,T GE iÉ'S THEE EVEN (K. FEICIEN), Katerdag April 191é. Tiende Jaargang. itraties. [RBEEM, Dit hm bestaat uit 10 bladzijden. EERSTE BLAD. bladz. 4o. innen band fl,90. kwaliteit. rkt - GOES. ïkbaar, steeds end cadeau *72-5 25- of 50- irig feest, trlijden of voor rjaardagen t dan een prijs- iurartt aan: IRE BOGAERTS j :e BOXTEL tvindingen. Mgdurige garan- r, ERDAM. en flOO. I of oog; I %0 duim; wijsvinger. BINNENLAND UIT ZEELAND Welk weder zullen wij hebben No. él. jlieroman [VAN DEE MEEREN. erd 89, Leiden. |en. eeds verkrijgbaar in |an 16, 18, 20, 22 per ons. jiaar in half-ons-zakjes.) PIJPORGELS. EN soliditeit 3E KWALITEIT en.(1) irkoming van Koersver- elke Pandbriefhouder het na tien jaren zijn pandbrief te doen stellen, tegen den tOO Hierdoor is daling e uitgesloten. ('s Bank, Goes. ndelaren. HIEUHE ZEEUWSCHE COUUflHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht ,op Maandag en Woensdag vöói half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. ReclamebericKten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prgs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.60; iedere regel meer 10 Cl. Eenzelfde advertentie 3 x geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeehkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bjj verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I f gulden bij I 4% gulden bij éft gulden bij jffc Pi m I I verlies van een I J II R verlies I I verlies van m I 81 I band, voet I I I van een een M I gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Tuberculeuze kinderen. Na allerwege door het (neutrale) „Hoef- ijzerverbond" een vlijtige actie worrt ont wikkeld ten gunste van het fonds voor den bouw van een nieuw Herstellingsoord voor zwakke kinderen deze week had daarvoor te Rotterdam zelfs een caroussel- avond plaats in de manege mag met vreugde geconstateerd, dat de ijvervolle priester Arn Suijs, vicaris der H. Land stichting en rector van het R. K. Sana torium Dekkerswald. om hulp en steun aanklopt voor onze Roomsche tuber culeuze kinderen, om die in een Katho liek Herstellingshuis onder te brengen of er in de bestaande R. K. herstellingsoor den aparte palviljoens voor te bouwen. Op zijn oproep in de bladen kwamen reeds antwoorden binnen en wat nog beter is giften voor het schoone doel. Eén brief was van een pastoor, die, zoo als hij schreef, voor dat doel collectebusjes in zijn kerk had geplaatst. Nu is het voorstel van den Weleerwaar den heer Suijs, gelijk hij ons schreef, dit: „Laat ons doen net als de wijze pastoor hierboven, hij zij onze wegbereider, onze voorlooper I Gij weet nu, dezer dagen zal er overal, ook in uwe parochie voor neutrale inrich tingen worden gecollecteerd. Zouden de Zeereerw. heeren Pastoors hunne paro chianen niet willen verzoeken, dat zij hun giften bezorgen aan de R. K. Herstel lingsoorden voor zwakke en tuberculeuze kinderen? Zouden zij misschien niet een busje willen aanwijzen tot dat doel ge durende n e week, of misschien liever de hunnen er attent op willen maken, dat zij de gelden kunnen zenden naar de R. K. Herstellingsoorden te Groesbeek of naar de Roomsche Pers, die ongetwijfeld gaarne voor één week hare kolommen voor de giften van dat doet openstelt? En mag ik nu zoo vrij zijn, eene week aan te wjjzen? Dan wijs ik op de goe de week. Wie wil in deze week niet een beetje w el doen? Over 't algemeen wordt gij met Paschen toch erg gracieus behandeld en is de biechtvaarder erg indulgent. Een aalmoes je voor zoo'n mooi doel, vult het tekort aan. Dus de Goede week. Afgesproken. Na de goede week deel ik eerlijk mede, wat er van is. Gaarne mijn dank aan de Roomsche Pers, zonder haar konde ik onmogelijk zoovelen onzer bereiken." ARN. SUYS, Vicaris der Heilig-Land-Stichting en rector van „Dekkerswald". Passie-Zondag 1914, Groesbeek. De lijkverbranding bij Velzen, de eerste heidensche plechtig heid van dien aard in ons land, geeft „de Zeeuw" (Chr.-Hist. dagblad) de vol gende nabetrachting in de pen: „Een feit van beteekenis in onze historie. Ook een feit, dat ons beurtelings met verwondering, ergernis en medelijden ver vult. i Hier zien we, waartoe onze tijd van ongeloof en Btofvergoding in staat is. In plaats van een eenvoudige, troostrijke teraardebestelling, zooals de Christenen die .kennen; waarbij achter de tranen der bloedverwanten diepe blijdschap verbor gen is over het lot van den overledene, die immers ingegaan is in de ruste, die er overblijft voor het kind God»; in plaats van een eenvoudige en stille plech tigheid onder het luiden der zware klokt ken, die ons als het ware een Memento Mori (Gedenk te sterven) toeroepen, op dat we one toebereiden voor een nieuw; leven na dezenin plaats van deze ge wone, door de geschiedenis gewijde ston de op den akker der dooden, organiseert men in de twintigste eeuw een ure vol zin genot, als een waardige finale van een welbesteed menschonleven. De plechtigheid wordt verplaatst naar het architectonisch schoon ingerichte cre matorium; harmonisch orgelspel en wel luidende zang, het esthetisch gevoel streelende, maar de harten koud latende, treden in de plaats van het eenvoudige gebed van den vrome. t „Dood is dopd", heet het. De konsekwentie van deze theorie leidt er toe, om het stoffelijk overschot maan zoo spoedig mogelijk op te ruimen. De muzikale plechtigheid, die er aan ver bonden wordt vloeit voort uit zeker ethisch-religieus gevoel, zekere religieuze onrust, die het hart van den ongeloovigen mensch vervult. Doch van een leven na dit leven wil men niet weten; en daarom ook niet hooghouden het aloude gebruik van be graven van het stoffelijk overschot der afgestorvenen. Alles wordt veranderd in, of beter ver laagd tot een aan alle echte religie ge speende, harmonisch-aesthetische plech tigheid." „De Tijd" schrijft: „De agitatie voor lijkverbranding is steeds door de vrijmetselarij aangemoedigd en beschermd als een nieuw wapen tegen de Christelijke gebruiken. Om daartegen front te maken verbood de Katholieke Kerk bjj decreet van 19 Mei en 15 Dec. 1886 de lijkverbranding, en aan haar gees telijkheid de inzegening en begeleiding van lijken naar crematoria of de openbare opdracht der H. Mis voor overledenen, die bij hun leven bepaald heulden, dat hun lijk verbrand moest worden. Tegen de Nederlandsche Vereeniging voor Lijkverbranding zal thans geproce deerd worden, om een rechterlijke beslis sing uit te lokken, of zij zich aan wets overtreding heeft schuldig gemaakt. Dat van vrijzinnige zijde in elk geval getracht zal worden wettelijke maatregelen te ver krijgen, om het heidensch gebruik toe to laten, valt buiten kijf. Zelfs de justitieele bezwaren tegen het vernietigen van een lijk en het onttrekken van alle nasporin gen omtrent vergiftiging of mishandeling zal men niet tellen. Verbranden is nu eenmaal een demonstratie van ongeloof en dus het gaat er op los. Nu zal de justitie, die bij deze eerste verbranding zich op het standpunt plaat ste, dat er misschien geen overtreding van de Begrafeniswet plaats had, daar zij de verbranding niet had mogen toe laten, evenmin als zij het te water wer pen van een lijk zou veroorloven, - de zaak vorder moeten klaren voor den wet gever, die, bij de invoering der Begrafe niswet niet heeft kunnen denken, dat wij hier te lande ooit weer zouden vervallen in heidensche gebruiken I Aan onze Germaansche voorouders werd de lijkverbranding als een heidensche zede verboden, de van het Christendom afval lige, godsdienstlooze beschaving keert er toe terug." Nader meldt men uit Amsterdam: Men verwacht een strafvervolging ter zake van de Woensdag plaats gehad heb bende eerste lijkverbranding. De minister van justitie en de officier van justitie te Haarlem kwamen overeen, dat de laatste de zaak ter hand zal nemen. Zoo noodig zal een ministerieele beschikking worden uitgelokt. Vermoedelijk zal het proces aan hangig gemaakt worden tegen een bloed verwant van den overledene of tegen den voorzitter van de Ver. voor facultatieve lijkverbranding. Adres in zake vogelverdelging. Wederom is een verzameling adhaesie- betuigingen, inzake het adres-Jurriaanse over „Vogelverdelging", aan de Tweede Kamer verzonden. Hiermede werd het aan tal handteekeningon van 20.150 bereikt. De waarde van één stem. Te Bleiswijk is Woensdag tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer M. Wijsman (R. K.) met 106 stemmen. Op den heer J. Groen (A. R.) waren 105 stemmen uitgebracht. Nieuw Ziekenhuis. Te Enschede is een nieuw R. K. Zie kenhuis geopend. Na Paschen zal het door de Eerw. Zusters worden betrokken. Naar Albanië Naar „De Tel." verneemt zijn wederom 9 officiereu aangewezen om over te gaan bij de gendarmerie in Albanië De voor dezen dienst bestemde le lui tenant-kwartiermeester, M. F. S. R. Queck, zal binnenkort zijn bestemming volgen Mgr. Schrijnen. Te Rolduc is thans vanwege Mgr. Tacci, nuntius te Brussel en Den Haag, mededeeling ingekomen, dat van den staatssecretaris, Z. Em. den Kardinaal Merry del Val, het officieele bericht was ontvangen der benoeming door Z. H. den Paus van Mgr. Schrijnen tot Bisschop van Roermond. Mgr. Schrijnen heeft zich een wapen gekozen met het devies: „Blijf bij ons Heer" (Luc. XXVI29) daarbij doelende op zijn wensch, dat Limburg door het geloof en de Eucharistie met hart en ziel aan de Kerk verknocht moge blijven. Het Bisschupskruis met ketting zal aan den nieuwen Kerkvoogd geschonken worden door de leeraren en studenten van Rolduc de Bisschopsring door de broeders van Monseigneur, de mijter door een Convent van E.E. Zusters te Maas tricht. De datum voor de bisschopswijdii g is nog niet vastgesteld. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit van 31 Maart is ter gelegenheid van zijn gouden jubilé als effectenmakelaar benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw L. C. J. van Ogtrop, chef der firma H. J. van Ogtrop Zoon, commissionairs in Effecten, te Amsterdam. Goes. De heer Bongaerts, lid der Twee de Kamer voor Roermond, ingenieur bij den Rijks Waterstaat alhier, heeft nonac tiviteit aangevraagd en zal zich in Aug. a. s. in Den Haag metterwoon vestigen. Bij den heer L. de Jonge, molenaar alhier heeft een schaap vier lammeren geworpen. (Z.) Een meevallertje. Door den slager C. alhier, is op een lot van de Rotterdamsche Verloting van de Veemarkt een vette koe geloot ter waarde van plm. f 325. Gebrs. Siepman, drukkers alhier, hebben voor hun clientèle een aardige reclame bedacht in den vorm van een z.g. „sous-mam", een legger, bestaande uit een paar vloeibladen met linnen hoe ken, sterk en sierlijk. Deze reclame doet de firma alle eer aan. Onze vroegere ambtenaar v. d. Burgelijken Stand dhr. J. I. van Balle- gooien de Jong, thans gem. secretaris te Schoonhoven staat op de voordracht voor gem. secretaris te Zieiikzee. De op 23 Maart j.l. voorloopig vast gestelde kiezerslijst 1914—1915 bevat voor deze gemeente de namen van 1310 kie zers voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 1297 voor de Provinciale Sta ten en 1244 voor. den. Gemeenteraad. Ten vorigen jare waren deze cijfers respectievelijk 1319, 1304 en 1233. Middelburg. De vereeniging Handelsbe lang heeft voor do Zeeuwsche Bakkerij tentoonstelling drie medailles beschikbaar gesteld, namelijk een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen. In de Woensdagavond gehouden verga dering van het Zee-uwsch Genootschap der Wetenschappen, zijn tot leden benoemd: a. Te Middelburg: «Ir. J. P. Cannegieter, predikant bij de Ned. Herv. gemeente; Ar. Th. Dokkum, rector van hot Gymna sium; F. S. Eringa, districts-schoolopzior ner; dr. F. van der Feen, apotheker; J. F. Heemskerk, Rijks-betaalmeester en oud lid der Tweede Kamer; dr. L. Hil- lësum, leeraar aan het Gymnasium; A. Klontje, luit.-kolonel, militie commissaris, mejuffrouw A. M. de Man; mr. A. Meer kamp van Embden, commies bij het Rijks archief; P. W. Menalda van Schouwen burg, bewaarder 'der Hypotheken, kadaster en scheepsbewijzenJ. B. Netelenbos, predikant bij de Gereformeerde Kerk C; en dr. L. Rank, corrector van het Gym nasium. b. In Zeeland (buiten Middelburg) P. Adama Zijlstra, notaris te IJzendijke; K. Brants, districts-schoolopziener te Goes; Hart Nibbrig, kunstschilder te Zou- telande; J. G. van Niftrik, lid der Ged. Staten van Zeeland, te Vlissingen; mr. E. J. 'H. M. van Rijckevorsel, officier van justitie te Zierikzee en J. H. Tichelman, wethouder en lid van de Provinciale Sta ten te Vlissingen. c. In Nederland (buiten Zeeland) J. H. Donner, voorzitter der vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland te Breda; dr. G. F. Gezelle Meerburg, directeur geneesheer van Vre derust te Bergen op Zoom; mr. A. van der Goes, advocaat-procureur te Nijme gen; jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, hoofdcommies vian het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage; jhr. N. Teding van Berkhout, directeur van Rijksprentenkabinet te Amsterdam; en H. A. van IJselstein, directeur-gene raal van den arbeid te 's Gravenhage. d. buiten Nederland: dr. S. Heuberger te Brugge; Charles Janet te Limoges en Prof. di'. Adolf Schuiten te Erlangen. Dinsdagmiddag a.s. vergadert de Ka mer van Koophandel en Fabrieken alhier ter behandeling van ingekomen stukken en rapporten. Vlissingen. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Maart 1914 in de rijkspostspaarbank ingelegd f 31381,29 en terugbetaald f 26560,281/3. Lijst van de aan het postkantoor alhier gedurende do tweede helft der maand Maart ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekend heid van de geadresseerden niet zijn kun nen worden uitgereikt. Scheeps, Werktuigbouw, Alblasserdam H. van den Berg, Amsterdam; F. Rijns- berg, en P. F. de Nooijer, allo te Am sterdam; J. Sturm, Middelburg; M. F. Azgevald, Boston; Spheeps Werktuigbouw, Hoboken; Karl Lange, Berlin; Raijmonde Kuren en Michel Minne, beide Brussel. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar heid aan hen kunnen teruggegeven wor den. Het rijkstelefoonkantoor alhier, zal naar do „Midd. Crt." meldt, eerlang en dan voorloopig tot ultimo December van dit jaar, dag en nacht worden opengesteld. De concessionarisse van het locale Iele-' foonnet alhier heeft toegezegd, dat op het centraal bureel van dat net ook ge durende den nacht de gevraagde verbin dingen zullen worden gegeven. Bij koninklijk besluit is met ingang van den eersten April benoemd tot ma chinist aan boord van het stoomboot- loodstransporl vaartuig voor den algemee- nen dienst van het loodswezen enz. in het 6e district de heer J. K. S. Schënlau. Verder zijn met in zang van 1 April bevorderd tot opzieners tweede klasse, der Visscherijoii op de Schelde en Zeeuw sche Stroomen, de opzieners derde klasse dier VisscherijenC. Maas en M. A. van de Zande. Woensdagavond is van het Duitsche Verwachting tot den avond van 4 April. Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zui delijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht, later eenige kans op regen. Weinig veran dering van temperatuur. stoomschip „Westfalen" een machiniét aan wal gebracht, die met de rechter hand tusschen de machine beklemd hall gezeten, tengevolge waarvan de hand ernstig werd verwond. De man werd door dokter de Koning verbonden en is over land naar zijn woonplaats, Bremen të- ruggekeci'd. („VI. C'rt"J Alhier is binnengekomen H. M. tor pedoboot „G 2" en heeft ligplaats geno men bij het voormalige postkantoor. Op de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" had Woensdagmiddag de werkman B. bij het stellen van een steek- bank, het ongeluk met beide handen be klemd te raken, tengevolge waarvan de man twee vingers der linker en een van de rechterhand ernstig verwondde. Na in de verbandkamer verbonden kon de man zich huiswaarts begeven. De directie van de Kon. Maatschap pij „de Schelde", heeft aan de aanne mersfirma Mees Visser te Papendrecht onderhands opgedragen het verlengen der twee sleepheilingen benevens het maken van drie pompkamers en de fundeerin gen voor draai en loopkranen. (VI. Crt.) Naar de Vlissingsche Courant ver neemt staan de plannen tot oprichting van de N'ed. Petroleum en Asphalt maatschappij te dezer stede, er zeer gun stig voor. Deze mededeeling zal zeker algemeen met groote voldoening worden vernomen, want de definitieve oprichting dezer maatschappij zou voor onze gemeentë van zeer groote beteekenis zijn, zegt het blad. Zierikzee. Dezer dagen werd hier op gevoerd een tooneelstuk, dat den pakken- den titel van Liefde-Manoeuvres voert. De opkomst schijnt te wenschen te hebben overgelaten. Dat pleit voor ons publiek 'n stuk dat er op berekend is door zijn titel „te trekken", verdient geen beter lot. De „Zzsche Nwsb." deelt ook nog mede, dat de veelbesproken Tango-dans te zien was. Maar het blad heeft er niets bijzon ders kunnen zien. Daarmede is dan voor het groot publiek uitgemaakt, dat de zaak in orde is. „Nieuwsbode" locuta, causa finita estl (De Nieuwsbode heeft gespro ken, dus het is zool) De Duitsche Keizer, het Engelsche Ko ningspaar, de President der Fransche repu bliek zullen dus ook hun oordeel eens moeten herzien. Intusschen is het voor Zierikzee een geluk een blad te bezitten, dat èn op po litiek, èn op economisch, èn op gods dienstig èn op moreel gebied maar steeds met onfeilbare zekerheid uitmaakt, wat goed is en wat niet. Hansweerd. Wegens den dikken mist mist, kon de stoomboot „Walsoorden." hedenmorgen de twee eerste reizen niet. waarnemen, waardoor reizigers en post veel vertraging ondervonden. Krabbendijke. Donderdagmiddag wer den ten huize van dhr. Geill alhier, do beide lupusbusjes geledigd. De opbrengst der laatste vier maanden bedroeg f 1.8,77. Dit bedrag is door maan- dolijkschc collecten, welke bij de offer- I vaardigo ingezetenen worden gehouden, I bijeengebracht. I 's Heer Arendskerke, Woensdag had een j werkman uit Breda, werkzaam aan het nieuwe gemeentehuis alhier, het ongeluk zich zeer ernstig te verwonden aan zijn been, zoodat hij in het logement van S. moest binnengedragen worden en dadelijk geneeskundige hulp moest ingeroepen wor- den, die verleend werd door dr. van Iwaarden alhier. Dat is het vijfde ongeluk aan het nieuwe gemeentehuis.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1