BINNENLAND. UIT DE PERS. KERKNIEUWS. Onder de slachtoffers zijn vier zusters, de oudste 8 en de jongste 3 jaar, die, kortgeleden wees geworden, naar een oom in Engeland op weg waren. liet onderzoek der pantserplaten van de „Storstad" heeft uitgewezen, dat het anker van dit schip zoodanig was aan gebracht, dat het als een reusachtige schaar moest werken en de flanken van de „Empress of Ireland" als een sardinen blikje moest openrijten. Het anker en de pantserplaten waren met bloed bedekt. Uit Montreal wordt d.d. 1 Juni aan de „Times" geseind: kapitein Holdung van het Noorsche kolenschip „Alden", heeft aan een regeeringsbeambte de bevindingen meegedeeld van zijn tweeden officier en den loods, toen zij de „Empress of Ire land" op ongeveer dertig mijlen van de plaats des onheils voorbij voeren. De stoomboot „Alden" stoomde de St. Lau rens op en bevond zich dertig mijlen van „Fatlier Point", toen de „Empress" ge signaleerd werd. De loods en de tweede officier stonden op de commandobrug en zijn bereid onder eede het volgende te verklaren: „De „Empress of Ireland" voer den St. Laurens af, toen zij haar op 30 mijlen van „Father Point" in het oog kregen. De „Empress" naderde de „Al den" zonder vasten koers en wel op zoo danige wijze, dat de loods en do officier zich ernstig bezorgd maakten. De koers van die „Empress of Ireland" was zoo veranderlijk, dat men nu eens bet groene licht, dan weer het roode zag. De boot voer zig-zagsgewijs". Het ambtelijk onderzoek inzake den ramp, zal 0 Juni beginnen. Uit Montreal wordt gemeld, dat, in te genstelling met de eerste berichten, de „Empress of Ireland" waarschijnlijk nog wel gelicht zal kunnen worden. Bij vloed ligt het wrak 29 vadem diep, maar bij eb staat, slechts 9 vadem water boven het schip. BELOIË Een bezoek van Kard. Mer ci e r. Het Brusselsclie „N. v. d. D." geeft een uitvoerig verslag van het bezoek, dat kardinaal Mercier Woensdag gebracht heeft aan de arme volkswijken van St. Jans Molenbeek. de Brusselsclie voorstad, waar hij des morgens liet H. Vormsel had toegediend. De kardinaal had, zooals het blad o.m. meedeelt, zijn purper afgelegd en was ge heel in 't zwart. Niettemin had men hem spoedig herkend en het nieuws zijner komst verspreidde zich dan ook als een loopend vuurtje. De bevolking dier wijken was vol van geluk en van iierlieid over de eer die haar te beurt viel. Geen mensch meer bleef binnenshuis groot en klein, oud en jong stond in de straten en steegjes geschaard, en begroette eerbiedig en tevens bewogen den prins der Kerk, die lieks en rechts zijnen zegen uitdeelde." Ook vertelt het blad van verschillende krotten, die de kardinaal bezocht. „Zoo maakte, vertelt het blad o m., Z. Em. kennis met de haarklissers, die hun ongezond ja weerzingwekkend beroep uitoefenen in allerbeperkste plaatsjes, die tevens tot woonvertrekjes dienen. Met de meeste belangstelling vernam de kar dinaal naar de werk- en levensvoorwaar den, die allerbenardst zijnimmers, in sommige huishoudens van haarklissers werkt men allen te zamen en verdient men hoogstens allen bijeen 3.25 fr. daags! Z. Em. aarzelde niet tot de hoogste ver dieping te klimmen. Hij bezocht zieken en gebrekkigen, bracht overal troost en opbeuring, lenigde smart en lijden, kort om, 't was voor velen de komst van den barmhartigen Samaritaan. Aangrijpend was het, te zien hoe vele vrouwen, moeders van een alleraardigst kroost, haar kinderen den kardinaal toe staken en zijn zegen over hun onschul dige hoofdjes afsmeekten. Men was let terlijk vol van de goedheid van den kerk voogd die voor allen een zoo bemoedigend woord over had, op wiens gelaat men eene rechtzinnige deelneming lezen kon met hun droevig lot." Het bezoek duurde eenige uren en na afloop ervan werd de kardidaal door een groote menigte met ontroering en dank baarheid begroet. (Msbode.) F H A X li K IJ li. Het Eucharistisch congres. Naar aanleiding van het naderend inter nationaal Eucharistisch congres te Lourdes heeft de bisschop van Tarbes en Lourdes een herderlijk schrijven tot zijn geloovi- gen gericht, waarin hij hen'uitnoodigt gedurende de dagen van het congres zoo algemeen mogelijk te vlaggen en illumi- neeren. Armen en rijken, zoo vertrouwt de bisschop, zullen wedijveren in het versieren van hun woningen en van de straten van hun stad en des avonds in het verlichten ervan als een bewijs van de liefde, die de bewoners der Maria stad toegedragen aan Jezus, in de H. Hostie verborgen. Verder deelt de bisschop mede, dat reeds 150 bisschoppen en 10 kardinalen beloofd hebben het congres te zullen bij wonen. (Maasb.) 0e Fransche Kamer. Paul Deschanel, oud-voorzitter der Kamer, is Donderdag jl. definitief tot voorzitter van de kamer herkozen met 411 van de 435 stemmen. De driejarige dienstplicht in Frankrijk. De „Echo de Paris" publiceert een inview met een intiem vriend van Viviani, die, zooals men weet, is aangezocht om een ministerie te vor men. Viviani zou aan den zegsman van de „Echo de Paris" verklaard hebben, dat hij, evenals Doumergue, van plan was de wet op den driejarigen d'ensttijd te hand haven, te meer, daar gemeld wordt, dat Duitschland nog in October van dit jaar zijn leger met 300.000 man zou vergrooten. Ook Deleassé, toekomstig mede-minis ter van Viniani, zou uitdrukkelijk ver klaard hebben, dat aan do wet op den driejarigen dienstplicht, welke voor Frank rijk een levenskwestie is, niet mag getornd worden (Maasb.) i<: x i<: I, v v i» Een kiesrechtvrouw beschadigde j. 1. Woensdag in de Doró-galerij te Londen teekeningen en kwetste een wachter die haar wilae aanhouden, ernstig met een bijltje. De teekeningen zijn zoo goed als vernietigd. De bladen dringen aan op strengere straffen der kiesrechtfuries, tuchthuis of of deportatie h.v.b. FOHTlIOAIi. Botsingen. In C'oimbra kwam hol Dinsdag tot jljeflige botsingen tussehen Republikeinen en Monarchisten naar aan leiding van eene gehouden meeting. Twee personen werden gedood, 20 gewond. Tal rijke arrestaties hadden plaats. De troe pen der in C'oimbra en om Coimhra in garnizoen liggende plaatsen werden ge mobiliseerd. M EX ICO. Een aanslag op' Huei'ta. Dins dag is op Huerta toen hij in een auto een tocht door de stad maakte, door studenten een aanslag gepleegd. Huerta was vergezeld van een adjudant en op den terugkeer naar zijn paleis, toen plot seling aan beide .zijden de auto door studenten werd bestormd. Verschillende schoten werden op den in den nolo zit- tenden president en op diens adjudant afgevuurd. Zij bleven echter ongedeeld. Slechts de zijwanden van den auto wer den vernield ot beschadigd. Van de aan vallers werden vier studenten gearres teerd en tersfond gefusilleerd. De toestand. Uit Vera Cruz wordt aan het „Beil. Tagebl." geseind: De verwarring in ge heel Mexico wordt met den dag grooter. Duizenden vluchtelingen uit Saltillo zijn hier aangekomen. In San Louis Potosi heerscht hongersnood en watergebrek. Orozeo, een zoon van den leider der rebellen tegen Madero, die, gelijk men weet, door Zapata vermoord werd, en zijn vriend Carauca zijn als leiders van onregelmatige troepen op bevel van Villa gefusileerd. Na den nieuwen aanvoer van wapens door de „Ypiranga" en de „Bavaria" heeft ieder burger die er om vroeg een geweer en 4000 patronen ontvangen. De Kamerverkiezing in Katwijk. Als bijzonderheid wordt gemeld dat de candidaatlijst voordr. De Visser (C.H.) door de Katholieken ingeleverd, is onder teekend door niet minder dan 2 8 R. K. geestelijken waaronder alle pro fessoren van het seminarie te War mond. De coalitie is hecht,zegt „De Maasbode"; Inderdaad, als een muur. Ronde stuivertjes. Er blijkt bij het publiek een misver stand te bestaan omtrent liet tijdstip, waarop de ronde stuivertjes zullen op houden geldig te zijn. Veien denken dat dit op 1 Juni is geweest. Dit zal zeker niet vóór 1 Juli zijn. Een onderwijzer voor Prinses Juliana. Naar de Stand, verneemt, heeft II. M; de Koningin aan den heer Jan Ligthart het geven van bet onderwijs opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvangen. De lieer Ligthart moet die vereenende opdracht hebben aanvaard, en het gemeentebestuur van Deu Haag heeft hem het noodige verlof gegeven om zijn functie als hoofdonderwijzer te gelijlwir tijd te blijven waarnemen. Het ontwerp Aalberse. In de „Middenstandsbond" schrijft de heer J. Meuwsen, president van den Middenstandsbond In een politiek weekblad („De Fakkel") meent mr. J. A Levy het noodig te achten een loopje te moeten nemen met den Nederlandschen Middenstand en met initiatief van mr. Aalberse tot ver krijging van een wet tot bestrijding van de oneerlijke concurrentie, zooals die door den Middenstand gewenscht wordt. Do geleerde schrijver begint met een herhaling van zijn argumenten tegen een dergelijke wet, welke hij in 1902 in een redevoering op het Internationaal Mid denstandscongres te Amsterdam gehou den heeft. Vervolgens worden ettelijke kolommen van het bovenbedoeld week blad door hem gevuld met aanhalingen van klassieke en moderne schrijvers, klaarblijkelijk alleen om te doen zien zie jullie wel, hoe geleerd ik ben, hoe belezen ik ben. Nu, daarvoor is mr. Levy bekend. Maar heeft een geleerd en belezen man als hij dan daardoor het recht, een door den eerlijken handel gewenschte wet ter beteugeling en bestraffing van handel drijven met oneerlijke middelen eenvou dig weg te bestempelen en te veroor- deelen als „een Roomsche wet" Wij hadden van een man met een geleerde en belezen faam als mr. Levy bezit, desnoods wel kunnen verwachten, dat hij zich lijnrecht zou plaatsen tegen alle maatregelen, welke er op doelen oneerlijkheid in den handel strafbaar te stellen, doch niet hadden wij verwacht, dat mr. Levy zijn eigen standpunt zoo zwak zou vinden om het ontwerp Aal berse te bestrijden, omdat het z.i. een Roomsche wet zou zijn. Nog minder hadden wij liet van een een geleerd man als mr. Levy verwacht een uitspraak van een Congres, samen gesteld uit vertegenwoordigers van tien duizenden handeldrijvenden en industri- eelen, eenvoudig bespottelijk te maken. Waarlijk, zelfs „geleerde" menschen kunnen dikwijls wonderlijk handelen. Waarom past mr. Levy niet in de eerste plaats op zichzelf toe hetgeen liij den leden van den Middenstandsbond toe voegt „De eersle plicht toch van den Neder- „landschen Staatsburger is te zwijgen „over dingen, waarvan hij niets weet". Als straks de beide Kamers der Staten- Generaal het ontwerp zullen hebben aangenomen, en de Koningin het tot wet zal hebben verheven, kunnen zij, die daaraan medegewerkt hebben, dc over tuiging mededragen, een goede daad in het belang van den eerlijken handel en in liet belang van het gehoele Neder- landsche Volk gedaan te bobben, n'en déplaise mr. L. 't Loopt op 't einde. De Standaart schrijft Bij de Tweede Kamer is de Kanier- begrooting ingekomenteeken dat men pakken gaat, en eerlang huiswaarts denkt te trekken. 'Zij 'tzeo. Nu althans de Stuwadoorswet nog bin nenkomt, kan men den heeren een wat verlengde vacantie gunnen, mits maar duidelijk zij uitgesproken, dat men zoo spoedig mogelijk er van door ging. Wel toch zou er niets tegen zijn, dat onze Tweede Kamer slechts vier maan den in 't jaar bijeen kwam. In liet langer zitten zit 't 'm niet. De vraag is maar of het pensum dat gereed lag, afgewerkt is. En dan, natuurlijk, voelt een ieder, dat dit geheele parlementaire jaar ver loopt, zonder dat er feitelijk aan onze generale wetgeving architectonisch ge bouwd is. De kas is wat aangevuldmet de in komstenbelasting, die reeds uit de dagen van De Meester in de wieg lag, heeft men eindelijk dan toch afgerekend en nu zal er dan ook het Stuwadoorswetje bijkomen. Maar voor het overige ver stond men de kunst niet om zaken te doen. Al langwijliger, al meer in veelpra- terij heilzoekend, redeneert men in onze Tweede Kamer thans honderd uit, en vult honderd na honderd bladzijden, waar men in Thorbecke's dagen met 25, en voor nu 20 jaar met 50 zou hebben af gedaan. Juni zal nu pas in het land zijn, als men ter ruste gaat. Nu geven we toe, dat een eerste jaar kring van een nieuw Kabinet ten onzent meestal pover uitvalt, maar zoo loopt het toch al te spaak. Strafvordering gaat nu nog in de Af- deelingen. VragoZal dit ontwerp dan toch in deze vier jaar er door komen Alies voor den boer. Wie heden ten dage zijn krant bij houdt en zoowel met dil micldel als op andere manieren zich op de hoogte stelt van wat er gebeurt in de maat schappij, komt onwillekeurig tol do gevolgtrekking: alles voor den boer. In bonte afwisseling vullen artikelen, berichten, verslagen, mededcelingen, marktberichten den boer en zijn bedrijf betreffende, onze pers. Allo machten worden ingespannen hem to helpen: dc openbare en de bijzonde re, de wereldlijke en de geestelijke. De boer die wil, heeft alles tot zijn beschikking. Leenbank en desnoods hypotheekbank zorgenf dat 't hem niet aan geld ontbreekt. Coöperatie bij in- en verkoop bevoor- deelen hem op niet genoeg te waai'dee- ren wijze. Zijn tneststoffen en zijn veevoeder koopt hij te zamen met anderen, dus beter en goedkooper. Zijn melk en boter en eieren gebruikt of verkoopt hij te zamen met anderen, dus voordeeliger, aan hoogere prijzen. Voor de ontwikkeling van zijn zoons wordt gezorgd, door avondlessen, land- bouwcursussen, zelfs landbouwscholen, tuinbouw-onderwijs, boenderteelt enz. enz. Voor de opleiding zijner dochters wer ken tie boerinnenpensionaten of boe-rin- nencursussen. Foor zijn eigen ontwikkeling of liet bij houden van zijn kennis, zoo goed als voor die zijner kinderen zorgl zijn krant. Voor eventueele ongelukken van brand en hagelslag, van veeziekte en wat dies meer zij heeft hij zijn respectieve ver zekeringen. En, groot gelukdat bij in zijn ver- eenigingslcven niet verzeild geraakt op de klippen van materialisme, liberalisme socialisme of wat voor dwaling ook, 't is onzen zorgzame moeder, 'de heilige; Kerk welke hem haar priesters tot advi seur schenkt, zoodra maar voor de aan stelling genoegzame reden bestaat. Inderdaad dus, 't is geen overdrij ving te zeggen, dat alles gebeurt voor den boer, tot zijn geluk, tot zijn stoffe lijk en geestelijk welzijn. 't Zou een reden zijn voor de andere standen der maatschappij om afgunstig te wordenwanneer wij niet wisten dat al dal werk aan den boor goed be- besteed is, zoowel omdat liet noodig is, als omdat hij er gunstig gebruik van maakt. 'l is noodig. De boerenstand kern en grondslag voor onze maatschappelijke sa menleving moet behouden blijven voor de besmetting der dwalingen die niet alleen tot geestelijk maar ook tot stoffe lijk ongeluk haar gif over dc wereld uil- gieten. Dat geeft eenieder toe. Maar de boer maakt van al die hulp gelukkig ook een uitstekend gebruik. Niet. met de voortvarendheid van den stedeling, maar met de langzame docli logisch voortgaande zekerheid hem eigen, gebruikt hij alle hulpmiddelen lot den opbouw van zijn geluk en zijn welvaart. Zooals de vaste hand van den metse laar steen op steen metseltdo mu ren klimmen, straks dekt het veilige dak den solieden bouw, zoo rijst in onze hedendaagsche maatschappij hei welzijn van den boer omhoog in besliste zeker heid en ook, vermits godsdienst en ge loof er als cement worden gebruikt, als een krachtige waarborg voor de instand houding der maatschappij. De leuze: alles voor den hoer!; is dus tegelijkertijd een waarborg voor allen, i Meijerijsche ('rt." Majoor Sluys ovor Albanië. Een redacteur van het „HM." heeft een onderhoud gehad met majoor Sluys, die Zaten lal in Nederland is teruggekeerd. Ter kalmeering der gemoederen achtten de autoriteiten be Durazzo en generaal de Veer het gewenscht, den heer Sluys «enigen lijd verlof te geven. Majoor Sluys gaf hot „Hhl." een uit voerig relaas van de gebeurtenissen te Durazzo, een relaas hetwelk overeenkomt met do reeds ontvangen berichten, ont daan echter van de Oostenrijksehe of 1 taliaansche kleur. Het volgende is er aan ontleend: „Uit de mededeelingen van mojoor Sluys blijkt, dat reeds langen tijd wan trouwen heersolite jegens Essad pasja. Uit allerlei kleinigheden bleek, dat deze liet optreden der Ncdevlands-che gendar merie belemmerde. i Waren al geen bepaalde bewijzen voor handen, de houding, die de minister van Oorlog, 'tevens minister van Binnenland- sche Zaken, in verschillende aangeleglen- heden aannam, gaf reden nu niet bepaald vertrouwen te stellen in do zuiverheid van diens bedoelingen. Do oproerige beweging was van ver schillende kanten opgezet. De bevolking zelf is dom en onwetend en uit bet feit' bijv. dat flezo lieden verklaarden niet meer met den Vorst, maar wel mol de commissie van controle te willen onder handelen bleek wel duidelijk, dat meer intelleotueole lieden achter deze bewe ging moesten zitten. Trouwens de aan wijzingen ontbraken niet, dal. <lo Jongl- Tiuken aan het werk waren. Steeds meer naderde de opstand Du razzo. Eu terzelfdertijd werden bij de gendarmerie mededeelingen ontvangen, dat Essad twee kisten munitie uit het munitiemagazijn naar zijn woning had laten brengen. Majoor Sluys, die met hel bevel over do stad was belast, begreep nu, dat niet sleehls een vijand buiten de poort stond, maar dat waarschijnlijk ook met een vij and ,in do stad rekening moest worden gehouden." Majoor Sluys deelde nu verder mede, op welke wijze Essad pasja gepoogd had hem naar Skoctari te doen overplaatsen. Toen dit mislukte, volgde al spoedig' do gevangenneming van Essad, welke de ma joor op de. volgende wijze schildert: „Des nachts werden twee kanonnen van de kazerne overgebracht naar een punt bezijden het paleis, van waar Essad's woning kon worden bestreken. Tegen bet. aanbreken van den dag be gaf majoor Sluys zieli met oen tweetal Aibaneezen nationalisten uit Durazzo naar de woning van Essad. Een dor Aibaneezen kreeg last den leiscli van ontwapening van Essads lieden over te brengen. De Albanees, Ajed bei, ging de woning) van Essad binnen en keerde eerst ge- ruimen lijd late'r, nadat een tweed© Al banees hem na was gezonden, terug. Hij- deelde mede, dat de (berichten omtrent gewapende lieden overdreven waren ge weest. Slechts zes lieden had hij1 in dei woning gevonden. Essad zelf was ter 'ruste. Niettemin gaf de heer Sluys hevel, dat deze lieden buiten moesten worden ge bracht en ontwapend. Terwijl men bier- mede bezig was, werd plotseling een raam geopend, Essad vertoonde zich in nacht gewaad voor het venstar en riep in heli Albaneeseh: 1 Op wiens last moei je de wapens af geven Op last van dien Nederlandschen Offi cier antwoordde Ajed-biei. Ik hab geen vertrouwen in dei Ne derlandse he officieren, riep Essad terug. Neem de wapens oogenblikkelijk terug*. Nauwelijks had Essad dit bevel gegeven, of de ontwapende lieden snelden op hun wapens toe, grepen deze en een gevecht volgde. Van Essad's mannen kverden daarbij -een gedood en twee- gewond. Do bende werd uiteengejaagd, maar majoor Sluys die thans Essad in zijn ware ge daante meende te zien, gaf nu bevel aan den commandant, der artillerie om het vuur te openen. Ongeveer zeven schoten werden afgevuurd, die, weinig' schade aan richtten, maar toch een voldoende moreel© uitwerking hadden. Weldra wapperde van oen raam een witte doek, Essad pasja gaf zich over. En werd gevankelijk wegge voerd. Aldus hel relaas van den „staalsgSr-eep" te D-urazzo. Verder vertelt majoor Sluys bijzonder heden omtrent den opstand en omtrent de gevangenneming van Nederlandse,lie< .offi cieren. „De gevangenneming van majoor lloelf- se.ma had plaats, toen deze een gewon den Albaneesehen officier wilde- redden. De majoor ging naar voren om den ge wonde uit de vuurlinie weg te balen, maar bij werd toen omsingeld en beiden vielen den opsta wielingen in banden." Majoor Sluys scheen van oordeel, dat het eenige middel om het ges-telde doel te bereiken, zou zijn een internationale- bezetting, die in staat zou, stellen krach tig op te treden, om de verschillende stroomingen in Albanië in de goede bed ding te- leiden. Oostburg. Maandag heeft de Weleenv heer A. Goetstouwers, de broeder van den Eerw. heer Kapelaan alhier, die op den Eersten Pinksterdag te Mechelen (B.) was priesters gewijd, te Zundert zijn Eerste Heiligt Mis opgedragen. Assisten tie verleenden hierbij zijn beide broeders de ZeerEerwaarde heeren dr. Goetstou wers S. J. en L. Goetstouwers, kapelaan te Oostburg. Pastoor Chr. W. Oomen. De ZeerEerw. heer Chr. W. Oomen, pastoor tc Huvbergen, is door een be roerte getroffen en van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. (Msbode.) Een blinde Priester. De volgende maand waarschijnlijk zal voor de eerste maal in de geschiedenis der Kerk in het Jezuïetencollege te Wood stock een blinde tot priester worden ge wijd. De kardinalen O'Connell en Gib bons hebben namelijk den Paus verzocht, voor den blinde, die reeds 14 jaren bij de Jezuïeten studeert, dispensatie te willen verleenen en men verwacht, dat de Paus deze wel zal geven. De blinde is in Boston geboren en verloor bij gelegenheid van een ontplof fing bij natuurkundige proeven in zijn college het gezicht. Desondanks zette hij zijn theologische studiën voort, die hij tlians geheel voltooid heelt. (Msbode). Naar Lourdes. Het Comité der Nationale Nederland- sclie Bedevaart naar Lourdes bericht in een omzendbrief, dat de 26e bedevaart naar het Genadeoord van O. Ii. Vrouw van Lourdes dit jaar zal gehouden wor den van 2 9 Juli tot 6 Augustus. Op de heenreis zal ditmaal Parijs niet worden aangedaan maar zullen de bede vaartgangers die zich aan de zorgen van de V ereeniging tot samenstel ling van Neder 1. Bedevaarten toevertrouwen, rechtstreeks doorreizen naar Bordeaux als eerste groote halte. De nieuwe Kardinalen. Bij kennisgeving' van hel pauselijk staatssecretariaat zijn op last dos Pau sen de kardinalen, .die in het jongste consistorie den kardinaalshoed ontvingen, toegevoegd aan do volgende congregaties Kardinaal Karei von Hornig, bisschop van Veszprem (Hongarije), aan de H. Con gregatie van liet Concilie en der Voort planting des Geloofs en der Oostenrijksehe Uiten. 1 Kardinaal Bégin, aartsbisschop- van Que bec, aan de Congregatie der Religieusen en der Voortplanting des Geloofs. Kardinaal Seraljni aan de Congregatie

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 6