Veeteelt SPORT. richten UIT DE PERS. Afloop verkoopingen, aanbestedingen enz. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Marktberichten. Burgerlijke Stand. „Het Centrum" ren, dat door het ek dagblad met aan de Room- Rott Crt. een ;raaf" liet voor- n: „wij kunnen nten" en er dus m een dergelijk dan de overige die kringen van trale en liberale n bovengenoemd Ikon worden be- I'eken geleden de iar veel pruimen dijkt een leleur- illen hij massa's ïag niets bijzon- het gewas zal patige blijven. 'De de koude de(i1 hunne er zekór ook de zwarte ind door val en ogels. De kersen In heioven veel. [eulen. een paar leden .•s-vereeniging', ie kc met den heer [lar Keulen reizen te hestudeeren (en van een nieuw zich immer uït- t exploitatie van belangrijke faei- ueel vervoer van and toegezegd. C. Vissers, thans In de Schorebrug, jep'laatst als sluis- ■,n is op 53jarigen Rudolph. Hij was .ring v'an den dood- |ior zijn werken op' heeft een troepje jlitic lastig gemaakt, politie met agent inspecteur waar- te zullen schieten (en nek jhad ontvan- lolver, welke afging ilde, waardoor een ld. De troep stoof (r werd de inspeel r een persoon waar- jrd te zullen schie- |ing onverwachts af, lilelijk aan het voor- Per brancard werd Juis vervoerd, maar [overleden. 'Dit zegt pet publiek vertelt inspecteur zou on- ihandeld. De Justitie Om 9 uur lieden- sloot achter Wouw |kt lijk gov'onden met ik en onherkenbaar fe,n op liet lijk g'evon- was Ci. uit Breda, let. ;en zes uur vernam aan het Ministerie laken ,opgave van den de Fransche Kamer pden herstemmingen. Ig van vier herstem- [ve Kamer als volgt rzijde (monarchisten, l; 59 progressisten, Is vereenigde linksche blikcinen235 radi- cialisten, waaronder radicale partij; 30 (disten; 102 vereenig- onafhankelijk socia- de samenstelling der ige Kamer wint de Iels. De progressisten waaronder 15 van jXhe partij. De links- pen 11 zetels; de ra- pocialisten winnen 21 pische socialisten win- de vereenigde socia- pan 31 zetels winnen. |een telegram aan de „New-York Herald" (looden hij de aard- 28 en liet aantal ge- a.ït 2 millioen L. Do reeds 100.000 van 15.000 L. van, led ragen onzekerheid van den o blijft voortbestaan, hijnt men, indien de- n mochten mislukken, voor te bereiden. „Zeeland-Vooruit"—„Waalwijk-Vooruit". Goes. Zondagmiddag speelde alhier „Zeeland Vooruil 1" tegen de kampioen der Zuidel. Be klasse B„ „Waalwijk Vooruit I". onder leiding van den heer Grollen te Bergen op Zoom en zulks voor de promotie-degradatie-compe'itKe. De gasten wonnen den toss en speelden met wind mee. Dadelijk na, beginnen na men de geel-zwartcn liet spel in handen en had de Z. V.-achterhood© gevaarlijke hallen te verwerken. Het duurde dan ook niet lang of de Waalwijkers wisten door hun linksbuiten, die een hal via den Z. V.-rechtsback in het doel schoot, de leiding te nemen. Na den aftrap uit het midden wordt door den rechtsbuiten der rood-witten eenige malen de bal prachtig tot bij het doel van W. V. gebracht, doch het slechte binnentrio van Z. V. verknoeide de beste kansen. Tot voor fust blijft W. V. eenigszins in de meerderheid, dank zij liet voordeel van den wind. Het gehikte dan ook den gcel-zwarten nog!- maals te doelpunten, zoodat met rust de stand 20 in het voordeel der gasten. Na. hervatting is Z. V. een tijdlang in de meerderheid en kregen zij kans genoeg tot doelpunten. Eenigó hoekschop pen leiden tot niets, zoodat de tijd ver streek zonder verandering in den stand te brengen. Buiten verwachting gehikt het den midden-voor der Waalwijkers uit een botsing met den Z. V.-keep'en den stand op 30 te brengen. Slechts weinige mi nuten voor 't einde maakt de rechts-binnen van Z. V. het eenige tegenpunt, uit een ver schot, dat via den anderen kant der lat in het doel springt. Even daarna fluit ;do scheidsrechter einde en reeft W. V. welverdiend met 31 gewonnen. Opdat men in Waalwijk spoedig den uitslag zou weten hadden de gasten een tweetal postduiven meegebracht, warlrvan de eene in de rust, werd losgelaten met een briefje aan den poot, waarop 'de medetteeling, dat Waalwijk voor stond met 20, terwijl onmiddellijk na afloop van den wedstrijd de andere werd uit gezonden met. de 3f-eindstand in haar voordeel. Voor „Zeeland Vooruit" ter navolging Het Nederlandsoh Gymnastiekverbond en zijn taak. Nu binnen enkele dagen de openbare uitvoering van het Gewest Zeeland van het Ned. Gymn. Verbond te Vlissingen zal plaats hebben, willen wij in enkele weinige woorden trachten de nationale beteekenis van het werken van het Verbond in liet licht te stellen en daar door onze lezers opwekken den 21 Mei a.s., deze feesten te gaan bijwonen. Het N. G. V. bestaat uit een groot aantal vereenigingen van mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die weke lijks een of meermalen bijeenkomen om onder leiding van daartoe bevoegde leeraren zich met gymnastische oefenin gen bezig te houden. Al deze menschen, en het zijn er eenige duizenden, beoefenen deze gym nastiek niet in de eerste plaats om er roem of eer of voordeel mee te behalen, maar om er voor hun gezondheid en voor hun lichaam profijt van te trekken. De gymnastiek is een tak van licliaams oefening, die zich van verschillende tak- ken van sport op allerlei wijze onder scheidt. Zij is niet kostbaar, zooals b.v. het roeienzij is niet aan een jaargetijde gebonden, zooals de sneeuw- en ijssport zij is alzijdiger dan menig andere lichaamsoefening, omdat zij geschikt is voor menschen van eiken leeftijd en van beiderlei geslacht. In de gymnastiek vindt men een groot aantal verschillende oefenings vormen, waardoor zij in staat is tal van goede hoedanigheden aan te kweeken Zij leert samenwerking en discipline omdat liaar oefeningen op bevel geschie den. Dat dit opvoedend werken moet vooral op jeugdige personen zal ieder, die bij ons volk de tegenwoordig overal sterk aan den dag tredende zucht naar vrije handeling soms met eenige vrees opmerkt, moeten toegeven. De gymnastiek leert behendigheid en tegenwoordigheid van geest. In het hedendaagsche leven, waarin het drukke straatverkeer van ieder een groote mate van zelfbeheersching eisclit, of waarin door de gemakkelijke ver keersmiddelen het reizen van plaats tot plaats voortdurend toeneemt en de ge jaagdheid en nervösiteit hierdoor bij de menschheid een geregeld verschijnsel is, komt behendigheid en tegenwoordig heid van geest, benevens de vaardigheid om zijn bewegingen te beheerschen elkeen dagelijks te stade. De gymnastiek is een uitnemend mid del tot verhooging van onze voornaamste levensverrichtingen. De strenge doorvoering van dengede tailleerden arbeid, het langdurige kan toorleven in onze tegenwoordige zaken maatschappij, de groote eischeni door de wetenschap aan de intellectue'ele ont wikkeling gesteld, zijn oorzaak, dat de menscli 't grootste deel vanhlen dag door brengt met arbeid, die de' organen van den bloedstroom, de ademhaling en de spijsvertering tot een minimum .van beweging doemt. De gymnastiekoefeningen kt men dit tekort aan beweging op afdoende wijze aanvullen. Voor den jongeling, die binnenkort geroepen wordt zijn dienstplicht te vervullen, geeft geregelde voorafgaande beoefening der gymnastiek gelegenheid den tijd in 't leger op betere wijze en korter door te brengen, dan met anderen het geval is, terwijl voor allen de gym nastiek een lichaamsoefening is, die op wekkend en verjongend werkt in den sleurgang van het alledaagsche leven. Het N. G. V., verdeeld in 7 gewesten met een groot aantal vereenigingen over het gelieele land verspreid, tracht op afdoende wijze in de behoefte aan lichaamsoefening, zoowel in zalen als in de open lucht te voorzien en onder vindt daarbij den gewaardeerden steun der Landsregeering, die met subsidie het Verbond in zijn arbeid te hulp komt. De uitvoering die door liet Gewest Zeeland 'op 21 Mei a.s. te Vlissingen zal worden gehouden is een propaganda middel om aan het Nederiandsche volk te laten zien, wat de beoefening der gymnastiek vermag. Een groot aantal turners en turnsters heeft zich voor deze betooging aange meld. Een indrukwekkende en kranig evormde stoet zal des middags door Ie straten trekken. Het gemeentebestuur, overtuigd van de groote waarde, die in de beoefening der gymnastiek voor de lichamelijke opvoeding van liet Neder iandsche volk is gelegen, zal de afge vaardigden en vertegenwoordigers offi cieel ten raadhuize ontvangen, terwijl daarna een openbare uitvoering plaats heeft, waarvan duizenden bij gunstig weer zullen kunnen genieten. Wij wekken onze lezers op, deze uit voering te gaan bijwonen. Het is een feest, dat slechts zelden in de gemeente terugkeert en dat eene schoone gelegen heid biedt, om van nabij kennis te maken met dezen nuttigen tak van lichaamsoefening. la Belasting naar draagkracht. Dr. W. II. Nolens schrijft in de „N Venlosche C-rt." over de behandeling der inkomstenbelasting in de Tweede Kamer en merkt o.m. het volgende op: „Ook de vorige regeering moest geld zoeken. Het groote verschil tusschen haar en de tegenwoordige regeering is in dit op zicht hierin gelegen, dat de vorige re geering een aanzienlijk bedrag wilde ha len uit de verhooging1 en wijziging van het tarief - van invoerrechten en de te genwoordige uit directe belastingen. Met name voor de sociale hervormin gen. In zoover voert de tegenwoordige regee ring het program der concentratie uit. Dat program toch verklaarde, dat veran dering in onze vrijhandelspolitiek (die er niet is), moet worden afgewezen en dat niet mag worden teruggedeinsd voor ver hooging van directe heffingen. In de concentratie zelve bleken de mee ningen over dit „niet terugdeinzen" uiteen te loopen. Verhooging of vermeerdering 'van in directe heffingen scheen ei; voor sommi gen niet door uitgesloten. Ook de Minister van Financiën hield het met hen, die aan dat program slechts een© betrekkelijke oprechtheid toekennen. Hij toch heeft reeds in uitzicht gesteld eene heffing van tabak, verhooging van den bieraccijns en het staken van het vullen van den zoogenaamden suikerpot, waaruit de suikeraccijns zou verlaagd worden. Terecht merkt hij op, dat, wanneer men gaal discussieeren over het wensche- lijke of niet wenschelijke van directe of indirecte belastingen, voor alles dient vast te staan, wat men onder een directe belasting verstaat. Zelf gaf hij als onderscheidend ken merk aan: de draagkracht; geen andere onderscheiding kan worden aangenomen dan deze, dat men niet directe belastingen wil heffen eene belasting te regelen ge heel of althans zooveel mogelijk naar draagkracht, terwijl een indirecte belas ting met die draagkracht geen rekening houdt, maar geheven wordt krachtens ai- gemeene regelen." Nu, is het regelen en heffen oener be lasting „g e h e e I naar draagkracht" een onmogelijke eisch. Ook eene inkomstenbelasting, hoe men ze ook regele, kan er niet aan voldoen. Immers de omstandigheden, waarin do belastingplichtigen verkee'ron, kunnen zóó verschillend zijn en zijn zoo verschillend, dat het ideaal van eene belasting: naar draagkracht, waarvan dan ieder niet meer last en druk zou gevoelen dan ieder ander, onmogelijk bereikt kan worden. En in betrekkei ij'ken zin zal ook een goed ingericht tarief aan den eisch van de draagkracht kunnen voldoen. Niet iedere post daarvan o)>; zich zelf, maar alle posten to zamen in hun ge heel, en in verhand met de overig© be lastingen. Overigens komt het mij voor, dat de billijke eisch, dat de belasting naar draag kracht moet geheven worden, niet zoozeer gesteld moet worden aan iedere belasting afzonderlijk, dan wel aan het. geheele stc£ sel van belastingen, aan alle belastingen te zamen genomen. En dan nog zal slechts op zeer on volmaakte wijze aan dien eisch kunnen worden voldaan. De Minister scheen in zijn rede van 21 April 1.1. dat ook wiel te voelen. Immers hij zeide: „Het staat toch wel vast, dat in een goed samenstel van be lastingen de indirecte belastingen de di recte moeten aanvullen en dat, wanneer men enkel directe heffingen zou hebben, men werkelijk een belastingstelsel zou be zitten, waaraan groote gebreken zouden kleven." Het niet naar draagkracht belasten is wel het grootste gebrek. En indien nu alleen directe belastingen naar draagkracht werden geheven, zou er van indirecte geen sprake kunnen zijn, want dan zouden ze het heele stelsel bederven. Katwijk. De „Standaard" schrijft „In Rotterdam III heeft men o.i. een verzuim begaan, met niet Talmate can- dideeren. In Rotterdam 1 heeft men nogmaals verzuimd een der afgetreden Ministers candidaat te stellen. En zie nu Katwijk. Men noemt Dr. de Visser, men noemt den heer Snoeck Hcnkemans, maar zwijgt weer van de afgetredenen. Wat ligt hieraan nu anders ten grond slag, dan dat men Katwijk als een Chr. Hist, district beschouwt, en daarom van een Anti-Rev. of Roomsch-Kath. candi daat zelfs niet rept. Eigenlijk hebben we nu zes oud-Minis ters in petto. Vier AntirevolutionaireHeemskerk, Colijn, Talina, en De Waal Malefijt. En daarnaast twee RoomschKatholieke Regout en Kolkman. Zou 't nu niet zaak zijn, een van deze zes heeren vóór te laten gaan We noemen ook Regout, hoewel hij in de Eerste Kamer zit. Dit toch kan geen beletsel zijn. De Eerste Kamer is immer „pis aller" geweest. Ook voor een Antirevolutionair. In elk geval zal het zaak zijn, dat de zwakste partij, zoo ze weer den zetel voor zich begeert, ook over de keuze van den persoon met de beide andere partijen onderhandelt Dit bestreden we steeds na generaal stembusaccoord. Doch dan staat 't vast, wie den zetel krijgt, of althans wie den candidaat 'zal hebben te stellen, en dit juist is hier nog te beslissen." Breskens. Alhier had de aanbesteding plaats van het herstel der werken van liet Waterschap Oud en Jong Breskens. In schrijvers: W. Ferdinandusse te Bieze- linge f5900; W. Woittiez te Breskens f5671; J. v. ld. Sande te Breskens f5669; A. du Burck te Breskens f5615; La Gasse te Cadzand f5520;' L. Cambior te Retran- chement f5462; J. de Bree te Neuzen f5444; II. Keulemans te Middelburg f5443 en A. Risseeuw te Groede voor f 5395. Uitvaart en begrafenis Pastoor" A. van Rijn. Het indrukwekkend doodenofficie waar mede de Kerk hare kinderen grafwaarts geleidt, riep hedenmorgen de parochia nen, vrienden en vereerders van den ovler- leden pastoor te Kwadendarnme, den Zeer Eenyaarden heer A. van Rijn, in de fraaie parochiekerk tezamen, die de thans ontsla pen herder bouwde en versierde, daar mede tot in lengte van dagen een heerlijk monument achterlatend van zijin pries terlijken ijver en herderlijke zorg. De Kerk w,as 'inwendig, rondom het hoofdaltaar en de baar in rouw;tooi. De kist, waarin het stoffelijk overschot v,an den betreurden herder, stond vóór de communiebank en wel zoo, dat heit hoofd van het lijk naar het volk was gekeerd. Treffende ceremonie waardoor de Kerk .als hot ware wil zeggen, dat de priester, die zoo menigmaal tijdens zijn leven voor het volk Gods! Wloorcl verkon digde, ook na zijn dood nog' voortgaat do geloovigen te vermanen, zoowel hun eigen einde als hun overleden herder irt het gebed gódachtig te zijn. Een breede schare van geestelijken was aanwezig om den overledene de laatste eer te bewijfeen. Behalve schier alle pafe toors van het dekenaat Middelburg alleen Middelburg en Zierikzee ontbraken werden opgemerkt de hoogaarwaarde lieer G. H. P. Stoffels, deken van Haar lem en kanunnik van het kathedraal kapittel, de hoogeenv. heer J. M. J. Baede, deken van Middelburg en pastoor te Goes, de hoogeerwaarde hoer J. M. Hellegórs, deken en pastoor te Alphen, oud-pastoor te 's Heerenhoek, de Zeereerw. heeren G. F. D. Bekker, pastoor te Stompwijlk, ge boorteplaats van den overledene, Jao. Goense, pastoor te Wateringen en geboor tig van Kwadendamme, C. II. H. J. da Bruijln, pastoor te Oversohie, oud-móde- kapelaan van den overledene te Wasse naar, Th. M. Beukers, rector, exec.-testa mentair, B. P. F. Mohr, pastoor te Rijls- wijk, oud-pastoor te Ovezand, do Wel eerwaarde heeren P. H. Meijnema, J. jWj. B. Nagel, M. J. C. van Dieren, oud-kape laans der parochie, P. J. Nieuw'enhuis, vertegenwoordigende den pastoor van Middelburg, J. G. Verhoeff, de huidige kapelaan der parochie en paton Venantius van de orde der Capucij'nen, benevens de eerwaarde broeder van St. Johannes de Deo, die den zieke in de laatste we ken verpleegde. Verder werden opigemerkt behalve de familieleden van den overledene, het col lege van B. en Wl. der gemeente Hoede- kenskerke (waartoe de parochie Kwaden damme behoort) (met aam liet hoofd de Édelachtb. heer Slegt, burgemeester en de Welecl. Zeergeleerde heer dr. Van Ing'en Schouten, arts te Hoedekenskerke en me dicus yan den. overledene, die van zijn bijzóndere achting en vriendschap! voon den overledene had doen blijken dooit het geven van een prachtig! bloemstuk ten laatst vaarwel. Voorts een bretede schare van parochia nen, die het ruime en fraaie kerkgebouw tót Sn de uiterste hoeken vulde met aan hun hoofd het college van kerk- en arm- meesters. Zondagavond 'te half zeven hadden de plechtige metten plaats gehad, waarbij de Zeereerw. heer J. J. A. M. Krook, pastoor te Ileinkenszand, als celebrant fungeerde. Hedenmorgen werden vóór de plechtig© II. Mis van requiem de lauden door de vergaderde priesters gezongen, waarbij als cantores fungeerden rector Beukers en kapelaan Verhoeff, die ook de leiding had den biji het zangen der Gregoriaansche requiem. Do 'zang, waarbij d© nieuwe (Italiaan- sche) 'uitspraak van het latijln reeds over- heerschend Was, klonk plechtig en devoot, geheel ïn overeenstemming; met het ka rakter der gewijde handeling1. Als 'Celebrans fungeerde de Hoogóerw. heer iStoffels. De plechtige gezóngen mis van re quiem werd opgedragen door deu Hoog eenv. heer Baede, met de Wjeleeïw. heeren Nagel en Meijnema als diaken en subdia ken en pater Venantius als 'ceremonie meester. Na de heilige mjis hield de jHoogeerw(: heer Baede een korte, treffende lijkrede, waarin hij schetste ho© voor driei maanden de parochie feestelijk het 20-jarig verblijf van den Zeereerwaarden heer Van Rijn herdacht als pastoor te Kwadendamme en nu geestelijkheid en geloovigen treu ren ,bij zijki doodsbaar. Onder de vele deugden, die den overledene èn als mengch èn als priester sierden, zijn goed heid, vriendelijkheid, zijn leven van ge bed, blonk bovenal uit zij'n liefde tot het Hoogheilig Sacrament der altaren. Die lief de drong hean tot het bouwen der nieuwe kerk en steeds ging hij voort die kerk meer en meer te versieren en te vervolma- om er een niet te onwaardig© wóonstedo van Je maken voor den verborgen God der altaren. Nog wees de gewijde lijkredenaar er op. dat al mocht .van dezen doode getuigd! worden dat hij! wel o.nvenvaCht maar niet onvoorbereid .uit dit leven ging, toch de zware (verantwoordelijkheid die op den priester als 'ztetzorgeje rust, het onjstzijn overlevende (vrienden en oud-parochianen tot een duren plicht m'aakt van erkente lijkheid en liefde, de ziel dos- overledene in onze gebeden te herdenken. Dierbare parochianen, zoo besloot Z.Hoogeenv., gijl hebt Uwen beminden pas toor geholpen bij den bouwj en versiering dezer Kerk, helpt hem thansl met uwe gebeden opdat (God zijner ziel gena dig zij. I Na dezó treffende predikatie, die blijk baar [weerklank! vond in het hart der parochianen, (wórd de absolutie aan de b'aar verricht door pastoor Mohr, die ook op (het kerkhof, wóarheen het stoffelijk overschot Van pastoor Van Rijn begeleid door .alle aanwezigen en onder plechtig klokgelui werd heengedragen de laatste plechtigheden verrichtte. Thans wacht aan den voet van het teeken onzer verlossing de ontslap'en her der van Kwadendamme den d'ag1 der Op standing. Zoolang' de ranke ispits van Kwa- dendtf.mme's kerktoren zal oprijzen boven, het tZeeuwsoh© land, zóólang zal de ge dachtenis ivan ffen Zeereerwaarden heer Andreas Van Rijn in eere blijven als van een heilig priester, een góeden herder en yan een man die door zijp nobele gaven van geest ©n hart in wijden kring eerbied wist te wekken en sympathie. De Heer der talenten schenke zijPer ziel het loon, d,at den goeden en gó- trou.wen dienstknecht is toegezegd. 1 R. I. P. Mgr. Sohrijnen. Ter regeling van de feestelijkheden ter gelegenheid der bisschopswijding van Z. D. II. Mgr. L. Schrijnen, welke plechtigheid den 13den Mei zal plaats vinden, heeft zich eene commissie samengesteld, be staande uit de volgende leden van Roer- monds geestelijkheid: de zeereerw. heer J. W. Peeters, directeur van het Bisschop pelijk College, en de weleerw. heeren H. Brewers, rector der Munsterkerk, J. Kis sels, kapelaan, en Th. van der Marck, rector. Bij zijn gang kerkwaarts zal Mgr. Schrij nen door een feeststoet worden vergezeld. Te 9 uur heeft daarop de bisschopswijding plaats, waarna Mgr. receptie zal houden. Met het rondtrekken van een lichtstoet langs de woning van den Bisschop en het ontvangen van de eerbewijzen der deel nemers wordt de dag besloten. Roomsche cijfers. Volgens het dezer dagen verschenen Kerkelijk Handboek voor 1914 (Duitsche uitgave) bedraagt de Katholieke bevolking der vijf werelddeelen 301.087.152 zielen, waarvan 294.066.956 tot den latijnschen ritus behooren. Volgens de statistiek telt Europa 637 aartsbisdommen, bisdommen, patriarcha ten, apostolisch-vicariaten en direct den II. Stoel ondergeschikte prelaten van den latijnschen en 17 van den oosterschen ritus. Voor de 5 werelddeelen te zamen bedraagt dit aantal 1257. Na de door Z. H. Pius X doorgevoerde hervormingsmaatregelen, telt Rome 57 pa rochies, 365 kerken en kapellen, 87 man nelijke en 122 vrouwelijke religieuse ge nootschappen. Het aantal seculiere pries ters te Rome bedraagt 550, dat der re gulieren 890. (Msb.) Middelburg 8 Mei Onderwijizers-examen (acte l.o.) Geëxamineerd' 7 mannelijke can- didaten; afgewezen 4. Geslaagd de heeren, P. Hendrikse te Ouwterkerk, L. M. Liewense te Oosterland èn J. M. van Malland te Zierikzee. 9 Mei Geëxamineerd 7 vrouwelijke cand.; afgewezen 2. Geslaagd de dames J. M.O. Motké te Vlissingen, A. C. v. d. Plassche te 's H. Abtskerke, L. A. Staal te Colijnsplaat, A. D. Teunissen te Vlis singen en K. de Vos te Westkapelle. De dames v. d. Plassche en Staal zijn leerlingen van de Chr. Normaalschool te Goes. Hansweerd. De heer C. A. de Booy is aan de chr. school te Kruiningen be noemd tot volontair onderwijzer. Voor 't onderwijzersexamen slaagde- deze week te Breda de heer J. Ch. Cor- nelis uit Philippine. (M. Ct.) Tholen, 9 Mei 1914. Ter graanmarkt van heden was tarwe f9.a flO.wintergerst f9.—a f9.50, zomergerst f 0.— a f0.haver f7. a f 8.karwei f 0.a f0.alles per 100 kilo. Voorts rogge f 5.a f 6.witteboonen f 15.a f 17.—, bruineboonen f 12.a f 14.—, kleine erwten f 9.a f 10. kroonerwten f 10.a f 11.—, aardappelen f2— a f4.25, uien f 0.a f 0.alles per H.L. (M. Ct.) ROTTERDAM, 11 Mei. Binnenlandsche granen. T a r we minder ruim aangeboden. Wil helm .in a f 10 a f 10.25, overig© soorten f8.75 a f9.50, Esseix f 10.50 k f 12.25, bruine b'oonen f 10.50 k f 13, erwten f9.50 a f 10, I ij'naad f 12 k f 13.50, roodhop/ f 10.25 K f 10.60, karweizaad f 15.25 fi f 15.75. Eieren. Zeeuwsche if 3.60 5 f3.85, Overmaasche f3.80 a f4.10 pór 100 stuks. Biiiitenlandsche granen. M a i s. Galfax loco f 133.50, stoomend f 132 ii f129, Mei—Juli f130; Grove Donau loco f 134 a f 133, stoomend f 130, MeiJuli f 130La Plata f 134.50, Juni Oct. f 128, JuliDec. f 128.50Bourgas loco f133. Varkens 22 a 24 ets. per K.G., lichte voor export 25 261/2 ets. voor Duitschland. Aardappelen. Zeeuwsche eigen heimers f3.40 a f3.80; Zeeuwsche blau we f2.50 a f3.50; Bravos f4.30 a f4.80; Poters f2.25 a f2.50; Spuische eigen heimers f3.70 a f4.10; Spuische Bravo's f4.30 a f4.80; Friesche eigenheimers f2.80 a f3.50; Geldersche blauwe f2.50 a f 2.70; Geldersche Bravo's f 4.30 a f 4.80; Maltha's 8V2 a 91/2 ct. per Kilo; Springs 12i/2[ a 131/2 ct. per Kilo; Duitsche roode f2.20 a f2.40; Magnum Bouum f2.70 a f 2.80. Tamelijk aanvoer, tamelijk vraag. Meel. In de afgeloopen week vaste markt. De vraag is beter. Vooral in in- landsche soorten is er iets gedaan. Voor aanbiedingen nieuwe oogst was weinig belangstelling. Roggebloem zóer vast. Ter beurze zeer stil, prijshoudend. Vlas. Op het land levendige handel; vaste prijzen. Verschillende glroote par tijen werden opgedaan. Goede vraag hooge prijzen. Holl. geel meer vraag, prij zen langzaam. Vraag overtrof aanbieding. GOES. Geboren: 7, Willem Gerrit, Z. v. Cornells Kok en Levina Pieternella Lip- lijn, te Amsterdam; 8, Johannes Huber- tus, ;z. v. Johannes Hubertus Jadobs en. Elizabeth Adriana de Smidt; 9, Lammert Adrianus en Johanna, tweel. van Gerrit Verhoeven en Maaike de Jong. MIDDELBURG. Bevallen: C. Buys, geb. Frederiksen, z. 1 Overleden: M. de Punder, echtgenoote van C. de Jonge, 39 j.; E. Huisman, wed. 'van J. C. Julianus, 79 j.; S. E. Vos, jd. 15 j. KLOETINGE. Gehuwd: Jan de Roos jm. 25 j. te Middelburg en Francina Joha de Waard jd. 26 j.; Norhertus v. d. Pas jm. 35 j. te Goes en Anna Katharina Apolonia Impens jd. 26 j.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3