No. 57. Donderdag 14 Mei 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDA6AV0ND. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben? WE ZEEUWS® COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Gaiuepoorfsfraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de M WS gulden bij verlies van beide I BH gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I fl I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; 1%^%^ duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I f 4% gulden bij J gulden bij gulden bij pi I verlies van een I I 9 I verlies] I I verlies van m 1Z11 I hand, voet ■■■II van een I I een M WW of oog; IWW duim; WW wijsvinger. §m W gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Roomsche Benoemingen. De benoemingen van prof. Struijcken tot Staatsraad en van Baron Van Voorst tot president der Eerste Kamer geven aan twee Antirevolutionaire organen de volgende leuke stukjes in de pen, die het malle anti-papisme van sommige verstokte Rome-haters aardig aan de kaak stellen. Het „Arnhemsch Dagblad" bevat vol gend ironisch stukje: De bekwame roomsch-katholieke hoog leeraar Struijcken is benoemd tot lid van den Raad van State, in de vacature, ontstaan door het overlijden van zijn geestverwant Borret. Tot Voorzitter van de Eerste Kamer werd benoemd de roomsche-katholieke heer Van Voorst tot Voorst. Alzoo in één week twee Roomscli- Katholieken door de Regeering geroepen tot invloedrijke posities. Naar wij vernemen, zal Mr. ter Spill de Regeering over deze ongehoorde feiten interpelleeren. De heeren Drion en de Beaufort zullen hem steunen, omdat èn in Utrecht èn in Ridderkerk èn in Amers foort vele kiezers lmks gestemd hebben in de verwachting, dat door een vrijzinnig Kabinet „Rome's macht" gefnuikt zou worden. Geheel volledig zal men ons wel niet ingelicht hebben. Wij verwachten althans stellig, dat ook de heer Eerdmans een hariig woord zal spreken. Het zal er warm toegaan! De Anti-Rev. „Rotterdammer" schrijft: Voor Neerland's .piotestanten" is het een booze week geweest. De protestant, prof. Eerdmans, in de Tweede Kamer een onbehagelijk figuur gemaakt en ais praatjesmaker aan de taak gesteld! (Zie ouder Binnenland in dit nummer Een rare „perfesler". Red. N. Z. Crl.) En dan in één week twee Roomsch- Katholieken op dusdanige wijze in het gestoelte der eere geplaatst, dat eeue ijskoude anti-papisusche idling niet achterwege kan Olijven. De Roomsen-Katholieke prof. Struijcken in den Raad van btate benoemd De Rooiiisch-Katiioheke generaal Van Voorst tot Voorst tot voorzitter van de Eerste Kamer aangewezen! Wij vinden het voortreffelijk. Maar is het niet tartend voor de mannen van het Protesiantsch bewust zijn, die bij de stembus van verleden jaar de schare tegen Roomsche over- heerschiug opriepen, dat zoo iets kan gebeuren V Binnen één week zoo veel papistische narigheid hoe kan Minister Gort van der Linden het over zijn hart krijgen? Schijnt het niet of hij zich tot edele taak gesteld heeft om de holheid van den concentratie-zwendel van het afge- loopen jaar helder aan het hcht te brengen UKI.U1Ë. In den gravenstand. De beken de Belgische Katholieke staatsman Karei Frederik Auguste Woeste is door den Koning van België in den adelstand verheven met den persoonlijken titel van graaf. Graaf Woeste is thans 78 jaar. Prins Charles de Ligne f Zondagavond is te Brussel plotseling een der leden van den oudsten adel, prins Charles de Ligne in den ouderdom van 76 jaar overleden. De dokter schreef den dood toe aan slagaderbreuk. Telegrafisch werd het overlijden mede gedeeld aan de hertogin van Aremberg en Henri de Ligne, dochter en zoon van den hertog. De overledene was ridder in de Souve- reine-orde van Malta. 1 T A I, I K. De aardbeving op Sicilië. De correspondent van het „Giornale d'Italia" beschrijft, dat, tóen hij in de nabijheid kwam van wat eens het stadje Lmera geweest was, hem een kleine droeve stoet van menschen tegemoet kwam. Voor den stoet uit werd op een baar een zwaargewonde jonge vrouw ge dragen. Achter de baar liep de man, het hoofd met bebloede lappen omwik keld en op zijn arm een pasgeboren kind, waarvan de beentjes verpletterd waren. Hoe verder hij ging, hoe meer van dergelijke droeve tooneeltjes de corre spondent ontmoette. Daar stond een troepje menschen om den pastoor, die met betraande oogen zijn kinderen moed insprak. In een tuin, vol puin nu, ween de een moeder over de lijken van haar drie kinderen, die bij het spelen, door den instortenden tuinmuur verpletterd waren. 'tls ontstellend, wanneer men ziet, hoe zes seconden voldoende zijn geweest, om van die lachende gehuchten en vriendelijke dorpjes, die gelegen waren in de landstreek van ongeveer 2 K.M. lang, welke door de aardbeving geteis terd werd, zulke doodsche puinhoopen te maken. In Tassopomo is het schouwspel der verwoesting vooral aangrijpend. Alle huizen hier ingestort, en uit de tenten, waarin men de gewonden heeft onder gebracht, klinkt geweeklaag en gejammer. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen, die in de huizen waren, terwijl de mannen zich meerendeels op de velden nog bevonden. Had de aard beving in den nacht plaats gehad, dan zou het aantal slachtoffers veel grooter geweest zijn. In dit opzicht is het dus nog een geluk bij een ongeluk, dat de aardschok zich voor het invallen van het donker voordeed. Opvallend is het, hoe op verschillende plaatsen breede, diepe scheuren en spleten ontstaan zijn, die de overleven den nog bedreigen. Bij üe ramp speelden zich, zooals ge woonlijk allerlei verrassende tooneeltjes af. Uit een verwoest huis in het plaatsje Cosentini werd een SU-jarige vrouw ge heel ongedeerd ouder de puinen uitge haald. Al haar familieleden behalve het jongste kleinkind werden echter dood gevonden, De jonge vrouw van den post beambte Batane werd, toen de aard schok plaats had, een eind ver wegge sliugerd. Toen zij weer tot bewustzqn kwam, lag zij te midden van aUeriei stukken puin midden op straat. Wonder boven wonder was zg ongedeerd gebleven. De correspondent spreekt ten slotte nog met grooten lof over het optreden van den aartsbisschop van Catania, kar dinaal Nava, die een der eersten was om naar de plaats van de ramp zich te begeven. Hij ging naar Linera, waar hij het begraven der slachtoffers bijwoonde en den geredden en gewonden troost en moed insprak. FKANKA1J K. Valse li e papieren. De Matin is er achter gekomen, zoo vertelt de Maan dagcourant, ofschoon het bestuur der Fransehe posterijen de grootste geheim houding betracht, dat de Eransche poste rijen binnen een maand tijds voor 5U0.0U0 francs is bestolen, door het uitbetalen van die som op valsche postwissels. De postwissels m quaestie onder scheidden zich in niets van de echte en alle stempels en handteekeningen waren op voortreffelijke wijze nagemaakt. De postadministratie kan haar beambten dan ook niets verwijten, daar zelfs een uit stekend vakman moeite heeft, de valsche postwissels van echte te onderscheiden. Bas door de halfmaandelijksche verificatie der kassen werd het bedrog ontdekt en toen was nog een uiterst nauwkeurig en langdurig onderzoek noodig, om uit te maken, welke de nagemaakte postwissels waren. Niet alleen postwissels zijn vervalscht, maar de falsarissen hebben tevens aller lei identificatiepapieren nagemaakt, die zij noodig hadden. De oudste kiezer. Te Montpel- lier kwam Zondag de heer Louis Clément bij de herstemmingen nog gebruik maken van zijn kiesrecht om zijn stem op den door hem begunstigden candidaat uit te brengen, 't Nuchtere feit op zich wordt interessanter, wanneer men weet, dat de heer Clément de oudste kiezer van Frankrijk, 112 jaren oud is en nog in 't volle bezit van zijn geestesvermogens. (Msbode). Maandag is de instructie in de zaak van den moord op Calmette eindelijk toch gesloten. Boucard, de rechter van instruc tie heeft zijn dossier dien avond aan het parket overhandigd. siimcHiAit». De gemalin van den Duit se hen rijkskanselier is over leden. Op het oogenblik, zoo meldt de correspondent van de „Frankf. Zeitung", is het nog niet met zekerheid te zeggen of de dood van mevr. v. Bethmann Hollweg van invloed zal zijn op den loop der werkzaamheden in den rijksdag, doch waarschijnlijk is het niet. De rijkskanselier was in de laatste week, ondanks den droeven toestand van zijn echtgenoote, bereid, om voor de begrooting van buitenlandsche zaken in den rijksdag te verschijnen. Waarschijn lijk zal hij ook na de begrafenisplechtig heden daartoe bereid zijn. «««ËbAivn Het Deensehe koningspaar te Londen. Aan het galadiner in Buckingham palace ter eere van den honing en de koningin van Denemarken namen Zaterdag 132 gasten deel, onder wie de leden der koninklijke familie, de nnuisiers, het corps diplomatique en andere aanzienlijke personen. De beide koningen wissseldeu hartelijke toasten, waarin zij üe hoop uitspraken op versterking der sociale en commer- cieele betrekkingen tusschen beide Staten Uie door banden van vriendschap ver bonden zijn. Vóór den aanvang van het feestmaal had koning George aan koning Christiaan de orde van den Kouseband verleend. rrxico. Het lot van Tampico. Reuter meldt: Volgens passagiers van liet ss. „Boyd dat alhier van Tampico arriveerde metóUüSpaauschevluchteimgenaan boord zou de stad Tampico den lUen Mei door de federalen ontruimd en door de con- stitutioualisten bezet zijn. De toestand in het Binnenland. Naar de correspondent van de „Herald" te Vera Gruz meldt, heeft een grootin dustrieel uit Buébla meegedeeld, dat de heeren Jose en Auget Bereda twee Span jaarden, die de „Hacienda" van Sau Mi guel, bij 'd Apazaco bestuurden, door een troep Mexicaansche rebellen zijn gevangen genomen, die hun handen en voeten afkapten, hun de oogen uitstaken lien met brandende fakkels pijnigden en hen ten slotte fusilleerden. Vier regimenten, waarvan het effectief echter niet compleet is, zijn volgens zeg gen van den industrieel uit Buebla af gezonden om generaal Maas hulp te gaan brengen. Ook moeten een 40-tal notabelen van Puebla die een beweging tegen Huerta hadden bevorderd, zijn gearresteerd en naar het legerfront gezonden zijn waar ze in het eerste gelid zullen moeten strijden, zoodra een slag geleverd wordt tegen de Amerikanen. c H i ar a De witte wolf. Volgens een tele gram van den militairen inspecteur van Ghaoti en Sianfoe heeft er tusschen de regeeringstroepen en de roovers van den „Witten Wolf" bij Lungschoe en Kuan- chan in Schensi op de grens van Kansoe een geweldig gevecht plaats gehad. De roovers hebben een verschrikkelijke nederlaag geleden. Vijftienhonderd ban dieten zijn gesneuveld, terwijl tweedui zend paarden en vijfhonderd geweren buitgemaakt werden.' De aanvoerder der roovers, Shiiyang, is gevangen genomen. TURK IJ 13. De Reis van Talaat Bey. Vol gens verzekeringen uit het keizerlijk paleis ontvangen, aldus meldt de corres pondent van de „Frankf. Ztg." te Con- stantinopel, heeft de reis van Talaat Bey, die algemeen als een teeken van sterke toenadering tusschen Rusland en Turkije beschouwd wordt, ten doel het overbren gen van een eigenhandig schrijven van den sultan aan den tsaar. Ook zal Talaat Bey een aantal ge schenken van den sultan overbrengen. (Msbode). In verband met het door de Tweede Kamer aan den heer Troelstra verleende verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Marine betreffende de maat regelen genomen ter verbetering van den geest op de vloot en naar aanleiding van de te zijner kennis gebrachte algemeene strekking dier vragen, heeft de Minister aan de kamer aangeboden een tiental exemplaren van het boekwerk „Marxisme en klassenstrijd", teneinde deze ter griffie neder te leegen ter inzage van de leden. Inkomstenbelasting. Naar het „Vaderl." verneemt, bestaat bij tien Uuie-hüerale Kamerleden liet voor nemen een amendement op art. 124 van het ontwerp-Iukomsienbelasting voor te stellen, strekkende om art. 1U der Ver mogensbelasting aldus te wijzigen, dat in plaats van f 0.50 per duizend gulden ver mogen, f0.75 zal worden geheven. Katwijk. Dr. J. Th. de Visser beeft verklaard, zoo wordt uit Katwijk aan liet Leidsch Dgbl. gemeld, een hem aangeboden can- didatuur in het disirict Katwijk te zuilen aanvaarden. De Nederl. meldt: Bij de kiesvereeuigiug der Christ.-Hist. Unie in Katwijk is, bericht van dr. De Visser ingekomen, dat liij alsnog geen beslissing kan nemen, in zake de aan neming eener candidatuur. Dit haugt van den verderen loop der zaken af. H. M. de Koningin en de pestbestrijding op Java. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin een bedrag van duizend gulden geschonken aan liet comité tot hec ver- leenen van steun aan het Nederl. Roode Kruis ter uitzending van personeel en materieel voor de bestrijding van de pest op Java. (Msbode.) s H. M. de Koningin-Voeder. De Koningin-Moeder vertrekt Donder dagavond 9 uur over Vlissingen tot 30 dezer naar Engeland. Prins Hendrik. De Prins gaat heden-(Woensdag)avond naar Hamburg, ter verwelkoming van zijn uit Duitsch-West-Afrika terugkeerenden broeder en komt den 17en te 's-Graven- hage terug. Verwachting tot den avond van 14 Mei Meest matige Westelijke tot Zuid-Weste lijken wind. Zwaarbewolkte lucht, meest tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbui en. Weinig verandering van temperatuur. Bezoek van het Deensche Koningspaar. Het Deensche koninklijke jacht „Dane- brog en de kruiser „Herindal" komen 20 dezer te Amsterdam en blijven er tot 25 d. a. v. Koninklijk Bezoek te Haarlem. Dinsdag brachten Koningin en Prins een officieus bezoek aan deze stad. De Koningin en de Prins kwamen om 9.57 met den sneltrein aan. De hooge gasten werden verwelkomd door den Comm. der Koningin in de Provincie Noord-Holland en den burgemeester van Haarlem. Verschillende inrichtingen wer den bezocht, alsook het Haarlemmer houtpark. Om 4.23 zijn de Koningin en de Prins weder naar 's-Hage terugge keerd. Een rare „perfester". In de morgenvergadering van 6 Mei der Tweede Kamer was aan de orde de geldaanvrage voor nieuwe gebouwen voor medisch ouderwijs aan de Universiteit te Leiden. Hierbij maakte de heer Eerd mans een vreemd figuur, wat de Kamer correspondent van „De Tijd" beschrijft als volgt: In een der boeken van „Hildebrand" ik weet niet meer waar wordt ergens gehandeld over een rare „perfes ter". Die qualificatie lijkt me ook vol komen van toepassing op den hoogge leerden heer Eerdmans. llet is bekend, dat deze heer al een paar erge Haters op ziju geweien heeft. Zoo noem ik b. v. ziju optreden over de bekende moordzaak in Tilburg, zijn debat met den heer Van Wljuuergene.d. Nu is er de zieüenhuisquaestie weer bij genomen. De professor moet n.J. in den verkiezingsstrijd o. a. ie Steen wijk eens gezegd nebben, dat deze ziekenhuisuit- breioiug aankoop van grond alweer een bewijs was, hoe de Minister Heems kerk er op uit was, zljii evenlueelen op- Volger moeilijkheden in den weg te leg gen. Na lang treuzelen was nog iia de herstemming uit wetsontwerp afgekomen en nu zat zyn opvolger Voor de uitgaven. De lieer Scheuier greep de gelegen heid aan, om deze verwijten als volkomen ongegrond aan de kaak te sleden. De zaak had z.i een normaal verloop gehad en Munster Heemskerk kou geen enkel verwijt treffen, ife heer prof. Heeres en meer nog de Minister van liinneulaudsche Zaken erkenden dat. Maar Wat deed nu de heer Eerdmans? irok hij zijne be schuldigingen in Zocht hij alihans naar een aannemelijk excusus Uoli neen, daar staat zoo'n prulessor natuurlijk veel en veel te hoog voor. Na uitdrukkelijk ge sommeerd te zijn kwaui hij eenvoudig meedeelen, dat hij nu eenmaal zoo'n „indruk" had gehad. En met hem vele andereu, zei hg. Uch, och, wat 'n droe vige figuurDe heer Rulgers nagelde in een paar rake zinnen deze geschiedenis nog eens aan den schandpaal. Goes. Jaarvergadering van den Znid- Bevelandschen Slagershond, gevestigd te Goes. De voorzitter S. A. de Visser opent de vergadering. De secretaris J. de Vriend gewaagt in het jaarverslag, dat de Bond in zeer welvarenden toe stand verkeert, trots een uitgaaf voor bijl aankomst gestoiven varkens van circa f 600. De .Bond telt thans 63 leden. Uit Rotterdam zijn in 'tafgeloopen vereeni- gingsjaar aangevoerd 1851 eerste klasse

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1