Dinsdag 14 Juli 1914 Tiende Jaargang. No. 82. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratisGanzepoorfsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de f gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m 1% I 11 I handen, voeten of oogen. m B I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, B 11 III Voorts bij ongeneeselijke II I [hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: tjyP verstandsverbijstering; I of oog; ^0 duim; "De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I f 1% gulden bij #lk gulden bij gulden bij P" m I I verlies van een I 11 I verlies] I I verlies van m Lv I Tl I I [hand, voet I E I B I van een BB een M I °f oogB duimwijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens overvloed van nieuwsbe richten heden geen feuilleton. V Al te naïef. Over den befaamden Nathan, oud-bur gemeester van Rome, thans vervangen door prins Prospero Colonna, schreef dezer dagen de „Middelburgsche Courant": „lil de politiek zeer links staande, maakte hij zich tijdens zijn bestuur bij de Katholieken dermate wegens zijn auti-clericaale gezindheid gehaat (Na than is vrij metselaar !J dat de Katholie ken in Amerika besloten het volgend jaar de te San Francisco te houden ten toonstelling te boycotten, daar delta- liaansche regeering hem daarbij tot commissaris had benoemd. De „Middelburgsche'' is hier met haar „vermeende anti-clericale gezindheid" wel wat al te naïef. 't Is toch over heel de wereld bekend, dat er weinig personen worden gevon den die zóó onbeschoft hun Katholieken- haat in het openbaar durven luchten als Nathan het deed in zijn kwaliteit van magistraatspersoon, bij iedere gele genheid, die hij daarvoor kon vinden. Ook weet de „Middelburgsche Courant" wel, dat de Amerikanen te practische zakenmenschen zijn om een tentoonstel ling, waarbij zij belang hebben, te boy cotten wegens de „vermeende anti- clericale gezindheid" van een buiten- landschen commissaris. Men kan er zeker van zijn, dat aan zoo'n boycot de met feiten gestaafde overtuiging ten grond slag ligt, dat die buitenlandsche com missaris, in kwestie monsieur Nathan, door zijn aanhoudende laffe beleedigin- gen van den Paus en den Katholieken godsdienst de achting van elk fatsoen lijk mensch heeft verbeurd. Zijn heen gaan èn als burgemeester van Rome èn als commissaris van Italië bij de Ameri- kaansche tentoonstelling wordt dan ook algemeen als een opluchting beschouwd, zelfs door zijn geestverwanten. Ten slotte willen wij de Middelburg sche vragen of „vermeend e" anti- clericale gezindheid koesteren en lid van de Loge zijn geen „contradictio in terminis" is, zoodat Nathan, als hij vrij metselaar is, dan ook daadwerkelijk anii-clericaai m oe 1 zijn. De Loge toch, hoezeer ook uitwendig pronkend met een apparaat van philantropie en mensclien- nnn, is het lichtschuwe genootschap, dat immer het machtige werktuig bleek in de hand van het anti-clericalisme, om den godsdienst in het algemeen, het Ka tholicisme in het bijzonder een vinnigen krijg aan te doen. En het is verre van vermetel te beweren, dat menige revo lutie, menige bedekte zoowel als open lijke kerkvervolging, menige anti-gods dienstige wetgeving door de opperste machten van troffel en schootsvel wer den gedecreteerd. In dit verband is niet zonder betee- kenis wat wij dezer dagen lazen in een beschouwing over den moord op aarts hertog Frans Ferdinand door de N. Tilb. Courant Het in 191-2 door de „Revue interna tionale des Sociétés secrètes" (deel II p. 788) gepubliceerde woord van een hoog geplaatst vrijmetselaar is duidelijk voor ieder die hooren kan De Aartshertog (Frans Ferdinand) is goed. Het is jammer dat hij veroordeeld is. Hij zal op de tre den van den troon sterven". UKIiCi IK. Pe gpudensporenslag. Zaterdag herdacht het Vlaamsche volk den gouden- sporenslag (11 Juli 1302) nabij Kortrijk, waarin het Franscha ridderleger onder Robert d'Artois werd verslagen door de kerels van Vlaanderen, onder aanvoering van Jan Breijdel, Pieter de Conittck, Jan Borluut (van Gent) en Arnol van Oude naarde. Koning Albert heeft Zondag op de Schelde onder Antwerpen, aan boord van de stoomboot „Stad Antwerpen" de flottilje van de „Jachtclub" in oogen- schouw genomen. II e t m o numen t Qu atr e-B ras. De corr. van de „Gazette de Hollande" te Brussel meldt reeds, hoewel de plannen nog niet definitief vaststaan, het een en ander over het monument. Voor het gedenkteeken zal een buste van den Prins van Oranje zich verheffen. Op den achterkant zullen 7 medaillons worden aangebracht: 5 voorstellend de Belgisch-Hollandsche generaals, 2 voor stellende graaf T'Serclaes en liuit.-gen. De Bas, de beide mannen, die zich zoo hoog verdienstelijk hebben gemaakt, met het opdelven der waarheid omtrent Quatre- Bras uit archieven en documenten. FBtJlM It IJK. De basiliek op Montmartre. Eindelijk, 39 jaren nadat de eerste steen is gelegd, zal binnenkort de H. Hart-kerk op Montmartre ingewijd kunnen worden. Den 17en October, den naamdag van de H. Maria Margaretha, wie vizioenen en stemmen kenbaar maakten, dat zij een kerk moest bouwen op den heuvel van Montmartre, zal de inzegening plaats hebben. Nadat men noch onder Lodewijk XV en XVI. noch onder Napoleon tot den bouw der kerk was overgegaan, machtigde op 23 Juli 1873 de Nationale Vergadering den kardinaal-aartsbisschop van Parijs, Mgr. Guibert, om het terrein voor den bouw van de kerk, dat de minister van oorlog wilde gebruiken voor het aanleggen van een versterking, aan te koopen en de noodige onteigeningen te doen plaats hebben. Twee jaar later werd de eerste steen gelegd. De kerk is in tegenstellingmet de 13d'eeuwsche gothiek der kathedralen van Chartres, Amiens, Rouaan en der Notre- Dame opgetrokken in byzantijnschen stijl. Zoowel steden en dorpen, als een me nigte particuliere personen, droegen bij tot den bouw, welke 40 millioen francs heeft gekost. De H. Hart-kerk, met zijn vele zijkapel len, is geen parochiekerk, doch veeleer een pelgrimsoord. Bijna dagelijks beklim men pelgrims den heuvel, waarop de kerk is gebouwd. Z. E. kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs, zal de wijding verrichten, ge assisteerd door de andere Fransche kar dinalen. („Tijd") OUITSCHIiAN». Het Labarum of vaandel, dat keizer Constantijn na zijn visioen van het zege- teeken des kruizes in de lucht deed ver vaardigen, werd het vorig jaar door keizer Wilhelm in absoluut juiste nabootsing ge plaatst in zijn garnizoenskerk. De Bene- diktijnen van Maria Laach hadden het voor hem vervaardigd. Thans wordt in een particulier tele gram aan „De Maasbode" bericht, dat de Keizer nog zoo'n labarum heeft doen vervaardigen om het den Paus ten ge schenke te geven. Zijn adjudant, graaf Von Spee, zou er reeds mee op reis zijn naar Rome. Nader meldt men: De Paus heeft met groote voldoening 's keizere geschenk in ontvangst genomen en aan Graaf Von Spee een hooge deco ratie verleend. Het labarum is bestemd voor de nieuwe Constantijnsche basiliek. Het bestaat uit een 3 M. langen vaandelstok; aan den top is het omkranste monogram van Christus aangebracht; daaronder hangt, aan een dwarsstok, het vaandel van pur peren goudstof, dat met veelkleurige edel- steenen bezaaid is. j Onder het vaandel bevinden zich de 1 prachtig uitgevoerde medaillon-beeltenis sen van keizer Constantijn en zijn drie zonen. Gevlucht? Den teekenaar „Hansi", die Donderdag door het rijksgerecht te Leipzig tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd, is toegestaan, dat de aan vangstijd van zijn gevangenisstraf tot Dins dagavond is verdaagd, opdat hij zijn va der zou kunnen bezoeken. Men vermoedt intusschen, dat hij ge vlucht is. OOSTKJVR IJK— llOIfi Alt IJK Be bommen, die te Serajewo zijn gevonden en nog gevonden worden, ge lijken sprekend op de Servische hand granaten, die in den jongsten Turkschen oorlog aan de soldaten werden gegeven om ze 'bij bestormingen en bajonetaan- vallen te gebruiken. Zulk een bom heeft men thans ook in het stadspark van Serajewo, vlak bij het paleis der regeering gevonden. In verband met deze vondst is dr. Stevan Popowitsj, geneesheer aan het stedelijk ziekenhuis te Serajevo in hechtenis genomen. Thans zitten reeds 7 personen achter slot en grendel, die allen met bommen of revolvers gewapend tot uitvoering van dan aanslag waren aangewezen en verder een groot aantal medeplichtigen als hel pers hadden. Bestaat van beleg wordt de Sera jewo nog steeds gehandhaafd. De Ser vische families verkeeren in nood, wijl men hun in de winkels weigert iets to verkoopen. De regeering moest reeds tus- schenbeide komen om de Servische fami lies van levensmiddelen te voorzien. Het grootste deel der ongehuwde Serviërs heeft de stad verlaten om. in een vreemd land werk te zoeken. De bewaking is nog altijd zeer streng. Verschillende bladen mogen niet meer verschijnen; hun redacteuren zijn over de grenzen gezet. ALBAI1Ë. Een dubbelganger? Essad Pasja, de onruststoker, wiens streken door wijlen majoor Thomson werden doorzien en die dan ook uit Albanië werd verbannen, is na in Italië mot open armen te zijn ontvangen, naar Parijs gegaan en heeft zich daar aan journalisten uitgelaten over den toestand in Albanië, waarbij hij ge noeg liet merken, dat hij nog altijd de draden van de samenzwering en opstand tegen den vorst in handen heeft. Maar nu loopt in Parijsche bladen het gerucht, dat Essad Pasja, die thans in de 'straten van Parijs wandelt, niet de echte, maar 'n dubbelganger is. De echte 'Essad Pacha zou om ongemerkt naar Con- stantinopél te kunnen ontkomen, een ge wone Pacha van Tirana, die veel op hem gelijkt, met de opdracht belast hebben, haar Parijs te reizen. Niet waar is het volgens den hof maarschalk te Neuwi'ed, dat de vorstin van Albanië op het slot haar intrek zal nemen. Naar Albanië zal zijl echter wel niet terugkeeren, want de toestand van den vorst wordt met den dag hachelijker. 8KB VIE. De Russische gezant aan het Servische hof, Von Ilartwig geheeten, is Vrijdag j.l., terwijl hij op bezoek was bij den Oostenrijkschen gezant, plotseling on wel geworden en overleden. Von Hartwig was de Slavische bewe ging met hart en zieltoegedaan. Algemeen wordt hij gehouden voor den stichter van het Balkanverbond en den aanstoker van den jongsten oorlog met Turkije. Voor de Russische politiek is zijn dood een groot verlies. Dreigbrieven. Naar uit Bejgrado gemeld wordt, heeft kroonprins Alexan der van Servië in de laatste dagen tal van dreigbrieven ontvangen, waarin hij met hetzelfde lot bedreigd wordt als de troonopvolger van Oostenrijk-Hongarije. Dientengevolge heeft de politie te Bel grado de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Kroonprins Alexander, die tot nu toe, alleen door de straten van Bel grado wandelde, wordt thans nauwlettend bewaakt. Eerste Kamer. Bij de behandeling van het wetsont werp, houdende nadere bepalingen om trent den accijns óp den wijn, wees dhr. Hovy in de zitting van Vrijdag er op, i dat dit ontwerp reeds in December 1912 werd ingediend. In het belang der schat kist had men er wel wat meer haast mede kunnen maken, 't scheelt nu reeds 21/2 ton. De Min. van Financiën zeide, dat het ontwerp door alle soliede wijnhandelaren met instemming begroet is. Nader overleg met de Vgreeniging van Wijnhandelaren was oorzaak van de late behandeling, dit had n.l. een wijziging van het ontwerp tengevolge gehad. In zijn repliek zeide de Min. nog de mogelijkheid van een klein export-entrepot voor de wijnhandelaren in de provincie te zullen overwegen. Verschillende ontwerpen werden alsnog aangenomen, waaronder een renteloos voorschot voor den aanleg en de exploi tatie van een spoorweg van Sittard en Heerlen naar de Pruisische grens bij Bo venste Locht en het ontwerp deelneming van den Staat in het kapitaal van een electrischen spoorweg in Zuid-Limburg. Na behandeling der Huishoudelijke ra ming voor 1915 in comité-generaal (totaal f 64.U26,661/2) ging de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen. Bij de Eerste Kamer zijn bij haar uit eengaan op reces nog onafgedaan geble ken de wetsontwerpen betreffendebe palingen in het belang van de personen werkzaam bij het laden en lossen van zeeschepen (Stuwadoorswet)heffing eener inkomstenbelasting enz.; wijziging van de wet op de Bijkspostspaarbank voorziening in de gevolgen van het ge lijktijdig aanhangig maken van een groot aantal beroepen betreffende invaliditeits- rente; wijziging van do Justitiebegrooting voor 1914 betreffende diverse onderwer pen en naturalisatie van verschillende personen. Hofbericht. Na een kort bezoek aan Den Haag tot het houden van besprekingen met ver schillende ministers, keerde H. M. de Koningin Zaterdagavond naar Het Loo terug. Eeredoctoraat. Tijdens de academiefeesten te Gronin gen is door de Universiteit te Groningen aan H. M. de Koningin het eere-docto- raat verleend in de Nederlandsche let teren. Ongesteld. De vice-president van den Raad van State, Jhr. mr. Roëll, is sedert Vrijdag vrij ernstig ongesteld. Staking. Aan de Haagsche tram, die niet in gemeentebeheer is maar door een af zonderlijke maatschappij wordt beheerd is staking uitgebroken onder het perso neel. De staking is uitgeschreven door de verschillende organisaties van Spoor- en Tiamwegpersoneel die daartoe Zater dagnacht vergaderen in het gebouw van den R. K. Volksbond. Volgens den Haagsehen chroniqueur der N. Rott. Crt. is het publiek het personeel gunstig gezind. „Den Haag's sympathie is met de beambten, zoo algemeen en zoo beslist, als liet zelden voorkomtde maatschappij verdient schatten, de loonen zijn zeer laag, de eischen hoogst bescheiden, het Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 14 Juli: Zwakke tot matigen, aanvankelijk veran derlijke, later Zuidelijke tot Westelijken wind. Half tot zwaarbewolkte lucht. Tijdelijk op klarend. Droog weer, behoudens toenemende onweerskans en wat koeler vooral in het Midden en Noord-Oosten. optreden van de vak vereen igingen jegens de hoofden dei onderneming even correct en hoffelijk, als dat van de leden zeil jegens het publiek, meu heeft den werk gever niet onverhoeds overvallen, kortom het Recht staat hier tot nadere en betere inlichting in volle wapenrusting aan de zijde van den werknemer." Marechausséo's zijn ontboden ter be veiliging van eigendommen der maat schappij, die beweert tot geen verdere concessies te kunnen overgaan. De Nederlandsche officieren in Albanië. Te 's-Gravenhage is bij het departe ment van oorlog van generaal de Veer te Valona een telegram ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de officieren Snellen van Vollenhoven, Doorman en Mallinkrodt Vrijdag te Valona zijn aangekomen en dat zij, evenals de andere officieren, zich in goeden welstand bevinden. Overste Thomson f Men schrijft d.d. 1 Juli uit Durazzo aan het „N. v. d. D.' Hedenochtend om 8 uur waren bi; het graf aanwezig alle Hollandsche gen darmerie-officieren, de koning met het geheele hof, de gendarmerie voor zoo ver beschikbaar. Aan het tijdelijk graf sprak een voor naam Albanees uit Valona, den post, waar Thomson het meest heeft geageerd, en zei o.a.„Wij danken het Neder landsche volk voor den grooten man, dien het ons heeft afgestaan, en wij zijn diep geschokt hem u zoo te moeten teruggeven", Langzaam kwam de stoet naar den steiger, voorop de Albaneesche gendar merie, gecommandeerd door een van de twee Albaneesche adjudanten van wijlen overste Thomson. Dan volgden een groot aantal kransen, gedragen door de voornaamste Alba neesche ingezetenen de eerste krans was die van commandant en officieren van H. M. „Noord-Brabant", dan de kist, door 8 gendarmen gedragen, dan de hooge gestalte van den koning, ver volgens de Hollandsche officierengene raal De Veer, majoor Kroon, majoor Roelfsema, de dir. off. v. gez maj. Red- dinigus, kapitein der morechaussée Thomson, kapitein Fabius; daarna het geheele Albaneesche hof. Verder gen darmen en belangstellenden. De geheele stoet telde een 200 a 300 man, behalve de velen, die bij den steiger waren en beter nieuwsgierigen konden hu eten. Daar aan den steiger stonden zeven Hollandsche zeeofficieren 111 zoogenaamd ceremoniëel tenue, dit is lange jas met steek, épauletten en sabel. Drie sloepen lagen langszijde, de binnenste voor de kist, de tweede een groote sloep voor den generaal en de majoors, dan nog een voor de overigen. De kransen wer den in de sloep gegeven. Doodstil water maakte dit alles gemakkelijk. In de sloep staan de roeiers in de houding, met ontbloot hoofd. Zoo óók wij officieren. Dan volgt de kist, gedekt in de sloep door de Nederlandsche vlag, en dan zegt majoor Kroon in 'tFransch, dat de kapitein Thomson eenige woor den wil spreken. Deze zeide ongeveer dit Avant de quitter 1'Albanië, je veux exprimer a Votre Majesté, et a vous, officiers hollandais et a vous, nos camarades albanais, ma grande gra titude. Je remercie infiniment Votre

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1