jj0 gg Zaterdag 6 Juni 1914.Tiende Jaargang. Dit nnfflffler liestaat uit 8 blaflzüden. EERSTE BLAD. Meervoudig Kiesrecht. BINNENLAND UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben HIQIME ZEEUWSCHE COUfAHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 VprSrhÜllf plitpl) MAANDAG- WOENSDAG- fiÜ VRIJDAGAVOND Reclameberichten 25 Ct. p r Bij abonnement speciale prijs Aizonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. IBlbClll|lll 6111611 IMHnUHU ImlIOUAU 611 VnilUHOAVUnU. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend, half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor V. d. AdministratisGaruepoortilraa» C 209, GOES Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de tP gulden bij verlies van beide I lp gulden bij gulden bij 4% gulden bij gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de fl 1191 handen, voeten of oogen. <8 I I verlies van een verliesj I. I I verlies van U |ffe verlies van daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Tl I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I Tl I I ihand, voet I I van een gj een M 1 eiken anderen GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; I verstandsverbijstering; VV of oog; I duim; wijsvinger. Éfa WéF vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Nu de komende Grondwetsherziening ook een wijziging van de kiesrecht para graat zal medebrengen, is het goed de stemmen op te vangen die zich zoowel bij geestvei wanten als politieke tegen standers doen hooien over de verschil lende systemen, die huns inziens de voorkeur verdienen. De aldeelmg Zwolle van den Algemee- nen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland had op de agenda der Jaarvergadering van 1914 een voorstel doen plaatsen iel' verkrijging ter gelegen heid uer Kiesrechtregeling van een dub bele stem voor gehuwde kiezers en weduwnaars met een of meer kinderen. Dit voorstel het kwam op de jaar vergadering van den Bond door toevallige samenloop van omstandigheden niet in behandeling biengt liet m e e r v o u- dig kiesrecht op het tapijt en gaf dezer dagen den heer Mr. Henri een beschouwing in de pen, waarin deze kwestie van verschillende kanten wordt bekeken eu beoordeeld en dit niet zonder talent. Uit deze beschouwing, die in „Het Centrum" verscheen, wenschen wij het volgende onder de aandacht onzer lezers te brengen Van meerdere zijden is het stelsel verdedigd, om aan de meer bekwamen in den lande een grooteren invloed bij de stembus toe te kennen. Het is bekend, dat de groote liberale auteur Stuart Mill met kracht de voordeelen van liet meer voudig kiesrecht heelt verdedigd 0111 den invloed van het intellect op den gang van 's lands zaken den doorslag te doen geven. Zoo ook Gageur iu Diutschland en de Engelsche protessor Lorimer, om slechts enkele corypheeen ie noemen, welke laatste aan eiken burger één stem wilde tuekennen en verder wegens ver schillende graden van bekwaamheid a of 4 stemmen meer tot 25 toe. Het is bekend, dat Dr. A. Kuyper in „Ons Program" mede het meervoudig kiesrecht vooropstelt als een eisch van anti revolutionnair staatsbeleid, om nl. naast het gezinshoofdenkiesrecht aan de meer bekwamen een tweede stem toe te kennen. En eveneens, dat bij de behandeling van het ontwerp-kieswet Tak van Poort vliet van katholieke zijde door de heeren Vermeulen, Harte, Haffmans, Mutsaers en Travaglino een amende ment is ingediend, om het meervoudig kiesrecht iii te voeren, welk amendement, echter wegens de intrekking vau het wetsontwerp niet m behandeling is gekomen. Niet minder bekend is het, dat de indertijd ingestelde kiesrecht commissie van den Hond van K. K. Kiesvereeni gingen met algemeene stemmen zich heelt uitgesproken voor meervoudig kies recht m theorie. Zij meende echter, dat het m de piaolijk met zunder wille keur te verwezenlijken zoude zijn. Dit laatste nu is niet zeer duidelijk. Menigeen althans zal het niet helder zijn, dat de arithmetische verhouding 11 minder willekeurig zoude wezen, dan 1:2 of 2:3; vooral wanneer men begint met voorop te stellen, gelijk de kiesrecht- commissio deed, dat eerstgenoemde ver houding iu eik geval onjuist .is. Ongetwijfeld zoude een kiesrecht naar bekwaamheid zeer veel werk eischen voor het samenstellen der kiezerslijsten. Mocht dit het bezwaar zijn geweest voor de kiesrecht commissie, dan geldt dit be zwaar zeker met voor het boven bedoelde voorstel-Zwolle. Het nagaan wie gehuwd en wie weduwnaar met kinderen is, le vert op het stadhuis natuurlijk geen bezwaar op. Bij de beschouwing van dit voorstel dient vooraf de vraag gesteld; wat wil men met het kiesrecht bereiken Waar toe dient het kiesrecht? Nu kan men van katholieke zijde bijua onveranderlijk vernemen dat het doel moet zijnDe best mogelijke regeering te waarborgen een utiliteits-grond dus. Deze regeling van het Kiesrecht is de beste, die het zekerst een deugdelijke regeering waarborgt. Niet omdat van na ture aan iedereen invloed op den gang van 's lands zaken zoude moeten toeko men, wil men medewerken tot invoering van liet algemeen kiesrecht b.v., maar om aan agitatie voor deze, ten slotte slechts louter formeele zaak, een einde te krijgen. Hoofddoel van onze kiesrechtregeling moet dus zijnte bewerken dat van de kiesbevoegdheid een goed gebruik worde gemaakt. En nu zal het wel geen tegenspraak wekken, dat bij hen, die de verantwoor delijkheid dragen voor een gezin bij hen, die kinderen hebben, de meeste waar borg bestaat, dat zij ernstig zullen over wegen, hoe hunne stem uit te brengen. Meer dan zij, die alleen voor zich zelf hebben te zorgen, hebben zij belang bij een rustig en deugdelijk bestuur van den staat. „Der laszt seinen Naelibar mit Frieden Der Kinder hat in der Wiege," zeggen de Duitschers. Juist het besef dezer verantwoordelijk heid voor anderen en de noodzakelijk heid van vooruit te zien in de toekomst, moeten voor het gezinshoofd een prikkel zijn, om met den meesten ernst zijne keuze te bepalen. Dit verantwoordelijk heidsgevoel kan er slechts door worden versterkt, wanneer het mede erkenning vindt in de toekenning van een tweede stem aan den huisvader. Daarbij komt, dat de huisvader veel meer dan de enkeling meedraagt in de lasten van den staat, maar vooral ook dat de toekomst van land en volk bijua geheel afhangt juist van de huisvaders. En waar volgens een Fransch spreek woord kan worden gezegd „gouverner c'est prévoir", daar lijkt het juist, dat men hun, die als lioofd van een gezin vooruit u.oeten zien, meer stem geeft dan den- gene, die zich met het heden kan tevre den stellen. Het was mede op deze gronden, dat in de Belgische Kauier de radicaal Féron in 1893 het dubbele stemrecht van den huisvader voorstelde, waarbij hij nog wees op het groote belang, dat op deze wijze, indirect, ook de meening der vrouw tot haar recht komt. Dit voorstel is overgenomen door Jan- son, den vertegenwoordiger der werk liedenpartij van Brussel, eu vervolgens door de gelieele liberale en radicale partij. En daarop is het iu den vorm van een concreet wetsvoorstel ingediend door Albert Nijssens, namens de rechterzijde, en inet bijna algemeene stemmen aange nomen. Eu zulks op grond dat: aux citoyens qui représeiitent l'hislitutlon, qui est la base üe la société, („aan bur gers die de vertegenwoordigers zijn eener instelling het huwelijk n.l. welke den groiidolag vormt van de samenle ving." Red. N. Z. Crt.) een groutere invloed moet worden gegeven. (Je grand principe moralisateur, zooals Ferou het noemde, dient ouk inderdaad wettelijk eenige sanctie te krijgen door het toe kennen eener tweede stem. Bij de stembus toch lelt niet anders danliet brute getal. Lichtzinnig in de bus geworpen of wel bedacht het stembiljet heelt volkomeu dezelfde waar de. Geheel anders dan in eene deli- bereerende vergadering, waar de wel sprekendheid eu overredingskracht van den een, den ander kan overtuigen. Het Katholieke België heeft nu sinds 20 jaren zijn dubbele stem voor den huisvader en heeft er zich wel bij be vonden misschien zelfs heeft het zijn behoud daaraan te danken. Al moge er veel te zeggen zijn voor het toekennen van meer stemmen aan de meer bekwamen, en nog meer voor het geven van grooteren invloed aan de kiezers van hooge moraliteit afgezien van de moeilijkheid om voor beide een goeden maatstaf te vinden het aller meest verdient zeker aanbeveling het stelsel, dat aan hen een tweede stem toekent, die door hunne verantwoorde lijkheid voor een gezin eensdeels zooveel meer belang hebben bij een deugdelijke^ regeeriiig en anderdeels zooveel meer"" waarborg opleveren voor ernstige behar tiging van 's lands zaken, te meer nog waar dit stelsel geen practische moeilijk heid medebrengt. Mr. HENRI. TWEEDE KAMER. De wet op de inkomstenbe lasting ging er in de Tweede Kamer door, zooals wij reeds in ons vorig num mer meldden met 68 tegen 12 stemmen. Tegen stemden 5 Antirevol., nl. dhh. Brummelkamp, deMonte Verloren, Duy- maer van Twist, van der Voort van Zijp en Scheurer en 7 Katholieken dhh. Bon- gaerts, van Vuuren, de Wïjkerslooth, Beckers, Bogaart, Arts en van Vlijmen. De Stuwadoorswet was in de zitting van Woensdag het onderwerp der discussies. Bij arlikel 1, omschrijveude wat onder stuwadoorsarbeid moet worden verstaan verdedigde dhr. Spiekman een amende ment, strekkende om cat begrip te ver ruimen, door ook arbeid in een expeditie- onderneming, voor zoover deze geschiedt ten behoeve van het havenbedrijf voor zeeschepen, onder de wet te brengen. Dhr. Nierstrasz lichtte een viertal amen dementen toe, beoogende de werkings sfeer der wet te verkleinen. Dbr. Van Kaalte opperde bedenkingen tegen de amendementen van den heer Van Nispen (Nijmegen) en betuigde zijne sympathie met het amendement des heeren Spiekman. Dhr. Van der Voort, Van Zijp enRoo- deuburg behielden zich hunne stem ten opzichte van dat amendement alsnog voor. Tot een stemming over de amende menten behoefde het niet te komen. Tijdens en na de rede van Minister'L'reub \erdwenen ze als sneeuw voor de zon. De Minister had geen bedenkingen tegen het amendement-Spiekman, mits het zoodanig gewijzigd worde, dat het sleepersbedrijf en 'het schuitenvoerders- bedrijf buiten de wet blijven. Dhr. Spiekman dankte den Minister en verschillende sprekers voor hunne welwillende houding en zou zijn amen dement wijzigen naar 's Ministers wensch betreffende de delinitie der opslagplaats. Dhr. Nierstrasz trok, overeenkomstig 's Ministers wenk, zijn amend, betreffende den arbeid op liet binnenschip in, waar aan de Min. bij Art. 28 zou tegemoet komen. Na repliek werd Art. 1 z. h. st. aan genomen. In de zitting van Donderdag liepen de debatten over de „toelating" tot het stuwadoorsbedrijf. Het ontwerp-Talma eischt een toelating, een permissie van de overheid om het stuwadoorsbedrijf te kunnen uitoefenen. Is die toelating bedoeld als een ad ministratieve maatregel ter contröleering of als een middel om desnoods onge- wenschte elementen uit het bedrijf te weren De lieer Spiekman liet in de verde diging van zijn amendement de laatste zienswijze doorstralen, terwijl de heeren Van der Voort Van Zijp, Van Nispen (Nijmegen) en Van ldsinga de eerste zienswijze waren toegedaan. Na eenige discussie vereenigden zich de laatstgenoemde leden dtr rechterzijde in een amendement Van ldsinga, waarbij als een der verplichtingen van een stuwadoors-onderneming wordt be paald dat zij moet zijn ingeschreven in een register. Minister Treub nam dit amendement over. De heer Van der Voort Van Zijp trok zijn amendement in. De heer Spiekman handhaalde zijn amendement. In stemming gebracht viel het met 53 tegen 12 stemmen. De heer Van Raalte uit Middelburg wilde bij artikel over de werkingsl'eer nog een artikel bis inlasschen, waarbij werd verklaard dat de wet als niet be staande kan beschouwd worden voor havens waar minder dan 20 schepen in het laatste jaar binnen kwamen. Niemand in de Kamer wilde er aan en toen trok de heer Van Raalte zijn voorstel in. Barbaarsch Nederland. Op de beide vragen van prof. Eerd- mans, lid van de l'weede Kamer, in verband met de klachten van den heer Jules Romani over de door hem en eemge liem vergezellende Franscnen op een reis üoor ons land in April 1914 ondervonden bejegening, heelt de muns ter van Justitie, naar de N. Ct. meldt schriftelijk geantwoord, „dat bedoelde klachten onder zijn aandacüt zijn ge bracht eu op zijn last worden onder zocht eu voorts dat na afloop van dat onderzoek en na kennisnemiug vuil de juiste toedracht der zaak zijnerzijds ern stig zal worden nagegaan, of er termen aanwezig zijn om van justitiewege tot het treilen van eenigerlei maatregel over te gaan." De Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge. In hotel „De Prins van Oranje" te. Goes, werd heden, 5 J.uni, de algemeene vergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge, onder leiding van den heer H. A. Hanken. Uit het jaarverslag over 1913 blijkt, dat op 31 December waren aangesloten 922 landbouwers. Er hadden in 1913 plaats 378 ongevallen, waarvan 362, die binnen 2 maanden afliepen, en 16 onge vallen die langer dan 2 maanden duur den. In het bovengenoemde aantal on gevallen zijn begrepen 2 gevallen, waar bij de patroon zelf w,erd getroffen. Onge vallen met doodelijken afloop zijn in het, verslagjaar niet te betreuren. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd: voertuigen (29), paarden (50), hoornvee (8), landbouwmachines. (17), val van den arbeider (59), val van een voor werp (13), beknelling (10), krachtsin spanning (41), snijdende werktuigen (70), infectie (39), oogkwetsing (15), brandwon den (1), breken van gereedschap (4), be- drijfsziekten (16) en diverse oorzaken (6). Drie ongevallen gaven aanleiding tot blijvende uitkeering aan een getroffen ar beider. Een dezer brak bij een val van het paard het rechterbeen hoven de knie, hetgeen tot gevolg had, dat het been eeni- gen tijd later moest worden afgezet. Voor de aan dezen 21-jarigen man toegekende blijvende uitkeering is een kapitaal ge reserveerd ad f5417. Bovendien kostte dit ongeval f791.90 aan geneeskundige behandeling en ont ving de getroffene aan tijdelijke uitkee ring reeds f236.25. Vier van de getroffenen zijn thans, nog: niet geheel hersteld. In hoeverre het noo- dig zal zijn hun een blijvende uitkeerin|| toe te kennen valt thans nog niet te zeggen. De 378 ongevallen die door de Zeeuw;- sche Landbouw-Onderlinge zijn behandeld hebben opnieuw bewezen, dat het land bouwbedrijf geenszins gevaarloos is. De getroffen, knechts zijn, doordat hun pa troons lid van de Landbouw-Onderlinge zijn, gehplpen. Ze hebben van de Land bouw-Onderlinge den steun gekregen, die hun anders niet z,ou zijn verleend, omdat voor de landbouw-ongevallen-verzekering nog geen wet. bestaat. Verwachting tot den avond van 6 Juni Meest matige Noordelijke tot Westelijken wind. Zwaarbewolkte lucht. Weinig of geen regen. Iets warmer. Do onkosten, die voor de patroons op deze verzekering komen, bedragen f 1.22 per f 100 jaarloon, of voor een knecht, die £400 per jaar verdient wiorden dc kosten bijna O1/-; cents per week. Voor deze kleine uitgaven worden ook de gel delijke gevolgen van de zwaarste onge vallen gedekt. Ter vergadering werd nog mededeeling gedaan, dat de Ziekte-verzekering voor, inwonend personeel zich in het verslag jaar wederom belangrijk heeft uitgebreid. Op 31 December j.l. bedroeg het aantal deelnemers 373, terwijl het aantal verze kerden bestond uit 791 inwonende mei den en knechts. De kosten over het boekjaar bedroegen per verzekerde f2.27, of bijna 41/2 cent pen week. 1 Na behandeling van verslag, en balans, en rekening en verantwoording .werd door den heer Van Hasselt, chef van de Techni sche afdeeiing van „Centraal Beheer" een lezing gehouden over maatregelen tegen ongevallen in den landbouw.. Spreker ging na wanneer bijzondere maatregelen tegen ongevallen genomen moeten worden. Alle ongevallen voorko men zal wel niet mogelijk zijh, maar tegen bepaalde ongevallen kan men bijzondere maatregelen nemen. Aan de. hand van een statistiek, waar van een exemplaar aan alle leden der vergadering werd uitgereikt, werden door spreker de gevallen aangegeven, waarin beveiliging in de eerste plaats noodig is en de maatregelen die men daartegen; zou kunnen nemen in het kort bespro ken. f Goes. Circus Althoff. De circus- genoegens behooren tot het verledene. Tot het laatst toe bleef Hermann Althoff zijn bezoekers boeien met de interessante prestaties van zijn gezelschap. Gisterenavond was alles nog in vollen gang, vanmorgen was van het circus niets meer te zien. Geheel het reusachtig éta blissement met paarden, machinerieën enz. was in den nacht met bekwamen spoed naar het station vervoerd met bestem ming naar Bergen-op-Zoom. Nu, aan belangstelling heeft het niet ontbroken. Ook Woensdagavond was do tent stampvol, waaronder tal van bezoe kers uit de omliggende dorpen en uit Noord-Beveland. Door den enormen toeloop op Dinsdag en Woensdag was het bezoek op den laatsten avond uitteraard minder. Het circus Hermann Althoff heeft een goeden indruk achtergelaten; het is wel het beste, wat in de laatste jaren hier is gezien. Middelburg. Iu de tweede helft van, Mei zijn in deze gemeente ingekomen: Wed. J. de Ridder, van Arnemuiden, KI. Vlaandereen M 140; M. J. Smits, tim merman, Pretoria, K. Geere IC 366b; G. 'Tilroe, postbode, Vrouwepolder, Stijfsel- weg S '103; P. de ICeiser, blikslager, Dordt, Hofplein E 297; L. J. Jongeleen, stoker, Dordt, Hofplein E 297; mej. J. M. Lampe, Hof van Delft, L. Noordstraat C 32; J. B. van Liere, schilder Oud-Vossemeer, L. Geere K 312; C. Sinke, fabrieksarbeider, Koudekerke, Öostkerkplein N 114; R. A. Bastiaanse, 'banketbakker, Dordrecht, Langeviele K 195; mej. A. C. Roth, ver pleegster, Rotterdam, Bogardstraat 11 48; mej. M. C. W.illemse, coupeuse, Nijmegen, Noordsingei R 53; T. 11. J. Bnurendijk, opz. waterstaat, Alkmaar, Lange Giststraa.t F 204; mej. W. in 'tVeld, verpleegster, Wageningen, Noordplein M 292; j. J. Heijne, kapper, Nijmegen, Lange Delft Bi 129; F. G. J. v. d. Elsken, musicus, Rotterdam, Seisdam Q 21; C. P. de Jongh, winkelier, Zutfen, Rouaansche

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1