I BINNENLAND. UIT ZEELAND. 405e Staatsloterij. Laatste Berichten Gemengd Nieuw? TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Het besluit om de onderwijswetten niet in de afdeelingen te brengen, waar de Kamer eerst besloten had dit wel te doen, ging uit van den heer Heeres. Dhr. Lobman erkende, dat de tijd drong en de behandeling in de afd. moeilijk tot stand kon worden gebracht. Dhr. Nolens was tegen uitstel en mo tiveerde deswege zijn stem tegen het voorstel, dat door dhr. Roodhuijzen krachtig werd gesteund. Het besluit werd genomen wij meldden dit reeds in ons vorig nummer met 47 tegen 17 stemmen. Verder werd voortgegaan met de be handeling der stuwadoorswet. Een breedvoerig juridisch debat ont spon zich over de door den Minister bij wijze van Nota van Wijziging in Art. 14 opgenomen bepaling om de naleving van collectieve arbeidsovereenkomsten in het havenbedrijf, met betrekking tot de uit- keering van het bedongen loon, door een strafrechtelijke sanctie te bevorderen. Dhr. v. Nispen had een amend, voor gesteld om deze bepaling te schrappen. Ministers bepaling werd bestreden door dhh. Rutgers, Lohman en v. Nispen, die betoogden dat Talma's stelsel geheel iets anders inhoudt dan Ministers voorstel. Ook dhh, v. Doorn en De Visser van IJzendoorn waren tegen strafrechtelijke sanctie. Dhr. Limburg verdedigde het Re- geerings-artikel. Minister Treub beantwoordde de ver schillende sprekers. Wat betreft het amend.-Niestrasz vond de Min., dat men het woord havenar beider kan behouden, daar deze ook zijn loon kan laten ontvangen door een ge rechtigde. De Min. had echter geen be zwaar tegen aanneming van het amend. Aan dhr. v. Doorn, die het geheele Artikel wil zien verdwijnen, antwoordde de Min., dat de ervaring geleerd heeft dat uitbetalen van loon in een kroeg tot misbruiken leidt. Breedvoerig verdedigde de Min. de strafbaarstelling van niet nakoming van een contract door de patroons. De mis standen in het havenbedrijf zijn veel erger dan in andere bedrijven. Hier zijn nog te veel ongeschoolde krachten, ter wijl in de andere vakken de organisaties sterk genoeg zijn om contracten te doen handhaven. De Min. is niet geneigd om de bepalingen in te trekken, daar naar zijn overtuiging hierdoor de goede zaak zou worden benadeeld. Dhr. v. Nispen (Nijmegen) zeide, dat de Comm. v. voorbereiding eenparig zijn amend, tot schrapping der bepaling aan raadt. Het amendement komt daarop in stem ming en wordt aangenomen met 38 tegen 29 stemmen. De rechterzijde en de vrij-liberalen stemde voor, benevens dhh. De Beaufort en v. Foreest. Vermoedelijk zou het échec voor den Minister nog grooter zijn geweest indien politieke overwegingen niet een woordje hadden meegesproken bij de stemming. De S.D.A.P. althans schaarde zich in haar geheel aan de zijde van Z.Exc., niettegenstaande de heer Spiekman b. v. b. allesbehalve vriendelijk tegenover de wijziging stond en de heer Van Doorn (U. L.) stemde tegen het amendement, hoewel hij te voren ernstige bedenkin gen tegen het Regeeringsvoorstel had ingebracht. De afgevaardigde vond het namelijk kwalijk te verdedigen, dat de werkgevers de bepalingen van het col lectief contract ook zouden hebben na te komen tegenover de niet georgani seerde arbeiders, die niet aan het contract zijn gebonden en dus geen contrapraesta- tie stellen tegenover de verplichtingen van den patroon. Het amend.-Nierstrasz, om „havenar beid" te veranderen in „rechthebbende" werd met 45 tegen 30 stemmen ver worpen. Art. 14 werd daarop z li. s aangenomen. Donderdag was aan de orde art. 10 Stuwadoorswet, bepalende dat voor Zon- dagarbeid door de bemanning van zee schepen en in stuwadoors-ondernemin gen uitdrukkelijke vergunning noodigjs, te verleenen door den Minister, voor een bepaalden termijn van hoogstens een jaar en overigens voor ieder bijzonder geval door het ter plaatse bevoegde districts hoofd of anderen ambtenaar, wanneer naar diens oordeel bijzondere omstandig heden arbeid op Zondag noodzakelijk maken. Dhr. v. d. Voort v. Zijp lichtte een amendement toe, om bij algemeenen maatregel van bestuur verhoogd Zondags- loon vast te stellen. Dhr. Schaper lichtte een amend.-Spiek- man c.s. toe van ongeveer gelijke strek king, nl. wettelijk vaststelling van een minimum-loon voor Zondagsarbeid. Dhr, Duijmaer lichtte een amend, toe om vergunning voor Zondagsarbeid alleen te verleenen voor ieder bijzonder geval door het ter plaatse bevoegde districts hoofd of anderen ambtenaar, wanneer deze oordeelt dat dringende reden van buitengewonen aard Zondagsarbeid nood zakelijk maakt. Dhn. Eerdmans en Roodenburg waren tegen vaststelling van verhoogd Zondags- loon. Dhr. De Geer i had geen principieel bezwaar tegen vaststelling van een per centsgewijze verhoogd Zondagsloon, maar verklaarde tegen de amendementen te zullen stemmen indien de Minister ze onaannemelijk noemt. De Minister die zeer lang aan het woord was hij onderbrak zijn rede om die in de avondzitting voort te zetten handhaafde zijn principieele bedenking tegen het amendement Hoe zal de houding der Kamer zijn, vraagt zich de Kameroverzichtschrijver van „De Maasbode" af. Als een deel der Katholieke afgevaar digden 't weer noodig acht te bukken, zooals bij de kwestie der arbeidsboekjes, dan valt het amendement. Blijven zij stand houden en verloochenen verder de socialisten hun amendement niet, dan bereikt de Minister door zijn „onaanne melijk", gebaseerd ten zooveelsten male op gezochte gronden, alleen, dat hij het ontwerp intrekken moet. Dan heeft l-.ij door zijn reeks van krachtproeven liet ontwerp genekt, llij is er dan ten volle voor verantwoordelijk. Goes Groene Kruis. In de Woens dag voortgezette algemeene vergadering van de Ver. Zuid-Beveland „liet Groene Kruis" is het concept-statuten niet groote meerderheid van stemmen aangenomen. Het voorstel van het Hoofdbestuur werd daarop goedgekeurd. Alleen de afd. Krui- ningen was er tegen. Er zal dus komen één „Provinciale Zeeuwsche Ver. „Het Groene Kruis", met Middelburg als zetel. Ten einde te geraken tot een behoor lijko vertegenwoordiging in het hoofdbe stuur van de onderscheiden doelen der provincie, wordt deze verdeeld in drie hoofddistricten te weten: a. „Het Noorderdistrict", omvallende Schouwen, Duiveland, St. Filipsland cn Tholcn b. „Het Middendistrict", omvattende Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland; c. „Het Zuiderdistrict", omvattende Zeeuwsch-Vlaanderen. Ter vergemakkelijking van den arbeid der Vereeniging, bijv. lot een en evenredige verdeeling van magazijnen etc. moeten deze hoofddistricten worden onderver deeld in districten. Noch hoofddistricten, noch districten evenwel hebben eene afzonderlijke orga nisatie. (Z.) Middelburg. Van de coöp. Volksspaarkas en Voorschotbank te Vlissingen is alhier een bijkantoor opgericht. Het bijkantoor is gevestigd in het Wijklokaal aan de Langeviele K 230. Als kassier treedt op de heer C. C. Mantz Jr., terwijl een raad van toezicht gevormd wordt door de heeren W. Kosten, A. Verhage, S. de Jonge, W. C. v. d. Kuip en M. van Empel. (Z.) De politie alhier heeft aangehouden zekeren M. J., die zich aan bedelarij en landlooperij schuldig maakte. Hij is naar hel huis van bewaring overgebracht tot het ondergaan van eenige dagen hechte nis, die hij volgens opgaaf in het Alge meen Politieblad nog te goed had. (Z.) Een minderjarige jongen van hier die te Tilburg tevergeefs getracht had hij het regiment huzaren dienst te nes men, wendde zich tot do maréchaussee aldaar ais zijnde zonder middelen van bestaan. Gisteren werd hij door de maré chaussee naar het politiebureau alhier overgebracht. De Duitsche deserteur G. W. S., die deze week alhier zonder middelen van bestaan rondzwierf en deswege door de politie werd aangehouden is heden op transport -gesteld naar Venlo om te worden uitgeleverd. Onder de reeds vrij talrijke vreemde; lingen, die zich Donderdag alhier ophiel den bevonden zich o.a. 'n 50-tal leerlingen der Staatsmiddelbare meisjesschool en Handclsafdeeling uit Mechelen, onder ge leide, die te half twee per trein hier aankwamen en le halfvier weder vertrok ken, na door den heer Broerse, concierga in het bureau van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te zijn rondgeleid. Zaterdag worden een zestigtal leerlingen van dezelfde school alhier verwacht. Vlissingen. De uilslag van den wedstrijd in het versieren der voortuintjes van do 180 Woningen van de vereeniging tol ver betering van de Volkshuisvesting, uitge schreven door ile 'vereeniging Nehalennia is als volgt: A. Montée le prijs f7.50; A. Verschoor 2e prijs f7; A. Leenhouts, .1. de Vries, .1. J. lvmans en A. do Muijnk ieder ƒ4. Enkele mededingers ontvingen 3.50 en f3 terwijl 31 mededingers elk f 1 ontvingen. De wedstrijd is uitstekend geslaagd. Gistermorgen is bij het los sen van een schip bij Zwanenburg een paal gevallen op het been van den dijk werker H., waardoor het been is gebro ken. De man werdjper brancard naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. De telegraafkabel Vlissingen-Bres- kens is stuk en wordt, naar de „N. R. Ct." meldt niet meer hersteld. In verband hiermede zal het telegraafverkeer voor het westelijk gedeelte van Zeeland, gren zende aan Belgie, over Ter Neuzen ge leid worden. Tot loodschipper bij het Belgisch loodswezen alhier zijn benoemd de zee- loodsen P. Maesen, F. Bourgois, E. van Loo. C. Lenaers. I. Torreele en A. Cal- coen. (VI. Ct.) Helnkenzand. Het bestuur der Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose is samengesteld als volgt: Mr. Dr. F. S. Witteveen te Vlissingen, Voorzitter, J. C. v d Harst te Middelburg, L. J. v. Voorthuizen te Domburg, Dr. Cammaert te Hontenisse, A. J. Ilourweg te Heinkenszand, Secretaris. Aan H. M. de Koningin en aan de Staten van Zeeland zijn adressen verzon den ter verkrijging van subsidie. Axel. In de Woensdag gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoosten- en Be westen- blij" werd herkozen als gezworene de heer P. Dierick van Koewacht. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f2, f 1.5Ó, f 1 en f0.50 per H.A. (M.C.) Hoofdplaat. Alhier zijn alle varkens ingeënt tegen de vlekziekte door dhr. van Dixhoorn, veearts te Sluis. Cadzand. Als candidaten voor het voor zitterschap van het Waterschap de Wie lingen worden genoemd dlirn. L. de Smet, burgemeester van St. Kruis en J. Erasmus te Cadzand. Ossenisse. Een metselaar, werkzaam bij het opmetselen van een huis, had het ongeluk van een steiger te vallen en zich aan hoofd, armen en beenen ernstig te bezeeren. Zijn duimstok in de broek zak was kapot, wel een bewijs dat de val met kracht was aangekomen. Boschkapelle. Zondagnamiddag was liet Cathechismuslolaal geheel gevuld met belangstellendenwaaronder verscheidene uit andere gemeenten. Op uitnoodiging van den Herder dei- Parochie zouden de Z. Eerw. Hoer v. d. Noort, Pastoor te Hoogerlieide, en de WEd. Heer Testers te Halsteren, respec tievelijk adviseur en voorzitter van de Vereeniging „Onderlinge Bijstand" in het Bisdom Breda, doel cn werking daarvan uiteenzetten, en trachten hier den stoot te geven tot het stichten eener afdeeling. Het gaat niet aan om van de 'zeer be langrijke voordrachten, die met buiten gewone attentie gevolgd werden, ook maar een eenigszins uitgebreid verslag te geven, zoodat het volgende slechts een kort resumé is van het zeer inte ressante, dat geboden werd. Pastoor v, d. Noort begon met er op te wijzen, dat voor het ware geluk van den mensch op aarde twee dingen nood zakelijk zijn. 1 eene innige godsdienstige stemming. 2 eene zekere mate van wel vaart volstrekke geen rijkdom en dat, om deze twee te bevorderen bij de mindergegoede van het platte land waaronder in 't geheel niet „bedeelde" moeten verstaan worden maar gezinnen, die minder dan f 700 a f 800 's jaars in komen hebben is opgericht de „Onder linge Bijstand" staande op Katholieken grondslag. Deze O. B. komt in eene Parochie op de volgende wijze tot stand De zoogenaamde Katholieke „minder- gegoeden" beleggen eene vergadering, en besluiten tot de oprichting. Zij kiezen een Bestuur, bestaande bijna uit 7 hun ner leden en 4 „meergegoeden" dus uit 11 leden, welk getal later, zoo noodig, kan worden uitgebreiddeze meergegoe den zijn er bij, opdat er bij het beheer der eventueele instelling in O. B. steeds gewenschte hulp voor de functies bij de hand zou zijn, en zoodoende geen onder linge naijver of wantrouwen bij de leden van O. B. kan worden opgewekt. Nu is er de „moeder" zooals spreker zeide, die alles te leiden heeft, en die verschillende dochters dient te hebben, die de namen dragen van varkensver zekering, geitenbond, ziekenfonds, be grafenisfonds, kippenbond, konijnenhond enz. Moeten deze bonden of instellingen er nu alle zijn Volstrekt nietéén voor één kunnen ze gesticht worden, naar gelang men er behoefte aan gevoelt of er voordeel in ziet. Wenscht men bijv. in O. B. eene gei- tenvereeniging, dan benoemt het bestuur drie of vijf leden uit zijn midden, die voor de stichting dezer instelling zorgen en haar bestuur vormen, onder het toe zicht van het Bestuur van moeder O. B. wenscht men een ziekenfonds, er wordt op dezelfde manier gehandeld. Niemand kan lid van één dezer instel lingen zijn, indien hij geen lid is van O. B. Elke instelling heeft haar eigen kas. Mocht nu bijv. de kas van den geiten- bond een tekort hebben, dan kan dit niet gedekt worden uit de kassen der andere instellingen. Iloe dan dit tekort te dekken? Uit het algemeen reserve- londsUit de contributie voor O. B., bedragende 10 c. per jaar, worden de geringe algemeene onkosten betaald, en de rest vormt nu bovengenoemd alge meen reservefonds. En dit fonds wordt spoedig zeer krachtig, want O. B. heeft zijne donateurs, wier bijdragen er in ge stort worden. Spreker bewijst, dat door die instel lingen in O. B. de „zekere mate van welvaart" der leden ernstig wordt be vorderd, maar wil nu ook in 't kort aan- toonen, dat ook de godsdienstige belan gen worden gebaat. Doordat O. B. zijne donateurs heeft onder de meergegoeden, die het recht hebben de algemeene vergaderingen bij te wonen, wordt de band tussclien dezen en de leden meer toegehaaldde meer gegoeden toch toonen daardoor daadwer kelijk belang te stellen in de leden van O. Ben dezen zien in eerstgenoemden meewerkende vrienden. Is er een ziekenfonds in O. B., dan wordt het ziekenbezoek geen wantrou wende controle, maart krijgt liet karakter van een werk van barmhartigheid, waar een woord kan gesproken worden van hart tot hart. Op de patroonsfeesten of op andere datums naderen de leden gezamenlijk tot de II. Tafelzij kunnen jaarlijks een tridium houden zij kunnen elkaar aan sporen ook als broeders bijeen te zijn in II. Familie en andere godsdienstige Ver- eenigingen, enz., enz. „Ziet vrienden" besloot Pastoor v. d. Noort, „ik kan U verzekeren, dat in elke Parochie, waar een O. B. werkt, de leden zoowel op maatschappelijk als godsdien stig gebied zeer zijn vooruitgegaan, en dat er plaatsen zijn, waar twisten en veeten door O. B. zijn verdwenen. Alsnu nam de heer Testers het woord, om er op te wijzen, dat elke O. B. een geestelijk adviseur heeft; dit moeten wij als katholieken prijzen, want d e advi seur is geen dwarskijker, maar een leider en vriend. Hebben wij geen „zwartrok" naast ons, dan loopen we de kans een „roodrok" bij ons te krijgen nog nooit is het voor gekomen, dat het vertrouwen, in den zwartrok adviseur gesteld is, beschaamd geworden. Spreker zegt verder, dat hij wel een gansehen dag kan praten, over de instel ling van O. B. en daarom slechts één '.er uit zal pikken, namelijk den Geitenbond. Hij bespreekt nu in den brcede deze zaak en legt daarbij duidelijk uit, hoe de O. B. in 't Bisdom Breda gebruik maakt van 't fokstation te Halsteren, en welke voordeelen daaraan zij verbon den. Pastoor van der Noort wilde nog mede- deelon, dat O. B., waarin geloovige an dersdenkenden hospitant kunnen zijn, den steun heeft van het hoogste kerkelijk gezagzoowel in het bisdom Breda als in de bisdommen 's-IIcrtogenbosch en Utrecht is op aanmoediging der bis schoppen in talrijke parochies de B. O. opgericht. In Breda en 's Hertogenbssch is men reeds diocesaan vereenigd, en het is tc verwachten, dat binnen een jaar de drie bisdommen een nationalen Bond zullen vormen, waardoor van O. B. des te meer kracht zal kunnen uitgaan. Van de gelegenheid tot het bekomen van inlichtingen werd gebruik gemaakt door de heeren Sponselee van Boschka pelle en Mahu van Kloosterzande. Tot slot nam de Z.Eerw. Heer Pastoor die tevens de sprekers had ingeleid, het woord, om hem, ook namens alle aan wezigen, hartelijk dank te brengen voor liun optreden, en noodigde zijn Parochi anen tegen den volgenden Zondagnamid dag weer in het Catliechismuslokaal, om te trachten een O. B. te stichten. Breskens. Het personeel op het Postkan toor alhier zal worden uitgebreid met een commies-titulair der posterijen en telegraphie. Oostburg. Te Terneuzen is in den ouderdom van 78 jaren overleden dhr. A. van Overbeeke, een der oudste foto grafen, die gedurende tientallen van jaren onze streek bezocht. Door den Voogdijraad zijn aan de vrouw M. G. een viertal kinderen ont nomen en gezonden naar een Voogdij gesticht te Ginneken (N.B.) Zuidzande. Op het te houden Zomerfeest van de Chr. Jongelingsvereenigingen, dat op 25 Juni zal gehouden worden, zullen optreden als sprekers dhrn Ds. G. Akker huis, Ds. Linthout, Ds. Netelenbos, Ds. Stegenga, Ds. Talma (Oud minister), Ds. van der Vlucht en Ds. Winckel. Biervliet. In de gehouden vergadering van den Oranjepolder werd het dijkge schot van f 4.50 per H.A. gebracht op f 5,20. De jaarwedde van den ontvanger werd gebracht van f60 op f75. In de vacature B. v. d. Slikke als gezworene werd benoemd J. de Ruyscher met 11 st. tegen 8 st. op J. van Hoeve. Herko zen als afgevaardigde bij het waterschap werd dhr. W. de Blaay. Besloten werd om met den Geertruidapolder te onder handelen over een te leggen grintweg van 200 M. lengte. Dinsdag vierde een echtpaar in onze gemeente hun gouden bruiloft. De Harmonie bracht de jubileerenden des avonds een serenade. Groede. De geitenfokvereeniging zal alhier eene tentoonstelling bonden op eene weide van dhr. J. .Schippers. Als bestuursleden van de vereeniging zijn- gekozen dhrn. J. Becu, voorzitter. J, Kisseeuw, vice-voorzitter., J. v. d. Wal, secretaris en J. Haartse, penningmeester. Schoondijke. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van den Raad verkreeg dhr. J. van Lare, (lib.) 131 stem men en dhr. J. Risseeuw 108 stemmen, zoodat de eerste gekozen is. Deze verkiezing stond geheel in het teeken der familie politiek. Sluis. Dhr. J. Boogaard is herbenoemd tot burgemeester onzer gemeente. Aardenburg. De kermis alhier is weer voorbij en werd Donderdag, H. Sacre- inentsdag, nogal goed bezocht, echter lang zoo druk niet meer als vroegere jaren. Het marktplein was sobertjes bezet met kra men en vermakelijkheden van den twee den rang. Aan de gehouden gaaischieling op de kermis namen 57 schutters deel. De hoofdvogel werd geschoten door E. Boer- jan alhier. Nieuwe en oude burgemeester van Biggekerke. Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester van Biggekerke de heer L. Simonse Lzn. Aan den afgetreden burgemeester, den heer L. Simonse, die 30 jaren aan het hoofd der gemeente stond, is, naar aan de „Midd. Crt." wordt gemeld, een fraai in paillekleurig kalfsleder gebonden album aangeboden, waarvan de band in rijk vergulden rand de initialen L. S. draagt met de jaartallen 18841914, terwijl in het midden het wapen van Biggekerke prijkt. Op de lila moirézijden schutbladen volgt het titelblad met de opdrachtAan den Kdelaclitbaren Heer Laurens Simons, burgemeester der gemeente Biggekerke, wordt bij zijn aftreden als bewijs van waardeering en erkentelijkheid voor de uitnemende diensten door hem sinds Juni 1884 aan de gemeente bewezen, dit geschenk door de ingezetenen aan geboden. (5 Juni 1914. Boven de opdracht een penteekening van liet stadhuis en er om heen de wa pens van Zeeland, Walcheren en de ge meente. Dan volgen de namen der gemeente naren, die deelnamen aan het geschenk, de portretten van de overleden wethou ders en raadsleden met wie burgemees ter Simons heeft samengewerkt, een foto van den raad in zijn huidige samen stelling en foto's van het dorp. Het geheel doet de ateliers van den heer C. W. Dhuy te Middelburg, waar het vervaardigd is, alle eer aan. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Juni kwamen uit Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typhoïdea te Hoek en te Krabbendijke en 1 geval van roodvonk te Vlissingen en te Wolphaartsdijk. („M. Ct.") 5e kl. 10e lijst, f 100.000: 3(183 Trekking 11 Juni. 1000: 400: 200: 100: 70: 1564 14580 439 7197 1870 5803 803 832 13434 18290 Nieten 8601 10028 1056 3430 8614 10074 11450 13518 9350 100G6 3387 3465 8632 10104 11454 13548 18896 7533 14139 2342 18629 10004 10136 3399 3652 10020 10120 11461 14200 16282 11410 6222 20904 10007 10297 3406 3661 10049 10123 11483 18074 8504 10021 11446 3410 8613 10063 11444 11499 5e kl. 17c lijst. Trekking 12 Juni. f5000 en premie van f30.000: 19295 Premie van f3000: 19592 f 1000: 14330 f 70: 11449 Nieten: '3461 10091 13547 N.B. De trekkingvan de 406a Staats loterij (begint 27 Juli a..s. Ovezand. De gaderde op 12 present. De gi 1914 Werd gew ontvang en uitg; werd de Arinenr steld op f8111.' f7677.14Va aan goed slot. van f raad dezer gemeente ver dunk Alle leden wanen ■meien I cbegrooting dien sil; ijzigd, en vastgesteld iiï ;aaf op f 11457.20. Verder; ■koning over 1913 va.stgc- 611/2 in ontvang en met uitgaven, alzoo met. een 434.47. Den Haag. Het amendement Van der Voort van Zijp werd verworpen met 5030 stemmen, dat van Spiekman werd aangenomen met 4139 stemmen. (Zie onder Binnenland le bi. in dit nummer.) De Stuwadoorswet is nu afgehandeld. De eindstemming volgt op een nader te be palen dag. Siffard. Bij Steen onder deze gemeente legde de bliksem 2 woningen in de asch en verwondde een schoenmaker, die brandwonden opliep. Bennebroek. Oud-minisW Talma heelti liet beroep als predikant naar Bennebroek aangenomen. New york. (Handelsbl.) Men maakt! zich volgens telegrammen uit Halifax be zorgd over de gouvernemonts-sloombooti „Mont Magny" en vreest, dat zij mat man en muis is vergaan. De opvarenden zijn 24 in getal. Cerbere. Onder de gevangenen van liet bagne te Vigueras in Catalonië brak op roer uit. De boeven vermoordden den di recteur; de troepen moesten geweerschoten verdedigen. Veie) gewond. Peking. Te Shangai wordt cei (looi1 de revolutionairen voorin willen Shangai tot operabel) kiezen. De president Juansjikai iaat nalen geducht versterken. Rome. De Albaneesche min' .sident Toerchan Pasja heeft in derhoinl met den correspondent Giornale d'Italia verklaard, dj Wilhelm zich de volgende maa Skoetari zal begeven, daar ii( Durazzo de malaria heerscht. V, tari zal de vorst naar Valona daarbij door Toerchan Pasja worden. Londen. Een telegram uit meldt dat Botha na iiet be« den ministerraad aan de volkrj woordiging heeft medegedeeld d. geering zal aanb'ijven en lelooft gelen te zullen nemen; die varj leiding zijn reeds genomen. Algemeen gelooft men dat dj ring, nadat het financieel pro< zijn afgewerkt, zal aftreden. Droevigoigrvaring. De f pater Fabinnns, door Z. I). II schop van Haarlem belast met van huisbezoek bij al de kathol zich te Amsterdam komen v -sti zijn ervaring van één maand, gegevens en bevindingen nainvk noteerd waren, in „D - Tijd" nt in die eene maand vestigden Amsterdam 125 mannelijke persJ goeden niel t.' na gesproken, ,in| wier 'burgerlijk en godsdi -nslig id heel boog staaf. fn dezelfde maand vestigden de hoofdstad 84 katholieke en mengd katholieke gezinnon, voor rondeel door teruggang van zakt armoede, gebrek en geinnaklo n naar Amsterdam gedreven. Vooral voor de katholieke part ben geen aanwinst t: verwachten komsten van mijn onderzoek hel Jzclf versteld doen staan. Van de Katholieke gezinnen heb ieerd als: kinderloos 28; met 1 jfeinel 2 kinderen 13 en zoo verdof M: men uit deze 84 families 144 k In de gemengd-katholieke gezin het 'kindertal ais volgt: kinderloos 1 kind 18; met 2 kinderen 7; kinderen 2, te zamen 40 kindi 53 gemengde huwelijken. 9 Van deze 40 kinderen waren er jfcestant gedoopt, 6 katholiek gei godsdienstloos, 1 godsdiens-t onbe Die gemengde gezimvn zijn ai mij bezocht maar slechts bij 42 iemand tliuisgetroffen. Helaas, 'in I gezinnen deed slechts op één pr katholieke partij nog aan haar god nachten. Deze was een vrouw, jburg afkomstig. I j Wat pen verlies voor de Roomse •ei kerk. j,-) 53 Katholieken gaan een ge-men weiijk aan, vestigen zich in de hof t (brengen 40 kinderen mee en var. |ijn 32 protestant. Slechts 6 katholiek gedoopt, maar wordenj 'sehijnlijk nog niet katholiek opgev '.42 van die katholieke echtgenoj huisbezoek gedaan en 41 hebben p de Kerk vaarwel gezegd. O e g a n d a pri n s c n. Eenige 1 lieke prinsen van het uitgestrel] Oeganda In Afrika, die o.a. doo Pi us "X in audiëntie werden onf zijn Dinsdagmorgen via Vlissingen geland naar Roosendaal gekomen v in 1iet missiehuis hun intrek na. Aan de Maasbode werd nog a flat de geestelijkheid van Roosenda 'lormiihlag 'bij de prinsen een IwzJ bracht heeftIn den loop van del dag brachten de prinsen 0011 brzoj de familie Laane. Gisteravond Vertrokken zij naar I iiosch, waar de Zeereerw. pal] Aken een lezing hield, door de bijgewoond. I Den 'nacht zouden zij to Oud dooi brengen. De twee regenten zonden vandal Boxel 'vertrekken en prins Joseph 11.14 uur aan 'het D. P.-station terdam aankomen. Een der prinsen werd tijdens de tênvervolging van 1882 tot den vu (verwezen, maar dankte op het ■fcenblik aan een grit van den hel leven Titanic en E m pres s. M „Oorsiean" is de eei'stc groep v redden van de „Empress of trein Glasgow aangekomen. Onder deze 1 zich ook de slokor William t'larli eveneens gered werd bij de ramp j „Titanic". De man verklaarde dat jieide rampen, die van de „Titan 1 vreeselijkste vond. De ondergang \J „Titanic" ging niet koo snol in zijnl en juist dat wachten was liet moo J welijke. Bij de „Empress" was e kwestie van afwachten, hier was in enkele minuten geschied. Het ke.r wel merkwaardig, dat iemand van zulke groote scheapsrainpeni overleefd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2