ie. iof pte en. No. 58. Zaterdag 16 Mei 1914. Tiende Jaargang. [COSTUUM dan 1 - GOES. ach i nes. amers. Dit nummer bestaat nit 8 blaflzjjflen. EERSTE BLAD. Vredesbeweging. BINNENLAND JBBENS. DIELEMAN. riEBSEMA. TERPSTRA. 110 en 130 c M. Co., Goes. en, Rugsproeiers, bovenbesproeiïng. Welk weder zullen wij hebben irdrecht, Hout- juinose. 1 van krachten, irden en thans van de eerste mbliek maken. ne verslapping, eft, en probeer pe Sanguinose eren en leeken rmoede, zenuw- >0; de 6 flacons Den Haag Ivan de Groninger 1 i de Rekening iOUWER en F. jjen nagezien en I cteuren van hun aanbevelen, lui 1914 de heer als mede-Direc- i heer D. H. VAN Itaten van Zeeland. ar dit voorval zeer ter 1 wanneer zij haar echt- mismoedige stemming in de daaropvolgende iet geval was. nog verder zijn zonder- opzichte van den gods its bezocht hij; na hun .eer de kerk, maar wees t om 'smorgens en 'sa fe een' kort gebed te ver- an de hand. Dat nu was zij niet zoo gemakkelijk rij! zij voor haar huwelijk t>r stellig beloofd had, het t opzicht niet aan pp- te zullen laten ontbre- op zekeren avond Brandt id bad, haren wensch te aardde hij haar driftig ia, maak niet zulke aan- t deze oudewijiven-vroom- ïs toe dient dan om de oofd te verdraaien, en iu oor een man passend is- (Wordt vervolgd.) NIEUWE ZEEtlWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór. half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de H IE handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 9 11 11 Voorts bij ongeneeselijke IZ 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 0 verstandsverbijstering; of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I P" gulden bij gulden bij A gulden bij P> I I verlies van een fl I 11 I verlies') I verlies van m I I I hand, voet 11 11 I van een I I een W B I VU of oog; duim; wijsvinger. mm\3 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Men vraagt zich soms afnemen de Katholieken wel van harte en geestdriftig deel aan de beweging ter bevordering van den wereldvrede, waarvoor zoovele onzer andersdenkende broeders en zus ters zich met ijver inspannen. Er bestaat een Katholieke Vereeniging ter bevordering van den wereldvrede, waarvan, als wij ons niet vergissen, Mgr. dr. prof. Nolens voorzitter is, doeh maakt zij wel het gerucht, evenredig aan haar beteekenis Is liet soms de vrees, dat wij Katho lieken door ons met de vredesbeweging in te laten iets vreemds, iets „noch nicht dagewesen" in de Rooinsche wereld gaan ondernemen Welnu, die vrees zou werkelijk een her senschim ziju. Niels tocli strookt zoozeer met liet wezen en den aard van den Katholieken godsdienst als het streven tot het bevorderen van den vrede en daarom valt het alleszins toe te juichen, dat een Prins der Kerk, een dier man nen, welke door den H. Geest zijn gesteld ter besturing van Gods Kerk, Mgr. Ca- sartelli, bisschop van Salford, in een herderlijk schrijven een lans breekt voor de vredesbeweging, zijn vredes-propagan- da niet ontleenend aan eigen fantazieën maar aan de leer der Kerk. Wij achten het in het belang van den vrede, de korte samenvatting van dat bisschoppelijk schrijven, zooals „De Tijd" het in een zijner jongste nummers af drukte, ouder de oogen onzer lezers te brengen, opdat de sclioone harmonie in het licht trede tusschen de leer der Katholieke Kerk over den vrede en haar gebed dat zij dagelijks haren priesters in den mond legt„da propitius pacem in diebus nostris", geef genadiglijk vrede in onze dagen". „Na eene korte verhandeling over den Vredevorst, den Oorlog, de traditie der Kerk en de bemoeiingen der Kerk voor den vrede, waarbij hij verschillende malen met instemming de woorden van Mgr. Giesswein aanhaalt, vraagt de bis schop van Salford ten slotte, welke ten deze de plichten zijn van den Katholiek. En dan zegt hij, dat wij, ais leerlingen van Christus, den Vredevorst, als leden van Zijne Kerk, welke tot taak heeft, den goeden wil en den vrede onder de menschen te bewaren, niet alleen de vredesbeweging moeten volgen, maar dat wij er zelfs leiding aan moeten geven. Wij moeten ons beijveren aposten en herauten te worden van den vrede Christi. Allereerst moeten wij deze kwestie niet als een politieke of partij-zaak be handelen. Als burger is ieder katholiek vrij om politieke ideeën, die hij goed acht, te verdedigen. Maar als Katholieken moeten wij de verheven belangen, die boven de partijkwesties verheven zijn, bezien van uit het standpunt der kerkleer. Laten wij ons niet te buiten gaan aan het overdreven anti-inilitaiiisme vau Tertullianus, Origenes of Tolstoï, want ten slotte is de militaire macht even noodzakelijk voor het bestaan van den Staat als de politie voor de goede orde en de geneesheer voor de openbare gezondheid. Doch aan den anderen kant moeten wij een buitensporig en ongezond militairisme vermijden, want wij beschou wen den oorlog als een kwaad, dat wij uit alie macht moeten bestrijden even goed als ziekte of hongersnooden wij zijn het volstiekt niet eens met hen, die den oorlog goed achten, omdat de betere hoedanigheden van den menscli, zooals vaderlandsliefde, moed etc. daardoor ontwikkeld wordenwant liet doel heiligt de middelen niet. Ook moeten wij, Katholieken, al onzen invloed gebruiken, om de beginselen van den internationalen vrede te verspreiden die langzaam maar zeker de noodzake lijkheid, om aanstonds naar de vreeselijke wapens te grijpen, overbodig zullen ma ken, en de geloovigen moeten worden aangespoord lid te worden van vereeni- gingen, die de arbitrage willen in plaats van den oorlog en die een hartelijke verstandhouding onder de verschillende naties wenschen. Doch bovenal moeten wij bidden en dikwijls bidden, dat de oorlog oplioude en dat hot koninkrijk van den vrede Gods kome. In de litaniën vragen wij „Breng vrede en eendracht onder de koningen en christelijke vorsten, dat bidden wij u, verhoor ons!" Wij bidden ook: „O God, geef aan uwe dienaren den vrede, dien de wereld niet geven kan, opdat, terwijl onze harten aan uwe bevelen zijn onderworpen en niet schromen voor den vijand, onze dagen rustig mogen zijn onder uw bescherming." Wanneer wij aldus, besluit Mgr. C a- r a t e 11 i, onze krachten zooveel wij ver mogen in dienst stellen van de heilige zaak des vredes, dan mogen wij hopen, deel te hebben aan de zaligheid,'die onze Heer Jesus Christus heefi beloofd in Zijn bergred?„Zalig de vreedzamen, want zij zullen kinderen Gods genoemd wor den." Nuchter aangelegde lezers zullen, hoe zeer zij ook instemmen met bovenstaande woorden van Mgr. Casartelli, zich afvragen: wat willen de Pacifisten (bevorderaars van den wereldvrede) eigenlijk Met één slag allen oorlog afschaffen? Neen, zegt mr. 11. J. de Lange in zijn artikelenreeks „Het Vredespaleis", dat ware een onmogelijkheid. Het Pacifisme, zooals dat op het oogenblik be gr epen wordt, wil door organisatie tusschen de staten zooveel mogelijk alles, wat oorzaak kan zijn tot oorlog, wegnemen. Dat klinkt heel anders. Daaruit blijkt dus, dat we niet opeens alle legers willen afschaffen. Om de een voudige .reden, dat de legers niet de oorzaken van den oorlog zijn. De oorzaken van den oorlog zijn hoofdzakelijk te vinden in het ontbreken van wetten en lichamen tot handhaving en toepassing van die wetten in het verkeer der staten onderling. De burgers, die samen de staat vor men, leven onder wetten, onder politie en onder rechters. De staten, die samen de wereld vormen, hebben bijna geen gemeenschappelijke wetten, geen politie en voor lang niet alle geschillen rechters. Daarin zit de fout. De Pacifisten willen meehelpen tot het langzamerhand verkrijgen van meerdere wetten, betere rechtspraak en politie tusschen de staten. Ze begrijpen dat dit een werk is, dat niet in eens uitgedacht en uitgevoerd kan worden. De beschaving der menschheid moet mee helpen bij het opbouwen. En dit gaat langzaam, steentje voor steentje. In vroeger jaren zijn er ijveraars voor de Vredesbeweging geweest, die ineens als het ware het Duizendjarige Kijk op de aarde wilden uitroepen, die een stelsel van wereldbestuur uitgevonden hadden, dat zij terstond aan de wereld wilden opleggen. Dit bracht natuurlijk teleurstelling en bespotting. Op het oogenblik heeft het Pacifisme nog dikwijls moeite, omdat men denkt, dat het nog altijd met die oude, lang losgelaten opvattingen te doen heeft. Dit sluit niet uit, dat we onze voorgan gers van honderd en meer jaren terug dankbaar zijn voor het goede, dat ze desniettemin ter wereld brachten. Tot zoover de heer De Lange. Moge het bovenstaande er toe bijdra gen om ook onder onze geloofsgenooten een geestdriftige sympathie te wekken voor de vredesbeweging, met uitsluiting van alle excessen, zich uitende niet in woorden maar in daadwerkelijken steun aan eene zoo voortreffelijke zaak. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Wegens onvoltalligheid begon de zit ting eerst om 12 uur en werden na eenige mededeelingen van den voorzitter de amendementen in behandeling geno men der commissie van rapporteurs, wel ke amendementen de bedoeling hebben de aanslagregeling in hoofdzaak op te dra gen aan het dienstvak der directe belas tingen, doch voor de juistheid der aan slagen samenwerking te verkrijgen tus schen dit. dienstvak en de Registratie. De voorgestelde wijziging beoogt., dat ieder wien een biljet tot aangifte van vermo gen wordt uitgereikt, tevens een biljet, tot aangifte van inkomen wordt uitgereikt. In iedere inspectie wordt een commissie van aanslag gevestigd (oorspronkelijk ont werp). De standplaats van den inspec teur is ook standplaats der Commissie. Art. 64 is gewijzigd in dien zin, dat. de inspecteur der registratie ook zitting krijgt in de commissie van aanslag wan neer reclames worden behandeld. In verband met een en ander wordt ook Art. 8o in zijn oorspronkelijke lezing hersteld. Het voorstel werd verdedigd door de heeren Patijn, Tydeman, Gerretson, De Meester en J. Ter Laan. De Minister vond alleen steun bij den heer Van Nis pen tot Sevenaer (Rheden) en vermocht, met zijn rede, gehouden in de zitting van Woensdag niemand te bekeeren, zoo dat, gelijk wij reeds meldden, de amen dementen der commissie van rapporteurs z. h. st.. werden aangenomen. Wat dat voor het prestige van den heer Bertling beduidt, behoeft wel niet aangegeven te worden zegt terecht de Kameroverzichtschrijver van „De Maas bode" „Had hij niet hij de algemeene beschou wingen veel gevoeliger, doodelijke, ste ken ontvangen van de heeren Patijn en Bos, dan zou het beteekenis kunnen heb ben het moreel effect van dezen afloop van het belangrijke geschil over do uit voering der belasting in bijzonderheden na te gaan. De Kamer wilde eenvoudig niet. Zij luisterde nauwelijks naai' de lede van den Minister en gaf door haar houding gisteren en heden al duidelijk genoeg aan, wat het eind zou wezen. Parlementaire ervaring zou hem een andere houding hebben aangegeven. Waar om niet de voordeelen van het stelsel der commissie van rapporteurs, die toch ieder tot op zekere hoogte kan waardee- ren, erkend? Een volkomen welgemeende en eerlijke vriendelijkheid tegenover het amendement ware mogelijk geweest. De minister evenwel bleef bij een hardnekkige verdediging van zijn eigen stelsel. Alleen was 't een uiting van parlementaire voor zichtigheid, dat hij het „onaannemelijk" niet uitsprak. Hij schudde dus wel niet met de portefeuille; maar overigens was zijn terugtocht geheel en al ongedekt. Wat hebben wij, liberalen, wij, het „den kend deel" der natie, toch knappe Mi nisters 1" Nog werden twee interpellaties toege laten. in de zitting van Dinsdag. Een aan den heer Kleerekoper (S.-D.) tot het richten van vragen aan den Mi nister van Waterstaat betreffende het feit, dat door de directies der spoorwegmaat schappijen de vervulling van het lidmaat schap van een gemeenteraad aan haar personeel wordt verboden of wel door het weigeren van het noodige verlof wordt onmogelijk gemaakt, en een aan den heer Mendels (S.-D.) tot. het richten van vragen aan den Minister van Koloniën ten aan zien van strekking en draagwijdte der nieuw ingevoerde artikelen 63a en 63b van het Wetboek van Strafrecht voor in landers in Nederlandsch-Indië. In de zitting van Donderdag werd lang gediscussieerd over het amendement Van Yuuren, dat intrekking gedoelde van de bepaling, dat bij' aanslag in de belasting inzage kan worden gevorderd van de boeken. Minister Bertling achtte deze bepaling noodig, daarentegen meenden de heeren Gerretson, Kooien en Lohman, dat de bepaling te ver gaat. De heer Kooien diende een amende ment in om de regeeringsbepaling te be perken tot hen die wettelijk verplicht zijn hoek te houden, dus tot de kooplie den. De Minister beperkte de bepaling tot een verplichte overlegging van boeken of an dere bescheiden het beroep of bedrijf be treffende. De heer Kooien toonde zich hierdoor bevredigd en trok zijn amende ment in, dat daarop door den heer Loh man opnieuw werd ingediend. De heer Vliegen diende een. amende ment in tot herstel van de oude reactie van het regeeringsartikel. De minister ont raadde echter alle amendementen. Het amendement-Van Vuuren werd daarop verworpen met 40 tegen 34 st. en dat. van den heer Lohman aangenomen met. 39 tegen 36 stemmen. In den geest van dat. amendement, ge wijzigd, werd het regeeringsartikel ten slotte goedgekeurd. De heer Limbairg verkreeg! het Woens dag door hem gevraagde verlof om derf minister van waterstaat te mogen inter- pelleeren naar aanleiding van het rapport over het spoorwegongeluk bij Beilen. De dag der interpellatie zal later worden be paald. De troon te Buitenzorg. Als ernstig in aanmerking komende voor den post van Goeverneur-Generaal van N ederlandsch Oost-IndiëIdenburg's tijd is bijna om wordt genoemd het vrijz. dem. Kamerlid Dr. Bos. Aldus „De Telegraaf" „De lijd" verneemt, dat in koloniale kringen meer geloof wordt gehecht aan de benoeming van den lieer Van Deven ter en dat dit geloof ook reeds in Indië is doorgedrongen en men de verwerke lijking er van vreest. Koninklijk Bezoek aan Amsterdam, Naar de „Tel" verneemt, is H. M. de Koningie voornemens, haar jaarlijks be zoek aan Amsterdam, evenals dit, in af wijking met de vroeger gevolgde gewoonte verleden jaar geschiedde, ook thans weer in September te brengen. Het Oeensche Koningspaar. Na aankomst van den koning en de koningin van Denemarken op Vrijdag 25 dezer m het centraalstation te Amsterdam zullen in de koninklijke wachtkamer de autoriteiten van regeering, provincie, ge meente tn en van zee- en landmacht wor den voorgesteld. De ministers, departementshoofden, zullen mede daar tegenwoordig zijn. Van het station wordt in gala-rijtuigen naar het Paleis op den Dam gereden. Ten halfzeven 's avonds zal koning Christiaan m audiëntie ontvangen de hooi den van vreemde missiën, standplaats hebbende te 's-Gravenhage. De galumaaltijd ten paleize wordt ge geven voor ongeveer 12U genoodigden. Na afloop van den maaltijd wordt er cercle gehouden in de Troonzaal. (Msb.) I Departement van Defensie. Bij Kon. besluit is ingetrokken liet besluit van 3 December 1912, waarbij de departementen van marine en van oorlog werden opgeheven, een departe ment van Defensie werd ingesteld en eenige in verband daarmede noodzake lijke regelingen werden getroffen. Congres Zondagsrust. Naar wij vernemen 'hebben de heeren Talma, oud-minister van Landbouwm, Nijverheid en Handel en Dr. Bos, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, zich gaarne bereid verklaard als Verwachting tot den avond van 16 Mei Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Oostelijken wind. Afnemende bewolking. Waarschijnlijk droog weer. Kans op nacht vorst, vooral in het Oosten. Warmer over- sprekers op liet in September te houden 3e Nationaal Congres voor Zondagsrust op te treden. „Centrum." Katwijk. Men meldt ons uit Katwijk: Het Be stuur van de R. K. Centrale in het. districtKatwijk heeft vergaderd en zal op de vergadering van de Centrale Kiesvereen. adviseeren de candidatuur Wassenaar met te bespreken, voordat deze definitief vast staat. Wanneer Baron van Wasse naar van Catwijck zijn benoeming heeft aangenomen, zal de houding worden vast gesteld. f Naar „De Nederlander" verneemt heeft de heer mr. O. J. E. baron v. Wassenaei' v. Catwijck besloten zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer aan te nemen. Hij wacht echter met zitting te nemen tot de stemmingen over de aanhangige wetsontwerpen zullen zijn afgeloopen. Het amendement-Knobel. De antirevolutionaire heer Beniner ver klaarde zich Woensdag tegen het amen dement-Knobel dat. voorstelde ook vrou wen benoembaar te verklaren in de schaftings-commissies, omdat, vólgens hem, de vrouw van het gezin naar het. terrein van openbare werkzaamheid zou worden gevoerd. Nu achten wij voor ons het standpunt van den heer Beumer wel wat te doctrinair en al licht had hij zijn argumenten bondiger kunnen ontvouwen. Maar wij begrijpen volkomen, dat. eeni ge leden der rechterzijde zich onttrok ken aan de (stemming, welke door den. heer Schaper zoo onzuiver was gemaakt. Deze beschaafde spreker verklaarde, dat. voornamelijk in christelijke kringen de opvoeding der vrouw geen ander doel had dan haar te laten trouwen, moeder en grootmoeder te laten worden. Boven dien had geheel in den stijl van de achterbuurt. deze welopgevoede soci aal-democraat de onbeschaamdheid, om zelfs1 de echtgenooten van de heeren Beu mer en Duymaer van Twist in het de bat te betrekken. De heeren de Geer en Lohman ver klaarden, dat zij vóór het amendement zouden stemmen, hoewel hun dat moeilijk was gemaakt door den heer Schaper. Is er nu niemand ter Linkerzijde in 'staat, den propagandist van zoo ordinair socialistische reclame duidelijk te maken, dat hij allerminst de man is, {om het linksche fatsoen in het Parlement op te houden? „Be Tijd." Staatsraad Struycken. Bij de benoeming van prof. mr. dr. A. A. H. 'Struycken tot lid van den Raad van State is van verschillende zijden de vrees uitgesproken, dat de hoogleeraar thans geheel voor het universitaire on derwijs zou verloren zijn. Naar wij ver nemen worden echter thans ernstige po gingen aangewend, alsnog den gevierden hoogleeraar voor de Amsterdamsche Uni- 'versiteit te behouden. In het belang der hoogeschool is 't te hopen, dat deze .po gingen zullen slagen. („De Tijd".) Geloofsdwang of7 In de N. Rott. Crt. kwam dezer dagen een stukje voor over een verschrikkelijk iets. Een dominee had het. daar over een „schandelijk geval van geloofsdwang", door de Roomscihen bedreven. Een on ervaren meisje van Protestantse!» hui ze werd bij een Rooinsche oom en tante (te Bergen cüp Zoom) opgevoed en deer lijk geestelijk gehavend enfin verschrik kelijk.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1