ES Gzn. E lull «l lull xr DU ZO irer lewijn ac puren. ihampagne in etc. lijke iofabriek taatsloterij. IX-, OS No. 83. Donderdag 16 Juli 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. gunstig bekende |s voor Buitenlandsche voorraad IOTDIENST Botterdam en terdam, de Ruyter en Goes. IACHT Goea—Dordf— je rela, f 1, retour f 1.59. IELBURG. VERT ïn en houtsoor- >lgens gegeven :en en teekening. Welk weder zullen wij hebben? EN DETAIL. G, DAM G 29, 100mboo ten ES n. ROTTERDAM: lli 's morgens 4 u. li 's morgens 5 u. :li 's morgens 8 u. \MWoensdagmiddag, TTERDAM n. GOES: lli 's avonds, ili 's avonds, lli 's avonds. ID AM naar GOESi biddag 2 uur. tterdam, Haring- te bekomen te Goes C. MONHEMIUS, te eren BOUMAN Zn., bij de heeren J. B. DEFAIS en te Rot Stocanboot-Reederij v/h SCHUIJT. a ■iftelijke garantie, uiden Medaille We lling Geni. eur A. E. JANSSEN, irkt te Goes, maakt de LOTEN verkrijg- dat de trekking be- gst van bet bedrag rordt bet verlangde iden. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Alzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór linll drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v- d. Administratis: Gangepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de B p* gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl I II I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 II I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de I f gulden bij gulden bij gulden bij P> jij Mak I I verlies van een jl I I verlies] I I verlies van M Lu „HoUandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Prins Hendrik te St. Petersburg. Reuter seint uit St Petersburg d.d. 11 Juli: De kruiser „Zeeland", met Prins Hen drik der .Nederlanden aan boord, is heden de Newa opgeloopen. De prins werd door grootvorst Andree Wiadimirowitch en door den Minister van Marine begroet, en voer met hen naar den steiger, waar Z. K. H. duor de leden van bet Reder- iandscho gezantschap werd ontvangen. Daarop begaven de Prins en de Groot vorst zich naar Tsarskoje Seio, waar de Prins zijn intrek neemt in het paleis van zijn zuster, de grootvorstin Maria Paulowna. De keizer en de keizerin ontvingen Prins Hendrik der Nederlanden. Ra de ontvangst had een dejeuner plaats,"waar aan ook de kinderen van den keizer, de grootvorstin Maria Paulowna en het ge volg van den Prins deelnamen. De Haagsche tramwegstaking duurt voort. De Duitschers die op de hier en daar zeer schaars loopende trams dienst doen, zijn in alle stilte door de tramdirectie in Duitschland aangeworven van een anti-socialistische vereeniging, die voor z.g. „stakiugbrekers" zorgt. Deze ongeschoolde krachten worden nu op de remiseterreinen in het rijden ge oefend. Over het algemeen is liet publiek deze vreemdelingen niet welgezind. Zoo wel Zondag als Maandag zijn in Den Haag door lieden, belust op herrie en schandaaltjes, relletjes op touw gezet, die in den avond tot ernstige rustversto ring aanleiding gaven, zoodat de politie genoodzaakt was hardhandig in te grij pen. Zoo seinde men ons gisteren uit Den Haag: Maandagavond zijn weer eenige onge regeldheden voorgekomen in den omtrek vau het Plein. Ze werden veroorzaakt door een bende kwajongens, nietswaar dige straatslijters, en andere elementen, tuk pp een relletje, lieden waarvan het slechts te betreuren is, dat politie en marechaussee's niet nog veel krachtiger tegen hen optreden. Hoewel de trams niet reden, was er een dichte menschen- niassa's op het Plein, die niet heen wilde gaan, zoodat de politie tenslotte wel han delend moest optreden. Langs de Hee renstraat en Korte Poten werd do massa teruggedreven door de charges met den blanken sabel van de politie en mare- chaussee's. Eenige der belhamels kregen sabelhouwen en begonnen met steeneu te werpen. De politie veegde hierop de Heerengracht schoon, onder het lossen van verscheidene revolverschoten in de lucht, hetwelk een groote opwinding onder het publiek scheen te veroorzaken. Men drong later opnieuw op, zoodat wederom moest worden gechargeerd. Ook Dinsdagavond moest de politie liet Plein, het (Spui en de aangrenzende st-aten doen ontruimen. Van de tramwagens, die Zondag gt- reden hebben, zijn de ruiten ingeworpen. De stoomtram Den HaagDelft rijdt met zeer groote tussclienpoozen en onder gewapend geleide. Toch wist men ook bij die tram ruiten stuk te gooien. Aan al deze relletjes hebben de stakers geen schuld, zij keuren deze af en pro- testeeien er tegen. De president-commissaris van de tram- wegmaatschappij, mr. D. van Houten, heeft in een persgesprek een zeer ge flatteerd beeld gegeven van den z. i. bij zonder goeden toestand van het personeel in dienst der maatschappij. Het anti revolutionair Kamerlid v. d Voort van Zijp, die niet aarzelde te verklaren, dat deze staking hem bijzonder sympathiek is, heelt in de „R. Haagsche Courant" de beweringen van mr. Vau Houten aan een duchtige kritiek onder worpen. Aan liet slot van zijn kritiek zegt hij: „Het loon, dat gij aan uw personeel uitkeert is onvoldoende." De heer van der Voort van Zijp wraakt tenslotte sterk de minder tegemoetko mende houding van de Directie en den Raad van Beheer. In een onderhoud dat de burgemeester van 's Gravenhage met de heeren bestuur- deren van de Tramwegmaatschappij Dinsdag ten stadhuize heeft gehouden, moeten de heeren hun hooghartige hou ding voor een gedeelte hebben laten varen, en zich tot eenig toegeven bereid verklaard. Bij het stakend personeel komen voort durend giften in. De orde wordt dooi de organisaties tot op heden zeer goed gehandhaafd. Nationaal Congres van Roomsch-Katholieke Jongenspatronaten. Dit congres, het eerste van dien naam in. ons land, is Dinsdag te Utrecht ge opend in „Tivoli", bijgewoond door ka nunnik Do Wit te Utrecht, als vertegen woordiger van het doorluchtig episcopaat, mr. dr. Kooien, lid der He Kamer, als vertegenwoordiger der regeering. Ook was aanwezig pastoor Carl Mosterds van Düs- seldorf, namens het Verbond der Katho lieke Jongelingsvereenigingen in Duitsch land. Het Congres-Comité bestaat uit 2 afge vaardigden van elke Diocesane Federatie. Het bestuur werd gevormd door de zeer- eerw. heeren W. v. Stee, rector, Voor burg, voorzitter, W. H. de Grijs, pastoor, Assen, secretaris en den weled. heer J. B. Otten, Arnhem, penningmeester. Aan het Congres is verbonden eene tentoonstelling van werkstukken door Pa tronaatsbeschermelingen vervaardigd, tee- keningen van Patronaatsteekenscholen en hulpmiddelen voor hot Patronaatswerk. Te 10 uur werd in de O. L. Vrouwe- kerk aan de Bildstraat een H. Mis opge dragen om Gods zogen over het patro naatswerk af te smeeken, welke werd opgedragen door den hoogeerw. zeerge- de heer Mgr. dr. H. J. Th. Brouwer, vicaris-generaal van het aartsbisdom. Pastoor Meulemaii, voorzitter van de plaatselijke congrescommissie, sprak te kwart na elven een welkomstwoord, ter wijl de eigenlijke openingsrede werd ge houden door mr. P. Aalberse over „De zorg der Katholieke Kerk voor de school vrije jeugd". De rede werd zeer toege juicht. Rector van Stee deelde in zijn ope ningswoord het een en ander mede over het patronaatswezen in Nederland, hoe in Haarlem en Utrecht de eerste pogingen werden gedaan, een bond werd opgericht en hoe de andere bisdommen volgden, zoodat thans 210 patronaten met 16,000 beschermelingen bestaan; wat nog te wei nig is, gelet op de 1100 parochies in ons land. Aan 't eind dezer ochtendbijeenkomst spraken de verschillende afgevaardigden, o. a. mr. dr. Kooien, de Regeeringsver- teganwoordiger, die zjjn beste wensehen voor het weislagen van dit congres uitte. De Duitsche afgevaardigde bracht de broeder-groeten van over de grenzen over. Een knapenkoor zong liederen tusschen de redevoeringen door. Aan Paus en Koningin werd een tele gram van hulde gericht. In de iniddagbijeenkomst deed kanunnik De Wit, deken van Utrecht, eenige mede- deelingen over de aansluiting der patro naten hij de R. K. vakvereenigingen. Kapelaan A. v. d. Venne uit Roermond hesprak de organisatie der R. K. maimer lijke schoolvrije jeugd, terwijl pater H. Blanken uit Roermond een inleiding hield over de oprichting en inrichting der R. K.-joirgenspatronaten. De avondvergadering werd bijgewoond door mgr. dr. H. J. Th. Brouwer, vicaris- generaal van het aartsbisdom, die dooi den voorzitter welkom werd geheeten. Me- dedeeling werd gedaan van een ingeko men telegram van dank van de Koningin Voor het aan haar gezonden telegram, van hulde. Pastoor W. H. de Grijs uit Assen, secre taris van het centraal comité, gaf een uitvoerig verslag van den stand der R. K. Jongenspatronaten. De heer Wirtz uit Utrecht hield een bespreking over de tentoonstelling. De bekende varende zangers, de heeren Goossens en Galesloot, droegen liederen voor. De samenkomst was druk bezocht. Wij hopen gelegenheid te hebben in een volgend nummer op dit belangrijk congres terug te komen. Middenstandscongres. Het elfde Middenstandscongres is he denmorgen te Dordrecht te 9 uur geopend door den voorzitter den heer J. S. Meuw- sen. Over de voorgestelde statutenwijzi gingen sprak hij in dezer voege: De wijzigingen in de statuten zijn van zeer principieelen aard, daar zij van den Bond een geheel ander lichaam maken dan hij tot dusver was. Welke een ar- arbeidsveld ligt er voor onze groote or ganisatie dan voor U allen open, doch ook zal dan van U allen een hoog ver heven eendrachtige samenwerking ge vorderd worden om allts te bereiken, wat voor onze organisaties mogelijk is. Zooals gij weet, streeft het Bondsbestuur er reeds lang naar, een instelling in het leven te roepen, waardoor liet mogelijk zal zijn aan klein industrieelen wien daartoe de noodige fondsen ontbreken voorschotten te verstrekken, tot het ver krijgen van moderne machines en werk tuigen voor hot kleinbedrijf. Doch steeds stond men voor het feit, dat de statuten het niet toelieten, dat de Bond op derge lijke wijze in liet belang van den Mid denstand optrad. Ik geloof niet, dat het noodig is hier te zeggen, dat de Bond de bevoegdheid tot het stichten van in stellingen, welke in het belang van den Middenstand zijn, moet bezitten, om zijn grootsche taak naar behooren te vervullen. Schaepman-hulde. Maandagmiddag had bij het monument te Rijsenburg wederom de hulde plaats, welke daar sinds eenige jaren op dezen dag door een aantal vrienden en vereer ders van Wijlen Mgr. Dr. H. J. A. M. Schaepman aan diens nagedachtenis wordt gebracht. Een frissche krans werd bij het monu ment neergelegd,, terwijl Mr, Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer, de herinneringstoespraak hield. („O.") Nederlanders te Rome. Dinsdag 7 Juli promoveerde summa cum laude de ZeerEerw. Pater Dainen C. s.s. R., als doctor in het Kanonieke Recht aan het Pauselijke Ltonijnsch College. Donderdag 9 Juli behaalde dr. Lemmens dezelfde onderscheiding bij zijne promotie in het Romeinsche Recht aan hetzelfde gesticht voor hoogere studiën. Dr. Lemmens, die in den laatsten tijd Vic.-Rector der Anima was. promoveerde reeds eenigen tijd geleden in het Kano niek Recht. (Centium.) Begrafenis Overste Thomson. Dank zij de voorspoedige reis kwam liet Nederiandsche oorlogschip „Noord- Brabant" Dinsdagavond om kwart na vijf uur te IJmuiden aan, met aan boord het stoffelijk overschot van den te Durazzo gesneuvelden overste Thomson, wiens dood een groot verlies, wiens no bele plichtsbetrachting een niet minder groote eere is voor liet vaderland. Toen het schip in de groote sluis lag, had het gemeentebestuur van Velzeu de eer liet eerst op Nederlandschen bodem den overledene een liuldebewijs te brengen in den vorm van een palm tak met Tinten in de kleuren der gemeente (geel en blauw), dien zij op de kist legden, welke op het achterdek stond, gedekt en omringd met de I ransen van vorst Wilhelm, den Oostenrijkschen ge zant te Durazzo, de Holl. officieren in Albanië en de officieren van de „Noord- Brabant". De broeder des overledene, kapitein Thomson, bedankte voor de hulde. Vanmorgen arriveerde de „Noord-Bra bant" met zijn droeven last aan den kop van de Handelskade te Amsterdam waar een rouwpaviljoen was aangebracht. Daar werd onder treurmuziek de kist op den katafalk geplaatst, gedekt door de Nederl. vlag, sabel, kepi en ridder orden van den overledene. In het paviljoen bevonden o. a. zich de weduwe en dochter van den overledene. Door vele militaire en civiele autori teiten werd hier het woord gevoerd, o.a. door den Minister van Oorlog, den com mandant van het veldleger en door Mr. De Meester namens de Unieliberale Kamerfractie. Na de redevoeringen volgde de krans- leggiug, allereerst door majoor Ridder v. Rappardt namens de Koningin, en door kapitein Thomson namens Prins Hendrik, daarna door particulieren en corporaties, waarna de kist werd overgebracht naar den lijkwagen door 14 onderofficieren, terwijl 4 kolonels als slippendragers fungeerden, alles onder treurmuziek en militair saluut van het begeleidingsde tachement. Vele corporaties volgden in den stoet, die langs de opeengepakte menschenmassa naar het Centraalstation ging, waar de kist in den rouwtrein werd geplaatst. De bevelhebber, luite nant-generaal Buhlman, begeleide Me vrouw Thomson naar den trein, die om 12.19 uit de hoofdstad vertrok. Men seint ons kort voor het afdrukken van ons blad uit Groningen. Te 3 uur 55 min. kwam hier de rouw trein uit Amsterdam aan. Generaal Buhlman die was meegereisd, droeg hier het lijk aan de familie over, waar- nadoor de overvolle straten de begrafenis stoet koers zotte naar de Zuiderbegraaf plaats. Ridders der Militaire Willemsorde waren hier de slippendragers. Het vuur- peleton stond onder commando van kapitein De Bas. Zeven volgrijtuigen werden opgemerkt en een volgwagen voor de kransen. De vorst en vorstin van Albanië hadden ieder nog een groote krans doen zenden met hun na- uien op de linten. Onderweg werden nog vele kransen aangeboden. Op de begraaf plaats werd namens het 12e regiment Infanterie waartoe de overledene be hoorde, gesproken door Luitenant- Kolonel Staal. Tijdens den rit Amsterdam—Groningen werd door militaire detachementen te Amersfoort, Harderwijk en Zwolle tijdens de enkele minuten oponthoud op de perrons eerbetoon gebracht aan 't stofl'elijk overschot van den overledene. Goes. Zondag 12 Juli vergaderden de leden der St. Josefsvereeniging op de bovenzaal van dhr. Hoogesteger. Aanwe zig waren 38 leden. Na het openen der vergadering werden de notulen voorge lezen, welke iu orde werden bevonden, vervolgens werd door den Penningmees ter rekening en verantwoording gedaan van het vorig kwartaalhierin bleek ont vangen te zijn de som van f99,85, de uitgaven beliepen f54,30, alzoo werd een bang saldo verkregen van f 45.55. Daar er verder niets aan de orde was, werd do vergadering onder dankzegging aan de opgekomen leden na een kort verloop gefloten. Middelburg. In den nacht van Zater dag op Zondag werd door de politie een man bekeurd wegens het rijden zonder licht op een rijwiel. Hij gaf op: te heeten H. IC., een nader Onderzoek bracht ech ter aan het licht, dat hij H. v. d. B. heet, zoodat ook verbaal wegens het op geven van een valschen naam zal wor den opgemaakt. Het programma van de carillonbè- speling op morgen luidt als volgt: van 12 tot 12.15 uur 1. Gavotte Louis XIII; 2. Koor uit Lucia di lammermoor, Doni zetti; 3. Lied uit „Der Waffensehmied", Lortzing; van 12.15 tot 12.30 uur 4. Duet; 5. Menuet; 6. Standqhen uit de Verwachting tot den avond van 16 Juli: Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen. Meest zwaarbewolkte lucht. Aan vankelijk waarschijnlijk regen- of onweers buien. Later opklarend. Koeler. opera Don Juan, Mozart; van 12.30 tot 12.45 uur 7. Nocturne Chopin; 8. Gebirgs- lied van Darr; 9. Aha Mazurka van Morks; van 12.45 tot 1 uur 10. Les Moutons Ga votte Martini; 11. a. .Les Adieux, b. Ber ceuse, beide van Weber en 12. Fransche Volkslied Rouget de i'Isle. Vlissingen. Door een Duitscher is bij de poiitie aangifte gedaan, dat hem bij liet baden in de dumen een gouden horloge en een portemannaie met geld zijn ont stolen. DeEngelsclie kerk alhier, die sinds 5 Januari van dit jaar in gebruik is ge nomen, heeft een belangrijk geschenk ont vangen. De heer Leverson Go wer te Lon den was door aankoop in het bezit geko men van een antiek marmeren doopvont. Door bemiddeling van den heer P. de Bruyne, den Engelschen vice-consul te Middelburg, bood hij de vont aan de Engeische gemeente aldaar, die gecombi neerd is met Vlissingen Men bestemde de vont voor de nieuwe kerk alhier. Voorwaar een mooie aanwinst. Vereeniging van Gasfabri- kanten in Nederland. In verband met de vergadering van gasfabrikanten in het Badhotel te Vlissin gen is in de veranda van het hotel een kleine tentoonstelling van artikelen betrekking hebbende op het gasverbruik ingericht. Er wordt geëxposeerd door de firma Heijlbron gaskomforen systeem „dr. Goldberg", verder de ,01so spaarbranders, de Sanogres-app;araten voor koken zon der water in zakken of pannen, dooi; de firma S el ten de komforen, die zon der water worden aangebracht en dooi de firma Jan Buttingeir uit Groningen zeer practise!» gaskronen en automatisch aan te steken straatlantaarns. Wolfertsdijk. Vrijdag en Zaterdag 24 en 25 Juli zal de damesvereeniging „Arbeid Adelt" alhier in het veieenigingsgehouw; „T. A. V. E. N. U." een bazar houden, ten voordeeie van het Groene Kr.uis en de wijkverpleging. Ten voordeeie mede yan deze instellingen zal dan verloot worden een op die bazar ten toon te stellen be weegbare pop, gekleed als wijkzuster. (Z.) Maandagnacht te ongeveer half één brak door onbekende oorzaak, in de la ding van het schip „Jacoba" van den heer T. alhier en liggende in de haven aan het Wollertsdijksche Veer, brand uit. De lading, bestaande uit vlas, was in korten tijd één vuurmassa. De 2 op de waterleiding aangebrachte slangen konden niet verhinderen, dat het geheele schip uitbrandde. Niets kon worden gered. Na eenige uren zonk het schip en werd het blusschingswerk door het inspcelende zee water bespoedigd. De materiëele schade wordt door ver zekering gedekt. (Z.) J-l- Zaterdag hield de Handboogso ciëteit „Doel naar Hooger" haar jaar- lijksch concours met de handboog naar den lossen vogel. Hieraan werd deelge nomen door 15 sociëteiten met 73 schut ters. De prijzen werden behaald als volgt: le klepprijs dhr. J. van 't Westeindo van „Victoria", Kwadendarmne; 2e klepprijs dhr. W. van den Dries van „Soranus", Heinkenszand; 3e klepprijs dhr. P. v. d. Bliek van „Zorgvliet", Ellewoutsdijk. De zijvogels door dhr. M. Raas van „Willem Tel II", Ovezand en dhr. A. Rijk van „de Vrije Schutters", 's Heerenhoek. De kallen door de heeren J. Scheele van. „Claudius Civilius" te Ierseke, C. v. d. Bliek, Jacs. Smallegange, beiden van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk eu J. Dobbe laar vau „Willem Tell II", Ovezand.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1