lüU ""ir 1UU OU ZD Donderdag 50 April 191A. Tiende Jaargang. TerschijDt eiken MHDJG-, WOENSDAG- en VMIDMHD. BUI T E NL AND. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben No. 51. HIEUHE ZEMCHE COM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór •»»lf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis; Ganxepoortstraat C 209» GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 5 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I f /ft g«lden bij I ft ft gulden bij ft 4% gulden bij (M fl|%|| verlies van een f| 1 verlies I verlies van 11^ gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 30 APRIL. Een volk, dat aan zijta dynastie door banden van liefde en sympathie is ver bonden, viert gaarne en met blijdschap da verjaardagen van de leden van het Vorstenhuis. Vroolijk wappere dus Donderdag de va- derlandsche driekleur yan toren en gevel en gloeie de oranjerozet in het knoops gat, waar .Nederland den vijfden verjaar dag viert van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, den jongsten telg van den alouden Oranjestam. Volgens inenschelijke berekening zal op haar schouders eenmaal het rijksgezag rusten en de opvoeding welke ziji van haar Doorluchtige ouders ontvangt be vijs j het - alle reden is er om te verwach ten, dat zij eenmaal wel voorbereid die taak zal aanvaarden. Thans geniet zijl nog de zorgelooze blijd schap der jeugd, vermeit zich met de kin derspelen, gelijk .alle jongens en meisjes van haar leeftijd en beseft nog niet wat verheven, maar tevens wat hoogernstig ambt haar wacht. Geve do Heer aan Neêrland's hoop, zooals wij! Juliana zoo gaarne noemen, een rijken zegen, die haar na een geluk kige jeugd volkomen doe beantwoorden, aan de verheven roeping, waartoe zijl is voortbestemd, naar het voorbeeld harer koninklijke ouders, die zich de liefde en sympathie Huns volks zoo schitterend wis ten te verwerven. Met zulke Ouders en zulk een Kind is Neêrland's toekomst veilig. Leve Prinses Juliana! FttASKBlJ K. Z. H. Paus Kus X heeft, ter, gelegen heid van het zevende eeuwfeest van helt H. Doopsel van koning Lodewijk, een brief gericht tot Mgr. (Jh. Gibier, bis schop van Versailles. Z. H. verneemt, met vreugde, dat in het bisdom Versailles, nog altijd voortleeft de vereering voor dezen heiligen koning, wiens deugden en verdiensten dan ook aanspraak geven op den eerbied van alle kathoÜeken en vooral van de Franschen, "Onder al deze ver diensten, zegt de H. Vader, treffen on^ zijn liefde en toewijding voor den H. Stoel. In zijn bewonderenswaardig testament kan men deze heilzame woorden lezen, die hij stervende tot zijn zoon richtte: „Wees altijd de getrouwe en gehoorzame zoon vaa onze Aioeder de H. Roomsche Kerk en van den Opperpriester van Rome. Help hem in al zijlne nooden". De verkiezingen. De verkiezingen in Frankrijk hebben in de verhouding der verschillende politieke partijen geen noemenswaardige verandering teweegge bracht. Het geval-Caillaux heeft de kie zers een oogenbük 'n Jeelij'k gezicht, doen zetten, doch het is voor hen geen aanlei ding geworden om de macht tei verplaat sen. Het dagblad de „Figaro" is boos over de herkiezing van Caillaux (te Parijs werd, voor het gebouw van de „Echo de Paris", iemand, dien men voor den man van de „gravin" aanzag, door het publiek uitgescholden en mishandeld} en het Wad eindigt zijn artikeltje met do ontboezeming„Een kiesstelsel, dat zulk een stembusresultaat kan hebben, is ver oordeeld. Het is de hoogste tijd, dat kies- rechthervorming worde ingevoerd; want andere, zou het algemeen stemrecht onder een algemeerien afkeer ten gronde gaan. Do geheele republikeinsohe staatsinstel ling staat daarbij op het spel!"' Abbé Lemire, die te Hazebroeek met 17971 st. herkozen is tegen 5936 op zijn me dedinger De Groote, schijnt zich ondanks het bewustzijn, dat hij handelt in strijd met den beslisten wil van het hoogste kerke lijke gezag bijzonder op zijn plaats te blijven gevoelen. Nadat de uitslag der ver kiezing bekend was gemaakt, verscheen hij op het balkon van het gebouw van zijn kiescomité en hield daar een zijner be kende toespraken, waarin hij zich voor stelde als martelaar van de republikein sohe zaak. De toespraak .werd begroet met de kre ten: „Leve Lemire! Leve de republiek!'' en de menigte bracht den abbé in optocht en met vlaggen naar zijta. woning. Als de eene blinde den anderen leidt BKLUIK. Minister Helleput te. Zondag j.l. is bet feest geweest in het hartje van het Belgisch-Limbuiigscho land. Het was toen juist 25 jaren geleden, dat de heer Helleputte, oud-minister, zijn intrede deed in de Belgische Kamer als afgevaardigde van Alaeseyck, dat hij ook nu nog ver tegenwoordigt. Wel verdiende deze uitmuntende staats minister deze hulde, want Joris Helleputte is eèn diep godsdienstig1 Katholiek, een oprecht flamingant en griend van den werkman; dgarbijl een van de beste spre kers uit de Kamer. Verdwenenkanonnen. Naar „De Nieuwe Gazet" meldt, zijn tien kanonnen, onlangs naar Antwerpen gezonden om te dienen voor de verdediging der stad, spoorloos verdwenen en heeft minister De Broqueville het legerbestuur gelast, te on derzoeken waar ze zijn. ,Wi a ren h ui s-Tiet z, De Belgische naamlooze vennootschap Leonhard Xietz, te Brussel, die met een aandeelenkapitaal van fr. 9 millioen de bekende warenhui zen te Brussel, Antwerpen, Luik, Brugge en St. Nikolaas exploiteert, zal door een op te richten Engelsche trustmaatschappij worden overgenomen. m iistHiitsi» De vervalschte keizerlijke brief. In het Huis van Afgevaardigden verklaarde Dinsdag dr. Porsch, (Centrum) op de meest besliste wijze, dat de Cen trumspartijen met de publicatie van den brief des keizers aan de landgravin van Hessen niets te pi aken hadden. Daarop verklaarde de minister van Eeredienst, dat het bericht der „Norddeutsche" over dien brief onder alle opzichten juist was,. De brief, dien hij zelf gelezen had, bevatte geen woord, dat gericht was tegen de Ka tholieke Kerk, de katholieken of de ver houding des keizers tot de katholieken. Indien de inhoud van den brief veivalscht was geworden en daardoor bij de katho lieke bevolking wantrouwen tegen deq landsheer gewekt was, dan kan men zulk een daad slechts bronnenvergiftiging noe men van de ergste soort. I T A li I K. Rosa Sar to. Men meldt uit Rome aan „De Maasbode" Na een plechtagen dienst in de basiliek van San Lorenzo is het lijk van Rosa Sarto, de zuster van den Paus, gelicht en naar het dorp Riese overgebracht, in wel ke gemeente een familiegraf is opgericht. De Paus liet de armen van Riese bedee- len. me IA ii A NU Minister Asquith die Zaterdagmorgen naar buiten was gegaan, werd 's middags plotseling door een dringend telegram naar Londen teruggeroepen. Hij hield een con ferentie met den secretaris van Ierland en den bevelhebber van Belfast en ging toen weer naar buiten. Wat er gebeurd is? Misschien staat de zaak in verband met het bericht, dat het stoomschip „Fanny", hetwelk in het begin van de maand in Denemarken van een Duitschen lichter, naar men zegt, 70.000 geweren heeft geladen. Vrijdagavond zijn lading op verschillende vaartuigen heeft overgebracht en deze do geweren in een aantal havens op de Noordkust van Ier land hebben geland. Inmiddels hielde4 de vrijwilligers te Belfast en elders pa rade om de aandacht der overheden af te leiden. Tweehonderd automobielen brachten de geweren verder het land in. („C.") nuxicu. De Vereenigde Staten en Mexico. De Spaansche gezant te Washington, die als onderhandelaar tus- schen de Mexicaansche en Amerikaansche regeering is opgetreden, heeft aan de re geering der Vereenigde Staten officieel meegedeeld, dat Huerta onvoorwaardelijk in beginsel het bemiddelingsvoorstel van de Zuid-Amerikaansche republiek heeft aanvaard. In Vera Cruz gaat alles weer z'n ge wonen gang. De Amerikanen hebben er orde en rast hersteld en zijn thans druk bezig om de vluchtelingen uit Mexico (stad) en andere plaatsen, onderdak te brengen. Uit de verhalen der jongst aangekomen Amerikanen blijkt, dat de toestand in Mexico (stad) aanmerkelijk verbeterd is. De betoogingen tegen de Amerikanen zijn minder ernstig van karakter. De inwo ners der hoofdstad schijnen ook bij lange na niet op de hand van Huerta. Althans volgens mededeelingen der vluchtelingen, heeft zich een sterke partij tegen den president gevormd. Er heerscht minder geestdrift en deze mededeeling komt overeen met een tele gram van den correspondent der „Corriere della Sera" te Mexico City, die meldt, dat het enthousiasme om gezamenlijk te gen den vijand op te trekken slechts één dag heeft geduurd.. De burgeroorlog woedt voort, daar Ame rika de opstandelingen van wapenen heeft voorzien, maar aan Huerta allen oorlogs toevoer afsnijdt. De oud-president van Columbia, gene raal Reyes, is van oordeel, dat alleen generaal Porfirio Diaz, oud-president van Mexico, in staat is Mexico te redden. Ma CF X JU 11 K R V o rs ten be z oek. De grpcieuze groothertogin Marie Adelheid heeft de zer dagen in hare residentie een contra- bezoek gehad van het Belgische konings paar, dat met veel geestdrift ook van de zijde der bevolking is ontvangen. Aanstaande najaar wordt koningin Wjh helmina te Luxemburg verwacht. TWEEDE KAMER. Dinsdag j& men .begonnen met de be handeling der 'artikelen van de Rijks- inkomstenbelasting, Bij artikel 13 rees de vraag of men de „afwisselende inkomsten" zou vast stellen naar het laatste boekjaar of als gemiddeld over de laatste 3 jaren. Het laatste wilde de minister in afwijking van zijn voorgangei's Kolkman en De Aleester, die het stelsel van 3 jaar verworpen had den, omdat bet zeer lastig is en men het in Pyuisyn b.v. heeft moeten opge ven. De heer Tydeman had een amendement geqeed om den tekst Kolkman-De Meesteir te herstellen. Hij! won het pleit; zijn amen dement werd met 39 tegen 27 stemmen aangenomen. De zaak kinderaftrek gaf tot veel dis cussie aanleiding. (Art. 34). Het ontwerp-Kolkman verhoogde het voor de schatkist onaantastbare bestaans minimum mét f50 voor ieder kind. Minister Bertling wil dit laten ophouden bij inkomens van f5000 en hooger. De heer Van Vuuren (R.-K.) verdedigde een amendement, den kinderaftrek bepa lende op f50 voor belastbare inkomens beneden f2500; 2 pCt. voor belastbare inkomens van f2500 tot f5000; f 100 of. zooveel meer dan I1/2 pCt. van het in komen voor belastbare inkomens van f5000 tot f 10.000; f150 of zooveel meer dan 1 pCt. van het inkomen voor belast bare inkomens van f 10.000 tot f20.000; f200 of zooveel meer dan H/2 pCt. van het inkomen voor belastbare inkomenp van f20.000 of meer. Spr. wees er op, dat ©en ieder gevoelt, dat lieden mét een groot gezin het moei lijker hebben dan met een klein gezin. Datzelfde geldt ook voor de meer met aardsche goederen gezegenden. Onjuist noemde spr. het, dat voor dezen do af trek van geen beteekenis 3011 zijn. De heer 'Drion (v.-l.) verdedigde een amendement, .bepleitende den kinderaftrek ,op ƒ50 bij een belastbaar inkomen van f 600 tot f 1000; f 70 van f 1000 tot f 1500; en zoo verder telkens f25 meer bijl 500 meer inkomen tot f3500 in welk geval de aftrek f 200 zal bedragen. Daarna daalt de schaal weer met f 25 per f 500 meer inkomen totdat f50 bijl belastbare inko mens yan f 6500 1,ot f 7000 >vordt afge trokken, boven welke inkomens de kinder aftrek ophoudt. Spr. berekent dat deze verandering de opbrengst der belasting met ongeveer 71/2 ton zou (ioen verminde ren en stelt ter voorziening in dat be drag een opschuiving in het tarief van art. 33 voor, waarvan eenige verhooging hot gevolg zou zijn, die den belasting druk in iedere inkomstengroep ©enigszins zou verplaatsen van de groote naar de kleine gezinnen. v Spr. wees er op, dat de liberale econo mie terugkomt van het standpunt, dat een groot gezin voor het land een plaag in plaats van een zegen zou zijn. Voor de expansie van een volk zijn groote ge zinnen van de grootste beteekenis, ter wijl de kleine de energie bij het individ.u verminderen. Na langdurige discussie, waarbij de heer Dyion zijn amendement een weinig had veranderd en de heen Van Vuuren een tweede amendement had ingediend, wierdi het amendement-Van Vuuren betreffende de progressieve schaal verworpen met 43 tegen 26 stemmen. Het amendement-Drion werd vervolgens verworpen met 38 tegen 31 stemmen. Het amendement-Van Vuuren (om kin deraftrek niet te beperken tot inkomens; beneden f5000) werd met 35 tegen 34 Stemmen verworpen. Mr F. Th. Westerwoudt, een aanzienlijk Katholiek ingezetene der hoofdstad, die zeer gewichtige ambten in het maatschappelijk leven van zijn stad en gewest bekleedde en bekend is om zijta liefdadigen zin, is naar „De Tijd" meldjt, zeer ernstig ongesteld, zoodat zijn toe stand zorg baart. (Z,ie verder laatste berichtten.) Laconiek. Het „Huisgezin" schrijft: „De agenda voor do jaarvergadering van den Algemeenen Bond van R.-K. Kies- yereenigingen bevat onderscheidene po litieke voorstellen en moties. Het bestuur yan den Bond wimpelt na genoeg alles af. Dat kan liggten aan den slechten smaak der kiesvea-eenigingten in het doen van voorstellen. Aleer nog dan het afwijzen valt ons, op het laconisme waarmee het bestuur voor stellen en moties ter zij schuift. Door Nijmegen was de bestudeering van het financiëele vraagstuk gevraagd. lOnnoodig, meent het bestuur: de toe stand der jR'jtefmanciën is volledig bekend en er is geen reden om te veronder stellen, dat de Bond op belastinggebied thans een ander inzicht zou hebben dan in 1913. Met uw verlof: js er in 1913 gebleken van eenig „inzicht", op belastinggebied Verwachting tot den avond van 30 April. Zwakke tot'matige winden uit Oostelijke richtingen; helder tot lichtbewolktdroog, warm weer. voor een nabije toekomst, waarbij! onder wijs en defensie de begrooting met tien tallen millioenen zullen hebben doen stijl gen? Het inzicht, dat het bestuur van den Bond op het oog heeft, doelt blijkbaar o,p het handhaven der .tariefsverhoogjng, als bron van inkomst. Men kan daar wede mee hebben, schoon, dr. Kuyper's jongste uitspraak omtrenjt het tarief het twijfelachtig maakt, of een nieuwe coalitie-overeenkomst op den grondslag van tari-efsverhooging vast staat. Maar ook met tien of twaalf millioen méér .uit het tarief zijn we er niet, en zoo -is een bestudeering van het financiëele vraagstuk in zijta. vollen omgang niet zoo geheel overbodig als het bondsbestuur schijnt te meenen. Als wij het bijzonder onderwijs geheel uit de staatskas betaald wensctaen, als wijl voor de onderwjjzerssalariissen mil, lioenen meer over hebben en als wij de verdediging te land en te zee met kracht willen aanpakken, dan moeten we ook we ten waarvan dat alles z,al worden betaald. Een beroep op '1913 geeft niet het. noo- dige licht". Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitge sproken 63 faillissementen tegen 29 fail- li ss ome riten in dezelfde week van het vo rige jaar. Ze krijgen elkaar. Na de „N. R. Crt." is ook de „Vrij zinnig-Democraat" gekomen met een af wijzing der samenwerking, welke de so ciaal-democraten met de vrijzinnigen wit len aangaan. „Voor samenwerking zijin er minsten^ twee noodig", zegt do „Vrijz.-Dem.". „Vooraf eenzijdig te verklaren, dat de samenwerking er zal zijn, bewijst, dat men aan dien kant niet geheel vrij is van zelfoverschatting". Toch is het blad niet ongenegen tot samengaan, want het vervolgt: „Hiermede wordt natuurlijk gpen oor deel uitgesproken over de wenschelijkheid dier samenwerking; dit zou ons op het oogenblik wat vroegtijdig .voorkomen". Dit dachten wij ook wel. Mettertijd wor den de mispelen rijp, zegt een ;oud-HoI- landsch spreekwoord. De sociaal-democra ten hebben de brutaliteit om vooruit te zeggen, dat zij zullen samenwerken en de Unie-liberalen en vrijzinnig-democraten vinden dat onaangenaam. Zij! verkeereij in de positie, dat ze niet. doen, maar gedaan gorden. (Tijd „Veritas". De R.-K. Studentenvereeniging „Veri tas" te Utrecht heeft haar 5e lustrum, plechtig gevierd. t De aartsbisschop droeg des morgens in do kathedraal een pontificale mis op. Des namiddags in de feestelijke bij eenkomst, waarbij ook de rector mag nificus aanwezig was, hield dr. G. Brom een feestrede. Des avonds werd in de schouwburg door de studenten Vondel's „Jephte" zeer verdienstelijk ten tooneele gevoerd. Deze uitvoering zul Vrijdag a.s. voor het. .publiek (worden herhaald. I t Een lustrum. Da R.-K. cadettenvereeniging' „St. Ig natius" te Bi^eda, die indertijd werd op gericht om de R.-K. studenten aan de Kon. Mil. Academie te organiseeren en voor wier bloei den beminden geestelijken adviseur, den weleerw. heer H. Loov-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1