e Goederen, als: -dag 21 Mei Ize zaak van tot 51* uur end zijn. luis en Erf, No. 60 Donderdag 21 Mei 1914. Tiende Jaargang. Verkooping. k o o p e n 20 Mei 1914, Tafels, Stoelen, Ee- amp, Spiegel, Naai- las- en Aardewerk, l;en en Pannen, een met toebehooren, En, enz. emdsknoopen, zilve- zilveren Broeksknoo- rlogeketting, een nik- |oge, Heerenrijwiel en bèidersgereedschappen. in de Wiskunde id's grootste en iste Manufactu- Versehijut eiken MAAMDAG-JfDENSDAG- tn VMIDMfflH». Hemelvaartsdag. FEUILLETON. EEN DOORNENKROON BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. H. W. NEERVOORT te jzal in liet openbaar •middags 11 uur, in de her- N. Gelok te Hoedekens- |s machtiging van den heer >edekenskerke, sectie D no. .A., bewoond geweest door v. Te bezichtigen daags )op van 14 uur. onmiddellijk bij de beta- vinden van den Hypothe- ur kan het bedrag der ip gevestigd blijven. illijk na afloop aan het te oorts: ïSTER EN WETHOU- 3, roepen sollicitanten op kking van Irond8Chool voor Am- n. loopt van den 2en Maan- !ind September tot 15 Maart minimum aantal lesuren en de bezoldiging f40 ur bij een lagere en f 60.— suur bij een middelb. be- zenden aan Burgemeester 3 van Goes, vóór 23 Mei nadere inlichtingen zijn bij den Directeur der foor ambachtslieden. r.rme Bertha. Goddank, dat toch tot de uitzonderingen den regel gaat het geheel k i veel beter." ar het geloof het huwelijk f. liagt, daar kunnen zulke out- t' J niet plaats vinden. En waar, ji I; van echtgenoot of echtge- R laag naar een oprecht gods- fit ln en naar een zuiver hart t-; en gewichtigste beschouwd K 1 de andere bitterheden, dif f ;een huwelijk ontbreken, g1' gedragen worden, daar hot h verzacht en de liefde, die elt, haar helpt verdragen.' H a had van zulk eene christe' m ng des huwelijks nauwelijks IJ sgrip. In de romans, die ;!s I had, was immer als eerste van een gelukkigen echt de 9 i liefde voorgesteld, die ®n' •oelige lietde, die uit blinde I ngen, in blinden harts tod1' J hindernissen, 'tzij met ff i iet list, 't zij met ongehoord' I i overwint en haren triumf I"g bruiloftsfeest viert. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganxepoorfsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl I II I handen, voeten of oogen. jfl 9^ I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 19 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: %0 verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I P* gulden bij I gulden bij A gulden bij P> J 9^ I I verlies van een jl I 11 I verlies] 9 9 verlies van M 1 I I hand, voet I I 11 I van een TO 19 een M II of oog; %0 %0 duim; wijsvinger, mm gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het feest van 's Heeren Hemelvaart voert ons in gedachten naar liet geluk zalig hiernamaals, naar het rijk des Va ders waar vele woningen zijn, naar den hemel. Het is treurig, maar waar, dat er zoovelen gevonden worden, wien het woord hemel niets zegt, die met al de vezelen van hun aardsgezind hart zoo aan het stoffelijke, aan geld en goed zijn verkleefd, dat alle /notie van een eeuwige bestemming na dit leven hun is ontgaan. Nog zijn er, die met een soort demo- nischen wellust de gedachte aan het hemelsche bij hun medemenschen zoo veel als het maar kan trachten te ver stikken. Het zijn de Viviani's, die de lichten des hemels hebben uitgedoofd, althans meenen dit te hebben gedaan. Met dat al, de hemel is er en wacht ons, wacht ook degenen, die hem thans loochenen of vervloeken, zoolang dit leven hun nog kans op bekeering laat. De ten hemel opgeklommen Heiland, zooals het Zondagsblad voor het Katho lieke Huisgezin schrijft, die de eerste der ontslapenen en de eerste der ver rezenen is, ging ons voor in dat rijk des lichts, waarheen wij in de duisternissen van dit aardsche leven onzen blik gericht moeten houden. Hij heeft ons die eeuwige poorten en de intrede mogelijk gemaakt. De weg erheen, naar dien hoogen hemel daarboven, begaat men niet zon der moeite. Er is geen andere weg op waarts te vinden dan die, welke de ver heerlijkte Aanvoeder van het menschdom bewandeld heelt. Slecht over een Gol gotha loopt ook voor de menschenkinde- ren het pad tiaar den berg der hemel vaart. Slechts door den strijd des levens voert de weg ten eeuwigen vrede. Slechts door het offerleven komen wij tot het gelukslechts door het lijden tot de zegepraalslechts door het geven van ons zelf tot het eeuwige bezitslechts door den dood tot het leven. „Indien de graankorrel niet in de aarde valt en sterft, blijft zij alleendoch indien ze sterft, brengt ze rijke vrucht voort". Indien 's menschen leven niet te voren afdaalt in de diepten van den bloedigen kruisweg, dan zal het ook niet kunnen opstijgen tot de hooge bergen der heer lijkheid Gods bij den Vader. Zoo is de aardsche levenstijd de heilige zaaitijd voor het Godsrijk daarboven de levensstrijd eene gelegenheid, om eeuwige lauweren te behalende korte aardsche loopbaan een weg, om op te stijgen naar het licht en naar de glorie. Dan vieren wij hemelvaart met onzen opge varen Koning. Hij ging voor, wij volgen naar het licht, naar het leven, naar de zaligheid. „In het huis mijns Vaders zijn vele woningen; Ik ga u eene plaats bereiden, opdat, waar Ik ben, ook gij, mijne dienaars, z ij n moogt!" kleed gestoken door een Eerdmans, Ter Spil, Drion, enz. zullen zij wel inslaan en misschien de toehoordersnog verrassen Handleiding voor de 33 Concentratie sprekers op 21 Mei a s. Kapelaan Goulmy schrijft in „De Maas bode" Hemelvaartsdag wordt na Juni 1913 de eerste groote concentratie-uiting voor het geheele land. Op niet minder dan 11 plaatsen zullen niet minder dan 33 sprekers de voortreffelijkheden van de nooit volprezen concentratie bezingen in alle denkbare en ondenkbare toon aarden. Opdat niemand der 33 redenaars gebrek aan stof hebbe, volge hier eene korte handleiding, welke overvloed van stof biedt. Besproken kunnen b.v. worden I. De Grondwetsherziening, welke heel waarschijnlijk met medewerking van de Regeering en de concentratie ook de ge lijkstelling van het openbaar en bijzon der onderwijs bevatten zal, iets, wat na de uitlatingen in het voorjaar van 1913 niet nalaten zal effect te maken. II. Het zeer waarschijnlijk op stapel zetten van eenige slagschepen, iets, wat de vrienden der concentratie, de socia listen, wel aangenaam stemmen zal, als zij zich onder de toehoorders mochten bevinden. III. Het heffen van 20 in plaats van 10 opcenten op de Vermogens- en Bedrijfs belastingen, alsmede het heffen van ac cijns op tabak en bier, hetwelk in uit zicht gesteld is, het verbruiken van het overschot van den accijns op het gedistilleerd in plaats van hem in het suikerpotje te stoppen. IV. Het voortzetten van het beleid van minister Colijn op het gebied van het legervraagstuk. V. Het in een ouderdomsrente verstopte staatspensioen van minister Treub, het welk voor de redenaars, wanneer zij het met Talma's verplichte verzekering ver gelijken, bepaald een „succes fou" op leveren zal. VI. Het huldigen van den gouverneur generaal Idenburg door minister Pleyte en het handhaven van het subsidie-stel sel in Indië. VII. Voor den Bond van Protestantsche Kiezers is zeker een attractie het benoe men van een Katholiek tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Gene raal en het prijzen der Katholieken als goede burgers door Minister Cort van der Linden. Het zijn wel veelal de door de con centratiesprekers van Juni 1913 verkon digde waarheden, maar toch in een nieuw 10) .YVat gewoonlijk na ieder dusdanig hu welijk komt, droeve stonden, lijden, ont goochelingen, zelfoverwinning, in één woord, al die kruisen, welke de Apostel in zijn eersten brief aan de Connthiërs met deze schoono woorden schittert: „zij zullen verdrukkingen in hun vleesch heb ben", van dat alles wist zij niets. Wie zoude het haar ook zeggen, of liever, indien haar oom het haar voorspeld had, zoude zij zulks gelooid hebben? Im mers het kruis van den echtelijken Staat komt betrekkelijk slechts zelden aan het licht, en de romans, die zijl gelezen had, eindigden allen met de bruiloft, zondeil van het verdere leven meer te zoggen, dan dat men die beide gelukkigen, die elkander zoo lang gezocht en eindelijk, eindelijk gevonden hadden, een paar jaren later ergens doo-r eenige „beeldschoone, spelende kinderen omringd", stralende van geluk en vreugde, gezien had. 7.ij had nu, zoo zij meende, ook haren roman met Brandt heleeld. Die vreeselijke wei gering van haren oom, dat op de wacht staan van Philip, de nijd van alle praat zieke vrouwen der stad, de miskenning die Brandt had moeten ondervinden, die geheime blikken en oogslagen, die zij ge wisseld hadden, dat hittere wee, dat zij weken achtereen in 'thart godragen, die tranen die zij geweend had, de eind zegepraal der waarheid over de leugen had waren allen even zoovele phasen in haar liefderoman geweest. Hij was nu gelukkig met de bruiloft geëindigd; het ling verbeide geluk moest dus nu een aanvang nemen. Geluk? ach arme, zij vermoedde niet, dat haar roman, haar hittere levensroman, gelijk van zoovele anderen, die zooals zij, lichtzinnig' liet huwelijk hadden aangegaan, eerst op den bruilolsdag zoude beginnen. Wat zoude zjj' stellen tegenover de ver leidingen van haar ongeloovigen man, di> haar van het godsdienstig leven zocht te vervreemden? Niets dan het vrome, godsdienstige gevoel, dat gewoonlijk in het jeugdig meïsjeshart leeft, dat uit zich zelve krachteloos, zwenkend en een vast steunpunt missend, slechts als liet door een goede en vaste hand geleid wordt, tot eene onoverwinnelijk sterke vroom heid aangroeit, die een machtigen, vast- MEXICO. BE LUIE. Vorstel ij k bezoek. Koning Chris- tiaan X en Koningin Alexandra van Denemarken, die, zooals men weet, Vrij dag a. s. ons land zullen bezoeken, zijn Dinsdagmiddag te 3 uur te Brussel aan gekomen en door koning Albert en de koningin, den burgemeester en verschil lende liocge functionarissen ontvangen. Na een hartelijke begroeting en het voorstellen der respectieve gevolgen hielden de souvereinen een wapenschou wing over de eere-compagnie. Onder de tonen van het Deensche volkslied stegen ze in hun rijtuig, dat onder het donderen der artillerie-salvo's wegreed, terwijl het volk, dat achter een dubbele haag van troepen stond opgehoopt, in hartelijke toejuichingen losbarstte. Te half acht des avonds liad ten pa- leize een luisterrijk feestmaal plaats. Onder de genoodigden bevonden zich de ministers, de presidenten van kamer en senaat, hooge magistraten en burger lijke en militaire autoriteiten. Bij het dessert bracht koning Albert een toast uit. Koning Christiaan bedankte in zijn tafelrede voor de hartelijke ontvangst, en voor de bewijzen van vriendschap door België gegeven bij den dood van Frederik Vlll. Denematken koestert voor België oprechte gevoelens. Moge de vriendelijke ontvangst, welke ons te beurt viel, een waarborg zijn voor de steeds toenemende, hartelijke betrekkin gen tusschen de twee landen. Bij de middagreceptie werd het corps diplomatique, aan wiens hoofd de nuntius mgr. Tacci, aan de Deensche souvereinen voorgesteld. F K A IV K K l.l H De moord op Calmette. Het dossier met de resultaten van het onder zoek, door den rechter van instructie Boucard in de zaak van mevrouw Caillaux ingesteld, is thans door het parket onderzocht. De moordenares van Calmette is thans definitief in staat van beschuldiging ge steld wegens vrijwillig en met voorbe dachten tade gepleegden doodslag. Zooals men weet zal de advocaat Labori mevrouw Caillaux verdedigen. Wanneer de openbare behandeling der zaak aanvangt is nog niet bekend. (Msbde gewortelden eik gelijk, alle stormen des levens het hoofd biedt. Doch deze vaste hand had Bertha niet gevonden. Want zij bestaat in eene streng godsdienstige opvoeding in 't ouderlijk huis, die op het fundament van een grondig onderricht in het geloof, en van het voorbeeld eener levende deugd der ouders, het jeugdig hart in de zelfverloochening oefent; het leert, het ongeoorloofde zich te ontzeg gen, om later des te gemakkelijker van het ongeoorloofde verwijderd te kunnen blijven; die ieder verwijfde of sentimen- teele lectuur verbiedt, en om kort -te gaan, eene gezonde ziel in een gezond lichaam zoekt te vormeneene ziel, die in eu door het geloof leeft, en van kindsbeen af het leven, zooals het in werkelijkheid is, leert beschou.wcn, als ©ene voorbe reiding voor een beter, toekomstig leven Van dit alles wist Bertha weinig of niets. Want had zij in het voorbeeld baars ooms het toonbeeld van waaijijk katholiek leven gehad, toch was het eigenlijk op voedende element, gedurende haar Ver blijf hij hem, op den achtergrond gescho ven, zoodat zij in vele, ja in de nveestel zaken aan haar zelve was overgelaten. En daarom kon bij haar van een karaktervolle vastheid in godsdienstige zaken, van Volgens de „Times', wint in Washing ton de overtuiging steeds meer veld, dat Villa en Carauza toch de mannen niet zijn, waarvoor men hen steeds gehouden had. Wel treden de generaals, sinds zij zich hun verantwoordelijke positie meer bewust geworden zijn, humaner op maar bij de inneming van Tampico heb ben zij toch geen bewijzen van groote beschaving gegeven, integendeel, zijn zij daar zeer ruw opgetreden, eu eischten zij onmiddellijk na hun intocht in de stad, een groote som gelds van de kamer van koophandel en van verschillende particuliere personen. Zij weigerden echter eenig bewijs te geven, dat zij het geld ontvangen hadden. ALI4S1Ë. Dinsdagmorgen is te Durazzo botsing geweest tusschen de Nederlandsche gen- uarmerie en de lijfwacht van Essad Da cha, die tenslotte is gevangen genomen en met zijn vrouw aan boord is gebracht van'n Oostenrijkschen oorlogsbodem. Tusschen Albanië en de Epiroten is een overeen komst gesloten. Ontvangst. H. M. de Koningin heeft Dinsdag namiddag de heeren-leden van het hoofd bestuur van de Kon. Nederl. Landbouw- vereeniging, waarvan Prins Hendrik voorzitter is, op het Huis ten Bosch ontvangen. Hiertoe behoorden de Zeeuw- sche heerenK. J. A. G. baron Collot d' Escury te Kloosterzande, voorzitter van den Algenieenen Nederlandschen Zuivelbouw en J. H. O. Dominicus te Kruiningen, voorzitter der maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland. Z K. H. de Prins was bij de ontvangst aanwezig. Zondagviering. In alle kerken van het Bisdom Haarlem werd Zondag j.l. op last van Z. D'. H. Mgr. A- J. Gallier, gedurende de ll.it. Missen de prediking gehouden over Zon dagviering en Zondagheiliging. Amendement Fleskens Sasse v. IJsselt. In de Tweede Kamer is Dinsdag be handeld het amendement Fleskens, strek kende om heffing en invordering van ge meentelijke inkomstenbelasting aan de rijksadministratie op te dragen. De heer (Wordt vervolgd-) 0 taaien tegenstand tegenover het gcdd-elooze streven jvan haar man, van het. vluchten tot en het omarmen van het kruis des Ver lossers, nauwelijks sprake zijn; het zwak ke godsdienstige gevoel in haar hart moest voor herbaalde aanvallen wijken. De avond voor Kerstmis was dus aan gebroken. HÜ bet vallen der duisternis werden langs de geheele straat de (al- kaarsen ontstoken, die de kerst hooi men versierden, poodat de bevroren sneeuwi voor de 'vensters met glinsterende sterren als bezaaid scheen. Bertha was met haar arbeid 'ijen einde en trad een oogenblik aan ,h:et venster, om dit schoone gezicht te genieten. Doch het eerste gevoel, dat in haar opwelde was dat van een diepen weemoed. De harde woorden, door haar echtgenoot 's morgens gesproken, klonten nog in haren geest, en werden nu dooi den aanblik van de vreugde van anderen nog levendiger in hare ziel herhaald. Eerst na een poos kwam haar gemoed in een vroolijke stemming, en het onhoorbaar gebed kwam haar onwillekeurig op de lippen„Verlosser der, wereld, vergeef het mij", als ik morgen niet aan uwe H, Tafel verschijnimmers het. is niet mijne schuld". Dan haalde zij uit een verborgen boekje de geschenken, die zij voor haar Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 21 Mei In het Zuiden zwakke tot matigen, Noord oostelijke tot Noord-Westelijken wind. Licht- tot half bewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Iets koeler. In het Noorden matige Westelijke tot Noordelijken wind. Toenemen de bewolking met kans op regen. Later opklarend. Weinig verandering van tempe ratuur. Fleskens wist ziju amendement kranig te verdedigen. De regeering noemde bij monde van den minister het amendement ongrondwettig. Het voorstel van den voorzitter, om het amendement niet toe te laten, werd aan genomen met 47 tegen 17 stemmen. De stemming was zeer gemengd, onder de tegenstemmers (dus voor Feskens' denk beeld) waren o. a. 4 socialisten. Goes. Openbare leeszaal. Onze stad heeft een openbare leeszaal gekre gen, zij het dan ook in zeer bescheiden formaat. Met dit bericht meenen wij te kunnen volstaan. Van katholiek standpunt toch valt met het instituut der openbare lees zalen niet te dwepen. Vooreerst is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat zich daar lectuur bevindt, die het godsdienstig en zedelijk gemoed van den lezer ernstig krenkt. Doch zelfs wanneer de slechte lectuur in zoo'n leeszaal niet voorkomt, is de vracht, welke men zich van zoo'n in richting voorstelt, zoo bitter klein. Zeker, we weten het, zoo'n leeszaal moet het publiek ontwikkelen. Maar ons verstand, onze geest is geen vergaarbak, die des te voller wordt naar mate men er meer inwerpt. Niet de hoeveelheid, maar de kwaliteit der, lectuur, geschift eu geko zen overeenkomstig een ieders geestelijke behoeften, moet de ware, harmonische ontwikkeling onzer verstandelijke facul teiten aanbrengen. Indien zelfs bij de le zing der H. Schrift, die dan toch Gods woord bevat, leiding en voorlichting noo- dig is getuige de Ethiopische hofbe ambte die den apostel Philippus op diens vraag: „begrijpt gij wel wat gij leest", antwoordde: „hoe zou ik dit kunnen ais niemand mij voorlicht?" (Hand. VIII 30. 31) hoeveel te meer zal bij de lezing over werken van letterkunde, geschiedenis, natuurkundige en geographische weten schappen om van politieke dagbladen echtgenoot had vervaardigd, legde het fluweelen mutsje daarnevens, bracht aljes op tafel sierlijk in orde, en wachtte zoo zijn terugkeer van het bureau af. Bij hot schemerlicht der kaarsen, diei zij' had ;uui- gestoken, kwamen deze geschenken aller liefst uit. Eindelijk werden zijne schreden hoorbaar op de trap, de deur opende zich; een oogenblik stond hij als ver blind door den glans, die hem tegjen- straalde; en dan sloot hij haar met. een luid: „Duizend dank, lieve Bertha!" in zijne armen; de geheele twist van des morgens scheen vergieten. Spoedig daarop maa,kte hij y.ic-h zacht uit hare armen los, en voerde haaf", een brandende kaars in de hand, naar zijn schrijfkamer, die sinds eenige dagen gesloten was geweest, en nu was dm beurt van een vreugdevolle verbazing aan haar. Midden in het vertrek stond een prachtvol bewerkte hLemenmand, bedekt met de schoonste en zeldzaamste bloe men; tusschen de bloemen echter blonk echter .half verscholen een gouden tooisel. Na alles bewonderd te hebben, keerde zij stralend van vreugde aan zijnen arm in de 'woonkamer terug. Brandt shceen, de liefde zelve te zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1