HET KM :©r, - eo i. Rookt allen 'I merk CHOONMAMA No. 74, Donderdag 25 Juni 1914:. Tiende Jaargang. JSO'S Verschijnt eiken MAANIAC-, WOENSDAG- en VRIIDMIMD. listorischen film ZEE UNI, telkens om 8 uur, ij HOEK, „Huis van Nasi kasten, bezitten »n houden onbe- a. s. JUNI Zij, die zich tegen 1 JULI op ons blad abonnee- - ren, ontvangen de nog verschijnende GRATIS. in nonv mers restende KINDERPAKJES, AM ES-MANTELS Mantel-Costuums FUKKEHÏ I] „Onderlinge Bijstand." flinke Dienstbode BUITENLAND op de authentieke plaatsen v; KiO. Er is 2 jaar aan gewerkt GEBOORTE. II. DE JEUG'. DE WEEK. V. LIJDEN EN ct., Tweede Rang 30 ets. Eerste Rang 15 ets., Tweede Rang ig N.V. LELIE-BIOSCOO] ONE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor tf. d. Administratis: Ganzepoortsiraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de |B I 11 I banden, voeten of oogen. 8 I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I ZB I 11 I Voorts bij ongeneeselijke IZl1 I jhand, voet GRATIS verzekótd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; fl %0 of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I p gulden bij J gulden bij gulden bij P* B I I verlies van een |fl I 11 I verlies] 8 fl verlies van 1 B I I (hand, voet I I 11 I van een ^T| I B een M 8 of oog; I duim; %0 wijsvinger. mm%0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. lijke, doch vlug vertrekkend 2 y2 Cents Sigaar. Alleenverkoop: 'egen 1 Augustus zoekt Mevrou RUIJTER DE WILDT, Goei singel, eene Wat er met de plattelanders gebeurt, die naar de groote steden verhuizen, leeren ons de resultaten van het huis bezoek, door pater Fabianus te Amster dam gehouden. Meerendeels verliezen zij hun geloof of vervallen althans door het verwaarloozen der godsdienstplichten in een onverschilligheid ten opzichte der religie, die met geloofsafval gelijk staat. Het platteland verdient dus de bij zondere opmerkzaamheid en zorg der genen, wier staat en stand hen aan wijzen in deze reddend en voorzienend op te treden. En nu vinden zij in „Onderlinge Bijstand", R. K.Vereeniging voor het platte land een kostbaar hulpmiddel ter ver- ibeteriug van het gehalte onzer platte landbewoners. Reeds verscheen in no. 69 dezer courant het verslag eener lezing over .Onder linge Bijstand", te Boschkapelle ge houden. Wij achten evenwel deze in ons oog allernuttigste vereeniging een tweede be spreking overwaard en vragen ons af, of zij, die reeds in drie bisdommen haar intrede deed (Utrecht, Den Bosch, Breda) in het aartsdiocees met expresselijke aartsbisschoppelijke aanbeveling aan de Eerw. geestelijkheid, ook niet zegenrijk zou werken in het bisdom Haarlem, waar de plattelandsbevolking een zoo aan zienlijk deel der diocesanen uitmaakt. En opdat het „onbekend maakt onbe mind" hier niet storend ingrijpe, be ginnen wij met een duidelijke uiteen zetting van doel en werkwijze der ver eeniging „Onderlinge Bijstand", zooals dit door den heer Van Voorst werd ge daan in „Het Centrum" van 6 Juni jl. Deze vereeniging stelt zich ten doel de godsdienstige, maatschappelijke en stoffelijke belangen te bevorderen, uit sluitend der ïmngegoede plattelanders, en tracht dat doel te bereiken, door: lo. het bevorderen der godsdienstige en maatschappelijke belangen en de ontwikkeling der leden 2o. het krachtig bevorderen van door den Bisschop erkende, R. K. Stands- en Vakorganisaties, door de leden tot deze zoover zij iiiunv i/iviisivvw organisaties te brengen, in zo< loon. f 26 wascligeld. Aan te daarvoor in aanmerking komen 's avonds na 8 uur. 1 et recht" geroepen. Heer kapik hals konde ik Brandt omdraa nietswaardige, dien dagdief, c dien broeder." >n Arnum was intusschen doods»,- >rden. Da,t het nieuwtje nu ch Rhijnweih bekend, en gedut®1- dere dagen het stadsgesprek zok ion, was duidelijk. Deze gedao n deed hem beven. Zijn eerlijke gr" n zouden nu beschimpt worden ,e met den vingen naar hem tvij< de algemeen geachte en geëerde a Von Arnurn, het onderwerp tadspraatjes worden? Het sc, voor de oogen, bij deze gedac J ge minuten lang stond zijn VCIS ware, er stil van. Met een ar wenkte hij Philip, dat hij f zijn en gaf zich toen, in zielelijden aan zijn pijwgenne P ten over. Om schimp en besp< - kalmte en overgevenheid Kaïmie en oveigev-c.,».—- Kphoi up ivjv, gron< Góds to verdragen, daar'tce«« kppnze dorpsmenschen laat nog 3o. het oprichten en in stand houden onder de leden van afdeelingen, of dee- len van afdeelingen, ter behartiging van jjtoffelijke zaken, alsziekteverzekering, geneeskundige behandeling, ziekenver pleging, geitenfokkerij, geitenverzeke- ,'fing, varkensfokkerij, varkensverzekering, tpluimveefokkerij, konijnenfokkerij, tuin bouw, huisvlijt, arbeidsbemiddeling en .-werkverschaffing enz. ja 4o. het verschaffen van veredelende jpntspanning aan de leden. ,,j Deze Vereeniging wil dus een band daan om al de mingegoede plattelan ders kleine boeren, landarbeiders, onechts, handwerkslieden, kortom al diegenen in ééne groote vereeniging sa menbinden, die elkanders hulp en steun .zoo dringend noodig hebbenwil hunne .godsdienstige en sociale vorming na- streven en tevens die nuttige stoffelijke instellingen voor hen openen, die voor al voor den minderen stand op de dor den profijtelijk zijn. De organisatie op R. K. grondslag van groote mate van heldhaftig® ersching en krffverloocb®™''®' 8^. i heiligen onzer Kerk bezeten heb». (Wordt vervolgd.) 1-. J zoo ont vettend veel te wenschen over. Wel pestaat hier en daar een boerenbonden in de omgeving der industriecentra een R. K. werkliedenorganisatie, doch van eene organisatie van het Roomsche volk op het platteland kan men eigenlijk niet spreken En toch is het in onzen tijd meer dan noodig, dat ook onze buitenmenschen degelijk onderwezen zijn in de leer van onzen H. Godsdienst, en dat zij behoor lijk sociaal ontwikkeld zijn, wegens de groote gevaren, waaraan jongen en ouden heden ten dage zijn blootgesteld. Spoor, tram en fiets brengen den eenvoudigen boer en den eerzamen handwerksman van uit hun afgelegen dorp dagelijks in aanraking met de stad en derzelver gevaren, waar hij aan zich zelf over gelaten, zonder voldoende godsdienstige overtuiging en sociale kennis door de drogredenen der socialisten, door de verleiding der booze wereld met hare vermakelijkheden, boeken en bladen, wordt medegesleept in den stroom des verderfs en verloren is, eer hij er zich zelf bewust van wordt. Niet genoeg schijnt men de aandacht gewijd te hebben aan het feit, dat zoo vele werklieden van het platteland naar de steden gaan, waar zij dan tot het socialisme overloopen, of als bijloopers daarvan dienst doen. Ten plattelande meent men nog steeds, dat niet zooveel behoeft gedaan te worden voor de ontwikkeling der kiezers en voor de sociale ontwikkeling van het landvolk. Deze meening zou wellicht juist kunnen zijn, indien de bewoners van het platteland gelijk eertijds hunne haardsteden nimmer of bij iiooge uit zondering verlieten. Zoo lang zij in hun dorp blijven, hebben zij in het algemeen geen aanvallen te verduren tegen hun geloof en hunne overtuiging hoewel liet niet te ontkennen valt, dat de geest van ongeloof, ontevredenheid en socia lisme ook op het platteland begint rond te waren maar komen de werkl eden van het land in de steden, dan hooren zij daar dingen, daar zij vroeger nooit van gehoord hebben, waartegen zij niet gewapend zijn en waardoor zij eene gemakkelijke prooi worden van ongeloof en socialisme. Dit mag dan ook wel als de oorzaak aangemerkt worden van den snellen aanwas van het socialisme, Op het plat teland moet men, om dien aanwas te gen te gaan, wellicht nog meer dan in üe steden, het onhoudbare en het dwaze van het socialistisch stelsel uiteenzetten eu alles in het werk stellen, om den plattelandsbewoner, door de uiteenzet ting der christelijke beginselen, te sta len en te harden, opdat het socialisme op hem geen vat zal kunnen krijgen. Wanneer dan tevens door het behar tigen van elkanders stoffelijke belangen de levensvoorwaarden ten plattelande zoodanig verbeterd worden, dat er geen behoefte meer bestaat aan den trek naar de stad, dan zal een groot gevaar, dat thans het platteland en deszelfs bewoners bezworen worden. Dit nu beoogt de Vereeniging, in het hoofd dezes genoemd. Aan deze heldere uiteenzetting valt niets toe te voegen als de wensch, dat het besef der noodzakelijkheid van een godsdienstigsociale opvoeding van het landvolk ook in de Haarlemsche dioceeze aan Onderlinge Bijstand een „joyeuse entrée" verschafte. Op het platteland schuilt onze Katho lieke reserve. Doch wat baat het, zoo deze reserve niet worde weerbaar ge maakt voor de goede zaak. De tjjdstroomingen, zoowel de kwade als de goede, dus ook de kwade, doen zich ook op het platteland gevoelen. Vreeselijk zou het zijn, indien wij de evolutie die ons landvolk doormaakt, buiten ons om, in vreemde banen lieten leiden, steeds verder van liet Koninkrijk Gods. De oude dichter zong de landlieden toe „O, fortunatos nimium Sua si bona norent Agricolae 1" „O, bij uitstek gelukkige landlieden, zoo zij hun geluk beseften 1" Die woorden blijven van kracht, zoolang een rotsvast geloof, een christelijke een voud en reinheid van zeden ons landvolk stempelen tot de kern der natie, den hechten steun van Altaar en Troon. En wie heeft voor het behoud dier on schatbare goederen niet zijn beste krach ten veil FKASHH IJ K. De verzakkingen te Parijs. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de grondwerkers uit de uitgra vingen in de rue de Havre te Parijs op nieuw twee lijken ontdekt, waarvan de identiteit is vastgesteld. Het zijn de lijken van den 13-jarigen Gabriel Veron en van den ingenieur De Malman. Het lichaam van het kind was deerlijk gehavend de ruggegraat en het hoofd waren verbrijzeld Heide lichamen waren overdekt met een dikke laag slijk. Moordaanslag te Par ij s. Toen Zondagavond baron Henri de Rothschild de opera te Parijs verliet, werd hij aan gevallen door een individu, dat vijf revol verschoten op hem loste, die hem licht verwondde in de heup. De dader, een zekere JPruhdon, die vroeger melkslijter was, beweert door de melkinrichtingen op philantropische basis geruïneerd te zijn. Hij had daarom aan Rothschild dreigbrieven geschreven. nUITSClILAND. De Duitse he vloot en de Ka tholieken. De Staatssecretaris van het marine-departement, von Tirpitz, heeft toegestaan, dat de Katholieken in Wilhelmshaven de H.Sacramentsproces sie hielden in het mooie Marine-park, dat onmiddelijk grenst aan het plein der ka tholieke kerkhet park was 's morgens van tien tot twaalf uur voor het publiek verkeer gesloten. De katholieken van Wilhelmshaven hebben deze daad van verdraagzaamheid waaraan men hier een lesje kan nemen, zeer gewaardeerd. De katholieke veree- nigingen en alle parochianen namen aan de processie deel. De muziek van de twee de matrozen-divisie begeleidde de gezan gen. Namens de katholieken van Wil- heishaven werd aan von Tirpitz een te legram van dankbetuiging gezonden. („üe Tijd V I. BWI k. De toestand in Durazzo. De speciale correspondent van het Persbu reau Vaz Dias te Durazzo seinde d.d. 22 Juni 4.40 des namiddags via Castel Nuovo „De rebellen van Sjak hebben den vorst aangeboden zijne regeering zoowel als de Albaneesche vlag te erkennen zij weigeren echter voorloopig de uitleve ring van hunnen aanvoerder en het nederleggen en overhandigen hunner wapenende onderhandelingen duren voort; voorloopig is een wapenstilstand gesloten voor den tijd van twee dagen." De wapenstilstand zou volgens andere berichten tot hedenmorgen duren. Dat die wapenstilstand door den Vorst is gesloten zonder er de Hollandsche offi cieren in te kennen bewijst dat vreemde (Italiaansche invloeden zich in de omge ving des vorsten deen kennen. Toen het er indertijd om ging een comman dant van Durazzo te benoemen, moet van Italiaansche zijde alles in het werk zijn gesteld, de benoeming van wijlen overste Thomson op dien post te ver hinderen. Officieel blijft Italië met Oostenrijk en Duitschland eensgezind om de positie van vorst Wilhelm te handhaven. Het morgenblad van „De Maasbode" van heden geeft een paar draadberich- ten over de inname van Elbassan door de opstandelingen, waarbij twee officieren werden gevangen genomen, en van een nederlaag der regeeringstroepen bij de Sernenierivier. De voor eenige dagen gelanceerde berichten over het in de pan hakken der Mirdietencolonne bij den uitval uit Durazzo moeten zeer overdreven zijn. De Mirdieten en Malissoren zijn zeer onbetrouwbaar gebleken voor den strijd in het open veld. Majoor Kroon had dan ook den uitval afgeraden. Diezelfde majoor is thans van plan, om het geheele met struikgewas be groeide terrein tusschen de stad en den Rastboel door de bevolking der stad te laten gelijkmaken om aldus een vrij uitzicht over de moerassen te krijgen. Een gevangengenomen rebellenhoofd heeft de volgende mededeelingen gedaan Het aantal rebellen bedraagt 5500 hiervan zijn echter slechts 3.000 vurige aanhangers der beweging, waarvan hij zelf de ziel geweest was. Zijn volgelin gen, ongeveer 1500 man, stonden onder commando van een vroegeren politie ambtenaar van Constantinopel, een ge wezen Turkschen luitenant. Volgens een particulier telegram uit Cettinje zou de gouverneur van Skoetari aan ae buitenlandsche consuls hebben medegedeeld, dat de opstandelingen Durazzo na een stormaanval genomen hebben en vorst Wilhelm het paleis zou hebben verlaten. Een bevestiging van dit bericht is nog niet ingekomen. «OSTUNKIJK. Vreeselijk ongeluk met vlieg tuigen. Een militair luchtschip en een Faraian-tweedekker zijn in de lucht ont ploft en naar beneden gesmakt. Ziehier de bijzonderheden gelijk ze uit Weenen aan de „Beliner Hokal Anzeiger" zijn geseind, dato 20 Juüi. Vanochtend was de Korting te Fischa- mend opgestegen. In het schuitje hadden vier officieren, twee onderofficieren en een ingenieur plaats genomen. Een half uur na het vertrek vloog de eerste luite nant Platz, met den luitenant Buchta als waarnemer, omhoog van het vliegveld te Fischamend met een Farman-twee- dekker om het luchtschip te volgen. Het vliegtuig zwaaide eenige malen om de Korting heen en trachtte toen er over heen te vliegen. Bij deze poging raakte 't het bekleedsel van het luchtschip, dat scheurde. Er volgde een vreeselijke ont ploffing. Het luchtschip stond in volle vlam en stortte met de vliegmachine van 400 meter hoogte naar beueden. Op 10 meter afstand van elkaar kwamen ze neer. Het luchtschip was volkomen ver brand. Alle passagiers vond men als ver- kooide lijken. Ook de vlieger met zijn passagier waren gedood. Over de oorzaak van den ramp hoort men ook andere lezingen. Er wordt be weerd, dat het vliegtuig op het luchtschip gevallen is, door een gebrek aan den motor of dat het door den wind naar beneden gedrukt is. De schroef zou in het omhulsel van de ICörting geslagen hebben en door een vonk van den motor zou het in brand geraakt zijn. De vleugel-adjudant van den Keizer heeft in opdracht van Z. M. inlichtingen over den ramp gevraagd en de afdeehng der militaire luchtscheepvaart de deel neming van den Keizer betuigd. Barones von Suttner. f Uit Weenen komt het bericht dat aldaar is overleden de bekende ijveraarster voor den wereldvrede en schrijfster barones Bertha von Suttner. Zij was de dochter van den Oostenrijk- schen luitenant-veldmaarschalk graaf Kinsky en werd den 9en Juni 1843 gebo ren. 4n 1876 trad zij in het huwelijk met baron Arthur Gundaccar von Suttner Zij was vice-presidente van het internatio nale Vredesbureau te Weenen. In 1889 verscheen haar bekende „Die Waffen nieder. In 1905 ontving zij den nobelprijs voor den vrede. Zij behoorde tot de meest geziene niet- officieele persoonlijkheden, die te 's Gra- Welk weder zeilen wij hebben Verwachting tot den avond van 25 Juni: Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zuid- Westelijken wind. Zwaar- tot halfbewolkte lucht. Weinig of geen regen. Iets warmer. venhage actief waren, gedurende de beide vredesconferenties. („De Tijd"). Ctriekenland en Turkije. De „Köln. Ztg." verneemt uit Athene, dat men aldaar in regeeringskringen van meening is, dat de toegeefelijkheid der Porte jegens Griekenland meer schijn dan werkelijkheid is. De diepere oorza ken van het conflict zijn niet uit den weg geruimd. De feitelijke toestanden in Klein-Azië rechtvaardigen geenszins het optimisme over de eerlijke bedoelin gen van Turkije, maar doen veeleer een plotselinge verscherping van het conflict vreezen. Turkije voert in stilte den oorlog te gen Griekenland, tot liet in staat is de zen ook officieel te verklaren. De Griek- sche regeering is echter op haar hoede, en volgt de ontwikkeling der gebeurte nissen met aandacht. KdSJb ASTO. Het Moscovietisehe rijk is een der lan den, waar het alcoholisme hoogtij viert. Reeds werd er door Graaf Witte in den Rijksraad op gewezen, dat de regeering hiertegen iets behooort te velde te trek ken. Thans heelt de Czaar een edict uitge vaardigd tegen het drankmisbruik in het leger met o.a. de volgende bepalingen: Het is aan de soldaten van alle wapenen verboden, gedurende hun diensttijd ge bruik te maken van eenigen geestrijken drank. Het is verboden soldaten uit te zenden om geestrijke dranken te koopen. Soldaten, die gestraft zijn voor het ge bruik van spiritualiën, kunnen niet tot onderofficier worden bevorderd, en zij die gestraft zijn wegens dronkenshap, krijgen geen getuigsclirilt van goed ge drag, als zij naar hun haardsteden terug keeren. De aitikelen, die het edict bevat ten opzichte der officieren, zijn niet minder streng. BUL6ABUÜ. Uit Sofia wordt verder bericht, dat se dert de laatste maanden de Katholieke geestelijkheid veel arbeid verricht in de nieuwe gebieden, vooral onder de vluch telingen. Te Soefloe, bij Adrianopel, zal spoedig een parochie met kerk en school worden gesticht, üe zetel van den geuni- eerden Bulgaarschen bisschop, die te Adri anopel gevestigd was, wordt verplaatst naar Dedeagatsj, waar de Augustijnen bezig zijn een school te bouwen, die gym nasiaal onderwijs zal geven. De uit Macedonië gevluchtte Katholie ken zijn met behulp der regeering geves in verlaten Turksche dorpen, waar door de regeering voor scholen wordt gezorgd, terwijl ze zeiven kerken bouwen. Van overheidswege is men thans den Katho lieken goed gezind en zeer behulpzaam. („Centrum.") C H I IV A. Een stad uitgemoord. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de benden van den „Witten Wolf" het Zuiden van Koeang-Si te vuur en te -zwaard heb ben verwoest. 'De stad Kao Tchéou werd geplunderd en de huizen der missiona rissen vernield. Er werd een slachting aangericht, waarbij 10.000 personen zou den vermoord zijn. De gouverneur van Koeang-Si heeft troepen afgezonden om de missionarissen te beschermen. Pater Mortier, superieur van de missionarissen van Scheut verklaarde aan een Belgisch

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1