i/iof antiekantooi r ank Tiende Jaargang, I DAAD. Zoon, Goe Inner bestaat uit sbladzijden. EERSTE BLAD. Rome's Stem. BINNENLAND UIT ZE E LAND. .-COSTUUM dan 110 en 130 c M. Co., Goes. Veischiint eiken MAANDAG-. WOENSDAE- in VRIJDAGAVOND. lUU of oog; I duim; \M wijsvinger, mm ardenbespanning Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Alzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis; Sanzepoortstraat C 209. GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 8 A gulden bij verlies van beide I A gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de J| |n j§ ff handen, voeten of oogen. n |a 9 I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 5II 11 Voorts bij ongeneeselijke I_I9 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voorverstandsverbijstering\0 of oogduim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekcrings-Bank' te Schiedam. ïrwebloem neel IHIBIT - CUES. MIDDELBURG. O S I TO. 9-2. onderbreken aan te hooren, hem verwijtend aanziende wel een steen zijn, o» te blijven; doch ga verdei, woord meer zeggen. Maai mij aanhooren." Met dez?B c de kapitein in den cana- sloot mismoedig de oogen. dus voer Bertha in hart voort, „dat ik reeds vele an de hand gewezen heb - ekt niet gezind, mijne maaf'j id op te offeren, bovendien® dier vereerders bevallen met ieder dag ouder word. rig speelde een glimlach ovei ,n Von Arnum- ar over mijne twintigjarig;* 1, het is toch zoo als leen te staan in de wereld J rouw ook geen aangenam i oei geen lust om eene ou 9 te worden. Bij u kan ik 00 jl zijn; en hoe ongaarne ik vroeg of laat moet dit toe SP" gulden bij A gulden bij gulden bij P* fl Ka I I verlies van een 9 I I 9 I verlies 9_ 9 9 verlies van M 11 I hand, voet I I 11 I van een I I een M I gulden bij verlies van eiken anderen vinger. den geleverd met bovan- Reeds zeer veel dezer ia een vierjarig gebruik onder garantie van goede IG: htKruiwagen Sproei- .plantingenPlanet Jr. irdenwiedmachine met end-stuurHassia vier- gram Wiedmachines en rasmaaiers en Zelfbin- r aan de allerhoogste dien lichter trekken dan De verkoop neemt sterk eerden o.a. honderd Mas- laaiers in ons land meen ;e seizoenen. verstrekt door: (Wordt .vervolgd-). De Katholieke Internationale Liga te gen het Alcoholisme mag met groot© vol doening op haar Rooinsche reize terug zij voerde hare vertegenwoordigers naar de Eeuwige Stad, om den zegen van Christus' Plaatshekleeder af te roe pen over hun werk en streven, gewijd aan den onvorpoosden strijd tegen den groot-moordenaar van lichamen en zielen, dio Alcoholisme heet, en om in de scha duw van St. Pieter een internationaal drankbestrijderscongres te houden. Do II. Stoel, aan de aloude 'traditie getrouw, do nobele strevingen voor een of ander verheven doel, welke zich in den boezem der Katholieke gemeenschap openbaren, to leiden in de goede banen tot 'Gods eer en het heil der Kerk, bleef niet doof voor de stem der .pelgrims dra nkb e,strijders Reeds toonde de Paus Zijn hooge be langstelling in het werk der Roomsche drankweer, door als beschermheer der bovengenoemde Liga, den wijzen en vro men MecheLschen kardinaal-aartsbisschop Mercier te benoemen en op een vorig anti-alcoholistisch congres, te S.chevenin- gen gehouden, den bisschop van Haar lem, Mgr. Gallier, tot Zijn vertegenwoordi ger te benoemen. Thans meende Pius X zijn vaderlijke welwillendheid voor en zijn hooge tevre denheid over het doel en streven der Liga te moeten nederleggen in do schi'if- telijko dankbetuiging op het adres, dat do te Rome aanwezige congressisten aan Zijne Heiligheid hadden aangeboden, na dat het door de handen was gegaan van, 's Pausen staatssecretaris, kardinaal Merry del Val, die het behoudens enkele kleine wijzigingen met blijdschap had goedge keurd. i Ini dlat adres verzoeken de bestuurs leden van den Internationalen Bond te gen het Alcoholisme in naam dor Liga den Pauselijken steun en aanmoediging aan de vereenigingen, „die in onzen Bond zijn verbonden en die door gebed, ont houding of matigheid, door persoonlijke offers en door alle middelen, die een vindingrijke en bezige liefdadigheid hun biedt, do onmatigheid bestrijden en zich beijveren om de ongelukkige slachtoffers te redden." Het antwoord des Pausen werd den adressanten door kardinaal Merry del Val in het navolgend schrijVen (vertaling van „Do Tijd") beteekend. Van het Vaticaan, 23 April 1914. Aan de Weledelgeb. Heeren President en Bestuursleden van den Kath. Internat. Bond tegen het 'Alcoho lisme. Onze H. Vader Paus Pius X, die van harte do tweehonderd pelgrims van den Kath. Internat. Bond tegen het Al coholisme heeft gezegend, belast mjj aan IJ en .uwen Bond uitdrukking te geven van de gevoelens van voldoening en. dankbaarheid, die hij heeft ondervon den, toen hij uw betuigingen van eer bied en de verzekering van kinderlijke gehoorzaamheid ontving'. De Heilig© Vader wenscht U geluk met 'het succes van den machtigen kruistocht, dien gij de wereld door hebt ondernomen, steunend op de beginselen van het Evangolio en geleid door heb gezag der- hiërarchie. Hij bidt God den ijver vruchtbaar te maken, dien gij ont wikkelt tegen den vreeselijken geesel, vijand van lichaam en ziel, die zooveel physieko en moreel© ellende slaat. En terwijl hij de krachten zegent van, alle katholieke vereenigingen, die bjj| uw Bond zijn aangesloten, zegent de H. Vader den goeden wil van al hunne leden en moedigt hen aan voort te gaan in lain edelmoedig apostolaat. In de laatste tijden hebben do Pau sen niet nagelaten het onheilbrengende kwaad, dat gij bestrijdt, aan te wijzen en zij hebben de noodzakelijkheid aan getoond van spoedige en doeltreffende hulp. Provinciale concdles, bisschop pen in al 'de werelddeelen hebben den alarmkreet doen hooren en de gevoe lens belicht. Daardoor zijn mannen van geloof, van wetenschap en van actie, door woord en voorbeeld een bewe ging begonnen, die zeer heilzaam is in het Katholieke werk der matigheid. Hoe nuttig is het, den geesel van het. alcoholisme te toonen in zijn economi sche, nroreele en physiologisclie uit werkingen, dooi' het in verband te bren gen met het verval der individuen, wier gezondheid, verstand, geweten en vrijheid door den alcohol worden ver woest; met het verval der gezinnen, waarin wanorde en ontaarding wordt gebracht; met het verval der maat schappij, die in haar ernstigste belan gen wordt bedreigd. Onder de sociale werken is dit dan ook wel het meest dringende. Daarom zal het den H. Vader zeer aangenaam zijn te zien, dat uw Bond nog sterker wordt door de toetreding van nieuwe katholieke vereenigingen. Zijne Heiligheid verlangt nadrukkelijk, dat do Geestelijkheid overal dit werk van sociale opvoeding en bescherming aanmoedige en dat de geestelijkheid door het onderricht en door hot voor beeld zich plaatse in het brandpunt van den strijd tegen een kwaad, dat vooral in zekere landen zooveel schan de brengt onder de geloovigen. Maar deze veldtocht zal niet tot de overwinning leiden, dan wanneer zij wordt ondersteund door de goddelijke genade, geput uit het gebed, de veelvul dige II. Communie en de algemeene praktijk van de christelijke versterving: Nisi Dominus aedificaverit domum, in vanum laboravenmt qui aedificant cam (Ps. CXXVI, 1). Dat het licht van hel Evangelie van Jezus Christus slrale in de geesten en de harten en dat de gee sel ophoude mét de kwalen, die hij slaat. De H. Vader is gelukkig Uwen Bond met al de aangesloten vereenigingen te zegenen; Hij zegent Uw zeer waardigen beschermer, Z. E. Kardinaal Mercier, die zoo lofwaardig ijvert om den loop te stuiten en de oorzaken van het al coholisme weg te nemen. Met mijn persoonlijke gelukwenschen voor Uwe groote en heilige onderne ming, gelieve te aanvaarden, IVeled. geb. Heeren, de verzekering van mijn zeer genegen gevoelens in O. H. R. Kardinaal Merrv del Val. Uitvoerige commentaren leveren op bo venstaand schrijven mag met het oog op de klare bewonderingen, waarin de Paus zijn meening over de drankbestrijding ver kondigt, overbodig worden genoemd. Ten overvloede heeft de waardige voor zitter van het Congres en Liga, onze land genoot Jhr. Ruys van Beerenbrouck, zich op het Vatikaan zelf vergewist van de gevoelens dos Heiligen Vaders en ze vol komen in overeenstemming gevonden met den tekst van hot antwoord, zoodat hij in de slotvergadering gemachtigd was te zeggen: Zoo denkt de Paus erover en niet anders. Al wie van goeden wille is, zal dan ook instemmen met het oordeel van „Het Centrum" „Het Congres to Rome, de zoo ge denkwaardige audiëntie op hot Vaticaan zijn een evenement in de geschiedenis der katholieke Drankbestrijding. Een eve nement, dat, nu Nederland daaraan een zoo ruim aandeel had, voor ons land ook van zeer bizondere beteekenis mag wor den genoemd. Reeds heeft het werk der katholieke Drankbestrijding den lof ont vangen onzer Bisschoppen en werd liet verleden jaar met nadruk geprezen door den Nederlandschen Kardinaal. Het woord des Pausen schenkt thans de hoogste er kenning en wischt met één slag uit, al wat er nog resten mocht aan geringschat ting, miskenning, verdachtmaking, waar aan ook de katholieke Drankbestrijding, als bijna ieder goed werk, blootstaat en blootstond." Rome's stem heeft ondubbelzinnig ge klonken. Moge zij ook ondubbelzinnig door Rome's kinderen worden verstaan en het aloude adagium steeds bij ons in eere blijven: „Roma locuta, causa finita", „Rome heeft gesproken, de zaak is he slist I" q Zoo de Heer het huis niet bouwt arbeiden zij, die bet bouwen, tevergeefs. TWEEDE KAMER. Zi 11i n g van Woensdag on Donderdag. PESTDEBAT. De heer Van Deventer heeft Woensdag in de Kamer de aandacht gevestigd op den onrustbarenden toestand in de door pest geteisterde stroken op Java (Februari 1913Febr. 1914 kwamen 11911 geval len voor, waarvan 11165 of 93 pet. met doodelijken afloop) en de volgende 8 vra gen gesteld door den minister van Kolo niën, den heer Pleijte, in de zitting van Donderdag beantwoord. Ie. Welke maatregelen worden en zullen nog worden genomen ter bestrijding van de pestziekte op Java en ter voorkoming van haar verdere uitbreiding? 2e. Zal daarbij, afgescheiden van alle andere middelen tot bestrijding en voor koming der ziekte, de systematische ver delging van huisratten allereerst in de door pest geteisterde streken en voorts overal elders op Java krachtig ter hand worden genomen? 3e. Wordt beproefd om door de pest aangetaste personen te genezen en wordt hun lijden zooveel mogelijk verzacht? 4e. Wordt alles in het werk gesteld om do bevolking van de noodzakelijkheid der genomen maatregelen te overtuigen en om te voorkomen, dat zij gekrenkt wordt in haar gevoelens, in het bijzonder in haar godsdienstige gevoelens 5e. Is het waar dat reeds gebleken is van knevelarijen of andere geldelijke knoeierijen ten nadeele van de bevolking of van den lande, gepleegd in verband met de pestbestrijding; zoo ja, is daar tegen met gestrengheid opgetreden en wordt tegen herhaling gewaakt? 6e. Beschikt de regeering over het ver- eischte medisch en verplegend personeel; zoo neen, op welke wijze stelt zij zich voor, daarin te voorzien? 7e. Wordt met klem gewaakt en zoo ja, op welke wijze, dat de besmetting niet wordt overgebracht naar eilanden buiten Java? Omtrent de knoeierijen on knevelarijen kon de Minister geen antwoord geven. De beantwoording der andere vragen was een resumé van het Woensdag dooi den minister gesprokene, toen hij uitvoe rig betoogde, dat de Indische Begeering met kracht, ernst en voortvarendheid de vreeselijke ziende bekampl; vooral in den laatsten tijd, nu do onzekerheid ten aan zien der te nemen maatregelen begint te verdwijnen en aan de animositeit tusschen verschillende hij do bestrijding betrokken diensten door het optreden van den Gou verneur-Generaal een einde is gemaakt. Met de rattenverdelging wordt voort gegaan door middel van ontzwaveling dei woningen, waardoor ook de rattenvlooien worden gedood. Ook evacuatie wordt toe gepast, evenals vaccinatie, al worden hier mede geen beduidende resultaten bereikt. Vooral wordt veel aandacht gewijd aan do woningverbetering teneinde op deze wijze de ratten verder van de menschen verwij derd te houden; een woningordonantie is in bewerking, teneinde de onwilügen te kunnen dwingen. Na de reis van den Gouverneur-Generaal zijn tal van Gouver nementsbesluiten uitgevaardigd ter bevor dering eener zeer krachtige bestrijding. Voor de verbreiding van kennis omtrent verpleging, voor het verschaffen van medi cijnen en medische hulp wordt veel ge daan. Beschamend klonk hierbij cl© klacht des. Ministers, over de omstandigheid, dat zich nog slechts 11 artsen hebben aangemeld om een jaar naar het pestgebied te gaan; zoodat overwogen wordt de hulp van het buitenland in te roepen. Het zou schande zijn voor ons land, als het daartoe zou moeten komen. Van andere zijde was der regoering hulp aangeboden, zooals door het Roode Kruis, de II. K. Missievereeniging, die geestelijke broeders en zusters ter beschikking stelde, voor welk aanbod de minister dankbaar was. Of die aanbiedingen ook zullen aan vaard worden? We weten het niet, zegt de Kamercorrespondent van „Do Maas bode". „Uit de woorden van den heer Bogaardt meenden we te mogen opmaken, dat de R. K. Missie-vereeniging, die geestelijke broeders en zusters ter beschikking stelde, een antwoord had ontvangen, dat afwij zend was. Mocht dat zoo zijn, dan zou het ten hemel schreien, dat de zuivere naas tenliefde van onze religieuzen, die als het moest hun leven zouden offeren, met een grove beleediging werd beantwoord. Ho pen we dat de „Handelingen" het beter leeren; althans, dat 's Ministers bedoeling geen andere zij dan om de in liefde ge boden diensten ten bate der lijdende in landers aan te wenden". De heer De Muralt, afgevaardigde voor Oostburg, beschuldigde in termen, welke zijn eigenaardig temperament verraden en den stempel van het gematigde en be- zonnene missen, de Indische Regeering van 1899 van zorgeloosheid, wijl zij, toen voldoende was gewaarschuwd, ciat de pest in aantocht was, niettemin verzuimde maatregelen te nemen ter voorkoming en bestrijding. De minister was zoo gelukkig te kunnen aantoonen, dat omstreeks 1899 verschil lende voorzorgsmaatregelen waren geno men, die bewijzen, dat aan de toenmalige Indische regeering geen zorgeloosheid ten opzichte van het pestgevaa'r kan worden verweten. De heer De Muralt had zicli in zijn be toog do woorden laten ontvallen: „We gaan allemaal maar naar de Oost om geld te verdienen". Blijkbaar is het tot het besef van den heer De Muralt nog niet doorgedrongen, dat er jaarlijks tal van vrouwen en mannen naar Indië vertrek ken, die ter liefde Gods, ouders, bloedver wanten, vaderland en een gemakkelijk le ven hebben vaarwel gezegd, teneinde zich aan het heil van den evenmensch te wijden. Gok voor de overigen gaat De Muralt's uitlating niet op. Terecht kon de heer Bogaardt, die Indië door en door kent, de ambtenaren ontlasten van de beschul diging, dat hen enkel winstzucht drijft. De heer De Muralt bond dan ook in en bood tevens den minister zijn excuus aan voor den minder parlementairen toon, dien hij tegenover Z.Excell. had gebruikt. Deze amende honorable strekt den heer De Muralt tot eer. De heer Bogaardt kwam er nog op wijzen, dat zijn optimistische beschou wing van 4911 wel is waar nicl is uitge komen, maar dat zulks nog heel wat anders is dan een verkeerde conclusie uit de toen voorhande gegevens. Daarop heeft de heer Van Deventer verklaard, dat hij geen verwijt had bedoeld aan het adres van den heer Bogaardt. Slechts het laatste uur van de zitting van Donderdag werd besteed aan de in komstenbelasting en wel aan art. 33 der wet, dat het tarief beval. Tweede Kamer. Do antirevolutionaire en de Chr. Hist. Kamérclub hebben Woensdagavond te za- m'en vergaderd, wat in langen tijd niet was geschied. (Nederl.) Vrijkaarten. Naar Het Volk verneemt, heeft inr. J. W. H. M. van Idsinga, Chr. Hist. Ka merlid voor het District Bodegraven, Verwachting tot den avond van 2 Mei Matige Noord-Oostelijke tot Noord-Weste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Weinig of geen regen, later iets zachter. thans ook zijn vrijkaart aan de spoorweg- Mij. teruggezonden, met de mededeeling, dat hij zich niet gerechtigd acht een der gelijke gunst van rle Spoorweg-Mij..te aan vaarden. Thans zijn alle bedelden van ontvangst binnen. Rood Zaandam. Van de gemeeniegebouwen van Zaan dam woei geen vlag op den 5en verjaar dag van Prinses Juliana. Het officieele Zaandam heeft zich daar mede buiten ons door een koningin ge regeerd land gesloten en do roode interna tionale beweging trouw geschonken. Gelukkig was het niet officieele Zaan dam verstandiger en meer vaderlandslie vend gezind. Op verzoek toch van de Oranj©vereeniging te Zaandam werd van velo particuliere gebouwen, fabrieken en molens gevlagd als een protest tegen het besluit van B. en W, om 30 April van de gemeentegebouwen niet to vlaggen. (Zie yerder Tweede Blad.)! Goes. De „Nieuwe Zeeuwse he Courant". In de Donderdag alhier gehouden algemeene aandeelhouders vergadering van de N a a m 1. Venn. „Nieuwe Zeéuwsche Courant" werd het voorstel van Commissarissen om het dividend over 1913 te bepalen op 4 pCt. en de rest van den winst te storten in het reservefonds, aangenomen. De heer W. Ceulen Jz., Middelburg, als commissaris aan de beurt van aftreding, werd met algemeene stemmen als zoo danig herkozen. Namens aandeelhouders richtte de HoogEerwaarde Heer J. M. J. Baede, deken van Middelburg en pastoor te Goes, een woord van dank aan Directie en Redactie voor de loffelijke wijze, waarop zij in liet afgeloopen jaar zich van hun taak hebben gekweten. Het was Z. H. Eerw. aangenaam te consta- teeren, dat de „Nieuwe Zeeuwsche Cou rant" het volle vertrouwen geniet van tegenwoordige en vroegere leden der geestelijkheid van zijn dekenaat. Voor die welwillende woorden dankte, mede namens de directie, de redacteur, de heer J. W. Vienings. De vergadering werd gepresideerd door den ZeerEerw. heer A. van Schjjn- del, pastoor te Hansweerd, president- commissaris der Vennootschap. De vereeniging „Handelsbelangen" alhier is door de gelijknamige vereeni ging te Middelburg uitgenoodigd, een drietal leden af te vaardigen, die als jury-lid zullen fungeeren bij den etalage wedstrijd tijdens de onafhankelijkheids- feesten te Middelburg. Als zoodanig zijn aangewezen de hee ren A. S. J. Dekker, P. Oosterbaan en P. A. C. Laban, respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester van de vereeniging „Handelsbelangen" alhier. Nog vernemen wij, dat door genoem de vereeniging voor den wedstrijd een zilveren medaille is beschikbaar gesteld. Tot agent van politie alhier is be noemd dhr. J. Schouwenaar te Krui- ningen. Donderdagmiddag had de werkvrouw, wed. Polvliet, terwij! zij aan 't schoonma ken was bij den heer Bitter, het ongeluk van een ladder en door een paar ruiten to vallen, waardoor zij ernstig aan het hoofd en handen gekwetst werd. Nadat zij voor- loopig ten huize van den heer B. waa verbonden, werd zij naar het Gasthuis vervoerd. (Z.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1