3 Etalage. Vemeldinge Ruim 4 H. A. issenstruiken. Middelburg. OFFIE. HEEM - MeM! -1* Dinsdag 7 Juli 1914. feuilleton. No. Tiende Jaargang. >op EXTRA s: Dames- js, Hoedjes, >n en Tafel spotprijzen. igaarden, enz. i, Bourgogne en Fijntj oete Witte Wijnen. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VHIIDAGAVOND. ATT E^N TIE. BERICHT. BUITENLAND. EEN DOORNENKROON. BINNENLAND. Het spoorwegongeluk aan den Hoek van Holland. Welk weder zullen wij hebben Ik zélf heb de Sangui- zeer verschillende ge- t anders dan de voor- ing 'roemen. Ik heh ze oor klierachtige kinderen anguinose op. een eette- aan Woedaïmeni (twee- etlepel). hij zenuwzwakte na de influenza of na de kte grondig en had geen rkingen." en lezers van dit blad Sit te deen met boven- lingen uit de belangrijke r. POL DEMADE. se is verkrijgbaar bij de cers en goede Drogisten. DAM Co., DEN HAAG. )e Riemer&traat '2c4. m VAN n billijke prijzen. ant. m - Likeurstokers. frse wijnkelders groot lager is een groot lager en Fransche Cognacsoorten tegen zeer billijke prijzen' ien Partijen belangrijke prij«: recht van teruggave van ongel PRIJSCOURANT otlie Matheeuwse 2[h ct.P- Pa^ï estroop, beste 15 P°"'l eboonen 45—5O alen Koltie, zeer goed 45 in Nelle's Koffieboonen aan Marktprijs. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Aizonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie; Ganzepoortstraat C 209. GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De aboiiné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de j9 1191 handen, voeten of oogen. jij L. 9 9 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 9 19 99 9 Voorts bij ongeneeselijke I 19 9 (hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; 11# of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I W* iFè gulden bij j|% gulden bij gulden bij W* JH Hm. fi 9 verlies van een |9 I 9 9 9 verlies] 9_ 9 9 verlies van M I Tl I fl lhand> voet I 9 9 9 9 van een BS een M m» I V W of oog9 duimwijsvinger, mm gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Thans zijn èn ons Directie- en Administratiekantoor (Ganzepoortstraat) èn ons R e d a c- tiebureau (Lange Vorststraat) telefonisch aangesloten, het eerste onder No. 33 het tweede onder No. 97. Voor mededeelingen, die betrek king hebben op abonnementen, advertentiën, verzending der courant en dergel ij ke wende men zich tot No. 33, zooals dit tot heden geschiedde. Voor mededeelingen van red a c- tioneelen aard (berichten, nieuwstijdingen) wende men zich tot No. 97, waar men op de ver schijndagen der courant, Maandag Woensdag en Vrijdag, van 912 en van 27 uur terecht kan. Ofschoon uit den aard der zaak er minder aanleiding zal zijn, op de n i e t - verschijndagen der courant de redactie voor berichten op te bellen, kan zulks op die dagen, zoo noodig, geschieden van 912 en van 26 uur. Op Zon- en feestda gen is er geen gelegenheid. Dusdirectie en admini stratie No. 33, redactie No. 97. Vanaf heden is de „N ieuwe Zeeuwsche Courant" ver krijgbaar aan den stationsboek handel te Goes. Reizigers, vraagt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond aan het station te Goes het pas verschenen nummer der „Nieuwe Zeeuwsche Courant". Zij geeft het meeste en het laatste nieuws van den dag UELU1Ë. Uitvaart voor Frans Ferdi nand en gemalin. Te Brussel is 28.) Nog veel zonderlinger was zijn eigen handelwijze. Terwijl hij anders bij iedere tegenspraak van baren kant aanstonds placht op te vliegen van toom, werd hij nu plotseling doodsbleek, liet het hoofd hangen en mompelde eenige onverstaan bare woorden voor zich been. Dan echter sprak hij, haar smeekend aanziende „Gij zult alles weten, Bertka; daar ik" maar plotseling bleef hij steken, beet zich krampachtig op de lippen en verhief >veder trotsch het hoofd, als had hij met geweld zijn besluit gevormd„daar ik aan uwe toestemming niet twijfelde, zoo heb ik met die beide mannen reeds alles afge handeld, zoodat de zaak zonder groot schandaal niet meer veranderd kan wor den. Gij hebt u immers tot dusverre met die zaken niet bemoeid, maar geheel op mijn doorzicht vertrouwd; welke reden hebt gij dan nu, om mij uw; vertrouwen te onthouden?" „Van u ig volstrekt geen spraak", ijep Zaterdagmorgen in de kerk St. Jaques- sur-Coudenbergh, in tegenwoordigheid van liet corps diplomatique, vertegen woordigers van het Koninklijk Huis en de regeering en andere genoodigden, een pontificale mis van requiem opge dragen door Mgr. Tacci, pauselijk nun tius te Brussel voor de zielerust van wijlen aartshertog Frans Ferdinand en gemalin. «OSTEKHlJH-IIOMAUIJIi:. Begrafenis van aartshertog Frans Ferdinand en Gemalin. Te We enen. De officieele plechtigheid had Vrijdag middag plaats in de kleine kerk van den Hofburg, die gevuld was metdelioogst- geplaatste ambtenaren, het diplomatieke korps en tal van militaire deputaties. Daar stonden op een hoogen katafalk twee zilveren met goud versierde lijk kisten, waaromheen een dubbele rij brandende kaarsen. Het binnentreden van den hoogbe jaarden keizer, gevolgd door de leden van zijn huis, gaf een oogenblik van diepe ontroering. De plechtigheid der absolutie werd verricht door Zijne Eminentie kar dinaal aartsbisschop Piifi, na afloop waar van de aanwezigen de kerk verlieten. De dicht opeengedrongen menigte daar buiten braent den keizer en aartshertog Karl Franz Joseph bij liun vertrek naar öchöubrunn een geestdriftige ovatie. Des avonds om tien uur had de overbrenging der lijken plaats naar het station, waar heen zich de kleine stoet begaf, geës corteerd door een half eskadron ulanen van het regiment „Frauz Ferdinand". Overal stond achter de militairen een talrijke menigte geschaard. Bij het voorbijrijden van de lijkkoetsen bewezen de militairen de honneurs en werd de vaandelgroet gebrachthet pu bliek groette eerbiedig en velen werd de ontroering te machtig, zoodat men weenen en snikken hoorde. Te kwart voor elf was de stoet aan het station, waar zich de te Weenen vertoevende aartshertogen bevonden, be nevens de generaals, de hoofdofficieren van den staf en de minister van oorlog. Nadat nogmaals de absoute verricht was, vertrok de hoftrein om tien uur vijftig minuten. Op weg naar Artstetten. GROSSPOECHLAU, 4 Juli (R.O.) De lijken van aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalliu werden hier vanmorgen om half vier uit de wachtzaal in de lijk koets overgebracht. De treurstoet zette zich door een dichte menschenmenigte in beweging. ,zijgeraakt; „het betreft de bezoekers hen vertrouw ik niet; ik wil en zal nimmer mijn vermogen en dat van mijn kind hun in de hand geven." „En het moet geschieden," hernam hij driftig, terwijl zijne oogen wild in 't hoofd draaiden, „zoude ik om een kwaad vooroordeel van u mijn gegeven woojd preken en eerloos worden?" Op dit oogenblik wist Bertha niet, wat er met 'haa.r geheulde; het was haar, als of al de liefde, die zijl hem toedroeg, plotseling verdween, toen zij hem op) een maal met zulke huiveringwekkende ge laatstrekken voor zich zag staan. AVie gaf hem het recht, aldus over, haar eigen dom te beschikken, zonder er haar ook maar naar te vragen? Hij 'wilde zijn ge geven woord niet breken, om niet eerloos te worden? Plofceling herinnerde zij zich nu de belofte, die hij voor haar huwe lijk, ten opzichte van hare godsdienstige vrijheid, aan haai' ooui gedaan had, en die hij zoo schandelijk gebroken had. Dit was toch zonderling, dat hij; toen niet de minste wroeging had gehad, terwijl hem dezelve nu zulke groote zoig haarde, dat hij zich zelfs dreigend tegenover haai: stelde. Zoude 'zij hier eenvoudig' aan zijne hevelen gehoorzamen? Gold zij hem z,oo weinig, dat hij haar gevoel niet sparen, Om 4 uur kwam men aan den Donau- oever aan, waar de lijkkoets op de veer boot gereden werd, welke langzaam de rivier overstak. De stoet kwam om 5 uur te Aristetten aan, waar de lijken in de slotkerk op praalbedden werden geplaatst. In den loop van den morgen kwamen te Grosspoechlau twee hofireinen met gasten aan, onder wie de aartshertog Karei Frans Joseph en zijn gemalin, en de drie kinderen van den overleden aarts hertog. Te Artstetten. ARTSTETTEN, 4 Juli (R O.) Heden morgen om kwart voor elf had m de slotkerk een plechtige inzegening van de lijken plaats, in tegenwoordigheid van aartshertog Karei Frans Jozef en naaste verwanten van de keizerlijke familie. Deken Dobner verrichtte de plechtig heid met assistentie van talrijke gees telijken. Officieren vormden om de lijkkisten een eerewacht. Om half elf werden de kisten langs rijen brandweerlieden en veteranen naar den grafkelder gedragen, waar in tegenwoordigheid van de naaste familieleden de bijzetting plaats had. I It X li 11 IJ H De „Union catholique" waarvan men bij de jongste verkiezingen noopte, dat zij een verzamelpunt zou worden voor alle Franschen van goeden wille om de anti-nationale en anti-clericale sjacherpolitiek der blocards te bestrijden, heeft de verwachtingen beschaamd. Treurige oneenigheid in den boezem der vereeniging tusschen royalisten, republikeinen eenerzijds, democraten en aristoraten anderzijds doen van deze „Union" niets verwachten. Dit schijnt bevestigd te worden door een schrijven van Mgr. Turinaz, bisschop van Nancy, waarin hij, zooals „De Tijd" schrijft, zijn diocesanen aanspoort om van de „Union Catholique" verre te blijven, daar deze vereeniging slechts op teleurstellingen en nederlagen zal uitloopen. De Katholieken behooren alleen hun Bisschop te volgen, die huu eenheid en samenwerking aanraadt met alle redelijke en gematigde lieden, maar de geestelijkheid verplicht, zich zorg vuldig van den politieken strijd te ont houden. Het proces-Caillaux. de akte van verwijzing naar het hof van gezwo renen beteekend en wordt haar de dag vaarding ter hand gesteld. Zij heeft vijf dagen tijd tegen de verwijzing bij het hot van cassatie in beroep te komen, doch het is niet waarschijnlijk dat zij dit doen zal. en in z;ulk een gewichtige zaak met haar wil geen rekening wilde houden? „Ik ben tot dusverre al te toegevend geweest; ik moet hem mijn ernsügen. wil toonen; hij zal weten, dat ik niet met mij laat spelen." 'Deze gedachten kruisten elkaar bliksemsnel door haren geest, terwijl zij zich trotsch oprichtte en op hoogen toon bemerkte: „Zonder mij te vragen, kondet gij zulk een woord niet geven. Gij1 kunt u dus, zonder het te breken, eenvoudig daar mede verontschuldigen, dat ik het niet verkies." „En ik herhaal u, Beriha, het moet zoo zijn; het moet geschieden, of er ge beurt iets, dat gij sitter zoudt he wee nen Ik kan mijn woord niet terugne- men." Terwijl hij' dit seide lag er bijna iets duivelsch in zijne wezentiekken, Waar voor zij onwillekeurig terugschrikte. De geest van tegenspraak was echter in haai' wakker geschud; en reeds wilde zij een even driftig als vastberaden ant woord geven, toen ;zij plotseling óp ge ringen afstand het geluid van voetstap pen vernam. Uit vrees, eene scène voor ongeroepen oogen te vertoonen, matigde zij zich, en sprak eenigszins gelatener: „In ieder geval is het hier de plaats DlimiILAO. Een waarschuwing. Uit Straats burg seint ReuterDe officieele „Kor- respondenz" publiceert de volgende ver klaring In den laatsten tijd is opgemerkt geworden, dat in het bijzonder bij den terugkeer van uitstapjes over de grenzen vaantjes en allerlei insignes in de Fransche kleuren op in het oog vallende wijze ge dragen worden. Daarom dient erop ge wezen te worden, dat het openlijk dragen dezer kleuren volgens art. VI van het decreet van 11 Aug. 1848 en volgens tal van gerechtelijke beslissingen een straf bare handeling is, waarop gevangenistraf en een aanzienlijke geldboete staat IIKXICO. Huerta wil onderhandelen. Donderdag hebben dej vertegenwoordi gers van Huerta aan de Zuid-Ameri- kaansche bemiddelaars te Niagara Fals een mededeeling doen toekomen, inhou dende het verzoek deze over te brengen aan de leiders der Constitutionalisten, en waarin zij zich bereid verklaren onder handelingen aan te knoopen over vredes voorwaarden. I11 den nacht van Zaterdag op Zondag heeft aan den Hoek van Holland een spoorwegongeluk plaats gehad waarom trent ons achtereenvolgens de volgende telegrammen bereikten. HOEK VAN HOLLAND 12.5. Alhier heeft een groot spoorwegongeluk plaats gehadveel dooden en gewonden. Ge lukkig werd dit ontstellende bericht dra gevolgd door de tijding dat het spoor wegongeluk in zijne gevolgen gelukkig heel wat minder ernstig was, dan de mare welke zich in het middernachtelijk uur aan den Hoek verspreidde, aanvan kelijk meldde. Er bleken n.l. geen dooden te betreuren en het onheil had zich gelukkig beperkt tot een tweetal ernstig gekwetsten, een tweetal licht verwonden en veel mate- rieele schade. Bij liet binnenkomen van den uit Amsterdam komenden trein A 9 op spoor 3 te Hoek van Holland kon men de locomotief, vermoedelijk omdat de rem niet naar behooren werkte, niet tijdig genoeg tot staan brengen, zoodat de machine plompverloren het stationsge- niet, deze zaak te j>esfasea- Ik hoor menschen aankomen. Laat ons naai' huis gaan, daar kunnen wij verder spreken." Zwijgend bood hij haar zijn arm; en zonder ©en woord te spreken keerden zij naar- huis terug. Brandt was doodsbleek geworden en verkeerde in den meest op gewonden toestand. r Nauwelijks hadden zij de huisdeur ge opend, of de dienstbode meldde, dat kort na hun vertiek twee mannen verdocht hadden, mijnheer Brandt te spreken. Op hare bemerking, 'dat hij was gaan wan delen, hadden zij geantwoord, dat zij 0111 9 uur zouden terugkomen. B;randt maakte een krampachtige bewe ging en keek naar de huisklok. Het was kwart voor negen. „Als die mannen komen, laat hun dan in mijn werkkamer," sprak hij toonloos tot de dienstbode en steeg met Bertha de trap op. Op de kamer gekomen, bleef hij jvoor haar staan, greep hare hand en zeide met een doffe stem „Biertha, bij onze liefde bid ik u, geef uwe toestemming, dat uwe pandbrieven aan die beide mannen worden afgestaan. Maak mij niet ongelukkigik zorg er voor, dat gij niets daarbij verliest; het moet zoo zijn. Gij moet morgen de situkken: onderteekenen."- Verwachting tot den avond van 7 Juli: Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zui delijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Tijdelijk opklarend. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van tempe ratuur. bouw binnenliep en het plaatskaarten- kantoor vernielde. Ook het stationsgebouw werd zwaar beschadigd. Twee beambten van de firma Hudig Pieters nl. de heeren Riemers (anderen spreken van Rijnvis) en van Zanten zijn ernstig gekwetst. De heer van Zanten een 30-jarige jongeman werd zwaar gewond van onder het puin van den ingestorten muur weg gedragen. De heer R. kwam er gelukkiger af. Twee andere bedienden bekwamen zeer lichte kwetsuren. Van de reizigers werd niemand ge kwetst. Een bagagewagen werd verbrij zeld, de eerste personenwagen ten deele ook. Men seint ons uit Hoek van Holland Hedenmorgen hebben verschillende spoor wegautoriteiten en burgemeester Zim merman een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp. De toestand van de gewonden Riemvis en v. Zanten is ernstig. Eerste Kamer. De aanstaande vergadering van de Eerste Kamer, beginnende Dinsdagavond, is hoofdzakelijk bestemd voor afdoening van de reeks kleine wetsontwerpen van de de Tweede Kamer ontvangen. De belas tingwetten zullen voor liet a.s. recès niet behandeld worden, omdat het afdeelings- onderzoek van dien omvang was, dat het zich liet aanzien, dat het voorloopig ver slag eerst ver in de tweede helft van Juli te verwachten is. Overste Thomson. Het pantserdekscliip „Noord-Brabant", thans met het stoffelijk overschot van luitenant kolonel Thompson op de thuis reis, zal Dinsdag 14 Juli a.s. des nachts te 12 uur de haven van IJmuiden binnen- loopen om enkele uren later op te stoo- men naar de De Ruyterkade te Amster dam. Daar zal het omstreeks 7 uur in den morgen van Woensdag 15 Juli a. s. arriveeren. Te negen uur heeft de officieele plech tigheid plaats. .Zijne stem beefde hij; deze laatste woor den. Bpitha zweeg; het kwam haar alles zoo onbegrijpelijk voor. „Gij" wilt niet?" voer hij; voort, „gij wilt mij dus ongelukkig maken?" „Karei, ik begrijp niet, hoe gij mij ipogenbiikkeliji voorkomt; ik heb ui immers Jrecds gezegd, dat ik met die mannen niets wil te doen hebben. Hoe dikwijls moet ik u, dat herhalen? Ik onderteeken niets. Daar kunt gij; op rekenen." „Goed, uw wil ;zal geschieden," her nam hij op ruwen toon, terwijl hij hale hand van zich afstiet; „gij zult echter de gevolgen er van ondervinden, die niet meer af te wenden zijn." „De twee mannen zijn er, mijhheer," meldde de dienstbode. „Hebt gij 'hen in de kamer gelaten?" „Ja „Ik kom aanstonds." Met deze woorden ging hij de trap a£. Geheel ter neergeslagen en onthutst wierp _zich Bertha op de canapé. AVat was er geschied? en wat zoude er nog gebeuren (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1