Zaterdag 23 Mei 1914. Tiende Jaargang. Mijnl ellen HUKDiEMEISIM- in ffllDMMI. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Dit nnfliffler bestaat oit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. Katholieke Middenstandsbeweging in Zeeland? Welk weder zullen wij hebben No. 61. KIEM ZEEUWSCHE COM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Gangepoorfatraaf C 209. GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de ffi 4% gulden bij verlies van beide I ff" gulden bij I Éfik gulden bij J% gulden bij P" directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de fl I I fl I handen, voeten of oogen. fl I I verlies van een 11 II I verlies_ F_ I I verlies van M daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Z fl I BB B Voorts bij ongeneeselijke fl I fl fl hand, voet II III vaneen II fl fl een M I GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: %F %ff verstandsverbijstering; fl of oog; I \0 %F duim; ^F %F wijsvinger. ÉM ^F De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „HoUandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bi; verlies van eiken anderen vinger. (Ingezonden.) Terwijl onze Zeeuwsclie parochies tallooze vereenigingen aanwijzen, die op godsdienstig, charitatief en op staat kundig terrein getuigenis afleggen van een opgewekt Katholiek leven, is er op sociaal gebied nog een enkele leemte aan te vullen. Kunnen wij de concur rentie om het maar eens zeer on eerbiedig zoo te noemen met de Hollanders gerust volhouden, onze soci ale actie moet zich nog krachtiger uitslaan om als mededingster te kunnen optreden. Er is tweeërlei veld, waarop het zaad der sociale werkraamheid nog armelijk opwiesdat der Katholieke Drankbestrijding en dat der Katholieke Middenstandsbeweging. Toch staan beide niet op gelijke lijn. Kunnen wij veilig zeg gen, dat de Katholieken als drankbestrij ders nog een naam hebben te w innen de uitzondering bevestigt ook hier den regel, van de middenstanders in ons gewest zijn er althans in het verband der orga nisatie opgenomen. Helaas, echter wel in dat der neutrale middenstands ver eenigingen. Dat blijft in onze dagen een betreurenswaarig feit. De Katholiek behoort in de Katholieke vereeniging. Zoo geldt het parool in ons Bisdom ten opzichte van de sociale vereenigingen. Dat is de wensch van Paus en Bisschoppen. Een wensch, die het óns echter niet staat voorbij te loopen; die voor ons Katholieken geldt als een herinnering aan den plicht tot gehoorzaamheid. Aan dezen plicht van gehoorzaamheid worden wij herinnerd door het woord van Mgr. Callier, onzen vereerden Bisschop„Ge weet allen, wat de H. Vader van u vraagtdat de Katholieken met vereende krachten zullen arbeiden aan de groote taak, welke de Katholieke Kerk in deze wereld te verrichten heeft. DusKatholiek vereenigd moeten we zijn als Katholieken, want anders kan van vereende krachten absoluut geen sprake zijn". Is de bisschoppelijke vermaning niet allerduidelijkst In ons gewest zijn neutrale midden- standsvereenigingen o. a. in Vlissingen, Middelburg en Goes. Ze waren er waarschijnlijk al, eer de Katholieken er over dachten, het Katholiek beginsel als leidraad te nemen ook in zake Middenstandsorganisatie. Ook Katholie ken steunden door hun geld en lid maatschap deze vereeniging. Te billijken is dit geweest, zoolang ue „neutrale" vereenigingen de eenige waren, waar de middenstander zijn belangen kon behartigen. Thans heeft evenwel zulk een lidmaatschap zijn beteekenis verloren. Men zegge nu niet: „Er is geen Katho lieke vereeniging waarbij we ons kunnen aansluiten." Ons antwoord mag immers dan slechts dit zijn„Richt er dan een op 1 Gij zijt in voldoenden getale om een krachtige vereeniging te vormen. Ons Bisdom kent kleinere, die vruchtbaar werken. Ge kunt dat ook, mits een enkele uwer den moed hebbe, den stoot aan de beweging te geven. Of zou Mgr. ook ons, Katholieke Zeeuwsche midden standers, niet bedoeld hebben, toen hij op dien gedenkwaardigen dag, dat de Raarlemsche Hanzebond zijn eerste lustrum vierde, te midden der zijnen stond en deze niet minder gedenkwaar dige woorden sprak„Het moeten twintig duizendRoomschege- organiseerde Middenstanders worde n" Die Bisschoppelijke wensch zal een begin van werkelijkheid worden, als onze Katholieken uit de Zeeuwsche steden beginnen met het verbreken van den band. die hen bindt aan neutrale middenstandsvereenigingen, of hoe deze anders mogen heeten. Dat ware 'n schoone daad van gehoorzaamheid,! waarop de zegen Gods moet rusten. TWEEDE KAMER. De Inkomstenbelasting. De vrijzinnig-democraten hadden een amendement ingediend op art. 124 van het wetsontwerp op de inkomstenbelasting, strekkende om de heffing der aanvullende vermogensbelasting progressief (zoo- als bij de inkomstenbelasting) en niet proportioneel te doen geschieden, gelijk de ontwerper der wet (Kolkman) en minister Bertling dit willen. Zij toch stellen voor, om van elke f 1000, waar mede de waarde van het vermogen de f30,000 overschrijdt, f0.50 te heffen. (Bij vermogens van f 16,000 tot f 30,000 zal f 1 verschuldigd zijn van elke f 1000, waar mede zij het bedrag van f 15,000 te bo ven gaan.) De vrijzinnig-democraten (onder aanvoe ring van Bos en Marchand) wilden f0.75 heffen van elke f 1000, waarmee de ton overschreden wordt, en f 1 van elke f 1000, waarmede de waarde van het vermogen de f200.000 te boven gaat. Ook was er nog een amendement Patijn, dat de progressieve heffing der vrijzinnig democraten verwerpende het algemeene heffingscijfer van 50 ct. op 75 ct. per f 1000 wilde brengen, wat de opbrengst der belasting met circa 12 ton zou ver- hoogen. Tusschen de vrijzinnig-democraten en de liberalen ging het bij het debat over deze amendementen in de zitting van Woensdag j.l. warm toe, over en weer wierp men elkaar liefelijkheden naar het hoofd, wat den heer Duymaer (A.-R.) tot den geestigen uitroep verleidde: „Dat be looft wat voor morgen" (hiermee doelde de afgevaardigde voor Steenwijk op de concentratiereunies op Hemelvaartsdag). Bij stemming viel het amendement Bos met 44 tegen 28 stemmen en dat van Patijn met 39 tegen 33 stemmen. Vorstelijk bezoek. Als gasten van ons Hof verblijven eenige dagen in ons laud H.H. Majesteiten Christiaan X en Alexandrina, koning en koningin van Denemarken. Christiaan X is de zoon van wijlen koning Frederik VIII (gestorven in 1912) die gehuwd was met prinses Louise van Zweden, klein dochter van Prins Frederik der Neder- derlanden, oudoom onzer Koningin. Er bestaat dus nog een verwijderde familierelatie tusschen den Deenschen vorst en onze souvereine. Nederland en Denemarken kwamen in den loop der tijden meermalen met el kander in aanraking. Reeds in 1440 sloot koning Cliristoffel lil van Denemarken een verbond met de burgemeesters van Amsterdam als vertegenwoordigers van hertog Fillps van Bourgondië, graaf van Holland. In 1521 bracht koning Christiaan li een bezoek aan Amsterdam en daarna aan het hof vau Keizer Karei V te Brus sel. In de 17e eeuw was de kwestie der Sonttollen oorzaak dat Nederland nu eens als vriend en bondgenoot van dan weer als vijand tegen Denemarken optrad en verrichtten onze groote admiralen bij de Deensche kusten hun wapenfeiten. De Ruyter werd in 1659 na de vero vering vau Nijborg door Frederik III in plechtige audiëntie ontvangen. Cornelis Tromp leerde den Denen de zeevaart, terwijl de zuivelindustrie welke aan Denemarken zoo'n uitmuntende re putatie verschaft op de huidige wereld markt door HoUandsche boeren daar ge ïmporteerd is. Denemarken was oudtijds zeer machtig en had de hegemonie over de drie Scan dinavische rijken, Noorwegen, Zweden en Denemarken, door de unie van Kal- mar (1397) tot een bondsstaat vereenigd. Langzamerhand veiwiel Denemarken van dien top van grootneid en slonk tot een kleinen staat, nog kleiner dan Nederland. De Duitsche oorlog van 1864 ontnam het de landschappen Sleeswijk, Holstein en Laueuburg. IJsland, en het eiland St. Thomas met de overige Deensche Artillen vormen het koloniaal gebied van Denemarken. De energie van het Deensehe volk is evenwel niet verslapt en door vreedzame veroveringen op economisch gebied breidt de invloed van dat land zich voortdurend uit. Vorst en volk belijden den Lutherschen godsdienst, die door Christiaan 111 werd ingevoerd. Er bestaat een Lutersch epis copaat met 8 zetels. Naast de circa 3 millioen Lutheranen telt de Deensche monarchie slechts 9.821 Katholieken, die staan onder het aposto lisch vicariaat van Denemarken. De vica ris, mgr. J. von Eucli, titulair bisschop van Auastasiopolis is een Hannoveraau van geboorte en telt reeds 80 levens jaren, doch is nog vol energie. Sinds de herwonnen godsdienstvrijheid breidt zich het Katholicisme gestadig uit. Nog on langs is te Roskilde, de stad der konings graven een nieuwe fraaie kerk, gewijd aan den H. Laurentius, ingewijd. De pastoor der kerk is een Nederlanderen de plannen der kerk weiden ontworpen door den Rotterdamschen architect van Gils. Ook op IJsland en wel te Reykjavik is eene katholieke missie gevestigd. De Deensche Antillen ressorteeren onder het bisdom Roseau, op het Bntsche eiland Dominica gelegen. (Zie verder ouder laatste berichten.) Wegens ovtrvloed van Nieuwsberichten moeten velschillende tot sen volgend num mer worden uitgesteld. Red. Veilingsvereeniging „Zuid- B e v el and". Goes. Dinsdagmiddag is een algemeene vergadering gehouden yan de veilingsver eeniging „Zuid-Beveland" onder voorzit terschap van den heetr H, A. Ilanken. Na goedkeuring van de notulen dei- vorige vergadering, deelt de voorzitter, o.a. mede, dat de wijzigingen in de statuten goedge keurd zijn bij, K. B. van 4 April Stbl. 59; dat de bergruimte weer ingehuurd is-, dat de onderhandelingen omtrent een nieuw veilingslokaal nog voortduren, en dat de heer F. Kakebeeke verzocht heeft hij „voorkomende zakeneen en ander mede- te deelen over bestrijdingsmiddelen te gen kruisbessenmeeldauw. De eerste Veilingsdag wordt bepaald op- Dinsdag 26 Mei a.s. Bij de bespreking van de veilingsvoor- waarden wordt de controle vanwege den Phytopathologischen dienst aangeroerd. De controleur is steeds spoedig te consultee ren, wanneer -men meent kruisbessenmeel dauw in de bessen te hebben. De secre taris van de Veilingsvereeniging zal ge regeld met hem in verbinding staan. Omtrent de samenwerking met ver schillende groentekweekers-vereenigingen deelt de voorzitter mede, dat men tot nog toe er niet in geslaagd is samenwer king te verkrijgen. De lieer de Vriend gelooft, dat er dit jaar wel niets meeir, van komen zal. De 'lyeer S. A. Visser .vindt het pen bezwaar, dat 1 pot. geheven wordt van goederen, die wel aangegeven, doch niet verkocht worden. Spr. vraagt of men het betreffende arlikel zal handhaven. De voorzitter zegt, dat dit, artikel in het vervolg toegepast dient te worden. Echter wanneer een onverkochte partij1 een week later verkocht wordt, zal men geen percentage heffen. Onder goedkeuring van de vergadering wordt besloten het artikel zoodanig uit te leggen. De heer F. Kakebeeke deelt daarop een en ander mede over, de bestrijding van de kruisbessenmeeldauw. Spr. zegt, dat Jiij indertijd den heer de Graaf i 10000 geboden heeft voor zijn Gravenzegen, al thans wanneer het een beproefd middel zou blijken. Het middel is intusschen in den handel gekomen. Spr. hoopt, dat het afdoende werkt, doch kritiseert de wijze waarop de Amsterdamsche superfosfaaitfa- briek het middel (Nasta) propageert. Aan een attest van A. v. d. vtelde te Bieze- linge hecht spr. absoluut geeu waarde. Na 14 dagen of 3 weken kan men eerst de resultaten zien, niet run 2 of. 3 dagen, zooals het attest het laat voorkomen. Thans zijn andere heeren ook op on derzoek uitgegaan. Do commissie van wege den Nea. Tuinbouwraad is nu be last, met het onderzoek naar de werking van verschillende middelen. Definitief kan nog niets gezegd worden, doch zoodra de Ned. Tuinbouwraad iets weet zal pu bliciteit volgen. Zooals onze lezers weten bestaat be doelde com m issie vanwege het Centraal Bestuur yan den Ned. Tuinbouwraad uit de heeren jhr. mr. W,. Th. 0. v. Doorn, voorzitter, prof. dr. J. Ritzema Bos, G. A. van Kossem, F. Kakebeeke en C. van Lennep, secretaris. Iemand uit de vergadering deelt mee, dat na op 11 Mei „Nasfa aangewend te hebben, op 19 Mei he-t resultaat nihil was. Ook een ander heeft er geen succes mee gehad. De voorzitter zegt, dat de- kosten van één besproeiing met zeker ander middel 12 ct. per struik bedragen. De voorzitter beveelt verder aan Urania- groen ter bestrijding van rupsen. Een lid levert ook een pleidooi voor het Uraniagroen, dat veel goedkooiper is dan tiet gewone rupsenpoeder. Anderen bestrijden dit ,weer. De heer 8- A. de Visser vraagt ten slotte .den voorzitter, in overweging- te nemen jn verband met den treinenloop om half twaalf te vergaderen in plaats van uur, welk uur minder goed geko zen is. (_Zeeuw) Waterleiding Nu onze stad in het genot is van een waterleiding, verdient het bij deze heete dagen over weging de velschillende kwalijk riekende urinoirs van waterspoelers te voorzien. (Jok zou o. i. aan net aan het waterge brek kunnen worden tegemoetgekomen door hier en daar automaten op te richten die het water leveren b.v. a 1 ct de em mer, wat een aardig voordeel zou ople veren voor de Maatsctiappij Zuid-Bevelan- sche Waterleiding en aan de algemeene hygiëne zou ten goede komen. De Mei-uitvoering van do Maat schappij van Toonkunst, afdeeling Goes, zal Woensdag a.s. in V. O. V. plaats hebben. Men zie de advertentie. Over het circus Althoff, dat hier 2 Juni a. s. voorstellingen komt ge ven schrijft „Het Huisgezin" te 's Iler- togenbosch onder stadsnieuws Het circus Hermann Althoff heeft zich hier aangediend als „de wereldberoemde en voornaamste circusonderneming van Duitschland", en we moeten, na gisteren- renavond de openings-voorstelling bijge woond te hebben, toegeven, dat dit geen „humbug" is. We zijn hier tegenwoordig wel wat ver wend op het gebied van circusprestaties, maar toch zal dit circus, dat zijn reu- zentent heeft opgeslagen op den Konings weg, aller verwachtingen nog overtrof fen, zoowel wat betreft de eigenlijke paar- dendressuur, als de stoutste toeren dei- equilibristen. De schitterend verlichte tent, die 6000 personen bevatten kan, was hij de ope ningsvoorstelling goed gevuld. Bij het zoontje van den heer K. alhier, dat tengevolge van het overreden worden door een motorfiets aan den hals werd verwond en het eerst vrij goed maakte is thans longontsteking geconsta teerd, waarschijnlijk het gevolg van den schok dien het kind te doorstaan had. Kamer van Koophandel en FabriekenteMiddelburg. In de Dinsdagmiddag gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Verwachting tot den avond van 23 Mei Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- Oosteljjken wind. Helder tot nchtbewolkte lucht. Uroog warm weer. Fabrieken te Middelburg waren o. a. de volgende stukken ingekomen: iuededeeling van ue samenstelling van de commissie van advies voor spóoïweg- aangelegennedeu en een circulaire beirei- fenue net derde internationale congres voor den vrijhandel le Amsterdam van tot, 11 September a, s. Uit Zeeland hebben in de commissie voor dat congres zitting do heeren W. Kakebeeke te lioes en mr, .1. Smit Az. te Middelburg. Verder een briet van den Nederland- schen tuinbouwraad, waarin medege deeld wordt, dat de pogingen om ver andering te verkrijgen in de thans gel dende maxima der afmetingen en van net gewicht van postpakketten geen resultaat hebben gehau, daar de Minister van Ha terstaat atwijzend beschikt heeft op een desbetreffend verzoek van den raad; doch dat vooral met het oog op de verzending van snijbloemen naar het buitenland op deze hoogst belangrijke zaak, die dringend voorziening behoeit, zal worden teruggeko men, mede omdat ook het antwoord van den minister daartoe aanleiding geeft. Vervolgens een bericht van B. en W., dat de heer C. J. llondius in de raads vergadering van 22 April tot makelaar in openbare londsen is benoemd en in do zitting der arrondissementsrechtbank van 6 Mei ais zoodanig is hecetligd. Bericht van den heer M. t'. van dei- Barst, d.d. 1 Mei, waarbij- hij mede deelt binnen zeer korten tijd de gemeente metterwoon te gaan verlaten en dus op houdt lid te zijn van de Kamer. De heer yan der jiatst doet dit bericht verge zeld gaan met zijn beste wenschen voor den bdoei der Kamer en het welzijn ba rer leden. Ten slotte een schrijven van den Commissaris der Koningin, waarin wordt medegedeeld, dat het schrijven dei- Kamer van 20 November betref rende do aflating van het kanaal door Walcheren hem aanleiding heeft gegeven, de bezwa ren welke de Aliddelburgsche handel en scheepvaart van de telkens terugkeerende aüatingen van den waterstand in het ka naal door Walcheren ondervinden bij ver nieuwingfe doen onderzoeken. Die bezwa ren immers worden niet licht geteld, zoo dat ook elke voorgenomen aflating steeds wordt overwogen, of zij niet noodig, en dat herhaaldelijk door het voorschrijven van eene andere constructie of werkwij ze aflating is voorkomen. Met het oog echter op herstelling van Rijkswater staatswerken en in de eerste plaals van de oevervoorziening is het niet mo gelijk de aüatingen geheel achterwege te laten; terwijl tot dusver; ook vele ai- latingen no-odig waren ten behoeve van de Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, voor het gereed maken van de hellingen onder water ten dienste van het atloopen van schepen. Voor dit doet zullen echter waarschijnlijk in de toekomst geene afla tingen meer noodig zijn, daar genoemde Maatschappij thans besloten beert tot liet maken van eene inrichting, waardoor het mogelijk zal zijn hef. onder water ge legen gedeelte van de héllingen droog te leggen, zonder verlaging van den water stand in het Kanaal. De Maatschappij stelt zich voor met deze werkzaamheden eerlang een aanvang te maken. De commissie voor de maand Mei heeft rapport, uitgebracht over een circiilainq van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, met een ontwerp alge meene maatregel van Bestuur krachtens artikel 6, alinea. 3 der arbeidswet, name lijk om in spinnerijen, kantzijdefabrieken en weverijen het werken vau jeugdige persouen en van vrouwen des Zaterdags na 1 uur te verbieden. De Commissie wijst er op, dat binnen het ressort der Kamer geeu inrichtingen als bedoeld in het ont werp voorkomen, en de Kamer zich vol-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1