Van YOORJAA j KREYNBORG Co. kregen wij nog af te leveren QAT>I\ IS giS Overgroote keuze. NI compleel. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten 405e Staatsloterij. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Ingezonden Stukken. Rechtzaken. posterijen. Landbouw en Veeteelt Correspondentie. SPORT. Burgerlijke Stand. Marktberichten. De moord te Wouw. De gearres teerde H., die nog altijd zijne schuld aan den moord, gepleegd op (Groenendijk blijft ontkennen, is, naar „de Zoom" meldt, naar Breda getransporteerd. Bij het lijfonderzoek op beklaagde werd een zwart geronnen bloedvlekjo ontdekt achter een der ooren van II., terwijl zijn lichaam nergens eenige ver wonding vertoonde. Over de aanwezig heid van dit bloed wist hij geen ver klaring te geven. Ook heeft men den waterput op het erf Van Oers, waar beklaagde werkzaam was, leeggepompt en daarin een mes en een boksbeugel gevonden, welke door Van Oers werden herkend als aan zijn knecht toebelioorende. Ook op de klee- ren, die II. op den dag der misdaad droeg, zijn ook nog bloedsporen ontdekt, die door het stof oorspronkelijk niet opgemerkt waren. Tholen. De gemeenteraad heeft in zijn raadszitting van heden besloten: lo. deel te nemen aan de oprichting eener waterleiding voor Tholen en andere gemeenten, indien daartoe wordt besloten. 2o. Vast te stellen de Statuten der Naamlooze Vennootschap Waterleiding Tholen, deel te nemen voor wat betreft het maatschappelijk kapitaal voor f 103000 en voor wat betreft de reserve voor f15450. 3o. Aan te gaan een leening van f118450. 4o. Concessie te verleenen aan de Naaml. Venn, voornoemd tot het leggen der buizen. 5o. Over te gaan tot overbrugging der Eendracht (water tusschen Tholen en Noord-Brabant) indien Rijk, provincie en belanghebbenden tezamen 2/3 in de kosten bijdragen, die tezamen f 240000 bedragen, en Tholen het recht verkrijgt, een brug geld te heffen. (De Rijkssteun ad V3 is bereids toe gestaan en tegen het heffen vanbruggeld bestaan geen bezwaren.) Den Haag. De proc.-gener. hij het ge rechtshof eisehte legen den student O. B. v. I,., wegens moord in de Van Mer- lenslraat te 's Gravenhage door hem be dreven, 15 jaar gevangenisstraf. Het des kundig onderzoek van beklaagde had ge leid tot de meening, dat beklaagde hij het volvoeren van zijn misdaad niet leed aan ziekelijke stoornis zijner geestvermo gens. Eindhoven. Een goederentrein reed gisteren op een stilstaanden wagen. Veel stoffelijke schade. Thans is de baan weer vrij- I v Halfweg. Op dezelfde plaats als een maand geleden derailleerde hier vanmid dag e?n, goederentrein. Vier wagens vielen om. Geen (ongelukken, doch wel stremming op de baan en stoffelijke schade. Brussel. De Belgische en Deensche Souvereinen hielden een revue over 1030.1 man troepen. De koninginnen en Bel gische prinsen isloegen het schouwspel van af de koninklijke tribune gade. Het weel was prachtig, de geestdrift onder de toeschouwers enorm. De souvereinen ont vingen tal van ovaties. Milaan. De Secoio ontvangt bericht uit Palermo, dat de Stromboli erg aan het werken is. Groote rotsblokken worden weggeslingerd en aardschokken komen voor. De bevolking is in vreeze. Mexico, (stad). De toestand wordt kri tiek. Men vreest voor opstand. De tele graaflijn naar San Luiz Potosi is ver nield. Men vreest een aanval der rebellen op Guadalajara. Weenen. Omtrent de arrestatie van Essad Pasja wordt nog geseind, dat zulks geschiedde op wensch van den Vorst, in overleg met Oostenrijk en Italië, daar Es sad tegen den Vorst samenspande. Het is nog onzeker of Essad voornemens was den val van den vorst te bewerkstelligen of een wisseling van regeeringsvorm wil de afdwingen. Essad zal vermoedelijk uit het land gezet worden. In Durazzo is het mstig. 5e klasse, 2e lijst. Trekking 19 Mei. f 1000: 2404 20576 20607 f 400: 1134 10459 18162 f 200: 13313 15039 f 100: 8073 8421 9765 10411 11297 15234 15662 f 70: 1058 10005 Nieten: 1043 3390 3416 3441 3480 3491 8611 8658 8706 8714 9319 10008 10048 10105 10140 13512 14217 Hedenavond geen trekkingslijst ontvan gen. Red. Mgr. P. Leijten f De laatste oog en blikken. Zater dagavond trad een merkbare verandering in. Mgr. kreeg voortdurend benauwdheden en de geneesheer vreesde het ergste. Mgr. was zich echter zijn toestand volkomen bewust en verlangde vurig naar bet einde. Toen de geneesheer hem Zaterdagavond verliet met den groet: Tot morgen! slaakte Mgr. de verzuchting: Zou het nog een nacht moeten duren'? De geneesheer zou zijn patient echter niet meer wederzien. Tegen één uur in den nacht word de zieke iets rustiger en sliep van tijd tot tijd tot ongeveer vijf uur in den morgen en weldra volgde het einde. Van een eigen lijken doodsstrijd was geen sprake. Mgr. verlegde zich even en de dood trad in. Alleen de liefdezuster en de secretaris van het bisdom waren bij het afsterven tegenwoordig. De tijding van het overlijden van Mgr. Leijten maakte allerwegen in het bisdom Breda een diepen indruk en wekte in de bisschoppelijke residentie groote ont roering. Zeer velen maakten in den loop van den dag gebruik van de gelegenheid tot het doen van rouwbeklag aan de bis schoppelijke woning. Van do pastorieën, kerken en roomsche instellingen Waait de vlag halfstok, alsmede van tal van particuliere woningen. Dinsdag werd door een groote menigte een laatste groet gebracht aan het stoffe lijk overschot van den ontslapen kerkvorst, dat in een als eenvoudige chapclle ardente ingerichte 'zaal was opgesteld. Door de katholieke organisation van Breda, werd besloten, zich bij do begrafenis van den bisschop te doen vertegenwoor digen. Mgr. Leij ten als mensch. Tot voor betrekkelijk korten tijd, aldus schrijft K. in „de Maasbode", konden de bewoners van Breda in de stille buitenwijken een priester ontmoeten van hooge, buitenge meen imponeerende gestalte. Slechts zeer zelden verrieden een gouden schoengesp of een klein purperen versiersel de hooge waardigheid van den drager. Maar ieder ging eerbiedig voor hem op zijde, stilzwij gend, diep groetende. En nimmer bleef ook maar één groet onbeantwoord. De zelfde deftige minzaamheid bejegende den eenvoudigen werkman en den notabelen ingezetene. En ieder bleef staan en oogde een tijdlang de majestueus voortschrijden de gestalte na en de schoolkinderen zei den elkander stilletjes als ze zijn vrien delijk lachje opgevangen en hun petje weer op het hoofd getrokken hadden: „Dat is onze Bisschop". En ijlings Ho pen ze dan naar huis om daar te ver tellen, hoe vriendelijk de goede Bisschop ze haid toegeknikt. De uitvaart en b e g r a f e n i s. Ho- denmorgen werd in de Kathedrale Kerk van St. Barbara te Breda een pontificale mis van requiem opgedragen, voor de zielerust van Breda's ontslapen bisschop, door Mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, geassisteerd door plebaan Schellekens als presbyter assistens, de Weleerwaarde heeren Pillot en Looymans, Jcapelaans der kathedrale kerk, respectieve lijk als diaken en subdiaken, terwijl de Hoogeerwaarde heeren kanunniken P. Pot ters, pastoor van O. L. Vrouw Hemel vaart te Breda en C. M. Buijsen, deken en pastoor te Oosterhout., als troondiake- nen fungeerden. Mede waren aanwezig: de bisschoppen van Haarlem, Mgr. Gallier en van Roer mond, 'Mgr. Schrijnen, de Franciiskaner bisschop Mgr. Hofman, de pauselijke nuntius Mgr. Taccd, de vicaris-generaal van 's Hertogenbosch, de vicaris-capitula- ris Mgr. Hopmans, de kanunniken, dekens en tal van pastoors uit het bisdom, de familieleden des overledene en een me nigte geloovigen. Aan den begrafenisstoet namen, behalve de reeds genoemde autoriteiten en familie leden deel: de afgevaardigden dor Katho lieke vereenigingen, het Eerste Kamerlid mr. J. v. d. Iliese.n, het Tweede Kamerlid, dhr. W. H. Bogaardt, het oud-Tweede Ka merlid Jhr. Michiels van Verduynen en de Mal theze rridder A. Baron, van Oldeneel tot Oldenzeel- Langs den weg1, (lien de stoet nam, waren de lantarens met rouwfloers lie-' dekt; van Stadhuis en 0. L. Vrouwetoren woei de vlag halfstok. Do hijzetting had plaats, in het ibis- schop'sgraf op de begraafplaats „Zuijlen" onder Prinsenhage. De nieuwe vicaris-capitula-r ri s, tij de 1 ijk hoofd van het bis dom Breda. Zondagmiddag om 4 uur had een vergadering plaats van het Hoog waardig kapittel van het Bisdom onder praesidium van diens Proost, den Hoog- eerw. heer A. Schellekens, tevens ple baan der kathedraal. Als vicaris capitu- laris werd benoemd de Hoogeerw. heer Mgr. P. Hopmans, tijdens het leven van Mgr. Leijten vicaris-generaal van het dio cees en pastoor van hot Beggijnhof te Breda. Aan het levensbericht van Mgr. P. Leij ten z.g. moet nog worden toegevoegd, dat de eerste standplaats van den overledene Alphen (bij Tilburg) was, waar hij 12 jaar onvermoeid als kapelaan werkzaam was. Negen jaar lang was Mgr. Leijten regent van het kleine seminarie. Do bisschopswijding werd hem toege diend door Mgr. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, met assistentie der bisschop pen van Haarlem en Den Bosch, Mgr. Bottemanne en Mgr. Godschalk. Middelburg. Van de 23 kweekelingen der Chr. Kweekschool alhier, die zich onder wierpen aan het examen voor onder wijzeres) sladgden er 21. (Z.) De stuurlieden-examens vangen 9 Juni te 's-Gravenhage aan. Aanm. vóór 30 Mei. Benoemd aan de Christelijke school te Vlissingen, Kasteelstraat, tot volontaire mej. A. Baai'sohers, tot volontair dhr. G. M. A. Laqvnoes. (Z.) Universiteit te Leiden. Bevorderd lot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer A. L. A. van Unen, geboren te Vlissingen. (Z.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s. v. p. een plaatsje in de kolommen van Uw geëerd blad naar aan leiding der algemeene vergadering van stemhebbende ingelanden, van den pol der Borssele gehouden den 14 dezermaand waarbij ik verhinderd was tegenwoordig te zijn. Die afwezigheid schijnt een lid der vergadering, van wien ik dat om ver schillende redenen allerminst verwacht had, verleid te hebben voor te stellen de uitdeeling der borderellen op de rekening en begrooting die „een zekere Mijnheer" in de wereld had geschopt er weder uitteschoppen zooals hij met eenige zelf voldoening over zijn fijne woordenkeus zich uitdrukte. Ik weet niet of het in de talrijke pol ders van Zuid-Beveland gebruikelijk is, zooals dat hier in het district tot zelfs in de kleinste polders plaats heeft, dat op de jaarlijksche vergaderingen borderellen worden verstrekt aan de Ingelanden waaruit zij de verschillende posten van ontvang en uilgaaf der rekening over het afgeloopen en van de begrooting voor het tegenwoordige dienstjaar kunnen nagaan en toetsen aan de werkelijkheid en het belang des polders, zonder ver plicht te zijn zijne ooren te spitsen en zich te moeten inspannen om den Ont vanger-Griffier te volgen bij het voorlezen der vele cijfei'S die er in voorkomen, en niet in staat te zijn daarover gegronde op- of aanmerkingen te kunnen maken. Tot voor korten tijd bestond dat gebruik in den belangrijken Borsselschen polder, wiens jongste begrooting een cijfer van f37362,87 in ontvang en uitgaaf aanwijst, nog niet. Twee jaren geleden wees ik in de algemeene vergadering op die leemte en deed het voorstel in 't vervolg borderellen als bovenbedoeld uittereiken, hetwelk zonder stemming aangenomen werd. Tot mijn verbazing vernam ik nu, dat het voorstel om de borderellen weder te lalen vervallen nog stemmen van enkele leden verwierf en bij liet bestuur steun vond alsof men daar liever den domper op het licht zet Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. Th. HENDRIKSE. IJzendijke, 19 Mei 1914. Door de rechtbank te Middelburg is met dertig1 dagen verlengd de termijn van gevangenhouding in de zaken tegen: lo. M. K., 28 jaar, destijds winkelbe diende en reiziger, wonende te Vlissin gen, thans gedetineerd te Middelburg, be klaagd van verduistering. 2o. L. M., 49 jaar, veldarbeider Ie Biervliet, thans gedetineerd te Middelburg, verdacht van brandstichting. Voor de rechtbank te Middelburg zal Vrijdag a.s. terecht staan de thans aldaar gedetineerde Belgische ioorlsleeriing C., wonende te Vlissingen, beklaagd van het misdrijf bedoeld bij art. 247 van 'het wetboek van strafrecht. De rechtbank verwees naar de open bare terechtzitting 'met bevel lot gevangen houding van beklaagde del zaak legert J. A., 29 jaar, stoker, wonende te Bot terdam, beklaagd van diefstal van een rijwiel te Ter Neuzen. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde D. W. B. te Ede wegens brandstichting in de kazerne, desiértie en diefstal tot 6 maanden militaire gevangenisstraf, 1 jaar gevangenisstraf en 3 maanden detentie, onder aftrek van voorarrest, met vervallen verklaring uit don militairen stand. Goes. De adsistent bij de Posterijen G. J. Drenth, alhier, is met ingang van 16 Juli a.s. overgeplaatst naar Groningen. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot adsistent te Goes de heer F. A. C. van Grins ven, thans brievenbesteller te Til burg. Bij de keuring te Oostburg voor het stamboek voor liet Zeeuwscli-Belgiscli trekpaard (Z. B. S.) werden van de 142 aangegeven paarden 56 voor het stam boek aangenomenonder deze waren er 16, afstammende van stamboekhouders, waarbij 6 van den hengst „Avenir de Bru ges en 3 van den hengst „Nickel." (M. Crt.) Am. Kruisbessenmeeldauw. Naar men aan de N. R. Ct. schrijft, ver toont zich in de Betuwe weer in verschei dene bessentuinen de zoozeer gevreesde Amerikaansche kruisbessenmeeldauw. Tot nog toe zijn alleen de bessen door die ziekte aangetast en niet de jonge loten. De meeste kweekers plukken die bessen af, om ze te vernietigen. Een vreemde ziekte. Te Wissenkerke heeft zich onder de runderen van den heer F. de Kam, welke zich in een weide bevonden, een vreemd verschijnsel voorgedaan. De dieren werden plotseling blind en draafden als dol dooi de weide. Spoedig stierven er twee dieren en men vreest voor het behoud van de an dere. De veearts kan nog niet vaststellen met welke ziekte men hier te maken heeft. („Tel.") II. W. S. te H. In dank ontvingen wij 5 dividendbewijzen voor het reservefonds. De Administratie. Voetbal. Match Denemarken Nederland. Deze internationale match werd Zondag te Kopenhagen gespeeld met den uitslag 4 3 teil gunste van Denemarken. Bij de rust was de stand 3 1 ten gunste van Nederland. Het spel der Denen aldus de sport verslaggever van „De Maasbode"was inderdaad beter dan liet onze. Terwijl zij in 1912 te Stockholm voor de rust overdonderend optraden, deden zij dit thans na de rust. In de tweede helft was hun spel geheel Engelsch, volkomen af, en de onzen, die hun taak te kalm op vatten, konden daar weinig tegen in brengen. Het Oranje-team was na de rust zeer zwak en had schijnbaar te veel zelfvertrouwen. Van de onzen was Bonman de beste. Alleen van hem kan gezegd worden, dat hij den geheelen wedstrijd door een puik spel gaf. Van de Denen waren Castelle en de Nielsens de besten. Wedvlucht Duiven. Goes. Poslduivonverccn. „De Zeeuw". Uitslag van de in deze week gehouden wedvlucht van uit Wunstorf (Duitschland) plm, 392 K.M. le prijs C. J. van Zwee- den; 2e pr. A. de Munck; 3e, 4e en 5e pr. C. J. van Zweeden; 6o pr. A. van Opdorp; 7o pr. Joh. Clement; 8e en 9e pr. C. J. Kuzée. Do medaille, door de vereeniging uitgeloofd voor het hoogst aantal behaalde plinten met 3 geteekende duiven, werd het eigendom van C. J. van Zweeden. Van 19 en 20 Mei. GOES. Ondertrouwd: 19, Reinier da Kok, 26 j. jm. en Machelina van Sohaik, 24 j. jd.20, Hermanns Cornells Stefes, 26 j. jm. te Vlissingen en Blondina Fran- cisca Beuns, 24 .j jd. te Goes. Getrouwd20, Jan "Manhuis Barende, 29 j. jm. en Pieternella Lourina. Kramer, 27 j. jd.; Albert Josef Gunst, 23 j. jm. te Vlissingen en Cornelia de Keijzer, 20 j. jii. to Goes; ld eter Stefess, 24 j. jm. en Catharina Sinke, 48 j. jd. (Geboren: 19, Marius Jan, z. v. Leen- dert Jan Pik en Martha Cornelia, de Vos. Overleden: 19, Iluigje Leendertse, 63 j., gehuwd met Marinus de Dreu. MIDDELBURG. Ondertrouwd.T. P. F. Geervliet., 28 j. jm. en M. .1. Seijbel, 27 j. jd. GetrouwdII. F. Listing, 27 j. jm. en C. A. M. Naastepad, 24 j. jd. Bevallen: I. J. P. van Giezen, geb. Pouleijn, z.W. M. Manui, gel). De Keij zer, d.A. M. Hagelaar, geb. Agten, d. J. M. van der Weele, gel). Van Poelje, d. (levenl.) OverledenB. Lokerse, 34 j. jm.; .T. M. P. C. Wagenaar, wed. va.n P. de Ma rot Tak, 93 j. Van 1619 Mei. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. L. Pol derman, 24 j. jm. en P. C. Kolp1, 21 j. jd.; J. P. A. Sorel, 32 j. jm. en M. M. iPerwez, 23 j. jd.; J. Segeler, 29 j. jm. en W. Baas, 29 j. jd. Bevallen:S. C. Withagen, geh. Zoete- weij, z.; M. van Gemert, geb. De Ridder, d.; E. G. Visser, geb. Naerebout, Z.J. 11. Verbeek, geb. Smoor, d. OverledenF. Hendrikse, man van A. But, 54 .j; M. Gaz'an, 3 d„ d.; P. Poppe, man van P. Moerland, 56 j. Tholen, 16 Mei 1914. Tarwe f9.75 a f 11.—, haver f8 a f8.50, wintergerst f 8.50 a f 9.alles per 100 K.G., rogge f 5.75 a f 6.25, bruineboonen f 10.— a f 12.50, witteboonen f 0.a f 0.kook- erwten f 7.— a f 9.50, kroonerwten f 0.a f0.—aardappelen f3.25 a f4.50, alles per H.L., uien f 0.a f 0.per 60 K.G., eieren f 3.35 a f 0.—, per 100 stuks, boter f0.625 per KG. (Zier. Nwsbode.) Hulst, 18 Mei 1914. Per 100 IvG. Tarwe f 9.75 a f 10.—, rogge f 7.— a f 7.50, wintergerst f 8.75 a f 9. zomergerst f8.a f8.50, haver f8.a f8.25, erwten f 10.a f 10.50, paardenboonen f 9. a f 9.50, duivenboonen f 11.a f 11.50, witteboonen f 13.— a f 14.bruineboonen f 13.a f 16.Lpnzaad f 11.— a f 11.50, aardappels f4.a f5. Rundvee 27, verkocht 18. Varkens 35, ver kocht 30. Boter per kilo f 1.05 a f 0. Eieren per 26 stuks f 0.80. Op de veiling van de V. P. N. waren aan gevoerd ruimeieren. Prijs f 0.— per 104 stuks. (Zei.) Goes, 19 Mei 1914. Wegens geringen aanvoer geen noteering. Aardappelen: bonte en blauwe f 3.a f 4.bravo's f 4.a f 0.Eigenheimers f0.— a f0.— Opgaaf van de marktzetters der gemeente. Eieren per 100 stuks f3.30 a f3.50. Mid- denprfis per 25 stuks f0.85. Aan particulie ren verkocht f0.— Boter per kilo f 1.06 a 11.20. Middenprfis per halve kilo f0.57. Aan particulieren ver kocht f0.63. Afwijkende boter f0.per kilo. Aanvoer eieren ruim. Opgaaf van de Landbouw-Maatschappü. Boter fl.06 a fl.20. Rekenprpsf 1.15. Aan particulieren verkocht fl.26 per K.G. Eieren f3.30 a f3.65. Rekenprfjs f 3.40. Aan particulieren verkocht f0.p. lOOstuks. Eierenverkoop Onderafd. Zuid-Bev. V. P. N. Aanvoer 17850 Eieren. Prfis f3.50 per 100 stuks. Aanvoer bulten de V. P. N. 500 stuks. Vlissingen, 19 Mei 1914. Boter per Kilo f0.571/., a f 0.627,,. Eieren per l"04 stuks f4.20 a f0. Veil i ngsvereeniging „Walcheren' Middelburg, 19 Mei 1914. Asperges 3042 ct., aardbeien 4450 ct., poters 2 ct., alles per K.G.; Appels

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3