No. 69 TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCUE COURANT Zaterdag 13 Juni 1914 Wetenschap en Kunst FEUILLETON. EEN DOORNENKROON. BUITENLAND De Strijd tegen het Alcoholisme. Een goed woord viudt altijd een goede plaats". Vooral, wanneer „goed" wil zeggenkalm, bezadigd, overtuigend en in spiritu caiitatis", in den geest van'liefde gesproken. Dit alles nu is volkomen van toepas sing op een artikel, dat onder boven- staanden titel uit de pen vloeide van den even vromen als geleerden Jezuïeten pater F. A. L. Smit en in het door hem geredegêerde godsdienstige tijdschrift: De Maandrozen ter eere van 3 e z u sG o d d e 1 ij k Har t" dezer dagen verscheen. Reeds werd het overgenomen door „De Tijd". Wij gelooven zoowel do waarheid als de liefde te dienen door het door middel van ons blad in nog ruimeren kring te verbreiden. „Wie, als vereerder van 't Goddelijk Hart, de belangen van Christus' Rijk op aarde voorstaat, moet noodzakelijkerwijze zeer welgezind zijn voor den „katho lieken internationalen bond tegen 't alcoholisme"en dus voor onze Neder- landsche „Sobriëtas", die van dezen bond eene voortreffelijke afdeeling is. De verderflijke drankzucht, die minder juist eone „zonde" zou genoemd worden, nauwkeuriger eene „kwaal" en „ondeugd" heet, moet met krachtige, samenwerkei.de middelen van velerlei aard onder onze geloofsgenooten bestreden worden, opdat onze Katholieke Kerk strale in den glans van echt-christelijke matigheid. Tot bereiking van dit doel in onze maatschappij is het allernuttigst, men mag wel zeggen noodzakelijk, dat eene zeer aanzienlijke menigte uit eigen vrije keuze voorgoed verzake aan 't gebruik van sterken drank en zich, wat bier, of wijn betreft, aan strenge matigheid hinde. Eveneens is 't uitermate wen- schelijk, dat een aanzienlijk getal Katho lieken, hetzij om zicli-zelven beter te beveiligen of om op zwakken gunstiger invloed te oefenen, vrijwillig en voorgoed afzie van eiken alcoholischen genotsdrank; voor niet weinigen is dit zelfs noodzake lijk, om lien van de zonde der dronken schap af te houden en van de ondeugd der drankzucht te genezen. Dewijl nu menschen, zoolang ieder opzichzelven alleen staat, veelal spoedig bezwijken voor verkeerden aandrang van binnen of van buiten, in aaneen sluiting daarentegen van gelijkgezinden steun en sterkte vindendaarom zijn bonden van christelijke matigheid, wier leden zich vrijwillig tot eene min of meer gestrenge onthouding verbinden, eene maatschappelijke behoefte, waarin katholieke ijver voorzien moet. En wanneer nu van zulk een bond vele leden zich niet alleen den sterken drank ontzeggen, maar zicli-zelven ook geheelonthouding voorschrijven, dan valt dit allerminst te bestrijden of te betreuren, wel hoogelijk te waardeeren en te prij zen, als een voor onzen maatschappe- 1 ijken toestand wei-gekozen werk van christelijke versterving en naastenliefde. Voor zoodanige geheelonthouding met zwaarwichtige overtuigingsredenen pro paganda te maken, is dan ook een zeer loffelijk streven. Wel behoeft, ook in den nood onzer dagen, niet ieder plicht- minnende Christen zich te spenen voor elke alcoholische genieting, welke de vaderlijke Voorzienigheid aan 't mensch- dom bezorgd heeften overdrijving zou 't wezen, kwalijk met den christelijken geest strookende, alle alcoholgenot uit het ïnensclidom te willen verbannen. Zelfs óm als heldhaftig belijder der christelijke volmaaktheid gecanoniseerd te worden, is geheelonthouding geen onmisbaar vereischte Immers, niet ieder, of juister niemand is geroepen alle oe feningen van elke deugd gelijkelijk te omhelzenwant. dit gaat nu eenmaal buiten en boven de menschelijke be grensdheid. Menigmaal zullen dus om standigheden van persoon en omgeving en werkkring redelijkerwijze den door slag geven bij beantwoording der vragen Zal ik mij bij een onthoudersbond aan sluiten of niet? Zal ik daarin mij de strengere of de minder strenge eischen stéllen Wie derhalve met redelijk overleg buiten een onthoudersbond blijft, mag niet gehekeld worden, als ware hij maar een slappe beoefenaar der matig heid. Maar wel mag van iederen min naar dezer deugd worden verwacht, dat hij in onzen tijd aan de christelijke onthoudersbond een oprecht goed hart toedrage, en daarvan blijk geve met woord en daad. Warme voorstanders eener goede zaak laten zich soms, in het vuur eener rede vooral, of ook bij heftig disputeeren, tot te sterke uitingen vervoeren, 'tls jammer, maar wel begrijpelijk, haast verschoonbaar zelfs, wanneer telkens hun goede bedoelingen miskend en hun ne woorden misduid worden. Maar wie tegenover de drankzucht inderdaad het christelijk en maatschappelijk welzijn bevorderen wil, zal niet om zulke mis passen aan den onthoudersbond zijne hartelijke sympathie en medewerking ontzeggen. De meeste dezer gedachten hebben we vroeger reeds een weinig breeder ontwikkeld. Thans, nu uit het pauselijk Rome de „katholieke internationale bond tegen liet alcoholisme" eene zoo sterke goedkeuring en aanmoediging ontvangen heeft, kunnen zij wellicht eenigen dienst doen, om bereidvaardiger, gretiger zelfs, den vollen inhoud van 's Pausen lessen in geest en hart te doen opnemen. Allen immers, als eenvoudig oprechte Katholieken, willen wij ons, in dit punt gelijk in alle andere, geheel toevertrouwen en overgeven aan de leiding van den Heiligen Stoel, zonder aan de woorden van Christus' Stede houder te wringen en te tornen en ze haast zinledig te maken." Kanker. Dr. Silvester schrijft over bovenstaand onderwerp in „Het Centrum". Kanker is een weefsel-woekering. Het weefsel, waarin zich deze ongewone groei openbaart, behoort tot de huid ien de! slijmvliezen. Hjet weefsel van deze or ganen microscopisch bezien, bestaat juist als all© weefsel in het menschelijk li chaam uit cellen en lusscbenstof. Celten. z'ijn de kleinste doelen, dlei het weefsel helpen opbouwen. De cel vormt de een heid van het weefsel. Gelijk een muur is. opgebouwd wit pteenen, zoo lis het weefsel opgebouwd uit cellen. De cel ver schilt echter hemelsbreed van den steen, doordat ze leeft >en derhalve zich kan voeden en vermenigvuldigen, terwijl een steen als dood© stof daarvoor onge schikt is i i (Waarom 'beginnen sommige cellen plot seling nu zoo overdadig to groeien, dajtj ize in korten 'tijd aanleiding g|evem lot een gezwelvorming? Op deze vraag kan de hedendaagsche wetenschap nog geen antwoord geven, W-el maakt ze de veronderstelling, dat ook hier weer bacteriën do treurige rol spelen in het iziektodrama; maar bewiji- zen kan ze daarvoor niet aanvoeren. Do Wetenschap bepaalt zich 'daarom tot hot waarnemen van feiten en wacht met hare verklaring tot een moer geschikte tijd is aangebroken. Waarnemingen omtrent bet ontstaan van den kanker 'zijln in den laa'tsten tijd veel gedaan, vooral sedert in Heidelberg onder leiding van prof. Ozerny een zoo genaamd kanker-instituut is lot stand ge komen. Dit instituut bestaat uit een zie kenhuis, waarin 'tal Van lijders verpleegd worden, benevens gebouwen voor weten-* schappelijk onderzoek. Sedert veertig jaar houdt prof. Czerny zich onafgebroken met 18) Ternauwernood hoorde de jonge vrouw naar deze onverstaanbare klanken; maar lag al slapende met bijna gesloten oogon weer achterover in haar stoel. Namelooze smart'vervulde haar hart, terwijl hét ge gons en het rumoer der vele stemmen haar bijna verdoofde. Mevrouw Burg echter liet zich .niet in de war brengen. „Maar waarom ■zijt* gij toch zoo afge trokken," hernam zij fluisterend; „of be hoort gij tot die diepzinnige karakters, die zich des te meer verborgen houden, naarmate zij meer bewogen zijn, of drukt u soms een geheime smart? Vergeef mij de indiscrete vraag; want, wanneer ik zelf opgeruimd ben, voel ik behoefte ook anderen vroolijk te zien. En deze Kerst viering, die oneindig diegene overtreft, welke in de koude en vochtige kerken ge vierd wordt, brengt mij .schier in verruk king. Zeg het zelf, waarde mevrouw Brandt, of het zoo niet is. Wanneer gij datgene, wat.'heden in-jiWe.kerken gesbhied •is, vergelijkt niet'hét genot/dat w§ hier smaken, dan zult gij dit laatste duizend maal schooner en edeler vinden." „Ik ben heden in 't geheel niet in de metten en ook niet in de hoogmis ge weest," antwoordde Bertha, ujt haar slui mer ontwakend, „en daar het de eerste maal is dat ik het Kerstfeest zoo slecht gevierd heb, ben ik: een weinig ontstemd." „O, gij onschuldig kind," riep mevrouw Burg," als van loeder medelijden bewogen uit; „nu begrijp ik uwe mismoedigheid. Ja, dat gaat altijd zoo; het ontwaken uit de vrome droomen der jeugd, de eerste erkenning, dat hetgeen men kind zijnde als zijn ideaal beschouwde, toch slechts een wezenlooze, als is het oók'cen blijde droom geweest, doet óns steeds onaangcr naam aan. Ma,ar troost u, de vreugde dei- waarheid is 'toch duizendmaal beter, dan die van den schoonsten droom. Wanneer gij u slechts van de godsdienstige bevan genheid, die uit de kinderjaren is over gebleven, zult vrijgemaakt hebben." „Maar ik wensch volstrekt niet daar van vrij te zijn," onderbrak de jonge vrouw de verleidster eenigszins ruw; „want ik houd het geloof mijner jeugd voor het warè geloof, dat-ik niétverlie zen mag en kan." „Zeker, het zoude ook onrecht zjjn, datgene, wat gij voor waar houdt, le ver- het kankervfaagstuk bezig. Uit deze waarnemingen blijkt, dat kan ker gaarne gi'oeit in een litteeken. Een maagzweer, die tot genezing is gekomen, en gesloten door li'tteeben-weefsel, is de aanleidend© ooi-Zaak tot het ontstaan van het treurig ziektebeeld Van den maagkan ker, Waaraan zooveel menschen ten gj-on- de gaan en Waartegen tot'heden toe geen kruiden zijn gewassen. ^.-yioteon, tegen wien de vijandelijke wapens niets' ver mochten, viel als offer van deze 'ziekte. De jgjroote man iging ten onder door do woekeringvan ©en cel in het slijmvlies van de maag, een vprmliestanddeel, zoo klein, dat we een microscoop 'met 'duizend- malige vergrooting noodig (hebben v'oor ;we haar kunnen zien. Duidelijker is de macht van bat kleine en Üe onbeduidendheid van don mensch zekér nooit aan licit licht gekomen. Aan maagkanker stierf ook de k'oudwafer- apostel Seli. Kneip.'tte man, die de wereld een loogertblik in -beroering bracht dooi* in zijn omgeving zieken met, water te be gieten. Maar niet alleen (een genezen zweep kan aanleiding geven tot. het ontstaan van den kanker, de zweep zelve doel, het ook. En z'oo zien we kanker in de tong ontstaan bij kleine 'zweeren, die daarin zijn opgetreden na, een vépw onding door •een scherpe tand Is (eenmaal de kanker in het tongweefsel gaan woekeren, dan kan alleen een snelle operatie het leven van den mensch iledden. Voordat, de kanker door middel van- het bloed in het lichaam wordt uitgezaaid, moet het zieke gedeelte van de tong wor den weggesneden. Niet altijd is deze operatie doeltreffend; want dikwijls ziet men het ziekelijke: weef sel zich met, .verdubbelde woede ontwikke len op de 'sncievlakte-, bij de operatia gemaakt. Gelukkig is dit niet altijd hef geval en 'zoo 'zijn twee gevallen bekend van operatie aan de tong, waarbij de pa tient vier en zeven jaar na de operatie nog volkomen gezond Was. De tong is een lichaamsdeel, dat door den operateur ge makkelijk bereikt kan worden. Dit geldt niet van den 'slokdarm, die dieper in het menschelijk lichaam gelegen is. De plaats, door deze ingenomen, is zoo (moeilijk te naderen, dat men hiér alle operatief in grijpen. moet achterwege laten. Diit is des te betreurenswaardiger, omdat de slok darm zoo dikwijls door kanker wordt aan getast. Stelt men ©en onderzoek in naai de weefsels van deze patiënten, dan valt het op, dat kooveton van hen misbruik maken .van sterken drank'. De deskundigen die dan ook lover dit' onderwierp v'eel heb ben geschreven, houden 'zich overtuigd, dat de voortdurende prikkeling van het Slijmvlies van den Islokdarm door den alcohol de aanleidend© oorzaak is van deze ziekte, i Het terrein, waar de kanker zich ver toont, is niet beperktd tot de tong, da slokdarm en de 'maag. Integendeel er zijn weinige organen die zij1 verschoont. Indien men daarbij nog in aanmerking neemt!, dat van elke (i sterfgevallen na het veer tigste jaar een moet worden toegeschreven, aan kanker, dan kan men nagaan, welk onheil door dezb ziekte wordt gesticht. We mogen het 'daarom een verblijdend verschijnsel (noemen, dat zich hier Sn liet land, in navolging van het buitenland een comité heeft gevormd, teneinde te geraken 'lot de oprichting van een kankég- insitituut, waarin gezocht zal worden naar doelmatige middelen tor barer bestrijding. Het kanker-instituut. De Koningin schonk f 100 aan liet Ilaag- sche Comité van de Vereeniging Het Kan kerinstituut. f HA9IKK IJ K. De Paus souverein. Vrijdag j.l verschenen voor het kantongerecht van Carcassonne (Aude) zes katholieke bur gers, beklaagd van het gruwelijk feit, dat werpen. Maar de tijd zal komen, waar op gij zonneklaar zult erkennen, dat, het geen gij' tot nu t oe voor waarheid hield, juist de waarheid niet is. En ik dacht, dat deze tijd voor u reeds aangebroken was, daar gij niet meer deelgenomen hebt aan de godsdienstoefeningen, die uwe priesters op dezen dag zoo streng voor schrijven." Bij deze woorden, die eene zware, of schoon wel niet dooi' mevrouw Burg bedoelde, maar daarom niet te minder door de jonge vrouw gevoelde aanklacht bevatten, steeg haar het schaamrood naai de wangen, en verlegen, zocht zij naar een antwoord, zonder liet nochtans te vinden.; De muziek, die ap dit oogenblik weder begon,, onthief haar er van, en daardoor verlicht, haalde zij Weer rui mer adem. Het was een vroolijk stuk dat nu volg de; luchtige en lustige melodieën dwar relden door de zaal. In het eerst voelde zij zich door deze uitgelaten tonen on aangenaam ontroerd; zij vormden met haar gehéele- gemoedsstemming een snij dend contrast. Maar de macht, Üie do muziek op ons hart uitoefent, ris-gewel dig en bijna onweerstaanbaar, Hélzelfde veelde -zij ook.- Langzamerhand 'toch be daarde de droefheid haars harten, zij zij op den 21sten Mei, bij gelegenheid van het feest van Jeanne d'Arc, de pau selijke vlag hadden uitgestoken. De katho lieken verklaarden dat de Paus souverein was en de verdedigers ondersteunden deze verklaring door er op te wijzen, dat de rechtspraak zich tegen deze opvat ting niet verzet, dat de Paus alle voor rechten van de souvereiniteit geniet, dat liij zijn voorschriften aan millioenen on- derhoorigen geeft en eindelijk, dat hij van niemand afhankelijk is. De kantonrechter vereenigde zich met dit gevoelen en allen, die de pauselijke vlag hadden uitgestoken werden van rechtsvervolging ontslagen. (Tijd.) Het kabinetRibot. De „Univers" wijst erop, hoe de grijze politicus Ribot er in bewonderenswaardig korten tijd in geslaagd is een kabinet samen te stel len, dat wanneer de radicalen bet niet dadelijk ten val brengen, iets goeds kan stichten met betrekking tot de nationale verdediging en de financiën. Dit kan echter niet gezegd worden met betrekking tot bet godsdienstige vraagstuk. Ribot schrijft de „Univers"wilde waarborgen geven aan de anti-clericalen en lieeft aan bet hoofd van het ministerie van onderwijs een der felste verleekers en grootste godsdiensthaters geplaatst die de kamer bezit. Dessoye is president van de beruchte onderwijs-Iiga, waardigheidsbekleeder van de loge en berucht om zijn mede werking aan de anti clericale schoolwet ten. Hij evenaart Ferdinand Buisson en overtreft misschien Combes nog. Vergist Ribot zich niet deerlijk,wanneer hij meent, dat de medewerking van Dessoye zijn ministerie zal versterken? Hij heeft reeds kunnen zien, dat de ra dicalen zich niet laten vermurven. Eens te meer zullen de Katholieke afgevaardigden uitgenoodigd worden, de regeering bij te staan tegen de socialisten en de geuniiiëerde-radicalen om de wet op den drie jarigen dienstplicht te ver dedigen en zich dan voor te bereiden op harde slagen, wijl het kabinet om niets ter wereld den schijn wil wekken op de rechterzijde te steunen. Het blad hoopt, dat de rechterzijde een zeer wantrouwende houding zal aan nemen. (Maasbode). KKfifibA IV» Het incident in het Bucking- h e rrt-p a 1 e i s. Het feit, dat een kiesrecht- juffer cr vorige week Donderdag' in slaag'r de in do troon zaal van het Buckingham Pa lace binnen te dringen, heeft in Londep groot© opschudding1 teweeg gebracht. De lord Chamberlain weigort alle mededeelin- gen omtrent 't incident, dat'zich echter vol gens het zeggen van de portiers en ka- merheeren als volgt, heeft toegedragen: Miss Mary Blomfield, de dochter van een bekend architect en de kleindochter van den onlangs overleden Anglicaan- schen bisschop van Londen, was, ver gezeld van haar zuster, liet paleis binnen gekomen en liep kalm door naar de troon zaal, waar beiden tusschen de hovelingen plaats namen. Toen de koning en de koningin bin nentraden maakte Miss Blomfield de voor geschreven buiging en riep uit: „Om Gods wit, Sire, laat de gedwongen voeding op houden", of, volgens een andere lezing: „laat de marteling der vrouwen ophou den." Een knieval zooals eerst ge meld deed Miss Blomfield niet. Na het gebeurde dat alleen dooi de naaste omgeving en het koningspaar werd opgemerkt, grepen twee zaalwach ters de militante" suffragette vast, die kalm de zaal verliet. Het koningspaar was over het gebeurde volstrekt niet opgewonden. De koningin zeide: j,Wanneer dit het ergste vergrijp was der suffragetten, zou het misschien te vergeven zijn." werd vroolijker en te gelijk ook spraak zamer, zoodat. mevrouw Burg nu een ge dweeër volgelinge in haar vond, dan zoo even. Zij sprak haar veel over het geluk der vrijheid van iedere overheersching in godsdienstige zaken, over de zelfzucht der priesters, en de stoornissen van het huiselijk geluk, dat zijoveral waar men hun gehoor geeft, teweegbrengen. Onder- tuLssohen bracht zij plassende lofuitingen op de hoog© beschaving van Brandt, op het aanzien, waarin hij .allerwego stond. Zij liet doorschemeren hoevelen haar om zijne hand benijdden; waarop Bertha niet kon nalaten ook harerzijds zijde: voortref felijkheden te prijzen, zoodat zij spoedig in een meer en meer vroolijke stemming geraakte en haar man, die haar intusschen bespied had, met lachende blikken ont ving, joon hij 'na leene poos bij haar kwam. „Gij zijt een ware tóovenares, geëerde mevrouw Burg;" fluisterde Brandt haal bij het afscheid onder plichtplegingen- toe; „hoe hebt gij1 toch deze verandering bij Béftha kunnen teweegbrengen? Hoe dankbaar zoude ik u zijn, indien gij ons meermalen met een bezoek wildot ver- eerenl Uw omgang zou voor mijne vrouw bovenmate leerrijk zijn." Mevrouw Burg glimlachte met zelfvol doening en beloofde bereidwillig een spoe- Een vervolging zal niet worden inge steld, wel zullen de dames Blomfield nooit meer ten paleize worden ontvangen. (Msbode) D e s u f f r ajget te n-r a ze'r n ij. In een vorig nummer heeft men kunnen lezen over nieuwe wandaden der Britsche suf fragetten. Het publiek begint thans te doen wat de justitie tot dusverre na laat: deze furiën geducht en meedoogen- loos te straffen. Doch dit optreden van het publiek als rechter, draagt uit den aard der zaak een zeer bedenkelijk karak ter. Dit hebben dezer dagen twee onderwij zeressen in een voorstad van Belfast be leefd. De dames bezichtigden, zonder aan iets kwaads te denken, een leegstaand huis, waaruit eenigen tijd geleden aldaar wonende suffragettes verwijderd waren. Dadelijk schoolde een menigte samen voor het huis en dreigde haar te lynchen. Zij werden vervolgd, met steenen gewor pen en zagen zich ten slotte genoodzaakt een. katholieke kerk binnen te vluchten. Toen werd de politie opgescheld en deze slaagde er ton slotte in de dames in veiligheid te brengen. TURK IJ G. - De uitroeiing van Grieken in T h r a c i De correspondent uit Kon- stantinopel van de „Indépendance" van Brussel schrijft d.d. 27 Mei: Aanhoudend komen er klachten der Grieken uit Thracië bij' den Phanar, wam men ten einde raad' is. Mag men de rap porten van de meeste metropolieten ge looven, dan worden de Grieksche stre ken als het ware ontvolkt door de kne velarijen en afpersingen en de meest ver woede vervolgingen. Turken en Muzel mannen uit Macedonië (nemen jbezit van de verlaten woningen. Zij gaan daarbij op hun gewone wijze te werk: do Muzelman nen schieten des nachts hunne geweren af en houden de dorpsbewoners onder voortdurende vrees voor een bloedbad; de vrouwen en kinderen worden beangst en het duurt niet lang of de. gedachte aan een algemeene vlucht wordt algemeen. Men spoedt zich naar de overheid, doch het eerst© wat men .aan de Grieken vraagt, is een geschreven verklaring, dat zij uit geheel vrijen wil hun dorp verlaten en zich niet hadden te beklagen over de regeeringsambtenaren. Dan komt de Ivraag, hoe zijn goed te verkoopen? Niemandl wil het dan, zelfs niet met aanzienlijke verlaging van prijs. In Rodosto, een han delsstad aan de Zee van Marmora, waai de Grieken en zelfs de Armeniërs begon nen zijn -weg te trekken, traden de Tur ken in een kruidenierswinkel met een voorraad van ongeveer 150 Turksch© pon den (3450 francs) en boden de-n winke lier 34 francs. En toen hij dat aanbod natuurlijk afwees, kreeg hij ten antwoord: „Je zult binnenkort wel genoodzaakt zijn, want je moet hiel- vandaanI" De toestand van de onderhoorigen van het Grieksch Patriarchaat is dan ook erbarmelijk. Zij vluchten voor de onmogelijkheid om onder voorwaarden te leven, die hun zijn op gelegd sinds de regeering, ten einde de positie van Turkije in deze grens-provincie te versterken, besloten heeft hen te ver vangen door Turken en Muzelmannen. („De, Tijd") ARKRIKA. Een arme rijke. Volgens do „Stan dard", kan Rockefeller, sedert, de on lusten in zijn mijnen te Colorado, waarbij zooveel slachtoffers vielen, haast niet meer slapen. Steeds is hij- bevreesd voor een inval van manifestanten, of voor een aanslag op zijn leven en hij tracht zich daartegen zooveel mogelijk te beschermen. Op zijn bezitting le Torrytown, werd vroe ger van 's avonds tot 's morgens de wacht gehouden door vier negers; als Rockefel ler 's nachts ontwaakte was hij gewoon ze toe te roepen, om zich te vergewis sen of ze niet sliepen. Thans is dit aan- dig bezoek. Vroolijk pratende keerden de jonge lieden naar huis terug. 's Anderdaags reeds maakte mevrouw Burg haar eerste bezoek, en herhaalde het van toen af bijna dagelijks. Zij: was vindingrijk in het opsporen der middelen ter verstrooiing van Bertha en om haar 'in de geestesrichting van haar man te voeren; zij gaf zich dan ook gewillig aan haar over. Tegen de sledevaart, die zij .'op nieuwjaar voorsloeg, en juist op een 'tijd, dat aan kerkbezoek op dien dag nauwelijks kon gedacht worden, had de jonge vrouw dan ook maar weinig in to brengen. Mevrouw Burg had haar, groot genoegen vooiispéldbovendien wasBpandt zeer op dia uitspanning gesteld; en, zoo had haar mevrouw Burg, die toch eene zeer w:ellevende en ervaren vrouw was, aangeraden zich in ieder -opzicht te voe gen naar de wenschen van den man; dat was de beste godsdienst voor eene vrouw. Opgewekt en lustig keerden Bertha ei< Brandt 's avonds huiswaarts, en het toe val wilde dat de laatste nog juist een bezoek moest afleggen, zoodat zij alleen thuis bleef. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 5