No. 73. Dinsdag 23 Juni 1914. Tiende Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Ziji die zich tegen 1 JULI a. s. op ons blad abonnee- ren, ontvangen de nog in JUNI verschijnende nom- mers GRATIS. Welk weder zullen wij hebben NIEÜHE ZEEUW® COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 VprSchÜnt ftlJflfl MAANDAG- WOENSDAG- fin VRIJDAGAVOND ^^berichten 25 Ct. p r Bij abonnement speciale prijs Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. IBlSCIH|III 6lR6(l NIAnnUAO ITUinOUAU 011 inlJUAUMUIIU. Advertentiën van 1—5 regels /0.50; iedere regel meer 10 Ct. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór ___e Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend, half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor W. d. AdministratisGaniepoortstraat C 209, GOES Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de J P> 4% gulden bij verlies van beide I P* 4% gulden bij I 4% gulden bij gulden bij P" gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl J* I 11 I handen, voeten of oogen. I verlies van een verlies] verlies van M verlies van daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I 11 I Voorts bij ongeneeseüjke I I I Ihand, voet vaneen nil een W- I eiken anderen GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: Ulr verstandsverbijstering; ot oog; Vw duim; wijsvinger, vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekcrings-Bank" te Schiedam. BELGIË. De Maria -jubel te Antwer pen. Heel Autwepen, Berchem en Bor- gerhout zullen de volgende maand een groot jubelfeest vieren. Indien er iets is, waarop de rechtge aarde Antwerpenaar lier is, dan is het voornamelijk het karakterstiek voorko men der oude straten, door de Mariabeel den, die allerwege geplaatst zijn enden vreemdeling toeroepen, dat hij hier in eene stad is, die Moeder Gods lot hare beschermster verkoos. Er bestaan te Antwerpen 207 van die beelden, uitgenomen die boven klooster- en kerkdeuren, Calvariebergen enz. Bor- gerhout telt er 19 en Berchem 9, zoodat men alles bijeen wel een totaal van 250 kan rekenen. Velen zullen zich nog de luisterrijke processie, versieringen en verlichting herinneren van 1889, maar stellig zal dit jaar niet achter blijven bij denonafhan- kelijkheidsjubel van toen. \olgens een ontwerp, opgemaakt door een voorloopig comité, uitgaande van de lieeren kapelmeesters der hoofdkerk, zal het jubelfeest gevierd worden den dag der groote processie op Zondag 14 Augustus a.s. met een algemeene ver lichting van de beelden van Antwerpen, Borgerhout en Berchem. Meeting tegen de echtschei ding. In Birmingham werd vorige week een groote piotest-meeting gehouden door de katholieke leden van den Vrou wenbond voor Coöperatie, waarin de echtscheiding wordt gepropageerd. Er werd gewaarschuwd tegen de socialis tische ideeën, die in de vereeniging tot uiting kwamen en de noodzakelijkheid betoogd, dat dergelijke quaesties uit de vereening moesten gehouden worden. Ook werd vermoed, dat er leden van de vereeniging op het platteland lezingen hielden voor de echtscheiding en daar toe gebruik maakten van het gezag der Coöperatie, terwijl reeds 400 pond ster ling voor hun propaganda was besteed. Verschillende sprekers keurden deze handelwijze scherp af. Zij beloofden op de a.s. jaarvergadering over deze aan gelegenheid te spreken en eens voor goed dergelijke acties te doen verbieden. V li It .t l K. Het morgenblad van Zondag van „De Maasbode" bevat de navolgende draad- berichten over den opstand. DURAZZO, 20 Juni (R.O.) Hedenna- middag had hier een bijeenkomst plaats van de hier wonende Mahomedaanschen bevolking. Na afloop daarvan reed een deputatie van 4 Hodsja's naar het re bellenkamp in Sjijah om namens de Ma- homedaansche bevolking van Durazzo de opstandelingen tot onderwerping en het nederieggeu der wapens te bewegen. De Hodsja's keerden tegen den avond terug en brachten het antwoord, dat de rebellen bereid waren, den vorst te er kennen, doch om een wapenstilstand van twee dagen verzochten. De Hodsja's kregen opdracht, den re bellen te beloven, dat een wapenstil stand zou worden toegestaan, onder voorwaarde, dat zoowel voor het geval, dat de wapenstilstand zou verbroken worden, als voor het geval, dat men andermaal naar de stad zou oprukken en eventueele aanvallen zou doen op hulptroepen van den vorst, door de re bellen gijzelaars zonden aangewezen worden. DURAZZO, 20 Juni (R.O.) Gisteravond bracht Bairan Duklani het bericht, dat Erenk Bibdona met 2000-man iulschmi stond, vier uren ten Noorden van Durazzo. In de eerstkomende dagen zal hij de re bellen bij Sjijah aanvallen. In den avond kwamen 80 man uit Ko- ritza aanmeerdere honderden volgen heden. Men meent uit zekere bron te weten, dat de rebellen over 4 qiillioen patronen beschikken. Majoor Sluys. De N. Rott. Crt. heeft het volgende particuliere telegram uit Keulen, dato 20 Juni, dat vooral voor het tweede gedeelte van belang is. Majoor Sluys en dr. Berghausen zullen Zondagavond te Triest en in den nacht van Maandag op Dinsdag te Durazzo aankomen. Majoor Sluys heeft, naar wij vernemen, eergisteren een langdurig onderhoud met H. M. de Koningin der Nederlanden gehad over de positie der Nederlandsche ofticieren in Albanië. Hij acht het zoo goed als zeker dat Essad pasja den opstand aanstookt en in ge regeld contact met de opstandelingen staat. Majoor Sluys houdt den toestand in Albanië voor zeer ernstig. Dit klopt wonderwel met wat van andere zijde omtrent Essad pasja wordt gemeld, n.l. Een bericht uit Fiume maakt melding van het feit dat Essad pasja aldaar ge zien is. Hij moet zich hebben ingescheept naar Durazzo. Aan den „Figaro" wordt uit Durazzo gemeld dat het meerendeel van het re bellen-leger bestaat uit oud-soldaten van Essad pasja, die onder diens commando liet beleg van Skoetari hebben medege maakt. Ook is er nog een interessant bericht over kolonel Muricchio. De redactie der „Zeit." te Weenen verzekert een telegram te hebben gelezen, uit Durazzo gezonden aan een te Weenen geaccrediteerd diplomaat, en waarin ver klaard wordt dat het signaal tot den aanval aan de opstandelingen gegeven is uit de woning van kolonel Muricchio, die, naar men weet, door wijlen kolonel 'ihomson in hechtenis wa3 genomen, doch door tusscheukomst van Aliotti, den lta- liaanschen gezant te Durazzo werd vrij gelaten. SEXICO. De toestand in Mexico. Uit El Paso, wordt aan de „Herald" geseind: Generaal Villa is machtiger üan ooit uit den strijd getreden, die aan zijn mi litaire loopbaan een einde dreigde te maken. Alle veertien generaals, waar onder generaal Chao, zijn bitterste vijand, hebben zich om hem geschaard en gene raal Carranza is genoodzaakt geworden zijn pogingen om aan generaal Villa's macht een einde te maken, te staken. In naam blijft generaal Carranza het hoofd der coustitutionalisten en regelt hij de burgerlijke aangelegenheden. Generaal Villa is meester van 't revo lutionaire leger en heeft de spoorwegen en telegraaflijnen onder controle. Vijftienduizend man zijner troepen zjjn reeds naar Zacatecas op weg, om de fouten te herstellen, door generaal Natera gemaakt, die de nederlaag leed. Naar gemeld wordt, zijn generaal Villa's vrienden niet gekant tegen een wapenstilstand, indien slechts een waar borg wordt gegeven, dat er een bevre digende voorloopige regeering zal komen. Indien er geen bevredigende oplossing bereikt is vóór de bezetting der stad Mexico door de rebellen, zal Villa alle militaire aanvoerders bijeenroepen en hen iemand als voorloopig president laten aanwijzen. Welke keuze zij ook mogen doen, generaal Villa zal er zijn goedkeuring aan hechten. Generaal Carranza kan niets anders doen dan zich bij de feiten neerleggen. De aanhangers van generaal Carranza, die van de controle op de spoorwegen en telegraaflijnen in densraat Chihuahua werden uitgeschakeld, zien zich allen ondergeschikte posten toegewezen. (Msbode.) De onderhandelingen te Niagarafalls zouden nu weer kans bieden op een bevredigende uitkomst. CHllïA. Samenzwering. Een bericht uit Peking aan den „New-York Herald" meldt, dat Chineezen uit Singapore, ten getale van 30.000 man, van plan zijn een inval te doen in China. Zij zouden worden overgebracht in stoomschepen, die hen aan wal zullen zetten te Swa- tou, waar zij door 3000 rebellen zullen worden opgewacht en zich met dezen zullen vereenigen. Men vermoedt, dat de revolutionaire partij in China, die vei takkingen heeft in alle deeleu van de wereld, waar Chineezen gevestigd zijn, iu stilte saam- gezworen heeft tegen Joean Tsji Kai, wijl deze een staat van zaken in het leven heeft geroepen, die slechts in naam verschilt van dien order den laatsten keizer. De Chineezen in de Straits Settlements en te Siiigapore waren van den beginne af vurige aanhangers van het nieuwe regime in China. Nu echter de samenzwering intijds bekend is geworden schijnt haar grootste kracht reeds gebroken. Nederlandsche Officieren in Albanië. Door de Nederlandsche Regeering is uit Durazzo een in het Franscli gesteld telegram ontvangen, hetwelk vertaald aldus luidt Durazzo, 20 Juni 9, uui. Toestand on zeker. Kroon, Reddingius, Sar, Fabius, Roelt'sema in goeden welstand. Majoor ROELFSEMA. Bij liet Ministerie van Oorlog werd Vrijdagnamiddag uit Durazzo van majoor Kroon nog een een telegram ontvangen, van den volgenden inhoudAlles wel. Hier zijn Kroon, Roelfsema, Fabius en Sar. Toestand onveranderd. Overste Thomson. Het „Groninger Dagblad-1 schrijft: „Naar verluidt, zullen op initiatief van de officieren en onderofficieren van het garnizoen te Groningen bij alle corpsen gelden worden ingezameld voor een borstbeeld van Overste Thomson, dat geplaatst zal worden voor de kazerne aldaar." „Het Groot-Oosten der Nederlanden". Het Biusselsche Antivrijmetselaarstijd- schrift „Antivrjjmetselaarsblad" geeft iu haar Juuiaflevermg talrijke en uitvoerige bijzonderheden over de Nederlandsche vrijmetselarij, georganiseerd in „Het Groot Oosten der Nederlanden". Goes. Vrijdagavond bij het concert op de Groote Markt werd oui 10 uur, alhoewel middenin een stuk zijude, bij het spelen der klok, gestopt met liet blazen. Dit staat hiermede 111 verband, dat „Eupho- nia" een schrijven heeft ontvangen van den comm. van politie dat na 10 uur geen toon meer mag worden gehoord, Dit schrijven werd mondeling bevestigd en toegelicht. Het publiek heeft aan „Euphonia" om trent deze vreemde manier van handelen inlichtingen gevraagd. Het bovenstaande diene als antwoord. Men zie verder over deze kwestie het raadsverslag van heden. Orgellevering. Dat men een orgel levert, is op zichzelf niet van zoo'n groote beteekenis, maar wanneer men zulks doet nadat zijn fabrikaat met dat van concurrenten is vergeleken en het beste bevonden, wordt het wat anders. Zoo iets geschiedde dezer dagen met de firma A. S. J. Dekker alhier, die, nadat verschillende fabrikaten aan een onderzoek waren onderworpen, opdracht kreeg een nieuw rein-pneumatisch orgel te leveren voor de Geref. kerk te Opperdoes. Een onderscheiding derhalve voor de firma Dekker. Wij herinneren er aan dat de in spectie van de verlofgangers der Militie alhier zal gehouden worden Woensdag 24 Juni a.s. te een uur. De verlofgangers zullen zich tegen dien tijd hebben te verzamelen in de Korenbeurs op de Groote Markt alhier De in deze gemeente gehouden col lecte voer de pestbestrijding op het eiland Java heeft netto opgebracht f 140.50. Onweer. Zaterdagnacht ontlastte zich boven deze gemeente een vrij hevig onweer, vergezeld van zware regen buien. Wel sloeg de bliksem op den Stationsweg bij den heer J. op de tele foondraden. maar verder hadden geluk kig geen incidenten of ongevallen plaats. -- Stationsboekhandel. Inde wachtkamer 2e kl. van het station alhier is een boeken- en courantenstand opge steld onder bestuur van den heer Lin deman, stations-restaurateur. Bij een overzicht van den inhoud bleek ons dat zoowel katholieke nieuwsbladen als an dere katholieke reislectuur in ruime keuze voorhanden zijn, waarom wij dan ook gaarne de aandacht op dezen boe kenstand vestigen. Afgekeurd vleesch. Zaterdag werd door de keurmeester een uit nood geslachte koe van den Landbouwer D'. voor de consumptie afgekeurd en heden een uit nood geslacht varken. Het vleesch is onder politie toezicht ver nietigd. j J j i Vergadering „Handelsbelangen". Vrijdag j.l. hield de Vereeniging „Handelsbelangen" alhier een algemeen© vergadering. Besloten werd adhaesie te betuigen met de motie van het Bureau van Advies voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, bedoelende aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mede te deelen, dat de aangesloten Mid- denstands-vereenigingen aandringen op spoedige behandeling en verheffing tot wet van het voorstel Aalberse tot be strijding der oneerlijke concurrentie. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering en het Congres van den Middenstandsbond, te houden op 15 en 16 Juli 1914, te Dordrecht, werden geko zen de heeren A. S. J. Dekker en P. Oosterbaan, respect, voorzitter en secre taris der vereeniging. Tot lid van het bestuur der Onderlinge Glasverzekering werd gekozen de heer H. Vissers. Besloten werd, dat de Vereeniging zich zal (wenden tot het bestuur der Zeeuw- sche Lokaal-Spoorweg-Maatschappij, om de belangen van Goes ten opzichte van den aanleg der spoorlijnen te bepleiten. „Handelsbelangen" en Book makers. Te Vlissingen is een beweging gaande om de regeeriug te verzoeken het bookmakersbedrijf binnen zekere grenzen van toezicht weder voor geoorloofd te verklaren. Naar men verzekert zou „Handels belangen" te Middelburg deze beweging steunen. Ook in de Middenstandsvereeniging „Handelsbelangen" alhiei werd Vrijdag avond die zaak ter sprake gebracht. De voorzitter meende echter op grond van art. 7 der statuten (kerkelijke en politieke zaken maken geen onderwerp van discussie uit) over deze kwestie geen behandeling te kunnen toestaan. Verwachting tot den avond van 23 Juni Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste lijken wind. Zwaarbewolkte lucht. Waar schijnlijk regenbuien, tijdelijk opklarend. Weinig verandering van temperatuur. Verschillende leden zijn het liierm ede niet eens en zullen nu hedenavond be raadslagen wat hun te doen staat om alsnog deze zaak in de vereeniging aan de orde te brengen b.v. door het oproepen eener buitengewone algemeene ver gadering. De kwestie is zeer zeker geen alle- daagsche. Want al maakt men haar los van kerkelijke en politieke beschouwingen dan nog verdient deze vraag een ernstige ©verwegingwordt de Goesclie mid denstand in z ij n geheel oecono- misch zóó gedrukt door het niet meer bestaan der bookmakers hier ter stede, dat zij de adhaesie wettigt aan de Vlissingsche beweging met gevaar van ernstige verwikkelijngen in den boezem van de Middenstands vereeniging alhier. R. K. Middenstandsorgani satie. Overeenkomstig het verlangen der kerkelijke overheid, dat de Katho lieken zoo vaak zij meenen ter beharti ging hunner standsbelangen zich te moe ten organiseeren, dit doen op katholieken grondslag, zal hier ter stede getracht worden te komen tot een katholieke or ganisatie van den middenstand. Het plaatselijk comité der K. S. A. alhier, dat onder deze taak zijn schouders zet, heeft zich gewend tot ,De flanze", Bond van Roomsch Katholieke vereenigingen van den handel drijvenden en industrieelen middenstand in het bisdom Haarlem. Deze bond zal iemand hier heen zenden om, waarschijnlijk op den feestdag van Sint Petrus en Paulus, de gronden te ontvouwen, die pleiten voor het oprichten eener Katholieke Midden standsvereeniging te Goes. Het spreekt van zelf, dat wij de op richting van een eigen Katholieke Mid denstandsorganisatie, overal waar zulks kan geschieden, als het ideaal beschou wen, waarnaar zoo krachtig mogelijk dient gestreefd. Toch zijn wij niet blind voor de erken ning van het feit, dat zich in de practijk soms omstandigheden kuunen voordoen, die de verwezenlijking van dat ideaal, althans op dit oogenbiik, in den weg staan of lot geduldig wachten naar een geschikter tijdstip aanmanen. Het zij aan de prudentie van den Hoogeerwaarden herder onzer parochie en aan die der „Hauze"-mannen overge laten, wat hier in deze valt te doen. Middelburg. Alhier is een goudsmid door een onbekende opgelicht voor een gouden, horloge. De onbekende nam het mede op zicht, maar moet nog terug- keeren. De politie is met deze oplich ting in kennis gesteld. Zaterdagmorgen had in het Polderhuis aan de Abdij alhier de opening plaats van de stembriefjes ter verkiezing van zes commissarissen van den polder ,Walche- iren. Uitgebracht waren 118 stemmen, na melijk 104 te Middelburg en .14 te West- kapelle. Van onwaarde bleken 4 ^temmen. Door de aftredende commissarissen .wer den de navolgende stemmencijfers be haald: jhr. mr. W. II. Snouck Hurgronje 110, mr. P. pieleman 112, J. A. Zip 109, W, A. de ftijck© 113, allen te Middelburg, D. Kodde Lzn. Je Koudekerk© 107 en P. de Visser ,te Aagfekerke 108 stemmen, zoodat deze heeren allen herkozen pijn. Op een zestal andere heeren waren een of twee e temmen uitgebracht. In de vergadering van don Raad, te houden op Woensdag 24 Juni a.s., des namiddags te 2 uur, zullen worden behandeld: 1. Notulen; 2, Ingekomen stukken; 3.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1