No. 80. Donderdag 9 Juli 1914 Tiende Jaargang Dit nnmmer bestaat nit 8 Waflziiden. EERSTE BLAD. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. I ZB fl I jhand, voet I B fl 3 fl van een K I een M Z I BINNEN LA HP. Provinciale Staten van Zeeland. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministrateGanxepoortsfraat C 209» GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 8 W* gulden bij verlies van beide 8 gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I handen, voeten of oogen. fl I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 II I Voorts bij ongeneeselijke I Z I fl 8 jhand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: ^0 verstandsverbijstering; %0 of oog; M duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I P" gulden bij 8 gulden bij A 8% gulden bij P* 8% 8 I verlies van een fl I fl fl verlies] fl I verlies van m I °f °°g I %0 duim%M wijsvinger. vbp gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BERICHT. Wegens overvloed van adverten tiën moeten de rubriek Buitenland en een gedeelte der rubriek Recht zaken tot een volgend nummer blij ven liggen. Red. De toespraak van de Koningin. De Minister van Oorlog heeft, in op dracht van H. M. de Koningin, aan alle garnizoenscommandanten eenige exem plaren doen toekomen van de toespraak, door H. M. 1 dezer tot haar troepen to Groningen gehouden. Deze exemplaren zullen ingevolge baar wenscli, in de cantines worden verspreid. „Avp." Eerste Kamer-vacature voor Zuid-Holland. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kozen Dinsdag tot lid der Eerste Kamer (vacature-wijlen baron van Wassenaar van Rosande C.-H.) Mr. Abr, van der Hoeven (C.-H.) wethouder van Rotter dam met 45 stemmen tegen 29 op den heer A. Plate. Staten van Noord-Holland. In Amsterdam V is Dinsdag bij her stemming gekozen tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland de heer VanDiesen (Vr. D.) met 4648 st. De tegencandidaat J. Loopuit (S.D.A.P.) verkreeg 3319 st. Thomson-hulde. Op initiatief van den heer W. F. Wol- ters, directeur der R. H. B. S. te Bergen op Zoom, is aldaar een comité voor, hul diging van overste Thomson gevormd. Thomson heeft indertijd in Bergen op Zoom de M. U. L. O.-school (vóór de op richting der H. B. S.) bezocht, waar ge noemde directeur één zijner onderwijzers was. Het comité bestaat uit: W. F. Wolters, voorzitter; If. Disser, leeraar H. B. S.; H. P. M. Verlinden, uitgever van het dag blad „De Zoom"; jhr. Storm van 'sGra- Vesande, luit.-kolonel der artillerie; en K. A. M. Vogel, majoor der infanterie. Nederlandsche officieren in Albanië. Bij het departement van Oorlog is een telegram ingekomen van majoor Sluys uit Walona, van den volgenden inhoud: Bericht officieren te Koritza (zie laatste berichten vorig nummer) niet bevestigd en onwaarschijnlijk. Oneerlijke concurrentie. Op initiatief van eenige grossiers te Groningen, heeft zich in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe een acti: ontwikkeld teneinde adhaesie te betuigen aan het wetsontwerp-Aalberse tot bestrijding van de oneerlijke concur rentie, en tevens om een uitdrukkelijk verbod te verkrijgen van den verkoop van waren met cadeaux. Mr. H. J. van Ogtrop f. Te Amsterdam is op 48-jarigen leeftijd overleden de heer mr. H. J. van Ogtrop, hd van de firma H. J. van Ogtrop en Zoon een man die zich in velerlei op zicht, doch vooral als Katholiek van de daad, zeer heeft onderscheiden. Hij was in alle kringen geëerd. Jarenlang was de heer van Ogtrop ook secretaris van het Concertgebouw. Sedert 1911 hij zitting in de Prov. Staten van N. Holland voor het district Am sterdam VH. Hij was o. m. officier in de orde van Oranje Nassau. Z o mer zitting. Vergadering van Dinsdag 7 Juli des avonds te half acht. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijckmees- ter, commissaris der Koningin. Aanwezig 39 leden, Afwezig de heeren IJsebaeri, Hollestelle en Moerdijk, die al len kennis hadden gegeven deze avond vergadering niet te kunnen bijwonen. De voorzitter opent de vergadering in naam der Koningin. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, reeds vroeger door ons vermeld, en namens Ged. Staten van den post, voorkomende op de begrootin gen ter bestrijding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de arti kelen der begrooting, van onderhandsche aanbestedingen, van de samenstelling der afdeelingen van Ged. Staten, van de pre sentielijsten der vergaderingen van Ged. Staten, van den staat van de Provinciale ambtenaren en bedienden en van den staat van de provinciale eigendommen en bezittingen en van die welke verhuurd en verpacht zijn. Aan de orde was vervolgens de benoe ming van het lid bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, aftredend de heer de Veer. Door den voorzitter werden tot leden van het stembureau benoemd de hoeren Van Dam, Gariach van St. Joosland, Stru,- ve en Hombach. Bij de eerste vrije stemming werden uitgebracht op den heer de Veer 19, den heer Kakebeeke 18, Van Datn 1 en Die- leman 1 stem. Bij de tweede vrije stem ming verkreeg de heer de Veer 19, de heer Kakebeeke 13 en de heer van Dam 1 stem. Ten slotte werd de heer Kakebeeke bij herstemming gekozen met 19 stemmen tegen 18 op den heer de Veer. (Bij her stemming onthouden de betrokken perso nen zich van medestemmen.) Het voorstel van Ged. Staten tot aan houding van adressen van de Koninklijke Nederlandsche automobielclub, de Ne derlandsche motorwielrijders vereenigingi en de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Breda, om de wegen welke met den weg over den Scheldedam de verbin ding tusschen Zeeland en Noord-Brabant zullen vormen tot een breedte van vier meter te verharden, lokte discussie uit. De heer de Veer meent, dat in af wachting van het al of niet verleenen van Rijkssubsidie voor den verbindingsweg; toch wel over het verharden van de aan sluitende wegen kan worden gesproken en op de adressen kan worden beslist, want anders moet men bij het afkomen der subsidie nog weer hierop wachten. De heer de Casembroot zegt dat de wegen naar den dam tloe reeds alle verhard zijn. De heer de Veer zegt niet goed begre pen te zijn, hij bedoelt te beslissen om ze vier meter breed te verharden. De heer de Casembroot blijft er bij dat uitstel van beslissing over de adressen noodig is. De heer Hombach heeft als lid van de autoclub het zenden van het adres dat een nog grooter uitstel kau veroorza ken van het tot stand komen van den weg betreurd, en er is dan ook een stroo ming geweest om een tegenadres van de club te zenden, hetgeen echter de minister niet noodig oordeelde zooals uit een officieus onderzoek bleek. Nu de Sta tenleden weten, dat zelfs bij adressanten bezwaar tegen het verzoek bestaat, meent spr. dat het niet noodig is dat het verzoek aangehouden wordt. Zij zul len nu makkelijk een beslissing kunnen nemen. De heer van Niftrik is het volkomen met den gedachtengang van den heer Hombach eens, maar wijst er op, dat de Staten toch niet kunnen verklaren tegen breed© wegen te zjjn, maar evenmin in het ge- wenseht door het scheppen van nieuwe mogelijkheden, die nieuwe berekeningen noodig maken, de zaak nog langer op te houden. De heer Hombach verklaart hierop mede te gaan met het voorstel van Ged. Sta ten tot aanhouding hetwelk nu .zonder stemming wordt aangenomen. Overeenkomstig de voorstellen van Ged. Staten wordt vervolgens besloten tot het buiten behandeling laten van de verzoeken van E. Huijghebaert en van dr. J. ffl. Jenny Weijerman en M. Onnen, inzake het renteloos voorschot voor tramwegen op Zuid-Beveland. Verder tot aanhouding van adressen van ingezetenen van Hansweerd en van Hon- benisse omtrent verplaatsing van de pon ton en de aanlegpaal stoomtram te Hans weerd. Van een adres van J. C. Krijger te Goes om subsidi.e voor een autodienst tusschen Goes en Wolphaartsdijk; van een adres van V. J. Born en andere om den weg van Hulst naar Walzoorden ge schikt te maken voor wielrijders; van een verzoek van de Provinciale Zeeuw- sche Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose om een jaarlijksche subsidie vau f1600; van een verzoek van den Bond van Nederlandsche schilderspatroons betreffende de voorwaarden van aanbe steding van verfwerken; van een verzoek van den gemeenteraad van Domburg om een renteloos voorschot voor rioleering der gemeente; van een verzoek van de vereeniging „Zeevaartschool" te Vlissin- gen om verhooging van subsidie. Deze voorstellen zijn door ons alle reeds vroe ger vermeld. Een nieuw voorstel was om ook aan te houden een pas ingekomen adres van B. en W. van Terneuzen, na mens den gemeenteraad, om het daarheen te leiden, dat zoo spoedig mogelijk een verharde weg geschikt voor wagen-, rij tuig- en autoverkeer tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen over Ne- derlandsch grondgebied worde aangelegd. Een adhaesiebetuiging met dit verzoek was ingekomen van den raad van Bres- kens. Het voorstel tot aanhouding werd ook aangenomen. De overige voorstellen, reeds vroeger door ons gemeld werden naar de afdee lingen verwezen, bij dat om niet te voldoen aan het verzoek van den raad van Ritthem om subsidie voor de restauratie van den toren, is nog ©en adres van het bestuur van „Nehalennia" ingekomen, waarin met kracht op het yerleenen van subsidie wordt aangedrongen. Eveneens werd naar de afdeelingen ver wezen, een voorstel gedaan door den heer Dieleman, mede namens eenige andere statenleden, en waarvan de strekking is, het reglement op de tramwegen zoo te wijzigen, dat Ged. Staten niet alleen uit een wegbelang, maar iook uit ©en algemeen belang vergunning voor het leggen van rails kunnen weigeren. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. In die eerste afdeeling hebben zitting de heeren: Moerdijk, Bleiker, van Zuijen, IJsebaeri, Hocke Hoogeboom, Van Dal- sum, Kakebeeke, Duinoleijn, Paap, Duve- kot, de Veer, Vogelaar en de leden van Ged. Staten de heeren Elenbaas en van Rompu, In de tweede afdeeling de heeren: van •Teijlingen, Wondergem, Bolle, Gerlach van St. Joosland, Melis, van der Vliet, van der Weijden, van de Putte, Struve, Tichel man, Dekker, van Dam en de leden der Gied. Staten de heeren de Casembroot en Sprenger. In de derde afdeeling de heeren: de Bruijne, Hombach, Neeteson, Maarleveld, Erasmus, Fruijtier, Vermaas, van Oeve- ren, Hollestelle, Mulder, Giljam, Dieleman en de leden van Ged. Staten de heeren van Niftrik en Blum. Ten slotte werd op voorstel van den voorzitter besloten om de eerstvolgende bijeenkomst te houden op Vrijdag 17 Juli, des voormiddags om 10 uur. Goes. „Hosanna" gaf Dinsdagavond een welgeslaagd concert in den tuin van V. O. V. onder directie van den heer J. C. Anderson. Mooie stukken werden ten gehoore gebrachthet glanspunt van den avond vormden o. i. liet arrangement op Rossini's „Wilhelm Tell" en Mendelssohn's krygs- marsch uit „Athalia." Het jaarlijksch uitstapje der Zierikzeesche R. K. koorzangers had dit jaar het Goesche land tot doel, met onze stad tot middelpunt. In twee „chars a bancs" maakte het gezelschap na met een motorbootje aan het Katsche Veer te zijn geland, een rijtoer door en in de omstreken van Goes. Het middagmaal werd gebruikt in het café „De Tol". Des avonds te half negen keerden de heeren onder wie zich de Weleerwaarde heer kapelaan bevond, per motorboot naar Zierikzee terug. Vreemdelingenverkeer. Door de voorstanders van de oprich ting van een vereeniging voor Vreem delingenverkeer werd besloten, geduren de de zomermaanden de veelomvattende voorbereidende maatregelen te nemen die kunnen leiden tot het gewenschte doel. In de maand September zal opnieuw worden vergaderd en de vereeniging worden geconstitueerd. Tegen den volgenden zomer wil men met alles gereed zijn. Middelburg. Hot programma voor tte carillonbespeling op morgen luidt als volgt: tusschen 12 uur en 12.15: 1. Sie- geschor uit „Juda Macabeus", 2. Gavotte uit Suite VII, 3. Air (Th© .Harmonius Blacksmith) all© van Handel; van 12.15 tot 12.30: 4. Aria uit Orpheus", 5. Chor uit „Iphigenie in Aulis, 6. Chor uit „Al- oestie" alle vau Glück; van 12.30 tot 12.45: 7. Das Wandern, 8. Die Forelle, 9. Landler, all© van Schubert; van 12.45 tot 1 uur: 10. Andante Varié, Wage naar, 11. Gavotte Impromptu, Morks en 12. Duitsch© Volksliederen: a. Die wacht am Rhein, b. Heil dir im Siegerkranz. Het gouden horloge, dat een paar weken geleden ten nadeelo van den hor logemaker H. alhier werd verduisterd, is hij een horlogemaker te Breda in beslag genomen, waar het door een onbekende was verruild. De vermoedelijke dader van de verduistering is nog niet opge spoord. Gisterenavond wilde een inspecteur van politie een man uit Koudekerke he keuren, wegens het rijden op ©en rijwiel zonder licht, d© man trachtte door hard rijden weg te komen, dom genoeg, want ook de inspecteur was op zijn fiets en had hem spoedig achterhaald, nu volg den twee verbalen, en kost het den man wellicht, het tiendubbele, dan wanneer hij alleen wegens leien gewone overtre ding bekeurd was. Vlissingen. Druk bezoek. Om 12.30 uur kwamen hier Dinsdag met de „Admi nistrateur de Badts„ 350 schoolkinderen met hunne geleiders, allen Eerwaarde geestelijken, uit Antwerpen. In 7 gereed staande tramwagens werden allen naar het strand vervoerd. Nog werd een bezoek aan strand en duinen gebracht door de leerlingen dei- Christelijke School te Aagtekerke die in 23 Walchersche tentwagens, daartoe wel willend beschikbaar gesteld, herwaarts waren gekomen. (VI. Crt.) Hoedekenskerke. Bij het inheien der pa len, voor den nieuw te bouwen steiger, is een der hoofdpalen, uit den strop ge schoten en onmiddellijk in de diepte ver dwenen. Aangezien deze paal een vrij groote waarde vertegenwoordigt en de pogingen om deze wederom op te vis- schen tot heden zijn mislukt, zal een duiker trachten de paal wederom boven water te krijgen. Krabbendijke. Vlekziekte woedthier onder de varkens. Bij den heer Sonke lag hedenmorgen een zwaar varken dood in het kot, als nieuw slachtoffer der ge vreesde ziekte. Baarland. De heer A. Oudeman is be noemd tot kantoorbediende op het Post- Verwachting tot den avond van 9 Juli Zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind. Zwaar- tot halfbewolkte lucht. Aanvankelijk nog .kans op regen- of onweersbuien. Later opklarend. Weinig ver andering van temperatuur. en Telegraafkantoor te Hansweerd, en zulks met ingang van 16 Juli e. k. Zaterdag a. s. zal alhier eene ring- rijderij op paarden worden gehouden. Ne gen jaar geleden werd hier voor het laatst naar den ring gereden. 's-Heer Hendrikskinderen. Dinsdagavond kregen 2 bekende landloopers ruzie, naai de één zegt, doordat hem een bankbiljet van f 10 was ontnomen door zijn collega. Het gevecht, dat in felle woede boven op dendijk begon, werd, zelfs toen zij in een sloot gerold waren, nog voortgezet. Een paar voorbijgangers maakte een eind aan den strijd, zeker wel tot groot genoe gen van de zwakkere partij die in zoo'n netelige positie was gekomen, dat hulp hoog noodig bleek. Door het gebruik van minder goede „sodex" naar men zegt, zijn hier enkele perceelen aardappelen, die tegen ziekte werden gesproeid, sterk in hun groei belemmerdliet blad is grootenaeels verbrand. Hansweerd. Het 13 jarig zoontje van V. d. W. alhier had liet ongeluk bij liet in beweging brengen van een motor, van de machine een klap te krijgen zoodat hij tegen den grond werd geslagen en zwaargewond werd opgenomen. Genees kundige hulp werd terstond ingeroepen. Ook inwendige kneuzingen werden door den dokter geconstateerd. Breskens. Andere tijden, andere zeden! In de j.l. gehouden zitting van don ge meenteraad verklaarde de voorzitter, dat de kermis was afgeloopen, zonder dat één proces-verbaal behoefde te worden opge maakt, terwijl slechts één opkomend „in cidentje" onmiddellijk in den aanvang werd gesmoord. Was het andere jaren dan zoo barbaarsch te Breskens? De raad alhier betuigde adhaesie inzake een adres voor een goeden verbin- dingssweg tusschen het 4e en 5e district door den Braakman. Aan den gemeente-secretaris is een verlof verleend van 825 Juli. Tot tijde lijk secretaris is benoemd dhr. D. van Zuijen, burgemeester, en tot tijdelijk ge meente-ontvanger dhr. H. Brakman-van Male. In de gehouden raadsvergadering werd de rekening der Wilhelmina-bewaar- school goedgekeurd op f743,745 in ont vangsten en f 740,75 in uitgaven, alsmede do nieuwe begrooting tot een balanscijfer van f868, waarbij f485 subsidie is van de gemeente, zijnde f 25 meer dan andere jaren. Eede. Het bestuur van den Biezen polder alhier zal eene geldlerining aangaan van f 3000, rentende a 5 pCt. Aardenburg. Staatsblad no. 230 bevat de wet tot naturalisatie van A. C. Jonck- heere, loodgieter alhier. Oostburg. Zondag a. s. is het vergade ring van de R. K. Kiesvereeniging, af deeling Oostburg, om 3 uur in het R. K. Patronaatsgebouw. Trouwe opkomst zeer gewenscht. De afdeeling Oostburg van den Bond van R. K. onderwijzers in het Bisdom Breda houdt op 11 Juli a. s. eene alge meene vergadering in het R. K. Bonds- lokaal te Aardenburg. Op de agenda staan: 1. Behandeling van den beschrij vingsbrief voor de Algemeene Vergadering te Roosendaal (N.-Br.); 2. Benoeming van een afgevaardigde naar die vergadering. Philippine. Tengevolge van het heete weer zijn. vele der verzonden mosselen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1