Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. Sociale Berichten. Boekennieuws. Laatste Berichten. KERKNIEUWS. ONDERWIJS SPORT. Letteren en Ku Kloetinge. In de Dinsdagavond ge houden eerste algemeene vergadering van de Boerenleenbank alhier, zijn tot be stuursleden gekozen, de heeren Q. Trim- pe, C. Zandee, J. M. Straub, M. Evers- dijk en C. G. van Liere. In den Raad van Toezicht zijn gekozen de heeren H. M. Bruinzeel', Jozias van Liere Wz. en Jan Oele Az. Als kassier is met 27 stem men tegen 13 stemmen op dhr. M. Straub, gekozen dhr. A. van de Linde. Bij de bank zijn thans aangesloten 49 leden. (Z.) Hansweerd. Van de N, V. Werf „Zee land" alhier, is Zaterdag met goed ge volg te water gelaten een stalen Rijn schip, groot 83 bij 9.70 bij 2.60 M.,voor rekening van dhr. Fr. de Meijer, te Neuzen, terwijl tevens werd afgeleverd een schip van 52.50 bij 7.30 bij 2.35 M., aan dhr. A. de Bruin, te Hontenisse. Daarna is de kiel gelegd voor een Rijn- schip van 83 bij 10.22 bij 2.50 M. voor Belgische rekening, terwijl zij voorts nog te bouwen heelt 2 schepen van dezelfde afmetingen en eveneens voor Belg. re kening, en een schip van 67 bij 8.20 bij 2.15 M. voor Duitsche rekening. Souburg In de Woensdagavond gehou den vergadering der vereeniging „liet Groene Kruis" werden de concept-Statu ten der Prov. Zeeuwsche vereeniging om met de Zuid-Bevelandsche tot een fusie te ko-men aangenomen. Tot. afgev. naar de buitengewone algemeene vergadering 1e Middelburg werd benoemd dhr. van Weele, lot, secundus dhr. Anthcunisse. (Z.) Terneuzen. Van de hier tijdens de Paaschdagen ontdekte dievenbende zijn 4 leden gevankelijk naar Middelburg overgebracht en in het huis van bewaring eïnterneerd. Sluis. liet bericht omtrent de door H. M. de Koningin-Moeder aan de Sluis- sche Koninklijke Kantwerkschool gedane bestelling, dient nog te worden aange vuld met de mededeeling, dat het Hare Majesteit de Koningin-Moeder behaagd heeft het Beschermvrouwschap dier school te aanvaarden. (M. C.) Groede. Ken koopman I. de R. uit Breskens, die Dinsdag bij de kermis al hier in gezelschap van eenige andere personen in een herberg aldaar veel drank gebruikt had, is ongesteld geworden, in de schuur van de herberg neergelegd en daar den volgenden dag overleden. De marechaussee stellen een onderzoek in naar de oorzaak van den dood. (M. Ct.) Boskapelle. Toen de herbergierster, de Wed. v. d. V.,in den kelder een glas bier wilde tappen, viel zij van de trappen en verwondde zich daarbij eene hand zoodanig aan het glas, dat zij van pijn bewusteloos werd. Een dertienjarig meisje viel bij het slootje springen in een diepen smallen greppel. Hare makkertjes vluchtten weg, maar gelukkig had een ander kordaat meisje van ongeveer denzelfden leeftijd de springster onder water zien verdwij nen, kwam haastig toelopen ging een eindje het water in, begon naar de dren keling te tasten en kreeg deze bij de haren te pakken, waarna zij ze met veel moeite op liet droge kon werken. Hoogst waarschijnlijk zou liet zonder deze snelle hulp slecht met de springster zou zijn afgeloopen. Biervliet Op 13 April jl. des avonds te 10 uur brak brand uit in de woniog van zekeren L. Michielsen, veldarbeider alhier terwijl de woning verlaten was. De rijksveldwachter Raes aldaar, die hot eerst aanwezig was, constateerde dat het beddegoed in de bedstede op onver klaarbare wijze in brand was geraakt en dat ook op den zolder die rijkelijk met petroleum bleek overgoten te zijn brand was ontstaan. Naar de verblijfplaats van M. werd onmiddellijk onderzoek gedaan en M. werd, onderden invloed van den drank, aangetroffen in de dorpsherberg. Daar hij niet in staat was een behoor lijke verklaring af te leggen werd hij tijdelijk in bewaring gesteld en den volgenden dag gehoord. Na eerst hals starrig te hebben ontkend en de schuld op inbrekers te hebben geworpen, ein digde hij ten slotte met ten overstaan van den burgemeester een volledige bekentenis af te leggen, voorgevende den brand te hebben gesticht om op die wijze de assurantiepenningtn, ongeveer f 2700, machtig te worden, daar hij er niet in geslaagd was het huis te verkoopen, thans zonder middelen was en ten einde raad. M. is daarop gearresteerd en Donder dag gevankelijk naar het Huis van Be waring te Middelburg overgebracht. (VI. Crt.) Hoofdplaat. Den 3on Paaschdag gaf de jeugdige Rederijkerskamer alhier een uit muntend geslaagd concert voor een volle zaal, in het hotel van dhr. A. C. Maas. Het vlot afgespeelde programma luidde: I. Ok naor 't Concours geweest; 2. Bar bier-Brugwachter; 3. Mijn Rheumatiek; 4. Hanuske van Drumpt; 5. Flik en Flok in de klem; 6. Nachtwakersexamen te Ralversdijk. (Niet van onzen gewonen be richtgever). Oosti'urg Aan de gehouden gaaischie- ting namen 43 schutters deel. De hoog- gaai werd geschoten door dhr. C. de Backere, Ie Aardenburg. Sluiskil. Dinsdagmiddag is bij het ran geeren van een waggon voor het laden van cokes op het terrein der cokesfa- briek te Sluiskil de jonggehuwde werk man Kaijser, wonende onder de gemeente Hoek, vermoedelijk door liet uitglijden onder de wielen geraakt, waardoor hem een been boven den enkel werd afge reden. Naar het ziekenhuis te Ter Neu zen gebracht, is het heen daar geam puteerd. (VI. Ct.) Aardenburg. In de 2e kamer is ter naturalisatie voorgedragen A. Jonck- heere, loodgieter alhier. Koewacht. Woensdag v. m. had hier de plechtige begrafenis plaats van den heer C. P. J. Dierick, gedurende 36 jaren burgemeester dezer gemeente, dijkgraaf van den polder Nieuw-Kernemelk, lid van het R. K. Kerkbestuur en voorzitter van tal van vereenigingen in deze ge meente. Van alle huizen in de kom wap perde de vlag halfstok, terwijl de bran dende straatlantaarns met rouwfloers omhangen waren. Om 10 uur werd het lijk door de leden van den gemeenteraad, de gemeenteambtenaren, de fanfaren en andere vereenigingen afgehaald en naar de kerk gedragen, waar een plechtige uitvaartdienst werd gehouden. De kerk was geheel gevuld met ingezetenon en vreemdelingen, die de laatste eer wil den bewijzen aan den beminden overle dene, die zooveel gedaan heeft tot bloei en vooruitgang der gemeente. Na afloop der kerkelijke plechtigheden werd het lijk door de onderwijzers, de leden van kerk- en armbestuur grafwaarts gedragen, terwijl de leden van den gemeenteraad de slippen van het lijkkleed vasthielden. Aan de geopende groeve sprak eerst de heer E. Ij. Plasschaort, wethouder, die schetste, wat de overledene gedaan had voor de gemeente, wat gedurende zijn langdurig bestuur was tot stand gekomen en hoe tactvol hij steeds wist op te tre den. De heer H. Bonte sprak namens de fanfaremaatschappij, waarvan de overle dene de oprichter en de voorzitter ge weest was. Hij legde een fraaien krans op het graf. De heer A. Geerards, hoofd der school, herinnerde in een aandoen lijke rede, wat de heer Dierick geweest was als Christen, als burgemeester eTi als menscli en hoe onder zijn bestuur liet armoedige en onbeduidende Koewacht van weleer geworden was een flinke, degelijke plaats, die voor geen enkele uit den omtrek behoeft onder te doen in welvaart en vooruitgang. Een der zonen, de Weleerw. Heer J. Dierick, kapelaan dankte namens de familie de sprekers en allen, die blijken hadden gegeven van hunne belangstelling. Woensdag n. m. werd op het Ge meentehuis alhier door een kapitein der artillerie, eene voordracht gehouden over het inrichten van schietoefeningen tot verhooging der weerbaarheid van ons land. Op duidelijke en heldere wijze zette spreker uiteen waarvoor wij steeds ge reed moeten staan om onzen geboorte grond te verdedigen en dat wij 't in geval van nood niet alleen op het leger mogen laten aankomen. Ondanks het voor deze gemeente min der gunstige uur was de opkomst tame lijk groot, 35 personen gaven zich reeds aan voor de schietoefeningen, die hier iederen Zondag van half Mei tot half November gehouden worden. Het terrein is reeds aangewezen. De St. Crt. bijv. no. 3639 bevat do akte betreffende de coöperatieve boeren leenbank te St Laurens. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 April kwam ter kennis van den centralen Ge zondheidsraad uit Zeeland 1 geval van roodvonk te Vlissingcn. Middelburg. In de beden gehouden hoofd- bestuursvergadering der Zeeuwsche land- bouwmaatschappij werd door den voorz. het. overlijden herdacht van den voorzitter der afdeeling Oostburg, den lieer Slein. In afwijking met de statuten stelde het bestuur voor, de volgende vergadering van het hoofdbestuur en de algemeene verga dering niet in Juni doch in Augustus en wel te Goes te houden. Aldus werd besloten. Overgelegd werd een mededee ling, dat in het vervolg meststofmonsters zetmeel van Goes naar het rijkslandbouw proefstation te Maastricht moeten gezon den worden. Betreffende do tentoonstelling in September deelde de voorzitter mede, dat de voorbereiding heel aardig opschiet, zoowel wat de inrichting van het ter rein betreft, als wat het stallen van paar den en vee aangaat. Vervolgens was aan de orde de voorloopige rekening over 1913. Er bleek een nadeeiig slol fo zijn van f 117.125. Aan de aanwezigen werd vertoond een reclamebiljet voor de tentoonstelling, voor stellende een ploegenden boer, ontwerp van den heer F. I'. R'huij te Middelburg. In hef reglement op het verleenen van aanhoudingsbijdragen voor meniën werd besloten te wijzigen, dat niet veulens be hoeven to worden vertoond, dus slechls een bewijs geleverd moet worden, dat een voldragen veulen is geworpen. Besproken werd een voorstel der afdeeling Hulst om te protesteeven legen het gebruik van Argenlijnseh vleesch bij leger en marine Het Dagelijksch bestuur meende, dat om wille der hocge vleeschprijzen geen aan leiding daartoe bestond. Besloten werd niet te protesleeren. Tot. de volgende vergadering werd ver daagd dc kwestie van wijziging van de tarieven voor inlichtingen van den rechts kundigen adviseur; een verzoek der ver eeniging voor landbouwopvoeding om mo reeion en finantieelen steun, werd voor kennisgeving aangenomen. Inzake fokbeo ren werd besloten zich te beperken lot liet Yorkshire-ras. Beslolen werd zich (ot den minister van finantiën te wenden mei de vraag om inlichtingen, waarom de ver eeniging' tot aankoop van meststoffen te Terneuzen in de bedrijfsbelasting is aan geslagen en andere vereenigingen niet. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens bedriegelijke bankbreukM. C. P.. landbouwer te Philippine, drie maanden gevangenisstraf dronken maken van een kindJ. G., 48 j., koffiehuishouder, Middelburg f20 b. s. 10 d. h. diefstalL. D. O., 14 j., en D. L. O., 13 jwerkjongens Terneuzen, ieder f 3.50 b. s. een week tuchtschoolL. J. V., 14 j., te Middelburg, gesteld ter beschikking van de regeeringJ. C. J., 14 j., zonder beroep te Biervliet, f7 b. s twee weken tuchtschoolM. W., 24 j., werkman te Middelburg, een maand gev. straf; oplichting: R. V. N., 27 j., huis.rouw J. P., Schore, een maand gev. straf niet voldoen aan een ambtelijk bevel W. S., 19 jloopknecht te Vlissingen en E. B., 26 j., timmerman te 's-Heerenhoek, ieder f 10 b. s. lü d. h.A. de C., 46 j., veldarbeider te Koewacht, f 15 b. s. 15 d. h. mishandeling: P. A. v. G., 28 {„klom penmaker te Koewacht f5 b. s. 5 d. h A. G. M M., 16 jdrukkersleerling te Wissenkerke, f7 b. s. 14 d. tuchtschool F. v. O., 50 jpoelier te Koewacht; f3 b. s. f3 d. li.; eenvoudige beleedigingA. H. v. II., 20 j., visscher te Philippine, f 5 b. s. 5 d. h.; beleediging van een ambtenaarL. T., 41 j, veldarbeider te lleiiikenszand, f 10 b. s. 10 d. h. poging tot huisvredebreukW. B. Jz., 16 j. en M. B. Cz. 19 j., werklieden te Krabbendijke, de eeiste f3.50 b. s. een week tuchtschool; overtreding der jachtwetJ J. B., 50 j., koffiehuishoud r te Vlissingen, met ver nietiging van het vonnis waarvan hooger beroep veroordeeld tot f20 b. s. 4 d. h.; onbevoegd verkoopen van geneesmid delen S. A. L., drogist te Vlissingen, met vernietiging van liet vonnis waarvan hooger beroep veroordeeld tot f25 b. s. 15 d. h. Rechtbank te Midde 1 burg. De eerste zaak welke lieden voor de rechtbank te Middelburg behandeld werd was die tegen A. J. P. II., beklaagd van landlooperij te Middelburg. De eisch luid de .12 dagen hechtenis. Het direct gewezen vonnis 2 dagen hechtenis en drie jaar opzending. Vervolgens stond terecht J. V., landbou wer te Clinge, thans gedetineerd, beklaagd van het plegen van meineed voor liet kantongerecht, te Hulst. Bekl. beeft ver klaard niet in den nacht van 2 op 3 November jn bet jachtveld te zijn ge weest., terwijl de drie getuigen dit, pertinent .verzekerden en volhielden, dat er geen veigissing tussehen bekl. en zijn tweelingbroeder, die volgens den verdedi ger, mr. J. Adriaanse sprekend op hem gelijkt, kan hebben plaats gehad. Eisch luidde een jaar gevangenisstraf met af trek yan het voorarrest. De verdediger bepleitte het instellen van een nader on derzoek. v Bij verstek werd behandeld de zaak tegen j. N. W., 23 jaar, steenhouwer te Amsterdam, beklaagd van mishandeling van den steenhouwersbaas II. J. Visscher te yiissingen op 20 Maart j.l. en verzet tegen en bedreiging van den inspecteur van politie Bartelse. De eerste getuige, J, AI. II. Visscher, werkte met bekl. en zijn vader aan de kerk, toen zijn vader den bekl. een aan merking maakte, deze sloeg hierop den vader met een steekbijl. De mishandelde verklaarde verschil lende jslagen Ie hebben gehad. Op aan raden van dr. Van Maanen is hij naar Amsterdam gegaan en heeft zich in de oogheelkundige kliniek van het Wilhel- minagasthuis onder behandeling gesteld. Hij bloedde lievig uit het. linkeroog. De getuige-deskundige 11. J. M. Weve, arts te Amsterdam, behandelde Visscher en gaf mededeelingen over de verwon ding. Do inspecteur werd niet gehoord, doch uit zijn proces-verbaal dat voorgelezen werd blijkt, dat bekl. zich tegen hem verzette en hem met een schop bedreigde zeggende hem te zullen vermoorden. Do eisch luidde een jaar en zes maan den gevangenisstraf met last tot gevan genneming. Wegens mishandeling van een gemas kerde op Zondag 1 Maart werd tegen G. A- L. v. O. te Hulst f20 of 20 da gen geëischt. Tegen M. E. I'. uit Kloosterzande, die volgens de getuigen bij een ouderlingen strijd <een andere vrouw met een para- plui .bewerkte, doch dit zelf ontkende, luidde .de eisch f 10 oi 10 dagen. Wegens diefstal van een machine-onder deel ui). een fabriek te Sluiskil luidde de eisch tegen J. R. aldaar bij verstek een maand. Tegen P. E. M. uit Biervliet werd we gens diefstal van bieten f10 of 10 da gen geëischt en wegens poging tot om- kooping van een onbezoldigd Rijksveld wachter iegen J. F. 11. uit Biervliet f25 of .25 dagen. Tegen J. S. uit Kloetinge, die bij een twist lover houtblokjes een andere vrouw mishandelde luidde dc eisch flö of 15 dagen. Tegen f). W. G. uit Vlissingen, die op 15 Maart een jongen een bloedneus sloeg eti zich verzette tegen den agent van politie J. van Slooten, wjen hij ook nog een klap gaf, werd oen maand geëischt. llij 'de laatste zaak was J. de H. uit. Vlissingen bekl. Deze man zou de on bezoldigde rijksveldwachters Van Schaik en Jansen ,van Roozendaal uit Koudekerke beleedigd .hebben door van hen te zeg gen, dat zij ook wel hazen durven schie ten. Het bleek nu evenwel, dat hier een vergissing plaats )iad, de klacht van do veldwachters was niet bedoeld tegen De H. doch tegen zekeren Dc W. De eisch luidde dan ook .vrijspraak. Middelburg. De Schildersstaking. Van do staking zelf js niet veel te vertellen, al leen dat gisteravond in de Schuttershof- zaal een vergadering plaats had waar de leider der staking, A. \V. Jensch, uit Amsterdam het woord voerde en o.a. de stakers en ook het publiek aanraadde kalm Ie blijven en le zorgen dat. geen relletjes meer voorkwamen. Die zaal was overvol en de politie zag zich genoodzaakt nog verschillende personen den toegang to weigeren. (Zie vervolg Tweede Bbad.) De Vrijmetselarij in Nederland en België. Wij ontvingen no. 4 van Hen 4en jaargang van het Anti-Vrijmetselaarsblad, dat in België uitgegeven wordt. Zij, die eenteszins met de werking der „broeders van het „truweel" op de hoogte willen komen, vinden hierin inuner iets van hun gading. Inhoud Maconnieke laster. Macon- nieke moraal. Maconnieke leugentaal vanwege een Hollandsch Br.'. Z'nne- beeld van 'tFransche Gr.'. O.'. Ma- <;onn.'. Geheimhouding en schijnheiligheid De brief van Br.'. Wannermee aan Br.', van der Velde. Schoolstrijd en Vrijmetselarij in België. Zinnebeeld van de L.\ Les Amis Philanthropes in liet O.-, van Brussel. Bestuurs- en ledenlijst der Loge „La Persévérame" te Maastricht. Bestuurs- en ledenlijst der Loge „De Edelmoedigheid te 's Bosch. Bestuurs- en ledenlijst van de Loge „Het Vrij Geweten" te Breda. Wetenswaardigs omtrent de vier boven vermelde LI.'. Terechtwijzing. Algemeene Dokumenteering. Vrijmet selarij in 1846 en nu. De Vrijzinnige Concentratie en de Loge. Vr.'. en politiek in Nederland. Een mislukt pleidooi voor de Vr.'. De godsdienst liefde der Vr.'. Oproep. Zooals we zien een keur van stof over de maar al te weinig bekende Br.', der duisternis. Als een bewijs hoe de driepunlsecte in Belgisch-Con io werkt, dien e de volgende brief van Br.-. Wannermée aan liet Kamerlid Van der Velde: Rutslnu'u, 10 Juni 1909. Heer Volksvertegenwoordiger en Z W.Br.-., Ik ontving uw biv. teekenpl.'. van Fe bruari met het grootste genoegen en dank er u uit ganscher harte om. Gij vraagt me inlichtingen over de streken, die ik doorkruist heb in den Congo Ik zal ze u geven met alle op rechtheid, indien ik het genoegen heb uw br.\ kennismaking te doen. De Roomsohe missiën zijn ongelukkig lijk zeer aan de winnende hand, vooral onder de soldaten en werkers. Bij de in boorlingen weinig tenzij op den oever van het meer Albert Eduard. Catechisten, kwaadsprekerij, pogingen tot doodslag, enz. Laatst had de van de wacht zijnde inlandsche sergeant de inboorlingen van een dorp verboden op den tam-tam te dansen voor de nieuwe maan. Ilij had twee mannen geslagen en ik heb hem een zeer strenge straf toegediend, 's Anderdaags heb ik het volledig perso neel bij elkaar geroepen en gezegd „de sergeant heeft ongelijk gehad, om dat de tam-tam ter eerc uer maan een godsdienst is, zoowel als die van God, en iedereen is vrij te gelooven, wat hij wil. Do tam-tam heeft evenveel waarde als het Congoleesche Roomsehe gebed „Baba yango iko ko mabingo" of het „Onze Vader". Een Europee.-eh sirgeant heeft dit herhaald aan de paters en het schijnt, dat zij een klacht tegen mij zouden ingediend hebben. Vermits deze klacht langs hiërarchischen weg gaat door de handen van Br.Olsen bekreun ik er mij niet om. Wij zijn in Kivu met vier Bbr.'. en twee gezellen. Ik hoop, dat gij dit als persoonlijk zult bewaren en dat, indien gij over wat ik u zeg zult spreken aan den een of ander, gij mijn naam niet zult noemen. In deze tijden zou mij zulks kunnen berouwen. Aanvaard, bid ik u, heer volksverte genwoordiger en z.'. w.'. b.\ m.\ m.'. li.-, g.'. m.'. n.'. d.m.'. gd.1. g.\ k.'. en m.'. d.'. e.'. d.\ u.\ v.\ 'i(hetwelk beteekentzeer waarde broeder, mijne meest hartelijke groeten met notificatie der ïnaQonieke getallen, die gij kent en met de eer, die u verschuldigd is.) w.g. G. Wannermée, Kapitein der Openbare Macht in Belgische Congo. Zoo komen er tientallen van geheime brieven en bescheiden in de laatste aflevering voor. Elk leze het daarom X. N. B. Zij die gratis afleveringen wen- schen te ontvangen kunnen deze krijgen bij een lid van aen Brusselschen anti- Vrijmetselaarsbond: dhr. Aug. V e r d o n c k te O o s t h u r g, Markt. Red. Den Haag- Dc staking der gezellen van tie drukkerij „De Avondpost"*is op geheven. Amsterdam. De Parijsche gemeente raadsleden brachten van morgen een be zoek aan de gemeentelijke eleotrische werkplaatsen en aan de gasfabriek aan den Amstel. In de zaal „Trianon" werd hel de jeuner .gebruikt, vervolgens werd een be zoek gebracht aan de gebouwen der ge meentelijke tram, daarna aan het Rijks museum. Tot besluil een autotocht. Hedenavond wordt gedineerd ten huizo van den burgemeester, Drcnrijp. Hedenmiddag kwart voor 3 werd onder vele blijken van belangstel ling door "den Britschen gezant uit Den Haag den gedenksteen onthuld, die ge plaatst is in het vroegere huis van den lieer Alma Tadema. De steen werd over gedragen aan het Friesehe Genootschap. Washington. De regeering heeft giste renavond lluerta's antwoord, om voor de vlag der Vereenigde Staten te salueeren, aangenomen. Washington. De verwikkelingen met Alexico hebben de laatste 24 uur een meer bevredigend karakter aangenomen. Onder handeld wordt over het aantal saluut schoten dat Huerta te Tampico moet doen afvuren. In een tegensaluut heeft presi dent Wilson geen bezwaar, doch zal daar in geen erkenning van lluerta's regeering liggen. Vloot- en andere autoriteiten hou den de crisis voor beëindigd. Zabem. (Ilbl.) Het 99ste regiment in fanterie zal na eenigen tijd afwezig te zijn geweest weer in Zabem terugkeeren. Do luitenants Van Forstnor en Reuter worden niet meer overgeplaatst en kee- ren dus niet Iterug. Vervlers. Hedennacht brandde een huis af, bewoond door verschillende gezinnen. Twee kinderen kwamen door verstikking om. Drie half verkoolde lijken werden naar liet, ziekenhuis overgebracht. Va'mouth De „Brittannia IV", staande in het Britsc.ho paviljoen is totaal afge brand. De (schade wordt geschat op 15000 pond 'sterling. Het is waarschijnlijk liet werk van suffragettes, in de nabijheid werd hun geschrift gevonden. Hew-york, Een telegram uit Port au Prince zegt, dat de Republiek Haïti voor een staatsbankroet staat, daar de. bankiers weigeren verder voorschotten te geven, zoolang zij niet de volle controle krijgen. Kalender der Week. Van 19 tot 26 April. Zondag 19 April. Beloken Pa&elien (bl. 787). De gebeden na de stille II. Mis o pbl. 120. Vóór cle Hoogmis zegening met wijwater (hl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). Vespers op hl. 791 en 123. Maandag 20 April. Mis als gister (hl. 787); 2de gebed „Concede" (bl. 148); 3de gebed voor Kerk en Paus (bl. 101 oi' 102). Dinsdag 21 April. II. Anselmus (bl. 1176 en 222). Woensdag '22 April. 11. 11. Soter en Cajus (1)1. 11711 en 206); 2de en 3de gebed als Alaandag. Donderdag 23 April. H. Georgia,s (bl. 1177 en 204); 2de en 3de gebed als Maandag. Vrijdag 24 April. II. II. Lans en Nagelen H. .1. (bl. 983); gedachtenis van den 11. Fidelis van Sigmaringen (bl. 1178 en 204). Zaterdag 25 April. II. .Marcus (hl 1178). Vóór de H. Mis processie en Litanie, zooals op hl. 805. De gewone orde der II. Mis, die iederen dag terug keert, begint op hl. 71. N.B. De bladzijden in bovenstaanden kalender aangegeven verwijzen naar het Mis- en Vesperhoek van DescJée, het ee.nig volledig Alisboek. Alle andere Misboeken zijn onvol ledig. Zondag 1 April. Beloken 1 ook genoemd Zondag „Q u a naar het aanvangswoord van di der Mis; ook genoemd „Don a 1 b i s" (depositis), de Zou (afgelegde) witte kleed in de eerste tijden der Kerk d gen, die op Paasch-Zalerdag der wedergeboorte haddon on| als symbool der verkregen oi heel hot octaaf van Paschen deren droegen, op dezen da hun gewoon gewaad de II. g'i woonden. Op dezen dag is de E p i s 1 V 4 -10 en het Evangeli 19—31. Koninklijke belangstel! De Koningin-Moeder schoi den bouw eener It. K. gar te Ede. Een audiëntie bij Z. H. d De Paus ontving Dinsdag, groep van 300 studenten uit 100 Hongaarse,he pelgrims. Z was opgewekt en welvarend I Uit Rome wordt aan „De T. In de breede gang, die naa: van Sint Pieter geleidt, heeft het kapittel der basiliek een v gedenksteen doen plaatsen, ti ging der nagedachtenis vai Rampolla en ter dankbare der vorstelijke milddadighei' overleden Aartspriester zoo de basiliek heeft betoond, latijnsche inscriptie maakt I ander in loffelijke bewoording" Pastoor Damiaan z. Woensdag 15 April was geleden' dat pater Damiaan apostel der melaatschen van archipel. Pater Damiaan Jos ter stierf op 49 jarigen leeftr offer van zijn heldhaftige na aan de melaatschheid. Fr. von Hummelauer S. Een geleerd bijbelvorsche; van eenacht-deeligen Curs Schrift, is aan de Sociëtei ontvallen in haar medelid pj Hummelauer, zoon van een schen Hofraad. Z Eerw. overleed op Paasc het Duitsche huis der orde berg (Gelderland) waar hij c' tijd als leider van retraite:! was en bereikte den ouderdom) R. 1. P. Middelburg. 16 April. Acte-' Geëxamineerd 8 mann. can gewezen 3. Geslaagd de lie Algeria,, j\V. jL- Eerens, P. l| do Bruin, .allen te Middelburg, te Tholcn. M DDELBURG. 17 April. E te 1. o.). Geëxamineerd 7 ma didaten; afgewezen 2. Geslaaj| H. Blanken te Vlissingen, 1'. Arnemuiden, D. C. Haak 1e Koelmans en H. T. de Meijc Terneuzen. Geslaagd te 's Gravenha'g stuurlieden-examen groote st Schoo en G. Joosse, 2e stuu Bakker, W. v. Meeuwen en stuurman. Hoedekenskerke Te Arnh Woensdag voor 't examen lag dhr. D. de Jonge Bz. van hi VOETBAL Zierikzeo. Met de Paaschdt „E. M. M." uit Middelburg"! cordia en „Z. V. V." van hi strijd „E. M. M. „Concordi, dé Middelburgers met 9- terwijl „E. M. M." den 2d| „Z. V. V." met 6 -0 geklot Door slechte opkomst spe M. beide wedstrijden met ij' (ZT Andreas Hofer. Door de N. V. Lelie-Bios een groote som het uitslu ringsrecht voor Nederland een nieuwen grooten film H o f e r." Deze film, in vijf dan 2000 Meter lang, heef! met den film „Van de K li e t Krui s", dat hij gehei torische plaatsen is opgenoi De veldslagen tussehen c rn Tirolers worden geleveri eische plaatsen in de beq lucht en gevangenneming 1 te midden van de eeuwige Alpen. Zoowel het spel der art pakkend historisch treurspe, derlijk schoone natuurtaferee een aangrijpend en onverge

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2