No. 59. Dinsdag 19 Mei 1914. Tiende Jaargang. fuscliijflt eiken NM1U-. IIEUUi- in MGMD. PETRUS III.ITEV t BUITENLAND. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben? HE ZEEtlWSCHE COM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Gangepoorfsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 5 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide J gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de pfe 1181 handen, voeten of oogen. pm B B verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Z18 8 8 8 Voorts bij ongeneeselijke I I B B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: IvW verstandsverbijstering; 8 of oog; I ^0 ^0 duim; ^0 wijsvinger, De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsclie Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij A gulden bij A gulden bij Pi 8 B verlies van een |B B B B B verlies] 8 B verlies van M 8% 8 8 8 I hand, voet 8 8 8 8 8 van een 8 8 een M 8 of oog; duim; U wijsvinger. BiV gulden bij verlies van eiken anderen vinger. (IN MEMORIAM.) De gevreesde slag is gevallen Der Bredasche aioceeze werd Zondagmorgen haar herder, Mon- seigneur Petrus Leijten, door den dood ontnomen. Schier 30 jaren heeft zich de naam van dezen doorluchtigen, hoogvereerden kerkvorst met het Bredasche bisdom vereenzelvigd met vaste hand, wijs, voorzichtig en toch krachtig voerde hij den herdersstaf en hij mocht het moede hoofd ter ruste leggen met de wetenschap, als een goede herder steeds zijn kudde te hebben geleid op den weg des heils en een bis dom na te laten, waar zoowel op sociaal als godsdienstig gebied een frissche levenskracht zich openbaart in tal van gestichten, instellingen en corporaties, terwijl tal van nieuwe kerktorens op alle punten van het diocees het teeken onzer verlossing ten hemel heffen, als bewijs, hoe onder het zegenrijk bestuur van Mgr. Leijten, de ijver eener vrome geestelijkheid gepaard aan den godsdienstzin der geloovi- gen, zijn bisschoppelijk hart ver blijdde met het bouwen van kerken en het stichten van parochiën, God ter eere en den zielen ten heil. Voor zoover onze onvolmaakte blik zulks- vermag na te speuren schijnt De H. Geest, bij de zeven voudige uitstorting Zijner goddelijke gaven over het hoogepriesterlijk hoofd van den pasgewijden bisschop ééne gave bijzonder te willen doen uitschitteren, bij dezen die, bij genen een andere. En zoo blonk de pas ontslapen bisschop van Breda vooral uit door wijsheid, die zoowel in zijn bestuursdaden zich open baarde als in zijn herderlijke brie ven, die hij jaarlijks bij het aanbre ken van de veertigdaagsche vasten tot zijn kudde richtte. Daarin ontvouwde Mgr. Leijten naast een uitgelezen kennis der H. Schrift, die zijn woord een zeldzame kracht en zalving schonk, ook een ongemeene bekendheid met de geestelijke behoeften en nooden van het aan zijn zorg toevertrouwde volk en wist hij, die zelf in de pas- toreele bediening was werkzaam geweest, die kennis om te smeden in kostbare raadgevingen voor iederen staat en stand, zoodat de verzamelde herderlijke brieven van dezen wijzen bisschop als een geestelijk „Vademecum" kunnen gelden, als een vertrouwbaar en zeker richtsnoer voor wat de chris ten in onze dagen heeft te doen en te laten. In den geestelijken bloemhof dezer hoogepriesterlijke ziel bloeide naast de roos der innigste liefde tot God en de Zalige Maagd en Moeder Gods bovenal het viooltje der nederigheid. Zelden trad Mon seigneur Leijten op den voorgrond, noch toonde hij zich naar buiten anders dan waar zijn plicht hem riep. Maar den Oneindige alleen is het bekend, hoeveel smeekingen en zuchten van uit het bisschoppelijk bidvertrek zijn opgestegen tot voor Zijn troon, om genade en zegening af te roepen over geestelijkheid en volk van het bisdom van' Breda. En gelijk het nederig viooltje, ofschoon verscholen, toch door zijn heerlijke geuren allen onweerstaan baar aantrekt, zoo verspreidde zich de geur van Monseigneur Leijten's deugden in steeds wijder kring en genoot hij niet slechts van z\jn kudde maar van geheel Katholiek Neder land de hoogste liefde en vereering. Geen beter blijk van die liefde kunnen wij hem thans brengen dan door een hartgrondig „de profundis" te bidden voor de rust zijner ziel. Tijdens zijn leven kenmerkte zich de ODtsiapen kerkvorst door een hoog plichtsgevoel, een diep besef der zware verantwoordelijk heid van het bisschopsambt. Nimmer richtte hij zich dan ook in brieven of mandementen tot zijn volk, zonder aan het einde te vragen„Bid ook voor ons, die eenmaal rekenschap zullen moeten geven van uwe zielen." Wie zou hem thans, nu zijn lot rust in de hand van den Heer van leven en dood, dat verzoek wei geren En zoo klinkt dan met ons ge bed een weemoedig vaarwel aan Mgr. Petrus Leijten, het sieraad van Neêrland's episcopaat. Staande bij zijn doodsbaar is het als hooren wij uit de Gewijde Bladen ons het woord des H. Geestes tegenruischen „Ziehier den hoogepriester, die in zijne dagen aan God heeft behaagd Niemand is aan hem gelijk bevonden in het onderhouden van de wet des Allerhoog- sten. Daarom zwoer hem de Heer, dat hij groot zou zijn onder zijn volk. Den zegen aller volken gaf Hij hem en bevestigde met hem Zijn verbond. Hij heeft Zijne zegeningen over hem uitgestort en Zijne barmhartigheid voor hem bewaard en hij vond genade voor de oogen des Heeren Hij sloot met hem een eeuwig verbond en gaf hem het lioogepriesterschap en hij ver heerlijkte hem met luister Moge de ziel van den doorluch tigen doode in het eeuwige licht van Gods uitverkorenen ervaren, hoe schoon en zoet zijn bisschopsleuze was in deze wereld„In te Domi ni speravi", op U, o Heer, heb ik gehoopt", waar de Heer der talen ten zijn vertrouwen thans zoo rij kelijk zegent. Mgr. Petrus Leijten werd den 16 Juli 1834 te Heusdenhout, gemeente Ginniken, geboren, den 13en Fe bruari 1859 priester gewijd en den 26en April 1885,toen hij pastoor was te Bavel, tot bisschop van Breda benoemd als opvolger van Mgr. Van Beek, zg. üok was liijeenige jaren regent van het Klein Semina rie, dat toenmaals te Oudenbosch gevestigd was. Op den feestdag van Sint Petrus en Paulus van dat jaar werd hij tot bisschop geconsacreerd en be kleedde alzoo den bisschoppelijken zetel van Breda gedurende 29 jaren, als de vierde Bredasche bisschop sinds het herstel van de bisschop pelijke hiërarchie in 1853. Hem gingen vooraf Mgrs. Van Hooij- aonk, Van Genk en Van Beek. Mgr. Leijten was Huisprelaat van Z, H. den Paus, Assistentbis schop bij den Pauselijken troon, Romeinsch Graaf, Ridder Groot kruis van het H. Graf, Comman deur in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. R. I. P. Eccli. XLIV XLV, Zie de lectio der missa „Statuit". V 18 Mei. Heden, 18 Mei, herdenken de vrien den en bevorderaars van den Wereld vrede den gedenkwaardigen 18 Mei 1899 toen de Eerste Vredesconferentie te 's-Gravenhage werd gehouden. Sindsdien heeft het vredesidee aan merkelijk doorgewerkt onder de natiën en reeds practische resultaten opgeleverd. Ondanks de toenemende bewapening hebben ook de Regeeringen getoond voor de reeds bestaande en steeds aan groeiende internationale saamhoorigheid met tilind te zijn. De balkanoorlog, die zoovele gelegenlieden had geboden voor een Regeering die den oorlog wil, om dezen te doen uitbreken, is tot den Balkan beperkt gehouden. De „onvermijdelijke" Europeesche oorlog is ook thans weder uitgebleven. Ja, nog dezer dagen heeft de verant woordelijke leider der Duitsche politiek in den Rijksdag de uitdrukkelijke ver klaring algelegd, dat inderdaad de ont spanning in den internationalen toestand aanhoudt en veld wint. Ook in andere Parlementen is een dergelijke, zeldzaam optimistische toon van Regeenngswege geuit. Zoo wijzen alle teekenen erop, dat, wanneer wij een of twee jaar verder zijn, de 18 Mei-dag een zeer bijzondere beteekenis zal hebben. De Derde Vredesconferentie nadert Het bestaan eener krachtige volksover tuiging in alle landen, dat dan het werk van 18 Mei 1899 met geestdrift en ver trouwen moet worden voortgezet, kan op de uitkomsten dier Derde Vredes conferentie van grooten invloed zijn. Moge ook deze 18 Mei-dag er toe bij dragen die volksovertuiging overal te versterken ITALIË. De aardbeving op Sicilië. Professor Ricco, directeur van het ob servatorium op den Etna, vertelde aan een verslaggever, dat de jongste aardbeving te wijten was aan een inwen dige instorting in het Oostelijk deel van den krater. Had zich de instorting meer Zuidelijk voorgedaan, dan zou de heele stad Catania vernield zijn. Volgens den Professor riepen die instortingen altijd een hernieuwde werkzaamheid van den vulkaan in het leven. Hij was bang voor een uitbarsting in een min of meer ver wijderde toekomst. Alle instrumenten van het observatorium waren vernield. Zelf dankte de professor zijn behoud aan den bouw van het observatorium. Het aantal verwoeste huizen beliep 5000, meerendeels kleine huisjes. Zij zullen weer in hout opgebouwd worden vol gens de anti-seismografische methode. Inmiddels heeft aan de Oostkust van Sicilië opnieuw een ernstige aardschok verwoestingen aangericht. Te Gare ont stond een paniek. De Etna werkt hevig en spuwt groote vlammen uit. BKlifilË. Krachtens het nieuwe wetsontwerp be treffende de sociale verzekeringen, door de Kamer aangenomen, zullen wat het ouderdomspensioen aangaat, de oudjes geboren in de jaren 1843 tot 1848 kosteloos pensioen krijgen van 120 francs. Zij, die vóór 1 Januari 1843 geboren zijn krijgen ook die 120 francs, als ze 18 frcs. in de pensioenkas storten. Door 6 frs. te storten krijgen de be hoeftige Beigen, geboren in de jaren 18491872, 120 frcs. per jaar. Die ge boren zijn in 1873 krijgen 115 frcs., in 1874 110 frcs. en zoo voor elk jaar 5 fr. minder, tot de personen geboren in 1893. Dezen vallen dan geheel onder de nieu we wet en zuilen als ze 6 frcs. per jaar storten, op 65-jarigen leeftijd een franc daags pensioen hebben. De verzekerden, die kunnen bewijzen, dat zij minder dan 15 franc loon ver dienen, moeten slechts 3 franc storten, doch trekken dan ook maar de helft. (Z.) IHJlTSCHLAItD. Mgr. Fe 1 ix von Hartmann. Zater dagmorgen om 10 uur is mgr. dr. Felix von Hartmann, aartsbisschop van Keulen, naar Rome vertrokken, alwaar hij den 25sten van deze maand in het plechtig consistorie tot kardinaal zal worden ge creëerd. Talrijke hooge geestelijken en leeken deden den aartsbisschop uitgeleide. De aartsbisschop reist in gezelschap van de domkapitularissen prelaat dr. Düstenvald en zijn geheimen, secretaris Bermhaus. De reis werd in Straatsburg onder broken, waar de aartsbisschop zijn intrek nam in het paleis van mgr. Adolf Frit- zen, bisschop van Straatsburg en vroege- ren professor van mgr. Hartmann. De Keulsche aartsbisschop zou in het bis schoppelijk paleis overnachten en daarna zijn reis naar Rome voortzetten. (Msbode.) F It A K 11 IJ K. Verkiezingen. Over den uitslag der verkiezingen heeft de Fransche corr. van het „Journal de Bruxelles" den radicalen Senator Gervais gesproken. Deze ver wachtte van het groote getal socialisten in de eerste plaats erg rumoerige Kamer zittingen, maar in den eersten tijd niet veel verandering in den koers der po litiek. De radicalen en socialisten heb ben elkaar toch bij de stembus gesteund en zullen zich zoo dadelijk niet van elkan der verwijderen. Blijven de vereenigde en onafhankelijk- socialisten met de geunifieerde radika- len een bloc vormen, dan omvat dat wel niet de meerderheid der Kamer, 280 tegen 320, maar zal toch in staat wezen, zijn wil door te drijven, wijl het overige ge deelte in 't geheel geen onderlingen sa menhang heeft. Misschien vormt zich later een republikeinsch centrum, dat de socia listen links en de katholieken, liberalen en progressisten rechts laat liggen en zoo een meerderheid vormen kan, maar voorloo- pig is het bloc niet te breken. De corr. vroeg den Senator wat het lot van den driejarigen diensttijd zou we zen? Die zal blijven, meent de heer Ger vais en wanneer Jaurés daartegen met groot gebaar staat te dreigen, is dat niets dan ivresse du verbe, woorddronkenheid. Want hij weet ook wel, dat een aan tasting der militaire wet het bloc uiteen zou doen springen. Het zal dus bij pla tonische verklaringen tot vermaak der kie zers blijven(„Centrum")., Een zeldzame en treffende plechtigheid. Naar do „Semaine reli- gieuse" van Viviers meldt, is een in Fran sche militaire kringen zeer bekende per soonlijkheid, de heer de Sailles de Rohan, een weduwnaar, onlangs tot priester ge wijd. Het meest eigenaardige was voor zeker, dat de dag van zijne eerste H. Mis Mis samenviel met die van de eerste H. Communie zijner kinderen, die uit de han den van him vader het H. 'Sacrament mochten ontvangen. De Vereenigde Staten en Mexico. Uitgesteld. Het begin der vredesonderhandelingen in Niagarafalls is op verzoek van den Braziliaanschen gezant tot den 20sten Mei uitgesteld om de afgevaardigden van Huer- ta, die de reis naar Canada over Washing ton maken, niet tot al te grooten spoed te dwingen. Mexico (stad). In de stad Mexico bereidt men zich op de naderende crisis voor. De Engel- schen, Duitschers en Oostenrijkers heb ben zich, voor het geval van anarchie, welgewapend in het vreemdelingenkwar tier teruggetrokken. Verwachting tot den avond van 19 Mei: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Westelijken wind. Toenemende bewolking. Later kans op regen vooral in het Noorden. Koeler. Het opduiken der Zuidelijke robellen in de nabijheid van de stad Mexico dwingt Huerta om de Zuidelijke linies te ver sterken ten koste van de verdediging in het Noorden en bij Vera-Cruz. T a m p i c o. Admiraal Mayo meldt uit Tampico, dat de rebellen de orde aldaar geheel hersteld hebben en den Amerikaanschen bezitters van petroleumbronnen de hervatting van het bedrijf hebben, toegestaan en verze kerd. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 14 Mei. Het Hoogerhuis kwam Donderdag morgen een half uurtje bijeen tot afdoe ning van een groot aantal ontwerpjes, die alle zonder stemming werden aan genomen. We noemen dat tot hefting van opcenten op bedrijfs- en vermogens belasting en dat betreffende het stoppen van treinen te Nieuwersluis. Over den nieuwen voorzitter schrijft de Kauiercorrespondent van „De Tijd" in dezer voege. Men zal moeten erkennen, dat de heer baron Van Voorst tot Voorst het presi dium waardig inneemt. In meerder op zicht heeft Z.H.E.G. wel wat weg van zijn voorganger. Echt militair type; stijve, grijze knevels, correct en vormelijk in uitdrukking en wijze van optreden. Alleen is hij wat vriendelijker en gemoedelijker. Dinsdagavond j.l. nam hij voor het eerst het eergestoelte in enbracht hij op waardige wijze hulde aan zijn voorganger, Woensdag zat hij er reeds, of hij jaren niets anders gedaan heeft. TWEEDE KAMER. Inkomstenbelasting. Vrijdag werd voortgegaan met de be handeling van het nieuwe Art. 85a, hou dende dat de min. voorschriften kan ge ven om de in dit Art. bedoelde verrich tingen van den inspecteur der directe belastingen in bepaalde gevallen zijn op gedragen aan den inspecteur der registra tie. Dhr. Kooien bestreed deze wijziging. De speciale gevallen dienen in de wet omschreven te worden, anders wordt den Min. een vrijbrief gegeven. Tegen het prin cipe heeft de Comm. v. Rapp. geen be zwaar. Spr. hoopt, dat het artikel zal worden aangehouden. De Minister verklaart zich hiertoe be reid. Aldus besloten. De Artt. 8696 z.h.st. aangenomen. Aan de orde komt daarop Art. 96, lui dende Indien een vennootschap, vereeniging of maatschappij, vallende onder art. lb, tevens in een der koloniën of bezittingen is onderworpen, wordt haar uitdeeling over een boekjaar, vóór de berekening der belasting volgens art. 35, verminderd met twee-derde van de som welke tot die uitdeeling in dezelfde verhouding staat als het gedeelte der winst dat ge acht kan worden in de kolonie of bezit ting te zijn verworven, tot de geheele winst. Kan de winst geacht worden in haar geheel in de kolonie of bezitting te zijn verworven: dan wordt de uitdeeling, voor de berekening der belasting volgens art. 35, met twee-derde verminderd. De in een kolonie of bezitting met het het verzekeringsbedrijf verworven winst wordt gesteld op de som die aldaar tot

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1