No. 55. Zaterdag 9 Mei 1914. Tiende Jaargang. een ZÜ Dit dim Destaat uit 8 WaflzMen. EERSTE BLAD. BINNENLAND UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben? NIEUWE ZEUWSCHE COtlRAHI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I P® ËHk gulden bij verlies van beide 1 I" gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de pfe 1181 handen, voeten of oogen. B B verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 3 Z Ifl fl fl B Voorts bij ongeneeselijke I I fl fl hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: fl verstandsverbijstering; B of oog; B duim; wijsvinger, De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verliesj Ml gulden bij verlies van wijsvinger, mm W gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Broederlijk. „Ay ziet, hoe zoet en liefelijk het is als zonen van hetzelfde huis als broeders tezamen wonen." Deze schriftuurlijke ontboezeming ont vlood de borst van een vrijzinnig porte feuilledrager op den 100-jarigen gedenkdag van onze herwonnen onafhankelijkheid. Alles „pais «n vrêe". Alles liefde 'en broederlijkheid. Jawel I Nauwelijks geeft de vacante 2e Kamerzetel Katwijk de „Middelburgsche Courant" aanleiding tot bespreking dezer rechtsche vacature of zij uit zich in dezer voege „Maar toch staan de coalitiebroeders al tegenover elkaar als blazende katten om (het) Tweede Kamerdistrict Katwijk voor zich te verzekeren." Nu nemen wij de „Middelburgsche" dien schamperen uitval niet al te kwalijk. Na tuur gaat boven de leer en den stoke brand spelen zit de vrijzinnigheid in hek bloed, gedachtig haar leuze: „Verdeel en heersch". Maar behalve, dat de taal der „Mid- - delburgsche Courant" moeilijk te rijmen valt met de de broederschapsidylle vertol kende woorden van den liberalen bewinds man Pleijte, lijdt zij aan gezwollenheid en overdrijving. Of mag een politieke par tij, die op de vertegenwoordiging van het onderhavige district grooten invloed uit oefent, niet de manschappen tellen en de verhoudingen tusschen de kiezers onder ling bespreken? De coalitie houdt van rust maar niet van de rust van een kerkhof; steeds vond en vindt er iedere partij ruimschoots de vrijheid voor zijn gevoelen uit te komen en te durven zeggen waar het op staat. Doch zoodra het algemeen belang spreekt, weet ieder der gecoaliseerde par tijen haar verlangens daarnaar te richten en houdt men zich aan het tusschen de besturen gevormde accoord. En wat spe ciaal de Katholieke partij aanbelangt, zij wist immer ter wille van het algemeen belang en het behoud der coalitie offers te brengen en met hare coalitiegenooten als broeders te leven. En ook nu zal zij, zoo noodig, in het district Katwijk de oude traditie getrouw blijven en er zich wel voor wachten, om door een onbroederlijk gekrakeel de vrij zinnigheid in de kaart te spelen. En al is het waar, dat alles samen genomen, den Katholieken de Katwijker Kamerzetel theoretisch toekomt, en al vraagt Beverwijk nog altijd om een schadeloosstelling, toch lijkt ons de raad van „De Tijd" verstandig en practisch: „Maar men zal, hopen wij, nu het ver- kiezingsaccoord bij de stembus op zijn laatste beenen begint te loopen, door de aanstaande onvermijdelijke invoering van een Evenredige Vertegenwoordiging, aller- zijds bedenken, dat de verschillende par tijen tot dien tijd nog het best zullen va ren, als ze niet door onnoodig gewapper van vlaggen uit den koers worden gelokt." TWEEDE KAMER. Bij den aanvang der zitting van [Woens dag deelde de voorzitter mede, dat het Rapport betreffende het onderzoek in zake de spoorwegramp bij Beilen is ingekomen. Bet Rapport zal worden gedrukt en aan de leden uitgereikt. Na kort debat, werd daarna zonder hoofdelijk© stemming aangenomen het wetsontwerp tot verhooging; van Hoofd stuk V der Staatsbegrooting (Gebouwen medisch Rijksuniversiteit te Leiden). Daarop werden de beraadslagingen over de Inkomstenbelasting voortgezet. Dhr. v. Vuuren vervolgde zijn afgebro ken rede en verdedigde verder zijn amen dement om de dividendbelasting terug te brengen op het bedrag van het oorspron kelijke ontwerp, nl. van fö op f2.75. Spr. betoogt, dat deze belasting wel de gelijk drukkend zal zijn voor de kleine on dernemingen die met weinig kapitaal wer ken en vaak te weinig afschrijven om maar veel dividend uit te keeren. Ook wijst spr. op de vele familie-vennoot schappen en betoogt, dat dit ontwerp de groote vennootschappen bevoordeelt bo ven de kleine. Dhr. v. Nispen (Rheden) verdedigt zijn amend, om de dividenden progressief te belasten, te beginnen met een uitdeel'ing van 4 pet. f2.75 voor iedére f 100 boven, voor het 5e pet. fö voor iedere f 100 bo ven de 4 .pet., voor het 6e pet. f6 voor ieder volgend pet. f 7 voor iedere f 100 boven d© 6 pet. De strekking van het amend, is geen verhooging van belasting druk te leggen op instellingen, welke geen hooge uitkeering kunnen doen. Spr. is tegen het amend.-v. Vuuren en bestrijdt dit. Dhr. De Wijtkerslooth, vooropzettende dat hij niet gaarne opkomt tegen een amendement van een partijgenoot, bepleit twee gronden van billijkheid vóór het systeem van den Minister, le de bescher ming die de wet biedt aan de Naamlooze Vennootschappen, 2e kan men niet zeg gen dat de heffing te zwaar is tegenover de wettelijke bescherming die de werk gever aan het grootbedrijf verleent. Deze gronden woirden door spr. breedvoerig ont wikkeld. Dhr. De Meester verdedigt het stelsel van den Minister en bestrijdt de amen dementen v. Vuuren en v. Nispen. Dhr. Vliegen weerlegt een paar grieven van den heer v. Vuuren en zal tegen diens amendement stemmen. In het amen- dement-v. Nispen zit voor hem wel iets aantrekkelijks, maar toch heeft hij. er be zwaar tegen, omdat het in ons land, bij gebrek aan wettelijke regeling, zoo gemak kelijk is met de balansen te knoeien. Vooral bij familie-vennootschappen kan men de winst uitkeeren in anderen vorm dan dividend. Daarom is spr. tegen het amend., tenzij de Minister er iets anders op weet te vinden. De Min. verdedigde nader het artikel. Ten onrechte .stelde dhr. v\ Vuuren het voor of men hier te doen heeft met een nieuwe belasting, in plaats van met een verzwaring. De kleine man zal er geen druk van ondervinden, want die heeft geen aandeelen. Het amend.-v. Nispen heeft veel sympathieks, doch het heeft ook bezwaren, vooral de opvoering tot 7 pet. De Min. moet dus de amendemen ten afwijzen. Nadat de hoeren v. Vuuren en v. Nis pen gerepliceerd hebben verklaart dhr. Kooien, voorz. der Comm. va,n Rapp., dat deze unaniem van meening is, dat de amendbehoorem ite worden verworpen, en wordt het amend.-v. Vuuren verworpen met 48 tegen 14 en het amend.-v. Nij pen met 49 tegen 13 stemmen. Art. 35 wordt daarna z. h. p. aange nomen. De vergadering' wordt daarop ver daagd .tot Dinsdag' 12 Mei a.s. i Aanwezig waren, met den voorz., 89 leden. Door dhr. Klerekoper (soc.) is verlof gevraagd den Minister van Waterstaat te mogen interpelleeren in verband mei het besluit van de Directies, der Spoor wegmaatschappijen betreffende het vervul len van het Raadslidmaatschap' door per soneel. i Dhr. Mendels (soc.) heeft gevraagd tot den Minister van Koloniën eenige vragen te mogen richten betreffende de toepas sing van het strafwetboek, art. G3a en 63b, betreffende Europeanen en 66a. en 6Gb, betreffende inlanders, speciaal aan gaande de strekking en draagwijdte dier artikelen Da voorzitter stelt voor den datum dier beide interpellaties nader vast te stellen'. Conform besloten. Het ontwerp-Treub. Wij vernemen, dat het ontwerp-Treub in zake het verleenen van ouderdoms rente aan behoeftigen vermoedelijk eerst in het najaar door de Tweede Kamer zal worden behandeld. Het Voorloopig Ver slag, dat binnenkort verschijnt, is thans in ontwerp gereed: a.s. Maandag komt de Commissie van Rapporteurs wederom bijeen. De kans op behandeling vóór het zomer-reces is wel nieVuitgesloten, maar lijkt toch zeer klein. (De Tijd) (Zie .verder Tweede Blad.). Goes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in April Telegrammenverz. 881, ontv. 936, overgen. 1114, totaal 2931. Gesprekkenverz. 1105, ontv. 1395, overgen. 3892. Lokaal 2468. Totaal 8860. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid-Beveland behandeld Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 19 17 36 Borssele 42 49 91 Colijnsplaat 44 30 74 Driewegen 14 13 27 Ellewoutsdijk 16 18 34 's Gravenpolder 40 42 82 's Heer Arendskerke 33 40 73 's Heerenhoek 37 26 63 'sHeer Hendriksk. 4 7 11 Heinkenszand 28 50 78 Hoedekenskerke 23 28 51 Kamperland 45 33 78 Kapelle 64 79 143 Kats 12 30 42 Ivloetinge 21 41 62 Kortgene 66 50 116 Kruiningen 74 58 132 Kwadendamme 19 15 34 Nieuwdorp 33 33 66 Nisse 12 13 25 Oudelande 12 15 27 Ovezande 13 24 37 Rilland 30 41 71 Schore 17 18 35 Waarde 11 7 18 Wissenkerke 20 36 56 Wolphaartsdijk 42 56 98 Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot. Baarland 40 15 55 Borssele 74 80 6 160 Colijnsplaat 59 39 7 105 Driewegen 21 11 32 Ellewoutsdijk 19 4 23 's-Gravenpolder 55 76 1 132 's-Heer Arendskerke 43 101 144 's-Heerenhoek 45 12 57 Heinkenszand 28 20 48 Hoedekenskerke 33 13 46 Kats 10 12 22 Kamperland 68 24 92 Kapelle 113 112 11 236 Kortgene 160 67 6 233 Kruiningen 76 56 11 143 Kwadendamme 40 37 77 Nieuwdorp 70 53 123 Nisse 13 2—15 Oudelande 49 4 53 Ovezande 18 13 31 Rilland 34 38 72 Schore 11 21 2 34 Waarde 33 14 47 Wissenkerke 57 29 86 Wolfaartsdijk 27 3 30 („Zeeuw") Middelburg. Wij schreven in ons verslag van de feesten dat er veel „gekiekt'' ;wa.s. Gisteren konden wij; de eerste resultaten daarvan bewonderen. Reeds des morgen^ bracht de firma F. B. den Boer een tien tal goed geslaagde prentbriefkaarten van den optocht en ook van andere aardige momenten en groepen in den handel. De heer Corn. Henning étaleerde des avonds een bijzonder groote verscheiden heid van photo's, waaronder bijzonder veel groote, allen even duidelijk. Wij- za gen er van de wagens, van groepen en tal van afzonderlijke personen. Dat velen zich zulk een photo zullen aanschaffen ter herinnering aan dezen feestdag. °ok de heer Helder in de Langedelft etaleert een groote collectie briefkaarten en enkele photo's. Is men alom bezig de feestversiering te verwijderen, niet geschiedt dit op de I Vlas markt, waar besloten is de versiering te laten staan tot dat de Bakkerij-tentoon stelling is geëindigd. Aan de eerepoort aan de Markt is een opschrift aangebracht dat aanduidt dat dit de weg is naar de Tentoonstelling, hij goed weder zal heden avond eene giornoverlichtmg worden aangebracht. De bewoners van de Dampoort en omgeving hebben Woensdagav. voor zich het Onaihankelijkheidsfeest gevierd. Een tweetal orgels hielden de vroolijke stem ming erin, terwijl de verlichting, voor zoover die giorno's niet waren afgewaaid, was ontstoken en een aardig effect gaven. Er heerschte groote vj-oolijjkhead onder allen die aanwezig waren en alles, liep; in de beste orde af. Gisteren heeft het feest van 5 Mei nog druk in onze stad nagegalmd. Het Duitsohe muziekgezelschap, maakte des middags reeds een muzikale wande ling en trok daaxbijl veel hoorders, ook van de buitenlui, waaronder veten die Annetje en Lijfeje vierden. Des avondp om zeven uur vertrok het gezelschap .weep spelende van de Loskade naar de Markt en gaf daar een uitvoering in de muziek tent, welke door zeer velen werd bijge woond. Dat deze muzikanten onvermoeid zijin bleek ons toen wijt ze om halt elf nog aan het station hoorden spelen alsof zij pas begonnen waren. Maar bij deze muziek bleef het niet. Het gezelschap „De vereenigde werklieden van üen houthandel Walcheren" vertrok om half negen van het schaftlokaal en bracht allereerst eene ovatie aan den heer E. M, Alberts, direc teur van den Houthandel, om vervolgens naar de woning van zijn directeur, dhr. Mantz in de 8t. Pieterstraat, wien een serenade jverd gebracht. Te negen uur was men voor het ho tel „de Nieuwe Doelen" waar zich enkele heeren verzameld hadden, die deel uit maakten van de verschillende commissies, Welke voor het welslagen van den feest dag hebben gewerkt. En met deze heeren voorop en geëscorteerd door pplitia te1 paard en te voet ging'het omstuwd'door een groote menigte naar den voorzitter van het Feestcomité, den heer L. K. van der Harst J-lz. aan de Pottenmarkt. Toen de -heeren binnen genoodigd wa ren, nam de heer I. P. J. de Groot 'het woord en zeide, dat men den heer Van der Harst heeft willen dank en hulde brengen voor hetgeen hij als voorzitter heeft gedaan; uitwijden daarover acht spr. niet noodig, daar ook de waarne mende burgemeester reeds den voorzitter hulde bracht, hiji wensobt den heer Van der Harst toe, dat hij nog meermalen aan het hoofd van zulk een comité moge staan en dat hiji nog dikwijls aan den feestdag van 5 Mei moge terugdenken. De heer van der Harst bracht harte lijk dank voor de gesproken woorden en inzonderheid hulde aan de commissie voor reclame en buurtversiering, die ter elf der upe het ontbrekende heeft aangevuld. Ook bracht de heer van der Harst hulde aan de politie, die getoond heeft haar plicht te kennen, en door kalm optreden voor kwam dat er moeilijkheden ontstonden. Na. den heer van der Harst waren nog de heeren C. W. Dhuij, W. H. Hassel- bach, Ph. J. Callenfels en H. de Rlouw aan do beurt om eene huldiging in ont vangst te nemen. Het zou ons te ver voeren om alles te vermelden wat gespro ken werd. Het zij voldoende dat alle hees ren bleken hoogst getroffen te zijn door deze ovatie. Jammer dat het begon te regenen. Tegen half elf was ook deze rondwandeling ten einde. Donderdag is alhier gehouden de vergadering van burgemeesters en raadsleden van de gemeenteraden van Walcheren ter bespreking van de moge lijkheid van drinkwatervoorziening in Wal cheren. De heer J. H. Blum, lid van Ge deputeerde Staten, opende de vergade ring met eene rede, waarin hij; er op wees, dat de tijd van vrees voor Zeeuw- sche koorts gelukkig voorbij, is, doch dat Verwachting tot den avond van 9 Mei: Krachtige tot matigen, Zuid-Westelijke tot Westelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijulijk nog regenbuien. Weinig ver andering van temperatuur. lucht en goed water voor gezondheid noo dig is en aan dat laatste ontbreekt het nog maar .al te zeer. Het nut van goed water zette spr. in den breed© uiteen, ook ten behoeve van tuin- en landbouw, en zuivelbereiding: Spr. wee® op het succes op Zuid-Bever land, op Thoien en op Schouwen. Wal cheren bleef steeds nog achter, wellicht door de bestaande waterleidingen te Mid delburg eu Vlissingen, maar ook voor deze zou wellicht verbetering te verkrijgen zijn; en dan blijven nog over de 1 andere plattelandsgemeenten met 23090 inwoners. Hierna verkreeg de heer Oldenburg, di recteur voor Drinkwatervoorziening, het woord, die voornamelijk de finantieele zijde van het vraagstuk besprak. Hij wees op de mogelijkheid, om te hoogen druk op de begrootingen der betrozken ge meenten te voorkomen door de oprichting van een naamlooze vennootschap zQoals men dit in Zuid-Beveland gedaan heeft.. De kosten voor het maken van plannen zal het rijk voor de helft dragen. De heer Blum deelde nader mede, dat de provincie wel bereid zal zijin een vierde der kosten bij te dragen. Hij noemde voor de kosten een cijfer van f 10000. Op een vraag van den heer Tichelman luidde het antwoord van dhr. Blum, dat ook zonder Middelburg en Vlissingen dn totstandkoming mogelijk is. üp een vraag van dhr. Gescniere deelde de heer Olden- borg mede, dat volgens zijin meening (de duinen van .Walcheren geen voldoende Water hebben. Besproken werd ook de mogelijkheid om de Vligsingsche [Maat schappij water te laten betrekken van de groote maatschappij. Na nog eenige discussie werd besloten, dat ieder de zaak in eigen Baad zal bespreken en dat dan nader zal worden overlegd. (Z.) Door de politie Sis proces-verbaal opgemaakt tegen een man, die gisteren/ een volksoploop veroorzaakte en weigerde zich daaruit te verwijderen. Hij' werd naar de wacht op het (Stadhuis overgebracht, ten einde ©enigszins van zijne opgewon denheid te bekomen. Na eenige uren werd hij weder op- vrije voeten gesteld. Door de politie alhier is "wegens landlooperijl aangehouden de 67-jarige L. C. Sn. Hiji is ter beschikking, der justitie gesteld. y Os eerste Zeeuwsche Bakkerij- Tentoonstelling. Zooals wij in ons vorig nummer [schre ven, hebben wij nogmaals een kijkje geno men op de tentoonstelling en willen nog eens o,p enkele standen nader de aan dacht ta vestigen. In de eerst© plaats doen wij dit op da stand van de firma Maas en De Groot. Deze Middelburgsche firma heeft bijzon der veel werk van de étalage gemaakt; een fraaie groote molen vormt de top van een hoogen stand en aan de voeten e,rvan liggen op smaakvolle wijze de tal rijke artikelen, die dezp firma en gros verkoopt. Van vele artikelen heeft zij den alleen-verkoop voor Zeeland, van enkele zelfs voor geheel Nederland, zooals [bijv. Amerikaansche meelsoorten van The Is- mert.Hincke Milling Co. te Kansas City. Dat deze meelsoorten een heerlijke smaak aan het gebak geven wordt duide lijk als men als wij' eien proefje neemt. (Jok sucade en andere zaken importeert de firma direct en jvjj gillen wel eerlijk bekennen, dat wijl tot nu toe niet wisten, dat deze zaak zulk een omvang had als ons uit de verstrekte gegevens bleek. Een kijkje op dezen stand alleen is een bezoek aan de tentoonstelling reeds waard. De buurman op[ de tentoonstelling is de

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1