kriof lull w 1UU DU ZO VZOlit en Meelhandel GOES. No. 54. Donderdag 7 Mei 1914. Tiende Jaargang. »d in GEN 7-39. kuis verwarming. Elect, pparaten. Ruime en ïckenhuis verbonden, prde Overste -COSTUUM dan 0,110 en 130 c.M. x Co., Goes. 1HII verllesvaneen II lil verlies verlies van "IL WEESBESTUUR. rüM ii e Schoenreparaties idt ze dan naar ERG S MODERNE ATIE-INRICHTING. orden bntilliniin illijk. Afwerking Solide. !G'S Schoenmagazijn (Markt) - GOES. MEM ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Alzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór bult drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I P" gulden bij J Xfc gulden bij 4% gulden bij pi gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsehe Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De Onafhankelijkheidsfeesten te Middelburg. De eerste dag van de feesten is Maan dag door een voor den tijd van het jaar vrij goed weer begunstigd en het publiek heelt daarvan vooral des avonds volop geprofiteerd. Te zeven uur vertrok van de Loskade het Korps Duitsche muzikanten, dat uit Amsterdam naar liier is overgekomen, daarvoor geëngageerd door de buurtcom- missie van Loskade en Stationstraat. Om stuwd door een groot aantal vooral jeug dige personen werd een tocht door de stad gemaakt om na afloop nog een paar uur te spelen op de pp de Loskade opgeslagen tent, welke uitvoering door een groote menigte in echte ongekunstelde feeststem ming werd bijgewoond. Ken ander zeker niet minder aantrekke- lijk punt was de Buitentuin, die gevuld was met een bonte menigte, daar zich tusschen de gewone bezoekers de gecos- tumeerden bewogen, die ons direct deden zien dat de costumier, de heer Boomsma uit Groningen, alle eer van zijn werk heeft. Het geheel ziet er keurig uit. Het bestuur van den tuin had aan den in gang van den tuin een aardige verlich ting van vetpotjes doen aanbrengen. Maar niet alleen op de beide genoemde plaatsen, doch in de geheele stad, inzon derheid in de winkelstraten was het druk. Velen liepen rond om eens een kijkje te nemen in de versierde straten en de werkelijk f,raaie etalages te bewonderen. De jury voor den etalagewedstrijd maakte des middags en ook des avonds een rij toer door de stad om haar oordeel over het werk van de deelnemers aan den wedstrijd te bepalen. Het resultaat hierr van was, dat de prijzen als volgt wer den toegekend: le pr., verg. zilv. med., Firma Gebr. Klijherg met 351 punten; 2e pr., zilveren med., dhr. F. J. Alurk met 3335 punten; 3e pr., zilveren med., mej. C. P. J. Guyot met 327 punten; 4e pr., bronzen med., Firma Gebr. v. d. Harst met 326 punten; 5e pr., bronzen med., Firma D. de Ja ger Jr. met 325 punten; 6e pr., bronzen med., Firma Graveetein met 312 punten; 7e pr., bronzen med., dhr. C. v. d. Kleijn met 310 punten; 8e pr., bronzen med., Firma Antoine Mes met 307 punten; 9e pr., bronzen med., dhr. J. H. Meijer met 3025 punten; 10e pr., bronzen med., Firma Belderok Van Roo met 301 punten. Het maximum aantal punten was 360. Voor de etalage, die het meest toepasse lijk is op de aanleiding van de feesten werd de verguld zilveren medaille, ge schonken door „Handelsbelangen" te Goes, toegekend aan de firma van Benthem en Jutting, en de tweede prijs, zilveren me daille, te schenken door „Gemeenschappe lijk Belang" te Vlissingen, aan den heer G. Versluis op het Molenwater, met resp. 108'/a en 95 van de 120 punten. Voor de etalage, het meest uit eigen ar tikelen samengesteld, werd de zilve ren medaille, te schenken door de fir ma M. H. Boasson en Zonen, aan dhr. P. J. Doets Jr. toegekend met 108 van de 120 punten. De eerlijkheid gebiedt ons mede te dee- len, wat door velen werd uitgesproken, dat de beslissing der jury geen algemeene in stemming heeft gevonden. Menige etalage die èn door fraaiheid èn door kunstzin uit muntte bleef óf onbekroond óf te laag be kroond. Wij geven echter aanstonds toe, dat de jury voor een moeilijke taak stond. Toch ware het o. i. heter geweest, in dien de juryleden de beoordeeling over f r a, a. i h e i d, doelmatigheid, sa menstelling van eigen a r t i k e - 1 e n apart hadden mogen houden, ten einde voor elke rubriek de daar voor geëigende bekroningen uit te reiken. Door nu al de cijfers pêle-mèle bij een te gooien, kreeg men resultaten, die in tegenspraak traden met de werkelijk heid. Het vroegere vertrek der Vlissingsche juryleden (Maandagavond tot bij elven, terwijl de overigen tot één uur na midder nacht doorwerkten) maakte liet daarbij onmogelijk nog een onderlinge vergelijking en bespreking te houden, die wellicht tot een meer bevredigende uitkomst van de taak der aan een bepaalde opdracht gebonden jury zou hebben geleid. Wij geven, deze zuiver objectieve op merkingen niet in den geest van hyper- critiek, maar om daarmede bij een vol gende gelegenheid zijn nut te doen. Ook de tijd die den juryleden ter be oordeeling was gegeven, was te kort. Alles moest te overhaast gaan. Dinsdagmorgen was 't voor velen vroeg dag. Hier <m daar moest nog de laatste hand aan de versiering worden gelegd of moesten de hoogst noodzakelijke huishou delijke of zakelijke werkzaamheden wor den afgedaan en toen tegen half acht de reveille van de Amsterdamsche muzi kanten van de Loskade en te acht uur die van Middelburgsch Harmonie van de Markt vertrok, gelooveu wij niet dat zij velen meer te wekken had. Zij werden door honderden begeleid en door duizen den nagekeken, toen zij door de thans door het uitsteken der vlaggen van schier alle woningen nog veel Beter versierde stad trokken, om den eigenlijken feestdag „in te blazen". Vervolgens hadden in de verschillende kerken godsdienstoefeningen plaats, o. a. in de R. K. Kerk in de Lange Noordstraat werd een plechtige H. Mis van dankzeg ging opgedragen door den Z.Eerw. heer Brügemann, pastoor der parochie, en ge volgd door een „Te Deum". De kerk was stampvol. Dat in al die godsdienst oefeningen Gods zegen voor het Vor- tenhuis en het Vaderland werd af gesmeekt, spreekt van zelf. In de Nieu we Kerk vergastte mevrouw Hendrikse Versloot de gemeente op eenige liederen. Te elf uur begonnen tegelijkertijd de klokken van den Abdij toren, van de Oost- kerk en de K. K,. Kerk te luiden en dit nummer was zeker een hier vrij onbe kende, doch indrukwekkende wijze om het voornaamste deel van het feest aan te kondigen. In den loop van den morgen voerden trein en tram, rijwielen en andere voer tuigen steeds meer feestgangers aan, die zich voor een groot deiel verdrongen rond den tamboer en de omroepers, die uitge- doscht in fraaie costuuins uit 1814 den volke kond deden, dat aan H. M. de Ko ningin het volgend© telegram is verzon den De burgerij van Middelburg heden fee» telijk herdenkende de bevrijding vande Fransche overheersching en den blijden intocht van "de Commissarissen-Generaal vanwege den Souvereinen Vorst op; 5 Alei 1814, hiedt Uw.e Majesteit har© eerbie dige huid© aan met de verzekering van innige verknochtheid aan het Huis van Oranje. Namens de feestcommissie, L. K. VAN DER HARST J.Jz., Voorz. Ph. J. CALLENFELS, Secr. Middelburg, 5 Mei 1914. Na het aflezen van dit telegram klonk telkens een luid hoera uit de monden van de rond de omroepers staande me nigte. Ook was het bijzonder druk bij de Rij school, waar telkens gecostumeerde per sonen aankwamen. Tegen half twaalf vulde zich het afge zette deel van de Markt met een schare van zangers en zangeressen, die de drie re petities van den gemeenschappelijken zang hebben bijgewoond, terwijl zich daarbui ten ook honderden en honderden bevon den die dit deel van het programma wenschten mede te maken. Deze uitvoering yvas in allen opzichte een groot isjucees, een woord van bijt- zondere hulde aan den ontwerper en lei der van dit deel Vvan het programma, willen wij hier neerschrijven. De heer H. de Blouw heeft den dank verdiend van alle feestvierenden en heeft zeker in en kele weken veler harten gestolen. Jammer, meer dan jammer jwas, het, dat 'tweer dat den geheelen morgen vrij goed doch dreigend was, dit deel van het feest epnigszins minder aangenaam maakte, doordat een flinke regenbui zich boven de hoofden der zangers en toe hoorders ontlastte. Maar aan de feest vreugde deed dit zeker geen afbreuk, allen hoopten echter dat het hij dit eene buitje zal blijven en dat de optocht bij droog weer moge plaats hebben. De „clou" van de feesten in den na middag was de Historische optocht. Te half één vertrokken van de Rijf- school de ©erewacht en de landlieden te paard en trokken ieder langs een ver schillenden weg naar den Veersehen >veg. Op hetzelfde uur vertrok van de Markt de stoet bestaande uit: Een compagnie gewapende burgers, de koets met ministers van het stedelijk bestuur, koets: met het stedelijk bestuur, koets met aanzienlijke ambtenaren, een korps burgermuzikanten en burgers te paard. Deze laatste stoet ging door de Lange- delft, Korte Delft, Dam Zz„ Bateauport, Rotterdamsohe Kade, Nederstraat, Dam poort en Veersche Singel naar den Veer sehen weg. Hier bevonden zich de Commissarissen van den Souvereinen Vorst en den Ge neraal Sweerts de Landas met gevolg ën werd de volgende stoet geformeerd: Landlieden te paard (mannen uit St. Laurens); personen met Pranje en Hol landsehe vlaggen; muziekkorps van de Engelsch© vloot, bestaande uit tamboers en pijpers (leden der Gymnastiekvereeni- ging ivledioburgum); Generaal Sweerts de Landas (de heer Ph. J. Callenfels) met zijne staf (de heeren A. H. Goeman Bor- gesius, P. ten Kate en mr. G. J. Bergsma) en officieren van den Landstorm van Zuid-Beveland (de heeren jhr. D. Hoeufft, H. Dijkmeester en P. W. M. Hoegen van Hoogeiande)koets met ministers, van het stedelijk bestuur en wel de secretaris van den Municipalen raad M. Ph. M. van Visvliet (de heer G. J. van Oordt), de ontvanger E. P. Cremer (de heer J. W. Schuurman), de commissaris van politie M. Bastiaanse (de heer P. de Bruijne en de chef de bureau van de stadsgriffie Zeger van de Velde (de heer M. Wagtho.) In de volgende koets waren geze ten de commissarissen-generaal van den Souvereinen Vorst namelijk de heeren J. H. Schorer, oud-burgemeester van Mid delburg en W. F. van der Burcht van Lichtenberg (respectievelijk de heeren jhr. mr. J. C. Schorer en mr. T. A. Wagtho, beiden afstammelingen van de door hen voorgestelde personen), de hen volgende eerewacht had tot commandant den heer jhr. A. E. Boddaert. In de derde koets had het stedelijk bestuur plaats genomen namelijk de maire Bijleveld (de heer L. K. van der Harst J.Jz.) en zijne adjunct maires L. C. van Sonsbeek en A. P. van Doorn (respec tievelijk de heeren mr. J. Adriaanse en E. W. Hendriks^). De vierde koets was ingenomen door de Sous-préfect van het departement mr. J. P. Fokker (den heer G. K. A. Non hebei), de raden van prefectuur mr. Ja cob Snouck Hurgronje en mr. H- J- van Doorn (de heeren dr. H. J. Nederveen en R. Borggreve) en het lid van den Alge- meenen raad van het Departement mr. F. Ermerins (de heer F. A. Hitler). Achter deze laatste koets volgden nog een korps burgermuzisanten (de muziek- vereeniging „De vereenigde werklieden van den Houthandel Walcheren") eene compagnie gewapende burgers, het lilde Bataljon Jagers, twee compagnieën Oranje Jagers, landlieden te paard (mannen uit Gapinge, Vrouwepólder en Veere) en ten slotte burgers te paard. Over de koetsen, die ieders aandacht trokken kunnen wij nog mededeelen, dat twee ervan, namelijk, die der commis sarissen en die van het stedelijk bestuur afgestaan zijn door de gemeente Rotter dam, alwaar zij ook in de optocht zijn gebruikt en de twee anderen, die voor zien waren van statiebokken, gewone rij tuigen waren, die op handige en keurige wijze in stijl waren gebracht. Re costumes van al de deelnemende en in het bijzonder die van de hoofdpersonen zijn zoo getrouw mogelijk gemaakt naar de bestaande ge gevens, over die welke in 1814 ge dragen werden. Het geheel maakten aangenamen indruk door de kleurenpracht. Alvorens de stad werd ingereden had de officieel© begroeting plaats van de. afgezanten van Vorst Willem! I door het gemeentebestuur. Nadat alle heeren waren uitgestapt en zich tot een schitterende groep hadden geformeerd nam de Maire Bijleveld het woord en richtte zich als volgt tegen de beide commissarissen-generaal J. H. Scho rer en W. F. van der Burcht van Lich- tenbergh. Mijne heeren, Als Maire der stad Middelburg rust op mij de zeer vereerende taak U als com missarissen van Z. K. Hoogheid, onzen Souvereinen Vorst, namens het Bestuur en de burgerij der stad welkom te hee- ten. Met blijdschap begroeten wij U. Reeds maanden lang hebben we naar dezen heugelijken stond uitgezien. Want, al leef den we hier gedurende de laatste maanden., in groote afzondering en al konden slechts vage berichten uit Holland tot ons ko men, toch drongen zoo nu en dan blijde geruchten tot ons door. We leefden tusschen hoop en vrees, zou ook ons eiland mogen deelen in de voorrechten, voortvloeiende uit de geluk kige omwenteling van November des vo- rigen jaars 1 Maar inmiddels vermeerderde onze druk. Dit laatste bolwerk meende de vijand niet te moeten verlaten. Hij zwoer zelfs dat hij het eerder aan de golven zou prijs geven. Dank aan den Allerhoogste, door Wiens wijs bestuur thans de ure is gekomen waarop ook onze stad zal gaan deelen in de zegeningen, die de regeering van onzen Souvereinen Vorst, een telg uit het geliefd Oranjehuis, ons waarborgt. Thans is het lijden voorbij; een blijde toekomst wacht ons. Wilt dan nu onze veste binnentreden en U overtuigen van de blijdschap harer burgerij. Deze toespraak van den Maire werd beantwoord door den commissaris van der Burcht van Lichtenbergh, die ongeveer als volgt sprak: Mijnheer de Maire 1 Wij zeggen U dank voor de ontvangst, die ons als commissarissen van Z. K. Hoogheid, onzen Souvereinen Vorst, bij het binnentreden der stad Middelburg al hier ten deel valt. Met groote ingenomenheid hebben wijl de zeer vereerende opdracht van Z. K. Hoogheid aanvaard, namens Hem het be1- wind in dit gewest en Uw stad over te neaneh. t En zoo zal dan ook eindelijk Uw stad mogen doelen in de voorrechten van het opperbestuur van een Vorst uit den huize van Oranje. Zouden wij U mogen verzoeken onder uwe begeleiding de veste binnen te tre den ten einde van den pui van Uw stad huis den volke kond© te doen van de opdracht van onzen Souvereinen Vorst. Na deze ontmoeting en begroeting wer den de koetsen weder bestegen en zette de optocht zich in beweging om langs denzelfden weg als boven vermeld (alleen Dam Nz. inplaats van Zz.) en zulks door een hang van menschen welker toeloop steeds grooter werd. Ieder kon de stoet goed zien, dank zij het verbod om mede te loopen. Op de markt werd voor het Stadhuis weer halt gehouden en ver lieten de autoriteiten de koetsen. Eerst ging het toen naar de Raadzaal, waar het tegenwoordig gemeentebestuur bij monde van den heer P. üumon Tak, waar nemend burgemeester, de waardigheidsbe- kleeders van voor 100 jaar ontving. Nadat, deze eigenaardige ontvangst plaats had gehad begaven de autoritei ten zich naar de Pui van het stadhuis en vormden op die Pui weder een bonte Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 7 Mei Matige, later wellicht meer toenemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind. Tijde lijk opklarend, later waarschijnlijk weinig verandering van temperatuur. groep, waaruit de commissaris-generaal van der Burcht van Lichtenbergh naar voren trad om de volgende proclamatie voor te lezen l Waarde Landgenooten, Lof en Dank aan de oneindige goed heid van den Almachtige. Of zou de eerste ontboezeming van een bewogen hart in dit oogenblik wel een andere strekking kunnen hebben? Eindelijk toch hebben de rampzalige too- noelen des Oorlogs piaats gemaakt voor een lieflijken algeineenen Vrede: het treu rigst uitzicht op uiterste ellende en ver woesting, hetwelk ons in dit eiland be nauwde, voor een gegronde hoop op wel vaart en voorspoed. Alle willekeurige overheersching van vreemden voor een weldadig bestuur van eigen ingezetenen. En eindelijk maakt het eiland Walche ren, benevens de andere Zoeuwache eilan den wederom een gedeelte uit der Vrije Vereenigde Nederlanden onder het opper bestuur van een Vorst uit den huize van Oranje, evenals hoogstdeszelfs doorluch tige voorvaderen uit Nederlandsoh bloed gesproten; een huis, waarvan de naam alleen alle welgestelde harten der Zeeu wen van erkentenisse en eerbied doet ont gloeien. Lof en eere aan den Almachtige, brengt Hem de offers uwer dankbaarheid toe, betaalt Hem uwe geloften. Het is de wettige opdracht der Sou- vereiniteit dezer landen, door den volke aan Zijne Koninklijke Hoogheid Willem l'Tederik gedaan, het is de Grondwet, die daarop gebouwd en eveneens op den 29 Maart laatstleden is aangenomen; het is de inbezitneming van dit eiland in naam van bovengenoemden Vorst, welke wij als Hoogstdeszeds Commissarissen-Gene raal hel genoegen helmen Ucd. met de zen aan te konuigen. Geluk dan, waarde landgenooten! met deze wonderbare gezegende uitkomst der omstandigheden 1 En nu Blijdschap, Vreugde, Eerbowij- zingl Maar ook algemeene hartelijke verzoe ning 1 Eerbied voor rust en ordel Lief- do voor Godsdienst en goede zeden I On dergeschiktheid aan wet. en overheid I Zoo dragen alle uwe daden liet kenmerk van de oprechtheid uwer bedoelingen. Zoo achtervolge de goede God dezelve met. de beste zijner zegeningen. En pnze algemeene verkenningsleuze zij altoos en alomme: voor God, voor Vaderland en Oranje I En opdat het oogmerk onzer zending en gevoelens aan allen kenbaar worde, zal deze alomme in dit Eiland worden aangeplakt en afgekondigd daar zulks ge woon is te geschieden." Het lezen van deze proclamatie werd met groote stilte aangehoord, maar na afloop klonken luide toejuichingen. De koetsen werden weder bestegen, en voort ging het door de versierde straten, langs duizenden belangstellenden door een groot, deel van de Stad met als einddoel de rijschool aan den Zuidsingel. Ontvangst op het. Stadhuis. Over de hierboven even aangestipte ontvangst op het stadhuis van de auto riteiten uit den optocht zij nog het vol gende vermeld. Nadat zich in de raadszaal de hoofdper sonen van den optocht, leden van de feest en de algemeene versieiringscommissie en verdere genoodigden hadden vereenigd. sprak de waarnemende burgemeester, de heer P. Dumon Tak hen als volgt toe: Hoewel het mij leed doet, dat de heer v. d. Brandeler, onze burgemeester, door

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1