Dinsdag 16 Juni 1914. Tiende Jaargang. No. TO. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratisGanzepoorfstraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de ff gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de pfe I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I [hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor%0 verstandsverbijsteringof oogduim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I f* gulden bij gulden bij A gulden bij P1 jl I I verlies van een I 11 I verlies] I I verlies van M pp I Z11 I [hand, voet I I 11 I van een I I een M 1 I of oogduimwijsvinger. WBk gulden bij verlies van eiken anderen vinger. I i i V De H. Schrift in de Kamer. De Unie-liberale professor, die tevens Kamerlid is en dr. Eerdmans heet, heeft tijdens de debatten over de Zondagsrust in verband met de Stuwadoorswet Don derdag j.l. zeer zalvend gesproken over „Gods Woord" wat hem niet belette de discussies te bederven door het totaal onnoodig en tevens onjuist betoog, dat Minister Talma en de onderteekenaars van het anti-revolutionaire amendement de rede hadden gesteld boven Gods woord door niet iederen Zondagsarbeid te ver bieden. Togen welke vertroebeling van de be raadslagingen krachtig werd opgekomen, door de heeren Scheurer (A. R.), Brum,- melkamp (A. R.) en Lobman (C. H.). Zelfs was het den socialist Spiekman te kras. Ook „De Nederlander", het Christ- Historische orgaan, heeft zich geërgerd over het tooneel, dat de Kamer Donderdag bood bij gelegenheid van het theologisch debat, dat door den heer Eerdmans was ontketend. Dat debat besprekend, zegt het blad o. a. „Bij zulke gelegenheden, en dat is de derde heldengroep die de aandacht trok, loont het de moeite de houding der vrijzinnigen gade te slaan. De heer Eerdmans, hunner een, wordt met buitengemeene belangstelling aange hoord. Nietwaar, hij doet het zoo aardig tegen die menschen, die zich op „Gods Woord", (stel u voorl) durven beroepen, en dan toch „rekenen met de rede". Maar laat nu de heer Scheurer, of de heer Brummelkamp, of de heer Duymaer van Twist eens aan 't woord komen, niet om een politiek-theologisch relletje te ma ken, maar om voor den ernst hunner over tuiging te staan, let dan eens op de fine fleur van de Concentratie, op de heeren Lieftinck, De Jong e.t.q. Och, och, ze heb ben zulk een geweldig plezier 1 Welk een antiquiteit, zulk een beroep op den Bijbel, of, (horribile dictul) op een ouden schrij ver, of op „onze Gereformeerde vaderen", de heer De Jong, eens en altijd school meester, slaat er zich van op de knie van plezier, en zelfs bezadigde menschen van hoog-ethischen aanleg als de propagandist voor de Kartini-school, dr. Van Deventer, kunnen hun genoegen nauwelijks op. Bij zulke gelegenheden wordt de antithese niet gesteld, maar gevoeld, en be grijpt men ,waaarom, zoodra deze heeren de macht in handen hebben, er van feite lijke eerbiediging, ook der Zondagsrust, zoo bitter weinig terecht komt. Men ziet het alweer aan de beslissing, in den Rot- terdamschen Raad genomen. Wij zullen er verder over zwijgen; 'tis eigenlijk te min om er nog veel woorden aan te verspillen." F R V K It I.I K Het ministerie Ribot af. Bij zijn eerste samentreffen met de Kamer is het ministerie Ribot Vrijdag j. 1. gevallen. In de regeeringsverklaring werd nog wel zoo mooi gezegd, dat men volstrekt geen rechtsche neigingen had, dat men wilde steunen op de echte republikeinen. Er werd ten pleziere der echte socia listen in beloofd, dat de Senaat zou worden aangespoord zich te haasten met de aerdediging der leekenschool. En Ribot kon wijzen op zijn minister van Onderwijs, een der felste anti-clericalen, die, Frankrijk telt, en er vallen er daar nogal eenige te tellen. Ribot beproefde ook nog de politieke harten te verteederen door te wijzen op den linantieelen toestand, die allertreu rigst is. Als ge me een dag levens laat, smeek te de premier, dan dien ik vanavond nog een wet in om 900-millioen te leenen. Maar niets hielp: de Kamer bleef ru moerig. Een ook zijn verklaringen over den driejarigen diensttijd werden uit gejouwd. Militaire wetten moeten stabiel zijn, betoogde hij, en wat is het verbond met Rusland en de entente met Engeland niet waard. Het hielp niet. Sembat verklaarde, dat hij met zijn vrienden tegen de re geering zou stemmen en na nog eenig debat werd eene motie Dalimier, luidende „De Kamer, eerbiedigend den wil, door het algemeen stemrecht te ken nen gegeven en vastbesloten haar vertrouwen slechts te schenken aan een regeering, die in staat is de een heid der linkerzijde tot stand te bren gen, gaat over tot de orde van den dag"- aangenomen met een groote meerder heid. Ribot en zijn collega's namen hun portefeuiles en gingen heen Poincaré nam onmiddellij kh t aange boden ontslag aan. Wat nu? Weer noemt men Viviani als forma teur en ten slotte zal er wel een stel letje mannen bijeen te brengen zijn, dat een poosje, de meerderheid der Kamer misschien niet voor, maar dan ook niet dadelijk tegen zich heeft. Misschien hebben ook de katholieken wel tegen Ribot gestemd. Zijn minister van Onderwijs was voor lien volstrekt onaannemelijk Een uitdaging noemde een der Katholieke Kamerleden het optreden van Dessoye en het was toch ook wel veel gevergd om de hulp der katholieken in te roepen tot steun van het Kabinet op hetzelfde oogenblik, dat men aan een der felste vijanden van hun scholen het departement van On derwijs in handen gaf. Het nieuwe kabinet is definitief samengesteld en wel als volgtminister president Viviani; minister van justitie, Bienvenu Martinminister van binnen- landsche zaken, Malvyminister van openbaar onderwijs, Augagneur minister van financiën, Noulens; minister van oorlog, Messimy; minister van marine, Gauthier; minister van koloniën, Ray- nauxminister van handel, Thompson minister van openbare werken, René Renoultminister van landbouw, ,Fer- nand David; minister van arbeid, Cou- cyba; onder-secretaris van oorlog, Lau- raineonder-secretaris van schoone kunsten, Dalimier; onder-secretaris van binnenlandsche zaken, Jacquier; onder secretaris van de handelsmarine Ajam. 1H ITSt »II, \\l> Kardinaal von Hartmann is bij ziju terugkeer uit Rome op grootsche wijze ontvangen en gehuldigd. „De Tijd" geeft uit het antwoord van den Kerkvorst op de tot hem gerichte welkomst-redevoeringen het volgende: „Laat uw geloof triumfeeren aldus Kardinaal von Hartmann het geloof van Petrus en zijn opvolgers zonder be schadiging en zonder bijmenging. Sluiten wij ons daarom nauwer bij den H. Vader aan en volgen wij als gehoorzame, trou we kinderen zijn voorschriften en wenken. De Paus spreekt klaar eu duidelijk en men behoeft aan zijn woord niet te knabbelen. Als we liem volgen, dwalen wij niet. En tweedens, volgt het woord van den Apostel Johannes. Nog in zijn hoogen ouderdom sprak hij telkens: „Kinderkens, bemint elkander". Dat woord zou men in onzen tijd ook aan menigen Katholiek kunnen voorhouden. Vergeet toch in de meeningsverschillen en in den strijd on zer dagen de Christelijke naastenliefde niet. Vermijdt al het persoonlijke, bittere, hatelijke. Daarmee bouwt men niet op, men breekt er mee af. Niet in den storm is de Heer, maar in den zichten wind van den H. Geest. „En blijft den H. Vader eeren, deze brandende Johannesziel, vol vurigen ijver voor de zuiverheid des geloofs en vol innige vaderliefde voor al zijn kinderen. Hem heb ik getuigenis afgelegd van uw onwrikbaar geloof en uw trouw kind schap. Blijft in het geloof en. de liefde, opdat mijn opvolger een even roemrijk getuigenis van u mag geven als ik thans den H. Vader heb gedaan." srtïJK Donderdag heeft te Madrid de inzege ning plaats gehad van het huwelijk tus- schen Kermit Roosevelt, den zoon van ex-president Roosevelt, en miss Belle Wyatt Willard, dochter van den Ameri- kaanschen gezant te Madrid. De plechtig heid werd voltrokken door Rev. Dr. Wat son, rector van de Amerikaansche kerk te Parijs, geassisteerd door Rev. Herbert Brown, kapelaan van de Britsche Ambas sade te Madrid. De prinses Fella von Thurn und Taxis, dochter van den Duitschen gezant te Ma drid, en miss Catherine Page, dochter van den Amerikaanschen gezant te Lon den, behoorden tot de bruidsjuffers. De ex-president, zijn dochter en zijn neef, alsmede de ouders der bruid, waren bij de plechtigheid tegenwoordig, die ver der door vele hooggeplaatste personen werd bijgewoond. Het Spaansche koningspaar zond als bruiloftsgeschenk een antieke vaas en in fant Alfonso gaf een juweelen sieraad raad ten geschenke. Gelijk gemeld, vertrok de ex-president 's avonds naar Parijs. ALBASIË. Aanval der opstandelingen op Durazzo, Kolonel Thomson gedood Het persbureau Vas Diaz seint ons hedennamiddag De Italiaansche gezant te Durazzo tele grafeerde hedenmorgen om 8 uur aan zijne regeering, dat de opstandelingen de stad Durazzo om 4 uur van drie zij den aangevallen hebben. Bij het ge vecht, dat ontstond, werd de com mandantvan Durazzo, kolonel Thomson, GEDOOD. De matrozen der vreemde oorlogschepen gingen aan land om de gezantschapsgebouwen en het paleis van den vorst te beschermen. In het eerst vreesde men dat Durazzo in handen der opstandelingen zou vallen men hoopt evenwel de stad te kunnen behouden. Het persbureau Vas Diaz teekent hierbij aan, dat dit bericht, hetwelk het bureau via RomeBerlijn bereikte, van geen enkele andere zijde is bevestigd. (Zie onder laatste berichten). MEXICO. De jKortenaer" in Mexico. De Washingtonsche correspondent van het „Hbld." schrijft: Uit Tampico hoor ik uit de allerbeste bron het volgendede „Kortenaer" heeft hier uitstekend werk gedaan en indien men kon hooren wat de Amerikanen, die nog hier ter plaatse zijn, en de En- gelschen en Duitschers en de Mexicanen zeiven daarover te zeggen hebben, dan zou men weten, dat ieder den Holland- schen gezant te Washington dankbaar is dat hij onmiddellijk de voorzorg ge nomen heeft de „Kortenaer" naar Tam pico te laten vertrekken; men verheugt er zich over, dat met al het geschrijf over, voor en tegen de vloot, de marine zich weinig bekommert om die disputen, maar kalmweg doorgaat haar plicht te doen en onzen goeden naam hoog te houden. Niet alleen hebben de werk tuigkundigen van het Hollandsche schip, nadat de machinisten van de Holland sche petroleum-bronnen gevlucht waren, de machines en daardoor de bronnen voor vernieling beveiligd (in civiel en met volkomen goedvinden van de Mexi- caansche autoriteiten), maar ook hebben zij gedurende de belegering aan allen, die ze noodig hadden, hunne diensten bewezen en op het oogenblik dat ik dit schrijf, heeft de dokter van het Holland sche schip nog een goede vijftig Mexi- caansche gewonden onder behandeling. i I l i II I Evenals in den Balkanoorlog de „Gol landets" zich bij alle partijen grooten eerbied verwierf voor zijn rustig en sober werk op het gebied der humaniteit, zoo wordt ook in Tampico onder de Mexi canen bekend, dat de „Hollandesa" een vriendelijke man is, die zonder sabelge- rinkel en oorlogsgedruisch kalm zijn weg gaat en ondertusschen doet, wat zijn hand te doen vindt. KIISIAIO. De Duitsche pers vestigt de aandacht op een rede in de Russische Doema gehouden door den afgevaardigde Mil- joekoff, waarvan thans eerst de volledige inhoud is bekend geworden. Miljoekoff is de leider der kadetten en hij verklaarde, dat er na den eersten Balkan-oorlog een oorlog tusschen Rus land en Duitschland met Oostenrijk uit gebroken zou zijn, wanneer dat niet verhinderd was door den Siberischen boer Raspoetra. Deze heeft een ontzag lijken invloed op het volk, door hetwelk hij voor een wonderdoener wordt ge houden en hij moet bepaald met inland- sche onlusten gedreigd hebben, om de militaire partij van een oorlogsverklaring te kunnen afbrengen. De vrede, zoo verklaarde Miljoekoff, hing aan een haar en hij betoogde, dat de Russische diplomatie slechts tijdens het eerste gedeelte der Balkan oorlogen flink was opgetreden: „Wij dreigden tweemaal Turkije met oorlog, wij dreigden het D r i e - voudig Verbond met oorlog. Toen kwam Raspoetra tusschenbeide en werd de actie vertraagd. Al deze beweringen werden van de regeeringstafel niet weersproken. („C.") TWEEDE KAMER. De Stuwadoorswet. Zitting van V r ij d a g. De Donderdagavond aangehouden stem ming over het Zondagsloonamendement- van der Voort van Z ij p na de te rugname van liet gelijksoortige socialis tische amendement is uitgeloopen op een Ministerieele victorie. Het wijzigings voorstel werd dan ook verworpen met 50 tegen 30 stemmen. De Rechtsche tegenstemmers waren de heeren van Idsinga (C.II.J, van den Berch van Heemstede (R.K.), van Nis pen tot Sevenaer (Nijmegen) (R. K.), de Geer (C.H.), Arts (R.K.), Bichon (C.H.), en van Nispen tot Sevenaer (Rheden) (RK.). Voor stemden alle aanwezige Anti-Revolutionairen, benevens 6 Chris- telijk-Historischende heeren Gerretson, Ankerman, Lohman, Schimmelpenninck, Van Veen en van Bijlandt, en 13 katho lieken: de heeren Fleskens, Aalberse, Nolens, de Wijkerslooth, Duinstee, van Sasse van IJselt, van Best, Bogaardt, van Vuuren, Ruys de Beerenbrouclc, Fruytier, Beckers en van Wijnbergen. Tot de door den minister overgeno men wijziginsvoorstellen behoort dat van den heer van Idsinga (C.H.), bedoe lende de macht der ambtenaren ten aanzien van het geven van aanvullende voorschriften betreffende veiligheid en hygiëne eenigszins te beperken en het beroep op de beslissingen der ambtenaren te verruimen, door dit niet alleen open te stellen bij den Minister, doch in eerste instantie ook bij de in te stellen com missies van advies voor het havenbedrijf of waar deze ontbreken, bij den burge meester. Eveueens werd overgenomen een amen dement Nierstrasz, om de werkzaamheden verricht door personen in dienst van pu bliekrechtelijke lichamen, niet onder de wet doen vallen. Het belangrijkste van den heelen dag was nog een debat over een amendement Spiekman, dat de havencommissies (de onpartijdige voorzitter uitgesloten) voor Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 16 Juni Zwakke tot matigen, Noord-Oostelijke tot Noordelijken wind. Toenemende bewolking. Waarschijnlijk nog droog weer, behoudens toenemende kans op onweer. Koeler. de helft uit werkgevers, voor de andere uit werknemers bestaande, wilde zien verkozen door de betrokkene partijen. De heer Van Nispen had daar erg veel bezwaar tegen, wilde ze liever benoemd zien door de Regeering, maar de Minister zelf stond er zeer gemoedelijk tegenover. Gevolg was, dat het socialistisch amen dement met 41 tegen 39 stemmen werd aangenomen. De Stuwadoorswet in de Tweede Kamer. De Kaïneroverzichtschrijver van „De Tijd" schrijft over de zitting van Vrijdag j- Het outwerp-Stuwadoorswet vergde niet zooveel tijd meer. Dat behoeft niet te verwonderen, want de groote quaesties waren afgedaan. Dat waren de toelating tot het bedrijf, de arbeidsboekjes, de re geling van den Zondagsarbeid. In alle drie heeft Minister Treub zijn zin ge kregen. Met onverzettelijken wil heeft hij dezen zin doorgedreven. Oud-parle mentariër als hij is, kende hij de politieke situatie van het oogenblik door eu door. Voor niets tsr wereld wilden de sociaal democraten nu een crisis, of zelfs maar iets. wat daarop leek, veroorzaken. En zij slikten alles. De tijdelijke leider der roode fraktie, de heer Schaper, miste de voor politieke draaierij zoo hoog noo- dige elegantie. Zóó liepen de heeren bar in de gaten. Een brutale mond moest het penibele van hun positie eenigszins bedekken. Zooals ik gisteren omstandig uiteenzette, was hun houding bij de Zon dagsrust-artikelen wel het ergste. Hun figuur was eenvoudig misselijk. Het zal me toch zeer benieuwen, of ze hun dema gogische virtuositeit tot zóó groote hoogte zullen kunnen opvoeren, dat zelfs nu nog hun optreden door de havenslaven voor goede munt zal wordengeaccepteerd. Zij kunnen intusschen zeggen, dat zij Minister Treub tot drie keer toe ge red hebbenTreub, den man van de principieele socialistenbestrijdingTreub. wiens aanval op Marx nog nooit weten schappelijk is weergelegd geworden. En met Treub hebben zij behouden de Stuwadoorswet. Zóó slap en zóó kapita listisch (om het roode jargoen te gebrui ken), dat de havenarbeidersorganisatie verklaard hebben net zoo lief niets te hebben. Wat hebben de heeren een slappe ruggegraat vertoond. Daartegenover staat de vrij-liberale fractie glorifiëerend recht overeind. Die liet zich niet intimideeren kreeg haar zin en lachte wat om het demagogisch geschreeuw van Schaper en Spiekman. De rechterzijde gaat vrij uit. Er waren onder hare leden,die ook voor Treub partij kozen, die om het goede, dat ontegenzeggelijk nóg in het ontwep zit, de verknoeiing van Talma's ontwerp over het hoofd zagen. Zij waren oppositie, zij hielden zich vrij van politiek gedrijf, zij vermeden zelfs den schijn van obstructie. Zij gaven een voorbeeld van plichtsbetrachting en zin voor het landsbelang, waar de roode heereD zich nog wel eens aan kunnen spiegelen. Katwijk. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal (vacature-mr. baron van Wassenaer van Catwijck, (Chr.-Hist.) ver kregen de heerenmr, H. W. C. J. de Jong (V. L.) 956, S. R. de Miranda (S. D.A.P.) 232, dr. J. Th. de Visser (C.H.) 6186 stemmen. Zoodat gekozen is Dr. J. TH. DE VISSER (C. H.) Bij de periodieke verkiezing in Juni 1913 verkregen de heerenVan Wasse-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1