No. 76 Dinsdag 30 Juni 1914. Tiende Jaargang FEUILLETON. BUITENLAND. EEN DOORNENKROON. Aartshertog Frans Ferdi nand van Oostenrijk en gemalin doodgeschoten. Welk weder 2ullen wij hebben NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 VareMliinl plkpn H&AUÜ&R- WRFHSIlifi. Rn VMIIUGIVIIHII Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. ISlSSHIjm BI Mill IflHfinUHU IIUUMUHU Bil VI1IIUIIDH V UHU. Adrertentiën van 1-5 regels fO. 50; iedere regel meer 10 Ct. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend, half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. lUnfOOr t. d. Administratis: Gancepoortsfraat C 209, G0E5 Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide P* gulden bij I gulden bij gulden bij Pi gulden bij directie uitgereikte polis, zqn, overeenkomstig de A I II R handen, voeten of oogen. A I I verlies van een A I 11 I verlies] A_ I I verlies van M verlies van daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I [hand, voet I I 11 I van een I een M I eiken anderen GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; %0 of oog; I duim; %0 wijsvinger. mm\w vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Bar ongeloof. Hoe het „moderne" Protestantisme in sommige kringen tot bar ongeloof afzakt blijkt al zeer droevig uit het volgende, wat ds. K. Vos, te Middelstem, in „De Hervorming" schrijft: I i „Alles wat geschieden kan om dezen dag (n.b. Hemelvaartsdag) in den grond te boren, moet worden toegejuicht Hemelvaartsdag is kort en goed: een Toomsche feestdag, een herinnering aan het grofste bijgeloof. Pat de roomsche kerk het hemelvaartsgeloof in stand houdt is begrijpelijk, maar dat nu nog onder protestanten dit geloof voortleeft, is een droevig bewijs, boe taai en hardnekkig het bijgeloof voortleven blijft als een haast onuitroeibaar onkruidOns streven behoort er op te zjjn gericht dat deze dag niet langer onuer de algemeen er kende christelijke feestdagen wordt ge teld, dat deze dag een gewone werkdag wordt als andere Donderdagen. 'tls beter op den Hemelvaartsdag plei- zierreisjes te organisceren oï mede te .werken aa,n politieke meetings en doet me,n aa,n geen van beiden, laat dan op dien dag toch uw Zondagsche jas in uwe kleerenkast". 1 Dat is flink en royaal gezegd. Maar Waarom maken de menschen, die niet ge- looven in de Hemelvaart yan Christus, zich dan boos, als men hen niet meer onder de Christenen rangschikt? Zooals men zich herinnert, heeft de geheele Vrijzinnige Concentratie reeds dit jaar over heel het land een aanvang gemaakt met den Hemelvaartsdag te be steden aan haar politieke meetings, en heeft men slechts in enkele streken des lands er niet aangedurfd, ook omdat de Hervormden op dien dag godsdienstige samenkomsten hielden. Aan de Zondag sche jassen zijn toen weeksc.he mouwen gepast 1 Men denke onzerzijds niet te licht over het aangrijpen onzer Christelijke feest dagen. Reeds wordt er van alle kanten, heel wat afgeknabbeld van de waardig heid onzer Zon- en feestdagen, die meer en meer van rust- en eere-dagen verglij den tot dagen van pleizierreisjes en ge legenheden tot uitgaan, ook .wel naar ver gaderingen, die evengoed op een werkdag kunnen gehouden worden. Indien men van het moderne Zondags- bedrijf opzettelijk een demonstratie gaat maken tegen de leerstukken van het Chris tendom, dan komt de vraag aan de orde, of de Katholieken, die met de nog ge- loovige Protestanten de meerderheid van ons volk uitmaken, daartegenover niet 25) Zoo zette hij zijne lichtvaardige op merkingen nog geruimen tijd vooit, en dat op een wijze, die Bertha meermalen het schaamrood op 't gelaat joeg'. De eman cipatie van de goede zeden hoorde even eens tot de vrijheden, waarop men ziich in die kringen beroemde. Slechts na he vige,n strijd in haar binnenste, bewilligde zij in zijn verlangen. Maar toen Zij zich gereed maakte om in dit gewaad uit te gaan, schoot haar onwillekeurig de ge dachte te binnen: „Wat zou mijn oom wel zeggen, als hij mij op dit oogenblik zag?" Schaamte bedekte hare wangen; maar ook dezen stap deed zij voorwaarts op het pad des verderfs. Overigens had haar echtgenoot met zijne bemerking over de vrijheid der balcos tu mes geen onwaar heid gesproken, deze was daarmate teu gelloos, dat Bertha Ziich allengs met haar kleed verzoende, ook deze wroeging over won, en aan de verlustigingen niet een vroolijkheid deel nam, die zelfs nu, en dan aan uitgelatenheid grensde. De Paaschtijd begon en de bedwelmen de uitspanningen hielden opt Brandt Zorgde intussc.hen voor vergoeding1, en liet I 111 een steile en vierkante houding zullen hebben aan te nemen, door In groote massa zich te onthouden van alles wat maar in. de verte gelijkt opj hetgeen ds. Vos wil. {De Tijd.) OOMTERYHf JK HOYÜAUIJK. Men meldde ons Zondagavond uit Am sterdam het navolgende draadbericht, dat wij Maandagmorgen direct te Goes en op verschillende plaatsen van Zeeuwsch- Vlaanderen deden bulletineeren. SERAJEWO (Bosnië.) Toen hedenmor gen de Oostenrijksche troonopvolger Aartshertog Frans Ferdinand met zijn gemalin, de vorstin van Holieberg, aan het station aankwam schoot een onbe kend individu verscheidene revolverscho ten op hen af. De aartshertog zoowel als de vorstin wer den gedood. De dader werd gegrepen. De aanvullende telegrammen bericht ten, dat toen om 11 uur het aartsherto gelijk paar het stadhuis bezichtigde, de typograaf Kabrinovic een bom naar de rijtuigen slingerde, die ontplofte achter het rijtuig van het gevolg en er twee van verwondde zoowel als 4 personen uit het publiek. De dader werd gearre- resteerd. Toen de troonopvolger met zijn gema lin na de bezichtiging van het raadhuis in het rijtuig stapte, schoot de student Princip uit Grahovo (nabij de Servische grens) een revolver op hen af en ver wondde beiden doodelijk. Onderweg stier ven zij. De regeering te Weenen ontving tegen den middag het gerucht van den aanslag en een half uur later de beves tiging. De oude Keizer Frans Jozef was zeer ontdaan. „Niets wordt mij op deze we reld gespaarJ", zoo riep hij uit. Ofschoon zoowel de typograaf als de student, een jongmensch van pas 19 ja ren, bij hun verhoor ontkenden, mede plichtigen te hebben, gelooft men toch te staan tegenover een Servisch complot van lieden die ontevreden zijn met de aanhechting van Bosnië bij Oostenrijk Hongarije en hun ontevredenheid meen den te moeten uiten door een vorsten moord. Wel mocht Vondel zeggen Wat kan de blinde staatszucht brouwen, Wat is zoo schendig dat haar rouwt? Bertha .geen tijd om in zich zelve te kee- ren, zoodat ook deze ernstige boetetijd niet in staat was, betere gedachten in haar wakker te schudden. Hij vervolgde zijn plan om haar tot' „geestesvrijheid" te brengen, met ijzeren volharding en be reikte weldra ook volkomen zijn doel. Bij de nadering van het H. Paaschfeest, was Bertha hem reeds in zooverre gelijk geworden, dat zij ook zonder veel over reding van zijn kant, gewillig de H. Paaschcommunie achter liet. Om echter in Rheinweih niet al te groot opzien te baren, besloten zij een reisje naar Straats burg in den Elzas te maken, tie meer daar Bj-andt er bloedverwanten had wonen. Bij eene bej aarde dame, een tante van B randt van moederlijke zijde, logeerden zij:. Die goedhartige dame ontving Bertha met de grootste hartelijkheid, en zócht het verblijf aldaar haar zoo aangenaam mogelijk te maken, en dat zoo veel te meer, daar Brandt van den tweeden dag hunner komst af voorgaf vele Ijezigheden te heb ben, en dus dikwijls afwezig was. Wat liet voor bezigheden waren kon Bertha niet gewaar worden. Zij had or ziich aan gewend, zich met het uiterlijke leven van haar echtgenoot niet te bemoeien, daar zij wist, dat hij onder dit opzicht gjeheel onafhankelijk wilde zijn. Bovenden be zat zij ook veel te weinig kennis van de wereld, om van zhlke 'dingen verstand De typograaf gedroeg zich zeer cynisch voor den onderzoeksrechter. De student Princip verklaarde geaar zeld te hebben zijn afschuwelijke daad te volbrengen toen hij den aartshertog vergezeld zag van zijn gemalin, doch hij overwon zijn aarzeling en schoot, met het bekende treurige gevolg. Ook bekende hij uit nationalistische overwegingen sinds lang van plan te zijn een hoog Oostenrijksche personage uit den weg te ruimen. Ook werd niet ver van de plaats waar Princip zijn misdaad voltrok een onge bruikte bom op straat gevonden, blijk baar daar neergelegd door een derde medeplichtige, die, nu de daad was ge schied, het niet meer noodig vond het helsche werktuig te doen ontploffen. Ooggetuigen verklaren, dat, toen de typograaf zijn bom wierp, de aartshertog die met een slag van zijn arm naar achteren deed zwaaien waardoor het werktuig achter zijn auto ontplofte. De bom was een z.g. flessehenbom, gevuld met spijkers en gekapt lood. Aartshertog Frans Ferdinand, troon opvolger van Oostenrijk—Hongarije en die nu reeds meermalen den ouden kei zer verving, is een neef van Frans Jozef en zoon van aartshertog Karel-Lodewijk uit diens tweede huwelijk met prinses Annonciade van Bourbon-Sicilië. Hij werd te Gratz geboren, 18 Decem ber 1863 en huwde morganatisch (bene den zijn stand) zonder voorafgaande toe stemming van Frans Jozef, hoofd der fa milie Habsburg, met hertogin Sophia van Hohenbtrg den len Juli 1900 te Reich- stadt. Frans Jozef begenadigde later zijn neef, erkende diens gemalin en verhief liaar in den vorstenstand, terwijl hij Frans Ferdinand in al zijn rechten, die van troonopvolger inbegrepen, herstelde Uit dit huwelijk zijn drie kinderen ge boren: prinses Sophie Marie (geb. 24 Juli 1901), prins Maximiliaan (geb. 29 Sept. 1902) en prins Ernest (geb. 27 Mei 1904). Weinig vorsten werden zoo geslagen in hun familie als de grijze keizer Frans Jozef. Zijn broeder Maximiliaan stierf door den kogel als keizer van Mexico te Quaritori den 19 Juni 1867. Zijn gemalin keizerin Elisabeth viel door moordenaars handen te Genéve den 10 Sept. 1898. Zijn zoon en opvolger, aartshertog Ru- dolf stierf op tragische wijze in het jacht huis te Mayerling den 30 Januari 1889. Thans valt zijn neef onder moordenaars hand. De vermoorde aartshertog was toege rust met uitnemende eigenschappen en een overtuigd Katholiek. Al mogen som migen zijner politieke inzichten aanlei- te hebben. In de eerste dagen gin» haar de tijd spoedig voorbij. Zij bestegen, den hoogen domtoren, verlustigden zich daar in het prachtige vergezicht, bezagen ver der het innerlijke der kerk, de van kleu ren schitterende ramen, de schoon© beel den van zandsteenzij aanschouwden met verbazing al het prachtige, dat in dit grootsche kerkgebouw was bijeengebracht; en Bertha, die nog nooit een groote reis had gemaakt, was verrukt over al de heerlijkheden, die haar oog aanschouwde. Het ging haar als een kind, dat voor de eerste maal do groote wereld ziet. Na dat zij den wonderbaren dom van buiten en van binnen genoeg gezien en ook de andere kerken bezocht hadden, begonnen de rijtoeren in den omtrek, waartoe het prachtige voorjaarsweer met onweerstaan baar geweld uitnoodigde. Yan godsdien stige zaken was er nimmer spraak. Doch niettegenstaande hare godsdienstige onver schilligheid, waaiin zij reeds verzonken was, viel het Bertha toch op, dat hare gezellin nooit ook slechts eene beweging maakte, om 'in een kerkleen kort gebed te spieken of voor het H. Tabernakel do kuieën te huigen. Zij' behoefde niet lang over de oorzaak daarvan na te denken. H®t portret van den reformator van Ge néve, dat in prachtige lijst het. woonver trek der dame versierde, gaf haar de noodige opheldering; zij-was eene Calvi- ding hebben gegeven tot kritiek, hij was zonder twijfel volkomen berekend voor het toekomstig keizerschap. Ten slotte zij nog vermeld dat Bosnië, het tooneel van aezen afschuwelijken moord, met Herzegowina aanvankelijk onder Turkije hoorde. Bij het tractaat van Berlijn (1878) kreeg Oostenrijk-Hon- garije het recht die landen te bezetten In 1906 werd door toedoen van den be kwamen staatsman Von Aerentlial het bezette gebeid toegevoegd aan de Donau- manarchie. Nadere bijzonderheden Den aartshertog werd de groote hals slagader, zijn gemalin de buikslagader door den kogel verbrijzeld. Zij zonk in de auto tegen hem aan, hij bleef recht- opzitten. Zoo stierven zij, terwijl hun beider bloed op den vloer van ds auto ineenvloeide. Zijn laatste woorden waren: Sophie, leef voor onze kinderen. Nog Zaterdag j.l. hadden zij hun kinderen te Konopitsch een telegram gezonden „met veel kussen van Pappi en Mammi". Een tante heeft de kinderen behoedzaam de de vreeselijke tijding mede gedeeld. De droefheid aer weezen was hartverscheu rend. Keizer Frans Jozef en de nieuwe troonopvolger, aartshertog Karei Frans Jozef, een achterneef des keizers, oud 26 jaar, zijn te Weeeen aangekomen; 60.000 menschen wachtten den ouden keizer op en wuifden hem allerhartelijkst toe met handen en zakdoeken. De uitvaart zal 4 Juli plaats hebben te Weenen, de bijzet ting der lijken zal niet geschieden in den keizerlijken grafkelder maar te Artstetten waar de overleden aartshertog een eigen grafkelder had laten bouwen. Men meldt de komst der koningen van Engeland, Beieren, Spanje, België, Saksen en van den Duitschen keizer op de be grafenis. De provinciaal der Franciskanen te Serajewo, ijlings met de doktoren ontbo den, gaf den zieltogenden vorst en vorstin de laatste absolutie. De lijken werden daarop gebalsemd en in een zaal van het regeeringsgebouw geplaatst. In geheel Europa is men vol afschuw voor de misdaad te Serawt jo gepleegd en vol medelijden met keizer Frans Jo zef. Z. H. de Paus moet hevig ontroerd zijn geweest toen men het treurige nieuws bracht. Toen hij voor de slachtoffers bad op de graven van de H.H. Petrus en Pau- lus, was die ontroering zoo sterk dat de H. Vader een bezwijming nabij was. Hij zond een roerend telegram van deelne ming aan keizer Frans Jozef. Te Serowejo hebben anti-Servische betoogingen plaats gehad, waarbij de ge nist©, doch slechts in naam. Zij stond zoo ongeveer op hetzelfde p'uuf van gods dienstig© onverschilligheid, waarop Bier- tha nu gekomen was. De avonden brach ten zij meestal in den schouwburg door, waarin de jonge vrouw bovenmate genoe gen vond. Zij sprak de 'Fransche taal zoo goed, dat zij de voorstellingen volkomen verstond. Moest zij ook al nu, en dan over de onpassende zaken, die zijl zag enhoor de, zich schamen; ook deze angsten ver dwenen 'spoedig. Haar geweten klonk steeds meer en meer in een doodeUjken sluimer. Veertien dagen waren op deze wijlze vervlogen. Brandt was slechts zelden en dan nog maar korten tijd gedurenden den dag bij' haar geweest. Zijne Kaken, ver oorloofden hem, zooals hij zeide, geen lange aanwezigheid. Gewoonlijk kwam hij eerst laat in den avond thuis, om 's mor gens 'in alle vroegte weer te vertrekken, meermalen bleef hij ook den nacht over. Zoolang 'nu Bertha met het bezoek van de bezienswaardigheden der stad en he ren lomtrek, en door de nieuwheid daar van, haar tijd genoegelijk doorbracht, sloeg zij weinig acht op Brandt's afwe zigheid Toen echter tegelijk met de prik keling Van het nieuwe en ongewone, ook hare opgewonden geestesbeweging af nam, viel haar ook de al te veelvuldige afwezigheid van haar man, de geringe opmerkzaamheid, die hij haar schonk en Verwachting tot den avond van I Juli Zwakke tot matigen, meest Zuid-Oostelijke wind. Lichtbewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Weinig verandering van tempe ratuur. bouwen van Serviërs het moesten ont gelden. De staat van beleg is afgekon digd. Vele verdachte personen zijn in hechtenis gesteld. De commissaris van politie, die belast was met de veilig heidsmaatregelen voor het bezoek van het aartshertogelijk paar, heeft zich dood geschoten. I T A L I Uit Rome. Z. 11. de Paus ontving naar de „Osservatore Romano" meldt, op 23 Juni Z. Em. Kardinaal Van Ros- sum in particuliere audiëntie. B El li 0 I Ferrer. Wat hebben de liberalen niet gedweept met Ferrer, die als opstandeling in Spanje ter dood werd gebracht eu voor hen als ©en „martelaar" gold. Maar de opeenvolgende liberale Minis teries in Spanje hebben steeds gewei gerd, Ferrer in eer te herstellen, omdat Ier niets te herstellen viel. En niet al-een als opstandeling, ook als verbreider van bet schandelijkste systeem van opvoeding word hij' door de Spanjaarden veracht. De Birusselsche liberalen zouden en moesten een standbeeld van Ferrer te Brussel hebben;' maar in Spanje is men met 'dit standbeeld verre van ingenomen. Het Birusselsche Nieuws van den Dag deelt hieromtrent mede „Ook in de Spaans oh© pers is een krachtige agitatie op 'touw gezet om het standbeeld van Ferrer te Brussel te doen verdwijnen. „De Vuile gast", zoo schrijft, liet blad, „wordt in de Spaansc.he bladen in het ware daglicht gesteld en men noemt het een grove beleediging aan Spanje, dien kerel 'te Brussel in het brons te vereeuwigen. Om de verdwijning van het standbeeld fe bekomen, dreigen de Span jaarden, dat 'zijl, desnoods, de handels betrekkingen met ons; land te zullen af breken en ook dat de Spaanscho reizigers Bielgië niet meer zullen bezoeken." Men Iziet, idat de Spanjaarden het ernstig meenen. Zij zijn benieuwd te weten, wat de stad Brussel deen zïil. Als men de driftigheid op, die hij tegenover haar, dikwijls ibijde geringste aanleiding, toonde. Daarbij kwam nog een zonderling geval, dat op den dag voor hun afreis plaats vond. 's Namiddags namelijk deed de oude dame, die inderdaad Bertha scheen lief te hebben, den voorslag, ieen wandeling in den aanleg voor de Jodenpoort te maken. Brandt had beloofd om 7 uur thuis te zijn, om den avond gemeenschap pelijk met haar door te brengen. Tegen dit uur wilden zij dan ook teragkeeren. De beide dames wandelden lang in de steeds -eenzamer wordend© lanen rond, spraken veel van een spoedig herhaald bezoek in Straatsburg, van de genoten vreugden en dergelijke dingen meer. Eerst toen het begon te schemeren keerden zij terug. Terwijl zij nu langzaam de stads poort naderden, doemden plotseling op eenigen afstand van hun uit een zijweg een -heer m-et een dame aan den arm op, die zich ijlings in de richting der stad verwijderden. Onwillekeurig rustten Ber tha's oogen gedurende ©en paar seconden op dien heer, wiens houding en gestalte haar bijzonder bekend toeschenen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1