KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S. Laatste Berichten 405e Staatsloterij. Gemengd Nieuws. gens de meening van de commissie van een oordeel over het al of niet wensche- lijke van het verbod zal moeten onthou den. Ten slotte werd het ontwerp jaarver slag overgelegd, waaraan het volgenda is ontleend: Herdacht wordt de overleden voorzit ter der Kamer, de heer H. P. den Bouw meester, die Van 7 Jan. 1881 tot 1.8 Aug. 1913 lid 'der Kamer en sedert '21 Nov. 1911 voorzitter was. Als lid van de Kamer en van haar bestuur was hij steeds een groote kiacht. Door zijn veelzijdige kennis, de helderheid zijner inzichten en do gegrond heid zijner adviezen, droeg hij er toe hij om de belangen, die aan de Kamer zijn toevertrouwd, hoog to houden en te bevorderen. Zijn naam zal bij allen, die hem kenden, in geëerde herinnering blij ven. Vervolgens wordt herinnerd aan de door de Kamer gezonden adressen, de betuigde adhaesies aan adressen en de voor ken nisgeving aangenomen stukken. Volgens do algemeene beschouwingen bleef de toe stand van handel en nijverheid .vrijwel stationnnir. Verbeteringen en uitbreiding van de bestaande inrichtingen wezen ech ter op leen bevredigenden toestand. De rentestand was hel. geheele jaar hoog, hetgeen voor den handel minder gunstig mag worden geacht. Herinnerd wordt aan de coöperatieve ijsfabriek, die in wording is en aan de coöperatieve beetwortelsui kerfabriek, die spoedig moge tot stand komen. Betreflende den landbouw wordt mede gedeeld dat de weersgesteldheid niet best wasde eerste zes a zeven maanden wa ren zeer ongunstig. De opbrengst bleef dan ook verre beneden het. gemiddelde; de hooibouw leed minder. De paardenfokkerij gaat langzaam voor uit, rundvee en varkens werden goed ver kocht; schapenfokkerij bleef stationnair, doch de geitenfokkerij gaat veel vooruit. De prijs Van de boter was het geheel© jaar zeer hoog; terwijl ook eieren voldoende opbrachten. Ingevolge de arbeidswet werden 1G6 arbeidskaarten uitgereikt. Op 31 Decem ber waren geldig 298 kaarten voor jon gens, 172 voor meisjes van 12 tot. 17 jaar en 11 voor gehuwde vrouwen. In verschillende inrichtingen waren 116 vrou wen boven de 17 jaar werkzaam. In 1913 werden door de politie 10 processenvef- haal wegens overtreding der arbeidswet opgemaakt. ingevolge de hinderwet werden 11 ver gunningen verleend. De accijns op hel. geslacht bracht op f22310.85 (v.j. 121669.02), wijn f 7028.77 (v. j. f 7279.66), gedistilleerd f 121.933.80 (f 121.135.92), bier en azijn 11672.88 (f 1988.17), suiker f21189.89 (v. j. f8740.25), invoerrechten 13231.61 (f 4659.02), grondbelasting 1" 71280.76i/>>, (v. j. f 7278.59V2), personeele belasting f 92928,31 (f92636.19) en bedrijfsbelasting f42585.31 (f 41255.78). Omtrent den toestand van den midden stand werd door de vereeniging Handels belang aan de Kamer gerapporteerd, dat het jaar 1913 voor dien stand goed is geweest, vooral ook tengevolge van de gehouden tentoonstelling. De uittocht der bookmakers liet zich in 1913 nog wel gevoelen, voornamelijk in het boekdruk'kersbedrijf. De schoen makerspatroons mogen 'roemen op flink werk en kunnen constatearen, dat de in voer van Vreemd fabrikaat niet toeneemt en hun 'handwerk meer waardeering onder vindt. De onderlinge concurrentie maakt evenwel voor velen liet bedrijf weinig loonend. i Hoewel niet 'ten nadeele van de totale productie meenen wij toch te moglen wij zen op den algemeenen nood in het bak kersbedrijf, dat zich langzamerhand in grootbedrijf gaat omzetten, voorgegaan door coöperatieve bakkerijen. De weinige uitbreiding, die de stad ondergaat, ge voegd bij de duurte van het geld maak ten in 1913, als zoo menig vorig jaar, voor de bouwvakken niet winstgevend. Voor de schilders was liet bevredigend. Het meubelmakers en stoffeerdersbedrijf betreurt, het dat het aantal gegoeden in in de 'stad vermindert, doch de daardoor veroorzaakte 'schade wordt, gecompenseerd door de meerdere luxe welke over het algemeen gezocht wordt. Behalve passagiers- en pleizieiVaartui gen kwamen hier 3135 schepen binnen met een inhoud van 331.328 M3. Het ha vengeld bedroeg f 2018.05 (f 2193.69). Zee schepen kwamen >er slechts 13 binnen met 19156 Al3, inhoud lot lossing' van halken en gezaagd hout. Het gasverbruik nam belangrijk toe, er werd verbruikt 1,780.681 Al3 tegen 1,749.223 M3 in 1912. liet aantal aange slotenen over de gewone meter' steeg van 1536 op 1610 en dat over de muntmeter van 1480 op 1633. Bij de waterleiding werden 16 nieuwe perceelen aangesloten. Opgepompt werd 361.191 AP tegen 320.080 AP. in 1912. Bij het gemeentelijk elertrisch bedrijf waren tot 31 Dec. i913 178 aanvragen tiot aansluiting ingekomen, hij: 172 per sonen werd stroom geleverd. De Kamer vereenigde zich met liet rap port van de Commissie inzake het ontwerp algemeene maatregel van bestuur inzake de arbeidswet en stelde het verslag onver anderd vast. De voorzitter drukte zijn spijt uit, dat de heer van der Harst ontslag heeft moe ten nemen als lid van de Kamer. Middelburg. De politie heeft heden ver- baliseerd een man, die met twee hengels en zonder vergunning van den rechtheb bende in de vest zat te visschen. - Tot agent van politie derde klasse is benoemd F. P. Kort, alhier. De stad was gisteren erg stil, al les wat vrij was trok, hetzij per voet, hetzij met het oen of ander vervoermiddel er op uit, om op dezen zeldzamen mooien Hemelvaartsdag te profiteeren van een verblijf in Gods vrije natuur. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijksbelastin gen in de gemeente Middelburg de heer .1. Baljeu, ter vervanging van den heer Al. P. van der Harst, die de gemeente metter woon heeft verlaten. Kapelle. Gisteravond, na haar terugreis uit Vlissingen, bracht de zangvereeniging „De Lofstem" een ovatie hij haar voor zitter, die wegens ongesteldheid, die reis niet had kunnen meemaken benevens hij den burgemeester, die in hartelijke be woordingen zijn dank bracht voor die hulde; een groote schare volk was hierbij tegenwoordig. Kloetinge. Naar wi] vernemen zal de wachteres van wachtpost 40, vrouw Hagenaar, wegens zwakheid van de oogen, den dienst met pensioen verlaten. 's Heer Arendskerke. Woensdag over kwam den landbouwer J d. B. uit Drie wegen, onder deze gemeente het onge val, dat zijn paard, schrikkend van een voorbij rijdenden auto, een zijsprong maakte, zoodat hij met paard en tilbury van dijk kwam te vallen, waai door hij eea ernstige beenwonde bekwam, terwijl vrij aanzienlijke schade aan het rijtuig werd toegebracht. 's Heerenhoek. De nieuwe winkel van Van Cast er en. Watzoo zacht jes aan groeit van niets tot iets, wordt dikwijls in zijn waarde onderschat en dit is ook wel liet geval met onzen drogist- winkel van C. van Casteren alhier. Dij had in den beginne ecnen kleinen krui denierswinkel, waar men zoo ongemerkt voorbijging, tenzij men passeerde op een oogenblik dat de lieve schooljeugd met hunne alles verslindende magen bezig waren lnin dessert te gebruiken. Ocli wie der kleinen kende den winkel van Nilles niet en kon een moederbaar kleine niet stil houden, dan was liet: „Nu hier heb je een cent, ga dan maar naar van Casteren." Maar nu, nu zijn de rollen omgekeerd, wat men bij den eersten oogopslag hij zijn intrede terstond opmerkt. In een net gerestaureerden winkel ziet men in de eene afdeeling de verschillende dro gistwaren, alles keurig in heldere glazeu potten uitgestald. In een andere afdeeling, een glazen kast, vindt men de verschil lende geneesmiddelen in den vorm van drankjes, poeders, pastilles, pillen enz. enz. Aan den overkant van den toonbank nog een restantje van den kruideniers winkel, daarvan afgescheiden weer een vak voor de verschillende geneesmidde len voor veeziekten. Men telt er alleen meer dan 28 artikelen, waarvan Dij hoofdagent is en uit geheel Zeeland komen er dan ook bestellingen in, recht streeks of door middel van zijn agenten. Voorzeker deze winkel kan een verge lijking met menig steedsche drogistwin kel doorstaan en een ieder is er van overtuigd dat hij in eene groote leemte voor den omtrek voorziet. Krabbendijke. De versterkingen der zee dijken van den Oost- en Stroodorpepolder zullen nog dit jaar worden aangebracht. Voor den Oostpolder wordt 't werk op 27 dezer aanbesteed terwijl liet werk van de Stroodorpepolder onder eigen beheer zal worden gemaakt, alwaar men reeds een begin heeft gemaakt met het aan voeren der materialen. Voor den Oost polder haalt men den grond buitendijks en voor den Stroopolder binnendijks waardoor een groot stuk grond moet worden afgegraven. Oostburg. Naar we van geachte zijde vernemen zal het St. Anthoniusgesticlit alhier geheel voltooid worden. Nog dit jaar zal hiermee worden begonnen. Zoo als men weet is voor enkele jaren slechts een deel van liet hoofdgebouw en een zijvleugel afgewerkt. Tot ontvanger-griffier van den Prins Leopold Polder is buiten de voordracht om benoemd dhr. D. van Iloute, klerk ter secretarie alhier met 12 stemmen tegen 9 stemmen op A. Leenliouts, no. 1 der gemaakte voordracht. Maandag had hier de keuring plaats der aangegeven paarden voor het Zeeuwsch-Belgische Stamboek. Er waren 142 dieren, waarvan er 56 goedgekeurd werden. Woensdagmorgen reed de goederen tram tegen een kar van den landbouwer Van Gorsel. Wonder boven wonder werd alleen de kar veel beschadigd. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. De vereeniging O. S. hield een wedvlucht met duiven naar Creil (Fr.), een afstand van 240 K.M. De eerste prijs verkreeg J. Aars. I Boschkapelle. Begunstigd door prach tig weder en opgeluisterd door liet muziek gezelschap „Excelsior" van Terhole, dat niet weinig tot gezellige drukte en op gewektheid bijdroeg, en de attentie had zoowel den Z.Eerw. heer Pastoor als den AVelEdelAchtb. heer Burgemeester eene aubade te brengen, hield onze fietsclub „De Zwaluw" haar jaarlijksch wieleriees.t met drie wedstrijden. Voor elk dezer waren drie prijzen uit geloofd, respectievelijk van f4, f3 en f2. Deze werden behaald als volgt voor; Ringrijlden: le p'r. Th. Otljes, Boschkapelle; 2e pr. Alph. v. d. Velde, Koewacht; 3e pk. E. Iierreweg, Ahsdale. Vogel pik: 1 e pr. Th. Ditjes, Bosch kapelle: 2e pr. B. Annaerl, Absdale; 3e pr. E. Picters, Temeuzen. P o pjp en go oi e nle pr. P. de Vil der, Terhole; 2e p'r. L. Kint, Boschkapelle; 3e pr. A. Lambert, Boschkapelle. Verder had „De Zwaluw" vier premiën uitgeloofda. een prima rijwiel voor do grootste club, minstens 40 man; h. een prachligen regulateur voor dp daarop volgende club, minstens 20 man; c. een prima rijwiel voor de verstkomende club, minstens 15 man; d. een prachtig|en re gulateur voor de daaropVolgendic olubl minstens 10 man. Deze premiën vielen ten deel respec tievelijk aan „Zorgen voor Mongjen" van Absdale, met 42 man„Die Toeristen" van Terhole, met. 27 man; „Wie had dat gepeisd" van Moën bij Kortrijjken „Tenische Vooruit" van Tonische. Daarenboven werden onder allo deel nemers, er waren er 394, gratis verloot een prachtig rijwiel, drie prachtige re gulateurs en een fijne naaimachine, welke prijzen •achtereenvolgens ten deel vielen aan „Wie had da,t gepeisd", J. Warnier te Hulst, D. de Bakker te Boschkapelle, L. Lambert te Boschkaptelle en ,T. .Mag nus he Boschkapelle. De (fietsclub uit Moën was per trein tot Bent gereisd en vervolgens vandaal1 naar Boschkapelle gepeddeld; maar niet tegenstaande (lezen vermoedenden tocht, bliezen deze fietsrijders-muzikanten er lus- lig op los, toen alle deelnemers aan 'het feest, (in optocht rond het dorp trokken. Na de uitreiking der prijzen werd één der igewonnen fietsen nit elkaar genomen, twee tier leden bonden elk een wiel op tien irug, een derde het raam, en zoo reed men haar Sluiskil, om vandaar huis waarts to sporen. Zooals uteeds hier hel. geval is geweest, is nok dit wielerfeestin alle opzichten, geslaagd; begrijpelijkerwijze was er bui tengewone belangstelling. Waterlandkerkje. Wegens hel, vertrek van dhr. A. van Prooye naar Oostburg zal eene verkiezing moeten plaats hebebn voor lid van den Raad in onze gemeente en eene benoeming als wethouder. Alhier brandde in de aangrenzende gemeente 81. Margneriete (B.) de groote korenmolen af van dhr. Raayens. Alles is verzekerd. 1 Breskens. ZondagsrustEen goede maat regelDoor de hakkers in onze gemeente is besloten voortaan op Hemelvaartsdag niet. meer te bakken. Tot strandwaehter te Vlissingen is benoemd de, Vuvsl,, alhier. Koewacht. Dinsdag nam. werd hier eene openbare vergadering van den ge meenteraad gehouden, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Aan de orde was de beëediging van hel onlangs gekozen raadslid, den heer Aug. de Hlieck, tot. wiens toelating in de vorige vergadering besloten was. De lieer Aug. de Blieck legt in handen van den waarnemenden voorzitter de hij de wet vereischte eedon af. De lieer L. Plasschaert feliciteert liet nieuwe lid en sprak de hoop uit, dat hij vele jaren mag. werkzaam zijn ia liet belang der gemeente. De voorzit ter deelt mede, dat, zooals den leden bekend is, aanstonds Z.Exc. den Commis saris der Koningin komt en verzoekt den Raad hij de ontvangst tegenwoordig te zijn. Daartoe wordt besloten. De zitting wordt daarom opgeheventerwijl de nog te behandelenpunten tot de volgende vergadering worden uitgesteld. Kalender der Week. Van 24 tot 31 Mei. Zondag 24 Mei. Zondag onder het Oc taaf van 's Heeren Hemelvaart, (hl. 817); gedachtenis v. O. L. Vr. Hulp der Christe nen (1)1. 1213); 3de gebed v. Hemelvaart (hl. 811). De gebeden na. de stille II. Mis op hl. 120. Vóór de Hoogmis zege ning met wijwater (hl. 69); na de Hoog mis gebed voor de Koningin (bi. 122). Vespers op hl. 819 en 123. Maandag 25 Mei. II. Grogorius VII (bl. 1215 en 212); '2de gebed v. Hemelvaart (hl. 811); gedachtenis v d. II. Urbanus (bl. 1215). Dinsdag '26 Mei. H. Philippus Nerius (bl. 1216); 2de gebed v. Hemelvaart (bl. 811); gedachtenis v. d. II. Elentherius (bl. 1216). Woensdag 27 Mei. H. Beda Venerabilis (bl. 1217 en '222); 2de gebed v. Hemel vaart (bl. 811); gedachtenis v. d. H. Joan nes (bl. 1218). Donderdag 28 Alei. Octaaf v. Hemel vaart (bl. 811); gedachtenis v. d. H. Augustinus (bl. 1219 en 215). Vrijdag 29 Alei. H. Maria Magdalena de Pazzis (bl. 1120 en 248); 2de gebed Octaaf van 's Heeren Hemelvaart (hl .817) 3do gebed „Concede" (bl. 105). Zaterdag 30 Mei Vigilie v. Pinksteren. Doopvontwijding (hl. 820). H. Mis (hl. 825). De gewone orde der H. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op bl. 71. N.B. De aangegeven bladzijden verwij zen naar het „Volledig Afis- en Vesper- boek" van Deselée". Zondag 24 Mei, 6e Zondag na Paschen. Epistel: I Petr. IV. 711. Evange lie: Joh. XV. 26—27. XVI 1—4. Het Consistorie van 25 Mei te Rome. De particuliere Romeinsche correspon dent van „Het Centrum" schrijft aan zijn blad uit de Eeuwige Stad I)e nieuwe Kardinalen, die in liet ton- sistorie van 25 Mei door den II. Vader voor het vereenigde II. College zullen geproclameerd worden en twee dagen (Jaarna den Kardinaalshoed zullen ont vangen, zijn reeds bijna allen te Rome aangekomen. Mgr. Bettinger, Aartsbisschop van Miinchen, en Mgr. von Ilartmann, van Keulen, hebben bun verblijf genomen in het gesticht der Anima, waar op 25 Mei de afgezanten van den II. Vader hun de roode Kardinaalsbonnet zullen brengen en H.H. Em. de bezoeken dicalore zullen ontvangen. Mgr. Sévin, Aartsbisschop van Lyon, heeft zijn intrek genomen in het Franseli Seminarie, Mgr. Begin, Aaitsbisschop van Quebec, in bet Canadeesch College. Ook zijn te Rome aangekomen H.H. Em. Kardinaal Farley, vail New-York, Kardinaal O'Connel van Boston, Kardinaal Bourne, van Westminster, om deel te nemen aan liet Consistorie. Kardinaal Farley is een persoonlijk vriend van Z. II. den Paus. Deze vriend schap is gesloten vele jaren geleden te Venetië, toen Kardinaal Sarto daar Patri arch was, en Bisschop Farley nog wij bisschop van Aartsbisschop Corrigan. Laatst bad de Kardinaal een particulier onderhoud met den II. Vader, dat meer dan een uur duurde. II. Vader, vermoei ik U niet, zei de Kardinaal. O neen, was bet antwoord, als ik met U spreek, ver moei ik mij nooit. Zijne Eminentie legde den II. Vader liet verslag voor van zijn Aartsdiocees over een mill iocn twee honderd vijftigduizend katholieken met tien millioen H.II. Com muniën in 't jaar, het groote record van katholieken vooiuitgang in de tweede stad der wereld. Z. II. de Paus was bi zonder tevreden overliet werk der Voort planting des Geloofs te New-York en de Kardinaal was opgetogen over de goed heid van den II. Vader, Die er, zoo zegt Z.Em. zelve: „beter en sterker uitzag dan voor 2 jaar, toen ik Hem voor 't laatst zag". Woensdag weid Z.Em. Kard. O'Coimell door den Paus ontvangen. Z.H. de Paus drukte aan Z Em. Zijne hooge tevreden heid uit over de volmaakte eensgezinde werkzaamheid in zijn Aartsdiocees, over den onophoudelijken vooruitgang van onzen godsdienst. „De Vereenigde Sta ten", zei de H. Vader, „zijn op weg dichter bij de Kerk te komen dan menig bisdom rondom Mij gelegen. Als ooit de H. Stoel onmiddellijke sympathiebetuigingen noo- dig heeft, zullen de Vereenigde Staten Ons kinderlijke hulp spoedig en over vloedig bewijzen. Ook Kard. Bourne, Aartsbisschop' van Westminster, is te Rome aangekomen. Zijne Eminentie heeft een paar dagen doorgebracht bij zijn vriend, Kard. Ferrari te Milaan en bezoekt nu met den Aartsbisschop verschillende monumenten der stad. Uitvaart Mgr. P. Leijten. Niet do nuntius persoonlijk maar zijn secretaris Mgr. Vallega woonde de uit vaart en begrafenis bij. Op uitdrukkelijk verzoek van den doode werd geen lijk rede gehouden. De absoutes bij den katafalk werden achtereenvolgens verricht door II.H.DD. H.H. Mgr. Gallier, Mgr. Schrijnen, Mgr. Hofman, Mgr. Meeuwissen en den Aarts bisschop Mgr. Van de Wetering. De beaarding geschiedde door Mgr. Hopmans, vie. cap. met assistentie van de E. E. Heeren Pillot en Looymans. Nadat liet lijk in het graf gelaten was werd aangegeven de psalm Benedictus met antif.„Ego sum" door zangers en geestelijken. Hiermede was de plech tigheid afgoloopen. Bedevaart naar Oostacker. De leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Lourdes gevestigd te Groede zullen op Donderdag 28 Mei lmnne jaarlijkse,he reis naar Oostacker maken. Evenals vorige jaren zullen velen uit SehoondijkeOostburg SluisAarden burg en Groede aan deze Pelgrimage deelnemen. De devotie voor Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen is onder de Katholieken van liet land van Cadzand algemeen. Het eeuwfeest van het herstel der Jezuïeten-orde. De „Acta" bevatten een pauselijk schrij ven aan den hoogwaaidigen generaal van de Sociëteit van Jezus, pater Wernz, ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest van het herstel der Sociëteit door de bul van PiusVlI „Sollicitudo omnium eccle- siarum" van 7 Augustus 1914. Grooten lof brengt de II. Vader voor de diensten door de Sociëteit van Jezus aan de Kerk bewezen, en hij verleent een vollen af laat te verdienen van 4 tot 7 Augustus a.s. op de gewone voorwaarden, bij het bezoeken van een der kerken of kapellen welke bediend worden door de paters Jezuïeten. Zuidzande. Op de voordracht voor on derwijzeres te Cortgene staat als no. 2 mej. A. Salome van alhier. Zaterdag 23 Alei geschiedt de benoeming Roosendaal. De trein met het Deensch koninklijk echtpaar kwam hier te half 2 aan het versierde 2e perron aan, waar de aan de Deensohc soevereinen toege voegde eeresuite en de directeur-generaal der Staatsspoor werden voorgesteld en plaats genomen in den Nederl. Kon. trein, wier locomotief 2 Deensche vlaggen voer de. De trein vertrok te 1.40. Amsterdam. Om even 4 uur stoomde de Kon. trein het 'entrant-station binnen, waar de Koningin en de Prins ter be groeting aanwezig waren. De begroeting was over en weer zeer hartelijk. Na een kort oponthoud in de wachtkamer, waar gevolg en autoriteiten werden voorgesteld, werd in galarijtuigen naar liet paleis ge reden. De ontvangst van de zijde der bevolking was zeer geestdriftig. Amsterdam. De 5e Kamer der recht bank veroordeelde II. J. G. tot 2'2 jaar en A. v. 0. tot 3 jaar gevangenisstraf wegens aanranding en afdreiging van een bewoner van Domburg. Ilel. „Handelsblad" meldt: De civiel gezaghebber in Tjalang meldt, dat de le luitenant der infanterie W. v. Krochten, een korporaal en een mindere in de kazerne van de benting Lamgon aangevallen zijn, aan de gevolgen waar van zij zijn overleden. De daders, die onbekend zijn, zijn gevlucht. Brussel. Het Deensche koningspaar is te 11.50 van het Noorderstation naar Am sterdam vertrokken, uitgeleide gedaan door den koning en koningin van België, liet afscheid was zeer hartelijk. Durazzo. Generaal De Veer en majoor Thomson zijn met 80 gendarmen hier aan gekomen. De verjaardag van den vorsl is gisteren met pal Gotische hetoogingen gevierd. In de kath. kerk werd een plech tige II. Alis gezongen. Alles is rustig. 5e klasse, 3e lijst. Trekking 20 Alei. f 2000: 24 f 1000: 7039 10059 17164 18822 f 400: 9259 9482 12846 f 200: 3 5385 15575 16690 '20419 f 100: 3804 6246 10516 10806 11258 12216 14059 19918 f 70: 1051 3670 8623 10070 10110 Nieten 3404 3424 4005 8607 8621 8644 9327 10037 10039 10124 10128 10129 11468 13527 13556 5e klasse, 4e lijsl Trekking 22 Mei. f15000: 2761 f 1000: 6002 f 400: 20955 f 200: 16582 f 100: 1748 2550 8583 9771 17048 18247 f 70: 3437 8652 Nieten 1045 3440 3458 3947 8668 8686 9318 9344 10019 10022 10109 10112 10113 10130 10137 11448 13522 13554 Automobielo ii geval. Een onzer stadgenooten was Donderdag op den rijksweg EttenBreda getuige, hoe de auto van den heer L. uit Roosendaal bij het passeeren van een stilstaanden auto, dezen aanreed, waarbij liet voor stuk van den stilstaanden auto werd verbogen en ten deele vernield, terwijl koffers enz. over den weg vlogen. Per soonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De eigenaar van den veron gelukten auto was van plan den lieer L. om schadevergoeding te vragen. Tegen den Parijsehen parelhandelaar Altschiiler is een aanklacht ingediend we gens een geraffineerde parelvervalsching. De man had namelijk een parel ter waaide van 80.000 francs door een han dige kunstbewerking „verbeterd" en voor 200.000 francs te koop aangeboden. Over de parel heen had hij een laagje van zekere stof aangebracht, dat haar een prachtig effect gaf, doch weinig duur zaam was en de waarde van de parel absoluut niet verhoogde. Te Marseille is een gerechtelijke ver volging ingesteld tegen een gemeentebe ambte, die moet getracht hebben, bij de herstemmingen voor de Fransche kamer een groot, aantal kiezerskaarten aan een kiescomité te verkoopen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2