Gemengd Nieuws. betreft het evenwicht van Frankrijk onder de groote mogendheden. Op het einde der 17c eeuw was hetnoglOpCt. en daarna daalde het in 1789 tot 27 pCt., in 1815 tot 20 pCt., in 1880 tot 13 pCt. en neemt men nu ook nog de Vereenigde Staten en Japan in aanmerking, dan kan men den politieken invloed van Frankrijk stellen op niet meer dan 7 pCt. („De Tijd") De bekende of beter gezegd de be ruchte vroegere kamerafgevaardigde, Thalamus, de man die de nagedachtenis van de maagd van Orleans bezoedelde en den moord, door mevrouw Caillaux op Gaston Calmette gepleegd, verheerlijk te, zal volgens een bericht in de Parijsche bladen tot inspecteur van het hooger onderwijs op Corsica en vice rector der universiteit van Ajaccio worden benoemd. Prettig voor Corsica. 1)1 ITSC'II I.VtVl» Het kloosterkleed in Prui sen. De Pruisische staatsregeering te Berlijn heeft dan eindelijk, op aandringen van het Centrum, een ontwerp ingediend tot bescherming van het kloosterkleed. Maar, zooals te voorzien was, kon zij er niet toe besluiten, gelijk recht aan prote stanten en katholieken te doen wederva ren. Het kleed der diaconessen zal worden beschermd, aller diaconessen, of zij dan ziekenverpleegsters zijn, of andere chari- tatieven arbeid, zooals in bewaarscholen, verrichten. Het kloosterkleed van katho lieke zusters zal alleen beschermd worden als die zusters ziekenverpleging uitoefe nen. Het kloosterkleed van mannelijke kloosterlingen en dat van de meerderheid der katholieke zusters, kan dus nog on gestraft in Pruisen worden bespot. Dat van elke diacones is onaantastbaar. O heilige Pruisische pariteit, zegt „De Tijd". iiUXEünnr RO. De Luxemburgsche correspondent van „De Tijd" schrijft ons Men weet, dat onze geëerbiedigde Groothertogin Maria Adelaide altijd oprecht pleegt uit te komen voor haar godsdienstige gevoelens. En hoe zij zich door haar eenvoudige rondborstigheid ook in het getuigenis voor haar geloof de algemeene sympathieën weet te ver werven, herinnert men zich nog van haar jongste verblijf in Holland, toen zij ge regeld de katholieke godsdienstoefenin gen bijwoonde. Ook in haar eigen land blijft zij het bewonderenswaardig voorbeeld geven eener ijverige Katholieke. Met haar zuster heeft zij pas weder te voet de processie gevolgd, welke het Mariabeeld van O. L. Vrouw door de versierde straten van Luxemburg's hoofdstad voerde. Langer dan twee uur duurde het rondtrekken van den stoet, die door wel 14.000 deel nemers werd bijgewoond. Algemeen is de uiting van godsvrucht van Groother togin Adelaide geroemd. eatctefcalv». Het mag wel merkwaardig heeten dat minister Lloyd George, bij de Britsche oppositie, de meeste gehate man van het geheele ministerie, een voorname rol schijnt te zullen spelen bij de pogingen der regeering om de Iersche quaestie langs den weg der minnelijke schikking tot een gewenschte oplossing te brengen. Lloyd George had de vorige week een buitengewoon langdurige audiëntie bij den koning en later bij diens kabinets secretaris. Wellicht dat de reden van dit optreden hierin te zoeken is, dat de minister, zelf van Keltischen stam, met de Keltische Iersche nationalisten beter weet op te schieten dan zijn Angelsak sische ambtgenooten. Naar verluidt, zou Lloyd George tot taak hebben, van de nationalisten toestemming te verkrijgen om én den termijn voor de uitsluiting van Ulster te verlengen (dus deze provin cie langer dan zes jaren buiten de bepalingen van het Home Rule-ontwerp te houden) èn de grens der uit te sluiten gedeelten wijder uit te zetten dan aan vankelijk door den premier was vastge steld. De Iersche nationalisten toonen tegenover deze tweevoudige concessie aan de Ulstermannen o zoo weinig genegenheid en tegemoetkoming, zoodat Lloyd George geen gemakkelijke taak zal hebben! („De Tijd".) De kanaal-tunnel. De Lagerhuis commissie, ingesteld ter bestudeering van de tunnelkwestie, heeft een rapport uitgebracht, getiteld: Het vraagstuk van den kanaaltunnel in Mei 1914. In het rapport wordt o.a. gezegd „Wanneer de Engelsche en Fransclie regeeringen den tunnel als gemeenschap pelijk nationaal werk willen bouwen, zal de 'Lagerhuiscommissie dit plan krachtig ondersteunen. Wanneer een particuliere iirma het werk onderneemt, kan zij eveneens rekenen op den steun der commissie, ook voor den aanleg van een spoorwegverbinding naar den tunnel." Gelijk men weet heeft Asquith ver leden jaar in Augustus officieel verklaard, dat aan de commissie voor landsverdedi ging om haar zienswijze gevraagd is. Men denkt, dat de regeering zich ten slotte met het denkbeeld verecnigd heeft en reeds in de eerstvolgende zitting van het parlement een wetsvoorstel zal in dienen. Dan zou het grootsche werk in 1915 kunnen beginnen. Het Lagerhuis was zeer rumoe rig bij de debatten over de derde lezing van liet Home-rule wetsontwerp. De oppositie maakte zoo'n kabaal dat de speaker (voorzitter) moest opheffen. De Suffragettes trachtten Don derdagmiddag te Londen tot het Buc kingham paleis door te dringen om den koning een petitie te overhandigen ter verkrijging van het vrouwenkiesrecht. De politie verstrooide de deputatie. In den omtrek van het paleis werd mevrouw Pankhurst gearresteerd. i'ëru. In het land der Inka's gaat het nog steeds raar toe. Men zal zich herinneren dat onlangs, tengevolge van eene omwenteling zon der bloedvergieten, Billinghurst, de pre sident der republiek Peru, genoodzaakt werd af te treden. Verleden week meldde een telegram uit Lima, dat kolonel Eonavides, leider van de constitutionalistische partij, die Billinghurst omgeworpen had, tot voor loopig president was gekozen. Blijkens nadere berichten uit Peru is deze verkiezing echter door een staats greep geschied. De partijgangers van den onderpresident Leguia, die ook naar het voorzitterschap dong, beweren dat kolonel Bonavides gekozen is zonder het ver- eisclite quorum te bereiken. Aan de partijgangers van Leguia werd door de politie de toegang tot het parlements gebouw bemoeilijkt 109 hunner slaagden er nochtans in' binnen te geraken. Zij teekenden krachtig protest aan tegen de verkiezing van Bonavides en wilden zich toen terugtrekken. Zij vonden evenwel de uitgangen afgesloten. Enkelen hunner konden door vensters ontsnappen, terwijl de anderen in eene zaal vergaderden, waar zij een geschreven protest opge maakt en in den vereischten vorm inge diend hebben. Naar de correspondent van de „New- York Herald" te Lima, meldt, heeft senor Roberto Leguia een proclamatie uitge vaardigd, waarin hij verklaart, dat hij door een volledig congres, bestaande uit 83 afgevaardigden en 33 senatoren, die verleden Vrijdag in Leguia's particuliere woning vergaderd waren, tot president is gekozen. Leguia heeft de erkenning van het corps diplomatique gevraagd. In de stad zelf heerscht rust. Generaal Benavides, die eveneens verklaart tot president to zijn gekozen, staat onder voortdurende bewaking van het leger. AliUAJflË. Essad Pacha. Volgens berichten uit otl'icieele bron hebben de jongste ge beurtenissen in Albanië het volgende verloop gehad Met liet oog op de oproerige beweging ten Noord-Oosten van Durazzo, welke zich tot Chiak. 12 kilometer van Durrazzo, verbreidde, had vorst Wilhelm den Hol- Iandschen majoor Sluys, officier van de gendarmerie, met het commando te Du razzo belast. Essad pacha had zich met een sterke gewapende troepenmacht uit voorzorg- in zijn huis opgesloten. In den loop van den nacht bracht men er groote hoeveelheden ammunitie heen. Daar majoor Sluys de houdiug van Essad pacha gevaarlijk achtte voor orde en veiligheid, sommeerde hij Essad pacha om 3 uur 's morgens zijn lijfgarde heen te zenden, die geen wettige reden van bestaan had, en zijn wapens uit televeren. In plaats van aan dit bevel te gehoor zamen liet Fssad pacha een beschieting openen. De ILollandsche majoor zag zich toen gedwongen, geweld te gebruiken tegen de versterkte positie ven Essad pacha. Nadat een wel onderhouden geweer vuur van beide kanten was gewisseld liet men kanoriuen aanrukken om Essad en zijn volgelingen meer ontzag in te boezemen. Toen de eerste geweerschoten vielen waren detachementen Oostenrijksch-Hon- gaarsche en Italiaansche matrozen ont scheept. Zij namen onmiddellijk positie in de nabijheid van liet vorstelijk paleis om het tegen mogelijke aanvallen te be veiligen. Inmiddels doorkruisten gewa pende nationalistische benden de straten der stad. Na het 10de kanonschot werd de witte vlag op de woning van Essad pacha ge- heschen. Een detachement Oostenrijksche en Italiaansche matrozen ging 'Essad pacha in zijn huis halen en bracht hem over naar den kruiser „Szigetvar", waar hij ter beschikking van den vorst bleef. (Msbode.) vrbkëi\lg»k states. Mgr. Nou el. Sedert een maand ver toeft te Havana Mgr. Nouel, oud-presi dent der Dominicaansche Republiek, Aartsbisschop van Santo Domingo en apostolisch gedelegeerde van Cuba, Haiti en Porto-Rico. Overal op Cuba is de Aartsbisschop met geestdrift ontvangen, en te Havana hebben de geloovigen nem in een plechtigen stoet naar de kathe draal begeleid, waar een „Te Deum" gezongen werd. De President der Repu bliek had zich officieel bij de plechtigheid doen vertegenwoordigen. SERVIK Dit land wil, gelijk men weet, thans rekening houden met de Katholieken, die daar vroeger als. een quantité négli- geable werden beschouwd. Thans schrijft daarover de Romeinsche correspondent van „Het Centrum". „Uit zekere bron kan ik u melden, dat het bericht van sommige dagbladen, als zouden de voorloopige beschikkingen van het Concordaat tusschen den H. Stoel en Servië geteekend zijn, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. De onderhande lingen hebben hun natuurlijk verloop en men hoopt tot een gunstigen uitslag te komen. „Overigens moet men zich van de uit werking van een Concordaat geen al te optimistische voorstellingen maken. „De zaken zijn dikwijls zeer mooi op papier, maar ais het op uitvoering aan komt, trekt gewoonlijk de Kerk aan 't kortste eind. „Een Concordaat is een noodzakelijk kwaad, eene inschikkelijkheid van bei de kanten, waarbij echter de Kerk ge woonlijk het meest moet toegeven." Een onheil voor de Zuider zee v i ss c h e r ij. Men schrijft uit Enk huizen d. d. 11 Mei aan „het N v. d. D," De visschers, die in den laatsten tijd van Enkhuizen uitzeilden ter ansjovis vangst, zijn heden in hun bedrijf zwaar getroffen. Groote massa's met den stroom meegevoerde Noordzeekwallen hebben hedennacht bijna al het vischwant ver nield. De schade is ontzettend groot, te meer daar velen nu genoodzaakt zullen zijn het visschen geheel te staken. De vis schers zelf herinneren zich niet dat ooit zoo'n zware slag aan hun bedrijf is toe gebracht. Ook uit Kolhorn en Andijk kwamen gelijke berichten. De brand te N i e u w k u i k. Men meldt nog nader aan D" Maasbode". Dank zij het moedig ondernomen en flink doorgezet reddingswerk, waarbij de WelEerw. heer Karsmakers, kapelaan te Nieuwkuik, met energie als leider optrad, bleef de brand beperkt tot twaalf wonin gen, vier pakhuizen en één koetshuis, waaruit de rij- en voertuigen gedeeltelijk nog konden worden gered Al het overige verbrandde met den inboedel geheel uit. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren, terwijl ook het vee tijdig in veiligheid werd gebracht. Dertien gezinnen zijn dakloos en waren bij de buren, die zelfs ook hun meubels uit huis haalden, gehuisvest. Pit de puin- hoopen der pakhuizen worden door de kijklustige dorpsbewoners en de vreem delingen uit omliggende plaatsen, smeu lende en smeltende eetwaren, als klompen rozijnen en krenten opgedolven, en menig boertje haalt uit den uitgebranden kelder van den tapper G. de Jong, een heel gebleven fleschje bier of vult zijn glaasje aan het vol jenevervat. De brandweer blijft op zijn post, terwijl de maréchaussee uit Heusden de orde handhaaft. Het woonhuis van den heer A. van Mol, gelegen tusschen de verbrandde perceelen, bleef gespaard en hij dankt dit behoud aan zijn leien dak. De ver nielde woningen en schuren zijn alle gedekt door rieten daken en uit deze ramp blijkt weer de steeds meer en meer dringende noodzakelijkheid, om toch het bouwen van huizen met rietbedekking in de aaueengebouwde kom eener ge meente te verbieden. Een geluk is bij dit ongeluk, dat alles voldoende was verzekerd. Na door den officier van justitie, mr. K Sassen, in verhoor te zijn genomen, is De Jong in vrijheid gesteld, echter moet hij ter verder onderzoek ter be schikking der justitie blijven. R e 11 e I j e s. Maandagavond was do Noord-West-Buitensingel te 's Gravenhag# in rep en roer, doordat politie-agenten een beschonken bewoner van den Teel- lustlaan wilden arresteeren en toen op een zeer 'hevig verzet stuitten. Met steenen werd, zoo meldt de „Msb.", naar de politie geworpen en de agenten werden gestomd en geslagen. Op hun alarm signaal kwam versterking opdagen. Om do agenten te ontzetten en de Opdringende menigte schrik aan te jagen schoot een politieagent, na eerst eenige malen te hebben gewaarschuwd, met een revolver' in de- lucht. Daar dit niet hielp, schoot hij nog 3 malen, waarbij hij een man een schot in de linkerhand toebracht. De verwonde werd per ziekenauto naar den gemeentelijken eerste-hulpdienst vervoerd, en vandaar naar het gemeente-ziekenhuis. De politie agent Boon-e werd voor den grond geslagen en werd bewusteloos in oen winkel binnengebracht, de agent v. d. Ende was door een klap of steenworp aan het achterhoofd verwond. Beiden wer den eveneens door een dokter van den eorste-hulpdienst verbonden, evenals do agent Verbeek, die, op de tram staande, zag dat zijn kameraden in het nauw zaten, hen te hulp trok en zijn revolver trok. Do besclionkene, die in do worsteling eveneens werd gewond, werd op een voorbijkomenden vrachtwagen gelegd en aldus naar het posthuis Loosduinschebrug vervoerd. Een politie-agent, op weg naar huis zijnde, die, mede op het gezicht van de ontzaglijke menschenmassa kwam toeloo- pen, geraakte in het tumult zijn sabel kwijt. De agent K. Meyer, die uit het posthuis zijn collega's te hulp snelde, kreeg een steen tegen het hoofd, waarna hij over hevige pijn aan het gezicht klaagde. Van Zeeuw ;sche jongen tot Amerikaans ch co m m a n d a n t. De bekende declamator, Albert Vogel, thans in Amerika verblijvende, had, naar hij aan de „N. Rolt. Ct." meldt, de vol gende voor ons Zeeuwen, interessante ontmoeting. „Nauwelijks had ik te San Francisco eenige dagen doorgebracht, of gedurende de pauze van mijn Holland- sche voordrachtsavond werd ik voorge steld aan kolonel Gardner, den comman dant van de Vesting San Francisco-. De kolonel sprak mij in vrij goed Ne- derlandsch aan en deelde mij mede, in Zeeland geboren te zijn en eigenlijk Gar denier ie heeten. Als jongen van 11 jaar was hij naar Amerika vertrokken, officier geworden en opgeklommen lot den zeer gewiebtigen post. die hij thans bekleedt." De Politiehond. In het jongste nummer van „De Politiebode" Schrijft P. H., het volgende over de praestaties van een politiehond te Amsterdam. In den laatsten tijd werden herhaalde lijk op de IJkade en in de Rietlanden, van aldaar staande spoorwagens koperen kranen van de verwarmingsleiding, ver mist. Het toeval wil dat een wagenplakker in dienst der S.S. een persoon tusschen eenige wagens, staande- op de IJkade, be zig ziet, de moeren van een zoodanige kraan af te draaien. De personen zich ont dekt ziende, neemt de vlucht. Bij onder zoek zijn al twee moeren afgedraaid. De bewuste persoon wordt later door een agent van politie gearresteerd. Aange zien die moeren zoo maar niet met de hand zijn af te draaien en bij hem geen voorwerp door dien wagenplakker wad gezien noch in de nabijheid van dien wa gen, of op hem was bevonden, stelde ik den aan mijn leiding toevertrouwden politiehond aan het werk, door hem aan de pet van den verdachte pp die plaats lucht te geven. Al dadelijk -begon de hond in de voetafdrukken tusschen die wagens in het zand te krabben, sprong tegen den wagen op, snuffelde aan de bewuste kraan en begon te blaffen, ten teeke-n dat daar dezelfde lucht was als aan de pet, die ik hem had voorgehouden. Even daarna sprong hij in den openstaanden wagen ën haalde [daar een 'zakje met brood uit, zocht toen om den wagen in broeden kring het terrein af, en bracht mij, ach tereenvolgens van achter een hoop grint vandaan, twee schroefsleutels, die heide op de moeren van die kraan passen. Verdachte erkende bij vertooning, dat het zakje met inhoud aan hem toebehoor de, liet andere komt wel. Ziehier wat een speurhond vermag door handelend op te treden. Anders was hier maar één getuige, nu zijn de noodige aanwijzingen ook aangebracht." Een o p 1 i c h t e r. Sinds eenige maan den worden Kerkrade en naaste omgeving onveilig gemaakt door een Duitscher, die voor niets, soms weken lang, in een kost huis zijn tenten opslaat, en als het be drog uitkomt, spoorloos verdwijnt. De be doelde Duitscher beweert agent te zijn van eene verzekerings-maatsehappij, die hem maandelijks .120 marken uitkeert. Dit is nog niet alles; want dit baantje is nog maar bijzaak en dient tot tijdverdrijf, want bij is eigenlijk mijnwerker van be roep zoo vertelt hij en is oogen- blikkelijk ziek; aan zielctegeld krijgt bij minstens nog zooveel uitgekeerd als zijn salaris bedraagt van de verzekeringsmaat schappij. De man heeft dus erediet, is credit- fahig. Hij logeerde van begin Maart tot voor enkele dagen bij een bakker te Bleij- erheide, Kerkrade. Toen de bakker over beialen begon te spreken, zeide de Duit schei- den volgenden dag te zullen betalen. Doch sinds is hij spoorloos verdwenen, en gebleken, dat de bakker een bekend oplichter enkele maanden lang gratis lo gies en kost heeft verstrekt. Van een Eigent van eene veeverzekering te Kerkrade beeft de Duitscher aanstelling en ver schillende bescheiden meegenomen. In andere plaatsen in den omtrek van Kerk rade heeft de Duitscher op dergelijke wijze eenige bewoners hij den neus gehad, als den Bleijerheidesehen bakker. Een gegij ze 1 d eandidaat. Te Harlingen doet zich het eigenaardige geval voor, dat de soc.-dem. eandidaat voor de a. s. raadsverkiezing wegens schulden te Leeuwarden in gijzeling is gesteld, terwijl op 26 Mei a. s. de verkiezing zal plaats hebben. (Vad.) D e derde sloep van het v e r- b rand e stoomschip „Columbi an" gevonden. Maandagmorgen is de douaiu-kotiter „Seneca" Halifax binnenge- loo-pen met, 'zooals men weet, de vier overlevenden der derde sleep van de „Co lumbian" aan boord. De 'bemanning verhaalde, dal de tedding der vieir, een ander bericht spreekt' van vijf slachtoffers aan een toeval te wijten was, daar men de hoop op heit 'terugvinden der 'derde sloep reeds bad opgegeven, wijl het reeds veertien dagen was geleden, dat de „Columbian" ver brand was. Eergisierenmorgen ontwaarde de. kapi tein van de Seneca" een klein schip, dat'hij eerst voor een visschersbool hield. Spoedig echter bleek het een ontredderde sloep te zijn. Dichterbij gekomen zag men, dat twee uitgeputte mannen poogden te roe ion. In allerijl werd toen een boot uitge zet. De beide roeiers, die geestelijk en li chamelijk geheel uitgeput waren, alsmede nog twee personen, die bewusteloos opl den bodem van de boot lagen, werden opgenomen en 'aan boord der Seneca" ge bracht. In de beenwonde van een deji! slachtoffers was het koudvuur gekomen. De sloep Werd ontdekt op- 48 gr. 2(1 min. N.br. en 59 g'r. 30 min. W.l. ■Nadat de slachtoffers aan de zorgen van den scheepsdokter toevertrouwd wa ren verhaalde een van hen heel in het kort de verschrikkelijke ontberingen, diq zij gedurende veerden dagen hadden uitge staan. Vijftien, of volgens andere berichten, negentien man, gingen na de ontploffing! in de derde sloep. Gedurende de eerste twee dagen werden meerdere schepen ge zien, nadien niet meer. Do ongelukkigen leefden van besohuitkorsfcen en regen water, dat gelukkig overvloedig viel. Ten slotte, nadat meer dan tien lijken, over boord geworpen waren, verzwolgen da overlevendende Wanhoop nabij, schoen- leer in water geweekt. De overlevenden 'zijn in het hospitaal gebracht, hun toestand is zorgwekkend, hoewel niet 'hopeloos. In 'het geheel zijn nu van de bemanning, die 49 koppen telde, 31 of 32 personen gered, n.l. 13 door de „Franconia", 14 door de „Manhattan" en 4 of '5 door de Seneca". Van ©en vijftal matrozen staat nog niet vast, hoe en waar zij zijn omgekomen. Een [zekere Dgohan, die de toestellen van draadlooze tetegji-afi© bediend had, ver klaarde nog, dal tijdens het seinen op de „Columbian" de ontploffing plaats had. Daardoor wordt pok verklaard, dat de draadlooz e telegrammen onvolledig wanen en de naam van het schip twee dagen lang onbekend bleef. Robert. Tie-re, de eerste officier van de verbrande „Columbian", die zooals „inert weet Zondag met nog drie andere zeelie den door den don.anekot.ter Seneca" opge pikt is. Vertelde over het lijden denj mannen in do derde sloep nog de volgende tra gische bijzonderheden. 1 Den eersten dag, dat de sloepen uitge zet waren, had men eenige booten in de nabijheid gezien, doch toen dezen zich verwijderden zonder tien te bemerken, maakte 'zich de wanhoop van aller harten meester. Den volgenden dag begon men echter Weetr goede hoop te koesteren, daar men in de verte twee stoomschepen zag naderen, doch zij waren 1e ver at om de kleine reddingboot op het wa,ter te zien dobberen. Daarbij begon liet storm achtig weer te worden, en verschillende malen stond de boot, meer dan half on der water. Dan volgde een geleidelijke verminde ring van de .rantsoenen beschuit en water. Ten slotte kreeg men slechts één scheeps beschuit en leen kom water per jdag. Zaterdagmorgen overleed de elfde man, steward Pieïe. Toen hij stierf', gaven de andere overlevenden alle hoop op. Do laatste beschuit was verbruikt, de laatste droppel water qpgedronken, toen zij door de „Seneca" opgenomen werden. Vrijdagavond was een Russische stoker, Jacob geheeten, gestorven. De man had zeewater gedronken en was daardoor on wel geworden. In zijn wanhoop wilde hij zijn gezellen dooden. Hij zat met een! zware bijl in de hand bij, het. roer. Hij zwaaide voortdurend met liet gevaarlijk wapen en "dreigde ieder te dooden, die hem zou verhinderen, onmiddellijk aan land te gaan. Met de grootste moeite kon men zich Van hem meester maken en hem vastbinden. Zes uur later overleed hij. Tiere moest aan boord van de „Seneca" gedragen worden. De anderen hadden nog kracht 'genoeg om zich zelf aan boord te hijschen. Nadat zij door den scheeps dokter verzorgd waren, was hun toestand spoedig in zooverre verbeterd, dat zij hun lotgevallen in het kort konden vertellen. Op het o ogenblik moeten de vier man nen aan de beterhand zijn. Dinsdagmorgen zijn te Antwerpen do „Kroonland" en do „Manhattan" aange komen, die de opvarenden van twee der drie sloepen van de „Columbian" aan boord hadden, 'welke na den brand op dit schip hulpeloos rondzwalkten. Zooals men weet, werd de bemanning die door de „Franconia" gered werd, op de „Kroonland" overgebracht om ween naar Antwerpen te worden vervoerd. De „Manhattan" moest echter toch naar Ant werpen, izoodat de schipbreukelingen, door dit schip opgepikt, aan boord konden blij ven.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 6