den vorm van amendementen, schriftelijk aan de raadsleden uitgereikt, waarvoor genoemde heer zijn erkentelijk heid uitsprak. Tocli waren de opmer kingen zoo goed «als «alle van onderge schikten aard en werden deels als defi nitieve verbeteringen in het ontwerp aan gebracht, deels na gehoorde explicatie van leden der gascommissie of van den direc teur der gasfabriek, die ter raadszitting aanwezig was tot het geven van advies,, voor kennisgeving «aangenomen. Aange merkt «als van eenig belang zij, dat na een desbetreffende opmerking v.nn den heer De Paauw over «art. 3 der overeen komst, na vrij drukke discussie een voor stel van den heer Donner werd aange nomen, waarbij de garantie door Kloe tinge te betalen voor nieuwen buisaan- leg zal bedragen f50 voor 30 M. en voor eiken Meter daarboven fl.70 per M. Het door ons gespatieerde maakt do toevoeging uit, door den heer Donner voorgesteld. Ook werd na lang© discussie over het al of niet bepalen van 1 Januari 1915 als datum van gaslevering met 12 tegen 1 stem (die van den heer Dekker) besloten op voorstel van den heer Pil.oar art. 16 te wijzigen en aldus te lezen: „Deze regeling z«ol geacht worden to zijn vervallen, wanneer niet binnen een maand na den dag in art. 4 genoemd, door de gemeente Goes gas wordt ge leverd in de gemeente Kloetinge". N.B. In «art 4 wordt gesproken van een door Kloetinge en Goes in onderling over leg te bepalen dag v.an gaslevering, zoo dra de gaheele aanleg gereed is. De op merking van den gasdirecteur, don heer Teneinde misverstand te voorkomen, zij aangemerkt dat de lieer Dekker, de woordvoerder over dit punt. is de heer A. S. J. Dekker, de paclitaanvrager daarentegen een geheel andere, nl. de firma J. Dekker en Zoon. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 Juli: Zwakke tot (matigen wind uit Westelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Wei nig of geen regen. .Weinig verandering van temperatuur. Bonthuis, dat reeds eerder officieus gas zal worden geleverd, bleek met de op vatting van bovengenoemde wijziging niet te strijden, wijl de door Kloetinge en Goes te bepalen officieele d.ag van gas levering bedoeld wordt als (lie waarop het garantiejaar wordt gerekend een aan vang te nemen. De goheele overeenkomst werd dfiarop door den raad met algemeene stemmen, aangenomen en bracht de heer Pilaar èn gascommissie èn gasdirecteur hulde voor do coulante wijze, wa«arop zij deze reeds zoo vaak ter sprake gebrachte kwes tie hebben opgelost. De raad juichte deze woorden toe. Hoe belangrijk ook de zoo juist genoem de zaak voor Goes is, nog belangrijker is hetgeen in punt 14 der agenda aan den raad ter overweging en beslissing werd voorgesteld, n.l. het geven van eene sub sidie (f900 por jaar gedurende 20 jaar, dus in het geheel f18000) aan de „N. V. Spoorwegmaatschappij Z ui d- B e v e 1 a n d" voor hot aan te leggen cein- tuurnet op Zuid-Beveland met Goes als knooppunt. Volgens het onzen lezers bekende plan van dezen lokaalspoorweg, loopt er een lijn van Wolphaartsdijk naar 's Heer Arendskerke tot op een halve K.M. af stand Yan het station en buigt zich dan om naar Goes, loopende ten noorden van do bestaande spoorbaan. Nu stelden B. en W. van Goes aan den raad voor om de gevraagde subsidie slechte te verleenen onder voorwaarde, dat de lijn WolphaartsdijkGoes rechts treeks, d.w.z. langs de z.g. Tiende Schuur zou worden aangelegd en niet via 's Heer Arendskerke. Over dit punt nu liepen de debatten, geopend door den heer De Paauw met de vraag, waarom B. en W. er zoo op ptonden die lijn te willen wijzigen, welke vraag ook door don heer Riseh werd geda.an, die er nog deze vraag aan toe voegde: is er kans, dat wanneer wij de subsidie niet verleenen, tenzij on dei' de door B. on W. genoemde voorwaarde, de geheel© spoorweg wegblijft? In dat geval zou de beer Risch, gezien het groote belang, dat Goes toch in allen,geval le bij dien spoorweg heeft, den raad wil len adviseeren zich toch niet blind te staren op dit eene punt en te bedenken, dat men om wille van 't misschien betere, het werkelijk goede niet mag in de waag- sch.aal stellen. De voorzitter antwoordde béide heeren met le zeggen, dat, zooals nu de lijn Wolphaartsdijk—Goes ontworpen is, er ge vaar bestaat dat velen, zoo niet de mees ten, te 's Heer Arendskerke aangekomen, naar Middelburg in stede van naar Goes zullen gaan. Door Wolphaartsdijk rechts treeks met Goes te verbinden, noodz.a- ken wij de menschen eerst naar Goes te komen. De heer De Witt Hamer voegt hierbij, dat de heeren van de maatschappij in hun brief zelf toegeven, dat de ver binding Wolphaartsdijk's Heer Arends kerke de reis naar Middelburg vergemak kelijkt. De heer Dekker begon met te zeggen, d,nt Goes er wel eens van verdacht is geworden Voor tramplannen op Zuid-Beve- land niet al te veel te gevoelen. Wat hiervan zij, zeker is, dat ten opzichte dezer tram-(lokaalspoorweg) plannen met Goes te weinig rekening wordt gehouden. Daarna ontvouwde- hij in den breed©, dat wij met dit plan niet het goede voor het hetere, zooals de heer Risch wil, maar bepaald het voel slechtere krijgen voor Goes. Reeds is hot voor de Goesche mid denstand een hard gelag te moeten er varen, dat een groot, deel van het Goe sche publiek voornamelijk de betere stand

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1