eit. iddelburg. LU CHE S E. ir in Effecten. Mei a.s. lersoon. Ik. VAN DAM Co. IERSEKE. RIJK) EN DAAD. No. 50. Dinsdag 28 April 1014. Tiende laargang. Veischijnt eiken MtAHOAG-, WOEHSDtG- en VMID1GIMC. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND^ IOES. I-name apothekers en alle geopend voorm. tot 5 uur nam. voorm. tot 1 uur nam. Tarwebloem Bakmeel Ier paschen. m13xico Welk weder zullen wij hebben? cuo. I idarmoede, zenuwzwakte laren de gebruikers het weten, dat de "San- an mij een kraclitigen, an gemaakt heeft, terwijl Sak, zenuwachtig persoon s tien jaar geleden en ik tien jaar flink geweest. GEO. DIJKSTRA. fttapids. Mich. U. S. A. HE ZEEM COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Alzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht, op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Ganzepoorfstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. ii contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zjjn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 1 P* ffc gulden bij gulden bij P| 4% gulden bij P* I I verlies van een |l|l| verlies^ verlies van M I I I hand, voet I 11 I van een I I een M Z I IVU of oog; IUU duim; W W wijsvinger, W gulden bjj verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Een Paaschartikel. Van bevriende zijde gewerd ons bet Paaschnummer van het Vrijzinnige Week blad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Weste lijk deel. Wo troffen er een artikeltje in, getiteld: „Paschen". Of het echter een Paasch artikel is, mag do lezer uitmaken. Hij leze daarom het onderstaande: Daar is geen mooier feest dan paasch- feest, geen mooier zin dan daarin be sloten ligt. De meeste feesten, kerkelijke zoowel als burgerlijke, zijn kunstmatig: go viert niet altijd feest omdat het n lust, maar het hoort zoo bij het leven, men moet wel meedoen; in het verkeer der menschen is menig feest een ge dwongen fraaiigheid. Met kerkelijke en godsdienstige feesten is het niet anders soms; wie denkt bijv. bij Kerstmis aan Licht, bij Pinksteren aan Geest, het moet er kunstmatig worden bij gehaald deze feesten staan nu eenmaal op den kalender met de beteekenis er bij en wij zullen ons er naar voegen. Met het paaschfeest is het iets anders; dan moeten wij feestvieren of wij willen of niet; al stond het ook niet geschre ven aan den wand, wij zouden na den langen wintertijd van zelf tot ontspan ning overgaan; het juicht om ons, van zelf juicht hot in ons: daar is niets zoo natuurlijk als Paaschfeest; dichter lijk konden wij zeggen: gelijk do leeu werik den morgenstond en do bruide gom zijn bruid begroet, zoo zingen wij in Paschen do belofte van lente en zomertijd tegen. Volle dankbaarheid, dat do winter voorbij is en stille hoop op wat komen zal, hebben reeds in het mensehelijk gemoed feest geplant; en de beteekenis behoeft niet kunstmatig te worden aangebracht. Ontwaken, Opstan ding, Herleven 1 wij zien het voor oogen. De Paaschdag is dus voor het „Week blad" en zijn lezers slechts een uiterlijke feestdag. Een feestdag, waarop het hart verre blijft van Christus' Verrijzenis, hot middel punt van het geloof, dat de wereld over wint. Niets dan een, symbool is die Paaschdag. Enkel een dag van vreugde over de her levende natuur. Niet ééns zooals bij de geloovige Protestanten een dag van opwekking tot een nieuw geestelijk leven, een aanspo ring om omhoog to zien en het hart te verheffen tot den Verrezene. Nog minder zooals bij ons, Katholie ken de mysterievolle dag, de berinne ring wekkend aan het machtig onderpand en beginsel van een nieuw leven, dat ons de Verrezen Christus schonk. Wat beteekenon do woorden „Ik ben do Opstanding en hot Leven" thans nog voor het „Weekblad" en de zijnen? Naar het Paaschartikel te oordeelen, weinig 1 Vaag Christendom van het „Weekblad" 1 Is het nog wel Christendom? Zou het geen modern heidendom kun nen genoemd worden, dat slechts in de natuur zijn sentiment uitviert op der hei denen wijze, naar der heidenen zede? Onze lezers mogen het uitmaken. X. GliCllË. Do zaak Wi 1 mart. De zaak van den Belgischen millioenen-zwcndelaar Nes tor 1\ ilmart zal den 8sten Juli voorko men. Waarschijnlijk zal do behandeling ervan zes weken duren. FHASKBU K. De aanslag te Saint Maxim. Uit Amiëns wordt gemeld, dat te Viely do 27-jarige landbouwer Lambert in hechte nis is genomen onder ernstige verdenking onlangs, als vrouw verkleed, don revol veraanslag gepleegd te hebben op abhé Denachy, die, daarbij zooals wij destijds meldden, ernstig gewond werd. De vcrkiezingen. Men seint uit ParijsHerkozen zijn Hillerand, abbé Lemire, Denys, Cochin, Barrès, Barthou en Lasies. Thalamas is verslagen. Een geweldige menschenmassa heeft zich voor de dagbladbureaux verza meld, waar de uitslag der verkiezingen op transparanten bekend werd gemaakt. De resultaten der stemming worden ver schillend ontvangen. De nederlaag van Thamalas te Versailles werd met een don derend gejuich begroet, terwijl dc verkie zing van Maley, de minister van Binnen- landsche Zaken, die een groote meerder heid verkreeg, oorzaak was van een geest driftige manifestatie. Do verkiezing van Galli en Barrès to Parijs werd eveneens goed ontvangen. Eenige kreten van „hou! Jiou I" werden gehoord, toen op de transpa ranten do naam van Joseph Caillaux ver scheen, die te Mamens herkozen was. De stad Vera Cruz. Het is de voornaamste stad van den Staat Veracruz, die volgons do volkstelling van 1910, voor een grootte van 79.215 vierk. kilometers een bevolking leldo van 1.130.000 inwo ners. Do bevolking der havenstad Veracruz zelve moet. iets boven de dertig duizend zielen zijn. De havenstad is met de hoofdstad ver bonden door een spoorweg, terwijl ook nog andere spoorweglijnen uitloopen te Veracruz. De meesten op Midden Amerika va rende schepen leggen in dio haven aan. Veracruz is het voornaamste tolkantoor van geheel Mexico en ontvangt het leeu wenaandeel van de tolontvangsten. Door het tolkantoor van Veracruz te bezetten, hebben de Amerikanen wel degelijk and Ifuerla den genadeslag toegebracht. Het was op Goeden Vrijdag 1519 dat Fernand Cortez aan land stapte op do plaats waar nu do stad oprijst en die hij tot nagedachtenis van den dood des Zaligmakers, La Veracruze het ware Kruis noemde. De stad heeft in de roerige geschiedenis van Mexico een groote rol gespeeld. De oproerige Mexicanen veroverden haar in 1823 op de Spanjaarden, nadat echter de staa door de Spaansche artille rie was platgeschoten; hare heropbouwing kostte 50 millioen. In 1832 vestigde Santa Anna daar zijn operatiebasis, toen hij de Mexicaansche bondsregeering omverwierp. In 1839 veroverde admiraal Baudin de stad na een beschieting van 4 uren; in 1847 namen de Amerikanen de stad en in 1862 werd "zij door het Fransche leger veroverd. Het bemiddelingsvoorstel. Of- ficeus wordt bekend gemaakt, dat het bemiddelingsvoorstel der Zuid-Amerikaan- sche regeeringen de afzetting van Huerta als president van Mexico beoogt, waarop do Vereenigde Staten van den aanvang af hebben aangedrongen. De mededeeling van h,et. bemiddelings- aanbod is aan de diplomatieke vertegen woordigers der republieken Argentinië, Brazilië en Chili te Mexico City, bone vens aan Carranza gezonden. Uit Nogales komt het bericht, dat een bendo gewapende Mexicanen uit Pagonia Arizona is binnengedrongen en dezen staat langs de grens brandschat., waarbij zij op do Amerikanen vuurt. In Vera Criiz is de staat van beleg afgekondigd door ad miraal Fletcher. Dc gezanten van Peru, Bolivia, Costa Rica, Honduras en Panama en do Cu- baansche zaakgelastigde, hebben zich so lidair verklaard mot het bemiddelingsvoor stel van Brazilië, Chili en Argentinië. De gezanten van de genoemde staten kwamen met elkaar overeen, dat thans verder niets gedaan kon worden, alvorens men weet wat Huerta voornemens is. OOSTKXIl IJK Do gezondheidstoestand van keizer Franz Josoph. De toestand van den keizer is bij voortduring bevredi gend. ZWKDKN. Eindelijk is dan nu na weken schif ten en tellen de uitslag der verkiezingen bekend. Er komen in de nieuwe Kamer 86 leden van de rechterzijde, 71 liberalen en 73 soc.-democratcn, terwijl de oude Rijksdag 64 leden van de rechterzijde, 102 liberalen en 64 soc,-democra.ten telde. De rechterzijde heeft 22 zetels gewon nen, de soc.-democraten wonnen cr 9, terwijl de liberalen 31 zotels verloren. De landsverdediging heeft dus wol groo- to beroering en verschuiving in de ver houdingen gebracht. Onder de socialisten is er ook een, die niet door de partij was gesteld, wijt liij vóór bewapening was hij: werd toch gekozen. („Centrum") Eén stem. Te Bodegraven heeft zich Donderdag weer eens een geval voorgedaan, waardoor bij verkiezingen do waarde van één enkele stem uitkomt. Er moesten voor den Ge meenteraad twee leden worden gekozen cn er waren 4 candidaten, waarbij 1 Ka tholiek. Uitgebracht worden 655 geldige stemmen, zoodat de meerderheid was 328. Dit cijfer werd precies gehaald door den katholieken candidaat, dio dus gekozen werd, terwijl tusschen do drie overige herstemming moet plaats hebben, daar twee hunner precies evenveel stemmen hadden, n.l. 228. Hier heeft dus weer 1 stem het gedaan. (Tijd.) De spoorwegramp te Drenthe. De rapporten over hot spoorwegongeluk bij Beilen zijn gereed. Niettemin blijven zo rusten. Waarom? Naar men zegt, om dat men niet tot oen behoorlijke con clusie kan komen. Hot voornemen bestaat, nu eerstdaags de rapporten te doen ver schijnen zonder eenige conclusie. Weldra zal dus blijken, dat wij in Januari gelijk hadden toen wij schreven: „De Staat heeft geen voldoende technische en practische onderlegde ambtenaren, om het spoorweg wezen te controleeren". („Avp.") Het Belastingdebat. Na de replieken in de Tweede Ka mer over minister Bertlings belasting- ontwerpen is liet van belang te constateeren, hoe nadat men ook in de linksche pers slechts zeer matig, was ingenomen met 's ministers verdedi ging van zijn ontwerp in de Kamerzit ting van j.l. Dinsdag, de ontevredenheid over hot financieel beleid van den heer Bertling ook bij deze replieken links voortduurt. t Ten bewijze strekke wat de Kamerover- ziehtsehrijver van „De Maasbode" van de Donderdag gehouden rede van den heer Bos (vrijz. dom.) zegt: Dr. Bos was lieden verrassend. Vrijdag had hij den Minister zooveel mogelijk gespaaid, elk scherp woord ver mijdend. Het scherpst was toen wel da toch zoo makke, .verklaring, dat hij hui verig was om op den weg der indirecte belistingen „al to gemakkelijk" mede tq gaan. Zijn bezadigd woord moet toen den Minister na de verpletterende rede van den heer Patijn weer ecnigszins hebben verkwikt. Doch zie. De rollen werden omgekeerd. Gisteren maakt daar da heer Patijn, om den pijnlijken indruk wat ta verzachten, een geforceerde révérance. En heden trok do heer Bios tegen den Minister van leen zóó geweldig, dat het voor den, in moree- zin reeds zieltogenden Minister den ge nadeslag beduidt. Hoe hij! den beklageiis- waardigen bewindsman ook wendde, hij vond er geen vezel goed aan. .D» alge-. meeno financieele politiek van den Mi nister, diens hoofdgedachte aangeno men dat dit wuidsch betitelde ding er is bevredigt den heer Bos niet. 's Mi nisters concrete belastingvoorstellen he-. .Vrcdigen den heer Bios evenmin In snijdende termen verweet nu dr. Bos don minister, da,t hij door eigenwijs heid zich niet genoeg haastte met zijn fi nancieele maatregelen. Kans om tot liet goede budgetaire stelsel te geraken is er dus zeer weinig en hij bemerkte bij den Minister niet eens den wil om er naar krachten naar ,te streven. Wat dan ook de hoofdlijn der financieele politiek betreft verklaarde hij zich „aller minst overtuigd, dat deze Bewindsman oen krachtige, beleidvolle politiek zal vol gen-" Daarnevon de concrete belasting-plan,- nen van den Minister. Hij denkt, volgens dr. Bus, al te makkelijk" over accijnzen.. Over 's Ministers inzicht in de belastingen is dan ook do 'lieer Bos „niet, tevreden". Voeg daar ten overvloede nog bij1, dat liet den heer B.os „zeer bedroeft", dat do Minister cr niet aan denkt -om voonlj to gaan op den (door de vorige Regeerin^j ingeslagen) weg, om den suikeraccijns- to verlagen. Do toon, waarin al deze muziek was gezet was allerminst zoetsappig. Zoodat wo ons vernietigender vonnis voor den Minister onmogelijk denken kunnen. Een man van links, om strijd geprezen door alles wat links staat om zijn financieel jireeden blik en zijn groot gezag op al lerlei gebied reikt den examinandus Bert ling een getuigschrift vau volslagen onver-. Imogen uit. In alle vakken geeft hij hem zonder aarzelen een nul. Wanneer de rede van den lieer Pa- lijn reeds een concilium abeundi was, wat is dan die van dr. Bos? Niet meer een raad om heen te- gaan, maar om heen te snellen. Liever vandaag dan morgen. Ziedaar de onafwijsbare beteekenis van dr. Bos' woorden Het spelt oen einde zonder eer. Goes. Zondagavond was de laatste avond der Gastentoonstelling. Begunstigd door het mooie weer, had zij voor de laatste maal weer een grooten toeloop van menschen. Het volgnummer der kaarten was zelfs tot 2400 gestegen. Het muziek gezelschap „Symphonic", onder kranige leiding van dhr. Mannhardt, gaf een aan tal uitgezochte nummers ten gehoore, van .welker schoonheid jammer genoeg' veel verloren ging door de drukte welke alom heerschte. Omstreeks lialf 11 vereenigden zich de heeren exposanten met het col lege van B. en W. en andere autoritei ten in de demonstra,tiezaal. Hier sprak de burgemeester, tevens voorzitter der Gascommissie, ongeveer het volgende: „Als voorzitter der Gascommissie acht ik mij aan het eind dezer, tentoonstel ling, die voortdurend een doorloopend sue ces heeft gehad, verplicht een woord tot u to Opreken. De tentoonstelling is be gunstigd door mooi weer en een 'taJrijjk publiek, zoodat ik hoop, dat nu aan het einde het financieel gedeelte ook niet zal tegenvallen. Het groote succes, mijne hee- nen, moeten wij in de eerste plaats toe schrijven aan den directeur der Gasfa briek, den heer Bonthuis vervolgens pan do exposanten voor hun belangrijke me dewerking. We hebben liier gezien de nieuwste kookwij-ze en de resultaten hier van hebben ons allen verbazing opge wekt. We hebben hier bezichtigd hel nieuwste op 'tgebied van verwarming, sanitaire inrichting, kleine motoren, dio veel kracht kunnen uitoefenen, groote mo toren, die geheel geruisohloos lóopon enz. enz. Do techniek heeft groote vorderingen gemaakt en ik hoop, dat zij nog grootero mogen maken, Iaat de wetenschap voort- werken, opdat 'haar resultaten mogen lei- den tot nieuwe uitvindingen. Ik kan hier dan zeggen, mijnheer Bonthuis, ga zoo door op djzen weg, en tracht de gasfa briek steeds tot grooter bloei .te brengen. Verwachting tot den avond van 28 April. Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Noord-Oostelijken wind. Meest half bewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Kans op nachtvorst vooral in het Oosten. Weinig verandering van temperatuur overdag. U heeren exposanten roep ik een vaar wel toe, on dat niet alleen, maar ook eon tot weerziens, want, wanneer de resul taten der wetenschap weer groote vorde ringen zullen hebben gemaakt, hopen vvij u nogmaals hier te zien. Vervolgens, mijn heer Mannhardt, u dank ik voor het con cert, dat u als voorzitter der „Symphonic" ons hebt aangeboden en voor de mede werking van deze Week. Ten slotte, -mijne heeren, hoop ik, dat bij u allen aan deze tentoonstelling de aangenaamste herinneringen zullen bijblij ven". Hierna sprak de heer Waterborg, die voortdurend de Sanogres-kookmetliode heeft geleid, uit naam der exposanten. Hiji sprak: „Het is ook voor ons een waar ge noegen om aan het einde der tentoon stelling te kunnen terugzien op het enorme succes. Ik heb in andere tentoonstelli'gep medegewerkt., maar nergens, die gezellig!- heid aangetroffen, die ik hier vond en welke wij allen niet hier in Zeeland had den gezocht, ik geloof te kunnen zeggen, dat bijl allo exposanten de tentoonstelling is meegeloopen en hebben óók de ex posanten groot succes gehad. Niet om mij zelf op den voorgrond te stellen, doch ik „verheugde mijl te bemerken, dat de menschen hebben begrepen, hetgeen ik li-eb gewerkt. Welnu, geachte burgemees- ster, mijnheer Bonthuis, mijnheer De Witt Hamer en alle andere heeren, ik felici. leer u met dit succes. Ik hoop, dat dit succes moge leiden tot meerder gasver bruik, tot koken op gas. En laten wij dan nu aan liet einde uitroepenLeve da gemeente iGoes! Leve de tentoonstel ling!" i Hiermede wa.s de Gastentoonstelling van Goes gesloten. Wiji kunnen ons bij het gesprokene aan sluiten en de heeren feliciteeren met het overgroot behaalde succes en hopen, dat do Goesenaren zullen hebben geleerd, wel ke groote vooi'deelon het gebruik van gas voor licht, warmte en kracht met zich brengt. Dat het verbruik moge toenemen tot bloei vair gasfabriek en gemeentel Naar wij vernemen zal de bekende Vlaamsche componist Emiel Hullebroeck hier den 4en Mei a.s. indien de me dewerking daarvoor niet teleurstelt een zangavond komen geven. Zie de advertentie in dit nummer. Woensdagavond hield majoor Mus- kein in 't lokaal boven de Korenbeurs een lezing over de schietoefeningen tot veriioo- ging van 's lands weerkracht. Zooals men weet hield majoor Muskein reeds op meer dere plaatsen deze speech, om belangstelp ling te wekken voor deze schietoefenin gen. Ten einde de weerbaarheid van het Ne- derlandsche volk zooveel mogelijk te ver- Imogen, opdat het in tijden van gevaar in staat zal kunnen zijn den vjaderland- pc-hen bodem met goed gevolg te verde1- iligen is het in hoo-ge mate Wénscholijjc, dat allo mannelijke ingezetenen van 16 40 jarigen leeftijd zich behoorlijk en ge regeld oefenen in het schieten. Bovendien geven de schietoefeningen het groote voordeel, dat zij de) spierkracht] verhocgen, het oog verscherpen, de z ?nn- wen stalen en e-ene aangename bazig heid vermen. Het rijk tracht de deelneming; aan deze oefeningen te bevorderen doo-r het kos teloos beschikbaar stellen van schietba nen, geweren, patronen, en goede onder wijzers. Deelnemers aan de schietoefeningen ge nieten het onderricht dus geheel koste loos.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1