een flinke en nette Dienstbode, Neemt gelden Deposito Kleine Reis-Artikelen H.H. Landbouwers. DAMESTASSCHEIN, verfrisschende en I alcoholvrije drank Grafmonumenten overgedaan No. 69 Afloop verkoopinp, aanbestedingen enz. Marktberichten. Advertentiën. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Hardsteensluizen, bruggen gebouwen marmeren schoorsteenmantels HoÉaiÈL Stöomzapiij en Scbaverii. De Kanter Hordijk's Bank Vergoeding voor een jaar vast 4 Voor korter tijd naar verhouding. WED. I. G. HEIJKAM-MASSEE. een Timmermansknecht publiek verkoopen DINSDAG 16 JUNI 1914, ongeveer 2V> gemet beste KLAVER, MUM Openbare Verkooping WOENSDAG 17 JUNI 1911, verkoopen ii W. J. RIJK. JAN RIJK Wz. Openbare Verkooping Woensdag 24 Juni 1914, publiek verkoopen: EEN PERCEEL WEILAND EEN PERCEEL WEILAND Zaterdag 20 Juni 1914, verkoopen 1. Het recht van erfpacht vanj een perceel Dijk met den opstal, 2. Het recht van erfpacht van een perceel Dijk met den opstal, Meubilaire- en Winkelgoederen. Door bijzondere omstandigheden zijn wij in het bezit gekomen van een groote partij, geheel nieuwe zeer mooie modellen, alles zuiver leder. Deze tasschen worden met 20u/o extra korting opgeruimd. Aanbevelend, D. C. BOUWENSE, Middelburg, Verkrijgbaar bij E. VERBEEM, Kreukeimarkt Goes. De Strijd tegen h F E dl L L f] EEN D00RNENH Sociëteit van Jezus, overleed dezer daL gen te Drongen bij Gent in den patriar chalen ouderdom van 92 jaren, waarvan hij 72 jaren als lid der Jezuïetenorde doorbracht. Zijn persoonlijken invloed zoo schrijft men uit jBelgië aan ,,De Tijd" -op drie of vier leeken, die uit eig;en bewe1- ging onder zijn leiding een retraite de den, was de oorsprong van da gesloten retraites voor hoeren. Daaruit ontstond het werk van do retraites, voor de wer kende klassen. J)e voorspoed, die de ka tholieke partij in het land gehad heeft, haar onverbreekbare eenheid, haar hiërar chie op (Zelfverloochening steunend, haar verspreiding onder het volk, wij hebben het daaraan te danken. Onder die wa penrusting van gezond verstand in prad- tischen zin, die hem goed beviel, waar aan hij niets toevoegde, die hij zelf niet naar waarde schatte, heeft Pater Petit zijn geheele leven besteed om de zielen, tei sterken en Jret leven te schenken. Hij had een langdurige ondervinding opgedaan in het apostolaat hij priesters', bij religieuzen en kloostervrouwen. Dit had hem voorbereid voor het geestelijk werk onder de leeken. De orde der Je1- Zuïeten, waarvan ,hij 72 jaren lid jvas, maakte hem dien werkkring gemakkelijk door haar voortdurende aanraking met het leven in de maatschappij en in het huis gezin. Daarbij ,was hij de ware man om met Belgen ,om te gaan; want hij kende door en door hun karakter, ietwat afkeerig van louter gedachten en woorden, maar meer dan jeder ander ontvankelijk voor een goedheid, werkdadig, zich zelve ge lijk en van alle dagen. Nog lang zal Drongen met zijn naam onafscheidelijk verbonden blijven. Nog lang zullen de retraitanten, wier aantal steeds toeneemt, in de groote kapel de korte, ineengedrongen 'figuur missen van Pater Pet.it, die in lret Lof van den laat'- sten dag der afzondering zoo godvruch tig zat te bidden. Nog lang zullen zij mis1- Sen dien man met kleine passen daar trippelend door de gangen en de bovenste trede van het altaar bestijgend; nog lang zullen zij miissen, die eenigszins hijgende- stern, die onveranderlijk met deze woor den zijn toespraken begon: De Al machtige en Eeuwige God". Kerkvervolging. Dinsdagmorgen zijn de eerw. zusters van Broons uit haar klooster verdreven. Tegen middernacht werden een vijftigtal gendarmen uit de naburige dorpen sa mengeroepen, rondom het klooster opge steld. Precies om zes uur kwam de onder prefect van Dinan vergezeld door den ontvanger der registratie en den com missaris van politie en beval de deuren open te breken. In de groote spreekka mer gekomen vond men op een baar het lijk van een jonge religieuze, die dien nacht was overleden. Doch de in dringers gingen verder en drongen in de ziekenzaaldaar stonden de zeereerw, overste en kanunnik Allo, die tegen dezen ongelioorden overval een ernstig protest lieten liooren. Daarop werden alle reli- gieusen uit liet klooster gezetde barba ren legden de hand op haar schouders en de vrouwen, wie eenige fout is, dat zij te veel goed aan de wereld bewijzen, werden als misdadigsters de straat op gedreven. Zelfs de kapel werd niet ge spaard. Daar lagen geknield verscheidene geestelijken en ook de deken van Broons een tiental eerw. zusters en eenige man nen en jongelieden uit liet dorp. Na de gewone sommatie werden ook zij uitge dreven. De vicaris-generaal Allo nam het H. Sacrament en in processie begaven allen zich naar de parochiekerk, waar een godsdienstoefening van eerherstel werd gehouden. De kerk was stampvol, wijl de geloovigen, door hun aanwezig heid getuigen wilden van hun aanhanke lijkheid voor de eerw.' zusters. Ook in Pédernec werden de zusters uitgedreven. Om zes uur in den ochtend kwam de gendarmerie van Bégard en de ontvanger der registratie vroeg toe gang. De zusters weigerden en de gen darmen moesten de deuren forceeren. De religieusen vertrokken biddende en zochten een toevlucht in een der naburige woningen. In Plouasne kwamen een zeventiental gendarmen tezamen, sommige waren langs de spoorbaan, andere dwars door het veld gekomen. Het was, alsof men zich schaamde dat men twee arme reli gieusen moest verdrijven. Een ervan lag ziek te bed. Men waarschuwde den com missaris en na eenige minuten zag men haar wankelend het huis verlaten Afschuwelijke tafereelen I („De Tijd") Mgr. i. B. Hofman. De Franciskaner missiebisschop Mgr. J. B. Hofman, oud-apostolisch vicaris van Zuid-Chansi in China, thans verblijvende in het Franciskanerklooster te Vorden viert heden zijn 80en verjaardag. De prelaat werd te Woerden geboren, in 1858 priester gewijd als lid van do orde der Minderbroeders. In 1871 ved- trok hij als missionaris naar China, werd in 1891 apostolisch-vicaris van Zuid- Chansi en titulair-bisschop1 van Telmes- sen. Tien jaar later gaf hij het vicariaat over aan jonger krachten; Mgr. O. Tim mer volgde hem op. In Nederland weergekeerd verbleef hij hoofdzakelijk in het Franciskanerklooster Ie JVijcben. De jubilaris is iiog Zteer krasT hij de wijding van Mgr. Schrijnen de vorige maand tracl Mgr. Hofman op als assistent- wijbisschop. i Naar Rome. De hoogeerw. Pater Pacificus, Aposto lisch Prefect van de missie der Paters Capueijnen in Nederlandsch-Borneo, zal in den loop van dezen zomer naar Rome gaan, om daar verschillende missie-aan gelegenheden te bespreken. Zijn hoogeerw. zal bij die gelegenheid ook naar Holland komen, om verslag over de Missie uit t© brengen >en verschillende zaken te re gelen. Omstreeks 1 Juli wordt Z. II. E. in Holland verwacht. Waarschijnlijk zal hij vergezeld worden van pater Desideri- us, missionaris van Sumatra, die wegens hartzwakte naar Holland moet terug- keeren. „De Tijd." Hoofdplaat. Alhier werd aanbesteed het onderhoudswerk van den Calam. Hoofd plaat- en Tliomaespolder. Inschrijvers J. de Bree te Neuzen voor f9177, H. la Gasse te Cadzand voor f 9662, J. Cambier te Retranchement voor f9673, J. Maas te Biervliet voor f9790, W. Woittiez te Breskens voor f 10.000, P. v. d. Saude te Breskens voor f 10198, A. du Burck te Breskens voor f10580. Bij de Donderdagmiddag in hotel „Pays-Bas" te Neuzen gehouden aanbe steding voor de Zeeuwsch-VIaamsclie tramwegmij, waren laagste inschrijvers Voor bestek no. 11Het maken van een douanestation aan de Roode Sluis nabij Zuiddorpe, Léon en Louis de Meijer, Selzaete, f 18.000 bestek no. 12het maken van een loco motiefremise c.a. te IJzendijke, T. Groos- man en J. Elfrink, IJzendijke, f 7945 bestek no. 13het maken van een stationsgebouw met woning aan de Pyra- mide, de vorige f 7750 bestek no. 14het maken van een station te Sas van Gent, P. L. Buiten dijk en J. M. van Riet, Goes, f 8413 bestek no. 15a. liet maken van een directiegebouw, N. de Meijer, Selzaete, f 28.415b. het maken van een gebouw voor remisen, centrale werkplaatsen, ma gazijnen enz., dezelfde, f56.366 ene.het maken van een gebouw voor brandstof- fenloods c.a. L. en L. de Meijer, Selzaete, f 1600, en A. M. Kuijpers, Heinkenszand met M. Jonkers, Capelle, hetzelfde bedrag. Deze laatste gebouwen zullen verrijzen te Drie Schouwen bij Axel. De volledige lijst van inschrijvers en de gunning zullen later worden gepubli ceerd. (M. Ct.) Cureghem-Anderleeht, 10 Juni 1914. Ter veemarkt werden aangevoerd 546 ossen fr. 0.92 a 1.16, 550 stieren fr. 0.82 a 1.05, 1389 koeien fr. 0.70 a 0.95, alles per kilo en levend gewogen. Totaal 2485 stuks. (Msbode.) Middelburg, 11 Juni 1914. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer gering. Noteeering aan vorige week. De pry zen waren als volgt: Jarige Tarwe f 0.a f 0.Nieuwe Tarwe f7.75 a f8. Rogge f 0.— a f 0.—, Zomergerst f 0.— a f 0.ICroonerwten f 0.— a f 0.Witte Boonen f0.a f0.Ronde Bruineboonen f0.a f0.Lange Bruine Boonen f0. a f 0.alles per mud. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f 0.55 a f 0.61, voor particulieren f0.63 per kilo. Eieren t voor particulieren f 4.40 per 100 stuks. Noteering van denmarktzetter der 1 andb. ver. Boter f 0.55 a f 0.61, voor particulieren f 0.63 per '/2 kilo. Eieren f 4.voor particulieren f 4.40 per 100 stuks. (M. Crt.) Zierikzee, 11 Juni 1914. Boter f 0.50 a f 0.65 per '/2 KG. Eieren f 0.90 a f 1.05, kleine Eieren f 0.Eendeieren f0.per 25 stuks. Aanvoer Boter 226 KG. Aanvoer Eieren 1840 stuks. Heden overleed zacht en kalm na eene kortstondige ziekte, voor zien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, mijn geliefde Echtge noot PIETER APERS, Tuinman aan de R. K. Pastorie, in den ouderdom van 73 jaren. Wed. J. APERS-Blok. 's Heerenhoek, 7 Juni '14. TERSTOND GEVRAAGD loon f 12.per maand waschgeld f20. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Mej, HENNING, Markt C 14, Middelburg. Stationstraat L 5 en 6. Tel. Int. 146. BERGEN-0P-Z00M. Zandsfeenen, SlIJpsleenen, Trottoirbanden, Straatkeien, ent. Groot Magazjjn van In alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. voorheen G. ALBEIBTS 1,7.. Co Reismandjes, Reiszakken, Sponzedoozen, Poederdoozen, Zeepdoozen, Karri-etui's, Tandenborstelkokers, Odol-mondwater, Odol-pasta, Birkenwasser, Eau de Cologne, Toiletzeepen. FIRMA GOES. Terstond benoodigd, op nader overeen te komen voorwaarden. Voor geruimen tijd werk. Wed. HOOGVLIET, Baarland. De Notarissen Th. L. F. ROERSCH te Aardenburg, en ACH. ENGELS te Caprijcke, zullen voor dhr. VICTOR MATTHIJS, destijds te Aardenburg, op des namiddags 3 uur, gelegen in den Bewester-Eedepolder onder Aardenburg, aan den Ilavendijk in drie perceelen. in alle maten voorradig. Alle kwaliteiten van LAIMBÖCK's GLACÉ-HANDSCHOENEN worden binnen 2 dagen geleverd. Alléénverkoop voor Goes: FIRMA wegens vertrek. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen des voormiddags om 10 uur, in de „Prins van Oranje" te Goes, ten verzoeke van dhrn. J. Minnaard, C. de Wilde en Erven C. de Clercq Mah. en andere Kasten, Mah. Secretaire, Antiek staande Klok van noten hout, Tafels, Stoelen, Spiegels, Kachels, Regulateurs, Bedden en Dekens, Kar petten, Glas- en Aardewerk, enz. Zindelijke goederen kunnen worden bijgebracht, waarvan opgave te doen bij den Vendumeester D. Jacobs. Kijkdag Dinsdag tevoren. gegarandeerd 98 °/0 zuiverheid, levering laatste helft OCTOBER. Bestellingen worden ingewacht vóór of 1 Juli bij J. VALKIER, 's Heer Arendskerke. P. ELENBAAS, Baarland. Ondergeteekende maakt h- geacht publiek bekend, d: hij zijn zaak in Manufacturen, Kru denierswaren en Bedden-Artikele heeft aan zijn zoon JAN. Bedankt zijne aftn mers voor de gunst en het vertrouwt a- nu reeds 37 jaren geleden hem geschonke en beveelt zijn opvolger in dezelfde gnn.' en vertrouwen aan. 's Heerenhoek, Juni 1914. Mij houdende aan boveij staande annonce beveel ik m als opvolger van mijn Vader aan en beloo ik het geachte publiek eene prompte e' civiele bediening. 's Heerenhoek, Juni 1914. De Notaris F. VAN CLEEF te Helt kenszand, zal op des namiddags 2 uur, in de herberg bi M. Geus te Heinkenszand, in de gemeente Goes, in Verdervenhoekl Sectie C no. 265, groot 1.18.40 H.A. ei in de gemeente 's-Heer Abtskerke, ii Poelhoek, Sectie C no. 279, groot 1.22.01 H.A. te zamen groot 2.40.40 H.A. te veilei in een perceel. In pacht bij J. Raas Jz., Heinkenszand] tot 25 November 1918 voor f210'sjaartl Aanvaarding onder gestanddoening dei huur bij de betaling der koopsom Vóél of op 21 Juli 1914. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De Notaris F. VAN CLEEF te Helri kenszand, zal op des voormiddags 10 uur in de herberJ bij de Wed. van den Bulck te 's Heefj renhoek, publiek DE KONING Wed voor de erven CATH. van P. van den Ende ingericht tot Woon- en Winkelhuis tel 's Heerenhoek, Sectie A. No. 511 grool 65 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling. ingericht tot Woonhuis naast voorgaand perceel Sectie A. No. 510 groot 28 centiaren. Verhuurd tot 1 Mei 1915 voor f0,50| per week. Te aanvaarden onder gestanddoening der huur bij de betaling, vóór of op 21 Juli a.s. Onmiddellijk daarna aan perceel I eenige Magazijn van fijne Lederwaren. ALA-CILA is de meest Een coed woord goede plaats". Voora wil zeggenkalm, bez en in spiritu cmitcit van liefde gesproken. Dit alles nu is volk sing op een artikel, staanden titel uit de den even vromen als ge pater F. A. L. Smit e geredegeerde godsdie „De Maandrozen Jezus' G o d d e 1 ij 1 dagen verscheen. Reeds werd het „De Tijd" Wij gelooven zoowi als de liefde te dien! middel van ons blad kring te verbreiden. „Wie, als vereerder Ilart, de belangen van aarde voorstaat, moet no zeer welgezind zijn v lieken internationalen alcoholisme"en dus landsche „Sobriëtas", bond eene voortreffelijk De verderflijke drankz juist eone „zonde" zoug nauwkeuriger eene „kwa heet, moet met krachtige, middelen van velerlei geloofsgenooten bestrede onze Katholieke Kerk sf van echt-christelijke mat Tot bereiking van di maatschappij is het all mag wel zeggen noodza zeer aanzienlijke menigt keuze voorgoed verzake van sterken drank en zi wijn betreft, aan str hinde. Eveneens is 't schelijk, dat een aanzien lieken, hetzij om zicli- bcveiligen of om op zw invloed te oefenen, vrijwi afzie van eiken alcoholisch voor niet weinigen is dit lijk, om lien van de zon schap af te houden en v der drankzucht te genezer Dewijl nu menschen, opziclizelven alleen staat, bezwijken voor verkeer- van binnen of van buiti sluiting' daarentegen van steun en steilrte vinden bonden van christelijke m leden zich vrijwillig tot meer gestrenge ontlioudi eene maatschappelijke be katholieke ijver voorzien En wanneer nu van z vele leden zich niet allee drank ontzeggen, maar z geheelonthouding voorschr, dit allerminst te bestrijden o wel hoogelijk te waardee zen, als een voor onzen lijken toestand wel-gekoz christelijke versterving en Voor zoodanige geheelon zwaarwichtige overtuiging paganda te maken, is dan loffelijk streven. Wel bel den nood onzer dagen, nie minnende Christen zich te elke alcoholische genieti vaderlijke Voorzienigheid dom bezorgd lieeften ov 't wezen, kwalijk met den geest strookende, alle alc het inensclidom te wille Zelfs om als heldhaftig christelijke volmaaktheid te worden, is geheelontl onmisbaar vereischto Imm of juister niemand is gero feningen van elke deugd omhelzen; want dit gaat buiten en boven de men: 18) Ternauwernood hoorde de j naar deze onverstaanbare kli lag al slapende met bijna go weer achterover in haar stoel smart vervulde haar hart, 'te gons en liet rumoer der ve haar bijna verdoofde. Mev echter liet zich niet in do u „Maar waarom -zijt gij toe trokken," hernam zij Huistere hoort: gij tot die diepzinnige die zich des te meer verhoef naarmate zij meer bewogen zi u soms een geheime smart? de indiscrete vraag; want, zelf opgeruimd ben, voel ik' b anderen vroolijk, te zien. En viering, die oneindig diegen, welke in de koudei en vochtig* viercl wordt, brengt mij .schiei king. Zeg het zelf, waard. Brandt, of het zoo niet is. datgene, wat.heden iirywe.kerk is, vergelijkt met hét,genot,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 4