Ss richten- erichten p en Kunst. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. SPORT. financieele Mededeelingen. yac^f zScheepers' z'; H'J' Burke' Marktberichten. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken Rechtzaken. [en Jac'ob'apolder, ike; :t bestuur der w,a- liteuze Hoofdplaat- J. M. Thomae®, zijn benoemd tot rde der gronden, teuzen Burgh- en r J. G. P. Timans, die in den cala- heer L. Maas te n het ealamiteuze de heer D. Keur te Middelburg. her is door staken- srgehaald het werk en. Het is heden stad, van posten vanochtend. Naar waarnemende bur- deling aangeboden ïdelijk onder laat- taat van de pogin- umon Tak kunnen Zeelieden- et bestuur van de n Ned. R. K. Volks- dsfini ief opgericht Bo n d van It. K. ft voorloopig ge.'es- d. R. IC. Volks- 20, Vlissingen. inkbestrijding. nderwijzer-Drankbe- in overleg met So- rde 11. IC. Drankbe- 1, 25 en 2G Augustus wordt, een vergade- )or allo 11. IC. Onder- s in Nederland. jkere Th. B. alhier, fiets uit Hulst lmis- ondcrwe.g met zoo- 3U paal aan, dat 'de erlijk verwondde en ige hulp noodig was. ft do wonden dicht end gelegd. Bij' oefeningen buiten tein Jansen plotseling de plaats dood. e Adamshofstraat is meisje door een slee- n en gedood. ibriek der firma Ger- obrand en een nabij- voning. Een pakhuis van de firma Fro- on behouden blijven, hoorsteenbrand. Fa- ijn verzekerd. nstelling met de ofti- men in hofkringen 's Keizers toestand, heet. den hoogen leeftijd i dokters bang voor en longontsteking. ldelingsvoorstellen der republieken in zake aten worden door de ïe-tten krachtig ge- Buitenland.) Vera Cruz wordt ge- m-generaal Zapata met it ter herovering do!r station Finisley Road ief met een trein in is werden vernield en d. ercrisis heeft zich we- Aan de „Daily Mail" Dublin geseind, dat zoen liggende ïeg'.men- ontvingen heden naar Ister op te marchcalren'. aldaar morgen vsr- t aan de „Daily Mail" 'est-Kent-regiment, het icasier-regiment heden ankonien. Van een af- staat van beleg is :1e bevolking zal ech- alingen van het mili- estetd worden. tratieavonden G. m Zaterdag j.l. gaf ie in „De Prins van demonstraties, den eer- electriciteit, den twee don avond over het licht. De rustige, hel dere wijze, waarop genoemde lieer de physische vraagstukken behandelde en de zekerheid waarmede hij zijn nimmer falen- de proeven deed, bewezen, dat hij zijn stof volkomen meester is en aan gedegen wetenschap een groote technische vaardig- ''Tn d^cerste séance behandelde de lieer Diiline de electrische werkingen op af stand, in z.g. magnetische en electrische krachtvelden. Daarna besprak liij de ver schijnselen die zich voordoen bij het over springen eener electrische vonk overeen komstig de ontdekkingen van Herz en hoe daar electrische trillingen en golvin gen kunnen worden aangetoond en nage gaan volgens het jjrinciep dei lesonantic, dat in do acoustiek aan het onderzoek en de bestudeering der geluidsgolvingen ten grondslag ligt. De electrische uitstraling gaf den heer Diiline aanleiding de werking van de draadlooze telegrafie duidelijk te maken (coherer van Branly) en de daarmee sa menhangende ontdekking van Aschkinasz en Lodge, door vernuftig uitgedachte proe ven te iliustreeren. Door de brekingsverschijnselen, inter ferentie en polarisatie van de electrische golvingen aan te toonen, kwam de heer Diiline geleidelijk tot de conclusie, welke door Huijgens in 1678 reeds als lipolhese werd uitgesproken en die voornamelijk door de studie van den genialen Maxwell pa den niet minder genialen Herwich Herz, thans als ePn vrij zeker postulaat der phy- sica geldt: Licht-, warmte- en electrische stralen verschillen slechts qu'antitatief van elkander, zijn echter in wezen hetzelfde: n.l. (rillingen van den enorm fijnen en uiterst elastischen middenstof, den aether. Als „toetje" liet de heer Dahne zien hoe verrassend geluidsgolven, door in een hoorn te spreken of te zingen, werken op een elastisch vlies, waarop die geluids golvingen allerlei arabesken te voorschijn brachten. De tweede avond was zoo mogelijk nog interessanter, wijl do heer Diiline toen het licht behandelde, dat zich bij uitstek voor interessante proeven leent. Huijgens' undulalietheorio nam hij tot uitgangspunt 0111 de transversale golfbewe gingen van den aether, die ons datgene geverï', wat wij wetenschappelijk licht noe men, tc bespreken en zoo over te gaan lot den uitleg der interessanto verschijnse len van de dubbele breking, interferentie van hel licht en diens ontleding in het spectrum, waarmede de leer der kleuren (do .samenstelling van complementaire kleuren) samenhangt. Lang en mot verrassende proeven stond do heer Diiline stil hij de interferentie en polarisatieverschijnselen en liet zien hoe deze wetenschappelijke vondsten ook in de praktijk worden benuttigd, b.v. bij liet onderscheiden van vervalschingen. De laatste proef, waarbij een lichtstraal door een waterbassin geleid bij het uitstroomen van het water den waterstraal volgt, zoo dat het is als klaterde oen bundel licht boogsgewijze naar beneden, was verras send mooi. De voordrachten oogstten een warm applaus, al was dan ook de Duitsche taal, waarin de heer Diihno alles ver klaarde, velen, vooral den eersten avond, een beletsel om alles goed te kunnen volgen. De geleerde demons'trato'r bedankte zelf zijn gehoor voor de geschonken aandacht en betuigde zijn blijdschap dat hot den hoeren organisators van de demonstratie- avonden gelukt was hem naar Goes te kunnen doen komen. Nu, die lieeren hebben eer van hun werk en verdienen aller dank dat zij: het Goescho „gebildete" publiek van Daline's interessante demonstraties hebben doen genieten. Nieuwe kerk te Puttershoek. Om de oprichting der nieuwe parochie en den houw eener kerk te Puttershoek op het eiland Hoeksche Waard te bespoc digen, geeft de ZeerEerw. heer H. J. M Pichot, pastoor te Dordrecht het Maand schrift „Onze Vriend St. Antonius" uit, waarvan de opbrengst moet strekken lot bovenvermeld doel. Boschkapelle. Door Z. D. H. den Bis schop van Breda zijn herbenoemd tot leden van het kerkbestuur de hoeren J. Truyman en P. A. Mangnus, en tot leden van het Parochiaal Armbestuur de hoeren P. A. Stallaert-Adriaanssens en G. de Gier. Priestercongres. Maandag 4 Mei zal te Roosendaal het priestercongres voor hel bisdom van Breda plaats hebben. Het zal gewijd zijn aan i vai) Aartsbroederschap (lei H. familie, die in het bisdom zooveel afdeelingen heeft cn aan het werk der gesloten Retraiten, sinds bijna twee jaar in het St. Gerardushuis te Scope zoo zegenrijk begonnen. liet Congres zal te half tien geopend worden met het Veni-Creator cn do ,,c'001' ^en Hoogeerwaarden heer Vicaris-Generaal Mgr. P. Hopmans opge dragen in do Sint-Janskerk. De Hoogeerwaarde heer Vicaris-Gene raal zal ook de vergaderingen voorzitten, welke in den Katholieken kring zullen worden gehoudon en uitsluitend voor Eer waarde lieeren Geestelijken toegankelijk zijn. De H. Vader heeft aan den Hoog- Eerw. pater Generaal der Karmelieten een zeer schoonen brief gericht, naar aanleir ding van het 300-jarig eeuwfeest der Zalig verklaring van Sint Theresia, dat deze maand gevierd wordt. Z. II. prijst in war me bewoordingen de schitterende deugden van de Stichteres dor Karmelieten-Orde en verleent ton slotte een vollen aflaat, die viermaal in 1914 kan worden verdiend, aan allen, die godvruchtig eene Karmelie ten-kerk zullen bezoeken. („Tijd") Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft, naar „Sint Bavo" meldt, benoemd: tot provisor betreffende do geestelijke belangen der beide seminariën, in het Bisdom Haarlem, don HoogEerw. heer P. C. Wijtenburg, kanunnik, deken en pas toor van St. Jacobus, te 's-Gravenhage, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als provisor in de lijdelijke aange legenheden; tot provisor in de tijdelijke aangelegenheden der beide seminariën don Zeereerw. heer P. L. Dossens, deken en pastoor van O. L. Vr. Hemelvaart, te Leiden. In China zijn in 1913 niet minder dan 35,000 catechumenen ingeschreven, d. i. 10.000 meer dan het vorig jaar. Tot de bekeerlingen behoort een prinses van kei zerlijken bloede, kleinkind van keizer Kia Tsing. De nieuwe Kardinalen. De Maandagcourant van heden bevat het volgende Reuter-telegram: De „Osservatore Romano" meldt, dat de Paus den 25slcn Mei een geheim en den 28sten daaropvolgend een openbaar con sistorie zal houden. Tot kardinalen zullen benoemd worden mgr. Bejin, Minindez, Serafini della Chiesa, Coernoch, Scirin, Bettinger, Ilartmann, Piffi, Giustini Lega, Tecchi en Gasquet. Middelburg. Bij de Zaterdagmiddag ge houden over gangsplechtigheid op de Ambachtsschoo 1, zeide de heer dr. H. Japikse bij de inleiding behalve het reeds medegedeelde nog, dat directeur en leeraren evenals het vorige jaar tevre den zijn over ijver, gedrag en vlijt der leer lingen. De vorderingen blijken uit de1 proef stukken, vooral do derde klasse was in de meeste vakken uitstekend. I De resultaten waren dus goed on zij zullen dit blijven wanneer de leerlin gen blijven inzien, dat do school voor hun verder leven uitstekend zal zijn. Zien zij dit in dan moeten zij samen web ken met de leeraren. Hierna deelde do heer Japikse mede do bevorderingen en de behaalde diploma's, waarbij enkele aanmerkingen aan het adres van niet-hevorderde of met aantee- kening gesignaleerde wei-bevorderde niet achterwege bleven. Spr. vond daarbij' meermalen de gele genheid de jongens op het hart te druk ken in hun eigen belang, maar ook in dat van hun klassegenooten tocih te zor gen, dat op vlijt en gedrag niéts is aan Ite merken, de goedwilligen raadde de voor zitter aan om hun invloed op do lastige aan te wenden, opdat deze begrijpen gaan, wat hun plicht is. Na do bevordering volgde de medc- deeling welke leerlingen voor een prijs hetzij voor practijk, hetzij voor theorie, in aanmerking kwamen, welke prijs hun direct ter hand werd gesteld. Wij laten de namen dier gelukkigen hier volgen, waar teen; 2 achter de naam staat, verkreeg de jongen zoowel voor practijk als theorie een prijs. Afdeéling timmeren eerste klasse: J. van de Bosse, M, J. Dekker, A. J. Griep 2, A. Jonker 2, A. A. Rooseboom 2, itweede klasse: P. J. van Damme, J. Ga- briëlse 2, J. Hollebrandse, M. F. Janse, W. Roose, W. Vreke en J. Willemso; tierde klasse: M. J. Baljeu 2, W. Bcs- schaart, L. J. Dekker, P. Ifarpe 2, G. Kruijthof 2, P. C;. Melis, en B. L. Quist. Afdeeling meubelmaken: eerste klasse: 0. van den B.erg, M. de Bi-uijne, A. Roda P. van Roo en P. Soetehstweedei klasse P. Boogaard ;derde klasse: C. P. Janse, C. M. Paauwe, D. Kooinan, J. J. Ver- stelle. Afdeeling schilders: eerste klasse: P. M. Janse, J. van der Kop 2, IJ. J. Vis ser 2, tweede klasse: Wi. Daane en derdq klasse: J. A. Mennis. Afdeeling behangen en stoffcercnalleen Heide klasse: P. L. Biondiaa 2, A. J. [Baart, en W;. van Westen. Afdeeling electrotechniokeerste klasse: W:. Neve 2, twteede klasse: J. J. D'iesch 2, A. R. B'. Gerritsen, H. W. A. van Ka.rsj- sen, 1. J. Lindenberg "2, derde klasse: R. J. Akkerman 2, P. J. .1. Diks 2, Wi. J. Mac.hgeels 2, A. Vader 2. Afdeeling bankwerkenEerste klasse J. E. E. Asperslagh 2, J. P. Baljeu 2, A. W. Dekker, C. J. Janse 2, C. Jozias1- se 2, II. van Kuijk, W. A. de Munck, D. Passenier 2, P. J- de Priester 2, M. Saman, W. F. van Wel, J. van Wijk; tweede klasseJ. M. Adriaans® 2, H. A. Barentsen 2, C. van Belzen 2, II. Blok, J. Caljé 2, M. J. En tink 2, P. J. Griep, 1. Joziasse 2, derde klasse: J. F. Baljeu 2. J. Hillehrand en A. Schoolmeester. Ten slotte de vierde klasse: machine bankwerken. Hiervan wel'd aan !t|wbe leeft; lingen een blijvend aandenken aan dei school, bestaande uit een zilveren horloge met inscriptie, wegens hun bijzonder uit blinken geschonken en wel a,an 1. de Groot én G. F. Nieuhuis, terwijl verder priji- gen kregen G. Dijkstra, J. A. M. Gomtke, V. O. de Graaf, R. Hulsbergen, M. de jilunk, en J. Ie Mair. Alle prijzen bestonden uit werktuigen voor, of geschriften over, het vak, waarin do prijswirmer zich tracht te bekwamen. Ten slotte richtte dr. Japikse zich nog eens in het bijzonder tot de leerlingen die de school gaan verlaten en sprak de hoop uit, dat zij voort zullen werken op de kennis welke zij op de school hebben opgedaan. De moeilijkheden zullen nu pas komen; als men op school niet voort kan, wordt men direct geholpen, maar nu moeten de gediplomeerden uit eigen oogien zien en 'zullen dan merken veel te hebben geleerd, maar nog niet volleerd te zijn. Spr. herinnerde ann het spreekwoord: „De aanhouder wint". Als men de moeilijkheden overwinnen moet zullen de toegesprokenen veel sterker staan in de maatschappij en spr. twijfelt er niet aan of de jongens zullen wel eens terug denken aan de school en aan de toewijding van directeur en leeraren. Dit doende zult gij de school in eere houden. Do leerlingen der vierde klasse, die. met het getuigschrift de school verlaten, wenschit de heer Japikse toe dat zij allen mogen slagen voor het examen, dat hen binnenkort te wachten staat1.' Na een woord Van dank aan directeur en leeraren voor de ook dit jaar weer geloonde toewijding) en het uitspreken van den wensch, dat zij hiervoor ook volgend jaar de kracht mogen hebben, sloot de voorzitter met dank aan alle aanwezigen voor hun teg|en-; woordigh.eid, de bijeenkomst. Het Bestuur der Onderwijzersvereeni- ging in het Arrondissement Goes heeft, in zijne veigadering Van 25 April j.l., besloten zich tot de Koningin te wenden met héfi verzoek in aanmerking te mogen komen voor rijkssubsidie ten behoeve van een (cursus voor de hoofdacfe. Bedoelde cur sus zal to Goes worden opgericht op den voet van de missive vtan den Minis ter van B. Z. van 17 April. Hij zal (zoo mogelijk aanvangen in September a. s., terwijl de lessen zullen gegeven worden op Zaterdagmiddag en Woensdagavond. Zierikzee. Tot lid der examencom. voor teekenen en hoetseeren M. O. is benoemd de heer P. II. Pomes, directeur ambachts school en avondschool voor vakonder wijs, alhier. Hansweerd. Dhr. C. v. Poelje alhier is te Vlissingen voor het examen geslaagd voor rivierloods. Hoedekenskerke. Te Haarlem slaagde heden voor het examen lager onder wijs mej. M. de Reij, alhier. Voor de eindexamens der Hoogere Bur gerscholen met vijfjarigen cursus in Zee land hebben zich 48 candidaten aange meld. VOETBAL. Middelburg Zondagmiddag werd hier een internationale voetbalwedstrijd ge speeld tussclien M. V. V. O. I" alhier, en een Belgische club uit Blanckenberg. Na een mooie wedstrijd wisten de Olym- pianen te winnen met 61. „Vlissingen II" speelde tegen „Zeelan- dia II" voor de Zuidelijke 2de klasse A. Zeelandia won met 3—0. Stand bij de rust 10 in Zeelandia's voordeel. De Vlissingers vooral speelden erg ruw. Voetbalwedstrijd Holland—België. In het nieuwe Sportstadion had Zon dag te Amsterdam de internationale voetbalwedstrijd HollandBelgië plaats. Even voor half drie komen de elftallen in het veld. België wint den opgooi, 2 uur 32 trapt Buitenweg af, even later moet Göbel reddend optreden. Het samen spel van beide partijen is 't goed, Neder- landsche elftal beter dan tegen Dnitsch- land. 2 u. 47 onhoudbaar. Göbel moet herbaalde malen reddend optreden. 2 u. 58 doelpunt Vos; onhoudbaar uit voorzet van Noorduyn, 3 u. 08 doelpunt Van Cant. Stand 21. 4 min. later doelpunt België wederom. Dit was een buitenspel goal. Na eenig spelen gaat rust in met 22. Om 2 u. 32 wordt hervat. Na eenige minuten bezeert Missot zich, doch kan blijven meespelen. Na zes minuten schiet Kessler fraai, doch zijn schot wordt gehouden. Om 3 u. schiet Vos er naast. Holland is in de meerderheid. In de achterhoede blinkt Bouman en Boutmay uit. Bij de Eelgen spelen Swartenbrookx en Misset zeer goed. Na 24 minuten om 3 u. 56 doelpunt Kessler. Stand 3—2 voor Holland. 2 minuten later wordt een pracht schot van Buitenweg juist gehou den en even later een kanjer van Lotsy, Het Nederlandsche elftal combineert steeds beter. Om 4 u. 03 doelpunt Bui- ten weg. Wederom stand 4—2. Dit was liet fraaiste doelpunt van den wedstrijd. Er wordt voordurend om de Belgische helft gespeeld. In den stand komt geen verandering meer. Holland wint met 4—2 Er waren ongeveer 23000 toeschouwers' WEMELDINGE. Ondertrouwd: Jacobus Dagevos, 24 j. jm. en Maria Wabeke, 20 j. jd. Geboren: Cornelia, d. van Marinus de Vos en Kaatje van den Berge. Jacoba Marie Charlotte, d. van Cornelis de Koeijer en Charlotte Frederika Theodore Müller. „Kr. Crt." De Vlissingsche Waterleiding. In de Zaterdagmiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Vlissingsche Duinwaterleidingmaat schappij werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en liet divi dend over 1913, overeenkomstig het voorstel van commissarissen, evenals het vorige jaar, vastgesteld op f50 per aandeel. Tot commissaris werd herkozen de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. (VI. Crt.) IJzendijke, 24 April 1914. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer vrij goed en de omzet ook. Tarwe was 25 cent hooger en gerst 25 cent lager. Men besteedde voor Jarige Tarwe Nieuwe Tarwe Nieuwe Rogge Nieuwe Wintergerst Nieuwe Zomergerst Haver Paardenboonen Groene Erwten Kroonerwten f 0.— a f 0- 10.- a 6.50 a 9.— a 8.50 a 7.50 a 8.75 a 8.75 a 10.— a (M. 10.50 6.75 9.25 10.50 Crt.) Cureghem-Anderlecht bij Brussel, 24 Apr. Aangevoerd 1299 kalveren. Prijs per kilo fr. 1.05 a fr. 1.40. (Msbode.) Tholen, 25 April 1914. Ter graanmarkt van heden was tarwe f 10.- -af 11.wintergerst f9.a f 10. zomergerst f 7.— a f 8.haver f 8. a f 8.50, karwei f 14.a f 15.alles per 100 kilo. Voorts rogge f 5.a f 7.witteboonen f 15.a f 17.bruineboonen f 12.a f 14.—, kleine erwten f 9.a f 10. kroonerwten f 10.a f 11.—, aardappelen f2 a f4.uien f 0.a f0.alles per H.L. (M. Ct.) ROTTERDAM. 27 April. Binnenlandsche granen. Tarwe. Wilhelmina f 10 a f 10.40, ove rige soorten f9 a f9.50, bruine boonen f 11 a f 13.50, haver niet noemenswaard aangevoerd, karweizaad f 15.75, lijnzaad 112 h f 14, Essex f 11 'a £12.25. Buitenlandsche granen. Mais. Galfox loco f128, stoomend f127, JuliOct. f125, Grove Donau loco f 129, stoomend f 128, JuniOct. f 125, La Plata stoomend £127, JuliOct. f123, verwacht f 127, Amerik. mixed loco f 142. Varken 22 a 23V2 ets., lichte voor export 25 h 26 ets. Eieren. Zeeuwsche f375 a 14 per 100 stuks, Overmaasche f4 a £4.50 per 100 stuks. Aardappelen. Zeeuwsche eigenhei mers f3.25 ii £3.70, Zeeuwsche blauwe £2.50 ii f3.50, Spuische eigenheimers £3.50 a f4, Friesolie eigenheimers f2.80 a f3.40, Bravo's f3.80 a f4.30, Gelder- scho blauwe f 2.50 a f 2.70, Maltha's 8 a 9 ct. per 1/2 K.G., Duitsche roode f 2.20 a f2.40, Poters f2.25 a f2.50. Tamelijke aanvoer. Tamelijke vraag. M e e 1. Ofschoon de tarwe vast ge stemd was, waren de koopers voor meel kalm gestemd. Er ging weinig om. De koopers trachtten wéeer met bieding te drukken, doch zonder succes. Ter beurze stil; prijzen onveranderd. Vlas. Handel blauw vlas levendig. Enkele groote partijen op het land ver kocht. Prijzen hooger dan de vorige maand; 34 47 stuivers. Holl. geel en Gron. regelmatig opgeruimd; 45 a 44 stui vers. Handel levendag. Aanvoer 6540 steen blauw, 390 st. wit, 3000 st. Gron. en 200 st. Holl. GOES. Iluwel. aangifte: 23, Gijfebertus Johannes Franciscus Buijsrogge, 28 j. jm. te Simpelveld en Mina Martina Rijk, 28 j. jd. te Goes. Huwel. afkon.25, Adriaan Augusteijh, 24 j. jm. te Rilland-Bath en Elizabeth van Weele, 23 j. jd. te Goes. Geboren25, Marinus Cornelis, z. v. Marinus Goedhart en Sara Elizabeth Schippers, te Rotterdam27, Antonia Mar- garieta, d. v. Adrianus Laurus Cardon en Margarieta Pieternella Pennings. Van. 2527 April. MIDDELBURG. Bevallen: C. Meeuse, geb. Sturm, z.; A. Wolf, geb. Van Dijke, d.; S. C. Will, geb. Reose, d. Overleden: M. C. van de Putte, 70 j., ongeh. d.; H. Verhage, man van L. A. Minderhoud, 45 j. Van *2125 April. VLISSINGEN. Ondertrouwd: P. Jansen, 24 j. jm. en A. L. Belfroid, 25 j. jd.; B. van Belzen, 29 'j. jm. en A. Jasperse, 30 j. wed.; J. H. Kuiper, 26 j. jm. en J. P. van Beers, 21 j. jd.; H. T. Roos- winkel, 45 j. jm. en P. M. Schoolmeester, 34 j. jd. GetrouwdJ. Krieger, 65 j. wednr. en A. W. Logger, 64 j. wed.; J. Adriaanse, 25 j. jm. en M. E. Verstelle, 27 j. jd.; J. Pluimgraaff, 29 j. jm. en E. M. Ver- stelle, 22 j. jd. Bevallen: J. do Koning, geb. Olysla- ger, d.; M. S. Velglie, geb. Legein, d.; M. J. Pol, geb., Dijtetras d.; J. M. Bou- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Vergun me s.v.p. een plaatsje in Uw veelgelezen blad. In de Paaschvacantie maakte ik met een vriend een reisje naar Ostende. Te Sluis aangekomen, moesten we eeni- gen tijd wachten en gingen toen het loge ment, tevens herberg van den heer J. B. binnen. Op de leestafel, notabene een plankje in een hoek van de herberg, zagen we geen enkele Katholieke Nederlandsche Courant. Alleen een Kath. Vlaamsch blad uit Brugge lag er ter lezing. Wat we echter wel vonden, was het neutrale „Nieuwsblad van Nederland", een zoo genaamde neutrale courant. Hoe neutraal dat blad is, kan blijken uit het volgende. In het nummer van 22 April j.l. komen in de advertentierubriek o.a. voor: le. Een 7-tal advertentiën van de be ruchte „deskundigen"; 2e. Een tweetal advertentiën, waarin geanonceerd worden een 10-tal vuile, ge- meene boeken, o.a. „Maria Monk". Ik wilde U, mijnheer de Redacteur vragen, of zóó een blad in een Kath. hotel hoort, zonder een Nederlandsche Katholieke courant er naast? Hoe lang nog? Dankend voor de plaatsruimte. Uw dw. dn. M. de R. Vlissingen, 23—4—'14. Geachte Redactie I Gaarne had ik voor onderstaande een plaatsje in Uw veelgelezen blad. In het no. van Zaterdag j.l. had ik de eer eene recensie te zien geplaatst met in houdsopgave van het Anti-Vrijmetselaars blad voor Nederland en België. Tevens heb ik mijn adres geplaatst voor de aanvrage van gratis proefnum mers. Ik ontving ongeveer een 80 tal aan vragen uit alle deelen onzer provincie en ook van daarbuiten. Daar ik slechts 50 nummers van de laatste aflevering had, heb ik slechts een klein deel der aanvragers kunnen gerie ven. Dezer dagen werden mij echter nog een 100-tal afleveringen van 1912 en 1913 toegezonden, dio ik zoo vlug mogelijk zal verzenden. Diegenen, welke zich abonneeren wil len, dienen zich op te geven aan het volgende adres: Weledelgeboren Heer Graaf de Renesse-Breidbach, voorzitter van den Anti-Vrijmetse!aarsbond te Brus sel, de Stassartstraat 131. Binnen eenige maanden zullen de leden lijsten der Zeeuwsche loges denkelijk geplaatst worden, zeker voor velen een attractie om zich te abonneeren op het belangrijke tijdschrift. Ik hoop, dat U, mijnheer de redacteur, in het betand der goede zaak, dit stukje voor mij wel wilt plaatsen. Dankend voor de ruimte. Uw dw. AUGS. P. J. VERDONCK. Oostburg, 23—4'14. Niet uitwijken voor automobielen Voor het kantongerecht te Middel burg verscheen Zaterdag een landbouwer (uit Veere, die op herhaald toeteren van een chauffeur niet met zijn wagen uitgw weken was, en daarom door een bijt den chauffeur zittenden majoor van den rijks- veldwacht was verbaliseerd. De boer en ook twee anderen hielden ook nu vol niets te hebben gehoord. De bestuurder der auto en de politieman verklaarden echter tot Op 4 mater* te zijVi genaderd en steeds te hebben gesignaleerd. De ambté naar geloofde niet hier te doen te heb ben met een van degenen, die beslist met opzet niet voor een auto uitwijken zooals op Walcheren veel het geval is maar meende dat toch ieder die op een. weg rijdt steeds moet opletten en niet moet gaan zitten praten en eischte f4 of 2 dagen. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdagmorgen behandeld de zaak tegen F. B. en F. E., zonder vaste woon- of verblijfplaats, beklaagd van landlooperij, gepleegd te Vlissingen. De eisch luidde 12 dagen hechtenis en het direct gewezen vonnis evenveel. Tegen P. M. uit Terneuzen werd we gens mishandeling van L. de Feijter al daar, f 15 of 15 dagen geëischt Wegens mishandeling van A. J. Hooger- heid werd tegen W. L. uit Sluis, ondanks zijn ontkentenis f 20 of 20 dagen geëischt. Voor de marechaussee had deze beklaag de bekend. De gemeente-secretaris van St. Kruis, J. J. v. d. H. stond terecht wegens belee-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3