KERKNIEUWS. BINNENLAND BUITENLAND SPORT. K.G., die naar Canada 870.1)00 K.G. en naar Britseh-Honduras 600.000 K.G., zoo- dat, er wel een millioen boomen mooten wofden afgetapt. (N. T. v. G.) Te Dresden is een 51-jarige vrouw, Elise Jappert geheeten, op eigenaardige wijze om het leven gekomen. Daar haar geestes- vermogens sinds eenigen tijd gestoord wa ren, had men besloten haar naar een krankzinnigengesticht te brengen. De vrouw vermoedde dit en wilde zich in een koffer verbergen. Daarbij viel het slot dicht, en toen men op de gedachte kwam, dat de vrouw wel in den koffer kon zijn, was do ongelukkige reeds gestikt. (Msbode) Alfred Gentil f. De Afrika-onder- zoeker Alfred Gentil, de vroegere commis saris-generaal van Fransch-Congo, is Maandag in den ouderdom van 48 jaar le Bordeaux overleden. Gentil maakte zich vooral bekend in 1897 en 1899 door de expeditie naar de Sehari en tegen den Mahomedaansche hoofdman Rabeb, dien hij bij Kusseri overwon en ten val bracht. In het Luxemburgsche dorp Arsdorf vond een arbeider bij het omspaden van zijn akker in een molshoop eenige oude goudstukken. Hij groef door en stiet toen op een gebroken aarden pot, waarin on geveer 1200 gouden en zilveren munten, meerendeels uit den tijd van Filips van Bourgondië, geborgen waren geweest. On der de goudstukken zijn er die een zeer groote waarde hebben, zoodat de arbeider naar het oordeel van deskundigen plot seling een rijk man is geworden. (N. R. C.) M e e r L i e f d e. In het „Korrespondenz- blatt für den Kath. Klerus Oesterreichs" verdedigt de Benedictijn dr. R. Breitschopf de Sociëteit van Jesus tegen de aanvallen, waaraan ze den laatsten tijd heeft bloot gestaan. Aan het slot zegt hij: „Mgr. Ula- thorne heeft een boekje uitgegeven onder den titel: „Meer Geduld", mgr. Keppler heeft in een ander geroepen „Meer Vreug de", thans zou een werk moeten- geschre ven worden: „Meer Liefde". Een kritisch, eerlijk woord zal en kan niemand kwalijk nemen, maar de pen, die dit woord schrijft, moet niet in gift en gal zijn ge doopt, de mond, die het spreekt, moet niet hoonen. Niet als een onfeilbaar rech ter moet de katholieke journalist optreden, dat is hij niet, zelfs wanneer zijn blad door den H. Vader zou gezegend zijn, maar als een Katholiek, die ook in den strijd het meest gewichtige niet mag ver geten: „Hebt uw naaste lief gelijk u-zelf!" („De Tijd") Degevarenvandeberenjacht. De jacht op den Amerikaanschen griziy- beeris en blijft altijd een gevaarlijk ver maak. Vooral voor mensehen die dat niet gewend zijn en die niet op het juiste moment hun tegenwoordigheid van geest weten te bewaren. Daar zijn altijd van diej waaghalzen, die er maar op los jagen, zonder dat ze zeker zijn van hun schot en zonder dat ze op de hoogte zijn met tie gewoonten en de gevaarlijke* manie ren van de dieren die ze willen dooden. Zoo komt thans weer uit Amerika uit de oer-wouden van het Noorden, een be richt. van 'n ontzettend jacht-avontuur van eenige toeristen. Deze waaghalzen waren zonder gids en zonder voldoende bewa pening ter jacht getogen. Ze waren op ïiet spoor gekomen van een paar reus achtige grizlyberen. Een der heeren van het gezelschap, bestaande uit twee heeren en een dame, had, toen de dieren reeds in het nauw waren gedreven, een der kolossen licht gewond en hem daardoor tot uiterste woe de gedreven. Het beest rende op zijn be- doen, had hij zch op de damei geworpen lagers aan en voor déze wisten wat te en haar met een slag in het gelaat gedood. Het gezicht van de ongelukkige was totaal onherkenbaar geworden door dien éénen slag van den berenklauw. Toen wierp het woedende dier, met behulp van zijn met gezel, zich op de jagers en na een vree- selijke worsteling werden ook deze ge dood. Afschuwelijk verminkt werden de lijken later door berenjagers, die het spoor van de beide dieren hadden ge volgd gevonden. In Oklahoma heeft zich dezer dagen een bloedig drama afgespeeld. Twee jonge Indianen van den stam der Seminolen hebben een familie uit vier personen be staande vermoord. Zij verschenen in den middag voor het huis van den rijken farmer Bolces. Toen deze op hun klop pen de deur opende, schoot een der India nen hem met een revolver dood. Zijn vrouw snelde dadelijk op het geluid der schoten toe, doch zij werd door de beide Seminolen' overweldigd en eveneens dood geschoten. De twee bandieten drongen daarna een der kamers der woning bin nen en sloegen met een stuk ijzer een 14-jarig knaapje, dat zich verstopt had, den schedel in. Een tweejarig dochter tje werd vervolgens eveneens van het leven beroofd. De twee Indianen, de gebroeders Ho- Jatta, werden door de politie gearresteerd en in de gevangenis geworpen. Nauwe lijks had zich het bericht van den moord verspreid, of een aantal Seminolen ver schenen voor bet gevangenisgebouw en verzochten hun beide stamgenooten aan hen over te leveren, teneinde de twee misdadigers te kunnen lynchen. De Se minolen zijn over het optreden hunner stamgenooten zeer veiJhtterd en zijn thans bevreesd voor wraakplannen der blanken. De gevangeniswacht is versterkt ten einde te voorkomen dat de twee moor denaars er (uit gehaald kunnen worden. In de macht van een slang. In een Londensch blad vertelt een van Cylon teruggekeerde Engelschmaji een zeldzaam staaltje van moed en tegenwoor digheid van geest van een jonge Hindoe- sche vrouw. Het was ter gelegenheid van een diner te Trincomalee. Het diner was afgeloopen, de gasten zaten in den salon, toen de Engelsohman plotseling be merkte, dat de anders zoo levenslustige blik der gastvrouw strak werd; zij riep den aan de deur staanden inlandschen bediende toe een schaal melk te halen en deze op de vacht te plaatsen waarop zij met haar voeten zat. Ofschoon het bevel even rustig gegeven werd als een gewone opdracht vermoedde de Engelsoh man dadelijk, dat er zich een slang in het vertrek moest bevinden. Paar een haas tige beweging den dood kon beteekenen, zaten allen onbeweeglijk maar aller blik ken speurden in alle hoeken van het ver trek. Er was echter niets te zien. De melk werd gebracht en voorzichtig op de vacht geplaatst, een paar seconden, die een eeuwigheid toeschenen, en toenein delijk verscheen de slang. Allen zagen met. ontzetting, hoe een groote cobra zich van den enkel der jonge vrouw losmaakte en naar de melk kroop. Het ondier werd natuurlijk dadelijk afgemaakt. Eerst toen de slang dood op den grond lag, ont spanden zich de sterk op de proef gestel de zenuwen van de moedige vrouw, die bewusteloos neerviel. Een bende rivierschuimers viel dezer dagende Chineeschestoomboot „Shingtai" op de Canton-rivier, aan. Nadat de roo- vers den kapitein en een regeeringsamb- tenaar, die zich aan boord bevond, ge dood, en twee personen gewond hadden, maakten zij zich met een buit van 75.000 gulden uit de voeten. Russische brutaliteit. In de „Nowoje Wremja" kan men een klacht lezen over de onverdraagzaamheid der katholieke geestelijkheid in de Zuid-lta- liaansche stad Bari. Daar bevindt zich n.l. in de kathedraal de reliek schrijn van den H. Nico laas, die, zooals men weet, ook zeer vereerd wordt door de Russen. Nu meenen de twee te Bari gevestigde Russisch-orthodoxe popen er recht(!) op te hebben om Russische pel grims naar de katholieke kathedraal te begeleiden en daar bij de reliekschrijn van den H. Nikolaas 'n soort godsdienst oefening te houden in hun kerkelijke gewadenDaar ,het kapittel der kathe draal beslist weigert zich aan deze imper tinentie iets te laten gelegen liggen, heffen de popen jammerklachten aan over het gebrek aan „christelijke broederliefde" bij de katholieke geestelijkheid van Bari. Men stelle zich eens voor, dat de katho lieken in Rusland iets dergelijks verlang den dat een katholiek geestelijk zich zij het ook slechts met een stola over zijn gewone kleeding naar een ortho doxe kathedraal zou willen begeven. Dij zou behandeld worden als een misdadi ger. De katholieke geestelijken in het Tsarenrijk zijn niet eens meester inhuii eigen kerken(Tijd.) Lourdes. In het afgeloopen jaar zijn 494 bedc- vaarttreinen te Lourdes aangekomen. Dit getal werd nog nooit, behalve in 1908, het gouden jubileum bereikt, en ver geleken met het getal in 1912 valt er dan ook een verhooging van 48 treinen te con stat eeren. Van de 494 bedevaarttreinen kwamen 373 uit Frankrijk, 40 uit België, 26 uit Spanje, 22 uit Duitschland, 20 uit Italië, 15 uit Zwitserland, 10 uit Oostenrijk-Hon- garije, 7 uit Elzas-Lotharingen, 5 uit Ier land, 3 uit Nederland, 1 uit Engeland, 1 uit Portugal, 1 uit Luxemburg, enz. enz. Uit Frankrijk kwamen 200,377 georga niseerde pelgrims, uit België 15,278, uit Spanje 14,728, Duitschland 6,255, Italië 5,502, Ierland 5,000, Zwitserland 3,950, Elzas-Lotharingen 3,320, Oostenrijk-Honga- rije 2,802, Nederland 1,505. In het geheel werden 260,153 pelgrims door extratreinen naar Lourdes vervoerd, maar doorgaans is het getal pelgrims, dat op eigen gelegenheid naar het genade oord gaan, twee- tot driemaal zoo groot als het aantal georganiseerde bedevaar ders, zoodat men gerust, kan rekenen dat Lourdes in het afgeloopen jaar door één millioen pelgrims werd bezocht. Onder dezen waren 4 kardinalen, 17 aartsbisschoppen, 110 bisschoppen, 5 ge mijterde abten en 75 andere prelaten. In 1910 werden 55,300 missen gecele breerd en 626000 Communiën uitgereikt; in het afgeloopen jaar stegen die getallen respectievelijk tot 68,700 en 890,000. Een groote vermeerdering dus. De bureaux van den geneeskundigen dienst werden in 1910 bezocht door 477 geneesheeren, in 1913 door 670. In 1910 werden 8,393 zieken, door bede vaarttreinen aangebracht, in de hospitalen opgenomen, het vorig jaar bedroeg dit ge tal 9,946. In 1910 hadden 100,505 onderdompe lingen plaats, in 1913: 142,695. Verblijdende cijfers, voorzeker! (Javapost.) Venlosche bisschoppen. Een zekere H. U. publiceert in de N. Venl. Crt. het volgende Bij de oorkonden in het stadsarchief berustende, is een aflaatbrief van den 24 Mei 1458, waarin aan de St. Martmuskerk te Venlo door Willem, bisschop van Nico- polis en aartsdaken van Brunn, een aflaat van 40 dagen wordt verleend aan al de genen, die de parochiale kerk bezoeken op bepaalde dagen enz. In dat charter verklaart de bisschop, dat zijn voorvaderen en bloedverwanten in genoemde kerk de begrafenis hebben erlangd en hij zelf er gedoopt is. Volgens de daarop voorkomen de prachtige intitiaal W. meent de heer A. J. A. Flament, rijks-archivaris te Maas tricht, uit het wapen te zien dat de bisschop tot de familie Ruweel van Ingen- hyus of tot die van Vogelsanck zal hehoord hebben. (Franquinet inventaris nr. 63, Flament in Maasgouw 1894 blz. 49.) Mgr. Franciscus Boermans was dus de tweede, en mgr. Laurent Schrijnen de derde Venlonaar, die tot de hoogwaardig heid van bisschop is geklommen. Neerland boven! Iu „America" het Amerikaansche week blad der Paters Jezuïeten, was melding gemaakt van het werk der gesloten retraiten en als record vermeld een Retraiten-Huis, waar in vijf jaar tijd 106 retraiten waren gegeven aan 2.414 retraitanten. Rev. L. v. Oef fel te Green Bay, schrijft nu in hetzelfde blad, dat „Manresa" in Limburg nog andere cijfers toonen kan, want dat daar in vijf jaar tijd 16.450 personen de retraiten volgden. Amerika, dat altijd met zoo reusachtige getallen werkt, wordt hier toch eens door het kleine Nederland geslagen. Mgr. F. Geurts Vic. Ap. in China schrijft aan „De Tijd" dat de Katholieke Kerk in China van 19121913 met meer dan 910 0 0 gedoopte Katholieken is ver- vermeerderd. Oranje Kruis. Naar het „Huisgezin" verneemt, zal de jaarlijksche vergadering van het Oranje- kruis op 18 Juni te 's Hertogenbosch wor den gehouden onder leiding van den voor zitter Z. K. H. Prins Hendrik. Kleine manieren van een groot bltd. Verleden Zaterdag vonden wij in de „N. R. Ct." het Voorloopig Verslag van het onderzoek der opcentenverhooging. Drommels, foeterden wij, heeft die Rechterzijde geslapen? In het Voorloopig Verslag1 lijkt enkel de Linkerzijde aan het woord. Of zou de „N. R. Ct."? Zou ze geschrapt hebben wat door de Rechterzijde is aangevoerd Wij konden het niet gelooven. Maar we namen ons toch voor, het Voorloopig Verslag, zooals het verschenen is in de bijlagen der handelingen eens nauwkeurig te vergelijken met hetgeen ver schenen is in de ,,N. R. Ct." Wat blijkt? De „N. R. Ct." heeft ongeveer alles geschrapt, wat door de Rechterzijde is beweerd. Klein, hé? En dan zijn er nog menschen, die mee nen, dat zij door dit groote blad onpar tijdig worden ingelicht. Onpartijdig Wat de 'liberale redactie verteerbaar acht voor de kleinste liberale herseneri, zet ze haren lezers voor. Geen letter meer. Opdat geen enkel liberaaltje de banden der liberale bekrompenheid ontspiinge. (G- v. N.) Jhr. P. von Fisenne. j Aan het gestorven Eerste Kamerlid von Fisenne wijdt „de Residentiebode" de vol gende karakterschets: Toen hij in 1910 periodiek aan de beurt van aftreding was, begeerde hij ech ter wegens hoogen leeftijd en ook wegens oen toenemend gebrek aan de oogen waaivoor hij in den zomer van 1913 door een operatie ver-betering zocht geen vernieuwing van zijn mandaat. Hij bleef zich met te meer ijver wijden aan de belangen van den Waterstaat in de provincie Zuid-Holland en vooral aan die van Delfland. Terwijl hij aan de leiding der verschillende vereenigingen, waarvan hij bestuurslid was, met ijver bleef deel nemen. Wil men bij deze levensfeiten een karak terbeeld „Een gentleman in al zijn doen en la ten" lis een getuigenis, dat hem zonder de minste tegenspraak menigmaal werd nagegeven. „Een Een vader der iarmen, |een troost voor hen. die in droefheid verkeeren, een hulp voor wie op hem bouwden", verna men wij uit menig mond. „Een vriend voor zijn vrienden; zij het in den aangenamen vorm van den be schaafden omgang, zij het in het stille vertrek waar zijn eerlijk gemoed, zijn on verstoorbare kalmte, zijn fijn gevoelen en zijn trouw hart zoo menig goeden raad heeft gegeven", fluistert men om ons heen. „Een vroom en oprecht Katholiek, le vend uit, door en voor zijn Godsdienst; die daarnevens groote verdraagzaamheid bezat en door eerbiediging van anderer rechten eerbied voor het eigen recht af dwong. zouden wij daaraan toevoegen. Teekenend. Gedurende de Paaschdagen heeft de S.D.A.P. te Utrecht haar twintigste Con gres gehouden. Een congres, dat zeker niet zoo belang rijk was, om daarvan zulke uitvoerige verslagen te geven, als in sommige bladen verschenen zijn, doch dat wel enkele dingen te hooren gaf, welke de aandacht verdienen. Zoo was daar een klacht van Enka, (mej. v. d. Vlies) die vroeger tot de „christen-socialisten" behoorde, maar nu reeds eenigen tijd deel uitmaakt van de S.D.A.P. Zij drong er bij de redactie van het „Volk" op aan, de godsdienstige over tuiging van de christelijke arbeiders niet te krenken en beklaagde zich o.m. over het feit, dat in het partij-orgaan van het orthodox christelijk geloof gesproken was als van een „barbaarsch wonderge loof." Maar het bekwam de klaagster slecht. „Dat is het ook", riep de heer Men- dels, en al vond Enka eenigen bijval uit de vergadering, toen zij tegen dezen uitval protesteerde, hoe weinig men zich om haar opmerkingen bekommerde, bleek al spoedig uit het antwoord van den Volk-redacteur. Hij noemde die opmerkingen „onbe duidend," en hij verzocht naar wij in de „NR.Ct." lezen mej. v. d. V. niet zoo onverdraagzaam(l) te zijn, om over een uitdrukking „barraarsch won dergeloof" te vallen. Kan het fraaier? Wie tegen een smadelijken aanval op het geloof zich keert, is „onverdraag zaam". Niet bij den aanvaller schuilt de into lerantie, maar bij den verdediger! Inderdaad, de eerbied voor het chris telijk geloof is groot bij de aanvoerders der S. D. A. P.l! En de heer Wibaut meende ook zijner zijds Enka te moeten opwekken tot „grootere verdraagzaamheid, dan uit haar verwijten op dit congres heeft gespro ken". Enka kan er nu alles van weten en met haar al degenen, die nog zoo naïef zijn te meenen, dat men als geloovig Christen lid kan zijn van een sociaal democratische partij. Men mag daar zelfs niet meer protes teeren, wanneer men in zijn overtuiging wordt gekrenkt en het Christendom ziet neergehaald tot een „barbaarsch wonder geloof." (Centrum.) ALB AN IJË. Verbetering valt inZuid-Albanië waar te nemen en men meldt, dat de troepen van den nieuwen staat de op standelingen, de ijveraars voor een zelf standig Epirus, mitsgaders de voorstan ders van een aansluiting bij Griekenland, in bedwang weten te houden. Zij moeten op een grooten afstand van Kontza een overwinning hebben behaald waardoor die belangrijke stad voorloopig weer tegen aanvallen gevrijwaard is. Te Koritza weet de militaire bevelheb ber (majoor Snellen van Vollenhoven) den toestand te beheerschen en elke vijandige beweging te onderdrukken. FBAHKHIJK. De toestand van abbé Desaehv, den grijzen herder van Saint Maxent, op wien een schandelijke aanslag is gepleegd, toen hij Vrijdag van een bediening in de pastorie terugkeerde, is nog altijd zorg wekkend. De abbé weet in het minst niet, wie de dader, man of vrouw men vermoedde immers, dat de vrouwsper soon die de schoten loste een verkleede man zou zijn, wezen kan „Mijn leven, zoo verklaarde hij o. m., is altijd zooveel mogelijk in overeenstemming geweest met mijn priesterlijke waardigheid. Nooit heb ik iemand reden tot wraak gegeven, laat staan een aanleiding om mij te dooden." Het ingestelde onderzoek naar den dader of iladeres is tot dusver dan ook geheel vruchteloos gebleven. (Msbode.) De union Catholique Malvy, de minister van hinnenlaiidsche zaken heeft te Gramat tijdens een diner, hem door den gemeenteraad aangeboden, een rede gehouden, waarin hij de stormklok luidde tegen de „Union Catholique". waarvan hij de stichting als de hernieu wing van de „Katholieke partij" brand merkt. Een bewijs dat de „Union" bij de secretarische regeeringsmannen vrees verwekt. MONACO. Prins Albert van Monaco, het vorsten dommetje, dat aan Monte Carlo, zijn weidsche bekendheid „dankt" heeft Maan dag zijn 25-jarige regeeringsjubilè gevierd. Op schitterende wijze werd de vorst gehuldigd door zijn „onderdanen" die hem een monument aanboden aan de ha ven opgericht en door de nog talrijke vreemdelingen, die het grondgebied van den vorst bevolken, door het groote attractiepnnt, de „bank" aangetrokken. Iu de Kathedraal werd een Te Deum gezongen, een groote historische optocht gehouden, een gala voorstelling werd gegeven in het theater van Monte Carlo en een Venetiaansch feest besloot de pret. (Msbode.) MEXICO. BELOIE, Do haven van Antwerpen. De commissie door minister Helleputte be noemd „om de kwestie van den linker- Schelde-oever tegenover Antwerpen, (be bouwing enz.) te bestudeeren", heeft Dins dag rapport uitgebracht over haar on derzoek. De comm. stelt voor dat geheel St. Anneken en den omtrek zullen wor den opgehoogd, zoodat er van het he- kendo plaatsje niet veel meer zal over blijven dan do kerk en de schilderach tige Galgenweelen. i In tegenstelling met de Handelskamer van Antwerpen, die van St. Anneken en den Borgerweertpolder een haven en fa brieksstad wilden maken, stelt de com missie voor den grond te gebruiken voor woningbouw en adviseert om bij1 Burght, waar het kanaal van St. Gilles moet uit monden, alsook beneden de bocht van Austruweei havenwerken te maken en grond voor fabrieken beschikbaar te stel len. i Tenslotte spreekt de commissie zich uit voor den Ijpuw van een tunnel, welke de beide Schelde-oevers zou verbinden. ESUEIiAXD. „Tlie wild women". De „wilde wijven" zoo noemen de Engelsche bladen tegenwoordig met recht de kiesrecht dames, hebben Zondag in de St. Jans- kerk te Lowestoft weer op ergerlijke wijze huisgehouden. Even nadat de dienst begonnen was, werd de kerk in opschudding gebracht door honderden vrouwenstemmen, die liet „kiesrechtvrouwengebed" uitschreeuw den. De bisschop, die zelf den dienstdeed, wachtte tot de suffragettes uitgezongen waren en ging toen verder. De kiesrecht vrouwen hielden zich dan kalm tot de preek begon, maar nauwelijks had de predikant enkele woorden gezegd, of de dwaze suffragettes begonnen te schreeu wen „In naam van God protesteeren wij tegen de behandeling van vrouwen in Zijn eigen Huis 11" De bisschop, een verstandig man, liet de organist een hymne spelen, zoodat de stemmen der protesteerenden ver loren gingen. Elke vrouw, die dan nog haaf mond dorst te roeren, werd kalmpjes uit 'de kerk gezet. Zoo werd men ver lost van de „wilde wijven". )Msbode.) De val van Torreon. Uit de bijzon derheden, die over het verloop van den slag bij Torreon binnenkomen schijnt wel te blijken, dat deze slag de grootste en bloedigste van den geheelen opstand ge weest is. Het aantal dooden en gewonden is nog niet juist bekend. In elk geval moet 't Noordelijke leger van Huerta geheel vernietigd zijn, de vluchtende soldaten worden nog voortdu rend door Villa's ruiterij achtervolgd. Bij San Pedro, ongeveer 20- mijlen van Tor reon stieten de vervolgers op de achter hoede der vluchtende regeeringstroepen na een kort gevecht werden 180 man gedood en 150 gevangen genomen. Generaal Villa heeft vier stukken groot geschut, 1900 shrapnels en een groot aan tal geweren buitgemaakt. In de stad Mexico zelf tracht Huerta den val van Torreon zooveel mogelijk geheim te houden of dien te loochenen. GaiEttEXLASin. Boycott. Daar de boycott-beweging tegen Grieksche handelswaren in Turkije een' bedenkelijk karakter begint te krijgen en verschillende Grieksche exporthuizen in Klein-Azië op Jiet, punt staan geruï neerd te worden, heeft de Grieksche re geering aan Turkije verzocht, om daar tegen op te treden. Verschaeve doodgevallen De militaire vlieger Verschaeve is "Woensdag tijdens ieen vlucht op het vlieg- plein van St. Job in 't Goor, door een windvlaag overvallen en naar beneden ge stort. Hij was op slag dood. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk gebeulde toen Verschaeve van 200 M. hoogte steilrecht daalde. Zijn motor out- wikkelde een snelheid van 150 K.M. per uur. Verschaeve wilde het toestel weer opwaarts sturen, maar het was te laat. De machine viel te pletter en de vlieger werd met gebroken bekken opgenomen. Verschaeve was ,op slag gedood. Met Verschaeve verliest België een van zijn bekwaamste vliegers, die niet alken in België maar ook in Nederland naam had gemaakt. Sinds een paar jaar stond Verschaove mede aan het hoofd van de militaire vlieg- school in St. Job.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 6