rsoon bij de >8.75, 1 i antie f 41.-. LBURG. n RANDEN. Diusdag 7 April 1914. Tiende Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND UIT ZEELAND doen, worden t al is het de jldane artikel. el Nederland. EN DETAIL. N HUIS Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Welk weder zullen wij hebben? gen. alc verwarming. Elect, r apparaten. Ruime ca ,n ziekenhuis verbonden. rwaarde Overste \RM- WEESBESTUUR; E. VERBEEM, Goes. NIEUWE ZEEUWS» COUPE Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes /0.76, daarbuiten f0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht pp Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratisGanxepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Cl. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I PP gulden bij verlies van beide I jP* 4% gulden bij gulden bij gulden bij BR directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de 1191 handen, voeten of oogen. |9 9 9 verlies van een (99999 verlies 9 9 verlies van M daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 9 9 99 9 Voorts bij ongeneeselijke I 9 9 9 hand, voet E 9 9 9 9 van een 9 V 9 9 een M 9 GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: %0 verstandsverbijstering; VU of oog; %0 duim; \0 %0 wijsvinger. B|V De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken andereu vinger. VHASHUIJK. De Rochette-zaak. Het werk der enquête-commissie inzake het Rochette-schandaal is Vrijdag geëindigd met 'n sisser 1 Nadat een vourstel van den nationalistischen afgevaardigde Delabaye om Moms en Caillaux schuldig te veklaren aan het misdrijf van corruptie, strafbaar gesteld bij art. 179 van den „Code Pénal" met 342 tegen 141 was verworpen, hechtte de Kamer met 297 tegen 189 stemmen hare goedkeuring aan een door den radi caal-socialist Kenard ingediende water en melk-motie, waarbij akte werd geno men van de verklaringen der commissie, afkeuring werd uitgesproken over in menging van tinancieele zijde in de politiek en van de politiek in het beheer der justitie, en wettelijke voorschriften werden verlangd op de onverenigbaar heid van parlementaire functies met die van administiateurs van iinancieele on dernemingen. De Kamer is uiteengegaan en zal vóór de verkiezingen niet meer bijeenkomen. De Parijsche corr. van de Maasbode schrijft over de eindstemming Vrijdag nacht Eindelijk begint de stemming over de motie Renard, welke, zonder juridische sancties te vragen, de moreele afkeuring uit het rapport der commisie nog versterkt doch verder iedere toevoeging afwijst. Het eerste gedeelte der motie wordt aangenomen. Doch dan geschiedt, wat in het parlement wel tot in lengte van dagen de „coup de Sembat" zal worden genoemd. Marcel Sembat stelt voor achter het eerste, aangenomen gedeelte der motie een toevoeging te plaatsen, ontleend aan een motie-Coily, waarbij een juridische vervolging tegen alle betrokkenen wordt geëischt. En hij heeft succes. Want aller eerst wordt liet tweede gedeelte der motie-Renard, welk gedeelte iedere toe voeging uitsloot verworpen. De spanning groeit nu nog aan. Bij de regeemigsbanken wordt levendig consult geliouden. Minister Noulens onderscheidt zich door heltig gesticuleerenminister Renoult sleept zware wetboeken aan. Hoe zal de uitslag der stemming over de prio riteit der dagorde-Seinbat nu wel uit vallen Doch het kan niet zijn, waar de dagorde- Sembat te ver gaat en tegen alle betrok kenen éen lijn trekt. En het einde is aannemen der motie-Deloncle, waarin nog eens de nadruk wordt gelegd op de „moreele sancties." Desclianel houdt de sluitrede. Het is gedaan. Het is over tweeën. De Kamer sterft De indruk der Roclitte-de- batten. De Parijsche ochtendbladen van Zaterdag leveren uit den aard der zaak de kamerzitting van Vrijdag eindigde immeis eerst 's nachts om 2 uur nog weinig commentaar op de debatten die de Fransche kamer over de Rochette-zaak gevoerd heeft. De royalistische „Gaulois" noemt het tegenwoordige regime in Frankrijk geheel en al „verrot" en ziet het eeuige red- middel IneriD, dat er, zoo al niet een koning, dan toch minstens een regeerder worde gekozenanders is een burger oorlog niet te vermijden, meent liet blad. De „Echo de Paris" zegt, datdeheele loop der debatten eigenlijk alleen 't be- dert van het parlementarisme getoond heeft, waardoor iiet land bedreigd wordt. Men heeft van een proces tegen twee vroegere ministers gesproken, schrijft het blad maar er kan alleen sprake zijn van een proces tegen liet pailementaire régime, dat aan zijn eigen voosheid ten gronde gaat. De „Autorite" zegt, dat de sprekers niet anders hadden kunnen doen dan aantoonen, hoe doorziekt het parlement is. De „Éclair" meent, dat de stervende kamer zich neergelegd heeft, om op een schandaal haar leven uit te blazen. DUITSCHLAliri». Veroordeeling. De rechtbank te Frankfort veroordeslde den eenentwintig jarigen stenograaf Karl Neidthart uit Beieren tot een maand gevangenisstraf, wegens poging tot aanwerven van een Duitschen onderdaan voor den militairen dienst van een vreemde mogendheid. De veroordeelde wilde in het koloniale leger van Holland treden, en trachtte op zijn reis naar Holland in Frankfort een kan- toorlooper te bewegen om eveneens in Hollandschen dienst te tredenom liem hiertoe over te halen, hield hij hem in verschillende herbergen vrij. (Msbode.) De brief van Keizer Wil helm over het Katholicisme. De „Norddeutsche Algem. Zeiting" schrijft De brief is uitsluiteod te beschouwen als een verklaring van het hoofd het huis der Hoheuzollern aan een daaruit ont sproten vorstinis dus een louter faun- lieaangelegenlieid, welke voorpublicatie noch bestemd was, noch is. Tegenover de valsche berichten, over den inhoud van den brief verspreid, staat vast, dat hij geen enkele uitspraak van welken aard dan ook over het Katholieke geloof, de Kerk of het Katholicisme be vat of de houding van den keizer daar tegenover aanduidt. Alle berichten der pers, die het tegendeel melden, zijn lou ter verzinsels. IHUUEliAlV». In Yorkshire zijn reeds meer dan 170.0tü mijnwerkers in staking gegaan. Algemeen verwacht men echter, dat het werk in elk geval na Paschen zal hervat worden. Naar de „Times" meldt, is generaal Charles Douglas tot opvolger van generaal French, als chef van den Engelschen generaleu staf benoemd. Minister Asquith is vol opgewektheid naar Schotland vertrokken om de ver kiezingscampagne in zijn district te beginnen. Zaterdag sprak hij te Lady bank. VEBBlilIÏUlOf! STATES. Een politiecommissaris voor New York gevraagd! Te New York is nog steeds de betrekking vacant van hoofdcommissaris van politie. Mitchel, de burgemeester, kan er maar geen vinden. Voor zulk een verantwoordelijk atnbt schijnen er, na de bekende schandaal- onthulling onder het nieuwe groote- schoonmaak-systeem, geen liefhebbers te vinden. Sedert het ontslag van Waldo in het najaar van 1913, is dit belangrijke ambt, 't gewichtigste in liet gelieele stads bestuur, verzekert Mitchel waargeno men door Mc. Kay, een der commissa rissen. Deze weigert nu langer als „noodhulp" dienst te doen, terwijl de burgemeester met kolonel Goethals (den gouverneur der PauamakanaalstrookJ George Perkins en anderen onderhandelt. De bekende „generaal" Coxey, die eenige jaren geleden een leger van werk- loozen naar Washington voerde, heeft dezer dagen zijn hoofdkwartier in New York opgeslagen. Naar de „Daily Tel." meldt, zou hij van plan zijn in gezelschap van 50.000 werkloozen naar den president te trekken om hem een dringende smeek bede aan te bieden. OOSTENAIJ K. Aartsbisdom Salzburg. Tot prins-aartsbisschop van Salsburg als opvolger van wijlen kardinaal Katsch- thalcr is benoemd Mgr. Dr. Balthazar Kaltner, prins-bisschop van Gurk, oud-wij- bisschop van Salzburg. RUSX. A Ml». Uit den Krim wordt gemeld, dat op ongeveer 50 werst van Theodosia, een vulkaan, welke sinds tientallen van jaren uitgedoofd scheen, wederom in werking is getreden. De uitbarsting was zoo ge weldig, dat al liet land in den omtrek binnen een half uur met lava overdekt was. Menschenlevens vallen er niet te be treuren. Het dorp Djovhede, dat een oogeubiik in gevaar scheen, lieeft mets geleden, wijl de lavastroom zich in tegen overgestelde richting bewoog. (Msbode. CHIDEA. De toestand. Terwijl de regeering een echte struisvogel-politiek voert, con centreert zich de VVitte Wolf' dagelijks meer en meer, en plundert de eenesiad na de andere. Het geheim van zij u succes schijnt heel eenvoudig te zijn. Van den eeneri kant zijn de regeeringstroepen niet te vertrouwen, en van den anderen kant geniet de „Witte Wolf" ongetwijfeld de sympathie vooral van de lagere volks klassen. Onder de troepen is het vertrouwen in de regeeriiig geheel verdwenen. Hoe slecht het met den geest in het le0er gesteld is, blijkt wel uit den afval van twee in Tschantsjoe gelegerde regimenten die met hun officieren openlijk in opstand kwamen. De bevolking is zeer opgewonden. De ontbinding van het parlement en de pro vinciale raden heeft weinig bijval gevon den, terwijl het schenken van belangrijke concessies aan buiteiilandsche firma's tot talrijke protestvergaderingen aanleiding gegeven heeft. Eu nu doet het sensatio- neele bericht de rondte, dat de geheim secretaris van president Yuan-Snikai in hechtenis genomen is onder verdenking dat hij met de benden van den „Witten Wolf" in verbinding is getreden en haar alle bewegingen der regeeringstroepen verraden heeft. Een onderscheiding.Mgr. Giesen O. F. M., apostolisch vicaris van Noord- Sjantoeng, (een Nederlandsch bisschop) heeft naar de „Köln. Volkszeituug", meldt wegens zijn buitengewone ver diensten gedurende de pestziekte, die kort voor het uitbreken der jongste revo lutie in China heerschte, op 27 Februari namens president Joean een hoog orde- teeken een kunstig bewerkte gouden ster aan een oranje-zijden lint ontvangen, vergezeld van een bijzonder vleiend schrijven, waarin de president den bis schop een langdurige gezegende werk zaamheid toewenscht. Objectiet. „De uitslag (der verkiezingen van het vorig jaar) is bekend. Ons heeft hij niet verwonderd Doch napleiten baat niet en het wurmen van de (thans) vrijzinnige meerderheid is in vollen gang. De richting bij eventueele benoemingen eveneens" 'Deze woorden komen voor in een arti kel, van de Friesche „Banier". Yan dit opstel, voor zoover het over de coalitie- bezwaren in Chr. Hist, kring handelt, verscheen in de „N. Kott, Ct." een breed uittreksel. Dat was „spekje naar het bekje" van de bij de gratie van het divide et impera heersehende vrijzinnigheid.De hierboven afgedrukte woorden waren echter in het pers overzicht van de „N Rott. Ct." niet te vulden. Per ongeluk weggeknipt, denkt „De Nederlander." (De Tijd.) Goes. Zondag 5 April vergaderde de „St. Josefsvereeniging als naar gewoonte op de bovenzaal van het Café Bondeling te Goes. Aanwezig waren 43 leden. Na het openen der vergadering werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens werd door den penningmees ter rekening en verantwoording gedaan van het vorige kwartaal, waaruit bleek, dat was ontvangen aan contributie, boete, reglementen en van Hrn. Begunstigers de som van f 172.40, de uitgaven daar entegen beliepen f 53.15, aldus werd een batig saldo verkregen van f 119.25. Na nog eenige voorkomende zaken behandelt! te hebben, werd de vergade ring, onder dankzegging voor de trouwe opkomst, gesloten. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in Maart Telegrammenverz. 899, ontv. 824, overgen. 14ö5. Totaal 3188. Gesprekkenverz. 1575, ontv. 1739, overgen. 4542. Lokaal 2890. Totaal 10746. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid-Beveland behandeld Telegrammen. Kantoren. Verz. Ontv Tot. Baarland 19 29 48 Borsseie 49 50 99 Colijnsplaat 52 57 18 Driewegen 3 21 24 Ellewoutsdijk 23 37 60 's-Gravenpolder 47 57 98 's-Heer Arendskerke 40 57 91 's-Heereuhoek 25 35 60 's-H. Hendrikskinderen 10 12 22 Heiukenszand 27 35 62 Hoedekenskerke 27 32 59 Kamperland 45 53 98 Kapelle 139 138 277 Kats 13 36 39 Kloetinge 19 42 64 Kortgene 80 78 158 Kruiniugeii 57 66 123 Kwadendamme 18 17 35 Nieuwdorp 30 39 69 Nisse 11 23 34 Oudelande 13 24 37 Ovezande 24 36 60 Rilland 30 51 81 öchore 36 32 68 Waarde 11 31 42 Wissenkerke 25 28 53 Wolfaartsdijk 58 75 133 Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot. Baarland Burssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Arendske 's-Heerenhoek Heiukenszand Hoedekenskerke Kats Kamperland Kapelle Kertgene Krummgen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland bchore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk - Geslaagd voor opzichter Rijkswater staat, dhr. P. Dormaar te Goes. In de 2e helft van Maart zijn ingekomen P. den Toonder, veklarbeider uit Kat- tendijke, Juiianastraat 40; J. Kwast, los. werkman, Koog a. d. Zaan, L. Vorststraat 245; C. van Sabben, gepensioneerde, 's Gravenpolder, C. Eversdijkstraat 207b; 20 5 25 81 72 7 160 114 70 1 185 21 12 33 28 15 92 86 122 208 26 97 123 52 10 62 22 16 38 67 24 91 26 20 46 91 57 1 149 116 115 14 245 221 157 14_ 392 68 63 161 21 44 65 65 43 108 9 1 10 41 4 45 37 13 50 77 70 4 157 44 49 2 95 47 26 73 66 25 91 75 3 78 Verwachting tot den avond van 7 April. Stormachtige tot krachtigen, noordweste lijke tot Zuidwestelijken wind. Meest zwaar bewolkte lucht. Regenbuien. Weinig veran dering van temperatuur. Ja. Ma. ten Holten, commies posterijien, Amsterdam, 's H. H. K. straat 97J. Scholte, winkelbediende, Alkmaar, L. Kerkstraat 41; Aa. Traas, zonder beroep, 'sH. Arendskerke, Oude Vischmarkt 66; D. Schot, winkelbediende, Bergen opj Zoom, C. Eversdijkstraat 206a; J. Hoog- strate, arbeider, Kloetinge, Korte Vorst straat 76e; K. van Sinttruijen, tuinder, Naaldwijk, 's H. H. K. straat. 75. Vertrokken: M. Zegers, werkman naar Arnhem; C. A. Planken, winkelbediende, 's Graven- hage; G. P. Buijze. onderwijzer, Maas sluis; J. de Jonge, bakker, Ellewoutsdijk; J. de Roos, bakkersknecht, Vlissingen; C. Roose, teekenaar, Rotterdam; A. Na- gelkerke, timmermansknecht, Kruinin- gen; J. Wessels, kantoorbediende, 'sGra- venhage. (M. Crt.) Middelburg Op Vrijdag 3 April j.l. hield de R. K. Kiesvereeniging alhier eene korte algemeene vergadering, waarin als afgevaardigden voor de „Centrale" werden gekozen de Heeren J. Droog, Mr. H. C. J. Groot P. J. F. van den Heuvel J. K. Turlings en J. Vroome. In de Zaterdag alhier gehouden vergadering van den Polder Walcheren werd de begrooting voor 1914 vastge steld, aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 399.273.02, met een post van onvoorzien van f539.65. Onder de inkomsten komt een bedrag voor van f50.000 voor een geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Onder de uitgaven komt voor als na- deelig slot 1912 f lb30 95, voor de kosten van onderhoud der gewone werkenNoord- watering (waaronder de Westkapelsche Zeedijk) f 76800. Oostwatering f 10.700, Zuidwatering f9600 en West watering f 17.450voor herstel stormschade respec- tievelijK f15000, f250, f500 en f750. Van den schuldenlast groot op 1 Janu ari j.l. f 623.200 a 4°/0 en f 176000 a 3>J2 zal in dit jaar f36.500 worden afgelost. Uit het mede in deze vergadering uit gebrachte jaarverslag blijkt dat 1913 wat de stormschade betreft vrij gunstig is geweest. Bijzonder hooge stormvloeden kwamen niet voor. Het herstel van storm schade heeft voor de Noordwatering f8100, voor de Zuidwatering f568.63, voor de Oost- en Westwatering niets ge kost. In het verslag werden waardeerende woorden gewijd aan den overleden voor zitter, den heer H. P. den Bouwmeester. In deze vergadering werden de nieuw benoemde commissarissen, de heeren mr. P. Dieleman en W. A. de Rijcke, te Middelburg en G. van de Putte te Vlissingen beëedigd, nadat tot hun toe lating was besloten. Behandeld werd nog een voorstel van het bestuur om in beginsel te besluiten een weduwen en weezenpensioen voor de ambtenaren van den Polderin te voe ren, en zulks zonder bijdragen van de betrokkenen. Na discussie werd een amendement van den heer de Rijcke om thans alleen te bepalen dat een pensioen zal worden ingesteld, doch over de kwestie van al of niet bijdragen door de ambtenaren eerst in de iseptember vergadering uit te maken, aangenomen met 12 tegen 8 stemmen. Na eenige discussie werd een voor stel van het dag. bestuur om over te gaan tot den aankoop van een deel der vestinggrachten te Veere in het belang der uitwatering aldaar, met algemeene stemmen aangenomen. Aan P. Wisse c. s. werd eene subsidie toegekend van f300 voor de verharding

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1