Donderdag 2 Juli 1914. Tiende Jaargang. No. 77 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. ..li l BUITENLAND BINNENLAND Welk weder zullen wij hebben? NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Gangepoortsfraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gulden bij verlies van beide I gulden bij I gulden bij gidden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I fl fl I handen, voeten of oogen. fl I I verlies van een fl fl fl fl fl verlies] fl_ I I verlies van fl daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Ifl I H fl Voorts bij ongeneeselijke I Tl fl fl [hand, voet I fl B fl fl van een fl I een M I GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; ||||l of oog; duim; wijsvinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OOSTËNRIJK-IIOXCIABUB. Aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk en zijn gemalin vermoord. Het verhaal van een ooggetuige. De barbier Marossi, die ooggetuige is geweest van den eersten aanslag op den aaitshertog en zijn gemalin, deelt daar omtrent nog de volgende bijzonderheden mede„Toen de automobiel van den aartshertog de brug over de Militza na derde, zag ik plotseling een man in snelle vaart de brug afkomenhij stormde de straat op naar een ander persoon, die er dadelijk vandoor ging. Op hetzelfde oogenblik wierp het individu 'n voorwerp naar den vorstelijken automobiel. Ik zag kleine rookwolkjes uit het pakje komen, en begreep welke verschrikkelijke gevol gen dit hebben zou. De bom was goed gemikt en zou in den auto terecht zijn gekomen, zoo de aartshertog niet de tegenwoordigheid van geest had gehad, de helsche machine met de hand terug te slaan. Het moordenaarstuig viel op de straat, vlak bij den eersten volgauto Een verschrikkelijke ontploffing greep plaats. De machine was een zoogenaamde „fleschbom" gevuld met spijkers, stukken lood en ijzer. De knal was ontzettend de stukken van het moordenaarswerktuig vlogen ons rond de ooren, verwondden een twintigtal personen en drongen in de muren der huizen. Toen het individu de uitwerking van zijn afschuwelijke daad zag, rende hij weg. Een politieagent en ik zetten hem achterna. Ziende dat wij hem inhaalden, sprong de schurk over den kade-muur in de Militza. De politie trok zijn revolver en wilde hem dooden, doch ik riep hem toe„Schiet niet 1 wij moeten hem levend vangen." Tegelijk sprongen wij te water en toen wij aan den overkant waren, konden wij den bandiet heel gemakkelijk arresteeren. Het volk echter, dat alles had zien gebeuren, kwam op ons toegestroomd en zou den man zeker vermoord hebben, zoo niet een flinke politiemacht was komen opdagen. De anarchist werd naar de gevangenis overgebracht. Direct na den slag der explosie deed de aartshertog zijn automobiel stoppen, hij stapte uit om de gekwetsten en zijn zwaargewonden kolonel Merizzi te helpen. Daarop reden de aartshertog en zijn gemalin naar het stadhuis." De laatste rede van den aartshertog. Op het stadhuis van Serajevo had, gelijk men weet, de ontvangst plaats van het aartshertogelijk paar. De kroonprins liet, alvorens de burgemeester, zijn welkomst rede begon, zijn verontwaardiging over den bomaanslag duidelijk blijken. Zoo scherp waren zijn woorden, dat de bur gemeester eenige oogenblikken uit het veld geslagen was. Na de rede van den burgemeester, die zoo ontroerd was, dat hij bijna niet spre ken kon, sprak de troonopvolger het volgendeMet groote vreugde aanvaard ik de verzekering van uwe onwankelbare trouw en aanhankelijkheid aan Z. M. den keizer, en dank u, heer burgemeester, hartelijk, voor de jubel ovaties door de bevolking aan mij en mjjne gemaling ge bracht, des te raeer vooral ook, wijl ik daarin het bewijs van uwe vreugde vind, over het mislukken van den aanslag. Tot mijne groote voldoening was het mij vergund mij tijdens mijn kort oponthoud in uw midden persoonlijk te overtuigen van de gelukkige ontwikkeling van dit prachtig land, voor welks opbloei ik mij ten allen tijde ten zeerste geïnteresseerd heb. In Servisch Croatische taal besloot de groothertog: „Ik verzoek u, de inwoners van deze schoone hoofdstad mijn harte- lijken groet over te brengen en geef u de verzekering van mijn onwankelbare steun en toegenegenheid." De hertogin was tijdens het bezoek op het stadhuis in den beginne nog onder den indruk van den bomaanslag, doch na de verzekering van den prefect, dat in Serajevo slechts èén moordenaar was, namelijk de man, die zich op dat oogen blik reeds in arrest bevond, was de her togin weer gerustgesteld. Op verzoek van den aartshertog werd er niets in het programma gewijzigd en bleven ook de militaire maatregelen achterwege. De tweede aanslag. De tweede aanslag, door den Servischen student gepleegd, had, gelijk men weet, verschrikkelijke gevolgen. De lezingen over deze vreeselijke daad loopen uiteen. Sommige bladen melden, dat de aarts hertog het eerst getroffen werd om hem te redden zou zijn gemalin zich voor den aartshertog hebben geworpen, en zoo doende door den tweeden kogel doodelijk gewond zijn. Het meest betrouwbare verloop der feiten is echterdat de hertogin door den eersten kogel getroffen werd, de aartshertog door den tweeden. De hertogin viel onmiddellijk in zwijm. De aartshertog behield nog eenige secon den het bewustzijn, boog zich over zijn gemalin en fluisterde „Sofie, blijf leven voor onze kinderen." Dadelijk na den aanslag keerde de automobiel en reed in razende vaart naai den konak, waar beide gewonden in twee aangrenzende vertrekken werden onder gebracht. Onmiddellijk kwamen verschei dene geneesheeren toegesneld. Men be proefde nog aether-injecties en de burge meester van Serajevo liep zelf naar de naastbijzijnde apotheek om aether te halen. Doch alle middelen waren ver- geefsch. De provinciaal der Franciscanen, die ontboden was, diende beiden slacht offers de laatste Heilige Sacramenten toe. Even later gaven zij den geest. De moordenaars. Het Belgrader blad „Balkan" meldt omtrent de beide moordenaars van Sera jevo nog de volgende bijzonderheden: „Gabrinowitsj, van beroep typograaf, had anarchistische ideeën en stond als een onrustige geest bekend. Hij was tot vóór 20 dagen in Belgrado, waar hij zich na den oorlog gevestigd had en op de staatsdrukkerij werkzaam was. Voor zijn vertrek uit Belgrado verklaarde de man, dat hij naar Triest ging, waar hij in een nieuwe drukkerij zou gaan werken. Princip was tot voor korten tijd nog in Belgrado. Tijdens den oorlog had hij zich als vrijwilliger aangemeld, doch hij werd niet aangenomen. Daarover ten zeerste verontwaardigd, verliet hij Bel grado om naar zijn geboorteplaats terug te keeren. Met Kerstmis kwam hij weer in de Servische hoofdstad waar hij een tijdlang het gymnasium bezocht, Hij verliet Belgrado tegelijk met Ga brinowitsj, maar langs een anderen weg. Princip was zeer stil en zenuwachtig. Hij studeerde goed en ging veel om met landgenooten, ook wel met Gabrinowitsj. Hij was vol van socialistische ideeën, ofschoon hij vroeger tot de club der vooruitstrevende jongelieden behoorde. Beiden, Princip en Gabrinowitsj, waren sinds hun kindsheid trouwe vrienden zij hadden Servië willen verlaten, wijl zij daar, ofschoon zij zich voor echte propa gandisten uitgaven, niet den verwachten steun en de gewenschte waardeering vonden." Het complot. Het onderzoek der politie, die naar het heet, reeds een paar weken geleden het hof in Weenen van aanslagplannen had in kennis gesteld, wordt ijverig voortge zet. Verscheidene personen zrjn, gelijk men weet, reeds in hechtenis genomen en uit de op hen gevonden papieren zou gebleken zijn, dat de misdaad het gevolg is van de sterke socialistische beweging, die in Belgrado haar hoofdzetel heeft. Het socialisme in koninkrijk Servië zelf, is nog zeer zwakjes in de skoeptsjina zitten slechts een paar socialistische af gevaardigden doch het schijnt dat de socialistische propaganda in Bosnië meer vruchten heeft opgeleverd. De kopstukken van deze socialistische Servische beweging zouden het complot gesmeed en thans de misdaad op hun geweten hebben. Verscheidene personen, die bij de be weging betrokken zijn, werden 'dan ook in hechtenis genomen. De politie, welke een zeer streng toe zicht houdt, heeft Maandag o.a. op den trein naar Brod een jongeman gearres teerd, die vijf dagen geleden in Serajevo aankwam, doch geen reden voor zijn verblijf aldaar kon opgeven. Up hem werden verschillende bezwarende papie ren en een leeren bommentasch gevon den. (De Maasbode) ITALIË De Paus. Maandag 29 Juni ontving Z. H. de leden der Katholieke Italiaansche Jeugd op het binnenplein van St. Da- masus. Des avonds na het sluiten der Vati- caansche Basiliek daalde de II. Vader af in de kerk om te bidden op het graf van den H. Petrus en de wol te wijden, waarvan de Palliums der Aartsbisschop pen gemaakt worden. Obstructie in de Kam er. In de Italiaansche Kamer hebben dagelijkseh heftige tooneelen plaats tusschen socia listen, die op alle mogelijke wijze, door het indienen van dagorders, het parle mentaire werk trachten stop te zetten, en den voorzitter, ondersteund doorgeheel de rechterzijde. Het ging zelfs zoover, dat na eene stemming de socialist Chilsa de stem bussen omver wierp, zoodat tot een nieu we stemming moest overgegaan worden. De dader werd gestraft door de censuur en tijdelijke uitsluiting van de Kamer zittingen. Aanleiding tot die obstructionistische tooneelen zijn de ingediende financieele reglementen, waardoor het ministerie de onkosten van den oorlog gevoerd met Turkije, wil dekken. Dat de Italiaansche politiek, gevoerd te Durazzo, een valsche politiek is, bewijst genoeg 't feestelijk onthaal, hetwelk Essad pacha overal in Italië ten deel gevallen is. Zelfs de minister van Buitenlandsche Zaken verleende hem plechtige audiëntie. („C.") II KJ.O IK. De haven van Antwerpen. Tusschen de Belgische regeering en het gemeentebestuur van Antwerpen is, naar 'tHbl. v. Antw. meldt, thans volkomen overeenstemming verkregen nopens al de vraagstukken betreffende de uitbrei ding van de haveninrichtingen benoorden Antwerpen. De over eenkomst brengt een uitbreiding van grondgebied mee van 29U0 heet., alsook de overname door de stad, naarmate dat noodig is, van al de haveninrichtingen tot aan de Kruisschans. DUITSCHIJAND. Merkwaardige cijfers. Twee protestantsche schrijvers hebben met cijfers en statistieken aangetoond, hoe het Katholicisme in Pruisen vooruitgaat. De heer Forberger, in Dresden, gaf een verhandeling uit over de bevolking van Pruisen sedert 1875 naar de verschillende godsdiensten. In de „Christliche Freiheit" schrijft E. Fruh, dat van 1875 tot 1911 het cijfer der wettige geboorten onder de Katholieken steeds is toegenomen. In 1910 waren er op de duizend geboor ten 603 uit protestantsche en 339 uit Katholieke ouders doch in 1911 reeds 409 Katholieken tegen 519 Protestanten. In 36 jaren zullen er in Pruisen meer Katholieken zijn dan Protestanten en zou het Koninkrijk der Hohenzoilerns een katholiek koninkrijk genoemd kun nen worden. Doch men houde hierbij in het oog, dat vele uit katholieke ouders geborenen hun geloof verliezen. De cij fers, die pater Fabianus in ons blad publiceerde, geven te denkenen te zorgen. I' K A K II IJ K. Uit Tours wordt dato 30 Juni aan „De Maasbode" geseind Toen de aartsbisschop van Tours, mgr. Nègre, van morgen een auto tocht maakte in de omgeving der stad, kwam zijn auto mobiel met een vrachtwagen in botsing. De aartsbisschop zelf bekwam ernstige kwetsuren, terwijl de secretaris, die hem vergezelde, levensgevaarlijk gewond werd. De auto werd geheel vernield. Kerkvervolging. Van 15 religi euze orden waren nog stichtingen aan de viervolgingswoede van de Fransche sectarissen ontsnapt, terwijl 126 religi euze onderwijsinrichtingen tot heden min of meer ongestoord hun zegenrijk werk ter beschaving der jeugd voortzetten. Thans is in den jongsten ministerraad besloten al die inrichtingen op te heffen. Hoe luidt ook weer de republikein- sche leuze? O, jaVrijheid, Gelijkheid en Broederschap. Wie lacht daar? ALB ASTIK. De toestand. Volgens een tele gram van den correspondent van het „Berl. Tagebl." te Durazzo, wordt de reis van den Albaneeschen minister-president Turkhan Pacha naar Rome en Weenen aldaar als een vlucht beschouwd, wijl het van Turkhan Pacha bekend was, dat de nationalisten een aanslag tegen hem voorbereidden. VERKKAHeBE STATES Geen medewerking tot echt scheiding. In den staat Massachusetts wordt thans een vereeniging van katholieke advoca ten gevormd, die zich verbinden om gee nerlei medewerking te verleenen bij echtscheidingen. Het is in dien Staat ten opzichte van het huwelijk wel een vreeselijke toestand. Op 1 Januari 1912 waren er meer dan 5500 echtscheidings processen aanhangig en in dat jaar kwa men er nog 3000 bij, bijna evenveel als er huwelijken in dat jaar werden ge sloten Het is wel diep droevig voor de echt- genooten zeiven, maar ook voor hun kinderen en de geheele maatschappij. Op Cuba, waar thans in het parlement een sterk anti-katholieke geest heerscht, werd ook een ontwerp, om echtscheiding „mogelijk" te maken ingediend. Maar van alle zijden uit het geheele land komen adressen in, om dadelijk te protesteeren. Bij hetzelfde ontwerp wil men ook de geldigheid voor den Staat van het kerke lijk huwelijk, zooals die in geheel Amerika wordt erkend, afschaffen. De eigenlijke aanstichter van al dat kwaad is een zekere Ferrara, een Italiaan, die met een ware woede tegen de Kerk en de geestelijkheid is bezield. De Katholieken staan tegenover deze aanvallen niet sterk, wijl ze geen politieke partij vormen. Maar men zal nu wel spoedig tot stich ting en vorming van zulk een partij over gaan. (Centrum.) Koninklijk bezoek aan Groningen. Het Koninklijk echtpaar, blijk willende geven van zijn belangstelling in de aca demiefeesten, is Dinsdagavond te half zeven te Groningen aangekomen en door de bevolking geestdriftig ontvangen. De hooge gasten begaven zich naar het gou- Verwachting tot den avond van 2 Juli: Zwakke wiud uit Oostelijke richting. Meest lichtbewolkte lucht. Droog weer, be houdens kans op onweer. Weinig verandering van temperatuur. vernementsgebouw,waar mevrouw Geert- sema, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, hen ontving. In de harmoniezaal begon te 7 uur het feestmaal ter eere van de driehonderd jarige herdenking van de stichting der Hoogeschool300 gasten zaten aan, waar onder de ministers van financiën, land bouw en oorlog. De rector-magnificus bracht een dronk uit op de gasten. In de stad had een algemeene illumina tie plaats, die, dank zij het overheerlijke zomerweder, uitnemend slaagde. Bergen op Zoom. Naar „De Zoom" me dedeelt is Dinsdag bij enkele candidaats- stelling tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. P. J. Asselbergs Clizn. De Noord-Brabant. t Het N. v. D. verneemt, dat de bij de kolengasontploffing, aan boord van'het stoomschip Noord-Brabant, ernstig ge wonde officier-machinist B. Verheij en korporaal-stoker Timmers nog steeds in chirurgische kliniek te Algiers verblijven, waar zij het naar omstandigheden redelijk wel maken, ofschoon de brandwonden lien zeer hebben doen lijden. Zij zullen pas over een maand naar Holland kunnen terugkeeren. Absenteïsme der Tweede Kamerleden. Men meldt aan „De Maasbode": In de Maandag gehouden vergadering der R. K. Centrale Kiesvereeniging in het district Bodegraven, werd op voorstel der R. K. Kiesvereeniging te Woerden besloten aan de R. K. Kamerleden een schrijven te richten ten einde het veel vuldig absenteïsme der rechtsche Kamer leden tegen te gaan. Statenverkiezingen. Bij de Dinsdag te Amsterdam gehouden verkiezing voor een lid van de Provin ciale Staten in district V (vacature- mr. K. Hazelhoff Roelfzema) zijn 8157 stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de heeren mr. H. Bijleveld Jr. (A.-R.) 2362, W. van Diesen (V.-D.) 3021 en J. Loopuit (S.D.A.P.) 2774 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren v. Diessen en Loopuit. (N. R. C.) Overste Thomson, f Het nationaal comité tot huldiging der nagedachtenis van overste Thomson ont vangt reeds dagelijks talrijke bijdragen uit het geheele land. Ook de kleinste bijdragen zullen zeer gewaardeerd worden. Sub comité's zijn reeds opgericht te Groningen, Leeuwarden, Apeldoorn, Alk maar en Wageningen. Te Amsterdam en in meerdere plaatsen wordt de oprichting voorbereid. (Msbode). Nederlandsche officieren in Albanië. Aan het Departement van Oorlog is een telegram ontvangen uitWalonavan kapitein de Jongh, meldende, dat de kapitein Reimers nog altijd te Elbassan isdat de wond van weinig heteekenis is en dat de controle-commissie beweert dat de behandeling goed is. -J Aartshertog Frans Ferdinand. Op den dag van de bijzetting van het stoffelijk overschot van' het vermoorde aartshertogelijk paar zal te 's Gravenhage namens de Oostenrijksche legatie een plechtige uitvaartdienst, waarschijnlijk in de kerk van den H. Jacobus in de Park straat, plaats hebben.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1